De weg tot geluk N° it Woensdag 1 Februari 1952 119° Jaargang. •VAH MELLE'S- GOESCHE^ ONT BYT- KO E K Buitenland. Lrand-en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESOIE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 CSUUfliï en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. STEUN GERSTTEELT. Het Nederlandsche gerst voor de bierbrouwer ij. Ir. EMMENS. In het Algemeen Hollandsch land bouwblad van 21 Januari is een rap port verschenen, dat door de Akker- bouw-Commissie der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan het Hoofdbestuur dier Maatschappij is uit gebracht over een brouwgebod voor gerst. Uit dit rapport is een uittreksel in de pers verschenen. Verder is enkele dagen geleden op een in Zeeland ge houden vergadering door den Bond van Oud-Leerlingen der L. W. S. al daar een motie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op een brouw gebod voor inlandsche gerst. Waar deze belangstelling haar oor zaak vindt in proefnemingen, welke sinds enkele jaren grootendeels onder mijn leiding door Heineken's Bier brouwerij Maatschappij zijn genomen en in bovengenoemd rapport herhaal delijk conclusie uit een lezing aange haald worden, welke door mij in een vergadering van de Rotterdamsche Graanstudie-club is gehouden, meen ik hier te moeten vaststellen, dat ik het met de maatregelen, welke in bo venstaande publicaties worden voor gesteld, volstrekt niet eens ben. Laat mij tot goed begrip nog eens de resultaten van deze proefnemin gen bespreken. Ik stel daarbij voorop, dat alle gerst geen brouwgerst is! In 1928 en 1929 waren de onder zochte partijen inlandsche gerst voor een groot gedeelte goed geschikt tot het vervaardigen van bier. De weers omstandigheden waren in die jaren abnormaal goed, maar zelfs toen was de Groningsche gerst niet bruikbaar. In 1930 waren dc resultaten uitgespro ken slecht. Het met Hollandsche gerst vervaardigde bier had een ruwen smaak en de kleur was veel te don ker. In Nederland wordt in hoofdzaak licht bier gedronken. Ruwe smaak mag echter ook bij donker bier niet voorkomen. Mijn eindconclusie in de bovenge noemde lezing was o.a. deze: Klima tologisch verkeert ons land voor den verbouw van brouwgerst niet in bij uitstek gunstige hieronder versta ik minder dan gunstige omstandig heden. De hierdoor teweeg gebrachte bezwaren zijn door kunstmaatregelen voor een groot gedeelte te verhelpen, echter niet geheel. (De bovengenoem de commissie heeft in haar rapport dezen regel onjuist aangehaald door te spreken van „misschien wel ge heel.) Ik moet hierbij nog vermelden, dat deze lezing is gehouden toen de resul taten van 1930 nog slechts zeer gedeel telijk bekend waren, zoodat het in zicht op dat oogenblik te gunstig ge noemd moet worden. Wat willen nu de bovengenoemde uitspraken? Niet meer of minder dan de brouwerijen dwingen, uitsluitend met inlandsche gerst te werken. Ook voor het exportbier, dat maar plm. 7 pet van het vervaardigde bier uit maakt en waarvoor hier te lande nog wel gerst, die geschikt is, te vinden zou zijn. Hoewel ik huiver, om in deze ma terie al te positieve uitspraken te gebruiken, gezien de variatie in deze grondstof, wil ik uitdrukkelijk vast 18 FEUILLETON door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik zal je meenemen naar de opera", beloofde hij. Haar oogen schitterden. „Dat zou heerlijk zijn", mompelde zij, maar u moet niet beletten, dat ik naar die partij ga". „Myrtile", betoogde hij, „de jonge vrou wen, die je daar zoudt ontmoeten, zijn niet geschikt met je om te gaan". „Maar wat kwaad kunnen zij mij doen?" drong zij aan. „Ik weet, dat zij niet aar dig zijn. „Ik ging gisteravond even met Annette naar het hotel - zij moest haar sleutels aan haar tante overhandigen en in de verte zag ik Gerald, en ik had een hekel aan de menschen, die bij hem waren. Maar wat doet het er toe? Gerald zal wel voor mij zorgen." Christopher stond op. Hij begon te be seffen, dat zijn taak hopeloos was. „Kom", zeide hij, „het is tijd om terug te gaan. Ik ga dezen middag tennisspelen met Gerald's zuster". Zij nam zijn arm en zij kwamen weer op den weg. stellen, dat voor exportbier volgens mijne meening hier te lande nimmer gerst zal kunnen worden geoogst. Dit verder buiten bespreking latend, wil men de Nederlandsche brouwindustrie het bovenbesproken niet geringe risi co laten loopen, om de eerstvolgende jaren misschien een bier te producee ren, dat in kwaliteit beduidend slech ter is dan normaal. En dat voor een genotmiddel, dat dus niet zooals brood, een noodzakelijke levensbe hoefte is. Bovendien is bij brood con currentie uit het buitenland slechts in geringe mate mogelijk, terwijl de ze bij bier niet onderschat mag wor den. (Een en ander in verband met de Tarwewet) Dit alles om voor 10.000 hectare met in geval van verwezenlijking van bo vengenoemd voorstel een tolaalop brengst van 3 a 4 millioen gulden, alles inbegrepen, een loonende bebou wing te vinden. Beseffen deze voorstellers, wat dit beteekent? Weet men, dat de Neder landsche brouwerijen een personeel van meerdere duizend menschen een broodwinning bieden? ,Dat die, om nog iets te noemen, jaarlijks plm. een veertien^ millioen gulden accijns op brengen? En dat dus door invoering van bovengenoemde maatregelen een lang niet denkbeeldig risico geloopen wordt, dat in zijn financieelen omvang de totaalopbrengst van 10.000 hectare meerdere malen te boven gaat. Het komt mij voor, dat bij de voor stellers door den grooten nood bij de landbouwers een paniekstemming heerscht, die de realiteit uit het oog doet verliezen. In bovengenoemd rapport komen nog meerdere onjuistheden voor, waarop ik hier niet wil ingaan. Verder wordt voorgesteld, den gerstprijs op f 11,50 per 100 K.G. te stellen. De beste buitenlandsche kost te dit jaar f 10 a f 11. De brouwerijen zouden verder gedwongen moeten worden tot het afnemen van een be paald kwantum. Voor de bruikbare gerst zou dan f 11,50 betaald moeten worden. Wat onbruikbaar is, zou deze industrie met f10 moeten betalen maar weer als voergerst kunnen ver koopen met een verlies van plm. f4. Hef lust mij niet, hierover verder nog veel te zeggen. Ik meen te weten, dat de geheele Nederlandsche brouw industrie bereid is, gebruik te maken van Nederlandsche gerst, indien dit maar eenigszins mogelijk is. Ik ben overtuigd, dat met minder dwingende maatregelen afspraken kunnen wor den gemaakt, die voor den gerstbou wer van voordeel zullen zijn en meen te mogen vertrouwen, dat de Regee ring, het nationaal belang in het oog houdend, zich zal onthouden van maatregelen als welke hierboven wor den voorgesteld. Ik wil eindigen met te betreuren, dat dergelijke voorstellen het gevolg zijn van door brouwindustrie en land bouw, in samenwerking met Prof. Broekema van het Instituut voor Plan tenveredeling te Wageningen, uitge voerde proefnemingen, welke zoo ver ik kan nagaan tot nu toe Jsteeds leiding gaven. DEN-SOETEN INVALSEDERT 1&2.3 „U bent toch niet boos op mij, Chris topher?" vroeg zij, een beetje verlegen. Hij schudde het hoofd. „Neen, ik ben niet boos". „U ziet er zoo somber uit haast on gelukkig", ging zij voort, zich aan zijn arm vastklemmend en naar hem opziende. „Ik ben een groote last voor u, vrees ik. Spijt het u, dat u mij hebt medegenomen?" „Het spijt mij nog niet, Myrtile", ant woordde hij. „Ik hoop, dat ik er nooit spijt van behoef te hebben". Haar stemming veranderde plotseling. Zij lachte vroolijk. O, la, la!" riep zij. „Als u zoo donker kijkt, zal ik hier op den weg voor u dan sen en zingen, zooals wij bij onze feesten doen. Gerald zegt, dat ik dansles moet hebben. Hij zal mij hier les laten geven". Zij draaide luchtig op één voet rond, een wonder van levenslust en bekoorlijk heid. Toen hield zij plotseling op, ging naast hem staan en greep zijn arm. Een auto snorde hen voorbij den heuvel op Gerald zat aan het stuurrad, terwijl de zon zijn donker kortgeknipt hoofd be scheen, dat naar zijn gezellin was gebogen: Pauline, die stijf, trotsch, gereserveerd naast hem zat, met haar schoon gelaat vol komen koel en onbewegelijk. Haar oogen gleden in 't voorbij rijden onverschillig over Christopher en zijn gezellin. Gerald zag hen zelfs niet. „Wie is dat?" fluisterde Myrtile. „Niemand weet veel van haar", ant woordde Christopher. „Zij en haar tante China en Japan. Oorlogsgeru chten. Zaterdagmiddag deed het gerucht de ronde, dat China aan Japan den oorlog verklaard zou hebben. In den avond bleek echter, dat dit bericht voorbarig was. Tsapei in brand. Zaterdag meldde men: Het verluidt dat vele mannen en vrouwen zijn omgekomen. Duizenden Chineezen trachtten in paniek de in ternationale concessie binnen te vluch ten, doch zij werden daar niet toege laten. Japansche vliegtuigen vlogen met regelmatige tusschenruimte van van ongeveer 20 minuten boven Tsja- pei en wierpen bommen, waarvan de deelen tot dertig meter hoog spron gen en brand veroorzaakten. De Chineesche luchtafweer was vol komen onvoldoende, aangezien de Chineezen slechts over geweren en lichte mitrailleurs beschikten. Ook hef radiostation Chenso, dat in het bezit is van de Chineesche regeering en de Radio Corporation of America, werd gebombardeerd. Toen des avonds de wapenen rustten, hing een groote vuur- en rookzuil boven Tsjapei. Het Noorderstation is volkomen platge brand. Zes groote branden op verschillen lende plaatsen in Tsjapei schijnen zich nu vereenigd te hebben en vor men één groote vlammenzee. Tienduizend vrijwilligers bewaken de internationale nederzetting. Er schijnen nieuwe troepen van Tsjang Kai-sjek uit Nanking aange komen te zijn. Volgens goed inge lichte waarnemers zouden deze reeds in stelling gekomen zijn en zou daar door de strijd nog heviger geworden zijn. De geheele outillage van de Com mercial Press is vernield door Ja pansche bommen waardoor er groote brand ontstond. De Commercial Press was een unieke onderneming van een aantal vooraanstaande uitgevers ir China en voorzag 75 pet. van de on derwijsinrïchtingen in China van boeken etc. Honderdduizenden ang stige vluchtelingen van het in lichte laaie staande Tsjapei verdringen zich in zieligen toestand in de straten. Alle tot vechten in staat zijnde mannen on der de buitenlanders in de internatio nale nederzetting zijn aan de grenzen van de nederzetting op wacht. Het Noordelijke, Chineesche deel van Sjanghai is over een lengte van meer dan 3 K.M. en een breedte van eveneens eenige kilometers door brand vernield. Naar de Exchang meldt, kunnen de ziekenhuizen niet alle gewonden ter verpleging opnemen. Het was onmogelijk de duizenden Chi neezen, die de internationale neder zetting binnendrongen, tegen te hou den. Van officieele zijde te Moskou wordt vernomen, dat de Sowjet Unie ook na den Japanséhen aanval op Sjanghai de strengste neutraliteit in bewonen de villa naast die van Gerald's vader. Zij noemt zich mademoiselle de Ponière". Myrtile lachte zacht. Zij was nu weer bedaard. „Mademoiselle is een heel dom meisje", verklaarde zij. „Gerald keek naar haar, en zij keek alleen naar den weg. Zij geeft niet om hem. Dat zal Gerald wel ontdekken.. Ongeveer een uur later kwam Gerald op het tennisveld en speelde zwijgend eenige partijen. Hij had voor het oogen blik die luchthartige vroolijkheid verloren, welke hem, zelfs onder de vreemdelingen, die Monte Carlo bezochten, bijzonder po pulair maakte op het tennisveld. Hij speel de soms schitterend, maar met blijkbare onverschilligheid. Hij had het voorkomen van iemand, wiens gedachten elders zijn. In een van de pauzes trok hij Christopher ter zijde en sloeg den arm om zijn schou der. „Chris, oude jongen", zeide hij vertrou welijk, „dat meisje maakt mij nog gek". „Myrtile?" vroeg Christopher, zich op zettelijk dom houdend. „Wees toch geen ezel", was het onge duldige antwoord. „Je weet heel goed, dat ik Pauline de Ponière bedoel. Zeg eens, dineer je hedenavond in de Villa?" „Hedenavond niet. Je familie dineert bij den Prins." „Ik heb een afspraak met Carruthers, maar ik zal hem in den steek laten", zeide Gerald haastig. „Ik moet met je praten'. het Japansch-Chineesche conflict zal bewaren. Artikel 15. China heeft een beroep op den Vol kenbond gedaan op grond van art. 15 van het pact In de eerste faze van het geschil heeft China zich beperkt tot een be roep op art. 11. Art. 11 is stellig (vager dan de bepaling, waar men hef thans over heeft Art. 11 zegt alleen, dat elke oorlogsdreiging den Bond raakt en dat de Bond dan maatregelen moet nemen tot handhaving van den vrede. In verband hiermee besloot men in dertijd tot uitzending van de enquête commissie naar Mandsjoerije, nadat men er tot tweemaal toe vergeefs bij de Japanners op had aangedrongen, dit gebied te ontruimen. Art. 15 kent een scherper omschre ven procedure. Wanneer een conflict tot een breuk kan leiden en arbitrage is, zooals in 't huidige geval, niet ge vraagd, dan komt het voor den Raad. Vindt deze geen oplossing, die beide partijen bevredigt, dan stelt de Raad een rapport op, waarin o.a. voorstel len worden gedaan, die het geschiktst worden geacht voor de beëindiging van het conflict. Worden die voorstel len eenstemmig gedaan (afgezien van de betrokken landen), dan verbinden de Bondsleden zich geen oorlog te voeren tegen de partij, die de voor stellen aanvaardt (hetgeen hen vrij laat tegenover de andere partij). Wor den de voorstellen niet eenstemmig gedaan, dan zijn alle Bondsleden vrij om te doen wat zij nuttig achten in het belang van het recht. Een zeer belangrijke alinea van art. 15 bepaalt ten slotte, dat elke geschilpartij het recht heeft de zaak voor de Bonds vergadering te brengen, mits binnen 14 dagen nadat het conflict voor den Raad is gebracht De leden van den Bondsraad heb ben thans hun houding te bepalen. Steun aan vlastelers. Door de gewestelijke vlastelersver- eeniging voor Zeeland, wordt in ver band met de steun aan de vlasindus trie en vlasteelt, het volgende mede gedeeld: In verband met de door de regee ring beschikbaar gestelde premie van flöO per H.A. tot een totaal van f960.000 voor steun aan de vlasindus trie en vlasteelt voor den oogst 1932, wordt op het navolgende de aandacht gevestigd. De bedoeling van de regeering hier mede is in de eerste plaats de vlas industrie direct en daardoor de teelt indirect te steunen. De totaalpremie van f 160 per H.A. wordt zoodanig verdeeld, dat voor het repelen be schikbaar is een bedrag van hoog stens f 50 per H.A., waarmede dus de telers in de eerste plaats te maken hebben, terwijl de resteerende f110 per H.A. beschikbaar zijn voor de verdere verwerking van vlas tot linnen in Nederlandsche bedrijven. Is men voornemens in totaal meer dan 6000 H.A. uit te zaaien, dan zal de gevraag de oppervlakte waarover steun zal worden uitgekeerd, teruggebracht worden tot 36 pet. van de gemiddelde verbouwde totaaloppervlakte in 1928, „En ik heb je ook een paar woorden te zeggen," antwoordde Christopher. „Wij moeten nu weer spelen", zeide Ge rald, opstaande. „Laten wij ergens heen gaan, waar we alleen kunnen blijven -- in Ciro's restaurant om half negen dus". XI. Gerald en Christopher waren een beetje teleurgesteld in hun rendezvous, wat be treft de mogelijkheid tot een intiem ge sprek. Ofschoon het twintig minuten voor negen was, toen zij binnenkwamen, ston den er nog een groot aantal bezoekers voor het buffet, die cocktails gebruikten, en vele van de tafeltje aan den wand wa ren reeds bezet. Zij kozen er een, dat zoo ver mogelijk was, en gingen naast elkaar zitten met him rug naar den muur. Ge rald bestelde het diner en den wijn. Toen opende hij het gesprek met een ietwat plotselinge vraag. „Chris", vroeg hij, „wat denk je eigen lijk van mademoiselle de Ponière?" „Ik ken haar niet", herinnerde Christo pher hem. „Ik eigenlijk ook niet", verklaarde Ge rald ietwat bitter. „Zij stond mij toe mij voor te stellen op het strand onder de Vil la, en naderhand heeft zij eiken avond met mij in de auto gereden, maar dat doet ze in het geheim, en als ik haar met haar tan te ontmoet, mag ik niet tot haar spreken of een teeken van herkenning geven. Het wordt mij niet toegestaan haar een bezoek 1929 en 1930. Wordt minder dan 6000 RA. uitgezaaid, dan zal de uit te kee- ren steun toch niet grooter zijn i dan f160 per RA. De uitvoering de rsteunregeling is door de regeering opgedragen aan de daartoe op 6 Januari j.l. opgerichte Vlasfelersvereeniging welke is geves tigd te Goes en werkt over geheel Ne derland, en welke is opgericht door de vertegenwoordigers der gezamen lijke vlasverbouwende provincies. Het bureau der vlasfelersvereeniging is gevestigd in de Rijkslandbouwwinter- school te Goes, tel. 98, vanwaar op aanvrage eventueel gewenschte in lichtingen worden verstrekt De Vlasfelersvereeniging bestaat uit leden en erkende telers. Leden kunnen zijn alle rechtspersoonlijkheid bezit tende provinciale of gewestelijke land bouworganisaties, welke zijn aange sloten bij een der drie centrale land bouworganisaties. Erkende telers zijn diegene, die ten genoege van het bestuur kunnen aan- toonen, dat zij of hun voorganger op een betreffend bedrijf, over de jaren 1928, '29 en '30 gemiddeld minstens 1/2 H.A. vlas per jaar verbouwden, of in een der drie jaren minstens SU/a H.A. of in andere combinatie. De Vlasfelersvereeniging draagt de regeling verder op aan gewestelijke of plaatselijke commissies. In verband met de in Zeeland bestaande Tarwe- organisatie, is uit het bestuur hiervan de gewestelijke vlascommissie voor Zeeland gevormd. Deze Vlastelers- commissie verzoekt a.s. vlasverbou wers zich zoo spoedig mogelijk en uiterlijk 15 Februari a-s. op te geven aan de betreffende commissieleden voor hun kring i. c. dus de leden (pan het bestuur der Tarwe-organisatie en de Kringsecretarissen hiervan, welke gewenschte nadere inlichtingen kunnen verstrekken, waarna hen een formu lier zal worden toegezonden voor op gave van de daarin gevraagde gege vens. Aan de hand dezer gegevens kunnen de telers worden erkend. De erkenning brengt geen leverings plicht met zich mede, desgewenscht is men vrij te verkoopen naar België, in welk geval echter, als men ongere- peld vlas verkoopt, geen steun wordt gegeven. Aangezien de voornaamste bedoe ling is werkverschaffing in Nederland, zijn t. o. v. de verdeeling der beschik bare repelpremies van f50 per H.A. bezondere bepalingen gemaakt, zoodat de teler die gerepeld naar België ver koopt, minder ontvangt dan de teler die gerepeld naar een Nederlandsche vlasser levert Er wordt n.l. uitgekeerd voor het repelen een bedrag van f7 per 1000 K.G. gerepeld vlas, dus bijv. bij een opbrengst van 6000 K.G. gere peld vlas per RA. 6 maal f7 is f 42. Van de restanten wordt een kas ge vormd die later naar evenredigheid van levering verdeeld wordt onder die telers, die hun vlas in Nederland laten verwerken, onder nader door de centr. commissie te stellen voorwaar den. Vlastelers, die tevens vlasser zijn, worden eenerzijds opgevat als teler, terwijl zij verder, zoowel voor hun eigen vlas als voor het door hen aan gekochte, vallen onder de bepalingen voor de vlassers, t a. van de verdee ling der f110 bewerkingspremie. te brengen, ik weet niet, waar zij vandaan komen, ik weet zelfs haar nationaliteit niet. Overigens schijnen zij niemand te kennen in Monte Carlo, en wij hebben evenmin ooit een gemeenschappelijken kennis ont moet!" „Dat is een eigenaardige toestand", gaf Christopher toe. „Ik kan niet de minste reden zien, waarom je haar tante geen be zoek moogt brengen. „Ik evenmin", stemde Gerald toe. „Ik vlei mij, dat ik voor mijn weinige goedbe- stede jaren heel wat van de wereld en haar valstrikken heb gezien, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik die twee vrouwen niet begrijp". „Hoe is mademoiselle's houding jegens jou, wanneer je alleen bent?" vroeg Chris topher. „Bespottelijk gereserveerd", antwoord de Gerald. „Ik heb eens haar hand aange raakt, en ik dacht, dat zij mij zou slaan. Hoe vernederend het ook voor mij klinkt, ik ben half geneigd te gelooven, dat het de auto alleen is, die haar aantrekt, en dat ik weinig meer voor haar beteeken dan de man, die ze bestuurt". „En wensch je meer voor haar te zijn?" vroeg Christopher op den man af. „Ik weet het niet", antwoordde Gerald na een oogenblik aarzelen. „Zij trekt mij vreeselijk aan. Dat heeft zij van het begin af gedaan". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1