■jarige Renommée PpoVincieDieuWs Rechtszaken Binnenland Buitenland, van een veearts in te roepen, opdat deze de juiste oorzaak van de koliek kan vaststellen en daarnaar maatre gelen kan nemen om de zaak zoo spoedig mogelijk in het reine te bren gen. Vat de ziekte vooral niet te luchtig op en denk niet, zooals men zoo vaak van paardenhouders hoort, vooral als het andermans dieren betreft: „0: het is maar een beetje koliek en dat gaat vanzelf wel weer over Maar denk er aan dat dat kleine beetje koliek, dat op zich zelf wellicht on gevaarlijk zou zijn, de oorzaak kan zijn van hef optreden van compli caties, waaraan uw dier onherroepe lijk moet sterven. Want wat is het geval? Juist door de eigenaardige ligging van de darmen bij het paard is er door de onrust en het gedu rig gaan liggen en het weer opstaan en de abnormale bewegingen die in de darmen optreden, groote kans dat liggïngsveranderingen of verscheu ringen in optreden, welke bij een spoedige ingestelde behandeling had den kunnen worden voorkomen. Er is dus de uiterste voorzichtig heid geboden en zeer zeker is hier het spreekwoord „voorkomen is beter dan genezen", van kracht. Zooals wij reeds aanstipten moet men een te groote vulling van de maag voorkomen. Voert dus, vooral als uw dieren hongerig zijn, niet te veel tegelijk. Voert ook niet te veel haksel en boonenstroo, daar deze aanleiding kunnen geven tot het op treden van verstoppingen. Een bijvoe ren van wat lynineelslobber zal het optreden van dit euvel in de meeste gevallen wel kunnen voorkomen. Pas ook op voor het voeren van duf en schimmelig voedsel en geef geen gras dat niet volkomen frisch meer is, want er bestaat dan groote kans op het optreden van stoornis sen in de spijsvertering. Heeft een uwer paarden een aanval van koliek ,neem dan terstond uw maatregelen, vooral als de verachijnse len eenïgszins ernstig zijn en kijk het niet eerst een uurtje aan. Laat ter sfond hulp halen en breng in afwach ting van de komst daarvan het paard in ccn ruimte die dik met stroo of turfmolm bedekt is en waar het dier zich zoo min mogelijk verwonden kan aan scherpe randen of uitstekende voorwerpen, want de beschadigde huidplekken kunnen vaak aanleiding geven tot het optreden van ernstige en landurige ontstekingsprocessen. Gaat het dier rustig liggen, dan schuilt hierin niet zooveel gevaar, vooral als het kalm liggen blijft, maar wentelen en rollen is, zoolang de vee arts dit niet toestaat een verboden zaak. Wil het dier dit toch doen, geef het dan afleiding, leg het ecm deken op en stap het dier waf af aan de hand. Ook wrijven van de buik met een stroowïsch is soms aan te bevelen. Wij moeten in dit verband echter met nadruk waarschuwen tegen de ge woonte die op sommige plaatsen be staat om paarden die een aanval van koliek hebben voor de wagen te spannen en hard te laten draven, zoodat ze zich goed in het zweef loopen. Hiervan hebben wij nog nooit eenig goeds gezien en waren de die ren in de gevallen dat de zaak er niet erger door geworden was, slechts ncodeloos vermoeid en uitgeput ge raakt Let verder goed op het dier opdat gij alle inlichtingen kunt geven die noodig zijn. Bewaar de mest die er af komt, daar ,het vaak van veel be lang is dat die gezien wordt of aan een nader deskundig onderzoek on derworpen wordt Schenk ook aandacht aan hef wa teren, vang hiervan als het gaat wat op in een schoon bakje, want vaak is ook een nader onderzoek hiervan gewenscht. Ook het optreden of aanwezig zijn van darmgassen is van veel belang". Lef dus op of het dier die ook kwijt raakt en ook of het eventueel op rispingen heeft Wil het dier soms niettegenstaande de koliek nog wat eten, sta dat dan in geen geval toe, daar in de meeste gevallen rust voor maag en darmen een eerste vereischte is. Tegen het drinken van wat lauw water is echter geen bezwaar. Zit ge erg afgelegen of is de komst van den veearts niet spoedig te wach ten, en wordt de toestand van hef dier zoo dat gij het niet meer baas kunt, en het zich, ondanks alle aan gewende pogingen om het overeind te houden, toch laat vallen en heftig te keer gaat,, dan kunt gij het als gij er geen raad mi eer mee weet Va3/l liter brandewijn ingeven. Dit ingeven moet echter zoo gebeuren dat men de vloeistof in wat meel laat trek ken en dit dan met wat stroop ge mengd, met een latje achter op de tong brengt. Nimmer mag men de vloeistof zoo ingieten, daar men dan groote kans beloopt het een doode- lijke longonsteking te bezorgen. Wacht echter met het toedienen van dit middel zoo lang mogelijk, want door de werking er van wordt die van andere geneesmiddelen soms ongunstig beïnvloed en daardoor de genezing van het ziekteproces onnoo- dig vertraagd. Dr. W. v. R. Pluimveefokkersdag. Naar wij vernemen heeft de Alge- meene Nederlandsche Pluimveefok kers Vereeniging (A.N.P.V.) besloten dit jaar voor het eerst een Fokkers dag in Middelburg te houden. De bedoeling van zoo'n fokkersdag is het geven van gelegenheid om raad te vragen over verschillende moeilijk heden, die zich bij de kippenhouderij kunnen voordoen, om eigen ervaring mede te deelen en van andermans er varing te leeren. Reeds meermalen zijn deze A. N. P. V. fokkersdagen te Leeuwarden, Assen, Venlo, Amers foort, enz. georganiseerd, en steeds zijn ze door een aandachtige, weet gierige schare pluimveefokkers, (le den, zoowel als nief-leden der A. N. P. V.) bezocht. De inleiders houden op zoo'n dag een korte inleiding over een of ander onderwerp van algemeen belang, waarna de aanwezigen gelegen heid krijgen tot het stellen van vra gen over broeden, kuikenopfokmoei- lijkheden en andere kwesties. Ongetwijfeld zullen vele pluimvee houders uit de omgeving van Middel burg niet alleen, maar ook uit de geheele provincie op dezen dag naar Middelburg komen, om daar gezamen lijk over hun vak te praten en te lee ren, nu de pluimveehouderij meer en meer, ook bij ons, zijn intrede doet, en te overleggen hoe onze kippen renda bel te houden. Miilioenen menschen darken hunne gezondheid aan het dagelijksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der jeugd hebben het reeds gedurende 50 jaren aanbevolen. Watergebrek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tengevolge van de aanhoudende droog te begint in vele plaatsen in O. Zeeuwsch- Vlaanderen groot gebrek aan goed drink water te heerschen. Vele bakken, waarin bet regenwater in deze streek wordt opge vangen, zijn nagenoeg leeg. Het gemeentebestuur van Axel tracht thans in den drinkwaternood zooveel mo gelijk te voorzien, door aanvoer van lei dingwater van over de Schelde. Dit wordt voor drie cent per emmer aan de huizen verkocht. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Febr. in de provincie Zee land bedroeg: roodvonk Kruiningen 3, Vlis- singen 1Diphtherie Tholen 3. „Bijenteelt". In de „Prins van Oranje" hield de afdeeling N. en Z.- Beveland van de Vereeniging tot Bevordering van Bijenteelt in Nederland haar jaarver gadering onder voorzitterschap' van dhr. S. A. de Visser. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat met tevredenheid op 1931 kan worden terug gezien wat het ver- eenigingsleven betreft, doch niet met betrekking tot het honinggewin. Steeds duidelijker blijkt, dat de aanleiding om bijen te houden moet zijn dat ze zorg dragen voor een goede bestui ving van de vruchfboomen. De ver eeniging telt dan ook meer en inteer haar leden uitsluitend onder de fruit telers. Hierna wordt bij acclamatie herko zen de secretaris Ir. A. W. van de Plassche, terwijl hij eveneens wordt benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht. Besloten wordt om wederom een excursie te houden in de maand van Mei en wel naar de boomgaarden die worden gevonden op het eiland Schou- wen-Duiveland. Hierop geeft de Voorzitter het woord aan dhr. L. van Giersbergen Rijksbijenteeltconsulent te Wagenin- gen. die een voordracht houdt over de Nosemaziekte, die ook enkele bij envolken in Zeeland heeft aange- rast, doch waarover men zich niet ernstig bezorgd hoeft te maken daar bij een goede verzorging van de bijenstanden, deze zich niet verbrei den. Hij geeft aan wat gedaan moet worden om in het voorjaar groote volken te hebben, zoodat veel bijen hef bestuivingswerk kunnen verrich ten. Vooral wordt er door hem op gewezen hoe noodzakelijk het is om kleine volken in het voorjaar met elkaar te vereenigen, omdat daardoor de bijenstand als geheel de beschik king krijgt over meer vliegbijen. Aan het einde van deze voordracht worden nog tal van vragen gesteld, die door den spreker naar wensch worden beantwoord, waarna de voor zitter de goed bezochte vergadering sluit, na de wensch te hebben uitge sproken dat velen aan de komende excursie zullen deelnemen. Tramweg Zuid-Beveland. De opbrengst der tramwegen op Zuid- Beveland bedroeg in November 1931 f 25.185,45, en wel aan reizigers f 2441,60 bagage £31,90; goederen f22.541,04; le vende dieren f 100,12 en diversen f70,79. PLAATSELIJK NIEUWS. COLIJNSPLAAT. Dinsdag mocht de heer J. Slotema, hoofd der Chistelijke School alhier, den dag her denken, dat hij 25 jaar geleden als zooda nig zijn onderwijsloopbaan in deze ge meente begon. ELLEWOUTSDIJK. Ds. W. H. Kelder Jr. is voornemens om op 24 April a.s., des namiddags 2 uur, af scheid te nemen van de Ned. Herv. Ge meente alhier, om 1 Mei des avonds in trede te doen te Breskens, na in de mor gengodsdienstoefening bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. W. H. Kelder, Ned. Herv. predikant te Rotterdam (Zuid). HANSWEERT. De heer L. J. van Dijk, surnumerair bij de Directe Belastingen, is met ingang van 3 Maart, tijdelijk werkzaam gesteld ten kantore van den Ontvanger alhier. HEINKENSZAND. Woensdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. v. d. Boomgaard, alhier, het feit herdacht, dat hij werd benoemd tot ambtenaar bij de Staatsspoorwegen. Sinds de opening van den locaalspoorweg op Zuid-Beveland, was de jubilaris chef alhier. KLOETINGE. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk is gekozen, de heer K. K. Maartense. KAPELLE. De conservenfabriek te Kapelle is dezer dagen zoo goed als geheel stil gelegd we gens slapte. Thans werken er nog slechts 6 mannen en drie meisjes in de fabriek. NISSE. Een schadepost. Woensdagmiddag j.l. werd door brand vernield drie uienrennen, inhoudende 100 H.L. uien, van den koopman B. Mol te 's-Gravenpolder, staande op het sta tions-emplacement aan de Palmboom te Nisse. De oorzaak van den brand is te wijten aan onvoorzichtigheid van een der arbeiders, die in den voormiddag roeke loos met lucifers heeft omgegaan. De uien- rennen zijn niet verzekerd. De schade be draagt f 600,'—. Door het Crisis-Comité zijn van de 72 aangevraagde balen zwavelzure ammoniak, er aan deze gemeente 15 toegewezen. HET N. S. F. 4-WISSELSTROOM TOESTEL kost thans slechts 225,-—. Hoofdagent: J. M. POLDERMAN, Goes, WOLPHAARTSDIJK, „Het Groene Kruis". De vereeniging „Het Groene Kruis", hield haar algemeene vergadering. Tegen woordig 28 leden. Als bestuursleden wer den herkozen Dr. Meijnen, voorzitter, en de burgemeester, vice-voorzitter. Als leden van de commissie van ziekenvoeding wer den herkozen de heeren N. Valkier, G. Heijnsdijk en D. Vleugel Sr. Tot leden der commissie tot nazien der rekeningen wer den herbenoemd de heeren M. Klooster man en L. Phernambuc. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het le dental 570 bedragt. Door de commissie voor ziekenvoeding werden in totaal 750 liter volle melk en 56 eieren verstrekt, zulks aan 16 zieken en 4 kraamvrouwen. De wijkverpleegster, Zuster de Bel, heeft in 73 gezinnen haar diensten bewezen in totaal werden 3210 bezoeken gebracht, waarvan 116 uitsluitend als huisbezoekster voor de t.b.c.-bestrijding, die onder toe zicht staan. Vier ligtenten waren dit jaar in gebruik. Van het verplegingsmateriaal werd 305 maal een artikel in bruikleen ge geven. Er werd een moedercursus gegeven waaraan werd deelgenomen door 30 jonge vrouwen en meisjes. Eveneens werd een bakercursus gehouden, waaraan werd deel genomen door 6 vrouwen. De rekening van den penningmeester wees aan voor de ver eeniging „Het Groene Kruis" ontvangsten f 868,30, uitgaven f 868,30, batig slot f 114,17; Wijkverpleging: ontvangsten f 2490,80, uitgaven f 2490,80, batig slot f451,83; t.b.c.-bestrijding: ontvangsten f986,81, uitgaven f986,81, batig slot f 12,09 uitzendfonds ontvangsten f 779,07, uitgaven f 779,07, batig slot f 739,38. De begrooting van de vereeniging „Het Groe ne Kruis" werd behoudens een kleine op merking vastgesteld op f812,67 in ont vangsten, f812,67 in uitgaven en f81,42 onvoorzien. Begrooting Wijkverpleging ontvangsten f2345,41, uitgaven f2345,41, onvoorzien f 292,39. T.b.c.-bestrijding: ont vangsten f 937,09, uitgaven f 937,09, on voorzien f 10,76. Uitzendfonds ontvang sten f 804,38, uitgaven f 804,38, onvoorzien f 529,38. De statuten en het huishoudelijk eglement werden eenigszins gewijzigd, in dien zin, dat voortaan diegenen, die uit onachtzaamheid of anderszins, geen bijdra ge afstonden voor de wijkverpleging, van ïulp van de wijkverpleegster verstoken zullen zijn, een en ander ter beoordeeling van het bestuur. Door het Nationaal Crisis-Comité is voor deze gemeente 3200 K.G. zwavelzure ammoniak beschikbaar gesteld. Aange vraagd was door het plaatselijk Crisis- Comité 11.400 K.G. De moord te Kerkdriel. De rechtbank te Tiel deed uitspraak in de zaak tegen de drie gebroeders R., we gens moord op den rijksveldwachter L. 1 ap te Kerkdriel, in den nacht van 31 December op 1 Januari j.l. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat de ten laste gelegde doodslag niet be wezen is, maar wel, dat de verdachten in den nacht van 31 December 1931 op 1 Januari 1932 te zamen en in vereeniging opzettelijk den in uniform op den openba ren dijkweg te Hintham surveilleerenden rijksveldwachter L. Tap zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht, door hem een twintigtal steken en sneden met scherpe voorwerpen in hoofd, wang en neusvleu gel toe te brengen, waardoor talrijke bloed vaten zijn verwond, door welke verwon dingen bloed in de hoogere luchtwegen en in de longen is doorgedrongen, waardoor de dood door verstikking is ingetreden. De kwalificatie in het vonnis luidt „zwa re mishandeling den dood ten gevolge heb bend van een ambtenaar in functie", arti kelen 47, 302 en 304 van het Wetboek van Strafrecht. De rechtbank kon geen verzachtende omstandigheden voor deze verdachten vin den, zoodat ieder hunner, mede in ver band met den grooten ernst van het feit en met de even weerzinwekkende wijze waarop zij dezen rijksveldwachter letterlijk afgeslacht hebben, het grootste aantal ja ren gevangenisstraf moet worden opgelegd. De rechtbank veroordeelde ieder hunner tot een gevangenisstraf van dertien jaar. De voorlezing van het vonnis door den president, mr. W. J. Hofdijk, duurde vijf tien minuten, De oudste twee verdachten toonden zich uiterlijk kalm. De jongste beefde als een riet. Hij had moeite om zich goed te houden. Er bestond voor deze uitspraak weder groote belangstelling. Tekort van ƒ150.000* Bij vonnis der arrondissements-rechtbank teTiel is in staat van faillissement verklaard de boedel van een overleden notaris te Tiel De oorzaak van dit faillissement schijnt gelegen te zijn in een onregelmatig beheer der notarieele zaken. Volgens geruchten moet het tekort circa f 150.000 bedragen. Tot curatoren in dit faillissement zijn be noemd de heeren notaris Caron te Wamel en mr. J. van Nes, advocaat en procureur te Tiel. De baten zullen vermoedelijk zoo gering zijn, dat er voor de gedupeerden weinig vooruitzichten in dezen bestaan. Vooral de kleine burgerij wordt hierdoor getroffen. sche conflict en van de behandeling in den Volkenbond. <,Bepaalde netelige kwesties roerde hij niet aan. Hij kant te zich direct zeer beslist tegen Japan door te spreken van de noodzakelijk heid van de toepassing der verdragen, waarbij bijzondere omstandigheden ten volle in aanmerking genomen moeten worden; van gebrek aan internationa len geest, van wanverhouding tusschen het beroep van den Volkenbond en het wapengeweld en tenslotte van verkla ringen, die door de feiten zijn weer legd. Voorts verklaarde hij, niet te willen verzwijgen, dat de bemoeiingen van den Volkenbond tot dusver mislukt zijn. Een kanonschot in den Stillen Oceaan kan thans de geheele vredes organisatie van den Volkenbond om vergooien, zooals de revolverschoten dit in 1914 in Europa hebben gedaan* Men moet echter over het pessimisme heen en blijven doorwerken, zonder zich te laten ontmoedigen als van tijd tot tijd mazen van het net der be raamde maatregelen scheuren. Boncour besprak voorts den loop van de gevechten te Sjanghai, terwijl hij niet over de gebeurtenissen in Mantsjoerije repte. Hij herinnerde aan het voorstel van den Volkenbondsraad tot staking der vijandelijkheden en verklaarde, dat zich thans een lichte streep aan den horizon vertoont. De omstandigheden ter beslechting van den strijd zijn gunstig. Tenslotte deed spr. een beroep op de Volkenbondsvergadering en zeide, dat de openbare meening van de ge heele wereld met groote spanning het oog op deze vergadering gevestigd houdt In de verdere zitting werd de Bel gische minister Paul Hijmans tot voor zitter gekozen. De strijd in China. Japan staakt den strijd. Adwiraal Nomoera, de commandant der Japansche vloot, welke voor Sjang hai ligt, heeft gisteren verklaard, dat het doel der Japansche troepen ten opzichte van de bescherming van het le ven en bezit der Japansche onderda nen, is bereikt Hij heeft daarom bevel gegeven de vijandelijkheden om 2 uur n.m. (pl. tijd) te staken. Generaal Sji- rakawa, de bevelhebber der Japansche troepen, heeft om 2.30 eveneens in structie gegeven, de operaties stop te zetten. De Japanners hebben den op- marsch gestaakt Generaal Sjirakawa wees er op, dat de Japansche troepen niet verder zul len oprukken, in de verwachting, dat de Chineezen geen nieuwe pogingen zullen doen tot hervatting der vijan delijkheden. De Volkenbondsvergadering. Het geschil tusschen China en Japan. In zijn inleiding zei Boncour, dat dit de tweede buitengewone volkenbonds vergadering is. De eerste is in 1926 ge houden om te beslissen over de toe treding van Duitschland tot den Vol kenbond. Er zijn toen moeilijkheden ontstaan, die tenslotte overwonnen zijn. De medewerking van Duitschland aan het werk van den Volkenbond is daarom van zoo groot belang, omdat slechts op den bodem van het inter nationale recht en onder leiding van den Volkenbond de groote conflicter kunnen worden opgelost. Zes jaar la ter komen wij nu in zeer moeilijke om standigheden voor de tweede buiten gewone vergadering bijeen. Het con flict in het Verre Oosten is het eerste groote conflict tusschen twee leden van den Volkenbond, waarmee de Vol kenbond zich bezig heeft te houdern Zeer uitvoerig besprak Paul Boncour de ontwikkeling van het Oost-Aziati De Staatsleening. De Nederlandsche Staatsleening is naar wij vernemen een zeer groot succes gewor den. Op de vrije inschrijvingen zal slechts een klein percentage kunnen worden toe gewezen. Staking bij graanfactorijen. Woensdag is onder het personeel van de N.V. Centrale Graanfactorij aan de Leuvehaven te Rotterdam, een staking uit- broken naar aanleiding van een loonsverla ging van 7 welke 8 Februari j.l. is in gegaan. In den loop van den morgen sloten zich ook van andere graanfactorsfirma's een aantal werklieden bij de stakers aan, zoo dat de geheele staking thans circa 100 ar beiders omvat. De stakers eischen intrekking der loons verlaging. Het kantoorpersoneel der Cen trale Graanfactorij heeft een begin ge maakt met het lossen van de in de Maas haven liggende schepen „Passanger", „East Wales" en „Ani". Naar de directie van één der bij de sta king betrokken firma's mededeelde, zal met behulp van vrijwilligers, die zich hebben aangeboden, met het lossen van zeven a acht graanschepen worden begonnen. W erkloozenzorg. De heer Wibaut deelde Woensdag in de Eerste Kamer het volgende mede over de werkloozenzorg in eenige andere landen In Frankrijk wordt de uitkeering voor de werkloozen gebaseerd op de verhouding tusschen het aantal werkloozen ingeschre ven bij kassen en de bevolking. Is dit 1 pet. van de bevolking, dan geeft de regee ring 60%, bij 2 pet. wordt dit 70%, bij 3 pet. 80 en bij 4 pet. 90 van de kosten der werkloozen-uitkeeringen. In Amster dam is het cijfer 4 pet. bereikt, maar ont vangt men maar 40 In Frankrijk mogen de gemeenten die dat kunnen betalen uit eigen middelen nog een bijslag geven, wat hier niet mag. In Engeland is de groote massa der werkloozen verzekerd in werkloozen-kas- sen waarvan de kosten worden verdeeld over werkgevers, werknemers en den staat. De gemeenten geven geen enkele bijdrage, ook niet voor die werkloozen, die niet bij kassen zijn verzekerd. Hier betaalt dan alleen de staat, die de werkloozenzorg dus beschouwt als een taak van de gemeen schap. De uitkeering is natuurlijk aan een maxi mum gebonden. Voor de uitvoering van werken als werkverschaffingen kunnen de gemeenten bijdragen krijgen in de loonen, uiteenloopende van 75 tot 90 pet. Worden er door de gemeenten leeningen aangegaan voor werkverruimingswerken, dan kan on der bepaalde omstandigheden door den Staat daarin worden bijgedragen van 50 tot 100 pet. Dit geldt voor leeningen op kor ten termijn tot 7 jaar toe. In Duitschland neemt de regeering 4- vijfden van de kosten der werkloozen-uit keeringen voor haar rekening, en blijft er één vijfde voor de gemeenten. Na 38 we ken komen de werkloozen ten laste van de Wohfahrtsfürsorge, waarvan de kosten voor het grootste deel ten laste der ge meenten komen, die ook nog andere uit gaven voor de werkloozen hebben, waar om zij dan ook bijna alle in nood zijn. In Zwitserland is de zaak wat inge wikkelder omdat men daar heeft te doen met een federatie van kantons, die feitelijk afzonderlijke staatjes zijn. Daar komt ten laste der gemeenten van 1 tot 40 pet. De kantons betalen 25 pet., de Bondsregeering de rest. Ook wordt voor werkverruiming een aanzienlijk bedrag gegeven door de kantons en de Bondsregeering. In dit overzicht heeft spr. nergens ge vonden dat een splitsing wordt gemaakt

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2