SOL SILVER De Kleine Bazar Oe weg tot geluk N° 28 Vrijdag A Maart 1952 ft9® Jaargang. Bij dit nummer be- hoorteen bijvoegsel. s Buitenland. FRISOBAM Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes ƒ2,— buiten Goes ƒ2,— Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 V - - COURANT en Kleeuweus 6 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voor*. CHINA EN JAPAN. Wat zal de Vol kenbond doen? Het conflict tusschen China en Japan, dat nog steeds de aandacht der geheele wereld vraagt, is in een nieuw stadium ge komen. Nadat vorige week in den strijd bij Sjanghai een zekere stilstand was geko men, doordat de Chineezen zich krachtiger teweer stelden, stelde de Volkenbondsraad „vredes-voorstellen" op, waar beide par tijen ooren naar schenen te hebben. Kern dezer voorwaarden was, dat beide strijd machten zich zouden terugtrekken, waarna dan de geschilpunten nader onderzocht zouden worden. China begon reeds zijn troepen terug te trekken, en uit de verschillende berichten over dezen terugtocht, moet opgemaakt worden, dat dit eenerzijds gebeurde in verband met de vredesvoorwaarden, en anderzijds, omdat de Chineezen intusschen achter het front versterkingen inrichten, waarin zij beter stelling kunnen nemen, tegenover de dezer dagen ontscheepte nieuwe Japansche strijdkrachten. Hoe het ook zij, het schijnt geenszins gebeurd te zijn, omdat men gedwongen was voor de Japanners te wijken, al stellen dezen het wel in dien geest voor, en blijven Japan sche troepen-afdeelingen nog kalm aan de terugtrekkende Chineezen volgen. Het komt ons voor. dat de Chineezen in dezen zeer tactisch haïidelen en onder de huidige omstandigheden zeer sterk zul len staan in de buitengewone Volken- bonds-bijeenkomst die eindelijk ter behan deling van dit conflict bijeen geroepen is. Als we dit schrijven, is de bond in ver gadering bijeen, en mogelijk kunnen voor het ter perse gaan van dit nummer, eenige resultaten gemeld worden, doch waar de taak der vergadering buitengewoon moei lijk is, mag nauwelijks verwacht worden, dat men in één dag tijds veel zal weten te bereiken. Allereerst zal immers de schuldvraag overwogen moeten worden, en al wordt in verschillende Volkenbondsbepalingen wel alleen gewaagd van de „aanvallende" partij (in dit geval ongetwijfeld Japan), de groote vraag is, of men, nu het er op aan komt, alleen de letter der wet zal laten spreken, ofwel aan den geest der wet meer waarde zal hechten. We hebben er reeds meer op gewezen, hoe Japan den schijn ook tegen zich heeft, het zou toch onrechtvaardig zijn, op Ja pan zonder meer alle schuld te schuiven, al moge men daar oppervlakkig ook toe geneigd zijn. De Japanners zijn een energiek volk, dat behoefte heeft aan een behoorlijke levens standaard, dat jaar op jaar beduidend in zielenaantal toeneemt, en dat met tal van banden vrijwel gekluisterd is aan zijn eiland in den Stillen Oceaan. Japan heeft groote behoefte aan uitbreiding van grondgebied, maar nog meer behoefte aan gebied waar het zijn producten kan afzetten, doch groo te en kleine machten hebben Japan steeds zooveel mogelijk naar zijn begrensd eiland teruggedrongen 33 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling vam M. HELLEMA. „Ik zal je niet uitlachen", beloofde Mary „Dat kind heeft mij voor het eerst in mijn leven aan iets anders doen denken", bekende Christopher openhartig. „Ik weet niet, of het eigenlijk liefde is, ik geloof eerder, dat het een onbekend gevoel van vriendelijkheid is, dat zij heeft opgewekt, maar het is er. Ik heb een dwaas teeder gevoel jegens haar. De gedachte, dat Ge rald of een ander met haar zou spelen, maakt mij razend". „En zij „Beschouwt mij als een vriendelijk, maar onuitstaanbaar lastig mensch. Zij denkt aan niemand dan aan Gerald. Indien hij slechts wenkt, behoort zij hem". „Werkelijkzeide Mary op koelen toon. „Oordeel als je blieft niet te hard over haar", smeekte Christopher. „Myrtile is van natuur niet in staat tot een slechte of onzedelijke handeling. Zij is een kind der natuur, maar wordt niet beheerscht Toen de wereldoorlog achter den rug was en de overwinnaars zich haastten om onderling den buit, ook aan grondgebied, te verdeelen, trok Japan daarbij verreweg aan het kortste eind. Het had zich tal van rechten in China weten te verzekeren, doch nadat hieraan eerst getornd was op het Congres van Versailles, noopte de Vloot- conferentie van Washington Japan tot den terugtocht. Amerika trok het felst van wal, wilde „de open deur" in China, allen moesten er gelijke rechten hebben, Enge land was het daarmede eens, en Japan werd feitelijk de gevangene van de andere groote mogendheden. En Amerika gaf daarbij Japan nogmaals een klap, door de emigratie-politiek zoodanig te wijzigen, dat de emigratie van Japanners naar Amerika daarmede vrijwel stopgezet werd. Het zou ons te ver voeren, nog andere feiten aan te halen, maar uit alles bleek toch eigenlijk, dat de „blanken", Japanners, Chineezen, en dergelijke „kleurlingen", feitelijk niet als volwaardig beschouwden, en ze naar eigen pijpen wilden laten dan sen. Japan moest er zich bij neerleggen, doch wist toch, met groote geldelijke of fers, in Mandsjoerije eenige expansie te vinden en in geheel China een beduidend afzetgebied voor zijn producten. Doch ook hierin kwam geleidelijk ver andering. Allerlei duistere machten werk ten Japan den laatsten tijd tegen, het kwam min of meer tot een boycot van Japan in China en tenslotte waren dan eenige aanslagen op de Japansche Spoor wegen in Mandsjoerije de aanleiding, dat Japan er zijn soldaten aan wal zette om zoo te trachten in China zijn machtsge bied te heroveren. China ontkent natuurlijk een en ander en zegt, dat die boycot slechts een na tuurlijke reactie is van het Chineesche volk op de agressieve houding van Japan. Zoo verwijst de een de schuld naar den ander en is er in waarheid een complex van oor zaken, die goed beschouwd vrijwel over eenkomen, met de oorzaken die den we reldoorlog ontketenden. De groote vraag is nu, welke zal de houding van den Volkenbond zijn Tot op heden is, wat men van de zijde van den Volkenbond ondernam, vrijwel zonder resultaat gebleven. China verklaarde zich steeds inschikkelijk, maar Japan gaf niet toe. Blijft ook nu Japan in die houding vol harden, dan zouden de Volkenbondsleden Japan moeten boycotten, maar wij betwij felen, of men de consequenties van zulk een krasse maatregel zal durven aanvaar den. Want een boycot is altijd een twee snijdend zwaard, dat ook dengene, die het hanteert treft en het zou den toestand uiterst gespannen maken. Laten we hopen, dat men het gevaar zal weten te bezweren, ook in het bijzonder belang van Nederland, dat daar in de buurt van het strijdtooneel, zulke waarde volle bezittingen heeft 1 De strijd in China. Generaal Tsai-Ting-kai, de commandant van het negentiende Chineesche leger heeft naar men gisteren uit Sjanghai meldde, zijn troepen op alle fronten gelast zich terug te trekken. De Chineesche troepen zullen stellingen innemen, juist buiten de 20 K.M.- aöne, welke door de Japanners in hun ver schillende eischen is genoemd. De terug tocht der Chineezen is een gevolg van de successen, die de Japanners bij hun aan vallen in den afgeloopen nacht en vroeg in den morgen hebben behaald. De Chineesche stellingen bij Tatsjang werden hevig gebombardeerd, terwijl ook door lagere, doch door hoogere instincten. Zij bemint Gerald, en geeft om niets an ders. Zij zou liever in het water zijn ge sprongen dan te trouwen met dien her bergier. Zij is ook in staat haar ziel en le ven aan Gerald te geven, als hij dat offer vraagt". Mary wendde het hoofd naar het ven ster. „Ik denk, dat papa naar zijn triktrakspel verlangt", merkte zij op. „Wij doen beter naar binnen te gaan, vrees ik. Een ander maal moeten wij hier weer over spreken. Wil jij eerst gaan en zeggen, dat ik ter stond zal komen?" Christopher ging ge hoorzaam naar binnen, en Mary liep naar het verste gedeelte van het terras, waar de schaduwen dieper waren. Gedurende een oogenblik liet haar zelfbeheersching haar in den steek. Haar vingers omklemden woest de klimopranken. Er stonden tranen in haar oogen, haar flink, maar gevoelig mondje trilde hartstochtelijk. Het was al zoolang, dat Christopher voor haar alles vereenigde, wat zij in een man verlangde een man van karakter, een werker, een liefhebber van sport, als het tijd daarvoor was, altijd eerzuchtig, altijd bezig om de menschen te bestudeeren. Zij had zich hem voorgesteld als parlementslid later mis schien als minister. Zij had met blijdschap gedacht aan de velerlei wijze, waarop zij zijn carrière kon bevorderen, had er van gedroomd met hem te wonen in een aardig Dezer dagen werd een inge zetene van Usquert (Gr.) voor vijf en twintig vette varkens ge boden de som van f500,—, terwijl hij in 1919 één, zégge één vet varken verkocht voor f510,—. (Courantenbericht). 1. In 't ergste van de oorlogsjaren Leek 'twel of hij regeerde. Men streed als 'tware om zijn gunst: Hij was de hoog-vereerdeï Men streek 'm vriendelijk langs z'n nek En prees zijn kost'lijk vleesch en spek. Bij slager, boer en exporteur Stond hij geweldig in de geur. De prijs van 't varken was dan ook Recht vorstelijk te noemen, Hij kon zich op een waarde van Vijfhonderd pop beroemen! En wie iets van 'm hebben wou Stond daarvoor uren in de kou. Men maakte om zijn bezit zich dol, Het geld dat speelde toen geen roL 3. Met Koning Krulstaart's rijk Is het Nu echter afgeloopen Men kan nu voor den prijs van toen Er vijf en twintig koopen. Maar door dien peilloos diepen val Wordt ons toch ook wel bovenal Den noodtoestand gedemonstreerd Waarin de veeteelt nu verkeert aanvallen werden ondernomen met tanks en infanterie. De eerste aanvallen werden afgeslagen, doch ten slotte konden de Ja panners hun tegenstanders terugdrijven, waarna zij Tatsjang geheel bezetten. Tege lijkertijd werd het Lioeho-district bezet door de pas aangekomen elfde Japansche divisie, waardoor de Chineesche verdedi gingslinie in het Zuiden in gevaar werd gebracht. Als gevolg van dezen opmarsch, die de Chineezen aan alle kanten dreigde in te sluiten, gaf generaal Tsai Ting-kai bevel tot den algemeenen terugtocht, die rustig verliep. De fronten in de omgeving van Kiang- wan en Woesoeng werden prijsgegeven en ook Tsjapei werd door de Chineezen ver laten. Tsjapei werd het laatst ontruimd, omdat zich daar de meeste troepen bevon den. De Chineezen, die Nantau ten Zui den van Sjanghai bewaakten, zijn eveneens teruggetrokken. Op sommige punten van het front begon de terugtocht al in den nacht, waarbij de Chineezen de hen achtervolgende Japan ners voortdurend beschoten en hun zware verliezen toebrachten. Bij de ontruiming van Tsjapei werden geen pogingen gedaan om de concessies binnen te dringen. China's terugtocht. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen Nan Sjiang aan de spoorlijn Sjanghai—Nankink hebben bezet. De Chineesche regeering heeft geprotes teerd tegen de voortzetting der militaire operaties door de Japanners en geëischt, dat de Japansche troepen zich terugtrekken onder neutrale controle, zooals was over- huisZij had wekenlang verlangd naar de komst dezer twee jonge lieden, had zich vroolijk afgevraagd, welke reden Christo pher zou hebben voor zijn onverwachte vacantie. Zij had tot zich zelf gezegd, dat hij ook had gedacht, wat zij had gedacht, dat hij gevoelde, wat zij had gebeden, dat hij mocht voelen. Als een echte vrouw had zij op de teekenen gelet. Zij was over tuigd geweest, dat de vervulling van haar wensch onvermijdelijk was, tenzij er iets tusschen mocht komen. En nu was er zeer onverwacht iets tusschen gekomen dat boerenmeisje, een plotselinge opwelling... niets voor een man als Gerald, maar zeer te vreezen in een persoon van Christo pher's kalmte en bedaardheid. Zij was een trotsche jonge vrouw, in weerwil van haar vriendelijke manieren, en hoewel zij niet wilde aannemen, dat zijn gevoel blijvend zou zijn, was de pijn, welke zij in deze oogenblikken leed, niet alleen die van het hart Christopher en zijn gastheer praatten in de pauzes tusschen hun spel over den laat sten zelfmoord in Monte Carlo. Als naar gewoonte bewaarde de stedelijke pers een diep stilzwijgen, geen woord er over was verschenen in de in de buurt uitgegeven couranten. „Ik heb veel medelijden met onze buren" merkte Lord Hinterleys op. „De oude ko lonel Huskinson, dien ik van morgen op eengekomen bij de besprekingen aan boord van den Britschen kruiser „Kent". Naar verluidt, zou de Chineesche opper bevelhebber besloten hebben, de troepen terug te trekken uit het geheele gebied van Groot-Sjanghai. De ontwapenings-conferentie. Woensdagmiddag heeft een door Hen derson bijeengeroepen conferentie plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den vice-president der Ontwapenings-con ferentie, Politis, den algemeen-rapporteur Benesj en de vertegenwoordigers van En geland, Duitschland, Frankrijk, Italië, de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland. Tij dens deze bespreking is in beginsel over eenstemming bereikt, in zooverre, dat de volgende week het groote debat zal be ginnen over de principieele quaesties der ontwapening, in het bijzonder inzake den Duitschen eisch van gelijkrechtigheid en de Fransche veiligheidsvoorstellen. De opstand in Finland. Woensdag meldde men uit Helsingfors De den weg tusschen Maentsaele en Helsingfors bewakende voorposten van de regeeringstroepen en van de Lappo's zijn nog slechts op 2 K.M. afstand van elkaai verwijderd. Alle wegen naar Helsingfors zijn door regeerigstroepen bezet en bat terijen der artillerie staan zoodanig opge steld, dat de wegen elk oogenblik ondei vuur genomen kunnen worden. President Svinhufvud heeft een beroep gedaan op de marine-troepen om de regeering trouv te blijven. Ook de aartsbisschop van Fin land heeft de bevolking aangemaand tot rust en bezinning. het Terras ontmoette, vertelde mij, dat de man haar het geld wilde brengen vooi eenige goederen, welke hij had verkocht, en die feitelijk haar eenig middel van be staan uitmaakten". Gerald zag op van de sofa, waarop hi, lag. Hij had reeds vroeger op den avonc over erge hoofdpijn geklaagd. „Ik veronderstel", zeide hij, „dat de wa re geschiedenis van dien man nog wel een*, bekend zal worden en ook de verhouding, waarin hij tot de Ponières stond. De over heidspersoon of lijkschouwer, of wie hi, ook was, wist het dezen morgen reeds, maar hij liet zich niets ontvallen". ,Er schijnt heel wat onnoodige geheim houding bij die zaak te wezen", merkte zijn vader op. „Jij waart ook aanwezig bij de lijkschouwing, denk ik, Gerald „Ik werd door een klein legertje gen darmes gehaald", deelde Gerald hun mede. „Zij brachten mij er heen in een rijtuig, ofschoon de rechtzaal slechts een halve mijl verwijderd was. Het was een wonder lijk tooneel. Zij probeerden eenvoudig op de vreemdste manier de zaak in den doof pot te stoppen. Ze riepen ons op, maar we behoefden geen getuigenis af te leggen. Al wat zij begeerden was maar zoo spoedig mogelijk weer van ons te worden ontsla gen". Lord Hinterleys had zijn spel laten rusten. „Dat is zeker een heel ongewone wijze van handelen", verklaarde hij. „Bedoel je GEEL30ct GROEN.. 35 ROOD...40 Voorzitter Chr. Hist, fractie. De Christ. Hist. Tweede Kamer-fractie heeft tot haar voorzitter, in de plaats van mr. dr. J. Schokking, die benoemd is tot lid van den Raad van State, den heer J. R. Snoeck Henkemans benoemd. De post en de crisis. De diensten der P. T. T. hebben over de maand Januari 1932 opgebracht. Posterijen f 3.046.302 (f 78.532 minder dan Januari 1931 en f231.298 minder dan de begrooting). Telegrafie: f380.175 (f74.603 minder dan Januari 1931 en f72.685 minder dan de begrooting). Telefonie: f 1.871.326 (f60.458 meer dan Januari 1931 en £85.974 minder dan de begrooting). Post-chèque en Girodienst f 498.250 49.985 minder dan Januari 1931 en £52.150 meer dan de begrooting). Totalen: f5.796.053 (f 142.662 minder dan Januari 1931 en f337.807 minder dan de begrooting). Zooals uit bovenstaande blijkt, bracht alleen de post-chèque- en giro-dienst meer dan de begrooting en alleen de telefonie meer dan in 1931 op. De loonen bij de mijnen. In de te Heerlen gehouden vergadering van de contactcommissie in het mijnbedrijf deelden de mijndirecties mede, dat zij in verband met den huldigen toestand in het mijnbedrijf genoodzaakt zijn, de loonen met inbegrip van den gezinsbijslag, ingaande 1 /\pnl met 10% te verlagen. Zij zullen echter ook tot verdere verla ging van de kosten van het ievensonder- noud meewerken. Zoo zullen zij de huren der aan de mijnen toebehoorende arbei derswoningen eenigszins verlagen voor zoo ver deze met reeds abnormaal laag zijn. De prijs der aan de arbeiders verstrekte huisbrandkolen zal met 10% verminderd worden. Voorts stellen zij voor, de voor 1929 geldende vacantie-regeling thans we der van kracht te maken. De vertegenwoordigers van de vakbon den konden zich niet vereenigen met het intrekken van de tijdelijke vacantie- regeling. besloten werd Maandag a.s. opnieuw bijeen te komen teneinde van het stand punt der vakorganisaties kennis te nemen. Het voorstel tot loonsvermindering ging vergezeld van gegevens omtrent de be drijfsresultaten der mijnen. te zeggen, Gerald, dat er in 't geheel geen getuigen werden opgeroepen". „Geen levende ziel antwoordde Ge rald. „De gansche zaak was naar ons oor deel een paskwil. Ze wilden ons wijs ma ken, dat hij om familieredenen zelfmoord had gepleegd, of omdat hij een ongenees lijke ziekte had. Ik ontmoette Pritili, den directeur van het hotel, juist op mijn weg hierheen en vroeg hem op den man af, wie die Zubin werkelijk was en of het ver haal, dat hij mij zelf had gedaan, waar was. ik stelde daar belang in, omdat ik het was, die hem uit het Casino had gehaald op ver zoek van de dame, wier rentmeester hij heette te zijn. Pritili antwoordde mij, zoo als een hotelhouder mij nog nooit in mijn ieven heeft geantwoord. Hij stond kaars recht en keek zoo plechtig als een aarts bisschop. „Het is een van die dingen, mi- lord, waarnaar men niet mag vragen", zei de hij. Ik kon dus niets meer zeggen". Lord Hinterleys vatte zijn spel weer op. Mary kwam binnen van het terras en ging naast Gerald zitten. De rust van den avond werd echter spoedig gestoord. De hof meester opende de deur en diende bezoe kers aan. „De dames Victoria en Millicent Crom well, meneer James Cromwell, Lady Es- seden". Ze kwamen allen binnen het warea vrienden van Mary en Gerald. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1