StadsoleuWs ProVincienieuWs SLAPELOOS Mijnhardt'sZenuwtabletten Binnenland WEERBERICHT. 'VAH MBLLB'S- GOESCHE ONTBYT-KOEK Buitenland, J. Kooiman -j- Na een kortstondige ongesteldheid overleed gisteren hier ter stede |de heer J. Kooiman, in leven organist der Groote Kerk. De heer Kooiman werd 1 Maart 1887 in deze functie benoemd en zou dus morgen juist 45 jaar in dienst geweest zijn. De overledene, die ook nog direc teur geweest is van „Euphonia" len de Zangvereeniging „Excelsior", stond bekend als een zeer knap musicus, en een edel, goedhartig man, die echter mede door een natuurlijke bescheiden heid en zijn eenigszins stil karakter, in het maatschappelijk leven niet die plaats innam, waarop hij, krachtens zijn capaciteiten, zeker recht had. Daar de heer Kooiman Zondag voor acht dagen nog het orgel in de kerk als naar gewoonte bespeelde, kwam het verscheiden wel onverwacht en ■wekte in breeden kring ontsteltenis. Woensdag a.s. zal te 12 ure in de Groote Kerk de rouwdienst en van daar uit look de teraardebestelling plaats vinden. „Eén zijner oud-leerlingen" schrijft ons: Met ontroering vernamen wij het verscheiden van onzen grooten mu ziekleeraar, den heer J. Kooiman. Met ontroering omdat wij niet de groot ste dankbaarheid terug denken aan het uitstekend onderwijs, dat wij, hon derden leerlingen van hem genoten omdat wij nog met de grootste ver eering herdenken, die heerlijke orgel concerten, die ons tot vervoering brachten en wij diep onder den in druk geraakten onder de goddelijke tonen van het schoone orgel, waaraan hij als met tooverhanden de heerlijkste melodiën wist te ontlokken. (Die stimme Gottes). En hoe vaak brachten ook zijn voor- en na-spelen op gewone Zondagen de kerkbezoekers in de heerlijkste verrukking. Die groote kunstenaar is niet meer! Laten wij, zijn tallooze luisteraars, leerlingen en bo venal vereerders, niet achterblijven om hem onze eerbiedige hulde te bren gen. Laat ons uit dankbaarheid voor onzen grooten meester, in grooten ge tale opkomen naar de kerk, zijn hei ligdom, op a.s. Woensdag om |daar te luisteren naar het vele goede, dat van onzen Kooiman zal worden ge zegd, om nog eenigen tijd te verwijlen op die plaatsen, waar wij van zijn schoonste scheppingen mochten ge nieten. Goesche wijkverpleging. Aan het verslag der Goesche wijk verpleging over 1931 is het volgende ontleend: Het werk kon geregeld voortgaan, zonder al te groote zorg voor de kas. De families van verpleegden hiel pen goed. Ook de bedragen in de busjes der zusters waren zeer be vredigend. De zuster en de hulpzuster hebben in 1931 hulp verleend aan 28 mannen 97 vrouwen en 47 kinderen. Daarvoor werden 6196 bezoeken afgelegd. De tb.c.-zusfer rapperteert dat voor huisbezoek op 1 Jan. 1931 waren inge schreven 124 gezinnen en 176 patiën ten en opi 1 Jan. 1932 119 gezinnen met 172 patiënten. Zij heeft 1713 huisbe zoeken gebracht en voor maatschap pelijk werk 450. Twee woningverbete ringen kwamen tot stand. Naar Zonneveld werden gezonden 6 kinderen, waarvan 5 voor rekening der vereeniging. Verschillende bij de t.b.c. verpleging ingeschreven kinderen gin gen naar een vacantiekolonie of sana torium voor rekening van andere cor poraties. In en uit. Ingekomen: P. F. Malcontent, schil dersknecht, van Hontenisse, Voor stad 101; P. M. Stevense, dienstbode, van yerseke, Nieuwstraat 49. Vertrokken: N. Mouton en gezin, koopman, naar Haarlem, Ripparda- park 9; J. van de Kreeke, reiziger, naar Kloetinge, Nieuwstraat 110; J. J. Govers, dienstbode, naar 's Gra- venhage, Benoordenhoutscheweg 92; M,"P. C. de Raad geb. de Dreu, naar Kruiningen, Hansweert Rijksweg 10a; H. Coomans en echtgenoote, stoffeer der, naar Kapelle, Nieuwe wijk A 34; A. van der Graaf geb. Corstanje, zon der beroep, naar Amsterdam, Jon. Ver hulsfstr. 206. „Kerk en Vrede". Wij verwijzen onze lezers naar een in dit nummer voorkomende adverten tie betreffende een door dr. P. Ste- genga Azn. Maandag 7 Maart te hou den rede in het SchuttershoL „Motordienst". Het Vrijwillig Landstormkorps „Mo tordienst" hield Vrijdagavond in de „Prins van Oranje" een feestavond. Na opening door den res. Ie luite nant Persant Snoep, die een kort in leidend woord sprak, werd het Wil helmus gezongen onder begeleiding van de kapel van de Kon. Marine. Hierna vergastte de kapel afzonderlijk op eenige uitstekende nummertjes op gewekte muziek. Interessant was ook de „colonne sabel", onder leiding van tamboer en pijper, gegeven door de matrozen van de opleiding. Verder werden nog eenige mooie films vertoond, die bij de aanwezigen al evenzeer in den smaak vielen. De jazzband „Micky Mouse" zorgde voor een goede muzi kale illustratie 'en (kortte eveneens de pauze met een paar vroolijke num mertjes. Het Landstormkorps kan op een welgeslaagden avond terugzien, en de vele aanwezigen hebben zeker geen spijt gehad van hun tocht naar de „Prins van Oranje". Wie heeft een gans? Zaterdag verraste een geachte stad genoot ons met het volgende schrij1 ven „met inhoud": Geachte Redactie. Ingesloten vindt U f 10,voor een nieuwe gans. Ik weet niet hoe hoog aandeelen „Gans" momenteel op de beurs noteeren, doch ik ben bereid event, het deficit bij te pas- •en. Ik hoop, dat door Uw bemid deling een passende echtgenoot bij de ganzendame verschijnt De vo rige keer is er blijkbaar een kleine vergissing begaan, die wel de eier-, doch niet de ganzenproductie ten goede is gekomen. Alhoewel ik met het lot van de overledene begaan ben, heeft het me toch gerust ge steld, dat ze niet voor een „vredes- maaltijd" is noodig geweest, alhoe wel ik na menig raadsverslag heb gedacht: „nou, beestjes jullie halen Kerstmis niet". Met belangstelling blijf ik hun levensloop volgen. Met dank voor de plaatsing. Xv Goes, 26 Febr. 1932. Het komt ons voor, gezien den prijs der eieren, dat dit een verschrikkelijk hoog bedrag is voor een gans. We hopen dan ook vurig, dat bovenstaand bericht in den hoek der gans-aandee- len niet tot een „hausse" leidt. Intusschen hebben we alleen nog maar een „tip" gekregen en ontvan gen we nog gaarne een definitief aan bod. VERKEERSCONFERENTIE. Spr. kwam dan tot den weg Steen bergen—Anna Jacobapolder, die ook z.i. zeer slecht is. Die weg zal rijks weg worden, maar dit kan nog lang duren en daarom is het gewenscht dat de weg nu wat behoorlijker on derhouden wordt. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben Steenbergen en Nieuw-Vossemeer geschreven middelen te beramen om die weg voor zoover hij in hun gebied ligt te verbeteren. Nog noemde spr. een uitholling over dwars onder Kruiningen, maar dit is in een rijksweg en de heer van Leeuwen zeide, dat het plan moet zijn dti euvel te verbeteren als de inzak king tot stand is gekomen. De voorzitter zeide ,dat in den weg Steenbergen-Anna Jaoobapolder het Noordbrabantsche deel wellicht slechter is dan het Zeeuwsche deel. Spr. is het inzake de aansluiting van den verbindingsweg op den Rijks weg met spr. volkomen eens. De heer van Melle vroeg naar de postbrug op den weg naar Yerseke. De voorzitter zeide, dat men daar voor bij het rijk moet zijn. De heer de Jonge wees op de last, dat men den overweg bij Vlake lang dicht laat en den trein met den laat- sten wagen dikwijls juist op den over weg zet De heer Massee zegde toe een en nder te zullen onderzoeken. Het laatste punt, dat nog tot een korte discussie aanleiding gaf, was dat van de autobusdiensten. De heel de Kok betreurde het, dat bij het samenstellen van den officieelen gids der autobusdïensten Zeeland niet medewerkte en hoopte dat Ged. Sta ten de nieuw te verleenen conces sies voor onbepaalden tijd zullen geven. De voorzitter antwoordde, dat in zake het eerste er een misverstand moet zijn en Zeeland nog gaarne me dewerken zal en Ged. Staten reeds besloten de autobusconcessies weder voor 5 jaar te verleenen. De Ambtenarenwet. De heer G. J. L. Goossens, lid van de Provinciale staten van Zeeland, heeft aan Ged. Staten de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het Polderamb tenarenreglement zooals het in de zomerzitting 1931 door de staten is vastgesteld, nog niet aan de betrok ken Polderbesturen is verstrekt? 2. Is het Gedeputeerde staten be kend, dat dientengevolge het bestuur van den Oosten-en-bewesten Blijpol- der te Axel weigert te voldoen aan art. 125 Ambtenarenwet 1929 tegen over een bij dien polder vast aange- stelden werknemer, op wien de bepa lingen van het in vraag 1 bedoeld reglement van zijn toepassing zijn? 3. Zijn Gedeputeerde Saten bereid maatregelen te nemen, dat bedoeld reglement alsnog met terugwerkende kracht van 1 September 1931 in toe passing worde gebracht? Staafk. Ger. Partij. In een Vrijdagavond te Middelburg gehouden openbare vergadering van de Staatkundig Gereformeerde par tij heeft ds. G. H. Kersten meege deeld, dat in de dien dag gehouden vergadering van de provinciale or-1 Onrustig en Overspannen. Gebruikt hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. ganisatie Zeeland van die partij, een motie is aangenomen, waarin op ont heffing van de lasten van de sociale verzekering wordt aangedrongen. Hij ried aan uitstel van betaling van de verzekeringsgelden te vragen. PLAATSELIJK NIEUWS. BAARLAND. De door den Heer Burgemeester van Oudelande opgemaakte en aan zijn Excellentie den Commissaris der Koningin toegezonden lijst van aan beveling voor de benoeming van ge meente veldwachter dier gemeente zijn geplaatst: 1. M. Mulder, agent van politie te Zaltbomm-el; 2. C. de Zeeuw, agent van politie te Schiedam; 3. C. Kramer, agent van politie te Rotterdam; 4. C. Dieleman, bakkers knecht te Borsselen. Door het Nationaal Crisis Comité werd aan 26 belanghebbende kleine boeren, pachters en anderen in deze gemeente, die daarvoor in totaal 141 balen zwavelzure ammoniak tegen verlaagden prijs hadden besteld, in totaal 24 balen toegezegd COLIJNSPLAAT. Op de nieuw vastgestelde kiezers lijst voor de gemeente Colijnsplaat komen voor 1052 kiezers voor de Tweede Kamer, 1049 voor de Provin ciale Staten en 1043 voor den ge meenteraad. KATS. Op de nieuw vastgestelde kiezers lijst voor de demeente Kats komen voor 334 kiezers voor de Tweede Ka mer, 331 voor de Provinciale Staten en 323 voor den gemeenteraad. RILLAND-BATH. Raadsvergadering. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving de heeren J. van 't Leven en G. Weststrate. Van H. de Bruine is een adres ingekomen, waarin deze in verband met een beslissing van den raad om zijn verzoek om ook dit jaar verlaging van pacht toe te staan, enkele nadere cijfers overlegt. Opgemerkt wordt, dat niet alleen dit perceel, maar ook de uitkomsten van het overige land, door adressant gepacht, in oogenschouw, moeten worden genomen en daarmee js De Bruine goed geweest. Be sloten wordt, dat er voor dit jaar geen ter men zijn om op het besluit terug te komen. Naar aanleiding van een adres van enkele ingezetenen om verplaatsing der varkens- brandplaats besluit de raad hiertoe op dracht te geven bij het opnemen van eenig onderhoudswerk. Besloten wordt in over leg met de Bank van Ned. Gemeenten de loopende rek.-courant-overeenkomst te be stemmen voor de gewone uitgaven en het maximum crediet te stellen op f 7000,-—. Vastgesteld worden de voorschotten op de gemeentelijke vergoeding, krachtens art. 101 der L. O.-wet uit te keeren aan de besturen der bijz. scholen. De vergoeding ten behoeve van de R.K. bewaarschool over 1931 wordt vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening op dc winkelsluiting, waarbij gedurende den termijn van den zomertijd het wettelijk sluitingsuur een uur wordt verlaat, en de Zondagsluiting voor winkels wordt vast gelegd. Het kohier der bedrijfsbelasting wordt vastgesteld op een totaalbedrag van 2968. De beslissing op een reclame wordt aangehouden. Daarna sluiting. Vrijdagmiddag had alhier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. De 18-jarige H. J. W., zoon van M. C. W., lag onder de vrachtauto van zijn va der om deze te smeren. Hiertoe was de auto met een kruk opgevijzeld, deze schoot er van onder, zoodat de jongen onder de auto klem geraakte. Met een gebroken schouder werd J^ij opgenomen, en onder geneeskundige behandeling gesteld. SCHORE. Op de vastgestelde kiezerslijst 1932-'33 komen voor476 kiezers voor de Tweede hamer en de Prov. Staten en 458 voor den gemeenteraad. Door het Nationaal Crisis-Comité is aan de gemeente Schore toegewezen 1500 K.G. zwavelzure ammoniak. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Advendo" onder leiding van haar di recteur M. J. Haartsen, voor de geheel ge vulde zaal van T.A.V.E.N.U., haar eerste uitvoering.. Door den heer Haartsen werd de bijeenkomst geopend en een kort over zicht gegeven van het ontstaan der ver eeniging. Door den secretaris P. Hoek van Dijke, werd medegedeeld dat de vereeni ging 20 werkende leden telt en 100 dona teurs. Vervolgens bracht de penningmees ter J. Simonse verslag uit. Ontvangen was f513,07, uitgegeven f465,31, batig saldo f47,76. Verder werd voor de pauze een vier-tal muzieknummers uitgevoerd en een tooneelstukje, getiteld„Het vervlogen ideaal". Na de pauze werd opgevoerd het tooneelstuk „De wees uit het gebergte", gevolgd door een twee-tal muzieknummers. Door den voorzitter werd thans medege deeld, dat als eere-voorzitter was benoemd den burgemeester dezer gemeente, welke op verzoek de taak op zich nam de bijeen komst te sluiten. Z. E. sprak er zijn er kentelijkheid over uit, dat aan hem de eer was te beurt gevallen als eere-voorzitter der Vereeniging te zijn benoemd en be loofde zijn verdere financieele en moreele steun aan de vereeniging. Voorts was hij zeker de tolk der aanwezigen, toen hij di recteur en leden hartelijk geluk wenschte met het succes van dezen avond. Hij hoop te, dat op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan. WEMELDINGE. Geslaagd voor het diploma costuum- naaister aan de Vakschool voor Meisjes te Goes, o.a. Mej. J. Bouterse, alhier. Toen Zondagmorgen de motorsleepboot „Volti Subito", kap. Bakker, met op sleep touw het sleepschip „Cornelia", schipper Vos, met bestemming Dordt, even buiten de haven was, verloor genoemde sleepboot de schroef. De sleep is door de ter as sistentie uitgevaren sleepboot „Seolto", ka pitein Mampay, alhier behouden binnenge bracht. Toen Zondagmiddag de 516 ton meten de vrachtboot „Rijn en Schelde 9", kap- J. v. d. Putte, van Antwerpen, met het sleepschip „Arago", groot 634 ton, schip per Blom, komende van de Ruhr en be stemd voor Antwerpen, alhier voor de ha ven kwam, kon de „Rijn en Schelde" ge noemd sleepschip niet op de haven bren gen. De bergingsvaartuigen „Zeehond" en „Dorus Rijkers" voeren ter assistentie uit, waarna het de „Zeehond" gelukte, de „Arago" binnen te brengen, tewijl de „Rijn en Schelde" op eigen kracht de haven bin nenkwam. YERSEKE. „Het Groene Kruis". Op de algemeene vergadering van het Groene Kruis alhier, bleek uit het jaarver slag dat de vereeniging op 31 December 1931 267 leden telde. De rekening van '31 van het Groene Kruis toonde aan ont vangsten f 2204,01^ en aan uitgaven f 1851,02, goed slot van f 352,99^. De re kening van de T.B.C.-bestrijding had voor ontvangsten f 687,65, uitgaven f 687,65. Uit de Groene Kruis-kas was f 52,30^ bijge dragen om de uitgaven te dekken. Werd nog besloten tot aankoop van eenig nieuw materiaal. De baten van de gehouden ten toonstelling der winkeliersvereniging ad f 142,81, werden den penningmeester afge dragen. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, in de vacature wijlen den heer J. L. Bom werd gekozen de heer H. C. J. Gunning. Zuiderzee-mosselen. Volgens ministerieele beschikking van 22 Februari is de lijn van het afgesloten gebied verplaatst in de Waddenzee van Oostpunt eiland Rottum tot in de richting van de toren Uithuizen, dus is de visscherij van Zuiderzee-mosselen (kleine of groote) voortaan aan iederen Nederlander verbo den tot aan de Duitsche grens. Zal nu worden getracht vergunning te krijgen voor Duitsche mosselen Onder leiding van den voorzitter der Jon- gelingsvereeniging „Eben-Haezer", hield deze met de Geref. Meisjesvereen. „Dor cas" haar gewone jaarlijksche feestverga- dering in de Chr. School. Allereerst werd besloten een telegram te richten aan den beroepen candidaat, den heer Torenbeek, met den wensch, dat deze volgend jaar eere-voorzitter zal zijn. Het was een heel aangename avond, afgewisseld door jaar verslagen, voordrachten, opstellen en sa menspraken. Niet het minst werd het Ra dio-nummer toegejuicht. Vrijdagavond vergaderde de afd. Yer seke van den Bond voor Staatspensionee- ring in de zaal Nolet. Voorzitter de heer Ossewaarde. Ongeveer 350 personen wa ren aanwezig. De heeren M. Scheele en C Zweedijk brachten resp. als secretaris en penningmeester hun jaarverslag uit, het welk getuigde van den bloei der vereeni ging. Na verdere huishoudelijke zaken en afwerking van het program, werd met een bal besloten. Van de fiets van Dr. Klinkenberg werd Vrijdagavond een bijna nieuwe electrische rijwiellantaarn ontvreemd. Alles was net jes losgemaakt en compleet meegenomen. De politie doet onderzoek. Hedenavond zal de raad vergaderen, om een nader onderzoek in te stellen naar voordeelige werk-objecten voor de werk verschaffing. De werkloosheid neemt ge durig toe, daar de oestercultuur ver met het werk klaar is en met de crisis in haar bedrijf ook alle onnoodige kosten mijdt. Mr. W. Dolk f Het vroegere Tweede Kamerlid en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland mr. 'W. Dolk, waar hij de liberale partij vertegenwoordigde, is te Amsterdam overleden. Mr. Dolk heeft ruim veertien jaar in de Kamer zitting gehad; in 1917 stelde hij zich niet meer beschikbaar en daar hij toen 'sGravenhage verliet, eindigde ook zijn Staten-lidmaatschap. Nederland—België. Naar wij tot onze ontsteltenis in ver band met de reeds vermelde geruch ten vernemen, aldus de N. R. Ct, zijn De verwachting tot den avond van 1 Maart luidt: matige overdag krach tige O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt LICHT OP. Dinsdag 1 Maart 6.07 uur Woensdag 2 Maart 6.09 uur inderdaad eenige weken geleden ver schillende afzonderlijke overeenkom sten tusschen Nederland en België betreffende de Schelde-Rijnverbin- ding, de Maas-kwestie enz. door de Nederlandsche onderhandelaars onder leiding van dr. Colijn en door de Bel gische onderhandelaars geparafeerd en liggen deze documenten thans ter onderteekening van de beide regee ringen op de ministeries van buiten- landsche zaken te 's Gravenhage en BrusseL Wat de Schelde-Rijnverbinding be treft, wordt van Belgische zijde mede gedeeld, dat zij een verbetering van het plan-van Konijnenburg .inhoudt, wat dan een gesloten kanaal Dintel- sas-Antwerpen moet beteekenen met een sluis in de buurt van Bath voor de verbinding van Bergen op Zoom met Zeeuwsch Vlaanderen, derhalve een pseudo Moerdijk-kanaaL In Bel gië geeft men voor, op deze oplossing geen grooten prijs te stellen en zeker te zijn nog meer te zullen verkrijgen, indien zij opnieuw verworpen zou worden! Dit zal niet anders zijn dan een opzettelijke verkleining van het voor België bereikte resultaat, om het Bel gische succes te sluieren- Ook werd gezegd, dat de tusschen de onderhan delaars der beide regeeringen verkre gen overeenstemming aan een termijn gebonden was, zoodat wanneer vóór het einde van den zomer het accoord tusschen de beide landen niet in kan nen en kruiken zou zijn, België aan de overeenkomsten niet meer gebonden zou zijn. Onregelmatigheden te Groningen. In de Zaterdag te Groningen gehou den raadsvergadering brachten B. en W. een voorstel aan de orde om den directeur der gemeentereiniging te ontslaan. De redenen daarvoor moeten zijn, dat de directeur gedurende zestien jaar schepen aan de gemeente ver huurde voor het vervoer van mest en zich daarvoor goed liet betalen. Het ontslag had met algemeene stem men plaats. Ski-ongeval. De commissaris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst heeft eenige weken in Zwit serland doorgebracht, waar hij zich wijdde aan de skisport Vrijdag, een der laatste dagen van zijn verblijf al daar, maakte hij een groote tocht in de omstreken van Arosa. De sneeuw is dit jaar bijzonder dun, zoodat hij bij een val zóó ongelukkig terecht kwam, dat hij een been bij den enkel op vier plaatsen brak. Men denkt dat hij nog een. maand ter plaatse zal moe ten blijven. DEN-SOETEM 1NVAL SEDERT 132.8 Heinrich Lange t Heinrich Lange, de oudste boek drukker te Goettingen, is op 84-jarigen leeftijd overleden. Tot het laatst heeft hij met zijn zoon zijn zaak ge dreven. Toen de postmeester-generaal Stephan de briefkaart bij de rijkspos- terijen invoerde, was Heinrich Lange de eerste, die deze kaarten voorzag van plaatjes en gelukwenschen. Griep te Brussel. De griep-epidemie heeft in de Bel gische hoofdstad en in haar voorste den een groote uitbreiding genomen. Het aantal zieken is zeer aanzienlijk en men deelt mede, dat er vele geval len zijn met doodelijken afloop. Bij enkele openbare besturen is meer dan de helft van het personeel afwezig. Behalve minister-president Renkln moeten ook de ministers van binnen- landsche zaken en nijverheid, arbeid en landbouw het bed houden. Frankrijk's marine. De begrooting van marine is in de Kamer behandeld. Deze begrooting sluit voor 1932 op een bedrag van

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2