Hoofdpijn en Kiespijn Sport. Lrand-en Tuinbouw Rechtszaken Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. PLAATST Advertentiën. KRUSCHEN SALTZ De heer Witte meent, dat zijn richting gepasseerd is bij de oprichting van dit co mité. De vóorzitter en de heer Francois bewijzen, dat wel degelijk met de S.D.A.P. is rekening gehouden. De heer Burkunk keurt het af, dat de heer Kruithof bedankte. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Voorgesteld wordt een uur later sluiten voor de winkels bij zomertijd. B. en W. zullen alsnog een en ander onderzoeken. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt gewijzigd in een max. crédiet van f 15.000 in plaats van f30.000. Eervol ontslag wordt op verzoek ver leend aan den heer B. J. Elsman als amb tenaar van den Burg. Stand. Benoemd wordt wethouder Francois. Vastgesteld worden het kohier honden belasting 1931 met 5 honden a f3 en het primitief kohiers 1932 met 109 honden, waarvan 100 a f6 en 9 a f3. Na langdurige geheime zitting, wordt besloten tot aankoop van grond voor het uitbreidingsplan van den heer C. P. Nap a f 6000 per H.A. Besloten wordt te trachten een strook grond te koopen van 10 M. breedte voor verbindingsweg bij het uitbreidingsplan naar den rijksweg. (6 tegen 4 stemmen). Voor de betaling van gronden wordt be sloten een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste f 7500 a 4|4% hij de Coöp. Boerenleenbank alhier. B. en W. worden gemachtigd de gekochte tuingrond tijdelijk te verhuren bij opbod min f 0,40 per roede. Besloten wordt tot een oproep voor secretaris, zoodra bekend is, wie benoemd is tot burgemeester. De heer Burkunk vraagt, hoeveel reeds voor steunregeling is uitgegeven. De voor zitter zegt f 100, Daarna sluiting. SCHORE» De heer B. Nieuwenhuijse, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur alhier, is alsnog toegetreden tot het plaatselijk cri sis-comité. Het comité bestaat thans uit zeven leden. Door de kleine eigen boeren en tuin ders zijn in totaal 385 balen kunstmest (zwavelzure ammoniak) aangevraagd. WEMELDINGE. Zondagmiddag passeerden door de Oost- sluis alhier, de beide sleepschepen „Bien- venu", scipper De Regt van Gent en de ,,Raptim", schipper Van Diem van Vleij- men, beiden geladen met zand van Bus- sum voor Gent. Bedoelde schepen vorm den de sleeptrein van de sleepboot ,,Bona Spes", welke boot Woensdagmiddag in het Volkerak omgeslagen is, waarbij twee op varenden verdronken zijn. De schepen, die bij het ongeval omhoog gevaren waren, werden gesleept door de sleepboot „Bona Spes II". kapt. Vermeulen van Dordrecht. WISSENKERKE. Raadsvergadering» Zitting van Vrijdag. Afwezig met ken nisgeving weth. v. d. Maas en de heer Flikweert. Ingekomen: bericht van Ged. Staten, dat de goedkeuring der begrooting is aangehouden tot 1 April. Van de P.Z. E.M. bericht, dat de prijs per K.W.U. voor Wissenkerke is f 0,39, voor Kamper land en Geersdijk 0,41Weth. Schippers noemt den ongelijken prijs een onbillijk heid, waarom moet Kamperland meer be talen dan Wissenkerke. De voorzitter zegt: Het is een betrekke lijke onbillijkheid, zooals vroeger besloten is. Hierin bestaande, dat Wissenkerke f 0,39 moet betalen tot Kamperland zoo veel procent aansluitingen heeft, dat daar minder dan f 0,39 moet betaald worden; dan vermindert Wissenkerke pas; hoewel Wissenkerke nu, volgens zijn aansluitin gen, recht op zou hebben op f 0,37. Kam perland is in deze dus niet ten achterge steld, maar te Kamperland moet op meer aansluitingen gewerkt worden. Motie van de moderne vakbeweging en S.D.A.P. wordt voor kennisgeving aange nomen, daar de raad van meening is, dat men al het mogelijke gedaan heeft en nog doet, ter bestrijding der werkloosheid. Aan de orde komt nu een adres van A. de Looff aan den Oost-achterweg te Wis senkerke, om verbetering van de afvoer van regenwater, daar dit van den weg in zijn tuin loopt. B. en W. erkennen de ge- noèmde bezwaren, maar daar ten deele herstel der straten van de begrooting is af gevoerd, en geen oude klinkers beschik baar zijn, stellen zij voor, dit verzoek tot verbetering aan te houden, aldus besloten. Een verzoek van de A.-R.- en C.-H.- kiesvereenigingen, de Ned. Herv. Kerken en Oud-Geref. Kerk, om een tap verbod op Zondag, werd in handen van B. en W. gesteld. Besloten werd, om voor werkverschaf fing door te gaan met het afkappen van den macadamweg tot Geersdijk, en ver volgens op de Dorpsdijk. Besloten werd tot vaststelling der ex ploitatie-kosten, berekend naar het aantal leerlingen over 1929, van de Bijz. scholen, ten bedrage vanvoor Wissenkerke f 2085,60, voor Kamperland f 2928,55, en voor Geersdijk f 930,01 en het voorschot voor 1932 voor Wissenkerke f 1200, voor Kamperland f 1800 en voor Geersdijk f480. Een aanvrage van J. H. de Bruine, om vergoeding overeenkomstig art, 13 der L. O.-wet, voor een schoolgaand kind, werd niet ingewilligd, als zijnde de afstand min der dan 4 K.M. Eenzelfde verzoek van M. C. van Nieuwenhuijze werd ingewilligd als zijnde 4 K.M. B. en W. stellen voor, een bedrag toe te staan, hoeveel wordt ter be slissing der raad overgelaten. De heer Van Halst noemt de helft van het bedrag, dat een ander gegeven wordt. De heer De Looff noemt een gulden, indien de wet vergoeding toekent. Besloten werd om f 1 vergoeding te geven, te betalen in vier ter mijnen. De bewoners van het Zuideinde van den Molendreef te Kamperland, verzoeken om plaatsing van een straatlantaarn. B. en W stellen voor in te willigen, aldus besloten Vastgesteld werd de pensioengrondslag van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand op f 50.en van den havenmees ter te Kamperland op f 675,—-. De circu laire van Ged. Staten betreffende verla ging der jaarwedde van burgemeesters, se cretarissen en gemeente-ontvangers, werd door den voorzitter voorgelezen, waaruit bleek, dat het voor deze gemeente niet toe passelijk is, omdat er 8L>% voor pensioen wordt betaald. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding van de controle op de benzinebelasting ge bleken is, dat vele inwoners zich niet aan het brandreglement hebben gehouden, het geen ook moeilijk kon, gezien de veran derde tijdsomstandigheden. B. en W. stel len voor, genoemd reglement te wijzigen in dier voege, dat de bewoners buiten de kommen zelf moeten beoordeelen, hoeveel zij opbergen, en in de kommen de hoe veelheden te brengen op honderd liter pe troleum en honderd liter benzine. De nu bestaande is 20 liter benzine en 50 liter petroleum. Weth. Schippers noemt het met een ongelijke maat meten, gelijk nu is gedaan, daar de één werd verbaliseerd, omdat hij meer dan die hoeveelheid in voorraad had, terwijl een ander met nog grooter hoeveelheid niet werd verbaliseerd. De voorzitter zegt: dit is een geheim van de politie. Bij de rondvraag informeert de heer De Ridder, of het waar is, dat te Geersdijk de straatverlichting des avonds om 9 uur uit gaat. De voorzitter zegt: dat is juist. Het werd laat genoeg geacht voor Geersdijk, omdat de bewoners vroeg opstaan. Daarna sluiting. Voor de Nationale Militie (lichting '33) zijn alhier ingeschreven 42 personen, waar van aan 16 vrijstelling van dienstplicht is verleend wegens broederdienst. WOLPHAARTSDIJK. Nuts-avond. Zaterdagavond trad alhier in het gebouw T.A.V.E.N.U., vanwege het Nut op, de heer August de Laat, humorist-conferen cier, aan de piano Mej. Caroline de Laat. Met hun met zorg gekozen zangnummers hadden zij het publiek al spoedig op hun hand. Verschillende refreintjes werden lus tig meegezongen. De zaal was buitenge woon goed gevuld. Voetbal. De uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. Ie klasse. M. V. V.-L. O. N. G. A1-3 2e klasse A. R. B. C.-H. E. R. 02-0 Middelburg—Alliance 70 Breda-D O. S. K. 01-4 De BaronieVelocitas 10 3e klasse B. Nieuw BorgvlietZeelandia 10 HollandBelgië 2—3 Voor het. eerst sinds 2 Mei 1926 heeft het Nederlandsch voetbalelftal gisteren op eigen grond de meerder heid der Belgen moeten erkennen: met 3—2 werd de Oranjeploeg gesla gen na een teleurstellenden en emotïe- loozen strijd. België nam in de eerste speelhelft de leiding, doch nog voor de rust kon Nederland door Wels ge lijk maken. In de tweede helft bracht Van Nellen den stand op 2—1, die gehandhaafd bleef tot de fatale laat ste vijf minuten van den strijd: de voorsprong ging verloren en werd om gezet in een 2 -3 achterstand, waar mede het einde kwam. Voor België scoorden Versyp (2) en Capelle. Uitvoering Tarwewct. Het Secretariaat der Gewestelijke Tarweorganisatie schrijft ons: Teneinde de landbouwers eenige ver goeding voor bewaring der tarwe te geven, zijn indertijd maandprijzen vast gesteld, zoodanig, dat per maand 15 cent per 100 K.G. bewaarpremie wordt berekend. Van 1 t/m 29 Februari zijn de maandprijzen voor de 3 klassen resp. f 12,30, f 11,30, f 10,30, die na 1 Maart 15 cent hooger worden enz. Onderscheidene leden-aangeslote nen houden hiermede blijkbaar geen rekening, omdat er in de laatste we ken veel tarwe is aangeboden. In verband hiermede wordt op de landbouwers, die in staat zijn de tar we goed te bewaren, een beroep ge daan, om de inlevering uit te stellen. Men onderhoude de tarwe echter goed door geregeld omzetten enz. Bewaren op vochtige dorschvloeren, in zakken is uit den booze. Zij die niet goed kunnen bewaren hebben gelegenheid de tarwe in te leveren Er wordt regelmatig aan de V.i.t.a. geleverd en de landbouwers zullen zich zooveel mogelijk aan de gewijzigde af zet moeten aanpassen. Per maand zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's hoofdpijn poeders en Mijnhardt s Kiespijnpoeders. Adeen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. wordt uit Zeeland ongeveer 2901 ton afgeleverd, zoodat per 1 Maart onge veer de helft n.1. circa 16.000 ton ver scheept zal zijn. Ten aanzien van het te vlug afdor- schen in het bijzonder van de sta- peltarwe is een waarschuwing dan ook op zijn plaats. Zij, die het afdor- schen kunnen uitstellen, zullen beter doen te wachten tot gunstige weersom standigheden intreden, daar er bij de laatste monsterkeuringen wakke en vochtige partijen zijn aangeboden, die moeilijk houdbaar zijn. Voortaan zullen op dergelijke par tijen f 1 per 100 K.G- extra worden gekort, voor de kosten van extra be handeling. Firma De Koster en Co. Het Weekblad „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal de volledige lijst publiceeren van de door de curatoren voorloopig erkende schuldvorderingen in bovengenoemd faillissement. Er zijn 419 crediteuren met een to taal passief van f 853.143 waarvan pre ferent f 48.859 (aantal crediteuren 15). De baten zijn nog niet volledig ver meld geworden. Het gevaarlijke ijs. Vier personen ver dronken. Tusschen de dorpen Haalderen en Bemmel nabij het gehucht De Pas, zijn Zaterdag negen personen door het ijs gezakt. Een der omstanders, een jongen uit Haalderen, Alofs genaamd, bedacht zich geen oogenblik: hij begaf zich te water en met groot levensgevaar mocht het hem gelukken vijf personen te redden. Tegen vijf uur was men er in ge slaagd drie van de vier nog vermiste personen onder het ijs vandaan te ha len. Pogingen in het werk gesteld de levensgeesten weer op te wekken, ble ven zonder resultaat. Deze slachtoffers waren de 18-jarige Tilly Heymen uit Bemmel en de gezus ters Wilting uit Haalderen, respectie velijk 16 en 17 jaar oud. Bij de reddingspogingen verleende ook de 25-jarige Van Meegen uit Nij megen, die bij een vriend te Bemmel gelogeerd was, kranige hulp. Op het oogenblik, dat hij Tilly Heymen uit het water wilde trekken, greep deze hem in haar doodsangst met groote kracht bij de hand en trok den jongeman in het wak. Beiden schoten toen onder het ijs en eerst tegen half acht mocht men er in slagen het lijk van Van Meegen op het droge te brengen. Twee slachtoffers. Zaterdagavond zijn twee knapen, de 7-jarige F. Kuiper en de 9-jarige W. Mol in de Reef te Westzaan door het ijs gezakt. De jongens waren met een slee op een sloot in de nabijheid van hun wo ning gaan spelen. Vandaar zijn zij over het ijs naar het breede water de Reef gegaan, waar in het ijs nog vele wak ken zijn. De jongens zijn met hun slee in een van deze wakken terechtgeko men en verdronken. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, wa ren vruchteloon. Jongetje verdronken. Nabij de ouderlijke woning is het vierjarig zoontje van den heer Hooge- boom te Bergen door het ijs gezakt en verdronken. Meisje verdronken. Zaterdagavond was een 17-jarig meis je, wonende te Alphen (Geld.) met een troepje kinderen aan het schaatsenrij den, toen zij plotseling door het ijs zakte. Na lang dreggen kon zij worden bovengebracht. De levensgeesten wa ren reeds geweken. Redder omgekomen. Zaterdagavond speelden drie kin deren op den bevroren vijver voor het gemeentehuis te Brunssum. Op eens zakten alle drie door het wrakke ijs. Op hun angstgeschrei schoten twee jongens toe, die in de buurt aan het werk waren. Het mocht hen gelukken twee van de kinderen te redden. Het derde was intusschen te ver afgezakt. Doordat het ijs afbrak geraakte ook een der jongens te water. Het was de 19-jarige E. L. uit de Spoorstraat te Brunssum. Het gelukte anderen het derde kind te redden, maar L. ver dronk. Zijn ontzield lichaam werd la ter met een dreg boven gehaald. Door hef ijs gezakt Te Erp zijn gisteren 14 personen bij het schaatsenrijden door het ijs ge zakt. Het reddingswerk was zeer moei lijk daar het ijs steeds afbrokkelde, Twee personen zijn verdronken, n.1. de 21-jarige bakker G. van H. en de 22-jarige schilder M. van L. De lijken werden na eenige uren dreggen opge haald. (V.D.) Ontploffing. Bij een ontploffing te Göteborg (Zwe den) is een huis geheel verwoest. Drie dooden werden van onder de puin- pen gehaald. Er zijn 10 gewonden. (V.D.) Trein-aanslag. Op den internationalen trein Rome- Parijs is een bomaanslag gepleegd. Er zijn enkele personen licht gewond en eenige materieele schade is aange richt. (V.D.) Jhr. van Beelaerts te Genève. Bij de algemeene beschouwingen op de Ontwapeningsconferentie te Ge nève heeft de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken jhr. Bee- laerts van Blokland het woord ge voerd. Hij constateerde, dat de vei ligheid door het in het leven roepen van den Volkenbond en van verschei dene internationale verdragen belang rijk werd verhoogd, ondanks de stij ging der uitgaven voor bewapening. Vermindering van de uitgaven voor bewapening is noodig daar anders de bewapeningswedloop zal leiden tot een economische ineenstorting en een nieuwe oorlogscatastrophe. Minister Beelaerts betoogde verder, dat het in het leven roepen van een internationale politiemacht niet moge lijk is zonder tegelijkertijd de bewa- ning van alle landen belangrijk te ver minderen. Nederland verlangt onmiddellijke vermindering van personeel en mate rieel, verbod van den chemischen oor log en van bijzondere offensieve wape nen evenals het verbod ,van lucht bombardementen en automatische mij nen in open zee. Tenslotte constateerde hij de alge meene tendenz om tot resultaten te komen, waaraan Nederland krachtig zal meewerken. De debatten werden tot morgen ver daagd. (V.D.) DE RAAD VAN GOES. Zitting van Maandag 15 Febr. Voorzit ter is de burgemeester. Alle leden zijn aan wezig. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a.: Afschrift van de genomen beslissing op het beroep, ingesteld door het bestuur der vereeniging tot bevordering van Christe lijk Schoolonderwijs te Goes, inzake vast stelling vergoeding art. 101 der L. O.-wet 1920, over het jaar 1928. Bericht van de N.V. Centrale Ammo- niakfabriek te Weesperkarspel, dat de po ging tot gedeeltelijke conversie der 6% obligatieleening 1921 ad f350.000,— is mislukt. Voorts goedgekeurde raadsbeslui ten. Een en ander wordt voor kennisge ving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten van Zeeland, inzake eventueele wijziging van de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ontvanger. Wethouder Van Melle wil den raad voorstellen, aan Ged. Staten te berichten, dat de wenschelijkheid der verlaging niet is gebleken en de fin. toestand der ge meente er ook niet toe noopt. Wethouder Goedbloed is het hiermede eens. De burgemeester hield zich geheel buiten deze kwestie. De heer Cr u c q had liever een schrif telijk advies gezien, al maakt hij geen aan merking op het voorstel. De voorzitter zegt, dat hij de cir culaire ter inzage had willen leggen. De heer Simons meent, dat een schriftelijk voorstel beter geweest was. De raadsleden moeten hier zich ook aan hou den. Besloten wordt dit punt in gesloten ver gadering verder te behandelen. Verzoek van den Goeschen Bestuur- dersbond om mede aandrang uit te oefenen opdat de bouwarbeiders alsnog onder de crisiswerkloozen worden gerangschikt. De heer C r u c q wil het adres steunen. De heer Van Poelgeest meent, dat onder de bouwvakarbeiders hier geen werkloosheid heerscht. Het werk gaat ge woon zijn gang. Spr. wil niet meedoen aan deze algemeene adresbeweging. De heer C r u c q zegt, dat de toestand ook hier voor deze arbeiders ernstig is. De arbeiders die zonder komen, weten niet wat ze zullen aanpakken. De heer Van der Wart vraagt cij fers en meent dat er niets tegen is om het verzoek te steunen. Men is dan voorbereid. De heer Van Poelgeest wijst er op, dat er om dezen tijd altijd bouwvak arbeiders werkloos zijn. De voorzitter deelt mede, dat er inderdaad hier werklooze bouwvakarbei ders zijn. Zij hebben zich ook aangemeld. Wethouder Goedbloed meent, dat het niet op den weg van den raad ligt, zich uit te spreken, dat hier onder deze arbei ders crisis-werkloosheid is. De minister heeft zijn organen, die hem daar over in lichten. De heer V i s s c h e r steunt het ver zoek van den heer Crucq. De heer Van der Does wil het schrijven om advies naar B. en W. zenden. Aldus wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat een schrijven ingekomen is van het B. A. over de uitlating van den voorzitter in vorige vergadering, over het „onvriendelijk" schrijven van het B. A. enz. De voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling was om het B. A. van onvriendelijkheid te beschuldi gen. De heer Van Poelgeest dacht, dat B. en W. de waarheid gezegd hebben, daar zelfs de heer Van der Does het toegaf. De heer Van der Does zegt, dat dit in geheime zitting was. Vergoeding art. 101 L. O. Volgens voorstel van B. en W. worden de vergoedingen vastgesteld voor de bijz. lagere scholen krachtens artikel 101 der Lager Onderwijswet. De heer Van Poelgeest merkt nog op, dat een en ander voor de IFin- comm. moeilijk vast te stellen was. Spr. vraagt hoe de financiën er voor staan, wat nog betaald moet worden, enz. De voorzitter wijst er op, dat dit een wettelijk voorschrift is, dat nagekomen moet worden. Er is een leening gevraagd van f130.500. De re geering deed de gemeente voorwaar den toekomen, met resultaat, dat voor kasgeld over blijft f52.500. Een en ander is reeds ter goedkeuring aan Ged. Staten gezonden. Hier is het wachten nu op. De heer v. Poelgeest concludeert dat minder verkregen is, dan gevraagd werd. Wat blijft voor Jbuitengewone uitgaven over. De voorzitter: er is voor werk verschaffing f 23.000 gevraagd. De heer v. Poelgeest: kan dan alles betaald worden? De voorzitter: Op een rekening van f46.000 na. De heer v. Poelgeest: dus die menschen moeten dan maar wachten? De voorzitter: Ja, mijnheer Van Poelgeest. (De zitting duurt voort. Voor de meer uitvoerige voorstellen van B. en W. ver wijzen wij naar ons nummer van Vrij dag j.l. Red.). Uw advertenties in de courant die gij leest Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Hendrikus, z.v. Adrlaan Johannes Schrijver en Cornelis Melse. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groentenveiling van 15 Febr. 1932. Spruiten f4 a f7, idem 2e soort f3 a t Roode kool f 1,50 a 'f 1,70, Stekuien f 1,40, Poter Aardappelen f3,30, alles per 100 K.G., Bloemkool f 11, Roode kool f 1,20 a f 1,30, Groene Savoyekool fl,20 a fl,40, Boerenkool f2,50, alles per 100 stuks. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 15 Febr. 1932. Vlasaanvoer8800 blauw 40/65, 3400 geel 40/60, 300 dauwroot 30/40, handel flauw, enkele beste partijen flink verkocht, grootendeels opgehouden. BoekweitMansjoerische loco f 8, Danziger loco f 6,Amerikaansche loco f 6,60. Granen buitenlandsche vast. Meel f 10,40, Mais f 75,—, Haver £6,65. Blnnenlandsche: Gerst Haver Erwten Schokkers Bruine boonen Lijnzaad (voer) Zaai blauwbloei Zaai witbloei Koolzaad Karwijzaad Maanzaad f 5,75 a f 6,25 5,75 4 f 6,25 8,25 4 f 12,75 £10,- 4 £21,- f 6,- 4 f 8,25 7,~ 4 f 8,~ 10,- 4 12,- f 10,- 4 £11,- f 11,— 4 13, f 20,4 £21,— 23,- 4 f 24,50 AardappelenZeeuwsche blauwen en bonten 4,40 4 4,80, Eigenheimers f 3,50 a £3,70. Varkensmark t: Varkensaanvoer1431 stuks, 1ste kwa liteit 0,26 a 0,30, 2de kwaliteit f 0,20 a 0,24, derde kwaliteit 0,16 4 0,20. Han del beter. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze zeer geliefde Echtgenoote, Moe der, Grootmoeder en Zuster, JOHANNA HOLLANDER, geb. Janse, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens de familie, A. HOLLANDER. Goes, 15 Februari 1932. met groot GRATIS proefpak. A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker, Goes. - Telef. 16S.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3