De weg tot geluk N° ii Maandag 25 Januari 1952 119® Jaargang. Buitenland, Binnenland Rechtszaken 'VAM MELLE'S- GOESCHE^ ONTBYT-KOEK Stadsnieuws ABONNEMENT Mjs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag- ea Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Gocsche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Rdm. gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorna. China en Japan. Gespannen toestand. De Japanners hebben te Sjanghai 500 manschappen, benevens een groot aantal machinegeweren en veldge schut ontscheept, zoodat het aantal Japanners daar ter stede tot 14000 is gestegen. De toestand wordt zeer gespannen geacht De Japansche consul-generaal heeft bij de Chineesche centrale regeering geprotesteerd tegen in de Chineesche bladen gepubliceerde artikelen, die beleedigend zijn voor den Japanschen keizer. De consul eischt formeele ver ontschuldiging en tevens de ontbin ding van de anti-Japansche bonden en vereenigingen in China. Naar verluidt, hebben de ongunsti ge berichten uit Sjanghai te New York groote verontrusting teweeg gebracht, daar er ruim 5000 Amerikanen te Sjanghai verblijf houden. De regeering heeft evenwel nog niet besloten oor logsschepen naar Sjanghai te zenden, daar zij hoopt dat de spanning spoe dig zal afnemen. Steden verwoest. Uit San Salvador wordt bericht.dat de plaatsen Antigua en Santa Lucia Cotzumalguapa, zoomede andere ste den in Guatamala door een uitbarsting van den vulkaan Acatenango zijn ver woest, terwijl er boven andere ste den in dit land dichte wolken rook en asch hangen. Contingenteering. Naar wij vernemen, hebben na de aanneming van het contingenteerings- wetje de regeering voor circa twee honderd artikelen verzoeken tot be perking van den invoer bereikt De spoorwegaanslagen. Naar wij vernemen heeft de Officier van justitie een bedrag van f1000 uitgeloofd voor hem of haar, die den dader van de spoorwegaanslagen kan aanwijzen of althans zulke inlichtin gen kan geven, dat tot arrestatie van hem kan worden overgegaan. Gebleken is, dat op de Zaansche lijn ter hoogte, waar de dwarsligger en het hectometer-paaltje zijn gevonden, ook nog een betonnen blokje, dat de ligging van den ondergrondschen stroomkabel aanduidt, gedeeltelijk uit den grond gerukt werd gevonden. Deze blokjes zitten vast aan een ket ting, zoodat de onverlaat er niet in geslaagd is het uit den grond te trek ken. De ploegbaas verzekerde, dat de ze blokjes langs de lijn alle normaal in den grond hadden gezeten. Het Deensche vleesch. Dezer dagen is een Deensche dele gatie uit vijf personen bestaande, van Kopenhagen naar Den Haag gekomen om onderhandelingen te voeren en besprekingen met de betrokken auto riteiten te hebben over den invoer van Deensch vleesch en de maatregelen welke van Nederlandsche zijde tegen dien invoer genomen zullen worden. 15 FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Omdat u een jong man is", antwoord de Pauline. „Er zijn twee dingen, welke mijn tante meer dan iets anders ducht een gezwollen keel voor haar zelf, en jon ge mannen voor mij". „Ik zie niet in, hoe zij kan hopen jonge mannen altijd van u verwijderd te houden" verklaarde Gerald. „U neemt het immers niet kwalijk, dat ik zeg, dat u een meisje is, waarmee jonge mannen gaarne kennis zouden willen maken?" Haar glimlach keerde terug. Zij lachte zelfs even, waarbij zij prachtige tanden het zien. „Waarlijk, u is een wonderlijk mensch". merkte zij op. „Praten alle jonge Engel- sche mannen zoo openhartig bij toevallige kennismakingen?" Gerald raakte in verlegenheid. Pauline beantwoordde volstrekt niet aan de voor stelling, die hij zich van haar had gemaakt. „Ik geloof niet, dat ik veel van de an deren verschil", zeide hij. De delegatie is Vrijdag weer naar Denemarken teruggekeerd. De presi dent van den Deenschen Landbouw raad, tevens voorzitter der delegatie en de secretaris-generaal van dien Raad hebben over het verloop der be sprekingen verklaard dat geen middel onbeproefd is gelaten om een resul taat te bereiken, dat eenigermate met hun wenschen overeenkwam. Zij kon den echter in het geheel niet over een resultaat spreken, omdat de onder handelingen hun een groote teleur stelling bereid hebben. Het negatieve resultaat betreurden zij zeer en in het bijzonder datde Nederlandsche autoriteiten het noo- dïg geoordeeld hebben een contingen teering van vleesch voor te schrijven die, na de huidige bepalingen, nauwe lijks 1 pet van de totale Nederland sche consumptie van rundvleesch en nauwelijks 1 pet van den totalen Deenschen uitvoer omvat. Van Nederlandsche zijde werd er op gewezen, dat men met de moei lijke omstandigheden, waarin land bouw en veeteelt verkeeren en even eens met de mentaliteit der landbou wers rekening moest houden. De Denen wezen op de Neder- landsch-Deensche handelsbalans, wel ke voor Nederland zeer actief is en maakten er opmerkzaam op dat de vleeschinvoer reeds sedert Nieuwjaar belast geworden is met een 100 pet. verhoogd recht en dat de prijsverhou ding zoodanig is, dat de Deensche boer niet eens de helft van den prijs krijgt, welke de Nederlandsche boeren voor hun vleesch krijgen. Ten slotte legden zij er den nadruk op, dat zij zeer vreesden, dat de ver ontwaardiging, welke deze regeling ver oorzaken zal niet zal nalaten gevol gen te hebben voor de handelsbetrek kingen tusschen Nederland <en Dene marken. De Weldadigheidszegels. Van de weldadigheidszegels, welke van 10 December tot en rnejt 9 Januari verkrijgbaar waren, zijn volgens de voorloopige opgave de volgende aan tallen verkocht: IV2 cent 1.719.979 (vorig jaar 1.539.018); 5 cent 1.016.685 (vorig jaar 1.056.453); 6 cent 1.718.179 (vorig jaar 1.664.640) en 121/2 cent 427.241 (vorig jaar 512.116), tezamen 4.882.084, dat is iets meer dan verle den jaar toen er 4.772.227 verkocht werden. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. Zonder rem. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde J. A. de K. te Goes tot f5 boete of 5 d. h. wegens het rijden met een rijwiel met freewheel doch zonder rem. Faillissementen. Failliet verklaard: O. K. G. Klinge- beil, veekoopman te Middelburg. Rechter-commissaris Mr. A. v. d. Hoop. Curator Mr. F. B. Evers te Mid delburg. ♦OEN SOETEN INVALSEDERT IS2.S „Zeg mij eens, uit welk land is u af komstig?" „Waarom zou ik u iets omtrent mij zelf vertellen?" vroeg zij ietwat koel. „Het kwam mij voor, dat het onze kennismaking zou bespoedigen." ,Heb ik er in toegestemd, kennis met u te maken?" „Wel, u praat tenminste met mij", zeide hij, met lachende oogen. „Ik zie niet in, hoe ik dat had kunnen nalaten", antwoordde zij. „Indien u wer kelijk belang stelt in mijn nationaliteit, wil ik u zeggen, dat ik een beetje Fransch bloed in de aderen heb. Frankrijk is ech ter mijn geboorteland niet". „En u woont waar?" „Nergens", antwoordde zij, een beetje droevig. „Wij zijn nu zwervers wat u avonturiers zou nemen". Gerald trok de wenkbrauwen op. „Dat is toch het juiste woord niet", mompelde hij. „Mijn tante heeft een vreemden tegen zin om menschen op reis te ontmoeten", ging Pauline voort. „Ik zelf vind haar ge reserveerdheid soms een beetje vervelend. Daarom gedraag ik mij nu zoo slecht en laat u tegen mij praten". „Uw tante schijnt een moeilijk persoon tje te zijn", zuchtte Gerald. „Ik zie niet in, waarom ik geen kennis met haar kan ma ken en u beiden ergens te dineeren kan vragen." RAAD VAN GOES. (Vervolg). Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. bericht van Gedepu teerde Staten van Zeeland dat hunne be slissing omtrent de begrooting voor 1932 is verdaagd tot 1 April 1932. Verzoek van de Provinciale Commissie voor Werkloozenzorg om aandacht te schenken aan een motie of resolutie inzake bestrijding der werkloosheid. Verzoek van een aantal autobusonder nemers om de verordening tot het heffen van staangeld voor autobussenen weder in te trekken. Benevens eenige goedgekeurde raadsbe sluiten. Een en ander wordt als kennis geving aangenomen.Het laatste punt wordt in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Diversen. Verzoeken om afschrijving van belas ting. Worden volgens advies toegestaan. Verzoek van den heer G. Bruel om ver mindering van pacht van gemeetegrond. Op voorstel van B. en W. goedgekeurd, Voorstel tot onderhandsche verhuring van de woning Voorstad no. 32. Als voren. Voorstel tot afstand van grond aan den heer C. Schrijver. Als voren. Voorstel tot wijziging der Bouwveror dening. Als voren. Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting voor het jaar 1931. Als voren. Voorstel tot het aanbrengen van straat verlichting in de Kamperfoeliestraat. Als voren. Winkelsluiting. De heer Visscher constateert, dat het prae-advies eigenlijk heelemaal geen prae-advies is. Ze hebben er zich met een „Jantje van Leiden" afgemaakt en niet zelfstandig gehandeld, doch slechts het ad vies der middenstanders opgevolgd. Spr. had overleg met de vertegenwoordigers van het personeel wenschelijker geacht. Hij bespreekt het onderwerp: „vrijen mid dag of morgen". Het grootste deel der winkeliers heeft geen personeel in dienst, slechts de anderen hebben met het werk- besluit te maken. Spr. begrijpt dan ook dat de laatsten trachten in concurrentie strijd, zoo weinig mogelijk te geven. B. en W. volgen nu hun advies op en dienen daarmede een groepsbelang. Ook winkel personeel heeft echter recht op bescher ming der overheid, het is reeds in veel ten achter. Spr. wil dan ook het voorstel aan houden om B. en W. alsnog gelegenheid te geven tot overleg met de personeel- organisaties. De heer Simons protesteert er tegen dat B. en W. alleen met het belang der winkeliers rekening zouden houden. Uit het advies der middenstandsvereenigin- gen blijkt duidelijk, dat een vrijen middag, b.v. de Woensdagmiddag, onmogelijk in te voeren is. De minister heeft voorts ook duidelijk te kennen gegeven dat een en ander bezien moet worden in het belang der werkgevers. De heer Crucq wijst er op, dat het gros der winkeliers een vijf-en-twintig jaar geleden ook was tegen het acht uur sluiten des avonds en thans zijn ze dank baar, dat deze verordening gekomen is. volgens spr., en hij raadt aan, deze kwes tie nog eens te bezien. Het personeel zal „Zet dat uit uw hoofd!" zeide het meis je haastig. „Beloof mij eerst, voor ik lan ger met u spreek,dat u niet naar de Villa zult gaan of een blijk van herkenning zult geven, als wij elkaar in de Speelzaal of ergens anders mochten ontmoeten". ,Maar waarom ter wereld niet?" vroeg Gerald. „Indien uw tante zoo aan de vor men hecht, kan ik toch wel iemand vinden, om mij voor te stellen?" Indien u mij niet belooft, wat ik vraag", dreigde zij, haar rokken met de eene hand vastgrijpend, als om van het rotsblok te springen, „zal ik u terstond verlaten". .Natuurlijk beloof ik het", stemde hij toe. „Mag ik u intusschen even vragen, zoo onder ons beiden ken ik u of ken ik u niet?" „Wij zijn elkaar geheel vreemd", ver klaarde zij. „Neem dan mijn nederige verontschul diging aan, dat ik u heb aangesproken", smeekte Gerald met een diepe buiging. Pauline dacht een oogenblik na. „Volgens de welvoegelijkheid", zeide zij, „moest u zeker terstond weggaan. Maar ik was eigenlijk van plan u iets an ders voor te stellen." „Laat mij het in elk geval hooren' drong hij aan. „Ik zag u in uw auto naar uw vaders villa rijden. Wilt u mij er een eindje in meenemen?" Hier begint het zeker ook voor b.v. een vrijen Donderdag middag te vinden zijn. De voorzitter merkt op, dat B. en^oorkom Gorgel droog W. er zich werkelijk niet met een „Jantje me Vwyb€*l*f van Leiden" afgemaakt hebben. Er is veel over geschreven en gewreven. Maar spr. gelooft niet, dat een vrijen middag iets voor Goes is. De heer Simons zegt, dat hij het even goed een „kleinheid" van het personeel kan noemen, als zij aan den vrijen middag vasthouden. Verder wijst spr. op het be sliste schrijven van den Minister en meent, dat het vraagstuk voldoende bekeken is. De heer Van der Wart vraagt of er hier veel georganiseerd personeel is en waarom B. en W. niet overlegd hebben met het personeel. De voorzitter wijst er op, dat in deze het schrijven van den Minister opge volgd is, inzake het advies vragen aan de werkgevers. Wethouder Goedbloed meent, dat wat de heer Visscher vraagt, niet op den weg van B. en W. ligt. Verder gaan is formeel absoluut onjuist. Het voorstel-Visscher c.s. hierna in stemming gebracht, wordt met 2 stemmen voor verworpen. Bij artikelsgewijze behandeling vindt de heer Crucq het eigenlijk een bezwaar dat Zondags geen enkele sigarenwinkel open mag zijn, in verband met vreemde- lingenbezoek. De heer Simons vraagt, waar het personeel dan gehaald moet wor den. De heer Crucq bedoelt, dat er mo gelijk winkeliers persoonlijk voor openblij ven zouden zijn. De heer Visscher ziet het belang niet van het langer open blijven vóór of op enkele Chr. feest- en de kermisdagen. Wethouder Van M e 1 - 1 e wijst er op, dat dit van belang is in verband met het vreemdelingenbezoek op bedoelde dagen. De heer Visscher heeft er voorts bezwaar tegen, dat gedu rende den Zomertijd de winkels tot negen uur open mogen zijn. Hijzelf heeft er nooit behoefte aan gehad. De heer Simons merkt op, dat men er rekening mee moet houden met het feit, dat Goes op de omge ving aangewezen is. Wethouder Van M e 11 e wijst er op, dat vele winkeliers toch om acht uur sluiten. De heer V i s - m a i r e begrijpt niet, waarom er over ge sproken wordt. Het personeel gaat toch om acht uur naar huis. De heer De Roo meent, dat men den tijd verknoeit. Alleen de s. d.-raadsleden zijn er tegen; de win keliers zelf, die er alleen mee te maken hebben, waren er allemaal voor. Het voorstel-Visscher c.s., om ook des zomers om acht uur te sluiten, wordt hier na met 2 stemmen voor verworpen. Bij de automaten-kwestie merkt de heer D e R o o op, dat met de automaten geld de gemeente uitgaat, omdat ze meestal door firma's elders in huur gegeven worden. Voorts dienen ze meestal voor snoep enz. dus voelde spr. wel voor het advies der middenstanders om ze te verbieden. De voorzitter heeft er al eens over ge dacht of er geen automaten te maken zou den zijn voor het nemen van gemeente- besluiten. (Waarschijnlijk omdat het dan zooveel vlugger zou gaan. Red.) Doch de gemeente kan ze niet verbieden en alleen regelend optreden, wat dan ook gebeurd is De verordening wordt hierna z. h. s. goedgekeurd. Geldleeningen. Voorstel tot het aanvaarden van een tijdelijk voorschot uit 's Rijks kas ten be drage van f 130.500. Z. h. s. goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning ad f 14.000 met de gemeente Bors- sele. Als voren. „Gaarne!" stemde hij gretig toe. „Waar zal ik u opnemen?" „Buiten de poorten der villa", antwoord de zij. „Mijn tante slaapt altijd twee uur. Dat is de eenige vrijheid, welke ik overdag heb. Ga als 't u blieft terstond de auto halen". Zij zond hem weg met een gebiedend handgebaar. Zoodra hij uit het gezicht was, sprong zij van het rotsblok, ging het strand over en begon langzaam naar bo ven te klimmen naar de Villa. Een paar maal lachte zij zacht in zichzelf. Het was een tochtje, waarover Gerald naderhand nadacht. Pauline had naast hem plaats genomen en leunde achterover met een air van volmaakte tevredenheid. Zij zag er werkelijk uit als iemand, die een zeldzaam genot smaakt. Zoodra Gerald echter de snelheid ver minderde, met het doel om een gesprek met haar aan te knoopen, was zij kortaf en haast onbeleefd, en zijn voorstel om langs den hoogen weg te rijden en in Niz- za thee te drinken werd terstond gewei gerd. Toen zij na een afwezigheid van on geveer anderhalf uur weer voor de poort der Villa kwamen, wilde zij hem met een koel afscheidsknikje verlaten. „U zult toch spoedig eens weer een ritje met mij maken morgen mis schien?" vroeg hij gretig. Zij schudde het hoofd. „Ik kan geen plannen maken", ant- Onderwijzeres. Verzoek van mejuffrouw F. Baetens om ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School B. Op voorstel van B. en W. wordt het ontslag eervol en onder dank voor de be wezen diensten verleend. Ambtenare n-r e g 1 e m e n t Voorstel tot vaststelling van een nieuw ambtenaren-reglement, als bedoeld in art. 125 der Ambtenarenwet. De voorzitter doet mededeeling van een adres van den Bond van Politie personeel en merkt op, dat hij het onjuist acht, nadat in Georganiseerd Overleg de zaak behandeld is, er nog een adres komt van één der organisaties. De heer Van Poelgeest had het juister gevonden als een plaatselijk regle ment opgemaakt was. Een dergelijk regle ment, meer gemaakt voor gemeenten met enkele duizenden ambtenaren, brengt voor een kleinere gemeente als Goes bezwaren met zich. Spr. betreurt dat in deze de op zet van B. en W. niet gevolgd kon wor den. Voorts vraagt spr. in verband met enkele nieuwe bepalingen, wat dit nieuwe reglement voor meer kosten met zich brengt als het vorige. De voorzitter merkt op, dat dit moeilijk te begrooten is. De heer Van Poelgeest heeft een dergelijk antwoord wel eens meer gekre gen, doch we mogen met de uitgaven niet omhoog en dus verdient ook dit punt aan dacht. Er zijn b.v. twee vacantie-dagen meer, waarvan de kosten toch wel te schatten zijn. De voorzitter zegt, dat dit zeer moeilijk blijft, in verband met de verschil lende diensten, en de wijze waarop die vacantie-dagen ingedeeld worden. Het zou slechts een slag in de lucht zijn. Bij artikelsgewijze behandeling wordt vrij langdurig gesproken over het punt be treffende de herkeuring bij aanstelling in vasten dienst, na in tijdelijken dienst te zijn geweest, die alleen in bijzondere ge vallen plaats vindt. De heer De Roo wil deze herkeuring verplichtend stellen Er komt echter geen wijziging in. Bij art. 16 dreigt opnieuw een lang debat, tot de heer Van der Does er op wijst, dat men zoo nooit aan het einde komt en in Georganiseerd Overleg alles reeds in den breede besproken is. Even later dreigen weer uitvoerige besprekingen, waarbij de heer Van Poelgeest als oorzaak noemt, het niet juiste passen van deze ver ordening in het kader van Goes. B ij betrekking e.d. Bij art. 20 maken enkele leden er aan merking op, dat volgens het tweede lid, aan een ambtenaar alleen het waarnemen van een bijbetrekking o.d. zal worden ver boden, als de dienst er door geschaad wordt. Na bespreking wordt dit lid ge schrapt. B. en W. blijven dus vrij, op wel ke gronden zij het waarnemen van een bij betrekking o.d. door een ambtenaar al of niet zullen verbieden. Werkt ij d Politie. Van art. 24 wordt het 3e lid geschrapt, inhoudende, dat voor de gemeente-politie de bepalingen van dit artikel (48-urige werkweek) voor zooveel mogelijk zullen worden toegepast. De voorzitter ves tigde er de aandacht op, dat de politie da delijk onder den burgemeester staat en de ze in dergelijke te beslissen heeft. Te Goes woordde zij. „Ik vind het heel onwaar schijnlijk. Dank u zeer voor uw vriende lijkheid. Uw auto rijdt heerlijk". Zij ging weg met het voorkomen van iemand, die een groote gunst heeft ver leend. Gerald reed langzaam terug naar de Villa d' Acacia en voegde zich bij zijn zuster op het terras. „Weet je iets van de twee dames in de villa hiernaast, Mary?" vroeg hij. Zij zag bedenkelijk op van haar boek. „Men kent hier nooit zijn buren", zei de zij. „Ik heb ze onlangs zien rijden een vreemd uitziende oude dame en een heel knap meisje. Is er iets zonderlings met haar, of verbeeld ik mij dat slechts?" „Er is iets ongewoons", antwoordde Gerald. „Zij schijnen er volstrekt niet op gesteld kennis met anderen te maken, het geen vreemd is in een plaats als deze. Ik sprak toevallig een paar minuten met de jongste. Zij gaf mij echter den indruk, dat ze menschen waren van meer beteekenis, dan hun leefwijze hier schijnt aan te dui den". „Ik hoop niet, dat ik hard oordeel", merkte Mary op. „Een bejaarde dame zon der vrienden, die een heel mooi meisje meeneemt naar publieke plaatsen, geeft aanleiding tot praatjes, nietwaar?... Ver tel me eens wat van je beschermelinge?" ,Wij hebben met haar geluncht, Chris en ik", antwoordde Gerald. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1