tlffuumlL Bp wllfitiili 1 De weg tot geluk N° 21 Woensdag 47 Februari 1252 119® Jaargang. Reclame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR Buitenland. Binnenland ABONNEMENT r«VWTl JT* W T¥V TB» Tfll ADVERTENTIËN Prijs per kwartaal in Goes f2,- Jj lj|M ffi E |j I] I IJ B I 1| «5 f g van 1-5 regels f 1,20, elke regel buiten Goes f2,-. fÜ T5"fl lil B HêI 1H B ,111 Bik W «k S meer 24 cent Driemaal plaatsing Verschijnt Maawlag-,Woensdag- lr„ T Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant 0M%ëÊ^lSj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Per regel. Advertentien worden en Vrijdagavond. Telefoonnummer 17, na 1730 No. 244 gevestigd te Goes. aangenomen tot 12 uur voorn». LANDBOUW EN CRISIS. DE PACHTOVEREENKOMST. Vrijzinnig'Democratisch initiatief Onder bovenstaand hoofd willen we over de door de Eerste Kamer verwor pen pachtwetten niet schrijven, omdat we de verwarring, die in dit opzicht heerscht, niet grooter willen maken. Genoeg zij hier mede te deelen, dat de voorgestelde wijziging in ons pacht- recht in geenerleï verband staat met de heerschende crisis. Zeker, aan de hand van de verworpen pachtwet zou in sommige gevallen vermindering van den pachtprijs kunnen worden ont leend, doch dit was juist niet het ge val bij het dalen der prijzen van de landbouwproducten, waar het in dezen tijd om gaat Er is in de Tweede Kamer bij het behandelen der wet wel een poging in die richting aangewend, doch deze is niet gelukt. Het S.-D. Kamerlid, de heer Van der Sluis heeft geprobeerd langs een anderen weg, door een motie voor te stellen, waarbij regeeringsmaatregelen werden gevraagd, waardoor alle loo- pende pachtcontracten, die vóór 1 Jan» 1930 waren gesloten, automatisch zou den worden ontbonden, doch ook dit pogen is niet gelukt, inderdaad zijn legen zoo'n radicalen maatregel nog al bezwaren in te brengen. Alle pachters worden daardoor wel van hunne ver plichtingen ontheven, maar zij verlie zen eveneens tegelijkertijd alle rechten en staan bij onderhandelingen over ;een nieuwe pachtovereenkomst ontegen zeggelijk in een bijzonder zwakke po sitie. Dan ware beter om te trachten de bevoegdheid van den pachter te krijgen om in bepaalde gevallen en on der speciale voorwaarden aan den rechter te kunnen verzoeken, het pacht contract ontbonden te verklaren. Hier door wordt het eerste woord gegeven aan den pachter, die zich wel niet op den rechter zal beroepen dan nadat alle pogingen tot een redelijke schik king met den verpachter hebben ge faald. Van een dergelijken maatregel zou ook een voelbare preventieve wer king uitgaan. In dezen geest is door de drie cen trale landbouw-organisaties een schrij ven gericht tot den Minister van Justi tie. Met behoorlijke toelichting wordt gevraagd om „een wettelijke regeling, waarbij de mogelijkheid tot ontbinding van onereuze pacht-overeenkomsten worde geopend." Zij willen den kan tonrechter de bevoegdheid geven om in bepaalde gevallen de pachtovereen komst te ontbinden, die de heer v. d. Sluis aanwendde, doch voor den pach ter blijft het bezwaar, dat hij opeens uit zijn bedrijf wordt gezet, zij het dan ook op eigen verzoek, terwijl de kans om na de ontbinding van het contract met den verpachter een ander accoord aan te gaan, uiterst gering is. Aan dit bezwaar wordt tegemoet ge komen door een initiatief-voorstel, dat gisteren bij de 2e Kamer door de V.D.- fractie is ingediend. Dit ontwerp legt de poging tot minnelijke schikking in han den van den kantonrechter, Vrede rechter zegt de Vlaming zoo terecht. DEZE WEEK SPECIALE 25 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik heb er nog niet met Gerald over ge sproken", antwoordde Christopher. „Hij was gisteren uit dineeren en had later een souper in Carlton, en was natuurlijk vast in slaap, toen ik wegging. Ik twijfel er niet aan, of hij zal blij zijn". Het meisje trok een leelijk gezicht. „Misschien is hij niet zoo blij van mij af te komen als u", merkte zij op. „Over een maand zullen wij geen van beiden hier meer zijn", herinnerde Chris topher haar. „Ik zeker niet, en Gerald wordt geloof ik al eerder te Biarritz ver wacht". Myrtile naaide een oogenblik vlijtig door „Misschien', veronderstelde zij, „wil hij, dat ik mee ga naar Biarritz". „Zoo moet je niet praten, Myrtile", zei- de Christopher streng. „Je moogt zulke dingen niet zeggen. „Als Gerald gaiat, dan is dat in gezelschap van eenige jonge lie den, om polo te spelen. Er zou qinmoge- Als n.l. de pachter voor een naar zijn overtuiging redelijk verzoek bij den eigenaar geen gehoor zoude krij gen, dan zou hij zich kunnen wenden tot den kantonrechter, die daarop pachter en verpachter beiden oproept en tracht alsnog door onderling over leg tot een billijke schikking te komen. Slaagt deze poging niet, dan zou de beslissing worden gelegd in handen van een commissie, waarvan de kan tonrechter voorzitter is en waarin ne vens hem een verpachter en een pach ter zitting hebben. Deze commissie beslist in hoogste instantie over het bedrag der pachtvermindering. Het wil ons voorkomen, dat de V.- D.-fractie hier een gelukkige greep heeft gedaan, vooral door bij de be slissing ook invloed toe te kennen aan de practici. Gezien zelfs de debatten door onze senatoren gevoerd, lijkt het ons, dat voor zoo'n wetsontwerp de weg naar het staatsblad niet per sé af gesloten is. We wenschen het een vlug ge en voorspoedige reis. W. REGEEUINGS-CRISIS. Het Fransche kabinet afgetreden. De Fransche Senaat verwierp giste ren met 157 tegen 134 stemmen het verzoek van Laval om de behandeling van de interpellatie-Peyronnet tot Vrij dag te verdagen. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld. Zij is afgetreden. De interpellatie van Peyronnet, een gematigd radicaal, had ten doel, de quaestie der kiesrecht-hervorming en de houding van het kabinet inzake de binnenlandsche politiek aan de orde te stellen. In de pers wordt Tardieu als opvol ger van Laval genoemd. China en Japan. De Japansche mariniers, die sinds geruimen tijd in Tsjapei tegen de Chi- neezen hebben stand gehouden, zijn door nieuw aangekomen Japansche versterkingen afgelost. Onder de oogen van duizenden Chineesche burgers was 's ochtends de negende Japansche di visie ter sterkte van 12000 man te Sjanghai geland. Deze troepen zijn zeer goed uitgerust en omvatten o.a. twee regimenten uit Tokio, voorzien van tanks, zwaar geschut en houwit sers. Het troepentransport heeft plaats gehad op speciaal bevel van den kei zer, met het oog op de op handen zijnde offensieven tegen Woesoeng. De Amerikaansche vice-consul Ring- wait te Sjanghai, die in de internatio nale nederzetting een Amerikaansche dame vergezelde teneinde voor haar veiligheid zorg te dragen, is door Ja panners aangevallen en ernstig mis handeld, terwijl ook de Amerikaansche dame mishandeld is. De Amerikaan sche consul-generaal Cunningham heeft een scherp protest bij de Japan sche autoriteiten ingediend ten heeft terstond het departement ,van Staat van de zaak op de hoogte gesteld. Een Chineesch telegraafagentschap meldt, dat de Chineesche regeering on der de leus: „Voor de vrijheid van het volk", een nieuw leger ter sterkte van 200.000 man voor de bescherming van Sjanghai vormt. In dit leger worden alleen vrijwilligers opgenomen, die reeds aan vroegere gevechten hebben lijk plaats voor je zijn in zulk een gezel schap," Myrtile ging kalm door met naaien. Zij begon medelijden te voelen met Christo pher. Hij begreep zoo weinig. „Wij moeten het Gerald vertellen", stemde zij toe. ,,U begrijpt toch, dat ik niets zou willen doen zonder zijn goed keuring?" „Juist", zeide Christopher. „Wij zijn bei den je voogden, Myrtile. Gerald houdt evenveel van je als ik, daarvan ben ik zeker". Zij glimlachte zonder op te kijken. Den een of anderen dag zou hij de waarheid vernemen, deze vriendelijke, maar wel wat dwaze Engelschman. Hij zou weten, dat Gerald en zij elkaar liefhadden. Hij zou echter altijd hun vriend blijven. Hij was goed op zijn manier, maar hij wilde het niet begrijpen. „Zullen wij een kleine wandeling ma ken voor lunchtijd?" vroeg hij. Myrtile legde haar werk terstond weg. „Wij moeten naar het Terras gaan", stelde zij voor, „en terwijl ik op een bank zit, kunt u binnengaan en dien luien Ge rald wekken. U kunt hem zeggen, dat ik wacht, en ik weet zeker, dat hij zich zal haasten te komen". Christopher stemde toe met eenigen te genzin. Reeds een paar maal hadden zij hetzelfde programma uitgevoerd, en hij deelgenomen. Een deel van dit leger, dat goed uitgerust is, is reeds naar Sjanghai gedirigeerd. De Ontwapeningsconferentie. Bosch, gewezen minister van buiten- iandsche zaken van Argentinië, ver klaarde gisteren dat Argentinië voor zijn groot gebied er zulk een klein leger op nahoudt, dat dit zelfs voor het uitoefenen van politiedienst niet voldoende is. De uitgaven voor het le ger bedragen slechts zes procent van de geheele begrooting. Bosch verklaar de zich tenslotte vóór een permanente controle op de bewapeningen en voor een nauwkeurige definitie van het be grip „oorlogscontrabande". Vervolgens sprak de Perzische ge delegeerde Aga Khan, die warm voor de Fransche voorstellen pleitte. Hierna kwam de Zwitsersche bonds president Motta, die hartelijk toege- juichd werd, aan het woord. Hij deed een beroep op China en Japan om aan den strijd in het Verre Oosten een einde te maken. Voorts deed hij een beroep op de onderteekenaars van het pact van Kellogg en op de leden van den Volkenbond om alles te doen om het conflict in Oost-Azië te beslechten, daar anders de ontwapeningsconferen tie voor een muur van wantrou wen, zou komen te staan. Hij trachtte voorts tus schen de in de tot dusver bij de .debat ten tot uiting gekomen tegenstellingen te bemiddelen. De Fransche voorstellen noemde hij een logisch geheel, wier grondgedach ten echter hun tijd vooruit zijn. Motta besloot het algemeene deel van zijn uiteenzettingen met de apothese van een Duïtsch-Fransche toenadering en zette dan de traditioneele neutraliteits politiek van Zwitserland uiteen, waar aan ook het militaire, defensieve orga nisme ondergeschikt is. Von Hindenburg. President von Hindenburg heeft op nieuw het candidaatschap voor presi dent van Duitschland aanvaard. In de „Völkische Beobachter" publi ceert Hitler nu den volgenden oproep: „Als een laatste poging, om ihef nood lottige Weimarsche stelsel te redden, hebben de in de minder'heid zijnde par tijen der zwart-roode coalitie besloten generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg voor het presidentschap eandi- daat te stellen. Hierdoor wordt de po litiek der ineenstorting voortgezet Het Nationale Duitschland zal daar op het eenig mogelijke antwoord ge ven: De nationaal-socialistische beweging moet overeenkomstig haar strijd tegen het stelsel die candidatuur verwerpen. Het uur van afrekenen met ide Novem- ber-mannen is gekomen." Het gerucht gaat dat Hitier zelf can- didaat gesteld zou worden. Wij betwij felen echter of Hitier zich aan zulk een proef zal wagen. Inbraak te Genève. De leider der Amerikaansche dele gatie te Genève, de ambassadeur H. Gibson, heeft de Geneefsche politie medegedeeld, dat twee nachten na el kaar onbekenden zijn binnengedrongen in de appartementen der Amerikaan sche delegatie in het gebouw van het Volkenbondssecretariaat en daar pa pieren met geheime informaties over het Amerikaansche leger en de marine hebben doorzocht Verschillende ar chiefkasten waren opengebroken en portefeuilles waren doorzocht Voor zoover viel na te gaan waren geen pa pieren gestolen. vroeg zich af, of hij niet beter had gedaan, Myrtile de waarheid te vertellen dat bij twee gelegenheden Gerald bepaald had ge weigerd mee te gaan, en dat hij hem bij een derde haast met geweld had moeten meenemen. Hij voelde een steek in het hart terwijl hij naar Myrtile's hoopvol gezicht je keek. Het leven leek haar zoo heerlijk toe, dat het haast jammer scheen haar il lusies te verstoren. „Wij zullen in elk geval trachten hem er uit te jagen", beloofde hij. XV. Myrtile zat alleen aan den uitersten kant van het Terras voor het Hotel de Paris, toen het noodlot naderde. Haar eerste in druk was, dat er heel ongewone menschen op de promenade liepen -menschen van een naburig dorp misschien, die op een feestdag een uitstapje maakten. En toen verdween de kleur langzamerhand van haar wangen. Zij had willen opstaan en vluchten, maar haar ledematen weigerden haar den dienst. Haar beweging had ech ter de aandacht der twee mannen getrok ken. Met uitroepen van verbazing en on geloof liepen zij naar haar toe. Het on geloof veranderde snel in vreugde. Myr tile in zulke kleeren vertegenwoordigde on getwijfeld grooten rijkdom. Dit was nog eens een morgen van goed gelukl De frein-aanslag. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer meldde men nader: Zaterdagavond is op den internatio nalen trein Rome -Parijs in de nabij heid van Marseille een bomaanslag gepleegd, die wonder boven wonder goed is afgeloopen en behalve eenige materieeie schade, geen persoonlijke ongevallen heeft veroorzaakt, behou dens enkele zeer lichte verwondin gen. De trein, die uitsluitend uit wagens eerste-klasse was samengesteld, be vond zich juist op een kruispunt van sporen, toen plotseling een vèr in den omtrek hoorbare ontploffing plaats vond. De locomotief er de tender raakten los van de rest van den trein, terwijl de drie eerste wagons, uitslui tend goederenwagens, van een onge veer 8 M. hoogen berm omlaag stort ten. Hoewel niemand ernstig gewond werd, geloofde men, mede tengevolge van de duisternis, aanvankelijk aan een groote ramp, waardoor zich een paniek van de passagiers meester maakte. Reeds spoedig kon men echter constateeren, dat slechts drie reizigers onbeteekenende kwetsuren hadden op- geloopen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat men hier met een bomaanslag te doen heeft. Op de plaats van het ongeval zijn de rails sterk verbogen, terwijl eenige stukken vele meters ver zijn weggeslingerd en zelfs hef platform van de locomotief tengevolge van de ontploffing, die ongeveer er onder moet hebben plaats gevonden, sterk is verbogen. Verder heeft men ontdekt, dat uit een steengroeve in de buurt 200 pa tronen, die voor het doen springen van rotsen worden gebruikt, gestolen wa ren. De machinist van den trein deelde mede, dat hij kort voor het ongeluk een blauwachtig licht op den spoor dijk had gezien, dat afkomstig zou kun nen zijn van een lont zooals voor het ontsteken van dergelijke patronen ge woonlijk gebruikt wordt. Er bestaan vermoedens dat de aanslag gepleegd zou kunnen zijn door Italiaansche re- volutionnairen. UIT DE TWEEDE KAMER. Het k or t ings w e tj e. Aan de orde is het wetje tot tijde lijke korting op de uitkeeringen uit het gemeentefonds aan gemeenten. De heer Goseling (r.k.) oppert ern stig bezwaren. De regeering zegt wel, dat zij met deze regeling niet wil in grijpen in de gemeentelijke salarispo- litiek, maar pracfisch komt het ont werp daarop neer. Spr. noemt dit een eenzijdige besparingsdrang, dien hij niet kan aanvaarden, ook niet als nood wet De heer Marchant (v.d.) noemt dit middel om tot loonsverlaging te ko men ondeugdelijk en politiek onge- wenscht. Het ontwerp is niet anders dan een salariswet. De vraag, of deze regeling redelijk is, heeft de regeering buiten beschouwing gelaten. Waar her stel van gemeentelijk beleid noodig is, moet dit volgens spr. geschieden in het begrootingsbeleid. Spr. wijst voorts op de onzekerheid, die deze korting beteekent voor provinciën en gemeen ten en meent, dat de gemeentelijke autonomie erdoor aangetast wordt. „Myrtile, jij kleine schelm!" riep haar stiefvader, haar parelkleurige handschoe nen in zijn eeltige vuist grijpend. „Pierre, je ziet het. Zij is het werkelijk. Verwon derlijk! Het is waarlijk verwonderlijk!" Pierre Leschamps was niet zoo woor denrijk. Zijn listige kleine oogen gleden be- geerig over Myrtile's slanke gestalte. Wat had hij verloren! Hij was vol zelfbeklag. „Je bent dus weggeloopen", zeide hij. „Ben je bereid terug te keeren, Myrtile?" „Nooit!" verklaarde het meisje harts tochtelijk. „Oho!" riep haar stiefvader uit. „Dat zullen wij wel eens zien. Er is nog een wet, kleintje. De wet laat niet toe, dat een eerlijk man beroofd wordt van zijn doch ter nu, stiefdochter dan, ais je wilt", ging hij voort, een driftig protest op Myr tile's lippen stuitend. „Nu dan, voor den dag er mee, mijn kind. Waar zijn die klee ren vandaan gekomen? Wie heeft je hier gebracht? Wie onderhoudtje?" „Ik onderhoud mijzelf", antwoordde Myrtile. „Ik naai den geheelen morgen, en meestal ook des middags". De beide mannen lachten onaangenaam. Haar vader legde een hand op haar schou der. „Luister", zeide hij, „je werd van huis weggevoerd door twee Éngelschen in een auto rijke Éngelschen naar wat men zegt, met veel bagage. Waar zijn ze?" De heer Van Vuuren (r.k.) wil de regeering graag steunen bij haar be zuinigingen, maar met dit wetje acht spr. de grens overschreden. Hij ver wacht er ook niet veel effect van. De heer De Wilde (a.r.) heeft het groote bezwaar, dat het nalaten van de salariskorting door de gemeenten haar kan komen te staan op een korting van de uitkeering van 3 pet Zelfs maakt het een verschil van 6 pet, of de ge meenten de salarissen al dan niet ver lagen. Voor dit doel is de wet op de finan- cieele verhoudingen niet gemaakt en spr. heeft om die reden tegen het wets ontwerp groot bezwaar. Hoe kan het centrale gezag zich een oordeel vormen over de salarissen in de meest uïteenloopende gemeenten? Dat moet uitloopen op willekeur en onbegonnen werk.. De heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) ziet geen aanranding van de ge meentelijke autonomie, wel blijkt het z. i. dat de verlaging der salarissen de bedoeling is. Nu levert dit in verschil lende gemeenten bezwaren op; de sa- larïsregelingen zijn in den regel eerst na veel overleg tot stand gekomen. Alvorens spr. zijn stem zal kunnen bepalen, zal hij afwachten of de regee ring het verband tusschen het ontwerp en de salarieering handhaaft. De heer Van den Tempel (s.d.a.p.) zet uitvoerig de onbillijkheden van het ontwerp uiteen. Spr. zal het niet aan vaarden. De heer Bierema (lid.) wil het ont werp niet a priori afwijzen en de ver dediging der regeering afwachten. Hij ziet de noodzaak tot bezuiniging en meent dat de bedoelde korting op de salarissen niet te hoog genoemd kan worden. De heer Smeenk (a.r.) vraagt eenige nadere bijzonderheden en acht het ont werp niet ongemotiveerd. Hij meent er voor te kunnen zijn. Hedenmiddag zou de minister ant woorden. De electrificatie der spoor. De verbouwing en de ophooging van het stationsemplacement te Dordrecht en de bouw van een tunnel naar de Chrispijnwijk zijn thans in een nieuw stadium gekomen door de ernstige plannen die er bij de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bestaan om de spoorlijn Rotterdam-Dordrecht te electrificeeren. Het laatste zou dus beteekenen dat Dordrecht een regel rechte verbinding krijgt met Amster dam, waardoor het station als over stapstation voor het Zuiden des lands hoogstwaarschijnlijk in de plaats zal treden van Rotterdam D. P. Naar wij vernemen ligt het tevens in de bedoeling den bestaanden half- uursdienst tusschen Rotterdam en Am sterdam bij doortrekking van de lijn tusschen Amsterdam en Dordrecht te handhaven, zoodat Dordrecht dan een uitstekende verbinding krijgt met Noord- en Zuid-Holland. Werklooze ingenieurs. Men meldt, dat thans hier te lande ruim duizend ingenieurs zonder werk zijn. Van degenen die de laatste jaren voor het ingenieurs-examen zijn ge slaagd hebben nog slechts enkelen een betrekking kunnen vinden. Nationaal Crisis-comité. In de afgeloopen week is bij het Nationaal Crisis-comité ontvangen f23.485,94. In totaal is thans ingeza meld f489.167,45. „Wat wilt u met hen?" vroeg Myrtile. „Dat is niets voor jou dwaas nootdje, kleintje". „Wij eischen schadeloosstelling", grom de Pierre. „Zeg ons, waar wij die Éngel schen kunnen vinden?" Myrtile zag angstig om zich heen. Zij wist nauwelijks, ot zij Christopher's terug komst wenschte of vreesde. Maar plotse ling zag zij hem vlak bij, tot haar groote vreugde vergezeld van Gerald. Zij slaakte een kreet van vreugde. Nu zou alles wel in orde komen. Gerald zou alles wel schik ken. „Dat zijn ze dus?" mompelde haar stief vader, toen de twee jongelieden naderden. „Zij zien er uit als heeren van geld", merkte Leschamps op. „De stiefvader van Myrtile, zoo waar als ik leef", prevelde Gerald. „De hemel geve, dat wij hier buiten geen standje heb ben! Moeten wij „Natuurlijk moeten wij", antwoordde Christopher kortaf. „Kan je dan niet zien, dat het kind doodelijk verschrikt is? Wij zullen hen door de politie laten oppakken, als zij lastig mochten worden. De politie hier heeft niet veel op met dat soort". „Dit is mijn stiefvader", zeide zij, „en zijn vriend, Pierre Leschamps". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1