De weg tot geluk Ruwe Huid N° 27 Woensdag 2 Maart 1932 119* Jaargang. RecSame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR Buitenland, Binnenland ♦VAN MELLE'-S' GOESCHE ONT BYT- KO B K ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes 2, buiten Goes f 2,~~ Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17# na 17.30 No» 244 aevpstiad te Goes. gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1~5 regels ƒ1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel, Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LANDBOUW EN CRISIS. ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Het wetsontwerp 'tot heffing van een algemeen invoerrecht van 10 pet. der waarde op de in Engeland en Noord-Ierland ingevoerde artikelen is op 1 Maart j.J. in werking getreden. Deze wet stelt vrij de goederen, die onlangs reeds door speciale tarieven zijn belast, om den abnormalen invoer tegen te gaan. Een commissie van ad vies zal worden ingesteld, aan wie de bevoegdheid zal worden gegeven om aan het Departement van Financiën voor bepaalde producten een hooger invoerrecht voor te stellen. Dat laat ste loopt over luxe-artikelen en over producten, die óf reeds in het Ver- eenigd Koninkrijk - worden geprodu ceerd, óf waarvan kan worden ver wacht, dat ze binnen redelijken tijd in belangrijke hoeveelheden zuilen kunnen worden voortgebracht Het Departement van Financiën kan den raad van de commissie van advies in een daad omzetten. Onder de waarde der goederen zal worden verstaan de prijs, die een importeur voor de goederen zou geven bij aankoop op de open markt, wanneer de goederen aan hem zouden worden geleverd in de haven van invoer, waarbij dan op geteld worden de kosten van vracht, assurantie, commissie -enz. Van dit aangenomen bedrag moet 10 pet. wor den betaald. De redacteur van „De Tuinderij", tegelijk secretaris van Het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland, heeft becijferd, welke be dragen onze tuinbouw in 1931 zou hebben betaald, indien de invoerrech ten voor dat jaar reeds van kracht zouden zijn geweest. Hij komt dan tot het onderstaand staatje: voor de producten, belast met het algemeen Invoerrecht van 10 pet f1670000 voor tomaten - 5386000 voor druiven - 729000 voor peen - 374000 voor sla - 514000 voor komkommers - 231000 voor bloemkool - 67000 voor aardbeien - 296000 voor kersen - 28000 voor kruisbessen - 22000 voor andere bessen - 283000 Totaal f9600000 Deze bedragen zijn te laag geraamd, omdat als waarde is aangenomen het bedrag, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek als exportwaarde is aangegeven, terwijl de Engelschman hierbij telt de kosten aan de levering verbonden als vracht enz. „De Tuinderij" komt tot schrikba rende percentages, die nu als invoer rechten op onze producten moeten worden betaald, zoodat in sommige ge vallen practisch van een invoerver bod kan worden gesproken; voor to maten zou het zijn 69 pet., voor vroege peen 73 pet., voor komkommers 75 pet., voor vroege aardbeien 164 pet., voor Meikersen 60 pet, voor kruis- DEZE WEEK SPECIALE 32 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Zij verlieten langzaam de zaal. Ma dame droeg haar hoofd hoog opge richt. Mademoiselle was iets bleeker dan gewoonlijk, maar haar góeden- nacht tegen den portier klonk even kalm en vriendelijk als altijd. Buiten was niets ongewoons meer te zien. Monte Carlo weet zulke zaken te be handelen. De auto der dames stond reeds klaar, en de beide vrouwen stapten er in. „Wij zijn u zeer verplicht voor uw hulp, Lord_ Dombey," verklaarde madame. „Het spijt mij, dat wij u zulk een tragische boodschap hebben op gedragen." „Wilt u mij misschien toestaan u een bezoek te brengen in de Villa?" vroeg Gerald. „Ik zal gedurende vele dagen niet ontvangen," antwoordde zij. „Indien u zoo goed wilt zijn uw kaartje af te geven, zullen mijn bedienden u wel zeggen, of ik in staat ben vrienden te ontvangen." De auto reed weg. Madame leunde bessen 50 pet. en voor de zwarte en roode bessen 73 pet. van de export waarde. Nu bevat de wet een artikel, aan de hand waarvan aan vreemde mogendheden tarief-concessies kunnen worden gedaan. „De Tuinderij" vestigt hierop de bijzondere 'aandacht van onze regeering, want, zoo redeneert ze, onze regeering kan hierbij wijzen op den belangrijken Engelschen in voer in ons land, die in 1931 een waar de had van 159000000 gulden. Wij slui ten ons in zooverre bij den wensch van „De Tuinderij" aan en hopen, dat het onze regeering zal gelukken on derhandeling schijnt ons in elk geval geboden ons handelsverkeer met En geland alsnog bevredigend op te los sen. W. De strijd in China. Het conflict Rusland. met De sowjet-regeering heeft het ver voer van Japansche troepen over iden Oost-Chineeschen spoorweg toege staan en haar toestemming afhankelijk gemaakt van de verzekering van (de japansche regeering, dat de rechten en belangen van Rusland niet ge krenkt zullen worden. De Japansche gezant heeft in een onderhoud met den plaatsvervangen- den volkscommissaris van buitenland- sche zaken verklaard, dat het zen den van Japansche troepen naar dit deel van Mantsoerije noodzakelijk was, om de hier wonende Japansche onderdanen te beschermen. De bedoe- is niet, de Japansche troepen tot aan de Russische grens te brengen. Kiangwan heroverd? Maandag zijn de troepen vanTsjang Kai-sjek in den gevechtssector Kiang wan tot den aanval overgegaan en heb ben de Japanners tot den terugtocht gedwongen. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat Kiangwan weer geheel door Chineesche troepen be zet zou zijn. Amerika houdt ma noeuvres Men meldt uit Washington, dat het departement van marine heeft vast gesteld, dat het grootste deel van de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan gestationneerd zal worden. De Ver. Staten zullen dan in den Stillen Oceaan in totaal 199 oorlogs schepen hebben, d.w.z. 12 linieschepen, 17 kruisers, 33 duikbooten, 81 torpedo- bootjagers, 3 vliegtuigschepen, 53 hulpvaartuigen. Admiraal Pratt heeft uiteengezet, dat alle Amerikaansche kruisers naar den Stillen Oceaan zijn gezonden, om deel te nemen aan groote manoeuvres, waarbij aanvallen op de voornaamste Amerikaansche havens zullen worden voorgesteld. Dit plan was volgens iden admiraal, reeds lang voorbereid. Voor den Volken bondsraad. De in den Volkenbonsraad vertegen woordigde mogendheden zijn Maan dagmiddag onverwachts bijeengeko men voor een bespreking van den toe stand in Oost-Azië. Aan de bijeen komst werd niet deelgenomen door achterover met gesloten oogen. Ge rald kon nog slechts een vluchtigen blik werpen op Pauline's gelaat, doodsbleek en met een uitdrukking van angst in haar oogen, alsof zij wist, dat zij over de plek reden, waar Zubin was gestorven. XVIIL Het was na het diner in de Villa Acacia, en Lady Mary en Christop her, de gehardsten van het gezel schap, liepen in de schermering op en neer op het terras. Boogvormig strekten de lichten van de Baai van Mentone zich voor hun voeten uit. De geheele heuvel scheen met vurige punten van ae verwijderde villa's bezaaid. Boven de zee deed de blik sem soms de dichte wolken uiteen wijken en wierp een breeden, spook- achtigen glans over de bewogen gol ven. Zij beiden waren lang genoeg vrienden geweest, om vertrouwelijk te spreken over vele onderwerpen. Dezen avond praatten zij over Gerald. „Gerald spreekt gewoonlijk haast al te vertrouwelijk over zijn liefdes geschiedenissen," zeïde zijn zuster. „Dit is misschien de eerste maal naar ik mij herinner, dat hij zoo ge heimzinnig doet." „Ik geloof niet, dat hij iets van mademoiselle de Ponïère heeft gezien sedert de tragedie bij de Speelclub, merkte Christopher op. „Dan is dat zijn schuld waarlijk de vertegenwoordigers van Japan en China. Deze „commissie van Twaalf" be sloot onverwijld den Volkenbonds raad bijeen te roepen. En nog des avonds vond een verga dering plaats. Op deze vergadering werd een be- middelingsplan opgesteld, dat o.a. de volgende punten vermeldt: le. het onmiddellijk instellen te Sjanghai van een conferentie, samen gesteld uit de vertegenwoordigers van de regeeringen van China en Japan en ook van de andere aanwezige mogend heden, die ten doel zal hebben het definitief staken van de vijandelijkhe den tot stand te brengen en den vrede te herstellen in het gebied van Sjang hai. 2e. de grondslagen dezer conferentie moeten de volgende zijn: Japan heeft nooit politieke of territoriale doel einden gehad te Sjanghai en heeft ook nooit het plan gehad daar een Japan sche concessie te stichten op op an dere manier speciale Japansche belan gen te bevoordeelen. Verder moet de vrede onmiddellijk hersteld worden Gisteravond meldde men uit Tokio: Japan heeft definitief de voorstellen van den Franschen gedelegeerde in den Volkenbondsraad, Paul Boncour, tot regeling van het Japansch-Chinee- sche geschil aanvaard. Een nader bericht uit Sjanghai meldt: Men acht het einde van de vij andelijkheden te Sjanghai nog onmo gelijk, daar de Japanners de onvoor waardelijke terugtrekking van de Chi neesche troepen en de ontmanteling van de forten van Woesoeng en Paos jan als essentieele voorwaarden stel len. De Nederlandsche torpedojager „Van Galen" is gisteren te Sjanghai gearriveerd en ter hoogte van de Fran- sche concessie gemeerd. Engeland's tariefwet. Een laatste waar schuwing. Het Engelsche Hoogerhuis heeft Maandag den laatsten stap gezet op den weg naar het protectionisme. Lord Snowden. Ondanks zijn gezondheid was lord Snowden gekomen om een ernstige, zij het ook vruchtelooze waarschuwing aan zijn landgenooten te richten, voor den sprong in het duister, [dien Enge niet," zeide het meisje droogjes. „Hij is daar eisen namiddag heengegaan. Ik ben zoo nieuwsgierig geweest hem aoor mijn verrekijker te bespieden maar men heeft hem nooit toegelaten. Het moeten zonderlinge menschen zijn." „Eerst dachten wij, dat zij avon turiersters waren," merkte Christop her op. „Haar tegenwoordig gedrag is echter geheel in tegenspraak daar mee." Lady Mary boog zich voorover om een takje van een oleander te pluk ken. Zij was heel smaakvol gekleed in een japon van donkerroode taf, welke Christopher bij een vorig be zoek had bewonderd ,naar hij zich herinnerde. Zij had haar eenigszins brusque manieren geheel verloren. Haar sttin ien oogen waren zacht, alsof de nacht zijn tooverkracht op haar uitoefende. „Waarlijk," zuchtte zij, „jullie jonge mannen, die een groofen steun voor ons moest zijn, zijn inderdaad een groote zorg voor ons. Eerst neem je onderweg een boerenmeisje op, dat je allebei min of meer het hoofd op hol schijnt te hebben gebraent, en nu stelt Gerald zich als gek aan over die jonge vreemdelinge." „Heeft Gerald je hef laatste nieuws oetreffende Myrtile meedegedeeld?" „Goede hemel, neen!" antwoordde Mary. Heb je een betrekking voor haar gevonden, of iets anders?" land thans heeft genomen. Moeizaam stond hij op en zwak klonk zijn stem, maar zijn argumenten waren even krachtig en genadeloos als voorheen. Het was een groote rede van een groot vrijhandelaar, die in dezen tijd ian economische verwarring niets van zijn principes heeft vrijgegeven. On der zijn striemende critiek bleef er van de argumenten der voorstanders van de tariefwet weinig over. Zwijgend hoorden zij hem aan, ondanks alles geboeid door de dwingende logica van Snowden's betoog. Lord Snowden ein digde zijn rede met een noot van uit daging: „Vrijhandel 'is niet dood!" riep hij uit, „er zijn heden meer vrij handelaars in het land, dan er drie maanden geleden waren". Hij voorspelde dat het nieuwe ge slacht, dat thans onder het stelsel van protectie zal opgroeien, de kete nen, waarmede dit stelsel Engelands handel boeit, zal verbreken, zoodra het geleerd heeft, wat protectie zeggen wil. Toen hij ging zitten bleef er een oogenblik een ijzige stilte hangen. Men gaf er zich rekenschap van, dat een groot tijdperk in Engelands economi sche historie voorgoed is afgesloten. Toen werden de debatten voortge zet, die eindigden met de aanneming van de wet in alle instanties. Onrust in Finland. In verband met de begin -dezer week in Finland uitgebroken onlusten heeft de Finsche regeering een decree; uitgevaardigd, waarin 'de civiele en burgerlijke autoriteiten worden ge machtigd den opstand der duizenden gewapende fascisten, die zich ten N van Helsingfors onder leiding van de Lappopartij hebben verzameld, te on derdrukken. Het decreet werd uitgevaardigd, na dat de Lappoleiders een ultimatum aan de regeering hadden gesteld, waar in zij de reorganisatie van de regee ring eischen en dreigen naar Helsing fors op te rukken om hun eischen door te zetten. De regeeringstroepen bewaken alle toegangen naar de stad. Andere troe pen zijn naar het N. gezonden om de Lappo-troepen te omsingelen. Gisteravond meldde men nader: Ongeveer 25 mijlen ten N. van Hel singfors zijn gevechten begonnen tus schen de Lappo-troepen en de regee ringstroepen. De rebellen trachtten naar de hoofdstad op te rukken om hun eischen met geweld af te dwin gen. Generaal Walenius, de vroegere chef van den generalen staf, is een der aanvoerders der rebellen. De autoriteiten nemen strenge maatregelen om den opmarsch tegen te houden. Gemeld wordt, dat vol doende regeeringstroepen aanwezig zijn om de Lappo-troepen, die hun hoofdkwartier hebben in het Maent- saeledistrict, te omsingelen. Het textiel-conflict. Nog geen oplossing. Maandag heeft de afdeelïng Ensche de van den Modernen Textielarbei- dersbond de Eendracht een zeer druk bezochte stakersvergadering gehouden De bondsvoorzitter Ringeling heeft „Haar vader en verloofde zijn voor den dag gekomen," verklaarde Chris topher „volmaakte bruten, allebei Wij hebben het kind losgekocht voor vijf duizend francs." Lady Mary fronste het voorhoofd. „Wat bedoel je daar eigenlijk mee, Christopher?" vroeg zij. „Het is wat ruw uitgedrukt, maar toch letterlijk waar," wias het ant woord. ,,Haar stiefvader en die an dere man kwamen een standje schop pen; Gerald nam de zaak in handen en ontdekte spoedig, dat ze tot het gewone type van inhalige boeren be hoorden. Wij hebben tezamen vijf duizend francs betaald en zij hebbrn een bewijs geteekend, waarbij zij alle rechten op haar opgeven." „Je hebt dus voor goed_ de zorg voor haar op je genomen," merkte Mary op. „Dat denk ik wel," erkende Chris topher. „Overigens geloof ik niet, dat zij ons erg tot last zal zijn. Ik heb vrienden in Londen, die beloofd heb ben haar als kinderjuffrouw in dienst te nemen." „Is een van u beiden op haar ver liefd?" vroeg Mary, haar oogen op slaande en haar metgezel recht in het gelaat ziende. Christopher aarzelde eenige oogen- blikken alvorens te antwoorden. Mary begon het Oleandertakje, dat zij in de hand had, in stukken te scheu ren, Haar gelaat zag er plotseling van Handen en Gelaat verzacht en geneest men zeer spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL verslag uitgebracht omtrent de Vrij dag met de werkgevers gehouden con ferentie. Hij deelde mede, dat ide erkgevers bereid zijn, bindende ar bitrage voor de firma Jannink te aan vaarden. Zij houden verder vast aan de tien procent loonsverlaging. Zij zijn echter bereid de tweede vijf procent eerst zes weken na de beëindiging van de staking te doen ingaan. Verder zijn zij bereid in eigen kring te overwegen of er een nauwer contact tusschen werkgevers en arbeidersorganisaties tot stand kan worden gebracht. Ran cunemaatregelen zullen niet worden getroffen, al zal het niet mogelijk zijn direct alle arbeiders aan het werk te zetten. De bondsvoorzitter deelde mee, dat het bondsbestuur met de betrokken afdeelingsbesturen en met het bestutu: van het N.V.V. over deze voorstellen heeft beraadslaagd en dat al deze in stanties eenstemmig van oordeel wa ren, dat op deze voorstellen de sta king niet kon worden opgeheven. Het advies is gegeven, deze voorstellen te verwerpen en de staking onverzwakt voort te zetten. Onder applaus is, overeenkomstig het advies, ibesloten de voorstellen niet te aanvaarden. Luchtreis over Nederland. In Mei of Juni van dit jaar zal een vliegtocht worden ondernomen, welke tot bedoeling heeft aan te toonen, dat men dank zij het vliegwezen in staat is in korten tijd een overzicht te krij gen van ons land van uit de lucht ge zien. Aan deze tocht zullen behalve K. L. M. vliegtuigen, ook militaire en privé machines deelnemen, naar men hoopt tusschen 20 en 30 in totaaL Volgens het voorloopige schema zal des morgens van Waalhaven worden vertrokken en dan gevlogen worden over Arnhem, Hengelo, Eelde en over Leeuwarden en Stavoren naar Schip hol, van daar gaat het over Oost- voorne, Haamstede naar Vlissingenen ten slotte over Roosendaal of Gilse Rijen weder naar Waalhaven. Men rekent voor dit traject van ongeveer 700 K.M. een vliegtijd van 6V2 uur. Te Eelde, Schiphol en Vlissingen zal een half uur, maar op de andere ge noemde plaatsen maar een kwartier rust worden gehouden. Nationaal Crisis-comité. In de afgeloopen week heeft hei) Nationaal Crisis-comité ontvangen f 19.174,55. In totaal is thans ingeko men f545.771,75. Winkelsluiting te Haarlem. Het besluit van den gemeenteraad van Haarlem, dat alle winkels des Donderdags na 1 uur 's middags moe ten gesloten zijn, is, naar men ons meldt, door de Kroon niet goedge keurd. DEH-SOETEH 1MVALSEDERT 1SZS' heel bleek en moe uit. „Ik weet zeker, dat Gerald het niet is," a nswoordde Christopher. „Wat mij betreft nu, dat is niets voor mij, wel? Het bedenkelijikste van den toestand is, dat het kind verliefd is op Gerald, zooals ik vrees." „Dat zal hij wel te boven komen," zeide Mary kortaf. De meeste meis jes, die ik ken zijn op den een of anderen tijd verliefd geweest op Ge rald. Vroeger of later hebben de ver- standigen begrepen, welk een flirt hij was, en de luchthartigen hebben zich met een ander getroost. Het mag on zusterlijk schijnen, maar ik ben meer bezorgd over jou, Christopher, dan over Gerald.' Hij stak zijn arm door den haren, wat bij hun groote vertrouwelijkheid een heel natuurlijke handeling was. „Mary," begon hij, „jij bent de eeni ge in de wereld, aan wie ik een dwaze opwelling kan biechten, en dit is ge loof ik de eenige plaats, waar ik het zou kunnen doen. Ik begrijp wer kelijk niet, wat je bedoelt met ver liefd zijn. Als ik al eens aan een hu welijk heb gedacht, dan was het altijd in verband met een lieve vriendin, die mij een tehuis zou geven en een gezellin voor mij zou zijn. Natuur lijk moest ik van haar houden, maar beloof mij, dat je mij niet zult uitlachen?" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1