VERLAAGDE PRIJZEN Hierop letten! RecbtszakeD Sport. Gemeogd Nieuws Lfaatste Hericbten Advertentiën. ZEELANDS H0ENDERMEEL ZEELANDS 0PV0KV0ER MERK V.P.Z. H0ENDERMEEL 0PV0KV0ER N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES, (TELEFOON 162) 2.337.285.000 frank, ;d.i. 90 millioen meer dan hef vorige jaar. De socialistische groep heeft tegen deze begrooting bezwaar gemaakt en tevens geprotesteerd ftegen de ver meerdering van het kader der natio nale verdediging. Op ander gebied bleken de socialis ten het echter wel met het officieele standpunt eens. Chouffet, hun woord voerder, betoogde namelijk, dat Duitschland uitgaven voor zijn leger, onder andere hoofdstukken der be grooting, verstopt en dat Duitschland ondanks zijn ontwapening, een groot „potentiel de guerre" bezit, wegens zijn voorbereidingen voor den oorlog in de lucht en den strijd met chemi sche middelen. De strijd in China. Men meldt uit Tokio, dat het Ka binet besloten heeft een nieuw ere diet van 22 millioen jen toe te staan voor de operaties te Sjanghai. Wan neer de Geheime Raad dit crediet goedkeurt, zullen tot nu toe alle ere dieten voor de uitgaven voor de on dernemingen _un Mantsjoerije en bij Sjanghai 98 mjllioen jen (plm. f 83 mil lioen) bedragen. Men neemt aan, dat tot de terug trekking van de Japansche troepen maandelijks 10 millioen jen voor de operaties in China zullen moeten wor den uitgegeven. Het noodige geld wordt door uitgifte van schatkist biljetten gevonden. Vordering der Ja panners? Zaterdagavond laat deelde het Ja pansche hoofdkwartier mede, dat Ki- angwan door de Japanners is vero verd, hoewel in het Westelijk gedeelte van de stad nog steeds Chineesche mitrailleurgroepen in stelling liggen. De inneming van Kiangwan volgde op een zwaar artillerie- en luchtbom bardement, dat den geheelen dag heeft geduurd. De Japansche infan terie trok, onder bevel van kolonel Hajatsji, het Noordwestelijk deel van de plaats binnen. Voor de verwoes ting door het Japansche bombarde ment was Kiangwan een welvarende stad van 150.000 inwoners. De ver liezen van de Japanners worden ge schat op 15U0 soldaten, die van de Chineezen op 4000 soldaten en 8000 burgers. Japansche versterkingen zijn in de internationale concessie aan wal ge gaan en naar het front getrokken. Hun aantal wordt geschat op 15.000. Ja pan heeft dus het protest van de vier mogendheden tegen het gebrui ken; van de internationale nederzetting voor troepentransporten in den wind geslagen, hoewel de Chineezen de be dreiging hebben geuit, de internatio nale nederzetting met granaten te zul len beschieten, wanneer dit gebied ver der gebruikt wordt voor Japansche operaties. Geschat wordt, dat de Japanners thans beschikken 'over 27.000 man, veertig oorlogsschepen, w.o. drie vliegtuig-moederschepen, en 200 vlieg tuigen. De sterkte der Chineesche troe pen wordt op 50.000 man geraamd. Met het vooruitzicht van de spoedi ge aankomst van nieuwe Chineesche versterkingen in Sjanghai hebben de Japansche commandanten, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, besloten oorlogsschepen in den Jangtse te gaan gebruiken om te verhinderen, dat deze stroom gebruikt wordt voor den aanvoer van Chineesche troepen die, naar men zegt, zich bij het 19de Chineesche leger komen voegen. De Japansche gezant in China heeft verklaard, dat, zoodra alle versterkin gen aangekomen zouden zijn, een groot Japansch offensief zou volgen, waar door de Chineezen zouden worden teruggedrongen tot op 20 K.M. afstand van Sjanghai Wanneer dit zal zijn be reikt, zal Japan bereid zijn tot onder handelen. Moeilijkheden met Rus land? De bevelhebber van het Japansche leger te Moekden, generaal Honjo, heeft het Japansche opperbevel te Cnarbin opdracht gegeven, 45 wagons en drie locomotieven te requireeren voor het vervoer van Japansche troe pen langs den Chineeschen Ooster spoorweg in de,richting HailarTsjit- sichar. De raaa van beheer van den Chineeschen Oosterspoorweg, onder leiding van den Sövjet-Russischen in genieur Roedy, heeft geweigerd, het opgevorderde rollende materiaal aan de Japanners af te sta an. De mogelijkheid dat deze weigering tot een conflict zal leiden, is niet uit gesloten. De Japanners dringen op spoed aan en verklaren, dat zij geen tijd hebben om een besluit van den Raad van beheer af te wachten. De Nederlanders te Sjanghai. Behalve dat enkele Nederlanders dienst doen als vrijwilligers voor mi litaire en politiediensten, gaat de Ne- derlandsche kolonie rustig haar dage- lijkschen gang. De dames spelen haar partijtje bridge wat vroeger, ten einde voor donker thuis te kunnen zijn. De komst van de „Van Galen" geeft zekerheid en een gevoel van rust, dat een even- tueele evacuatie ordelijk zal verloo- pen. Evacuatie wordt echter niet ver wacht Een enkele uitzondering daar gelaten weigeren de dames hun echt-' Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. genooten in den steek te laten. De consul-generaal trof in overleg met enkele leden der Nederlandsche kolonie practische voorbereidingen voor het geval de toestand verergert, doch in het algemeen vertrouwt men dat toepassing daarvan niet noodig zal zijn. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Vonnissen. In de zitting van 29 Februari 1932 werden de Volgende vonnissen uit gesproken: Verduistering: J. v. P. 40 jaar koop man te Moercappelle: 1 jaar gevang, met aftrek van het voorarrest. Mishandeling: A. B. 47 jaar, koop man te Börsselen, gedetineerd: 6 we ken gevang, met invrijheidstelling. Het afleggen van een valsche ScheepsverklaringE. J. v. D., 57 jr. schipper te Rotterdam, vrijgesproken. In hooger beroep. Door den officier van Justiti'e bij de Rechtbank te Middelburg is hoo ger beroep aangeteekend tegen hef vonnis der Rechtbank waarbij T. E. J. J. bankier te Vlissingen. Ondeugdelijk stuurtoestel. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde M. W. te 's H. Arendsker- ke tot f20 boete subs. 20 dagen heclv tenis wegens het rijden met een mo torrijtuig zonder deugdelijk, nauwkeu rig werkend stuurtoestel. Voetbal. De uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. Ie klasse. Eindhoven—N. A. C1—1 Willem II—P. S. V1-2 2e klasse A. Breda-Terneuzen 4—2 Velocitas—M. E. V. 00—1 Goes—Hulst. Ondanks het gure weder trok de wed strijd Goes—Hulst, nog vrij veel belang stelling. Nadat Hulst bloemen van „Goes" in ontvangst had genomen, in verband met haar kampioenschap, nam de wedstrijd een aanvang met „Goes" tegen wind spelend. Rust ging in met 1 1,* nadat „Goes" de leiding genomen had door Goedbloed, die uit een fraaien voorzet van Van der Kloos ter zuiver inschoot. Na rust was „Goes" over het geheel Iets in de meerderheid en drukte dit in het winnende doelpunt uit. Krijger, die aanvan kelijk meespeelde, moest al spoedig, we gens zijn knie, weer uitvallen. Biljarten: 't Centrum—Beurs. Zaterdagavond speelde in hotel „Oes- terbeurs" te Yerseke de biljardvereeniging ,,'t Centrum" tegen de biljardvereeniging „Beurs" uit Goes. Er werden gespeeld 9 partijen van 25 beurten met als uitslag 242 tegen 285 punten, in het voordeel van de Goesche biljard-vereeniging. Spoorwegaanslag voorkomen. Uit Marseille wordt gemeld, dat Vrijdagavond de machinist van den trein ToulonMarseille op de rails plotseling een soort barricade zag en door krachtig remmen den trein nog juist tijdig tot staan kon brengen. Van hout en metalen staven bleek een hindernis op de rails te zijn ge bouwd, die met eenige moeite kon worden afgebroken. Het incident ver oorzaakte een vertraging van ander half uur. Werkman doodgedrukt. Vrijdagmiddag heeft op de ammo- niakfabriek te Sluiskil een droevig ongeval plaats gehad. Tusschen de phosphaatbrekers geraakte op een ge geven oogenblik de 27-jarige werk man E. de Bruyne uit Hoek bekneld met hef noodlottig gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt en hij verscheidene beenbreuken opliep. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen achter. Fietser beroofd. Toen de 23-jarige Frits Smeets, druk kersgezel bij de firma Emmanuel Sméets te Weert, die de contributie- gelden van den drukkersbond bij de leden int, zich met het contributiegeld ten bedrage van ongeveer f 300 naar den penningmeester wilde begeven, om dit af te dragen, werd hij op een een zamen weg op de B'est nabij den Doolhof door een onbekend persoon aangevallen en van zijn rijwiel geslagen. Na een korle worsteling wist de aanvaller zich van het geld meester te maken, en met medeneming van het rijwiel van den aangevallene in de duisternis te verdwijnen. De aangevallene liep enkele builen aan het hoofd en verwonding aan een zijner handen op. Nader meldt men De steendrukker, die de wekelijksche contributie vnn de afdeeling Weert van den Grafischen Boud incasseerde, bleek bij het ingestelde onderzoek verschei dene weken nalatig te zijn geweest dit geld af te dragen. Toen hij daarop in arrest gesteld werd, heeft hij tenslotte bekend op Woensdagavond met een 27-jarigen arbeider, eveneens van Weert, overeen gekomen te zijn dat deze hem zou helpen bij een gefingeerden overval, waarvoor zijn „conpagnon" een bedrag van f 1.50 zou ontvangen. Het „slacht offer heeft zich daarop verwondingen aan het hoofd en een zijner handen laangebracht, waarop hij; bij' de politie aangifte deed dat hij was overvallen Van te voren had hij nog zijn regenjas met bloed besmeurd en een der zakken er uitgetrokken. Zijn hand anger lieefi daarop het rijwiel een eind verder op een veldweg neergegooid, waar het 111 den nacht door de politie werd terugge vonden. Beiden werden in arrest gesteld. Er werd nog een klein bedrag aan geld gevonden, De fraude te Limburg. Het hoofdbestuur van de r.k. vereeni- ging Het Limburgsche Groene Kruis deelt mede Aan het door den accountant der vereeniging ingestelde onderzoek, wordt mede op verzoek van liet hoofdbestuur deelgenomen door een ambtenaar ter provinciale griffie, daartoe vanwege het provinciaal bestuur aangewezen. De tot nu toe ontdekte onregelmatig heden dateeren van begin 1926. Er is thans een fraude van ca. f 7000 vast gesteld. De overzichten van de kasont vangsten en kasuitgaven der vereeniging sluiten de laatste jaren met bedragen van ver boven de f 500,000. Gebleken is de neigirg om de ont vreemde bedragen in den loop der jaren te'kens weer aan te zuiveren. Om de s hade der vereeniging zooveel mogelijk te beperken is er conservatoir beslag gelegd op de beziitingen van den heer V. en eerstdaags zal de pri vaat-rechtelijke procedure een aanvang nemen. Van de zijde der vereeniging is straf rechtelijk geen klacht bij de justitie ingediend, daar dit geen voordeelen voor de vereeniging medebracht en er wel enkele bezwaren aan vastzaten. Ook hebben daarbij de verdiensten van den ontslagene als secretaris een rol gespeeld. De officier van justitie heeft echte gemeend, ambtshalve te moeten ingrij pen, zoodat de zaak ook strafrechtelijk voorgang zal hebben. Buitenland Zichzelf gearresteerd. Dat een aspirant-arrestant voldoende voorkomend is om zichzelf in verzeker de bewaring te stellen, zal wel "niet al te vaak voorkomen en waarschijnlijk kan dan ook de plaats Eclleshall in het Engelsche graafschap Staffordshire in dit opzicht op een record prat gaan. Een zwerver, die onderdak wenschte te hebben, brak eerst in het hotel Koningseik" in en stal een kleinigheid. Daarna stapte hij het politiebureau b n- nen, waar zich geen sterveling bevond daar de beide veldwachters blijkbaar even uit wandelen waren gegaan. In de wachtkamer legde hy een briefje neer, waarin hij mededeelde. Zich wegens inbraak in het genoemde hotel te heb ben gearresteerd. iKom mair kijken," eindigde het epistel, «ik lig in een van jullie twee cellen te snurken." De voorspelling bleek uit te komen. De eerst thuiskomende veldwachter behoefde slechts de celdeur te sluiten en de snurkende vogel zat in zijn zelf gekozen val De strijd in China. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Japansche gezant in Ghina een on derhoud heeft gehad met den opper- velhebber der Chineesche troepen en den Britschen gezant in China. Hij verklaarde van Tokio bepaalde instruc ties te hebben gekregen om zoo moge lijk onderhandelingen over een wa penstilstand te openen en wel op de volgende voorwaarden: le. wanneer de Chineezen zich ach ter de reeds vastgestelde 20 mijlszone terugtrekken is Japan eveneens tot terugtrekken bereid; 2e. de terugtocht zal geschieden on der controle van een commissie be staand uit Japansche en Chineesche officieren waaraan zoo noodig neu trale waarnemers kunnen worden toe gevoegd; 3e. een algemeene bemiddelings conferentie zal daarna worden ge houden waar ook vertegenwoordigers van andere bij Sjanghai geïnteres seerde mogendheden zullen deelne men. (V.D.) Brand te Losser. Te Losser (Ov.) is hedennacht brand uit gebroken in een groot pand, waarin ver scheidene winkels zijn gevestigd. Door den lellen wind viel er aan blusschen niet te denken. Ook twee in de buurt staande ar beiderswoningen zijn door overvliegende vonken afgebrand. De schade, welke gedeeltelijk door ver zekering wordt gedekt, wordt op ongeveer 1 100.000 geschat. (V.-D.). Noodlanding vliegtuig. Nabij Soesterberg is hedenmorgen een militair vliegtuig, dat meteorologische waarnemingen moest verrichten, bij een noodlanding vrij ernstig beschadigd. De inzittende, sergeant Van den Berg, v.erd licht gewond. (V.-D.). Brand te Lunteren. Te Lunteren is hedenmiddag om 12.15 u. een felle brand uitgebroken in het herstel lingsoord van den Ned. Bond van Onder wijzers. De brandweer uit omliggende plaatsen was spoedig ter plaatse, maar door den hevigen wind was de blussching zeer moeilijk. Ook eenige boomen van het nabije bosch vatten vuur, doch deze brand kon spoedig worden gebluscht. Het ge bouw is geheel verwoest. Men was bijna klaar gekomen met een algeheele moder niseering. (V.-D.). Kapitein verdronken. Toen het personeel van de sleep boot „Valeria" te Hansweert dezen nacht 3 uur aan dek kwam, ontdekte het een drijvend lijk bij de boot. Te hulp geroepen sluispersoneel herken de het lijk van de 62-jarige kapitein P. v. Mele van de goederenboot „Rijn en Schelde 9". Deze boot js gister avond halftien aangekomen en had dezen morgen aan boord nog niemand de vermissing bemerkt. Omtrent de oorzaak tast men dan ook geheel in het duister. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Gehuwd: Jan Hazenberg, 28 jr. jm. te 's-Gravenhage en Martina de Jonge 24 jr. jd. OverledenPieternella Bookelaar, 67 jr; Cornells Traas, 81 jr. echt genoot van Geertruida van Vijven, te Heinkenszand; Adriaan Priem, 55 jr. te Wemeldinge; Jan Kooiman, 75 jr. weduwnaar van Lena Kooijman; Matthijs de Broekert, 60 jr. echtge noot van Neeltje Elizabeth Koole. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 29 Febr. 1932. Vlasaanvoer5700 blauw 45/65, 750 wit 40/60, 3500 geel 40/60, 660 dauwroot 30/40, handel lusteloos, weinig kooplust. BoekweitMansjoerische loco f 8,—, Danziger loco 6,25, Amerikaansche loco f 6,75 a f 7.-. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel f 10,35, Mais f80,—. Haver f6,60. Binnenlandsche Gerst Haver Erwten Schokkers Bruine boonen Lijnzaad (voer) Zaai blauwbloei Zaai witbloei Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad f5,75 a 16, f5,75 a £6, f 8,- a f 12. f 8,-af 17, f 6,~ a 8, f 7,- a f 8, 10,- 112, £10,— £11, £21,— f22, f 6,- a f 8, f25,- a f27, ,50 AardappelenZeeuwsche blauwe en bonten f 4,25 a f 4,80, Eigenheimers 3,40 a £3,60. Varkensmarkt: Varkensaanvoer1035 stuks, 1ste kwa liteit 0,25 a 0,29, 2de kwaliteit f 0,20 a f 0,24, 3de kwaliteit £0,18 a £0,20, export 0,24 a f 0,26. Handel goed. Verzorg Uw keel dagelijks - Gorgel droog mei 25, 45 en 65 ct. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groentenveiling van 29 Febr. 1932. Spruiten 1 e soort 5 4 f8. Idem 2e soort 12 a f3. Witlof f9 a 10, Idem 2e scort f 1, Wijnpeeën f3,20 a f3,30, Stek- uien f 2,30 a f 2,80, Kroten f 2,30 a f 2,90. Boerenkool f 4,40, Roode kool f0,70 a f1,10, Poteraardappelen £2,40, alles per 100 K.G., Roode kool £2,10 a £3,80 per 100 stuks. Prei £6 per 100 bos. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 2 Kloetlnge, kapitalen boereninspao, Jonkers. 3 Kloetinge, woonhuis met erf cm tuin, Van Dissel. 4 Kapelle, boereninspan, Kram. 9 Wilhelminadorp, paarden, De Kok. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari. 29 en 1 Maart Landbouw-Bioscoop, Dracula en Wiegelied, gelied. 29 Bioscoop Slot Ostende „De prlvé- secretaresse". Maart 5 Schuttershof, feestavond Voet balver. Goes met gezelschap Aug. de Laat 7 Schuttershof, Kerk en Vrede, Dr. P. Stegenga: „Wij Christenen e* het probleem van den oorlog". 8 Schuttershof, Fed. Zeeland V.D.B. „Landbouw en crisis", Oud en Ebels. 17 Schuttershof, Wetenschappelijke Belangen, Ir. A. W. v. d. Plassche: Een reis door Amerika. Prins van Oranje, humorist gezel schap August de Laat WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. Dagen Hoogwater Laagwater Vrm. Nam. Vrm. Nam. 1 Mrt. 9.23 10.16 2.30 3.19 2 10.59 11.52 4.08 5 03 3 0.31 5.45 6.2S 4 1.10 j .45 7.00 7.32 5 2.10 2.33 7.52 8.17 6 2.55 3.15 8.34 8.52 7 3.31 3.52 9.09 9.20 Heden overleed de Heer J. KOOIMAN in leven organist der Groote Kerk te Goes. Vanaf 1 Maart 1887, heeft hij zijn groote gaven in dienst van de Gemeente gesteld, begeleidend het kerkgezang. In de herinnering zal hij blijven voortleven, als de be scheiden kunstenaar. Namens Kerkvoogden, A. D. F. VAN DER WART, Voorzitter. J. A. FLINK, Secretaris. De rouwdienst zal plaats hebben op Woensdag 2 Maart, ten 12 ure in de Groote Kerk. Goes, 28 Februari 1932. DE .-•>1 an VAN EN zijn als volgt: per 50 K.G. f5,55; 25 K.G. f3, per 10 K G. f 1,55; 5 K.G. f 0,85 per 50 K.G. f7,50; 25 K.G. f4,- per 10 KG. f2, -; 5 K.G. f 1,20 per 2 K.G. f 0,60 Bestellingen aan de wederverkoopers of rechtstreeks aan de fabrikante

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3