School en kerk. Sport. t9 Vervangt de grasbleek en maakt het gebruik van üMoop overbodig. Zoo gaat het spoelen ge makkelijker en vlugger! Gemengd Nieuws naarmate er in een vak crisis-werkloosheid bestaat of niet. Hier te lande geeft nu de regeering alleen bijdragen voor vakken waar crisis-werkloosheid heerscht. Over huiswerk. Een schaduw op he levensgeluk. In het „Tijdschrift voor Ervaringsop- voedkunde" bespreekt de heer J. Stampe rius het huiswerk als een der verschijnse len, die naar zijn overtuiging een schaduw werpen op het schoolleven der Nederland- sche jeugd. De schrijver meent, dat het U.L.O., dat toch lager onderwijs is, zijn taak en roeping miskend heeft, doordat het in concurrentie is getreden met het mid delbaar onderwijs. De groote paedagogi sche voordeelen, die de U.L.O.-school bo ven de H.B.S. hebben kon, heeft ze ten deele prijs gegeven door haar leerlingen tot dezelfde hoogte te willen opvoeren. De eischen van de einddiploma's, vooral van diploma B, bewijzen dit. Voortgaande wijst de heer Stamperius op tweeërlei huiswerk. Er is huiswerk, dat slechts is het vastleggen van het reeds ge leerde, maar er is ook een soort huiswerk, dat geen andere bedoeling heeft, dan den leertijd te verlengen. De middelbare en de uitgebreid lagere school komen tijd tekort. Gezien verder de mededeelingen, in het Rotterdamsche huiswerk-rapport gedaan meent schrijver recht te hebben tot de conclusie, dat het overmatige huiswerk een schaduw werpt op het levensgeluk van ve le kinderen. Voetbal. Het programma voor Zondag. Het programma van Afdeeling IV voor a.s. Zondag luidt volgens de „Sportkro niek" als volgt: le klasse. L. O. N. G. A.—De Valk. B. V. V.—N. O. A. D. 2e klasse A. M. E. V. O.—H. E. R. O. MiddelburgVelocitas. De BaronieR. B. C. Alliance—-Breda. 3e klasse A. Sassche Boys-De Zeeuwen. 3e klasse B. Zeelandia—Zierikzee. De stand der Zuidelijke 1ste klasse luidt tot op heden: P. S. V. 18 12 2 4 54-32 26 Eindhoven 18 12 1 6 46-31 25 N. A. C. 17 11 3 4 45-32 23 M. V. V. 17 8 3 6 43-39 19 N. O. A. D 16 6 5 5 38-35 17 L.O.N.G.A. 17 5 4 8 38-38 14 Willem II 16 6 1 9 38-33 13 Bleijerheide 17 3 5 9 25-38 11 De Valk 16 5 1 10 27-61 11 B. V. V. 16 4 1 11 37-51 9 De stand der Zuidelijke 2de klasse A luidt tot op heden Middelburg 18 12 4 2 73-25 28 D.O.S.K.O. 19 10 5 3 60—38 25 H. E. R. O. 18 11 2 5 48—28 24 R. B. C. 18 9 3 6 58-40 21 Terneuzen 19 9 2 8 51-53 20 Breda 18 9 1 8 40-48 19 T. S. C. 18 7 3 8 44—45 17 M. E. V. O. 19 6 2 11 38-56 14 Alliance 5 3 11 33-55 13 De Baronie 18 5 2 11 37-62 12 Velocitas 18 3 3 12 29-52 9 De stand der Zuidelijk e 3de klasse A luidt tot op leden: Hulst 14 9 3 2 47-21 21 Axel 14 9 2 3 42-18 20 Vlissingen II 14 8 1 5 46-33 17 Middelburg II 14 5 5 4 38-41 15 Hansweert 14 3 4 7 32-53 10 Sassche Boys 12 3 3 6 28-39 9 v De Zeeuwen 13 4 1 8 36-43 9 Zeelandia II 13 3 1 9 28-48 7 De stand der Zuidelijke 3de klasse B luidt tot op heden: Vlissingen 16 15 1 0 111—17 31 Zeelandia 14 10 1 3 57—23 21 Goes 16 9 3 4 56—30 21 Nw. Borgvliet 16 10 0 6 38—40 20 Zierikzee 14 6 1 7 3340 13 D.O.S.K.O. II 15 3 3 9 25-51 9 S.I.N.O.T.O. 16 4 1 11 19-72 9 M.E.V.O. II 15 3 2 10 27-60 8 Walcheren 14 1 0 13 11-47 2 Serie-wedstrijden „Colijnsplaat" Zaterdagmiddag had op het terrein der voetbalvereeniging „Colijnsplaat" de be slissingswedstrijd in de serie-wedstrijden plaats tusschen „Colijnsplaat" en „Kats". Deze wedstrijd droeg een zeer sportief ka rakter en werd uitstekend geleid door den heer A. Imanse, secr.-comp.-leider van den Z. V. B. Van beide zijden werd er alles opgezet, om de overwinning te behalen. Na 90 min. was de stand 1 1, waarna twee maal iy2 min. werd verlengd. Ook deze verlenging bracht geen beslissing, zoo dat nogmaals moest verlengd worden, en wel weder tweemaal 7j/£ min., doch onder bepaling, dat bij 't eerste doelpunt de wed strijd zou worden gestaakt. Het beslissende doelpunt werd gemaakt door „Colijns plaat", zoodat deze vereeniging won met 2-1. Zaterdagavond had in hotel „De Pa Ik neem een paar handenvol Sil, en voeg ze, koud opgelost, bij het eerste heete spoelwater. Het spoelen gaat dan veel gemakkelijker, het wasch- goed krijgt dadelijk een opvallend heldere tint en ruikt frisch en aan genaam. Ik kan Sil bij het spoelen niet meer missen. Sil is absoluut onschadelijk. trijs te Colijnsplaat de uitreiking plaats der prijzen. Gespeeld was een serie-wedstrijd tus schen „Kats '-„Colijnsplaat"-Wissenkerke" om een beeld. Dit beeld, hetwelk door „Kats" met 6 punten is gewonnen, werd door den vice-voorzitter van „Colijns plaat" met een hartelijk woord aan den voorzitter van „Kats" overhandigd. Verder was een serie-wedstrijd gespeeld door »,Colijnspl."-„Wissenkerke"-„Kats"- „Kamperland' De eerste prijs, een beker, uitgeloofd door de Noord-Bevelandsche autobusonderneming, werd met 8 punten plus de beslissings-wedstrijd behaald door „ColijnsplaatDe tweede prijs, een ver zilverd sierschild, uitgeloofd door den heer J de Looff, werd met 8 punten gewonnen door „Kats". De derde prijs, een verzilverd kruis, uitgeloofd door den heer A. de Waard, werd gewonnen met 6 punten door „Wissekerke". De vierde prijs, een me daille, uitgeloofd door den secretaris der voetbalver. „Colijnsplaat", viel ten deel aan „Kamperland". De prijzen werden uitgereikt met eenige hartelijke woorden door Mej. de Koster van Colijnsplaat. Door de voorzitters der zusterverenigingen werden woorden van dank gebracht aan de schenkers der prij zen en aan de vereeniging „Colijnsplaat" voor het instellen der series, waarna de vice-voorzitter van „Colijnsplaat" allen dank bracht voor de opkomst. Lindbergh Jr. ontvoerd. Over de ontvoering van het ander half jarig zoontje van Charles Lind bergh meldde men nader: Het kind was 's avonds op den ge wonen tijd naar bed gebracht en toen de kinderjuffrouw om half elf even naar de slaapkamer ging zag zij tot haar groote ontsteltenis, dat het raam open stond en het knaapje verdwe nen was. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en de politie van het ge- heele district werd gealarmeerd. Zij zette terstond de wegen af en door zocht alle auto's, in de hoop het kind, dat men wel de „beroemdste baby van de Ver. Staten" heeft genoemd, te vinden. Op 30 meter van het huis is een ladder gevonden, die vermoedelijk is gebruikt door de ontvoerders, of schoon men nog niet begrijpt hoe deze ongemerkt hun daad hebben kunnen volvoeren. Voorts is een briefje ge vonden, welks inhoud niet bekend is gemaakt, doch dat vermoedelijk een eisch bevat, om een losprijs te beta- len. 9 In de slaapkamer van den kleinen Charles Augustus heeft men vinger afdrukken gevonden en 'slijksporen, die leidden naar een plek in de omge ving waar een auto heeft gestaan. De ontvoerder schijnt langs een ladder naar binnen te zijn geklommen en om jeen gerucht te ma'cen moet hij blij kens de sporen zelfs zijn schoenen hebben uitgetrokken en op zijn kou sen naar binnen zijn gegaan. Eenige arbeiders hebben voorts verklaard, dat zij 's avonds in de om geving van Lindbergh's huis zijn aan gesproken door twee mannen, die in een donkergekleurden auto ■aten; blij kens het nummerbord was de wagen uit New York afkomstig. Deze mannen vroegen naar de woonplaats van Lind bergh. De woning van kolonel Lindbergh is gelegen in het heuvelland van Hopewell in New Jersey, op grooten afstand van de drukke verkeerswe gen. Voor het huis strekt zich een vlakte uit, terwijl aan de achterzijde dichte bosschen liggen. Lindbergh heeft dit plekje ontdekt, toen hij met zijn vrouw een vliegtocht ondernam en hij koos het tot woonplaats, omdat het zoo rustig gelegen is. De politie te New-Jersey, aan den overkant van de Hudson, waar Lind bergh's villa gelegen is, heeft 10.(000 dollar uitgeloofd voor aanhouding van de lieden die Lindbergh's zoontje ont voerd hebben. Het misdrijf is tusschen 8 en 10 uur 's avonds geschied, toen het kindermeisje uit was. Er is in de kamer een brief gevonden, waarin een losgeld van 50.000 dollar gevraagd wordt met bedreiging tegen het leven van het knaapje als het niet voor Don derdag gestort zou zijn. Eenige hon derden politiemannen en particuliere speurders zijn aan het werk gegaan en een aantal vliegers hebben de streek van de lucht uit waargenomen en let ten op auto's. Nader berichtte men: Na een telefonisch onderhoud met Lindbergh heeft de gouverneur van New Jersey medegedeeld, dat het aan bod van de belooning van 10.000 dol lar ingetrokken is. Aan de Tel. meldde men: In verband met de ontvoering van Lindbergh's zoon is aan alle politie- bureaux in de vier staten New Jersey, Pennsylvanië, New York en Deiawara een fotografie en een nauwkeurig sig nalement van den jongen toegezonden. De luchthavens, welke per auto kun nen worden bereikt, worden scherp door de politie in het oog gehouden, hoewel het niet waarschijnlijk is, dat de bandieten zouden trachten per vliegtuig te ontkomen, daar een zoo jeugdige luchtpassagier al te opval lend zou zijn. Meer dan honderd le den van de staatspolitie hebben tot kilometers in den omtrek de omge ving van Lindbergh's woning door zocht, terwijl elke auto op een af stand van 80 K.M. door de politie wordt aangehouden en onderzocht Later op den dag kregen nog 600 drankwet-agenten in New jersey Pennsylvanië, New York en Deiawara opdracht aan de nasporingen deel te nemen. In New York heeft de politie de heele Bronxwijk, waar zich vele ban dieten ophouden, huis aan huis door zocht. Honderden boschwachters door zoeken de dichte bosschen in de na bijheid van Lindbergh's woning, ter wijl het personeel van meer dan dui zend garages, waar pompen zijn op gesteld, een oogje houdt op eiken verdacht uitzienden auto. Een aantal vliegers op meer dan twaalf vliegvelden staan met hun ma chines gereed om hun populairen col lega te helpen bij de opsporing van zijn kind, doch tot nu toe is er geen beroep op hen gedaan. Honderdduizenden in geheel Ame rika kijken uit naar een baby, die zij nog nooit hebben gezien en de bladen drukken foto's van het kind af, die soms bijna de geheele voorpagina in beslag nemen. Mevrouw Lindbergh heeft een be roep gedaan op de bandieten, om haar baby terug te geven. Zij vraagt verder om goede voeding en het toedienen van veertien druppels vioscerol per dag. Gisteravond meldde men, dat een blad te Philadelphia de telefonische mededeeling heeft ontvangen af komstig van een onbekende dat het ontvoerde kind van Lindbergh wordt verzorgd door een gediplomeerde kin derverpleegster. Toen deze mededee ling was gedaan werd de verbinding verbroken. Lindbergh zelf heeft gisteren ver klaard ervan overtuigd te zijn, dat zijn kind hem nog voor den middag van dien dag zou worden teruggegeven. Om te voorkomen dat het gestolen kind over de Mexïcaansche grens wordt gesmokkeld, heeft de Mexicaan- sche minister van oorlog, Calles, aan de militaire grensbewaking opgedragen een nauwlettend toezicht uit te oefe- Als een van de merkwaardigste reac ties die op het geval Lindbergh zijn gekomen, valt een gebaar te vermei den, gemaakt door Al. Capone, die voor een zeer langen duur wegens be lastingontduiking in de gevangenis is gezet. Al. Capone n.l. heeft 10.000 dol lar uitgeloofd voor dengene, die in lichtingen verstrekt, welke er toe lei den dat het kind ongedeerd aan de ouders wordt terug gegeven en dat de ontvoerders worden gearresteerd. Een later bericht in een New Yorksch blad vermeldt, dat Lindbergh bereid is de 50.000 dollar te betalen, die voor de teruggaaf van zijn geroofd kind geëischt worden. In den brief, waarin het geld werd gevraagd, was de mededeeling vervat, dat het kind zou worden gedood indien de inhoud van den brief in de courant mocht komen. De politie houdt de bizonderheden betreffende de ontvoering van het zoontje van Lindbergh nog geheim. Voetsporen zouden er op wijzen, dat een man en een vrouw aan de ontvoe ring debet zijn. Op de rails geduwd. Te Smilde is een treurig ongeval gebeurd. Terwijl de 40-jarige J. Wolf zich met paard en wagen op den Leemdijk bevond, kwam de stoomtram van Oosterwolde hem achterop ge reden. Volgens ooggetuigen moet het paard schichtig zijn geworden, waar op Wolf, die naast den wagen liep. het paard bij den bek moet hebben gegrepen, met het gevolg, dat hij door het paard op de rails werd geduwd, Hij werd toen door de tram gegre pen en vreeselijk verminkt door toe gesnelde omwonenden opgenomen. Dr. Boonzaayer was spoedig ter plaatse en kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat twee jeugdige kin deren achter, van wie de .moeder reeds eerder was overleden. Wissellooper overvallen. Woensdagmiddag tegen half twee liep een bejaard wissellooper van een kassierkantoor op den hoek van de Spuistraat en de Raadhuisstraat te Am sterdam. Een portefeuille hield hij stevig on der den arm. Plotseling werd hij aan gegrepen door een, die poogde hem de portefeuille te ontrukken. De looper begon dadelijk hard te schreeuwen. Eenige voorbijgangers schoten toe, waarop de aanrander de fasch losliet en wegrende. Hij sprong in een auto, welke in de nabijheid stond. Blijkbaar had de wagen staan wachten. Men heeft gezien, dat in de auto nog iemand zat. Voordat de om standers er goed op verdacht waren, was de auto met de aanrander en zijn helper verdwenen. Men had nog ge zien, dat het nummer van den wagen was 8134 (vermoedelijk G). De da ders zijn dus tot nu toe ontkomen, maar hun aanslag nota bene op klaarlichten dag gebeurd in een druk stadsgedeelte is niet gelukt. Het nummer van den auto, waarin de dader is ontkomen, staat ingeschre ven als het eigendom van een inwoner van Haarlem. Bij het onderzoek is echter gebleken, dat de auto intus- schen eenige malen van eigenaar is verwisseld, zoodat het nog niet be kend is, bij wien de auto thuisbehoort Gisteravond had men reeds drie eige naars bezocht Ook de laatste had ech ter den auto onlangs verkocht. Daar men dus den eigenaar nog niet heeft kunnen opsporen, is het de politie ook niet bekend of de auto onder een valsch nummer reed. Doodelijke val. Toen de 53-jarige tuinbouwer G. Kuiper te Koedijk, kool in zijn schuit had geladen, had hij het ongeluk op den weg uit te glijden, met het nood lottige gevolg, dat hij met het hoofd op den weg viel en dadelijk dood was. Hij was een gezien ingezetene en laat vrouw en kinderen achter. Ongeluk in brouwerij. Woensdagmiddag is in de Hengelo- sche Bierbrouwerij een opnieuw in werking gestelde warmwaterketel uit elkaar gesprongen. Drie werklieden, Scholhuis, Nieuwenhuis en Kraayen- zand, werden daarbij ernstig verwond. De beide eersten zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest Zij zijn beiden naar het ziekenhuis gebracht De laat ste liep eenige kleine verwondingen op. Het lokaal, waarin de warmwater ketel was opgesteld, werd ernstig be schadigd. Men deelde ons nader mede, dat het slachtoffer Nieuwenhuis, in het Al gemeen Ziekenhuis, waarheen hij werd overgebracht, is overleden. De toe stand van den anderen zwaargewonde Schothuis, was vrij ernstig. De oorzaak van de explosie is nog steeds niet bekend. Volgens een later ontvangen bericht is ook het tweede slachtoffer over leden. Auto in groep wandelaars. Woensdagavond omstreeks 9 uur is op den Rijksstraatweg onder Wasse naar ter hoogte van de Koninginne- plaats weer een ernstig ongeluk ge beurd. Daar liepen op den rijweg vier Amsterdammers. Dr. B. uit Wassenaar, die per auto naderde, heeft hen niet gezien en is pardoes op het groepje ingereden. Twee der wandelaars kwa men met den schrik vrij, doch de der de, zekere P., liep een beenbreuk op en kreeg zoo ernstige inwendige kneu zingen, dat men voor zijn leven vreest. De vierde man, S. genaamd, kreeg een ernstige wond aan het hoofd en klaag de over pijn in den rug. Per zieken auto zijn beiden naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Als de Peel brandt. Terwijl de Peel op verschillende plaatsen in vollen gloed stond, heersch te in de dorpjes aan den rand diepe rust. Dit is niet zoo onverklaarbaar als het voor buitenstaanders lijkt Er gaat immers geen jaar voorbij zonder ten minste een flinken Peelbrand, of schoon het zelden of nooit zoo hevig heeft gebrand als gisteravond en in den afgeloopen nacht. Bij zulk een brand is de veengrond tot op vaak groote diepte aan het branden. Aan weggraven of eenige andere wijze van blusschen is dan niet te denken. Het vuur woekert steeds voort in de rich ting van den wind en verbrandt alles wat het op zijn weg vindt Dit is uit sluitend veen, bosch en heide. Woningen liggen in ,de eigenlijke Peel niet Wel op de zandgronden aan den rand van het Peelgebïed, maar zoodra het vuur tot zoo ver gewoed heeft, dooft het vanzelf uit gebrek aan voedsel. De bewoners weten dit en maken zich daarom niet het minst on gerust, al is de vuurzee nog zoo uit gestrekt en al laaien de vlammen nog zoo hoog op. Wel liggen in het veen gebied een aantal bewoonde plaggen hutten. Hier ziet men echter het drei gende gevaar meestal uren te voren naderen; bovendien hebben deze Peel- boeren weinig of niets aan inboedel te verliezen, zoodat ook ernstig gevaar daar denkbeeldig is. Wees niet te streng! Door eigen onvoorzichtigheid kreeg het zoontje van een landbouwer te Et- ten den inhoud van een kan kokende koffie over een zijner beenen en voet De kleine durfde uit vrees voor ouderlijke standjes voor de bedreven onvoorzichtigheid en de verloren kof fie niets te zeggen en ging dien nacht met kousen aan naar bed. Den anderen morgen brachten de ondragelijke pijnen .hem echter tot een bekentenis. i De ijlings ontboden geneesheer con stateerde een deerlijk verbrand been en voet, zeer verergerd door het late ingrijpen van den dokter en de inwer king van de kous in de brandwonden. Dynamiet ontploft. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is bij Montpellier een vracht auto, beladen met 100 K.G. dynamiet met ontzaggelijk lawaai in de lucht gevlogen. De explosie was in een om trek van ten minste 10 K.M. zoo dui delijk te hooren, dat de slapende dor pelingen werden gewekt Volkomen versplinterde en verwrongen brokstuk ken van den auto werden in de nabij heid van den weg door de politie ge vonden. Van den bestuurder ontbreekt ieder spoor. MARKTBERICHT. Middelburg, 3 Maart 1932. Matige aanvoer. Kroonerwten £10,.a f 11,50, witte boonen f 8,— a 10,50, lange bruine boonen 6,50 a f 8,—. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (o£fic. prijsnoteering) Boter 0.57H- Kipeieren £2,65 Eendeieren 3,25. Ganseieren f 12, Aangevoerd door handelaren Boter 0,55. Kipeieren f 2,50. Eendeieren f 3,—. Ganseieren f 3, Particuliere prijsboter 0,65, kipeieren 3,50, poelje-eieren f 2,50, eendeieren f 4—

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3