Stadsnieuws ProVincienieuWs WEERBERICHT. Uit deRadioWereld Binnenland JUBILÊUM COMMISSARIS. 40jaarinactievendienst E. C. Wierts van Coehoorn. Zooals we verwacht hadden is het heden voor den heer Wierts van Coe hoorn, commissaris van politie, al hier, die zijn 40-jarig politie-jubileum vierde, een heugelijke dag geworden. De raadszaal, waarin de huldiging plaats vond, was met groen en bloe men een feestelijk aanzien gegeven en toen de jubilaris hedenmiddag te on geveer twee uur arriveerde, per auto van zijn woning afgehaald door den hoofdagent, De Gooijer, was de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Aanwezig waren o.a. B. en W. van Goes, hoofden van takken van dienst, de heer Van Beusekom, voorzitter van de broederschap van commissarissen, de heer Wisse, voorzitter van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van den Alg. Ned. Pol. Bond; een vertegen woordiger van dien bond; voorts fa milieleden van den jublairis, w.o. de heer Schaepman, off. van justitie te 's Herfogenboschde commissarissen van politie te Middelburg en Vlissin- gen; de inspecteur van den rijksveld- wacht, v. d. Lely; een groot deel van het Goesche politiekorps, e.a. Het woord werd gevoerd door den burgemeester, hoofdagent De Gooijer, de heeren Van Ballegoijen de Jong, Van Beusekom, Wisse, namens den Ned. Pol. Bond, e.a. (Op het gespro kene hopen we nader nog terug te komen.) De burgemeester bood den jubilaris, namens het politiekorps, als stoffelijk blijk van hulde, een electrische sche merlamp aan; de heer Van Ballegoijen de Jong, voor de hoofdambtenaren, een Engelsche stoel; de heer Van Beu sekom, een album met foto's van Wa- geningen, Roermond, 's Hertogenbosch en Goes, de heer Wisse een ets van het stadhuis, en verder waren er fraaie bloemstukken. Onder den indruk van de hartelijke hulde zegde de jubilaris den sprekers dank, waarna men, onder het gebruik van een verversching nog geruimen tijd bijeen bleef, van welke gelegen heid nog velen gebruik maakten om den commissaris de hand te gaan drukken. Benoemd. Onze oud-stadgenoot, de heer J. C. Pilaar, arts te Haamstede, is benoemd tot geneesheer aan het ziekenhuis te Tilburg. P. T. en T. Met ingang van 1 April a.s. wordt de telefoniste bij den interlocalen dienst J. E. Eijke verplaatst van Mid delburg naar het post- en telegraaf kantoor te Goes. Jubileum Spoorwegpersoneel. Woensdagavond vierde de afd. Goes en omstreken van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in de zaal van de Chr. Bewaarschool haar 15-jarig bestaan. De vergadering was druk bezocht door de leden met hun vrouwen of verloofden. Gewetensgeld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger dei directe belastingen te Goes f 72,75, onder letter N.N. Vreemdelingenverkeer. De Gidsenbond van Brugge heeft zich voorgenomen in de Paaschvacan- tie een studiereis te ondernemen naar Goes met omrit door Zuid- en Noord- Beveland, waarvoor de noodige gege vens zijn verstrekt door de V. V. V. te Goes. „Gifgas". Men schrijft ons; Wreed, onnoemelijk wreed, teister de de oorlogsdemon, nog slechts lut tele jaren geleden, de volkeren der wereld. Ieder weldenkende heeft diep in hart en hoofd de „Nooit meer oorlog"- gedachte gegroefd. Niet aldus echter de lieden, voor wie niets heilig is, zelfs geen menschenleven, dan alleen het slijk der aarde; het geld. Ook na den oorlog is de techniek voortgegaan met hef zoeken naar en het produceeren van nieuwe verdel gingsmiddelen. Eén daarvan is wel gifgas. Onze film brengt de productie van 'dezer gassoorten in beeld. Een jong, energiek chemicus, werkzaam op een laboratorium van een kunstmeststof- fenfabriek vindt een nieuw gas, dat als middel een vruchtbaarmaking der aarde de menschheid ten zegen kan zijn. Directeur en aandeelhouders der fa briek wenschen dit nieuwe giftige gas echter niet voor vredelievende doel einden te gebruiken. Zij zien er dade lijk het product in, om in komenden oorlogstijd schatten geld mee te ver dienen en zij besluiten hun fabriek voor de aanmaak van dit gas te be nutten. De uitvinder weigert hieraan mee te werken cn vervalt tot armcede. Fel wordt in deze film de noodlot tige uitwerking van het gifgas gede monstreerd. In een gasoorlog zal nie mand meer veilig zijn. Niet alleen de mannen aan de fronten zullen dooi den dood bedreigd zijn vrouwen noch kinderen, ouden noch jongeren, stedelingen noch bewoners van hef platteland zullen aan den oorlogsdood ontsnappen. Immer verder gaat de industrie met de fabrikage van dit nieuwe oorlogs tuig, toteenmaal de macht der ar beidersklasse er voor goed een eind aan zal maken. Sterk wekt deze film hiertoe op. Zeer suggestief is het slot wanneer de duizenden dooden opstaan en de schuldige wereld aanklagen, om einde lijk alle levenden toe te rcepen: „Men- schen, weest menschen, blijft men- schen. Nooit meer oorlog." (Zooals een advertentie in dit num mer vermeldt, zal de film „Gifgas" Dinsdag 9 Februari a.s. in het Slot Ostende vertoond worden. Red.) Cinema „Slot Ostende". „Het schandaal om Eva". In de hoofdrolHenny Porten. De leerlingen van de kostschool zijn in de wolken. Hun aangebeden leeares Dr. Eva Rutgers heeft zich verloofd, en met wien? Met niemand anders idan Dr. Kurt Miller. Deze zit in zijn werk kamer, stapels gelukwenschen voor zich. Eva gaat met haar klasse een schoolreisje maken en moet natuur lijk nog even van te voren afscheid komen nemen. Zij ziet den berg felici taties en opent er eenige. Onder de briefjes bevindt zich ech ter ook één, die nooit onder Eva's oogen had mogen komen. Het is van Mevrouw Schlotferbach, die hem schrijft over den 4-jarïgen Gustaaf, „zijn eigen vleesch en bloed". ÏCurt begrijpt niets van Eva's plot seling zoo veranderd gedrag. Hij zoekt haar even later op met het plan, haar te vertellen van zijn vroegeren mis stap en van den zoon, dien hij pnog nooit gezien heeft. Eva echter ver trekt plotseling voor een „kuur"; in werkelijkheid zoekt zij de Schlotter- bachs op en den kleinen Gustaaf. Zij is al dadelijk dol op den jongen en vertelt diens pleegouders wie zij is en dat zij hem wil meenemen. Dan zal zij eens zien of Kurt nog niets zeggen wil. Maar het loopt anders! De kleine Gustaaf, door Eva aan Kurt voorge steld als haar neefje, is een waar „en fant terrible", als hij plotseling met den uitroep „Mammie!" op haar toe springt, terwijl zij niet Kurt aan het wandelen is. Hef lijkt veel op een schandaal! Kurt is wel het meest ont hutst Hij weef immers niet, dat het zijn eigen kind is! Zijn vriend Lam- merberg schaft dan gelukkig raad; hij zal zich verheugd toonen over haar kind en Eva biechten, dat hij ook een kleine heeft, zijn Gustaaf! Intusschen verlangt men reeds, dat Eva ontslag zal nemen. Zulk een leera- res kan aan het instituut niet geduld worden. De leerlingen zelf echter wil len haar niet verliezen en houden te harer eere een fakkeloptocht. Eindelijk ontdekt Kurt dan, dat Eva's Gustaaf zijn Gustaaf is en zoo wordt hét „Schandaal om Eva" tot aller genoegen opgelost. Een schitterend gespeelde film, die iedereen, al was het alleen om Henny Porten, zal willen zien! Landbouw-Bioscoop. ,Anna Christie". In de hoofdrollen: Greta Garbo, Hans Junkermann, Theo Shall, Salka Steuermann. ,Anna Christie" is een gedicht van de Zee, een noodlotstragedie, als men zoo noemen wil. De Zee speelt er een groote rol in. Want de Zee was in (de eerste plaats oorzaak, dat Anna Chris tie, een dochter van een ouden zee man, haar jeugd ver van het ouder lijk huis moest slijten. Zij werd bij fa milie, ergens in Minnesota opgeno men, omdat haar moeder gestorven was, en haar vader als zeeman niet in de gelegenheid was zich met de op voeding van zijn kind te bemoeien. Anna's vader, de oude Chris, is, als de film begint, een aan lager wal ge raakte zeeman, wiens leven op een kolenbark weinig verheffends biedt en die zijn meesten tijd in een kroegje slijt. Zijn simpele leventje met de oude Marthy, die ook in den drank verge- felheid zoekt, is zonder groote emo ties. Totdat plotseling een brief komt: Anna heeft het plan om naar huis te keeren, ten einde waf uit te rusten en om eens te zien of het leven bij jiaar vader misschien beter is dan dat, wat zij tot nu toe geleid heeft. Achttien jaar is zij weggeweest, acht tien jaar heeft de oude Chris zijn dochter niet gezien, het is te begrij pen, dat deze brief den ouden man in verwarring brengt. Ineens is zijn ziel vervuld van de dochter aan wie hij zich jaren lang niets gelegen heeft la ten liggen. Hij denkt aan vroeger tij den, smeedt plannen, maar boven al les uit groeit het besef, dat hij izijn Anna goed verzorgen moet en dat hij moet beletten, dat zij ooit met een zee man trouwt. Want de zee, die oude duiveldie vraagt maar en vraagt maar en geeft niets Zoo komt dan Anna Christie in het leven van haar vader. Geen meisje van vleesch en bloed, zooals men verwach ten zou van iemand, die op het 'land is grootgebracht Zij heeft met het harde leven kennis gemaakt, zij is vertrapt en opgejaagd en tenslotte is zij ondergegaan. Zij meest toch leven- Maar zij wil de illusie van haar va der niet verstoren en een aangrijpende geschiedenis met een treffend einde volgt nu. Het is een bijzonder mooi werk, een greep uit het volle leve.,, waarin de groote Greta Garbo haar allerbeste spel te zien geeft Demonstraties Padvinders. De demonstratie, gisteravond in Schuttershof door de Goesche padvin ders gegeven, mocht zich in veel be langstelling verheugen. Verschillende spelen werden uitge voerd, we hoorden „Yells en zagen o.a. ook een leuk tooneelstukje, geti teld „Twee deugnieten", dat de jeug dige verkenners van troep 2 vlot en grappig vertolkten. Aardig was ook het nummertje „De Houthakkersfami- lie", door horde 1 opgevoerd. Een in kleurige costumes gestoken Hawayanband vulde de pauzen met aantrekkelijke muziek en zang. Tenslotte hield de leider der Zuid- Bevelandsche padvinders, ir. Ten Bok- kel Huinïnk, bij het kampvuur een pow wow, waarin hij op het mooie doel der padvinders wees. Onder de padvinders heerscht een geest van vrede en welwillendheid en die dringt door de heele internationale beweging. Spr. deelde verder mede, dat van 2<tot 21 Aug. a.s. in Den Haag een groot In ternationaal kamp gehouden zal wor den en wekte ook de aanwezigen op daar eens te gaan kijken. Als hoofd zaak, aldus eindigde spr., kan ik U dit kamp beschrijven als een „jamboree" van een stel pretmakende en hardwer kende jongens, die later als voortrek ker en in de maatschappij hun land \en bovenal God willen dienen. De demonstratie werd besloten met het „Wilhelmus". SPREEKBEURTEN. Doopsgezinde Gem. Zondag 7 Februari 10.3J uur ds. J. Koekebakker. Gereformeerde kerk. Zondag 7 Februari 9.30 en 5.30 uur prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilver sum. Oud Geref. Gemeente. Zondag 7 Februari leesbeurt. Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 7 Februari 10 uur wijdings- dienst onder leiding van den heer P. C. Boone Jzn. Chr. Evang. Gemeente, Zondag 7 Februari 's morgens half acht bidstond, half tien en twee uur ds. v. d. Vis, zes uur ds. Karelse (en ds. v. d. Vis. Maandagavond acht uur bid stond. Ziiv.Maggistandaard Q SO mat Maggiflasshje 'T GEROHUIS, ST. ADRiAANSTRAAT GOES. KLOETINGE. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad bijeen. Ingekomen is o.a.: Verslag over 1931 van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim. De heer Straub vindt het aantal on geoorloofde Vefiuimen laag en vraagt zich af of alle gevallen wel serieus behandeld worden. Er ïs door kinderen veel gewerkt. Zelfs is het hem bekend dat een lid der commissie zijn kind uit school hield. Hij zou gaarne zien dat de commissie hierop werd gewezen. De voorzitter zegt, dat eerst feiten bekend moeten zijn. Mededeeling Ged. Staten over korting jaarwedden burgemeesters, enz. De voorzitter zegt, dat in deze circu laire een onbillijkheid ligt. In gemeenten waar b.v. zooals 8% voor pensioen wordt ingehouden, zal de korting worden toe ge past, en in gemeenten die J/^% meer ver halen niet. De heer Kousemaker voelt deze onbil lijkheid en stelt voor om alsnog J/j% meer voor pensioen te verhalen, de tijdelijke korting zal dan in deze gemeente niet worden toegepast. Hij vindt dat de salaris sen in Zeeland gerekend naar andere pro vincies niet hoog zijn. Na eenige bespre king aangenomen. De voorzitter deelt mede dat de Inspec teur der P. T. T. te Middelburg hem heeft medegedeeld, dat het hulpkantoor alhier, zal worden omgezet in een station. De In specteur heeft de voordeelen hiervan op gesomd, doch de voorzitter heeft daarte gen de vele nadeelen genoemd. B. en W. hebben dan ook ten spoedigste een schrij ven gericht aan den Minister en den Di recteur-Generaal der P. T. T„ ten einde omzetting te voorkomen. Algemeen wordt goedgevonden dat de voorzitter op audiëntie zal gaan bij den Minister en de Kamer van Koophandel zal inlichten. Nog deelt de voorzitter mede, dat een aanvrage is ingekomen om bouwgrond aan den 's Gravenpolderschen weg. Het te ont vangen bedrag zal op de geldleening wor den afgelost. De voorzitter deelt mede, dat zich voor grafdelver 7 sollicitanten hebben aange meld. Benoemd wordt H. Ruissen. Benoemd wordt tot lid der schattings commissie voor de rijksinkomstenbelasting de heer W. N. van Liere. De werkverschaffing. De voorzitter.deelt mede, dat het B. A. f 125,— zal bijdragen in de kosten der werkverschaffing en dat de vergoeding die de Breede Watering bewesten Yerseke geeft voor het opruimen van delfaarde aan de waterleiding genoemd armbestuur ook de gemeenten geeft. Worden dankbaar aanvaard. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw deelt mede, dat hij zich niet vereenigen kan met de door den raad vast gestelde steunregeling. De voorzitter deelt mede, dat de brandsloot gedempt is, terwijl de delfaar de over een terrein van het B. A. is ge spreid. De heer Straub vindt het jammer, dat het terrein niet onder profiel is gebracht en vraagt wie met het toezicht is belast. De voorzitter antwoordt dat wethouder Van Liere bijna dagelijks op het werk komt; voorts is er een voorman. Het ter rein is thans vrijwel gelijk gemaakt. De heer Kousemaker vraagt of de voor man niet wat meer loon krijgt, waarop de voorzitter antwoordt, dat zulks niet toe laatbaar is. De heer Straub heeft gelezen dat de f 1000,—, uitgetrokken voor de werkver schaffing nu reeds op zijn en dat voor 1932 wel f3000,noodig zal zijn. De voorzitter zegt, dat zulks niet juist is, doch reeds een groot gedeelte is uit gegeven. Na deze week kan nog ongeveer 2 weken betaald worden. De heer Straub zegt, dat strengere se lectie wel gewenscht zou zijn. Iedereen gaat maar naar de werkverschaffing. Hij gelooft dat de meesten de verdiensten wel kunnen gebruiken, doch er zijn er ook on der, die nog een klein kapitaaltje bezitten. De lieer Kousemaker vindt, dat dit ka pitaaltje niet opgeleefd mag worden. De heer Straub meent, dat het wel de bedoeling is van den Minister. De heer Buitenhuis meent, dat 3 wegen open staan om verder te gaan: le. de tijd inkorten; 2e. selectie toepassen; 3e. ver hooging van den begrootingspost. Welke weg ingeslagen moet worden, kan hij mo menteel niet zeggen. De voorzitter zegt, dat het een of an der moet worden gedaan. Straks is de be grootingspost op en hoe dan. Ook hij vindt de termijn tot 1 April te lang. De heer Straub vraagt of het niet mo gelijk is werkverruiming in het leven te roepen in samenwerking van gemeente en particulieren, waarop de voorzitter ant woordt, dat de Minister zulks niet goed zal vinden. De heer Straub zegt, dat een Kamerlid hem heeft ingelicht dat de Min. na een be spreking van den toestand wellicht hiervoor te vinden zal zijn. Het is voor de gemeente en het Rijk ook nog voordeeliger. Wan neer particulieren 50% van het loon bij dragen, moeten gemeente en Rijk de an dere 50% bijdragen. De grondbezitter of -gebruiker wordt dan wel eenigszins be voordeeld, doch de kosten voor Rijk en gemeente zijn geringer. De voorzitter zegt, dat hierin ook een groot gevaar schuilt. De werkgevers zul len de arbeiders dan zoo vlug mogelijk bedanken, terwijl ze later weer, doch dan bij wijze van werkverschaffing, bij hem zullen komen werken. Na eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Straub met algemeene stem men f 1000,'- van het batig slot van 1930 op den dienst 1932 gebracht, terwijl de post werkverschaffing met f 1000,— wordt verhoogd. De voorzitter stelt voor de werkver schaffing en steunregeling te doen eindi gen half Maart behoudens dringende om standigheden. Dit voorstel wordt aange nomen met 6 tegen 1 stem (de heer Kou semaker) Hierna komt in behandeling het verzoek van de bewoners van den Molenweg om de sloot voor hun woningen van gemeente wege te doen dempen. De kosten van ri oolbuizen en vangputten komen voor re kening van de bewoners. B. en W. stellen voor goedgunstig op het verzoek te beslissen. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Een verzoek van J. J. Snoek en C. Na- gelkerke om demping van gemeentewege van de tusschen hun erven liggende sloot wordt aangehouden. Eén der verzoekers is erfpachter en moet eerst van andere zijde toestemming hebben. SCHORE. Op initiatief van den burgemeester, is alhier een plaatselijk crisis-comité opge richt, bestaande uit de heeren J. G. van Nieuwenhuijzen, burgemeester (voorzitter) W. Karelse, A. Bierens, J. C. Kole, C. de Jonge (leden) en H. D. Trimpe (secre taris-penningmeester) Tot secretaris-penningmeester van de plaatselijke vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" (voor geldelijke uitkeering bij het verlies van varkens) is benoemd de heer H. van Koeveringe Jr. en tot bode de heer J. van der Maas. De verwachting tot den avond van 6 dezer luidt: Meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk eenige regen of motregen, weinig verandering in temperatuur. WISSENKERKE. Plaatselijk Crisis-Comité, Woensdag kwam het alhier bestaande plaatselijke crisis-comité in spoedeischende vergadering bijeen ter bespreking van de circulaire van het Landelijk Crisis-Comité-, -in verband met het verstrekken van kunst mest. De voorzitter las de circulaire voor, waaruit bleek, dat voor grondgebruikers tot en met 5 H.A. bovengenoemde kunst mest door het Crisis-Comité tegen geredu ceerde prijs beschikbaar gesteld kan wor den na ontvangen opgaaf. Aangevraagd zal worden 17.590 K.G. Personen die meenen hiervoor in aanmer king te komen, kunnen zich schriftelijk op geven te Kamperland bij J. C. Kramer en H. de Bruine; te Wissenkerke bij C. van Halst en C. J. de Smit, ook voor Geers- dijk. Aanmelding moet vóór 13 Februari e.k. geschieden. YERSEKE. Te 's Gravenhage slaagde voor examen 2e stuurman groote vaart, de heer J. A. de Jager te Vlissingen, geboren te Yerseke. Kreeftenvisschers. Woensdagavond vergaderde de Yersek- sche kreeftenvisschersvereeniging, onder voorzitterschap van den heer Ph. Bom, tot het bespreken van de belangen voor het a.s. seizoen. De heer Ph. Bom las de inge komen stukken voor, o.a. één van de zus tervereniging „Helpt Elkander" uit Zie- rikzee. Uitvoerig besprak de heer M. Scheele de vischtoestand van het vorig jaar, waaruit hij concludeerde, dat door- visschen een geheelen zomer een groote schade is. Besloten werd dan ook om het Visscherijbestuur te verzoeken om weder invoering van den sluitingstijd, dus vis- schen van 1 April—31 Mei en van 1 Juli— 15 Augustus. De vereeniging te Zierikzee zal in gelijken geest verzoeken. Amerika fe hooren. Nu de techniek ïn staat is, radio klanken uit ver afgelegen landen hoorbaar te maken, heeft de A.V.R.O. besloten, de Nederlandsche luisteraars eens kennis te laten maken met mu- muziek uit New York. Maandagavond 15 dezer van 9 u. 20 tot 9 (u. 50 geeft de A.V.R.O. op 1875 M. een concert door, dat uitgezonden wordt onder de auspiciën van de Columbia Broad casting System. Negerzangen door de Fisk University Chorus en Fisk Jubi lee Singers zullen ten gehoore worden gebracht. UIT DE EERSTE KAMER. De pacht- ontwerpen Meer dan een jaar geleden werd de nieuwe wettelijke regeling van de pacht door de Tweede Kamer goedgekeurd en eerst heden is de Senaat begonnen met de behandeling van het ontwerp, welks inhoud zeer in het kort als volgt kan worden samengevateen nadere en meer uitvoerige regeling der ver houding tusschen pachter en verpachter, waarbij in bescheiden mate het belang van den eerste als economisch zwak kere in het oog is gehouden. Het ont werp regelt o.m. de vergoeding voor verbeteringen, het recht op remissie en dat op verlaging van de pachtsom, de continuatie van de pacht en verschil lende minder op den voorgrond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der overeen komst, de pacht als zakelijk recht, de rechterlijke competentie enz. Tegelijk met de herziening van de bestaande pachtregeling is een ontwerp ingediend tot instelling van pachtcommissies, adviseerende en arbitreerende lichamen. Men mag niet zeggen, dat de Eerste Kamer deze voorstellen met sympathie begroet heeft, er is zelfs een kans, dat zij zullen worden verworpen. Het vol ledigst in de ontwikkeling van de be- zwaren was de heer Blomjous (r. k.), die het een kardinale fout vond, dat. deze voorstellen behandeld worden in een crisistijd, waarin zij verwarrend en storend werken, terwijl eeu tweede fout z i. is, dat zij den grond minder aan-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2