n° 20 ZljpÊgsf De weg tot geluk Maandag 18 Februari 1052 119® Jaargang. Buitenland, Binnenland •VAH MBLLB'S- GOESCHE ONTBYT-KOBK ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant RSSMlSj en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Tpln^AA.if-,^1 "ÏT 1 *7 lil O/li - "-v- - - f O Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Z u 1 u e t a. Zulueta, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft de con ferentie voorstellen voorgelegd, welke betrekking hebben op het verbod van zware aanvalswapenen, van liniesche pen en voorts tot beperking van de grootte en radius van actie der duik- booten, het verbod van het gebruik van handelsschepen voor militaire doeleinden, de volledige afschaf fing van de militaire luchtvaart en de internationalïseering van de burgerlijke luchtvaart. Zulueta betuigde in zijn rede een zekere teleurstelling, dat de conferen tie ter verlaging en beperking der wa peningen niet een ontwapenings conferentie is geworden. Wij moeten ertegen waken aldus spr. de con ferentie vast te leggen aan het pro bleem van de humaniseering van den oorlog, want de ervaring heeft geleerd, dat de oorlog zich slechts in zooverre laat humaniseeren, dat zulks aan het succes van de militaire operaties geen afbreuk doet. Vroeger heeft de oorlog als laatste middel nog zin gehad; thans echter heeft hij eiken zin verloren en treft hij zoowel overwinnaar als overwon nene. Men moet daarom niet slechts den chemischen oorlog, den luchtoor- oorlog en de duikbooten afschaffen, doch men moet den oorlog als zooda nig uit het internationale leven ver bannen, waartoe men een organisatie van den vrede noodig heeft Spanje bepleit vermindering zoowel van de menschelijke als technische strijdkrachten tot het strikt noodzake lijke voor de handhaving van de rust en orde in het binnenland. Voorts wil Spanje een strijdkracht voor den Vol kenbond en een internationale politie vloot. De Volkenbond mag niet zwak zijn. Men moet den vrede zoo organ! seeren, dat het stilzwijgende wantrou wen tegen de practiscne werkzaam heid van de arbitrage verdragen, ver dwijnt. Spanje verlangt vooral de ver plichting van alle staten hun wapening en hun wapen-fabrieken bekend te maken en eischt ten slotte met klem controle op het oorlogsmaterieel en op de wapeningsindustrie in alle lan den. Munch. Hierna kwam Munch, de Deen- sche minister van buitenlandsche za ken, aan het woord. Naar aanleiding van het beroep, hetwelk dr. Briining in zijn rede op de kleine staten heeft gedaan, zei hij, dat men moet trachten een gemeenschappelijke basis voor een vruchtbare gedachtenwisseling te zoe ken. De Duitsche delegatie heeft met klem de erkenning van het beginsel van gelijk recht voor alle landen ge- eischt Wanneer men het er over eens zou kunnen worden in de bewape- nïngskwestie de vrijheid van de staten, die niet door verdragen gebonden zijn, te beperken en in zekere mate hun be wapeningen te verminderen, dan zou men reeds een belangrijken stap in de richting van de zoo dringend ge- wenschte gelijkheid gedaan hebben. Wanneer men tevens het program van een geleidelijke verlaging zou kunnen aanvaarden, dan zou de principieele gelijkheid in zekeren zin erkend zijn, ofschoon men thans aan de volledige uitvoering niet kan denken. Munch 24 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. In weerwil van haar wrok jegens hem, deed het haar altijd genoegen zijn vasten stap te hooren en naar zijn lange, breed geschouderde gestalte en opgewekt, schrander gelaat te kijken, als hij de straat overstak, altijd met een pakje in zijn hand. Hij scheen veel meer ledigen tijd te hebben dan Gerald, wat zij als een echte vrouw hem half kwalijk nam, niet wetende, dat Gerald den halven nacht doorbracht met zich te amuseeren op zijn manier, en dat Christopher dikwijls zijn gewoon golfspel des morgens opgaf om haar te vergezellen. Zij had ook een slechte raadgeefster in Annette, de meid van het hotel, die de an dere slaapkamer in het huisje had en ge woonlijk even kwam aanloopen, eer zij naar haar werk ging. Annette, een echte Frangaise, begreep den toestand volstrekt niet. Zij kon dien alleen verklaren door het feit, dat de beide jonge mannen En- verklaarde eveneens voor 'c verbod van offensieve bewapening te zijn. Daar na besprak hij uitvoerig de Fransche voorstellen over het internationale le ger. Hij erkende, dat de gedachte op zichzelf logisch is, meende echter dat de verwezenlijking aan de tot nu toe steeds scherp bestreden uitbreiding van de sanctieregeling moest vooraf gaan, wier werkzaamheid wederom af hangt van den graad van ontwape ning in de onderscheiden staten. Dr. Benes j. Dr. Benesj, de Tsjechoslowakscne minister van buitenlandsche zaken, stelde in zijn rede de kwestie van de veiligheid op den voorgrond, zonder echter een algemeene bespreking van het ontwapeningsvraagstuk na te la ten. Men weet, zei hij, dat het vraag stuk van de schulden, de herstelbe talingen, en de moeilijkheden tusschen eenige groote mogendheden de ontwa peningskwestie naar den achtergrond gedrongen hebben. Wij moeten blijven vasthouden aan internationale verdra gen en plechtig bezworen overeenkom sten. Tsjechoslowakije kan de ont- werp-conventie als basis aanvaarden, maar het beginsel van een algemeene beperking der bewapening moet on dubbelzinniger uitgesproken worden. Tsjechoslowakije wil desnoods verder gaan en een uitgebreider en intensie ver controle op de effectieve leger- sterkten, bewapening, wapenfabrieken en wapenhandel in het algemeen goedkeuren. Het verbod van den che mischen en bacteriologischen oorlog moet ook nog verscherpt en gepreci seerd worden. De Fransche voorstellen zijn zeer belangrijk en Tsjechoslowa kije is bereid ze in hun geheel te ^aan- vaarden of in die onderdeelen welke ook voor andere mogendheden aanne melijk zijn. De kleinere mogend heden. Zaterdag werd allereerst het woord gevoerd door den Canadeeschen gede legeerde minister Perly, die er aan her ïnnerde, dat 50.000 Canadeezen in den wereldoorlog op het slagveld zijn ge vallen. Hij liet verder uitkomen, dat Canada het Volkenbondswerk liever door uitbreiding van de maatregelen ter voorkoming van oorlog dan door vermenigvuldiging der sanctie-maat regelen tegen aanvallers wil verster ken. De Volkenbond moet geen super staat worden. De Hongaarsche vertegenwoordiger, graaf Apponyi, betoogde, dat de in het verdrag van Trianon vervatte be paling, dat Hongarije slechts een po- litie-leger mag hebben, als tijdelijk is bedoeld en moet komen te vervallen, want ieder lid van den Volkenbond heeft thans gelijke rechten op veilig heid. Hoewel het ontwerp-conventïe van de commissie-Loudon Hongarije als geheel niet bevredigt, zal de Hon gaarsche delegatie het aannemen bij wijze van geraamte voor het werk der conferentie. De laatste spreker was de Chinee- sch gedelegeerde Yen. Hij begon met er aan te herinneren, dat China ge noodzaakt is een ander geluid te la ten hooren dan het oorspronkelijk van plan was. China is in principe voor ontwapening in al haar vormen, en in dien geest kan het zich dan ook jn geen enkel opzicht tegen de voorstel len, vooral die van Sir John Simon en Tardieu, verzetten. Yen wees er verder op, dat sterke bewapening noodzakelijkerwijs tot mi litair imperialisme leidt, hetgeen be gelschen en daarom waarschijnlijk gek wa ren. Van haar eigen voorkeur maakte zij geen geheim. „Maar wat is mademoiselle vlijtig!" riep zij om den hoek der deur kijkend, spoedig nadat Myrtile van haar vroege morgen wandeling was teruggekeerd en was gaan zitten naaien. „Ik hoop, dat mijn zuinige oude tante u goed betaalt voor al dat naai werk". „Zij geeft mij hier logies en de kost", antwoordde Myrtile met een glimlach. Daarmee ben ik meer dan tevreden". „Logies en kost! O, la, la!" zeide An nette, neervallend in haar gewonen stoel. „Daarmee zou ik niet tevreden zijn. De loonen in het hotel zijn ook niet voldoen de. Het zijn de fooien, waarvan men klee- ren kan koopen". „Ik zal ook spoedig over kleeren moe ten denken", zeide Myrtile vertrouwelijk. ,Nu heeft monsieur Gerald mij alles gege ven, wat ik noodig heb". „Het is een heel aardig kostuum en waarschijnlijk heel duur", gaf Annette toe, ,maar mademoiselle heeft geen avondja ponnen". „Ik ga 's avonds niet uit", antwoordde Myrtile peinzend. „Monsieur Christopher heeft mij eens meegenomen naar de opera, maar toen zaten wij in een loge". „Monsieur Christopher!" herhaalde het meisje schouderophalend. „Hij is heel goed, wezen is in 1914 en thans in Azië. Chi na heeft zich na een periode van mili tarisme geheel aan landbouw, kunst, wetenschappen en philosophic gewijd; China merkt nu, dat het weer moet leeren wat het gedurende die periode was vergeten. De herstelconferentie. De regeeringen van België, Frank rijk, Duitschland, Italië, Japan en Groot-Britannië hebben kennisgeno men van het rapport der Bazelsche deskundigen en zijn overeengekomen, den overigen betrokken regeeringen aan te bevelen de herstelconferentie tot Juni te verdagen. Het zal de taak der conferentie zijn, het eens te wor den omtrent een duurzame regeling van de in net rapport der Bazelsche deskundigen aan de orde gestelde kwesties, en de overige economische en financieele moeilijkheden op te los sen, die de huidige wereldcrisis heb ben veroorzaakt en haar zouden kun nen verlengen. Bovengenoemde regee ringen zijn tot dit besluit gekomen in de hoop, dat de internationale toe stand hierdoor kan worden verbeterd. De Belgische financiën. De Belgische ministerraad heeft Za terdagnamiddag de uitwerking van het plan voor het financieel herstel, dat de volgende week aan het parlement zal worden voorgelegd, beëindigd. Aan de reeds bekende maatregelen moet nog worden toegevoegd een verhoo ging der invoerrechten en accijnzen met 15 procent en een premie-leening van twee milliard, waarvan de rente 5 procent zal bedragen. De strijd in China. Naar men Zaterdag meldde is de voorste Chineesche verdedigingslinie door de snel in de richting van 'de Chineesche begraafplaats oprukkende Japansche infanterie ingedrukt. De Ja- pansche vliegtuigen hebben ook heden hun activiteit voortgezet. Zij verwoest ten met hun bommen den spoorweg, die voor de Chineezen de eenige ver binding met Nanking vormt. Projectielen uit hef luchtafweerge schut der Chineezen, die de Japanners trachtten te bestoken, kwamen in de Fransche concessie terecht, waarbij 18 personen werden gewond. Geëscorteerd door vier kruisers, ze ven torpedojagers en zes torpedoboo ten zijn troepentransportschepen ge arriveerd met de negende Ja pansche divisie aan boord. Men acht dit een teeken, dat het groote Japan sche offensief tot verdrijving der Chi neezen uit Tsjapei en woesoeng aan staande is. De Japansche Paad van State heeft een nieuw crediet ter waarde van der tig millioen gulden ten behoeve van de voortzetting der militaire operaties in en nabij Sjanghai, goedgekeurd. Kingsford Smith naar China. De correspondent te Sydney van de Daily Herald verklaart uit betrouw bare bron te hebben vernomen, dat de bekende Australische vlieger Kings ford Smith een aanbieding zou heb ben gekregen het opperbevel over de Chineesche luchtvloot op zich te ne men. Kingsford Smith zal dit aanbod waarschijnlijk afwijzen, doch zou wel de functie van adviseur voor de Chi neesche luchtstrijdkrachten willen aan vaarden. Voorts moeten onderhande lingen zijn gevoerd over den aankoop maar zwaar op de hand. Hij spreekt Fransch als een Engelsche schooljongen. Maar Milord Dombey o, die is- ver rukkelijk! Hij spreekt Fransch als een Pa- rijzenaar, hij danst goddelijk, hij is altijd vroolijk. O, als hij op mijn verdieping was, zoodat ik hem soms kon zien, dan zou ik gelukkig zijn!" Myrtile zeide niets. Zij had geleerd, dat luisteren de beste manier was om Annette aan het praten te brengen. ,Het verwondert mij", ging Annette voort, „dat mademoiselle Milord Dombey niet vraagt om een paar avondtoiletten, en zijn partijtjes niet bijwoont. Charles, de ober, vertelt mij daar dikwijls van. Zij zijn heel amusant. Er komen artisten en allerlei aardige menschen. Is mademoiselle niet nieuwsgierig het leven te zien?" Myrtile stak zorgvuldig een draad in den naald, eer zij antwoordde. „Milord Dombey", zeide zij, „zou mij geloof ik wel meenemen, maar monsieur Christopher keurt het niet goed, dat ik naar die partijen ga. Hij zegt, dat er men schen komen, die ik niet behoor te ont moeten." Annette wierp zich achterover in haar stoel, waarbij ze haar zijden kousen ge heel liet zien. Zij vouwde de handen ach ter haar hoofd. Zij vond het erg grappig. ,0, la, la!" riep zij uit. „Dat is juist iets voor monsieur Bent. Wat denkt die jonge van Australische gevechtsvliegtuigen door China, terwijl een groot aantal werklooze Australische piloten bezig zou zijn met de vorming van een spe ciaal eskader, dat hulp zou willen ver-25. 45 en 65 ets. leenen aan de Chineezen. Een rijk, in Australië woonachtig Chinees zou be reid zijn de noodige gelden ter beschi king te stellen. OK J", on fW ft. "St V< werkt als gorgelen voorkomt verkoudheid Prinsesje geboren. De kroonprinses van Noorwegen geboren prinses Martha van Zweden en een zuster van de Belgische kroon prinses Astrid heeft het leven ge schonken aan een tweede dochtertje. Het eerste prinsesje is in 1930 geboren. UIT DE TWEEDE KAMER. De Pachtwetten. In de Vrijdag gehouden zitting' van de Tweede Kamer heeft de heer Hiem stra gevraagd of de regeering voorne mens is spoedig nieuwe wetsontwer pen ten aanzien van de pacht bij de Kamer in te dienen en zoo ja binnen hoeveel tijd de indiening kan worden tegemoet gezien. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, de heer Ruys de Beerenbrouck, antwoordde dat de re geering nog niet de gelegenheid heeft gehad zich te beraden over de situatie welke is geschapen door het votum de Eerste Kamer. Zij kon thans dan ook geene toezegging doen of spoedig nieuwe wetsontwerpen zullen worden ingediend, en nog minder binnen hoe veel tijd de indiening kan worden tegemoet gezien. De heer Hiemstra constateerde, dat uit dat antwoord bleek, dat de regee ring thans nog niet het tijdstip kan aangeven, wanneer nieuwe wetsont werpen kunnen worden ingediend. Als andere vraag wil spr. in afwachting van de indiening, den minister verzoe ken, dat die indiening worde bespoe digd. Het is staatsrechtelijk zeer wel mogelijk, met het oog op de gedeelte lijke vernieuwing van de Eerste Ka mer, dat de regeering met wetsontwer pen komt in den geest van die welke door deze Kamer zijn aangenomen en althans niet minder rechtszekerheid zullen geven. De minister antwoordde weder dat hij zich over den inhoud der nieuwe wetsontwerpen op dit oogenblik be zwaarlijk kan uitlaten. Het Zuiderzeefonds. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Ka mer de begrooting voor het Zuiderzee fonds z.h.s. goedgekeurd. De Liberale Staatspartij. Eenige afdeelingen van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond hebben voor de a,s. verkiezing van leden van't hoofdbestuur candidaat gesteld mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alk maar. De functie, welke den heer Wende- laar is aangeboden, is het vice-voor- zitterschap van de Liberale Staatspar tij. De heer Wendelaar heeft bereids medegedeeld, deze functie te zullen aanvaarden, wanneer de algemeene vergadering tot zijn benoeming besluit. Actie van molenaars. Men deelt ons mede: Op Woensdag 24 Februari zal te Rotterdam een protestvergadering man van het leven? Meent hij, dat het goed is voor zulk een mooi meisje als mademoi selle den geheelen avond alleen te zitten en vroeg naar bed te gaan, terwijl mon sieur, die haar bewondert, zijn tijd met an dere vrouwen doorbrengt? Ba! Mademoi selle moest wat meer moed hebben". Myrtile legde haar werk neer. Haar hart klopte hevig. ,,Zeg mij, Annette", smeekte zij, „wie die gasten van Milord Dombey zijn? Waarom mag ik hen niet ontmoeten?" „Het is Milord Dombey's schuld niet", verklaarde Annette. „Hij is een beste jon gen. Het is die domme monsieur Bent, die maar in zijn vervelend Londen had moeten blijven. Ze zijn heel goed, die gasten van Milord Dombey. Sommigen zingen in de opera; anderen hebben misschien het leven genoten te Parijs, maar wat schaadt hun dat wat kwaad kunnen zij doen? Het is misschien monsieur Bent's plan u af te hou den van Milord Dombey, die zoo inne mend is, en u mee te nemen naar zijn ver velend Engeland en daar zelf met u te trouwen. O, als ik mademoiselle was, zou ik het niet langer verdragen!" „Wat zou je dan doen, Annette?' vroeg Myrtile half bevreesd. „Ik zou mijn mooiste kleeren aantrek ken", antwoordde Annette, ijverig op de zaak ingaande, „en ik zou naar het hotel gaan. Ik zou Milord Dombey wel weten plaats hebben van Nederlandsche mo lenaars, en uitgaande van den Alg. Ne- derl. Molenaarsbond, welke bijeen komst wordt gericht tegen de uitvoe ring van de Tarwewet. De grieven daar tegen zijn, dat de Zeeuwsche en Hol- landsche molenaars, die sedert eeuwen inheemsche tarwe vermalen hebben voor menschelïjk verbruik, thans, door de regeeringsmaatregelen, 221/2 pet. Vita-tarwe moeten vermalen en daar door geen product meer kunnen leve ren, dat aan redelijke eischen van een goeden bakaard voldoet, terwijl alle pogingen, welke zijn gedaan bij de re geering, bij den regeeringscommissarls, belast met de uitvoering van de Tar wewet, bij de Meelcentrale en den voorzitter van de Vita, om langs den weg van overleg te geraken tot een be teren toestand voor den Nederland- schen molenaar, zijn mislukt. Thans zal, naar men ons meldt, worden over gegaan tof scherpere maatregelen, om dat de Nederlandsche molenaars, die hun bedrijf steeds gaande wisten te houden met het vermalen van inland- sche tarwe, nu onherroepelijk ten gron de gaan. Aanmaak oorlogsmateriaal. De heer Albarda heeft aan den mi nister van Justitie gevraagd: 1. Mag de mededeeling der Regee ring aangaande het toezicht op den uit voer van wapens, op 11 Februari aan de pers verstrekt, aldus worden ver staan, dat ook de 1500 onafgewerkte loopen van kanonnen, die volgens ver schillende berichten voor de Holland- sche Industrie en Handel Mij. „Side- rius" te Krimpen aan den IJsel zijn opgeslagen, niet kunnen worden uit gevoerd zonder vergunning van de Regeering? 2. Heeft de minister kennis genomen van de uitlating van den heer Haagens, directeur van de maatschap pij „Siderius", o.a. aangehaald in de „Gazette de Hollande" van 5 Februari 1.1., waaruit blijkt, dat naar de meening van dezen directeur onafgewerkte loo pen van kanonnen niet onder de be palingen van de Vuurwapenwet zou den vallen, en is de minister niet van oordeel, dat het gewenscht is, ten ein de verdere misverstanden omtrent de interpretatie dier wet te voorkomen, de besturen van alle ondernemingen, die wapens, munitie, enz. vervaardigen of daarin handel drijven, met een dui delijke circulaire nauwkeurig op hun verplichtingen te wijzen? 3. Is de minister bereid een gede tailleerd overzicht te geven van het aantal en de soorten der op de werf te Krimpen aan den IJsel voor de maatschappij „Siderius" opgeslagen en in bewerking zijnde geheel of ten deele afgewerkte oorlogsmaterialen? 4. Is de minister bereid gepreciseerd Inlichtingen te verstrekken omtrent de wijze, waarop het toezicht van de overheid op den handel in en den aan maak van munitie en oorlogsmateriaal wordt uitgeoefend? 4OENS0ETEN INVAL; SBDERT 1SZS» te vinden daar zou ik wel voor zorgen en ik zou hem zeggen, dat ik gekomen was, omdat het mij verveelde thuis te wor den gelaten. Dan zou ik hem de liefste woordjes, die ik kon bedenken, in het oor fluisteren en zou mijn armen om zijn hals slaan, en wel ik ken Milord Dom bey hij zou mij niet wegzenden, als ik mademoiselle was". Myrtile had haar werk laten vallen. Zij zat rechtop in haar stoel met schitterende oogen en halfgeopende lippen. Hoe geluk kig, dat Annette gekomen was! Zonder twijfel, zij zou het doen. Maar ze moest oppassen voor monsieur Christopher. Hij had zulke dwaze denkbeelden. Het was misschien waar. wat Annette veronderstel de. Men moest het hem aan het verstand brengen. Weldra ging Annette weg, en toen Christopher een beetje later zijn och tendbezoek kwam brengen, zat Myrtile als gewoonlijk aan haar werk en zag er uit als altijd, alleen was zij misschien een beetje vriendelijker. Christopher echter was ge neigd ernstig te zijn. „Myrtile", zeide hij, „ik heb bericht van mijn nicht in Engeland. Zij denkt binnen een maand wel een betrekking voor je te kunnen vinden". „Dat is heel vriendelijk van haar", ant woordde Myrtile flauwtjes. „Wat zegt Ge rald er van?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1