van de dagtaak Gemengd Nieuws Stillen de hoest Maken los fl VERKEERSLESSEN A. N. W. B. 1 ste Les. ANWB. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Steek den rijweg loodrecht over. De eerste les behandelt het over steken van een drukke straat. „Steek den rijweg loodrecht over' is het onderschrift van dit zegel en de afbeelding vertoont, hoe onbe zonnen Pietje het verkeerd en hoe slimme Jantje het goed doet. Bij deze eerste les kan het kind er aan worden herinnerd, dat de rijweg bestemd is voor auto,s en fietsen (tenzij er voor de fietsers een af zonderlijk rijwielpad is, want dan hooren ze daar thuis). Het trotoir is voor de voetgangers. Daar loopen ze veilig en dreigt geen gevaar. Toch moet de wandelaar ook wel eens op den rijweg komen, als hij de straat moet oversteken en nu is het de kunst om dat goed en veilig te doen. Moeilijk is dat niet maar je moet goed opletten. Op het rechter plaatje doet Jan het goed. Hij steekt recht over, dat is dc korste weg. Het is ook de vei ligste weg, want Jan kan nu naar links en rechts uitkijken, of er ook een auto, of een kar, of een fiets aankomt. Hij heeft al uitgekeken vóórdat hij overstak. Eerst heeft hij naar links gekeken, omdat van dien kant het eerst gevaar dreigt. Weet ge waaromV Het is gemakkelijk te onthouden: omdat alle verkeer de rechterzijde van den weg houdt. Dat is de grondwet van het verkeer. Die grondwet moeten allen goed kennen en dat is gemakkelijk genoeg want ze bestaat maar uit 2 woorden: „Houd rechts". Daarom moet ge eerst naar links kijken en tijdens het oversteken naar rechts, want dan ziet ge het verkeer, dat van den anderen kant komt Piet op het lïnkerplaatje doet dat niet, die blijft maar naar links kij ken en ziet den auto niet, die op hem af komt. Piet maakt dus twee fouten. Zijn eerste fout is, dat hij schuin oversteekt en dus den weg naar den overkant noodeloos verlengt en zijn tweede fout is, dat hij niet tijdig naar rechts kijkt en daardoor groote kans loopt overreden te wor den. Steek dus den rijweg loodrecht over en kijk, vóórdat je oversteekt, eerst naar links, of de weg vrij is en dan naar rechts of er tijdens het oversteken geen gevaar nadert. En als dat onverwacht nadert, vlieg dan diet terug, maar blijf liever kalm staan tot het gevaar voorbij is en ga dan rustig verder. Binnenland Jongen doodgereden. Gistermiddag om 5 uur is in de Hoogstraaat te Gestel, gemeente Eind hoven, een doodelijk ongeluk gebeurd Op dat uur reed van de Belgische grens een goederentram in de rich ting van Eindhoven terwijl van den tegenovergestelden kant een jongeling langs de rails fietste. De jon gen passeerde de locomotief, maar aangezien de rails verderop dicht langs de huizen liepen, raakte hij in de knel en werd door den goederen wagen meegesleurd. Hij raakte onder één der wielen en werd vermorzeld. De wagen moest opgevijzeld worden om het deerlijk verminkte lijk van den jongen er onder vandaan te kun nen halen. Hef slachtoffer bleek te zijn de 16-jarige H. v. d. Meeren uit Meer-Veldhoven, die van het gym nasium naar huis reed. Brandstichters betrapt. De politie te Monster had er de lucht van gekregen, dat in den nacht van Zondag op Maandag eenige per sonen zouden trachten brand te stich ten in een onbewoonbaar verklaard huis in de Choorstraat toebehoo- rende aan iemand uit Den Haag. Twee agenten hebben zich Zondag avond verdekt in de woning opge steld. Inderdaad kwamen laat in den avond twee mannen in het huis, die naar hun gesprek en handelingen te oordeelen, van plan waren het huis in lichtelaai te zetten. De politieman nen lieten de brandstichters begaan, totdat dezen werkelijk een hoop brandbaar materiaal hadden aange stoken. Toen kwamen zij te voor schijn en arresteerden de mannen. Het vuurtje werd gemakkelijk gedoofd De brandstichters bleken inwoners van Poeldijk te zijn. De een zou be vriend zijn met den eigenaar van het huis. Deze zou gezegd hebben dat het hem wel wat waard zou zijn indien het pand v'erbrandde. Waar het vermoeden bestond dat de eige naar de mannen tot hun daad had aangezet, is hij Maandag in Den Haag gearresteerd. Na door de po litie te zijn verhoord werd hij vrij gelaten, omdat zijn vrouw ernstig ziek is. De twee andere mannen wor den in arrest gehouden. Bejaarde vrouw overvallen. De dader voort vluchtig. Woensdagmiddag is op de 82-ja- rige wed. P., die alleen woont in het benedenhuis van het personeel Wes terstraat 182 te Amsterdam naast een van de hallen van de Gemeentelijke Vischvoorziening door een man, die zich tot de woning toegang had ver schaft onder het voorwendsel, dat hij het huis wilde koopen, een aanslag gepleegd. Om ongeveer half twee vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die een actetasch onder den arm droeg, bij de wed. P. Een kleine stoep geeft toegang tot de woning. De oude vrouw deed open. Ofschoon zij den bezoeker niet kende, liet zij hem. toen hij daartoe het verzoek te kennen gaf, binnen. Zij verzoent hem het voorkamertje in te gaan en nadat zij een kopje thee had inge schonken, nam zij tegenover den be zoeker aan de tafel plaats. Deze bracht daar een plan ter sprake, dat in hoofdzaak hierop neerkwam, dat hij het huis, dat naar hij meende te weten, aan de weduwe toebe hoorde wilde koopen. Voor de vrouw verder nog iets te berde kon brengen, haalde de be zoeker plotseling een ijzeren voor werp, een z.g. kistopener, te voor schijn en bracht hij daarmee de vrouw een of twee hevige slagen op het hoofd doe. De vrouw vloog gillend overeind en liep hevig bloedend het gangetje naar de voordeur in, waar zij ineenzakte. De man heeft, ver moedelijk onmiddellijk, de vlucht ge nomen. Buren, die de deur half open zagen staan .vonden de vrouw in het gangetje liggen. Dadelijk waarschuwden zij de po litie van het bureau Marnixstraat en cenige familieleden, o. a. een zoon uen klokkenmaker uit de Lindestraat Het slachtoffer was nog bij bewust zijn en kon nog eenige mededeelin- gen doen. De toestand van de vrouw, die naar het Tesselschadeziekenhuis is vervoerd was ini den namiddag ern stig. Het stuk ijzer is gevonden in een tuintje achter het perceel, nabij de Karfhuizerschool. Er was een doek om gewikkeld. Een groote menigte heeft urenlang voor het huis in de Westerstraat gestaan. Vermoedelijk is roof de drijf veer geweest, het gerucht liep nl., dat de vrouw eenig geld bezat. De dader heeft vermoedelijk niets uit de wo ning gestolen. Van andere zijde meldt men nog: Gistermiddag om halfvijf heeft de inspecteur van politie de heer Gla- sius de deerlijk toegetakelde oude vrouw een kort verhoor in het Tes- sclschade ziekenhuis kunnen afne men. Oogenschijnlijk maakte zij het in aanmerking genomen wat zij had doorgemaakt en den ernst van de haar toegebrachte verwondingen, redelijk wel: zij was bij kennis en zelfs vol komen helder. Haar toestand was dan ook, zij het niet zonder zorg met het oog op haar hoogen leef tijd en de mogelijkheid van compli caties, toch zoo, dat herstel niet uit gesloten scheen. Ze deelde den inspecteur mee, dat zij, na den eersten slag van haar aanrander te hebben ontvangen, de zen een pan melk, welke op tafel stond, in het gezicht had gegooid. Daarna had hij haar met het ijzeren voorwerp een tweeden slag op het hoofd toegebracht. Zij is toen, ver blind door het bloed, dat haar in de oogen liep, de gang in gevlucht. Daar heeft de aanrander haar opnieuw geslagen wederom op het hoofd, en toen is zij ineengezakt. Wat er daar na gebeurd is, weet zij niet. Ze be schrijft den man als iemand van tegen de dertig jaar en geeft een tamelijk uitvoerige beschrijving van zijn uiterlijk. Tegenwoordigheid van geest. Onder de gemeente Axel, heeft de ongeveer 6-jarige M. door zijn tegen woordigheid van geest een speel kameraadje van den verdrinkingsdood gered. Eenige kinderen waren er op uitge trokken om buiten een dagje te kam peeren. Nabij een boerenerf werd een geschikte plaats gevonden om de tent op te slaan. Een der kleinen wilde daar aan den kant van een grooten en diepen waterput bloemp jes plukken, doch gleed uit en ging enkele malen kopje onder. Op het hulpgeroep kwamen de andere kin deren toesnellen, die echter begon nen te huilen, toen ze hun k ameraadje Vater zagen spartelen. De 6-jarige M. had evenwel de tegenwoordigheid van geest een lan gen stok te grijpen en die het jonge tje toe te steken, waardoor hij hem op den kant kon trekken. Begrijpelijk was de kampeerings- vreugde door dit ongeval wreed ver stoord en besloot het clubje, na wat wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid en levenskracht en is als voedsei vrijwel onovertroffen. op het verhaal te zijn gekomen, den terugtocht te aanvaarden. Geen liefhebbers. Dezer dagen had een slager te Gro ningen, zoo meldt De Maasbode, in zijn etalages zes halve varkenskop pen uitgestald voor den luttelen prijs van 10 cent. Maar ondanks dezen miniemen prijs kwamen geen koo.,e "s en de slager prijsde de halve var kenskoppen toen, met 5 cent, in de vaste overtuiging nu wel koopers te zullen krijgen. Edoch, ook dat hielp niet. Ten einde raad besloot de slager de zes halve varkenskoppen buiten zijn win kel te hangen, om zoo de waar aan den man te brengen. Toen de man echter den volgenden morgen ontwaakte, zag hij tot zijn schrik, dat een collega zoo vriende lijk was geweest, nog zes nieuwe halve varkenskoppen er bij te han gen. Wat er met deze twaalf koppen is gebeurd, vermeldt de historie niet, maar wel heeft de slager ze den vol genden nacht niet weer buiten gehan gen, uit vrees, dat er nog eens zes zouden bijkomen. Ruiten-ingooiende communisten. Een troep communistische dames en heeren heeft zich een genoegen verschaft door van het Japansche consulaat te Rotterdam op dep hoek van Westerkade en Westerlaan vijf ruiten in te gooien. De partij heeft de beschikking over vereenigingslokalen in de Wes- terstaat; daar was de „aanslag" blijkbaar beraamd. De troep kwim vóór het consulaat, hing een doek met het een of ander opschrift te gen den muur en liet zich in deze heldhaftige situatie fotografeeren. In- tusschen smeten de dappersten de ruiten stuk, nadat de troep een spreek koor had aangegeven: Weg met hef Japansche imperialisme. Leve Sowjet Rusland. Politie was spoedig ter plaatse, maar de vogels waren toen al gevlo gen, verspreid naar alle kanten. Er is bij het consulaat een vaste politiepost geplaatst. Belangrijke aanhouding. Den tienden Februari van dit jaar werd ten nadeele van de firma H eld's Autohandel aan den nieuwen Binnen weg te Rotterdam een nieuwe per sonenauto gestolen. De politie ver spreidde een signalement van dezen gestolen wagen en de vorige week werd deze in Echt in Limburg in een garage gevonden en als de gesto- lene herkend. De garagehouder ver telde, dat er drie mannen met de auto gekomen waren, waarvan hij er een kende, die volgens zijn zeggen in Eindhoven woonde. De politie begon te zoeken naar den man uit Eindhoven, maar het bleek, dat hij reeds onraad had ver moed, hij was ten minste naar Rot terdam vertrokken met zijn vrouw, waar hij in een hotel is gearresteerd* Hij vertelde echter, dat hij met den diefstal van de auto niets uitstaande had, wel was hij in Echt geweest, maar de verkooper van den wagen was hij niet. t Zondag kreeg de politie gegevens, waaruit viel te concludeeren, dat de derde man een koopman zou zijn te Capelle aan den IJssel. In diens woning vonden de politiemannen lok den chauffeur, die gezocht werd. Bij nader onderzoek bleek, dat deze chauffeur de derde dader is van de overval in het filiaal van de firma Van Hoff en Pikaar aan de Veerlaan te Rotterdam. Men herinnert zich, dat er drie mannen een overval heb ben gepleegd; twee daders zijn reeds daarvoor veroordeeld, de derde was nog steeds voortvluchtig. De beide arrestanten uit Capelle zijn naar Rotterdam overgebracht. Het is gebleken, dat de chauffeur nog voor verschillende andere dief stallen, o.a. ook te Amsterdam wordt gezocht. Bedriegelijke bankbreuk. Naar men uit Brussel meldt, heeft de Belgische recherche een Neder lander, zekere G. uit Haarlem, ge arresteerd. die zich te Antwerpen, in dc VC'apenstraat, als handelaar in bloembollen had gevestigd, maar door de Nederlandsche justitie, we gens bedriegelijke bankbreuk werd opgespoord. G- is voorloopïg in het huis van bewaring opgesloten en zal binnen een paar dagen, worden uit geleverd. In den trein beroofd. In den trein van Winterswijk naar Stadflohn is een meisje, dat naar deze plaats reisde, van een bedrag van f 225, dat zij bij zich had, beroofd, hetgeen ze eerst bemerkte op de plaats van aankomst. Ze stelde zich met de politie in verbinding en herin nerde zich ,dat bij haar in den coupé een vrouw had plaats genomen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat het meisje juiste inlichtingen had verschaft, want bij de vrouw uit Hol- sterhausen, werd het geld gevonden. Ze hield eerst staande het geld ge vonden te hebben, doch het bleek dat de vrouw in den tijd, dat het meisje zich naar de retirade begaf, zich het geld uit een tasch had toege- eigend. De onbewaakte overweg. Gisteren is op een onbewaakten overweg te Vroomshoop een auto, waarin gezeten was een arts uit Den Ham, door den trein gegrepen. De wagen werd 50 meter meege sleurd en geheel verbrijzeld. De dok ter werd opgenomen met hoofdwon den en heeft vermoedelijk inwen dige kneuzingen. Hij was goed bij kennis. De zaak Matuschka. Het onderzoek tegen Sylvester Matuschka, den man van de spoor wegaanslagen, is gesloten. Het uitge breide materiaal is ter beschikking gesteld van het O. M. Het bestaat uit meer dan duizend foliovellen. Reeds in den loop van de maand April verwacht men Matuschka te Weenen te kunnen berechten. Buitenland: Een brutale ontsnapping. Een politie-agent zag in de Stan- dardroad te Londen een viertal man nen met een auto, die zich op ver dachte wijze bij een winkel ophiel den. Toen de agent naderde, ging de auto er vandoor, maar één van de vier, die voor den winkel had gestaan, bleef achter. De agent on dervroeg den man en liep met hem den hoek van de straat om. Plot seling kwam de verdachte auto met de drie gevluchten echter weer terug gereden; hij reed het trottoir op, zoodat de agent tegen een muur ge drukt en gewond werd, terwijl de achtergebleven bandiet snel achter op den auto sprong. Later werd de auto onbeheerd gevonden. Hij was gestolen in Kensington. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten BURGERLIJKE STAND COLIJNSPLAAT. Geboren: 4, Jan z.v. Jan Kornelis de Vos en Grietje Adriana van Gilst. Gehuwd: 11, Christiaan Bouterse 26 j. jm. te Colijnsplaat en Maria Geelhoed 20 j. jd. te Wissekerke. Overleden: Johan Adriaan de Fouw 36 j., echtgenoot van Aartje Wilhelmina Schippers; 27, Dingenis Verburg 45 j., echtgenoot van Adriana Maria Leendertse. Ingekomen: Dingenis Verburg, van Mid delburg; Jannetje Tazelaar-geb. Zonnevijl- le, van Nisse; Maria Bouterse-geb. Geel hoed, van Wissekerke; Krijn Izak Flipse, van Wissekerke; Thomas de Fouw en ge zin, van Kats. Vertrokken: Paulus J. Platschorre, Jozias P. Platschorre en Maatje Platschorre, naar 's Gravenhage; Iman A. Provoost, naar Wissekerke; Leendert van Gilst, naar Krabbendijke; Aartje W. Schippers-wed. Johan A. de Fouw en dochter, naar Kort- gene; Joost Breas en gezin, naar Kats; Pie- ter de Smit en gezin naar Kortgene. DRIEWEGEN. Gehuwd: 25, Jan Louwerse 28 j. jm. te Oudelande en Jacomina Karman 26 j. jd. Ingekomen: 29, Cornelia Bliek, van 's Gravenpolder, naar Smitweg 73. Vertrokken: Ds. Cornells van Schie en gezin, van Korteweg 149, naar Maassluis. ELLEWOUTSDIJK. Geboren 8, Kornelis Jacobus z.v. Kor nelis Jacobus Stouthamer en Elisabeth Cor nelia Smallegange; 16, Cornelia d.v. Pie- ter Thomas Oosthoek en Ebrina Dieleman. 's HEER ARENDSKERKE. Geboren: 2, Marinus Cornelis z.v. Gillis van den Dries en Adriana van Strien; 5, Jacob Abraham z.v. Frans de Kok en Kla- sina Baljé; 4, Pieter Jan z.v. Jacobus Hie- ronymus van den Dries en Johanna Cor nelia Maria Huige; 20, Jacomina d.v. Jan Marinus Baaijens en Wilhelmina Sandee; 29, Andries Geerard z.v. Hubrecht Murre en Pieternella Kerkhove. Overleden: 19, Jannetje Lavooij 88 j., weduwe van Jacob Wiskerke; 24, Francina^ van Antwerpen 48 j., d.v. Marinus va~ Antwerpen (overleden) en Anthonina de Fouw; 26, Jan van Dalen 14 mnd., z.v. Ja cob van Dalen en Jans de Vos. KATS. Ingekomen: Joost Breas en gezin, van Colijnsplaat. Vertrokken: Thomas de Fouw en gezin, naar Colijnsplaat. KLOETINGE. Geboren: 9, Aaltje Cornelia Anthonia d.v. Maarten Leendert Herrebout en Ma ria Jacoba Behage; 26, Cornelis z.v. Adri aan de Visser en Jacomijna Sonke; 29, Ma ria Wilhelmina d.v. Pieter Vermue en Jo- bina van 't Westeinde. Gehuwd: 11, Jan van de Kreeke 21 j. jm. te Goes en Francina Hirdes 22 j. jd. te Kloetinge; 18, Jan Zandee 23 j. jm. te Wol- phaartsdijk en Neeltje Wagenaar 28 j.jd. te Kloetinge; 25, Francois Pieter Marius Poleij 24 j. jm. te Rotterdam en Cornelia van der Vliet 22 j. jd. te Kloetinge; 25, Jacobus Dekker 28 j. jm. te Middelburg e~ Laurina van de Linde 23 j. jd. te Kloe tinge. Overleden: 5, Maatje Hoogesteger 72 j., wed. van Cornelis Weststrate; 16, Chris tiaan de Klerk 5 mnd., z.v. Jan de Klerk en Adriana Christina de Visser. Ingekomen: P.a. H. Gerards, zonder be roep, Kloetingsche weg B 143; G. J. van der Kuijl en gezin, instructeur V. L. S., Heernisseweg B 36; P. de Bruijne en ge zin, zonder beroep, Heernisseweg B 34; H. H. Steinmeier en gezin, coupeur, B 170; L.a. Sonke, dienstbode, B 170; A. P. J. Mabelis, metselaar, de Groe, C 34; A. M. van de Putte, uitvoerder van bouwwerken, Kloetingsche weg B 129; J. Harinck, mon teur, de Groe, C 55a; J.a. den Toonder, dienstbode, Lewestraat A 49; D. de Jager, waterbouwkundig opzichter, Vogelzang- sche weg B 76; J. van de Kreeke, reiziger, Nieuwstraat A 110; M.a. J. Maas, wed. J. B. Cornelis, zonder beroep, Buijs Ballot straat B 115; B. Reijerse en gezin, bloemist, Willem Zelleweg B 90. Vertrokken: J. C. Nooteboom, handels reiziger, naar Goes, J. A. Blankstraat 8; J. Koppejan, en gezin loodgieter, naar Goes, Zonnebloemstraat 31; M. Dalebout, mon teur, naar Goes, Piccardtstr. 50; C.a. Po- leij-geb. van der Vliet, naar Rotterdam, Noordsingel no. 69a. KAPELLE. Geboren: Willemina d.v. Joost Verhage en Klazina Poortvliet; Jacob z.v. M. Goet- heer en M. Witte. Overleden: Cornelis Jan Berman 52 j., echtgenoot van J. de Goffau; Janna Schip per 73 j., echtgenoote van Pieter Duive- waarde. Ingekomen: N. A. Ruissen, van Katten- dijke, naar Kapelle B 9. Vertrokken: M. J. Ernaar, naar Kruinin- gen, Nisseweg B 11; Jacs. Koole en gezin, naar 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp, H 150; M. Baaijens en gezin, naar Goes, Lange Vorststraat 47. OUDELANDE. Geboren 16, Maatje Maria d.v. Adri aan Krijger en Katharina de Jager; 18, Cornelia Pieternella d.v. Cornelis Huijzen en Neeltje Mol. YERSEKE. Geboren: Johannes Jan z.v. Christiaan Everse en Adriaantje Johanna van Kloos ter; Francois z.v. Jacobus Meulbroek en Krina Paauwe; Cornelis Matthias z.v. Pe trus Judocus de Koster en Maria Adriana van Oefelen; Johanna d.v. Johannis Eek- hardt en Janna Griep; Sander z.v. Jan Zoe- teweij en Johanna Jeremiasse; Adriana Ja coba d.v. Leunis Paulus Pieterse en Cor nelia Maria Jans je Polderman. Ondertrouwd: Willem Philippus Pekaar 22 j. jm. en Willemina Daane 19 j. jd.; Ma rinus Kole 30 j. jm. te Waarde en Jannetje Hartoog 30 j. jd.; Cornelis Kole 25 j. jm. en Adriana Catharina Steketee 23 j. jd.; Frans Mol 24 j. jm. en Maria Janna Min- naard 22 j. jd. te Wemeldinge; Johannes Hamelink 28 j, jm. te Kruiningen en Pie ternella Bauer 21 j. jd. GehuwdCornelis Kole 25 j. jm. en Adriana Catharina Steketee 23 j. jd.; Wil lem Philippus Pekaar 22 j. jm. en Wille mina Daane 19 j. jd.; Marinus Kole 30 j. jm. te Waarde en Jannetje Hartoog 30 j. jd. Overleden: Pachier de Wee 76 j., we duwnaar van Cornelia Krombeen; Mari nus Potter 58 j., echtgenoot van Hendri- ka Gijssel. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINOE. Dagen 12 Mrt. 13 H n 15 16 n 17 18 n Hoogwater Vrm. Nam 6.58 6.25 6.57 7.38 8.36 10.02 11.32 6.16 6.48 7.22 8.11 9.19 10.51 Laagwater Vrm. Nam. 11.33 0.04 0.18 0.56 1.48 2.56 4.39 11.45 1 0.39 1.25 2.19 3.48 5.27

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 4