De weg tot geluk N° 29 Maandag 7 Maart 1952 tt9e Jaargang. PpoViDcleolcuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2, buiten Goes ƒ2,'— Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt Maandag^, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17,30 No. 244 n<»vp«HnH gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1*~5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct, per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LANDBOUW EN CRISIS. De interpellatie Weit- ka m p. Bij het landbouwdebaf, dat naar leiding van bovengenoemde interpel latie in de lweede Kamer is gevoerd, zijn vertegenwoordigers uit aüe poli tieke partijen aan het woord geweest. Allen hebben zich gehaast om te ge tuigen, hoe zeer ze van den nood oer boeren doordrongen zijn en hoe gaarne zij willen helpen om verlichting aan te brengen. Verschillende sprekers mee- nen, dat de Minister nog niet op dat standpunt staat. Een reeks van maatregelen werd aan bevolen, een heel verlanglijstje: een loonende melkprijs, ujtvoerpremie bacon, beperking van den invoer van rogge en de verplichting om 25 pctj roggebloem in het brood te bakken, verplicht gebruik van de Nederland- sche gerst voor de Nederlandscne bier brouwerijen, betaling der premies voor de sociale verzekeringen uit een sup pletiefonds voor hen, die een lager in komen Ji ebben dan f 1201), verlaging der spoorvrachten, uitvoerpremie van kool, verlaging der pachtprijzen, een accijns van f 5 per geslacht varken, steun aan bollen- en bloemenkweekers, voorkoming van executies, aanvullings- crediet voor West-Eriesland, onder handelingstarieven, minimum-prijzen, steun aan haver, accijns op spijsverten om met de opbrengst daarvan de boter te steunen, iets dergelijks voor kaas, steun aan den eierenhandel. Waarschijnlijk zijn we in onze op somming nog niet volledig, maar er blijkt toch wel voldoende uit, hoe de Tweede Kamer staat in het teeken van het platteland, maar tevens blijkt, hoe noodig het is, dat een vaste hand orde en leiding brengt Elke genoemde maat regel kan op zichzelf een kleine stut zijn onder het wankelende productie gebouw. Maar iedereen gevoelt, dat dit niet willekeurig kan gebeuren om eenige baat te geven; hier moet orde nend en leidend worden opgetreden en het is de groote vraag, ot dit van de Uegeering kan worden verwacht. Naar onze meening leeft deze teveel in een commissiesleer, wat gelijklui dend is met de sfeer van het uitstel systeem. Grif geven we toe, dat verschillende maatregelen ernstig moeten worden overwogen alvorens ze in werking te stellen, maar we kunnen niet inzien, dat alles zoo lang duren moet. Dat bleek toch in de eerste weken van 1914 ook niet noodig') De groote zwak ke plek ligt naar onze overtuiging in het feit, dat de Uegeering zelf nog altijd geen omlijnd plan heeft. Dat blijkt wel uit het antwoord, dat Minis ter Uuys olp al die verlangens heeft ge geven, het is „wachten op adviezen en rapporten", terwijl de tijd doorgaat, de omstandigheden voortdurend slech ter worden en het aantal slachtoffers steeds grooter. In het huidige regeeringssysteem moet men achter de feiten loopen. Hieruit blijkt toch wel heel duidelijk, hoe onze landbouw gebaat zou kunnen zijn met een directeur-generaal, een werkelijk deskundige, iemand, die met vaste hand orde in dien chaos brengt. We hebben dat nog nooit zoo diep ge voeld, als tijdens dat jongste land- bouw-debat Daarnaast willen we nog wijzen op de veranderde gezindheid van sommi ge Kamerleden. Zoo hebben we kun nen waarnemen, dat volbloed vrijhan delaars zich niet zullen verzetten tegen tijdelijke maatregelen van protectio nistische strekking, terwijl aan den an 34 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. ,Wij wilden jullie gaarne een uur tje meenemen naar de clubstelde Lady Victoria voor, die altijd de aanvoerster was. „Vader heeft mij juist mijn kleedgeld gegeven, en ik smacht er naar het te verspelen, en Jimmy heeft ons uitgenoodigd voor een souper en om later ergens te gaan dansen." „En bovendien," ging haar zuster, Lady Millicent, door, „brengen wij u nieuws.'" Allen luisterden oplettend. Gerald die was opgestaan, boog zich iets voorover. „Nieuws?" herhaalde Chrïstopner. „Van Engeland?" „Neen, jij idiootT' zeide Lady Victoria. „Wat nieuws zou er van Engeland kunnen komen. Daar is nu geen polo, of cricket of tennis, en de meeste menschen, die wij kennen, deren kant ons scheen, dat door een „te stichten suppletiefonds", getracht zou kunnen worden een brug te bou wen om te komen tot tijdelijke op schorting der premies voor enkele so ciale verzekeringen. Kortom, men zou zeggen, er heerscht een stemming in de Tweede Kamer, waaruit onder een tactische leiding veel goeds zou kun nen worden geboren. De houding, |doör den Minister hiertegenover aangeno men, lijkt ons allerminst gelukkig en niet bevorderlijk aan een algemeene samenwerking. Op deze wijze moet de leiding wel worden verplaatst van de regeeringstafei naar de Kamerfracties. HuifceDiaod. CHINA EN JAPAN. De Volkenbond neemt stelling. In de bijeenkomst van de algemeene commissie van de Assembiée's is het tot een vrij ernstige botsing gekomen. Deze botsing ontstond naar aanlei ding van het feit, dat nog altijd niet, tegen alle beloften en toezeggingen m, een einde is gekomen aan de vijande lijkheden. Groot opzien baarde de me- dedeeiing van den Cliineeschen gede legeerde dr. Jen, dat niet alteen nog gevochten werd, maar dat zelfs aan zienlijke japansche versterkingen met een groote hoeveelheid materiaal, ge land zijn in den rug der Chmeesche troepen, ver buiten de 20 K.M. zone, welker ontruiming door de Chineezen de Japanners steeds als eisch gesteld hebben (en waarbuiten de Chineezen tnans ook zijn teruggetrokken). Vol gens de Chineezen zou het in de be doeling der Japansche legerautoritei- ten liggen door rechtstreeksehe ver bindingen met Nanking, de Chineezen te dwingen het geheele gebied tus- schen Nanking en Sjanghai te ontrui men, zoodat de Japanners het kunnen bezetten. Deze houding van de Japansche mi litaire machthebbers werd den leden van de algemeene commissie toch al te bar. De voorzitter Hymans achtte het dan ook blijkbaar tijd worden den Ja- panschen gedelegeerde in duidelijke taai aan het verstand te brengen, dat het op deze wijze niet langer kan voort gaan en dat er een einde behoort te komen aan dezen dubbelzinnigen toe stand. Deze opvatting kwam tot uiting in een door de algemeene commissie aan de Assemblée voorgelegde resolutie, waarbij de Chineezen en Japansche regeeringen worden uitgenoodigd on middellijk de noodige maatregelen te nemen om uitvoering te doen geven aan de bevelen tot staking der vijande lijkheden, verstrekt aan de militaire bevelhebbers, terwijl de vertegenwoor digers der neutrale mogendheden, waaronder ook Nederland, te Sjang hai, worden verzocht controle te oefe nen op de tenuitvoerlegging van die maatregelen. Verder verlangt de resolutie het openen van besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van China en Ja- Japan tezamen met die der neutrale mogendhheden over de verdere rege ling van den wapenstilstand en het te rugtrekken der Japansche troepen, over welke besprekingen de Volken bond inlichtingen verwacht van de mo gendheden, die de Volkenbondscon trole zullen uitoefenen. Tot het laatste toe heeft de Japan sche gedelegeerde Sato verzachting van dezen laatsten eisch trachten te zijn reeds weggeloopen mfet iemand anders, er zijn dus geen schandaal tjes meer te wachten. Wij weten nu alles van den man. die onlangs zelf moord pleegde." Er heerschte een doodelijke stilte, een passende voorbereiding voor La dy Victoria's bericht. „Ze hebben erg hun best gedaan het geheim fel houden," zeide zij, „maar een Engelsche journalist heeft de waarheid ontdekt De man heette Zubin en was de rentmeester van twee ongelukkige dames, die in uw buurt wonen. Hij was juist uit Rus land gekomen met een groote som geld voor haar, maar ging naar de speelbank, zette het in en verloor alles; Men zegt, dat het bijna drie millioen francs was en dat het alles was, wat die arme vrouwen be zaten. XIX. Christopher en Gerald deden een vroege morgenwandeling en bekeken met haast vrouwelijke nieuwsgierig heid de uitstalramen der winkels, toen de laatste zijn vriend plotse ling bij den ;a,rm greep. Zij waren blijven kijken voor het raam van een juwelierswinkel in de Rue de Paris. verkrijgen, waartegenover de voorzit ter Hymans echter voet bij stuk hield, krachtig gesteund door den Zwitser - schen gedelegeerde Motta, die onder luid applaus van het publiek zoowel als van de delegaties de volstrekte noodzakelijkheid betoogde van een on voorwaardelijk terugtrekken van jde Japansche troepen, die zich ten on rechte op het grondgebied van een an der volk bevinden. Het slot van dit eerste, op vrij scher pen toon gevoerde woordenduel tus schen Volkenbond en Japan was, dat de Japansche gedelegeerde zijn stel ling moest ontruimen en zich moest neerleggen bij de resoh'tie, waarvan 1de oorspronkelijke tekst in hoofdzaak werd behouden en die door de As semblée met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Met grooten nadruk heeft dus thans de Volkenbond den wensch geuit, dat onder neutrale controle een einde za! komen aan den strijd met de wapens d.i" de regeling van den terugtocht van de Japansche troepen ter hand al worden genomen, als voorberei ding van de definitieve rondetafel conferentie. De vraag is thans hoe Japan en hoe de Japansche militaire leiders op dit krachtig stelling nemen door Genève zullen reageeren. Aanslag te Moskou. Op den legatieraad bij de Duitsche ambassade te Moskou, von Twar- dowski, is een aanslag gepleegd. De dader loste vier schoten op hem, hij werd aan den hals en aan de hand gewond. Zijn toestand is naar omstan digheden bevredigend. Dr. v. Twardowski reed in zijn auto van de legatie naar de stad. Óp den hoek van een straat moest de wagen stoppen, om auto's uit een zijstraat te laten passeereren. Uit een dezer sprong een man, die vier schoten loste op de ruiten van de auto. Die legatieraad had de tegenwoordigheid van geest terstond te bukken, waar door erger werd voorkomen. De dader werd terstond door be ambten van de Gpoe gearresteerd en ontwapend. Hij heet Judas Mirono- witsj Stern, is 28 jaar oud en student aan de universiteit te Moskou. De bekende prof. Ofsjkin bood Twar dowski de eerste geneeskundige hulp. Toen bleek, dat een ernstige operatie aan de getroffen hand noodzakelijk was, werd dadelijk de beroemde chi rurg Rosanof ontboden, die binnen en kele minuten op het ziekenhuis was. Uit hef onderzoek bleek, dat drie mid- denhandsbeentjes gebroken waren met ernstige versplinteringen. Veilingen in Zeeland. L In het Jaarverslag van de Provin ciale Commissie van de Veilingen ia Zeeland over het jaar 1931, uitge bracht door deu secretaris den heei v. a. Plassche, lezen we o.a. Het is geen aangename taak om in dezen tijd een jaarverslag op te stellen over de werkzaamheden van een organisatie, die werkzaam is op land-of tuinbouwgebied. Er is te veel wat aanleiding geeft tot klachten, terwijl hetgeen een gun stig verloop had nog te veel wordt bedreigd door de steeds slechter wor dende tijdsomstandigheden. De veilïngsomzet is echter in 1931 niet teruggeloopen doch in tegendeel „Wat is er, oude jongen?" vroeg Christopher. Gerald wees naar een parelsnoer, dat in den winkel hing. „Zie je dat?" riep hij op een tra- gischen toon. „Dat behoorde aan Pau line aan mademoiselle de Ponière. En die ring daaronder ik ben er zeker van dat ik dien aan de hand van haar tante heb gezien. Wacht even, oude jongen." Gerald trad 'ha astig den winkel binnen, Een zeer beleefde Fransch- man kwam naar hem toe. „Kunt u mij iets mededeelen om trent dat parelsnoer en de ringen daaronder?" vroeg Gerald. „Wel zeker, meneer," antwoordde de man. „Een oogenblik." Hij deed het venster open en haalde het halssnoer te voorschijn. De kleur der parels was prachtig. Zij waren niet groot, maar hadden een bijna rooden glans. „Ik twijfel niet, of monsieur is een kenner en ik behoef deze parels niet aan te bevelen," begon de win kelier. „Ik zou u echter willen doen opmerken, dat zij waard zijn door vorstelijke personen te worden ge dragen, en dat de kwaliteit van elk van hen uitstekend is. Indien mon- er is een kleine stijging waar te ne men en wel van 1,7 millioen op 1.8 millioen gulden. De veilingsomzetten waren o.a. 1930 1931 Goes f738.346,08 f 697.014,42 Kape'le f 426.3)6,94 f 475.550,6c Krabbendijke f 45. ,8118 f 53.121,0- of met Middelburg, Middelharnis, Oostburg, Tholen, Terneuzen, en Zie- rilszee. Totaal 1930: f 1.722.536,85, 1931: f 1.879.972,33. De omzet is echter belangrijk lager als in 1929 en hoewel de oogst niet zoo overvloedig was als in da f jaar is 1931 toch een jaar geweest van goede fruitoogst en zou de omzet dus hooger moeten zijn, temeer omdat de cultuur zich heeft uitgebreid en steeds meer de producten over de veiling worden verhandeld. De belangrijkste oorzaak van het te lage cijfer is echter evenals voor het terugloopen van de veilingsomzet met 35 pet. in 1930, de lage prijzen voor het klein fruit, temeer omdat in 1931 de aardbeien gingen deelen in de alge meene prijsverlaging. Dit komt tot uiting in de. prijzen voor het klein fruit besteed aan de veiling te Goes. De kruisbessen vertconen een kleine vooruitgang, doch het aantal aange voerde K.G. was geringer. Zwarte en roode bessen vertoonden een vrij be langrijke vooruitgang in prijs, noewel de aanvoer juist hooger was als in 1930. De zwarte vertoonden zelfs een vrij belangrijke stijging, zoodat bij goede cultuur de mogelijkheid van voortzetting van deze teelt niet is uitgesloten, althans voor een zekere hoeveelheid. De prijs van de frambozen daalde weinig, hoewel ze te laag is om de telers van dit product tevreden te stemmen, terwijl voor de aardbeien de prijs te laag daalde. Enkele veilin gen kregen een hoogeren prijs idoor in voorkoop te veilen. Zoo verkregen de leden van de vei ling te Neuzen een prijs van f0,15 per K.G. Te Goes daalde deze prijs echter tot een gemiddelde van ruim 12 cent en zeer veel telers hebben dus met een nog lageren prijs genoe gen moeten nemen. Ook zijn veel aardbeien niet Jn verschen toestand geveild, doch de telers hebben ze zelve ingevaat ien later verkocht Over het algemeen is dit goed verloopen, hoewel de prijs weinig hooger is geweest Over de opbrengsten was men ech ter tevreden, hoewel in 1931 geble ken is, dat door het laten hangen van de vruchten, speciaal wat de kruis bessen betreft, de oogst in een vol gend jaar nadeelig wordt beïnvloed. Ook het mindere kunstmestgebruik, grondbewerking en onkruidbestrijding zal naast het op ruime schaal rooien der struiken, de pructie doen ver minderen. Over de kwaliteit werd niet ge klaagd, hoewel speciaal wat de roode bessen betreft andere variëteiten moe ten worden aangeplant en de snoei gewijzigd wanneer we hoe langer hoe meer worden aangewezen op de Bin- nenlandsche markt. Ook de teelt van frambozen kan van meer beteekenis zijn bij betere cultuur De teelt van de pit en steenvruch ten gaf meer voldoening. De oogsten hiervan waren goed te noemen, hoe wel niet zoo overvloedig als in 1929, toen het echter een buitengewoon vruchtbaar jaar was. Over de opbrengst Tvan sommige pruimenvarieteiten is geklaagd, doch tenslotte zijn toch groote kwantums sleur hef wenscht te koopen, zou ik hef hem voor zevenduizend pond kun nen afstaan, en voor die som is er geen tweede parelsnoer als dit te koop in de gansche wereld." „Ik herken het parelsnoer," zeide Gerald, „en zou onder zekere om standigheden geneigd kunnen zijn hef te koopen. Ik kwam echter hier vra gen, hoe het in uw bezit is gekomen, evenals de ringen daaronder. De houding van den man veran- derde. „Monsieur," zeide hij, „ik kan u niet uitleggen, hoe die juweelen in onze handen kwamen. Er zijn ver trouwelijke mededeelingen, die wij in het belang onzer klanten genoodzaakt zijn te eerbiedigen." „Juist," stemde Gerald toe, „maar ik kan u verzekeren, dat ik niet uit nieuwsgierigheid vraag. Dit is mijn naam" hij overhandigde den man een kaartje „en ik was een kennis van mademoiselle de Ponière, van wie u dit halssnoer moet hebben gekre gen. Ik heb madame en mademoiselle de Ponière het laatst ontmoet onder zeer tragische omstandigheden, en ik hoor, aar zij Monte Carlo nu hebben verlaten." „Wat dat aangaat, milord," zeide aan de veilingen aangevoerd. Te Goes zelfs ongeveer 75 pet. meer, waarbij echter niet vergeten mag worden dat de aanplant van dit gewas zich de laat ste jaren zeer sterk heeft uitgebreid; Het ligt voor de hand dat de prijs voor de pit- en steenvruchten in 1931 lager was als in 1930, toen er een mis lukking van de oogst was, speciaal wat de appels betreft De prijs bleef ech ter op een behoorlijk peil en vooral voor het goede product werden hoo- ge prijzen besteed, over het algemeen nooger als in 1929. Steeds duidelijker blijkt echter dat men de mindere kwaliteit en het slecht verzorgde product niet meer kan ge bruiken. Het fruit dient met zorg ge teeld te worden, goed gesorteerd en verpakt, zoodat het voldoet aan de eischen die de handel stelt In 1931 was het echter niet gemak kelijk hieraan te voldoen, omdat eerst de boomen sterk door luizen werden aangetast en later de vochtige weers gesteldheid een sterke schurftaantas- ting in het leven riep, terwijl boven dien door de voortdurende regen de verschillende bespuitingen weinig uit werking vertoonden. Er is echter onder de telers een krachtig streven merkbaar om beter fruitteler te worden. Het rooien van de onderbeplantingen van klein fruit en de meerdere bespuitingen door de aanschaffing van motorsproeimachines werken dit in de hand. Hoewel men er noodgedwongen naar streeft de uitgaven voor arbeid te be sparen ontziet met geen kosten om tot de productie van een betere kwaliteit te geraken en met het oog op de toe komst moet dit zeer zeker worden toegejuicht Uitbreiding in oppervlakte was er weinig op fruitteeltgebied, behoudens enkele kleine aanplantingen. Inkrimping vindt plaats wat betreft de onderbeplantingen en bij landbou wers die aangelokt door hooge prijzen wat aardbeien en bessen hebben aan geplant. Wat de groenteteelt betreft, waren de resultaten van de vervroegde teelt niet ongunstig. Wel was dit het geval met de vollegrondscultures, evenals in andere deelen van ons land. Een gunstige uitzondering hierop maakte de aardappelteelt en vooral zij die hun product veilden kregen een hoogen prijs, terwijl in Zeeland de opbrengst goed was in tegenstelling met Noord-Holland, waar de aardappel ziekte oorzaak was dat slechts een geringe oogst kon worden geveild. Een tegenslag was dat de prijs voor de druiven sterk daalde, waaraan ook vooral de daling van de waarde van het Engelsch pond schuld draagt Toch bleef de prijs aan de Zeeuwsche vei lingen beter ,op peil als in streken waar men op export is aangewezen. Het feit dat men in eigen omgeving het product kan plaatsen is In dezen tijd van groote beteekenis. Over de oogsten waren de groente telers tevreden, omdat er steeds vol- voende vocht viel en geen vorstscha- de optrad. Jammer genoeg zijn dit fac toren die den prijs ongunstig beinvloe- den. Uitbreiding vindt op groenteteelt- gebied niet plaats. Er werden geen kassen gebouwd, terwijl de belangstel ling voor de vollegrondsch cultuur ook zeer gering is. Zeeland heeft meer pe riodes van opleving van de groente teelt medegemaakt, doch steeds volgde er weer een tijd van inkrimping en het schijnt dat de teelt zich weer zal in krimpen tot wat voor eigen gebruik noodig is. (Wordt vervolgd.) de juwelier met grooteren eerbied, maar zonder toe te geven, „het spijt mij, u niet te kunnen helpen. Wij staan niet meer met haar in verbin ding. Men heeft mij geen adres ach tergelaten." „U zoudt geen juweelen van zoo veel waarde koopen," drong Gerald aan, tenzij u iets wist van uw klan ten. U kunt mij waarschijntlijk wel zeggen, of de Ponière haar werke lijke naam is, en u kunt mij ten minste een aanwijzing geven» waar ik haar kan vinden." „Het spijt mij erg, milord dat ik geheel machteloos ben in deze zaak," antwoordde de man. Gerald hield het parelsnoer omhoog en liet het door zijn vingers glijden. Hij herinnerde zich iets, dat Pauline eens tot hem had gezegd „Parels zijn de kinderen van de meisjes. Zij hebben ze lief en zorgen er voor als zoodanig." „Ik heb reden om aan te nemen," ging Gerald voort, „dat die dames door een ongeluk zijn getroffen. In dien zij vertrouwen in mij hadden gesteld, zou ik haar met het grootste genoegen hebben bijgestaan. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1