Gemengd Nieuws Binnenland Binnenland Sport, Rechtszaken Weigert namaak! h'aatste Berichten. Advertentie zeer goed beklante Melkerij door de edelste motieven werd geleid bij uw handelingen te Lubeck. Doch deze hebben een groote ramp tot ge volg gehad. Groot is het aantal kinde ren. dat zwaar ziek is geworden. Daar mede moest bij het toemeten der straf rekening worden gehouden. Automobilist verdronken. De ongeveer 25-jarige boerenzoon Zijlma, die met zijn auto van een danspartij na arhuïs terugkeerde, is bij de Kilbrug onder Nieuwe Pekela, waar de weg een bocht maakt, de vaart ingereden en verdronken. Zijl- ma chauffeerde zelf en zat alleen in den wagen. De moord te Hemmen. eens bij de verslagene op bezoek kwamen. Omtrent den moord op de 73-jari ge vrouw van B. te Hemmen kan ge meld worden, dat de beide mannen die gisteren te Schoonhoven gearres teerd zijn, met den moord niets uit staande te hebben. Nadat zij heden door den rechtercommissaris te Arnhem gehoord waren, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Uit een zijspan geslingerd. De 46-jarïge J. v. d. Lely is op den Nieuwen Binnenweg uit een zij span van een motorrijwiel geslingerd, toen de bestuurder plotseling met kracht remde. In bewusteloozen toe stand en met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen ïs overleden. (Het overleden lid, de heer J. Bakker, was vrijz.-dem.). Tot ambtenaren van den Burg. Stand werden benoemd de heeren: Ph. Bom, C. Hartoog en H. C. J. Gunning. Tot ambte naar, belast met de voltrekking der huwe lijken, is gekozen de heer Gunning, plaats vervanger is de heer Ph. Bom en daarna de heer Hartoog. Beëedigd werd tot plaatsvervangend se cretaris de heer C. van Oeveren. Het gasbedrijf werd aangewezen tot tak van dienst. Voorgesteld wordt enkele wijzigingen in de politie-verordeningen aan te brengen, o.a. om het hinderlijk leuren te voorko men. De heer Hage is er in principe tegen, hij wil geen tariefmuren of anderszins. Bo vendien moet een ingezetene er zelf ook om, b.v. iederen bakker moet eerst f 0,25 op de secretarie geven. De voorzitter gelooft, dat de heeer Hage ditmaal de zaak ietwat scheef voorstelt. Deze verordening is om het bedelen te verbieden, en ditkwaad tegen te gaan. De heer Cornelisse wil inwoners vrij stelling geven. Ook de heer Ph. Bom is van deze meening. De voorzitter vreest dat Ged. Staten dit niet zullen goedkeuren. Het voorstel-Bom om van inwoners geen leges te heffen, wordt aangenomen met 9 voor en 2 blanco (Scheele en Hage). De geheele verordening wordt met deze wij ziging aangenomen. De legesgelden voor iederen vreemden leurder zullen voortaan f 0,25 bedragen. Besloten werd om in de nieuwe winkel sluitingswet te bepalen, dat kappers etc. eerst moeten sluiten een uur na den vast- gestelden tijd, dus 9 uur. Na 1 y2 uur geheime zitting werd een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren Daane en Kooman, toe te voegen aan B. en W., om de werkloozenzorg te be hartigen. Bij de rondvraag vraagt de heer Cor nelisse om een andere regeling in zake typhusgevallen. Kan wettelijk geregeld worden dat iedere typhuslijder naar de ba rakken in Goes worden vervoerd? Hij vraagt B. en W. om voorstellen in dien geest. Deze zullen de zaak bestudeeren. De heer Bom vraagt of B. en W. groote werkgevers niet kunnen beïnvloeden om hun werkvolk lang te laten werken, daar anders het werkloozenleger nog wordt ver groot. De heer Mol informeert naar de wa tervoorziening aan de woonwagenbewo ners, het teren van de Vlakeweg (Breede weg) en de openstelling der nieuwe weg onder de Varkensdijk. De heer Hage dringt aan op aanleg der straten door Yer- seksche werkloozen. De heer Scheele be spreekt de werkloozensteun, rentezegels der werkloozen, ziektewet en nadere sa- larieering van den gem.-opzichter. Ook de heer Kooman vraagt naar de ziekteregeling der te werk gestelden en of de gem.-verloskundige de geheel arme menschen gratis helpt of anders voor een geringe vergoeding. Ze moet nu nogal veel geld vragen. De heer Scheele vraagt ook of haar instructie zulks niet regelt. B. en W. zullen in deze richting werkzaam zijn en zulks nader onderzoeken. Ook de rege ling der zandhalers (werklooze schippers) wordt besproken. Tegen ontwerp-Terpstra. Zaterdag 6 dezer belegde het plaatselijk Comité van Actie tegen het wetsontwerp- Terpstra, in het hotel „Oesterbeurs" al hier, een goed geslaagde openbare pro testvergadering, waarin als spreker optrad de heer Jac. Welleman, raadslid te Krab- bendijke, met het onderwerp „Ons volks onderwijs in gevaar". Spreker doorliep de geschiedenis van het lager onderwijs van 1857 af tot heden en schetste de gevaren, die het bewuste wets ontwerp-Terpstra voor dat onderwijs in houdt, alles in een uitvoerige, duidelijke en met sprekende voorbeelden gestaafde rede, die door de aanwezigen met groote aan dacht en instemming werd aangehoord. Een leerrijke en vriendschappelijke be spreking volgde nog met een paar aanwe zigen, waarna met algemeene stemmen door de vergadering de protest-motie van het Landelijk Comité van Actie werd aan genomen ter opzending naar de Staten- Generaal en naar de pers. De vergadering werd opgeluisterd door piano-muziek van Mej. Konig te Kapelle, met medewerking van eenz Yerseksche violist. De heer J. Ossewaarde leverde nog de voordracht: „Joos speelt voe Sin terklaas" (auteur J. Polderman), alles wel willend door het publiek ontvangen, waar na de voorzitter, de heer M. Verschuure Az., met dank aan allen de vergadering sloot. Oester-liefhebbers» Tegen een drietal van Yerseke, dat een hoeveelheid oesters in de Kreek ontvreemd had, is door de politie proces-verbaal op gemaakt. De oesters zijn door de Registra tie verkocht geworden. De pan kokend water» Het 2-jarig zoontje van den heer M. de Koeijer, Paardenmarkt alhier, had het on geluk een pan kokend water van de tafel te trekken en deze over het gelaat en on derlichaam te krijgen. De kleine werd ern stig gewond. Dr. Klinkenberg verleende de eerste hulp. Uit de Eerste Kamer» De Eerste Kamer heeft gisteren de uit- keering ten behoeve der aardappelmeel- industrie, begroot op f 2.400.000, goedge keurd. Voorts werd nog goedgekeurd de wij ziging der auteurswet. Mr. J. Schokking staatsraad. De Staatscourant van hedenavond zal de benoeming bevatten van mr. J. Schok king, lid van de Tweede Kamer en burge meester van Katwijk, tot lid van den Raad van State. Dr. J. Th. de Visser. Oud-minister De Visser ontving giste ren met zijn 75ste verjaardag, vele blijken van belangstelling, o.a. ook een telegram van H. M. de Koningin. Door een lichte ongesteldheid van dr. de Visser had de viering een zuiver huiselijk karakter. China en Japan. Gisteravond had te Genève op aanvraag van Yen, den Chineeschen vertegenwoor diger in den Raad, een zitting van den Raad van den Volkenbond plaats over de Chineesche kwestie. Yen richtte levendige aanklachten tegen Japan vanwege het voortzetteen der vijan delijkheden in Mandsjoerije en te Sjang hai. Zeer belangwekkend was het antwoord van Sato, den Japanner. Er waait sinds Josjizawa weg is, een heel andere wind uit dien hoek. Sato hield een lang betoog, waarin hij mededeelde, dat de nieuwe be velhebber te Sjanghai de instructie had een einde te maken aan de vijandelijkheden en er voor te zorgen, dat de neutrale zone tot stand kwam. Sato hield een lang be toog, dat ten doel had de actie der Japan ners bij Sjanghai politiek en psychologisch te verklaren en een gunstiger meening te wekken omtrent het Japansche beleid. Teekenend voor den huidigen toestand was het slotwoord van Paul Boncour, die als voorzitter constateerde, dat de Raad met de oplossing van deze kwestie voor- loopig reeds de handen vol had. Zonder het te zeggen, gaf hij daarmee te kennen, dat men zich met Mandsjoerije niet kon bezighouden en waarschijnlijk ook, dat de oplossing van de Mandsjoerijsche kwestie den Raad te machtig is. Voetbal. Roode Duivels'—Zwaluwen 3—6. Ons Zwaluwen Elftal speelde gisteren te Brussel een goeden wedstrijd tegen het Belgische B-elftal. Na een achterstand van 2'0, werd tenslotte met 63 gewonnen. Makers van de doelpunten waren: Ven- te (2), Simons, v. d. Broek en Ophorst (2) Predikant veroordeeld. Gistermorgen deed de rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak tegen ds. R. uit Winterswijk, verdacht van het schrijven van anonieme brieven van beleedigenden inhoud aau den direc teur van de stichting „Zandbergen" te Amersfoort. De rechtbank veroordeelde ds. R. tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand, overeenkomstig den eisch van het O. M. De Haagsche postdiefstal. De Haagsche rechtbank veroordeel de den 40-jarigen koopman, die te recht had gestaan wegens diefstal van een postzak met f 17.000 uit een post auto op den Van Lennepweg, in den avond van 29 September j.l. conform den eisch van den officier van Justi tie, tot vier jaar gevangenisstraf. De 38-jarige medeverdachte van den koopman, die zooals bekend door den officier van Justitie voor deze zaak buiten vervolging was gesteld, om hem als getuige hierin te kunnen hooren, doch die wegens eenige diefstallen te Delft werd vervolgd, is eveneens over eenkomstig den eisch van den officier van Justitie, door de Haagsche recht bank veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf en daarna ter beschikking stelling van de Regeering, om van ha rentwege te worden verpleegd. Hef Calmeffe-proces. Zaterdagmiddag om 6 uur heeft het gerechtshof te Lubeck in het Calmet- te-proces vonnis gewezen. Prof. Deyc- ke wordt wegens dood door nalatig heid, tezamen met lichamelijke ver wonding door nalatigheid, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Dr. Altstaedt wordt wegens dood door na latigheid, eveneens tezamen met licha melijke verwonding door nalatigheid, veroordeeld tot (een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden. De beklaagden prof. Klotz en zuster Anna Schuetze werden vrijgesproken. Prof. Deycke had zich schuldig ge maakt aan het veroorzaken van dood door onachtzaamheid in 48 gevallen, aan het veroorzaken van lichamelijk letsel door onachtzaamheid in 131 ge vallen. De president besloot de motiveering met de volgende woorden tot prof. Deycke: Gij hebt deze lange maanden voor de rechtbank gestaan als een man, wien wij als rechtschapen mensch geen achting onthouden. U hebt uw heele leven voor het heil uwer medemenschen gowerkt. U hebt ook het beste voor uw medemenschen ge wild toen u medewerkte aan het uit voeren van een handeling, welke u bij een strafbaar feif heeft betrokken. U hebt u groote verdiensten in den strijd tegen de tuberculose verworven. De rechtbank is ervan o.ertuigd, dat u Nader wordt gemeld: De vrouw woonde in een huisje aan den weg naar Zetten, dat toebehoort aan het Lyndensche fonds voor kerk zending, de stichting van Baron Van Lynden. Zij had weinig omgang met haar buren en ook met haar familie bemoeide zij zich weinig. Toen Zondagmorgen de blinden van het huisje gesloten bleven, maakten de buren zich ongerust en stelden een onderzoek in. Zij vonden na het openen van de deur de vrouw in een plas bloed liggen. Ook tegen den muur was bloed gespat. Het parket en de districtscomman dant van de rijksveldwacht hebben Zondag met een politiehond een on derzoek ingesteld. Verschillende per sonen zijn gehoord, doch zonder re sultaat. Vast is komen te staan, dat het misdrijf tusschen half vijf en half elf Zaterdag moet zijn gepleegd. De vrouw had een diepe wonde aan het achterhoofd en een wond aan de kin. Vermoedelijk is het misdrijf door meer dan een persoon gepleegd. Er zijn aanwijzingen, dat voordat de moord werd gepleegd in het huisje een borrel is gedronken en dat de dader geen onbekende ïs. Er zijn ge tuigen gehoord, die in den avond licht in het huisje hebben zien bran den. De buren waren tusschen half vijf en half elf afwezig. De politie hond heeft niet met resultaat gewerkt en is weer naar Arnhem terugge stuurd. Van de vrouw was bekend, dat zij eenig geld had en dat vermoedelijk roof de biajnleiding tot het misdrijf is geweest. De justitie heeft Maandag gearres teerd een 32-jarigen gehuwden visch- venter uit Opheusden. De man is in het gemeentehuis te Hemmen in be waring gesteld. Van andere zijde vernemen wij, dat op last van de justitie Maandag avond te Schoonhoven twee ver dachten zijn gearresteerd, die Maan dagochtend aan het Lexscheveer op de Concordia-boot gestapt waren. Over de aanhouding van D. v. Z. en H. L., twee zwervers, meldde men nog: Het tweetal was niet van plan m Schoonhoven aan wal te gaan. De mannen hielden zich schuil in de klei ne kajuit van de vrachtboot „Concor dia". Toen de twee agenten, die met de arrestatie belast waren, daar bin nentraden, lag een groot mes op de tafel, dat aan v. Z. bleek toe te be- hooren dat natuurlijk terstond in beslag werd genomen. De mannen lie ten zich gewillig arresteeren, doch bij het bureau gedroeg v. Z. zich zeer brutaal en verzette zich hevig toen de politie hem in een der cellen wilde opsluiten. Hij heeft een wondje aan een zijner handen. L. was veel kalmer. Hij is een Duitscher van ge boorte maar vertoeft reeds lang in ons land en spreekt goed Hollandsch. De mannen ontkennen iets met den moord te maken te hebben en v. Z. protesteerde hevig dat men hem zonder veel omslag aangehouden had. De mannen hadden een grooten hond bij zich, die hun blijkbaar niet toebe hoorde. En over de aanhouding van den vischventer D. H. werd nog mede gedeeld De man werd na zijn aanhouding overgebracht naar het gemeentehuis te Hemmen, waar hij door den rech- ter-commissaris mr. Hannema aan een streng verhoor is onderworpen. Deze arrestatie stond in verband met het dactyloscopisch onderzoek van dr. Hesselink uit Arnhem en de sectie ,die dr. Hulst uit Leiden op het lijk verrichtte. In de woning van den arrestant heeft een huiszoeking plaats gevonden. De justitie zou daar verschillende voorwerpen in beslag genomen hebben, o.a. een damesrij wiel, een uitgewasschen broek, en de emmer, waarin die broek was uitge wasschen. Na het verhoor op het ge meentehuis te Hemmen, werd de aan gehoudene naar het arrestantenlokaal te Heteren overgebracht Hedenmor gen zou hij naar het huis van bewaring te Arnhem worden vervoerd. Terstond na het verhoor van H. gaf de justitie opdracht tot de arres tatie van de twee bovenbedoelde personen. De gearresteerde vischventer H., die geregeld in de Over-Betuwe zijn waren rondventte, staat in de streek niet ongunstig bekend. Hij was een van de weinig personen, die nog wel Ernstige auto-ongelukken. Toen Maandagmiddag ds. Wielinga uit Franeker met zijn auto zich be vond op het kruispunt Scheemda Noordbroek en hij een vrachtauto van den heer Heeres te Nieuwwolde moest passeeren kon hij niet tijdig genoeg stoppen met het gevolg, dat de achterzijde door den vrachtauto werd aangereden. De chauffeur ver loor de macht over het stuur en reed met volle vaart tegen een boom, met zooveel kracht dat de motor in den boom bleef zitten. De vrouw van ds. Wi'-'lïnga en vier kinderen werden gewond. De jong ste dochter van 17 jaar kreeg een ge spleten tong. Den verloofde van een der meisjes werden de tanden uit den mond geslagen. De anderen kre gen hoofd-, been- en armwonden. Nadat allen door den dokter van Noordbroek verbonden waren, kon den zij met een huurauto de reis voortzetten. ff Op het Willem Witsenplein te 's-Gravenhage is Maandagavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een vracht wagen kwam uit Katwijk naar Den Haag rijden en had te Wassenaar een paar jongens meegenomen. De jon gens zijn, zonder dat de chauffeur, die in de cabine zat, er iets van be merkte, aan het stoeien gegaan, tot dat één hunner, een 17-jarige M. J., uit de Louisestraat te Wassenaar, van den wagen viel en juist voor het achterwiel, dat over zijn lichaam reed. De jxongen was direct dood. Een woesteling. In den afgeloopen nacht is de agent van politie Van de Hoek, te Amers foort door den 40-jarigen G. op den hoek van de St. Anna- en Zogstraat met een mes aangevallen. De agent wist den man echter met zijn fiets van zich af te houden en kon hem daarna arresteeren. Het bleek eeni oude bekende van de politie te zijn, die eens had gezegd met een agent die veel op v. d. H. lijkt, te zullen afrekenen, omdat deze hem bekeurd had wegens dronkenschap. G. is ter beschikking van de jus titie gesteld. De agent v. d. H. bleef ongedeerd. Een politieke moord. De oud-minister van financiën Inoeji werd, terwijl hij zich naar een politieke vergadering begaf op straat te Tokio door drie kogels getroffen. Terwijl men hem naar het ziekenhuis overbracht overleed hij. De dader is gevat. De mijnramp in België. De tragische balans van de mijn ramp te Marchienne is opgemaakt: 16 dooden, 8 gewonden, van wie drie levensgevaarlijk, een ongedeerd ge bleven mijnwerker. Alle overlevenden zullen levenslang de herinnering aan de ontzettende uren bewaren. Hoe deze uren zijn geweest, blijkt uit het bondige en aangrijpende verhaal van den geredden mijnwerker Jean Pique in de Telegraaf: „Ik bevond mij midden in de mijn gang, toen de ramp plaats had. Eens klaps hoorde ik een donderend ge dreun. Ik dacht, dat een mechani sche hamer neerstortte en een berg steenkool meevoerde. Ik wilde mij; in veiligheid brengen, maar ik was aan beide zijden door de instorting in gesloten en er was geen ontkomen :neer aan. Overal was alles afgeslo ten. Met moeite kon ik adem halen. Toen ik was bijgekomen hoorde ik het steunen van mijn kameraad Ko- lawa vlak bij en van een nabijzijnde uitholling hoorde ik het gereutel van twee stervenden. Ik greep mijn elec- trische lamp en deed de ronde. Ik zag zes kameraden liggen, vreeselijlc verminkt aan hoofd en rug. II; nam hun elcctrische lampen, want ik wist niet hoeveel dagen eq nachten wij op hun redding zouden moeten wach ten. Na uren, die mij eindeloos leken, dacht ik, dat wij van dorst zouden omkomen. Toen ik hopeloos ging lig gen, hoorde ik plotseling geroep. Ik schreeuwde mijn naam terug, als ook die van mijn twee gewonde kamera den en begon als een razende zelf te graven in de richting vanwaar ik de menschelijke stemmen had gehoord." Duitscher doodgestoken. In de gemeente Schinveld ïs gis terenavond gedurende Carnavalsvier ing de 18"-jarige Duitscher S. doodge stoken. Vraagt de echte Poeders en Tabletten! Echt zijn ze alleen, wanneer op de verpakking de naam van den fabrikant in nevenstaande /J De politie heeft de vermoedelijke daders waarvan één een Duitscher is en de ander een Nederlander, ge arresteerd. Ontploffing in zwavelmijn. In een zwavelmijn te Trabia op het eiland Sicilië ontplofte Zondag ten gevolge van het springen van een dy- namietpafroon het in de mijn aanwe zige mijngas. Vijf arbeiders werden gedood en elf xgewond, waarvan som migen ernstig. Tengevolge van den beperkten arbeid op Zondag bevon den zich gelukkig slechts twintig ar beiders in de mijn. Ongeluk of misdaad? Maandag is de 38-jarige gehuwde arbeider L. Feiken, uit Meeden, uit het kanaal te Muntendam opgehaald. Het lijk had een diepe snede in hef voorhoofd. Men vermoedde aanvan kelijk, dat Feiken met de fiets tegen de brugleuning was gereden en ver volgens in het kanaal terecht geko men was. Het parket te Winschoten heeft zich echter met de zaak be moeid en ambtenaren van de mare chaussee te Muntendam hebben aan leiding gevonden, enkele personen in arrest te stellen. Sleepboot gekapsijst. Twee dooden. De sleepboot „Bonasper" van de fa. H. Vermeulen uit Dordrecht, is hedenochtend onder Dinfeloczd om geslagen en gezonken. De sleepboot had twee sleepsche- pen achter zich. Aan boord waren de 27-jarige kapitein, C. Mijnders uit Dordrecht en zijn 25-jarige echtge- noofe, benevens de 24-jarige machi nist D. Bakker en ,d,e 19-jarige C. de Bruin. Het ongeluk vond plaast doordat de sleepschepen vast liepen, de sleep boot kwam toen dwars te liggen, kap- zijsde maakte driemaal een slag om en verdween toen in de diepte. D. Bakker sprong tijdig over boord en wist zich zwemmende in veiligheid te stellen. C. de Bruin die eveneens zwemmen kon, draaide met de boot driemaal rond wist toen vrij te komen en kon zich drijvend houden tot men hem met een roeiboot te hulp kwam. De kapitein en zijn vrouw (P. van Vliet van Sliedrecht) die niet zwem men konden, verdwenen echter in de diepte. Hoewel De Bruin toen hij aan wal kwam, bijna bewusteloos was, meende de geneesheer, die hem onderzocht, dat hij alleen een zware kou gevat had. Hedenmiddag één uur, waren de lijken van den kapitein en zijn vrouw nog niet gevonden en zaten de sleep schepen nog omhoog. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer nam heden het wets ontwerp tot korting op de salarissen van de leden van den Raad van State, de Re kenkamer, en de burgerlijke en militaire rechterlijke macht aan met 22 tegen 16 st. Tegen de S.D.A.P., de Vrijheidsbond en 4 Katholieken. Aanbesteding, Bij de heden gehouden aanbesteding van het verbeteren van den Provincialen weg Groede—Nieuwvliet, raming f 17.500, was o.a. ingeschreven door M. W. Knuist en J. Knuist te Goes en 's Heer Arendskerke, voor f 15.945. Minste inschrijver was A. J. Cambier te Breskens voor f 14.500. Winkel uitgebrand. Te Vlissingen is hedennacht de manu facturenwinkel van Gebrs. Craveau op den hoek van de Slijkstraat geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. N. Noord-Beveland-polder. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gezwo rene van den N. Noord-Beveland-polder, de heer P. J. v. d. Zande te Colijnsplaat. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Antoon Hendrik z.v. Jacob Schrijver en Constantia Geeraerts; Maria Sara Cornelia d.v. Hendrilcus Kouwenberg en Adriana van de Rafelaar. Huw.-aang.: Jan Hazenberg 28 j. jm. te 's Gravenhage én Martina de Jonge 24 j. jd. Overleden: Magdalena Mol 81 j„ wedu we van Simon van Strien. UIT DE HAND TE KOO- op flink dorp, in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.), tien melkkoeien, flinke gebouwen met aan grenzend weiland. Goede broodwinning verzekerd. Brieven onder No. 949, Bureau van dit blad.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3