De weg tot geluk N° 18 Woensdag 10 Februari 1932 119® Jaargang. Buitenland. Reclame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR ASPIRIN Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maa«dag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goeschc Courant j en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Na. 244 «SRfïw» te Goes. gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Sir John Simon. Maandag heeft de Engelsche afgevaar digde Sir John Simon de rij van sprekers geopend met een rede. die men in hoofd zaak theoretisch-pacifistisch kan noemen, maar die zakelijk heel weinig bevatte. Het Fransche voorstel besprak hij met een ge reserveerdheid, die in het oog liep; zelfs na alles wat reeds over de Engelsche op vatting daaromtrent bekend was. Hij schoof het nog verder ter zijde door het ontwerp conventie, in ons nummer van Vrijdag aangehaald, als grondslag van de bespre kingen te aanvaarden. Over het vraagstuk van de veiligheid sprak hij verder geen woord; des te meer belangstelling toonde hij voor de moderne methoden van oorlogvoering met gas, mi croben en het werpen van bommen uit de lucht. Dat was echter voor hem slechts een aanloop om met het oude lievelings denkbeeld van de Engelschen voor den dag te komen, de afschaffing van de duik- booten. Hij ontkende, zooals de Engel schen steeds doen, dat dit een speciaal Britsch belang was zonder echter overtui gende argumenten aan te voeren. Sir Simon gebruikte op die manier het Fransche voorstel toch nog als aanloop voor een vorm van ontwapening, waarin het Fransche voorstel om begrijpelijke re denen niet voorziet. Het eenige wat nog verder van belang in de rede van Simon was, is het denkbeeld, dat strikt toezicht gehouden moet worden op de uitvoering van de maxima van bewapening die hier zouden worden aangenomen en van de verbodsbepalingen tot het bezitten van be paalde wapenen, en oorlogsmiddelen met sancties op de overtreding van deze be palingen. T a r di e u Na Sir Simon sprak de Fransche afge vaardigde Tardieu, die o.a. de Fransche voorstellen nader omschreef. Over de verklaring, die men aan zijn woorden moet geven, heerschte na zijn rede groote oneenigheid, maar volgens de „N. R. Crt." heeft hij vrij duidelijk ge zegd, dat Frankrijk ook zonder dat zijn voorstellen aangenomen worden, bereid is naar beste krachten mede te werken op den grondslag van het ontwerp-conventie van 1930, dat door de commissie-Loudon is opgesteld. Hij zeide letterlijk dit: Frank rijk is bereid ondanks de beperkingen van bewapening, die het reeds spontaan heeft toegestaan, de verplichting op zich te ne men contractueel zijn wapenrusting te be perken voor een bepaalden tijdsduur, Frankrijk is daartoe bereid zonder voor waarden. Er mag op dit punt geen mis verstand en geen dubbelzinnigheid bestaan. Dan zegt hij, dat Frankrijk verder nog be reid is om de ontwapening in overweging te nemen zooals men uit de Fransche voor stellen kan lezen. Ook is Frankrijk bereid alle verdere vormen van beperking der be wapening, die nog zullen worden voorge steld, in beschouwing te nemen, al gaan zij nog verder dan de Fransche voorstellen, mits zij binnen de omlijsting van het ont werp-conventie blijven. Tardieu is dus verder gegaan dan in zijn DEZE WEEK SPECIALE 22 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M- HELLEMA. „Ik geloof, dat madame Lénore de vrouw, waar wij de kleeren voor Myrtile kochten in elk geval iets weet". Lady Mary speelde met de parels, die om haar hals hingen. „Om dan van het onderwerp van onze geheimzinnige buren af te stappen, is het je al gelukt werk te vinden voor je be schermelinge?" vroeg zij, haar metgezel aanziende. „Nog niet", antwoordde Christopher. „Ik heb aan een nicht in Londen geschre ven die zoo iets meer bij de hand heeft gehad, om te vragen, of zij haar een be trekking van kinderjuffrouw kan bezorgen. De huishoudster in het hotel wilde haar als kamermeisje hebben, maar ditmaal ben ^ik het eens met Gerald ik vind, dat zij voor zoo iets te goed is". „Ik begrijp niet, wat jullie jonge man nen daarvan kunt weten", merkte Mary op. „Het meisje heeft altijd als boerin ge leefd en ik ben nog zoo ouderwetsch om te meenen, dat het zeer onverstandig is voorstellen, waaruit men den indruk had gekregen, dat Frankrijk alleen bereid was verder mee te werken als het zijn voor waarden vervuld kreeg. Gibson. Gibson, de plaatsvervangende leider van de Amerikaansche delegatie, heeft gister morgen op de ontwapeningsconferentie het eerst het woord genomen. Hij zei, dat Amerika niets onbeproefd zal laten om werkelijk een vooruitgang in de beperking en verlaging der bewapenin gen te bereiken. Met belangstelling heeft Amerika kennis genomen van de voorstel len van Tardieu en Sir John Simon. De Amerikaansche regeering heeft geen nieuw alomvattend plan, doch zij pleit voor de volgende punten: le. De ontwerp-conventie van de commissie-Loudon moet als grondslag van discussie worden genomen, waarbij aan vullende voorstellen punten van overwe ging kunnen uitmaken; 2e. verlenging van den levensduur van de bestaande vlootovereenkomsten, zoo mogelijk met Frankrijk en Italië als mede- onderteekenaars 3e. proportioneele verlaging van de tonnagecijfers in de vlootovereenkomsten, zoodra alle onderteekenaars van de over eenkomst van Washington tot het vloot- verdrag van Londen zijn toegetreden; 4e. afschaffing van de duikbooten; 5e. doeltreffende maatregelen ter be scherming van de burgerlijke bevolking te gen luchtaanvallen; 6e. afschaffing van het voeren van oor log met doodelijke gassen en bacteriën; 7e. inkrimping van de landlegers tot het noodzakelijke voor handhaving van de or de in het binnenland en ter bescherming van de grenzen; 8e. beperking van het gebruik van tanks en zwaar vervoerbaar geschut; 9e. begrenzing van de uitgaven voor materiaal opdat niet in de kwaliteit om het hardst wordt bewapend, wanneer men het over de beperking van de kwantiteit eens is geworden. Dr. Brüning. Na Gibson heeft de Duitsche rijkskan selier in het dichtbezette Huis zijn met spanning verwachte rede gehouden. Hij betoogde dat deze conferentie een gebeur tenis van wereldhistorische beteekenis is, naar welke het Duitsche volk reeds lang verlangend heeft uitgezien. Het Duitsche rijk, verklaarde Brüning dan woordelijk, voor welks politiek ik de verantwoordelijkheid draag, is bereid aan de ons gestelde taak van ganscher harte mee te werken. De Duitsche regeering en het Duitsche volk eischen, na zelf ontwapend te zijn, de algemeene ontwapening, op grond van de rechtsgelijkheid en op de basis van ge lijke veligheid voor alle volken. De Duit sche delegatie kan echter als uitgangspunt voor praktische werkzaamheden niet de ontwerp-conventie aannemen, welke de voorbereidende commissie heeft uitgewerkt Dit ontwerp is niet in overeenstemming met de eischen van den jongsten tijd. Het is vol leemten en zwijgt over belangrijke punten. Aan het slot van zijn rede verklaarde Dr. Brüning nogmaals met klem, dat het Duitsche volk het er over eens is, dat slechts een algemeene, duurzame, gelijktij dige, zonder voorbehoud en bijgedachten besloten en uitgevoerde ontwapening de verlammende spanning in de wereld uit den weg kan ruimen. Duitschland biedt allen volken op deze conferentie zijn hand voor gemeeenschap- pelijken arbeid aan dit werk. iemand tot een positie te verheffen, waar in hij niet past". „Het meisje is heel ongewoon", ver klaarde Christopher. „Haar vader en moe der waren beiden bij het onderwijs. Soms ben ik geneigd het te betreuren, dat wij haar ooit hebben ontdekt; maar nu wij dat hebben gedaan en haar eenmaal hier heb ben gebracht, moeten wij trachten haar een behoorlijke betrekking te bezorgen". „In Monte Carlo?" vroeg Mary, een beetje spottend. „Ik zal haar naar Engeland zenden, als mijn nicht haar wil ontvangen", verklaar de Christopher. ,En intusschen is het dwaze kind tot over de ooren verliefd op Gerald. Nu, jul lie weet beiden, wat je doet, hoop ik. Ik zou niet gaarne je verantwoordelijkheid hebbenIk denk, dat ik nu eens moet gaan zien, of vadertje geluk heeft in zijn spel." „Wacht nog even", smeekte Christo pher, zijn hand op haar arm leggend. Zij zag nieuwsgierig naar hem op. Ge rald was juist de volle zaal binnengeko men en op het zelfde oogenblik versche nen mademoiselle de Ponière en haar tante op den anderen drempel. Madame droeg een zwart kleed, ouderwetsch, maar heel voornaam. Een prachtige zwarte kanten sjaal lag over haar schouders. Haar ooren en vingers schitterden van juweelen. Zij leunde onder het loopen op een stok met ivoren knop en haar oogen zwierven als China en Japan, Een rapport. Het eerste rapport van de enquête-com missie te Sjanghai, dat den zesden Februari is verzonden, is Maandag gepubliceerd. In de inleiding wordt de opmerking gemaakt, dat de anti-Japansche boycot-beweging die sedert Juli naar aanleiding van de gebeur tenissen in Korea bestond en nog ver scherpt werd door de bezetting van Mands- joerije, heel wat schade heeft berokkend aan Japan's handel en industrie. De com missie erkent, hetgeen de Japanners her haaldelijk hebben aangevoerd, dat de boy cot door talrijke Chineesche organisaties is aangemoedigd en dat tegen deze onwet tige handelingen geen beroep op een recht bank mogelijk is. Volgens het rapport heb ben deze maatregelen, alsmede de studen- temnanifestaties en het uitgesproken ver langen Japan den oorlog te verklaren, de spanning nog vergroot, waardoor een me nigte gewelddaden is bedreven. ïn het rap port wordt verder gewezen op de belee- digende woorden, in de Chineesche pers aan den Japanschen keizer gericht. Een uit voerig overzicht wordt gegeven van de ge beurtenissen, die zich sedert 18 Januari hebben voorgedaan en die zijn begonnen met een aanslag op drie Boeddhistische monniken, gevolgd door de vijf eischen van den Japanschen consul te Sjanghai en de inwilliging daarvan op 28 Januari door den burgemeester van Sjanghai. een overzicht te hebben gegeven van de bezetting der verschillende punten door de Japansche troepen, die hierna volgde, gaan de rapporteurs als volgt verder: „Er moet eveneens rekening gehouden worden met de spanning in de voorafgaande da gen, die er de Chineesche autoriteiten van zelf toe bracht, de maatregelen door de Ja pansche vlootautoriteiten genomen, als uit gebreide militaire maatregelen te beschou wen. Hierdoor is de actie van de Japan sche mariniers verscherpt, zoowel als door het verzet der geregelde Chineesche troe pen. De rapporteurs schijnen aan beide zij den schuld te vinden en vermelden eigen lijk niet meer dan ieder reeds wist. De strijd in China, Gisteravond meldde men: Gedurende de middaguren is het zwaar ste bombardement van de geheele Sjang- hai-campagne begonnen tegen de Woe- soeng-forten, het dorp en het land er ach ter. Talrijke Japansche oorlogsschepen ne men er aan deel. Volgens de laatste op gave lagen er 33 oorlogsbodems op de ree- de van Woesoeng. Hiervan is een groot aantal bezig met bombardeeren. Zij wor den gesteund door de artillerie van de landmacht. Om half vijf hedenmiddag had met een oorverdoovenden knal een ontzaglijke ex plosie plaats, vlak achter de forten. Dit wijst er op, dat het Chineesche kruitmaga zijn door een granaat is getroffen en in de lucht is gevlogen. De toestand van het Chi neesche garnizoen is onbekend, evenals de situatie in het dorp, dat nu eens in handen der Japanners, dan weer in die der Chi- neezen is. De infanterie-brigade van generaal Sjimomoto neemt levendig deel aan de ge vechten. Alles wijst er op, dat de Japan ners op het oogenblik den verwoedsten aanval van de geheele campagne onderne men. Het vuren gaat ononderbroken voort. Zaken zijn zaken. De communistische afgevaardigde Ca- chin heeft, naar uit Parijs gemeld wordt, aan den minister van financiën een brief ge richt, waarin hij om opheldering verzoekt over geruchten, dat een Japansche regee- gewoonlijk door de kamer,alsof zij niemand zag. Pauline's prachtige gestalte was in een nauwsluitend zwart kostuum gehuld, dat haar zat als aangegoten. Van den grooten hoed, die haar bleek gelaat en langgewim- pelde oogen beschaduwde, tot de punten van haar zwart en witte schoenen, zag ze er volmaakt gedistingeerd uit. Gerald, die op weg was naar zijn zuster en Christo pher, bleef bij haar nadering staan, alsof hij het meisje een teeken van herkenning wilde afdwingen. Hierin werd hij echter teleurgesteld. Zonder hem bepaald te ver mijden, zonder zelfs maar de oogen van de richting af te wenden, waar hij stond, ging zij voorbij, als geheel onbewust van zijn aanwezigheid, en volgde haar gezellin door de andere deur. Gerald bleef nog een oogenblik staan in zwijgende woede. De sigaret, welke hij in de hand had gehou den, viel stuk gedrukt op het karpet. Hij zette zijn voet er op en liep de kamer door. Lady Mary zag, dat hij boos was, en be groette hem met een tactvollen glimlach, alsof zij niets ongewoons had bemerkt. „Zeg mij of ik vanavond trente et qua- rante of roulette moet spelen, Gerald?" vroeg zij. „Of zal ik naar de baccarattafel gaan? Als daar maar niet zulke wonder lijke menschen waren!" Gerald keek naar Christopher. Het scheen, alsof hij de woorden zijner zuster nauwelijks had gehoord. „Zag je dat?" vroeg hij zacht. Christopher knikte. ringsleening in Frankrijk zou worden ge- plaatst. Hij vraagt of het juist is, dat deze leening eenige honderden millioenen francs zou bedragen. Het ministerie van marine heeft aan An- saldo. te Genua en Orlando te Livorno elk den bouw opgedragen van een kruiser van 5550 ton, type Attendelo. Deze schepen krijgen de gewone bewapening van het condottieri-type, n.l. 8 kanonnen van 15.6 c.M., 10 kanonnen van 10 c,M„ anti-lucht- vaartgeschut, 6 van 4 c.M. en 8 machine geweren. Engelands millionairs. Meer dan 100 Engelschen, die drie jaar geleden millionair waren, hebben hun recht op dien titel verloren, schrijft de „Sunday Express". Toen waren er nog 490 millio nairs die samen 1 milliard bezaten. Thans zijn er 385, met een gezamenlijk vermogen van 700 millioen. Hij, die toen de rijkste man van Engeland was met een vermogen van 40 millioen, wordt thans op 10 mil lioen geschat. Solly Joel, die in 1925 op 12 millioen geschat werd, liet verleden jaar 1 millioen na. Lord Melchett, eens op 5 millioen geschat, liet 390.000 na. De 4.900.000 pond, nagelaten door den ta baksmagnaat Baron verminderden in vijf maanden tijds na zijn dood met 1.325.000 pond. Zijn erfgenamen moesten 2.269.000 pond successierechten betalen, zoodat er tenslotte van de nalatenschap maar 1.350.000 pond overbleef. Lord Ashton, de linoleum-millionair, werd eenige jaren ge leden op 20 millioen geschat. Bij zijn dood in Mei 1930 was zijn fortuin geslonken tot 9]/2 millioen. In 1928 en 1929 stierven er 29 menschen die een millioen of meer na lieten, de beide volgende jaren waren het er 25. Er zijn millionairs die het vorige jaar geen stuiver inkomen hebben genoten, anderen waren niet in staat uit hun inko men hun belasting te betalen. De eenige rijkaards die nog altijd over groote inkom sten beschikken, zijn de brouwers en de tabaksmagnaten. Tegen de wereld Nationaal Crisis-Comité. In de afgeloopen week heeft het Na tionaal Crisis-Comité f 25.750,46 ontvan gen. In totaal is thans f465.681.51 ont vangen. Werk der Koningin. De thans in de Kon. Kunstzaal Kley- kamp gesloten tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen van H. M. de Konin gin, ten bate van de noodlijdende kunst schilders, is den laatsten dag, nog door ruim duizend betalende bezoekers bezich tigd. In het geheel heeft deze expositie aan entreegelden en catalogi f 11.500 opge bracht. Maandag zijn alle 87 werken door de Transport Mij. de Gruyter Co. afge haald voor de overbrenging naar het Ste delijk Museum te Amsterdam, waar zij we derom ten bate van de noodlijdende kunst schilders zullen worden tentoongesteld. Verhooging accijns, enz. Ingediend is een wetsontwerp, strekken de tot verhooging opcenten suiker en wijn accijns; tabaksaccijns op sigaretten en ze gelrecht van buitenlandsche effecten; hef fing invoerrecht op zuidvruchten; beëindi ging opcenten op grondbelasting voor on gebouwd en beteugeling van smokkelhan del in sigarettenpapier; tijdelijk tot 1 Ja nuari 1934. De jaar lijksche baten van de voorgestelde maatregelen worden als volgt geraamd: op centen suikeraccijns f 5 millioen, meerdere opbrengst wijnaccijns f 1.5 millioen, meer dere opcenten zegelrecht f 2 millioen, meer dere opbrengst sigarettenaccijns f3 mil lioen en invoerrecht op zuidvruchten f 1.7 millioen, totaal f 13.2 millioen, waarvan afgaat f 1.2 millioen wegens schrapping opcenten ongebouwd, zoodat totaal blijft f 12 millioen. „Zeelandia". Voor een stampvolle zaal (geen plaats was onbezet), heeft de Zeeuwsche Ver- eeniging te Rotterdam haar derde uitvoe ring in dit seizoen gegeven. Zij, die zich Donderdagavond een gang naar de Schouwburgzaal „Odeon" hadden getroost, hebben daar geen spijt van gehad. Zeeuwsche tooneelstukken liggen niet opgeschept. Toch kwam „Zeelandia" weer met een Zeeuwsch stuk uit, geschreven door het eere-lid, den heer K. Koets. De voorzitter, de heer A. F. H. Kraak, opende in nationaal costuum en dialect (Oostelijk Zuid-Beveland) den feest avond. Hij gewaagde van de moeilijkheden, tot het verkrijgen van een geschikt stuk en sprak over hetgeen er al gebeuren moet, vóór een stuk eindelijk ten tooneele kan worden gebracht. Ook memoreerde hij, de successen, die op het concours te Over- schie door de onderafdeeling zang, behaald zijn en hij hechtte daarna twee lauwer kransen aan het vaandel. Nadat men het Zeeuwsche Volkslied had gezongen, ging het doek op voor het stuk, dat getiteld was A is de leugen nog zoo snel, de wêreid achtersit eur wel". Het bleek al spoedig, dat speelsters en spelers goed in hun rollen waren en hun best deden, zooveel mogelijk het dialect juist weer te geven. De heer A. F. H. Kraak speelde Jaap Bruunooge voortreffelijk. Koeba, zijn twidde vrouw", werd uitstekend gespeeld door Mevr. J. v. d. Linde-de Graaf. Zij bleef tot het einde ,,de kurbiksche". Kaat je, hun dochter (Mej. P. Geense), was de lieftallige boerendochter en Lindert Bruun ooge, de kreupele kleêrmikker (de heer H. Korff), Kees Boonstoppel, de verliefde jonkman-boerenknecht (de heer B. v. d. Linde) en Ko van Strien, de fleemert en meisjesgek (de heer A. Eckebus), werden goed ten tooneele gebracht. Ook Prop, gep. Oost-Indisch militair (de heer L. v. d. Linde) was met het Ma- leisch een korte, maar dankbare rol. Onder aanvoering van den heer A. F. H. Kraak werd alles vlot gespeeld en het langdurig applaus dat na elk bedrijf uit de zaal opsteeg, was wel een bewijs, dat het stuk insloeg. De bloemen, die de dames in ontvangst mochten nemen, waren eerlijk verdiend. En het woord van dank, uitgesproken door den 2den voorzitter, den heer C. Ver- beeke, was op zijn plaats. „Ni afloop gingen nog een per uur de beênen van de vloere", onder leiding van deen heer Sieber. „Persoonlijk", gaf hij toe, „zou ik het onverdragelijk vinden, maar je weet ook wel, dat ik een hekel heb aan geheimzin nigheid. Ik zou geneigd zijn naar de jonge dame toe te gaan en haar te vragen, of zij moe was na haar autorit". „Ik geloof, dat ik juist niet verlegen ben", verklaarde Gerald, „maar ik zeg je eerlijk, dat ik het niet zou durven doen. Ik geloof, dat ik de grootste terechtwijzing zou ontvangen, die een menschelijk wezen ooit te beurt is gevallen". „Het meisje is buitengewoon bekoorlijk" merkte Mary op. „Zal ik waarlijk de stou te schoenen aantrekken en haar een be zoek brengen, Gerald? Men doet dat ge woonlijk wel niet in het buitenland, maar zij moet zich wel eenzaam gevoelen. Al zijn ze ook niet geheel, wat wij zouden wenschen, het zal mij geen kwaad doen". „Dat geeft niets, beste meid", zuchtte Gerald. „Ik heb al iets dergelijks voorge steld maar zij wierp koud water over mijn plan". Lady Mary lachte zachtjes. „Er is toch wel eenige humor in den toestand. Ik heb Gerald altijd beschouwd als den meest door de vrouwen verwen den man, dien ik ken. Dit is een heel nieu we ervaring voor je, beste, nietwaar? Ik begrijp niet, hoe je nog zoo ver bent ge komen". „Louter Britsche moed", verklaarde Ge raid. „Ik kan je verzekeren, dat ik in mijn drie jaren in Frankrijk nooit zoo heb ge sidderd als toen ik- het rotsblok beklom, waarop het meisje stond. Ik begrijp nog niet, hoe ik het durfde wagen". „Je hebt haar waarschijnlijk gevraagd, of haar naam niet Smith was en of je haar niet hebt ontmoet op het bal der Jonessen", zeide Mary. „Er zijn ook nog wel meer menschen in de wereld, die geen kennis sen begeeren te maken. Zij zijn bovendien beiden in halve rouw." „Houd maar moed, oude jongen", raad de Christopher hem aan. „Zij zullen wel niet altijd op zoo'n afstand blijven. Je zult het waarschijnlijk beleven, dat de jonge da me je morgenmiddag bedeesd uitnoodigt, haar tante op te zoeken". „Je weet niet, waarover je spreekt", gromde Gerald„Kijk! Heb je dat ge zien?" Door de open deur waren madame de Ponière en haar nicht duidelijk zichtbaar. Ze gingen naar een der roulettetafels. Plot seling bevonden zij zich tegenover een kleinen Franschman, die staan bleef en eer biedig boog. Beide vrouwen beantwoord den zijn groet bevallig. Gerald sprong op. „Dat is Henri Dubois, monsieur Blanc's vertegenwoordiger hier!" riep hij uit. „Hij kent haar. Den hemel zij dank, ik heb ein delijk iemand ontmoet, die haar kent!" Hij liep de kamer door met groote stap pen en hield monsieur Dubois staande in de gang, die naar het Hotel de Paris leid de. De gewone beleefdheden werden ge wisseld". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1