KOOPJES bij L! NT VELT, HOEK KONINGSTRAAT-- MAGDALENASTRAAT, GOES Gemengd Nieuws Duizenden en duizenden „L0CARBITS" Groene Kruis Hoestbonbons verdacht werden bij het invoeren van de Calmette procedure te Lübeck door nalatigheid en veronachtzaming van de voorgeschreven medische voorzich tigheidsmaatregelen, schuldig te zijn aan den dood van een aantal kinderen, verklaarde dr. Lienau, dat het er niet om ging, de algemeene houding van de beklaagden te onderzoeken, doch slechts te bepalen, of zij zich aan ge noemde overtredingen hebben schuldig gemaakt in strafrechtelijken zin. Het O.M. heeft ook onderzocht, of de kring der beklaagden voor uitbrei ding in aanmerking kwam, doch is ten aanzien hiervan tot een afwijzende conclusie gekomen. Dr. Lienau ver klaarde uitdrukkelijk, dat dit proces niet de taak had een oordeel te vel len of de door prof, Calmette inge voerde methode juist was en of zij voldeed aan de eischcn der weten schap, of dat zij een gevaar met zich meebracht. Volgens hem lag de sleutel voor de verklaring van het gebeurde in het laboratorium. In verband met de verklaringen van de deskundigen prof. Ludwïg Lange, Bruno Lange en Hahn, was met zekerheid aan te nemen, dat met de culturen geknoeid was. Daar van behoorde prof. Deycke, als ver antwoordelijke persoon, de schuld te krijgen. Niet omdat hij dat zelf gedaan had, maar omdat dergelijke zorgeloos heid in een laboratorium, waar be hoorlijk toezicht werd uitgeoefend, niet plaats zou kunnen vinden. Volgens hem had verwisseling van culturen plaats gehad. In elk geval, oordeelde dr. Lienau, was het onverantwoordelijk van prof. Deycke, om geen proeven op dieren te nemen, vóór de kinderen met de entstof te behandelen. Er is hier sprake van schuld we gens nalatigheid. Bewezen is ook het oorzakelijk verband tusschen deze nalatigheid en den dood van de be handelde kinderen. Na een korte pauze kreeg Staatsan- walt dr. von Beust het woord. Hij herinnerde aan de verschillende waarschuwingen tegen de invoering van de methode Calmette in Duitscn- land. De verdachten hadden de ge boden voorzichtigheid verwaarloosd door na te laten, zich op de hoogte te stellen van het standpunt van den Rijksgezondheidsdienst. Anderzijds waren de opvattingen in de medische wereld in zake de schadelijkheid of de goede werking van het Calmette- praeparaat in Duïtschland verdeeld. \Vat de toepassing van het praepa- raat betreft, heeft verdachte Altstadt blijkbaar geen kennis genomen van de voorschriften van Calmette over het gebruik van het praeparaat, terwijl hij ook het Calmette-boek niet heeft geraadpleegd. Bij zijn eerste toepas sing heeft Altstadt zich niet bekom merd om de gevolgen en de uitwerking van het vaccin op de kinderen, het slagen of mislukken van de proef. Ook dr. von Beust meende, dat hier geen sprake was geweest van veront reiniging van een cultuur in het labo ratorium. Hij was van meening, dat de culturen met anderen verwisseld waren. Volgens hem was de cultuur van de Bacil-Calmette-Guérïn te Lü beck verwisseld met de cultuur van den bacil zooals die gekweekt wordt voor gebruik in het vaccin dat in Kiel in gebruik is (d.w.z. humane bacil.) Dr. von Beust achtte prof. Altstadt verantwoordelijk voor het overlijden van de kinderen. Hij is daarvoor strafrechtelijk aansprakelijk en zijn schuld is zeer groot. Een zware straf is hier op haar plaats. Dr. Altstadt heeft geleden onder het ongeluk dat gebeurd is. Hij heeft te goeder trouw gehandeld en het beste gewild. Maar hij heeft gehandeld als een kapitein van een schip, vol met de beste wenschen, dat echter als vlag erzucht voerde, dat zwaar geladen was met risico en dat geen reddings booten aan boord had, omdat de ka pitein meende, dat het schip niet kon vergaan. Hef ongeluk, dat gebeurd is, zal als een vreeselijk mene tekel in de ge schiedenis der medische wetenschap blijven. Tenslotte zijn gisteren door den of ficier van iustitie de volgende straf fen geëischt: Tegen dr. Deycke en dr. Altstadt elk drie jaar en tegen professor Klotz één jaar gevangenisstraf. Voor de ver pleegster Anna Schultze vroeg de of ficier vrijspraak. Binnenland: De Stanfries IV gelicht. De 1 ij ken van de opva renden niet gevonden. Woensdag is na veel inspanning het wrak van- de tijdens de reis van Amster dam naar Harlingen op de Zuiderzee ver gane vrachtstoomboot Stanfries IV van de N.V. Scheepvaart Maatschappij Holland- Friesland gelicht. De groote moeilijkheid bij de berging was het feit, dat de Stanfries met de kiel naar boven lag, waardoor zij eerst om getrokken moest worden. Toen dit ge- rr schied was. werd het schip door twee Marseille aan. Hij zal de arrestanten voor bokken zoover gelicht, dat met de centri- fugaal-pomp eerst het groote ruim en daarna het machine- en ketelruim kon worden leeggepompt. Om ongeveer 5 uur 's middags was de Stanfries IV drijvende en konden de des kundigen een onderzoek aan boord instel len. Daarbij is gebleken, dat de ingangs- kappen van de voor- en achterlogiezen en alle luiken waren weggeslagen; voorts, dat de groote lier bij de mast dwars bij het dek horizontaal was afgebroken, welk lot ook de mast zelf, en wel bij den mastko ker, heeft getroffen. Het zeil stond in top, een bewijs, dat het schip zeilde, toen de ramp geschiedde. Ook is komen vast te staan, dat de Stanfries IV niet ten anker is gegaan. De ankerketting was namelijk niet uitgeloopen en de spil stond vast. Voor zoover viel na te gaan waren de lijken van de vier opvarenden, die bij de ramp om het leven zijn gekomen, niet meer aan boord. De machine was nog op haar plaats. Romp en dek waren geheel in tact. Door drie kogels getroffen. De toestand van de dienstbode, op wie j.l. Zondag door haar vroegeren verloof de vier schoten werden gelost, waarna de dader zelfmoord pleegde, is thans tame lijk bevredigend. Het bleek, dat zij door drie kogels is getroffen en wel in de hand, achter in een der ooren en in de rech- teronderkaak. De eerste twee kogels zijn verwijderd, de derde nog niet, daar deze tot in het verhemelte is doorgedrongen. Waarschuwing tegen apiol. jj De voorzitter van den gezondheidsraad 'waarschuwt nog eens tegen middelen als jhet preparaat, dat als apiol wordt aange duid en dat zeer gevaarlijke vergiften be vat. Het gebruik er van veroorzaakt dik wijls uitgebreide verlammingen en zelfs in de minst kwaadaardige gevallen duurt het vaak maanden alvorens verbetering op treedt. Het Santal gevallen van zulk een vergiftiging wordt steeds grooter. De gestolen f 60.000. Kok en De Haas geknipt. Gisternacht zijn te Marseille aangehou den de twee voortvluchtige Nederlanders, Kok en De Haas, naar wie sedert gerui- men tijd nasporingen zijn verricht in ver band met een diefstal van f 60.000 ten na- deele van de Nederlandsche Landbouw- bank te Amsterdam, De politie had de overtuiging dat het tweetal naar het Zuiden, namelijk naar België en Frankrijk was gereisd. De diver se kennissen en relaties van deze beide heeren werden gevolgd en toen kwam aan het licht, dat beiden uit München naar de hoofdstad hadden getelefoneerd. De heer Harrebomée zond daarop zijn inspecteur M. O. F. van der Heul naar München, Deze stelde met behulp van de politie al daar een uitgebreid onderzoek in, waaruit kwam vast te staan, dat Kok en De Haas twee dagen achereen in hotel Eden hadden gelogeerd. Doch nu hadden zij al weer de wijk genomen en bevonden zich in Straatsburg. Zeven verschillende personen te Am sterdam, behoorende tot de goede kennis sen van het tweetal, werden aan den tand gevoeld. De rechercheurs der mobile bri gade, Van Dijk en De Boer, verleenden daarbij hulp. Door de politieplakkaten wa ren alle politiecorpsen gewaarschuwd en desniettemin trokken de beide daders lus tig en rustig rond. Nu bleek dat zij in Frankrijk waren, daarna werd hun spoor in Zwitserland ontdekt. Na Zwitserland trokken Kok en De Haas weer naar Mar seille. De Nederlandsche politie waar schuwde den chef van Marseille, doch de vluchtelingen waren alweer verdwenen. Een 32-jarige vrouw, die een intieme vriendin van Kok was, behoorde tot het zevental, dat voortdurend geschaduwd werd. Zij is eenige malen gearresteerd en gefouilleerd: in haar woning werd alles overhoop gehaald. Dat deze vrouw op de hoogte was van de bewegingen van Kok en De Haas stond als een paal boven wa ter. Toch heeft zij de politie eenige ma len op een dwaalspoor gebracht, hetgeen het onderzoek heeft bemoeilijkt. Niettemin kon vastgesteld worden, dat het tweetal in Genua was geweest of zich daar bevond. De politie aldaar werd on middellijk gewaarschuwd en de directeur der bank ,dr. Huessen, alsmede inspecteur Van der Heul, reisden er heen. Opnieuw zou een groote jacht door een deel van West-Europa beginnen, Doch in Genua waren de heeren niet meer. Het spoor wees alweer naar San Remo en vandaar voor de tweede maal naar Genua. Plotseling kwam er iets aan het licht, dat er'öp zou kunnen wijzen, dat de Kok en De Haas zich wederom naar Marseille hadden begeven, Inspecteur Van der Heul belde de politie aldaar op en toen viel het gordijn voor het laatste bedrijf, door deze beide globetrotters gespeeld. Want de politie te Marseille drong een hotel bin nen en arresteerde het tweetal. Het schijnt dat Kok den vorigen keer te Marseille De Haas heeft losgelaten en met een derden persoon weer op reis is gegaan. Hoe 't ook zij, een bedrag van f 43.000 schijnt nog op het tweetal gevon den te zijn, zoodat de onkosten en de moeite van de jacht niet vergeefsch zijn geweest. Voorts is daar ter stede reeds f 7000 inbeslag genomen, zoodat het twee tal avonturiers vermoedelijk f 10.000 heeft uitgegeven. De politie-inspecteur kwam gisteren te de keus moeten stellen: terug naar Neder land te reizen en zich ter beschikking te stellen van de politie, óf te Marseille iTi arrest gesteld te worden en daar te wach ten tot de lange uitleveringsprocedure haar beslag heeft gekregen. Hoe slim en goed voorbereid de dief stal was, blijkt ook uit het feit, dat Kok niet regelrecht aan zijn vriendin geld zond. Hij deed zulks via een zijner kennissen, omdat hij wel begreep, dat de vrouw be- spionneerd zou worden. Een zijner vrienden en de vrouw zijn opnieuw gearresteerd, zoodat het aantal arrestanten in deze zaak vier bedraagt. Wat de vrouw betreft, dit was haar derde aanhouding in deze zaak. Gebleken is door een accountantsonder zoek dat Kok reeds eerder de bank voor ruim f 10.000 benadeeld had. Deze verduistering had hij in kleine ter mijnen gepleegd, door de staten te verval- schen. Een nader onderzoek daarnaar wordt nog ingesteld. Ook de gestolen boeken zijn terecht ge komen. Want nadat het veyzo.ek tot op sporing door de politie gedaan was, meld de een andere employé van de bank zich aan, die mededeelde, dat Kok het kaart systeem en de boeken bij hem thuis had gedeponeerd en hem f2000 had gegeven. De employé is en terecht bevreesd geworden en heeft onmiddellijk alles naar commissaris Harrebomée gebracht, bene vens de f 2000, die hij niet had willen aan raken. Zoo is dus deze moeilijke zaak binnen een maand tijd tot een goed einde ge bracht, dank zij het energieke optreden der verschillende politie-mannen. Analphabetische Senatoren. Het Hooggerechtshof van Egypte heeft zoo pas de verkiezing van twee senato ren voor ongeldig verklaard. Toen de bei de bedoelde heeren hun intocht in den Se naat deden, bleek namelijk, dat zij konden lezen noch schrijven. De voorzitter achtte dit zoozeer in strijd met de waardigheid van het parlement, dat hij weigerde hun geloofsbrieven te accepteeren. De affaire kwam tenslotte voor het Hooggerechtshof, dat een compromis vond, of althans meen de, dit te hebben gevonden. Den beiden analphabetischen senatoren werd drie maanden tijd gegeven, om zich alsnog i lezen en schrijven te békwamen. Het uitstel heeft echter niet mogen ba ten. Toen de twee edelachtbaren na drie maanden voor een examencommissie ver schenen, bleek, dat zij mét'geen mogelijk heid het a b c in hun- senatoriale koppen hadden kunnen hamereii. Thans is hun verkiezing dus definitief voor ongeldig BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacobus z.v. Dirk Roose en Francina Vereeke. Huw.-aang.: Marinuh Snoek 23 j. jm en Maria Cornelia Hoogerheide 22 j. jd Gehuwd: Antonius Hendricus Josephus Koch 31 j. jm. en Catharina Johanna Ma ria Bitter 26 j. jd.; Cornelis Vermont 25 j. jm. en Pieternella Cornelia Baarends 23 j. jd. i Fraude te Breda. Omtrent de onregelmatigheden in het garnizoen te Breda wordt nader medegedeeld, dat het aah het Depar tement van Defensie was opgevallen dat dit jaar de inschrijvingen de helft lager waren dan andere jaren. Dit wekte argwaan en een onderzoek werd ingesteld. Toen bleek, dat het jaren lang ge bruik was een bepaalde groep perso nen aan de inschrijvingen te doen deelnemen. Deze maakten een onder linge afspraak om een zeker percen tage aan de officieren en onder-offi cieren, die over de aanbestedingen gingen, uit te keeren. Dit jaar was met de aanbestedingen een onder-officier belast, die met de afspraken niet bekend was en die wei gerde op de hem gedane beloften van de inschrijvers in te gaan. Een officier en een adjudant-onder officier zijn in arrest gesteld. Een onderzoek in andere garnizoe nen zal worden ingesteld, (V.D.) Het mijnconflict bijgelegd. In de heden gehouden vergadering van de contactcommissie in het mijn bedrijf is het dreigend mijnconflict bijgelegd. De directies der particuliere mij nen hebben inzake het pensioen den zelfden grondslag toegezegd als de directies der Staatsmijnen. Besloten werd, dat de pensioencommissie de verdere uitwerking zal ter hand ne men. De bestaande loonsovereen- komst blijft gehandhaafd. Mocht loons verlaging noodig zijn, dan zullen de directies der particuliere mijnen dit moeten aantoonen. De tusschenkomst van den rijksbe middelaar is dus niet meer noodig. (V.D.) RAAD VAN GOES. Zitting van Vrijdag- m i d dag. Voorzitter is de burgemeester; alle leden zijn aanwezig. Voor tot behandeling der agenda over te gaan houdt de burgemeester de volgende z.g. Nieuwjaarsrede. Mijne heeren. De gewoonte vol gende van voorgaande jaren, zij het mij vergund, in de eerste vergadering van het nieuw aangebroken jaar, U allen het beste toe te wenschen voor 1932, zoowel voor U persoonlijk, als voor de Uwen en wensch ik tevens voorspoed bij Uwe werkzaamheden, die buiten den Raad van U worden gevorderd. De tijden, waarin wij thans leven, zijn niet gemakkelijk, zooals, helaas meerderen ook in het afgeloopen jaar hebben ondervonden en het besturen van een gemeente-huishouding, zelfs van een kleine gemeente als de onze, is er niet eenvoudiger op geworden vereischt heel wat zorg; daarbij veel tact en overleg en niet het minst een goede samenwerking tusschen de verschillende colleges en de personen die daarvan aan het hoofd staan. Ik wil hopen, dat zulks in 1932 niet te wenschen zal overlaten en geef ik U gaarne de verzekering, dat ik zal trachten, het mijne daartoe bij te dra gen. Gaf ik vorige jaren in de eerste bijeenkomst van den raad een vrij uitvoerig overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar met betrekking tot de gemeente was gebeurd, zoo wil ik mij daarbij thans eenige beperking opleggen, aangezien men dit alles la ter in het jaarverslag der gemeente kan terugvinden, waarbij ik evenwel de verwachting uitspreek, dat het ge meenteverslag over 1931 meer op tijd zal kunnen verschijnen, dan zulks het geval was met het verslag over het daaraan voorafgaande jaar. Wanneer ik nu begin met U enkele mededeelingen te doen, dan consta teer ik allereerst dat het bevolkings cijfer wederom gestegen is. Het to taal aantal inwoners bedraagt nu 9253 en wel 129 meer dan op 1 Januari 1931. Het aantal geborenen bedroeg 160, terwijl 83 gevallen van overlijden werden aangegeven. Er vestigden zich in Goes 582 personen terwijl 530 naar elders vertrokken. Als voornaamste werken vanwege de gemeente uitgevoerd, kan ik noe men: Het inrichten van de voormalige oudheidskamer voor den dienst der gemeente-secretarie, aangezien de ruimte voor de secretarie veel te wenschen overliet, en de secretarie kamer voor het personeel moest wor den beschikbaar gesteld. De restauratie van de gang en ves tibule van het Stadhuis werden vol tooid, zoodat het geheel thans een behoorlijk aanzien heeft. De openbare scholen A en C werden elk met een lokaal uitgebreid, door verbouwing van het bestaande gym nastieklokaal. Het oude woonhuis van het hoofd van school C werd afgebroken en ver rees ter plaatse een nieuwe en naar de eischen des tijds ingerichte gym- nastiekschool, ten gebruike voor alle lagere en U.L.O. scholen in deze ge meente. Buitengewoon belangrijk was de aankoop van „Ma Retraite" (woon huis van de familie Claus), gedeelte lijk gelegen in de gemeente Kloe tinge, met de bijbehoorende gronden; groot ongeveer 1.20 Hectare. De raad van Goes heeft daarmede goed werk verricht Ten behoeve van het grondbedrijf werden nog perceelen aangekocht van P. W. den Herder, gedeeltelijk we gens reeds eerder gemaakte overeen komst en nog enkele nieuwe percee- lèn* ...I De exploitatie van het gemeentelijk grondbedrijf gaat naar wensch en geeft redeh tot voldoening. De afna me van bouwrijp gemaakte gronden blijft zeer bevredigend. Ten behoeve van bouwplan III werd doorgegaan met den aanleg van stra ten, trottoirs, riolen etc. Voltooid werd het eerste deel van de Kamper foeliestraat, terwijl de Leliestraat en de Tulpstraat verder werden door getrokken. Het gedeelte Kamperfoe Bestraat tusschen de Voorstad en de Zonnebloemstraat is nog in aanleg, waarvoor een doorbraak in de Voor stad noodig was, in verband waar mede een drietal in eigendom verkre gen oude woningen werden afgebro ken. Ter plaatse verscheen een nieuw perceel voor den heer Baarends, voor latere straatverbreeding van de Voor stad werden in 1931 nog twee percee len aangekocht Door particulieren werden in het afgeloopen jaar gebouwd en voltooid een getal van 66 woningen, die als volgt zijn te rangschikken: 53 midden standswoningen van verschillende af meting; 3 winkelhuizen; 9 arbeiders woningen en 1 landhuis. 4 oude per ceelen werden afgebroken. Onder de belangrijke bouwwerken van particuliere zijde kunnen worden gerangschikt een gebouw voor de Twentsche Bank en de bouw van een nieuw R.K. bewaarschool. Voor de Amsterdamsche Bank is een nieuw pand in aanbouw. Aan de straten en wegen, alsmede aan de haven werden belangrijke wer ken verricht, en mag worden gezegd, dat het uiterlijk aanzien onzer ge meente wederom is verbeterd. In 1931 werd de doorloopende open stelling van het telefoonkantoor ver kregen, hetgeen vooral van belang is voor de ingezetenen in verband met de beide ziekenhuizen in onze ge meente en de verschillende medici in Goes en omgeving. Met betrekking tot de electrificatie zij vermeld dat thans bij het electrisch net in Goes 1051 perceeien zijn aange sloten, tegen 735 op 1 Januari 1931, alzoo een vermeerdering van 316 aan sluitingen. Ten aanzien van het gemeentelijk gasbedrijf kan ik U mededeelen dat, niettegenstaande de vorderingen van de P.Z.E.M., de gasafgifte in het vo- ris jaar is gestegen van 1.741.551 M3. tot 1.818.228 M3., alzoo een vermeer dering van 76.777 M3. Het aantal geplaatste gasmeters ver meerderde met 97 en het aantal munt meters met 69. Het hoofdbuizennet werd uitgebreid met 4101.35 M., waardoor het buizennet thans een totale lengte heeft van ruim 46 kilometer. Het aantal lantaarns in het verlichtingsgebied van Goes be draagt 421 of 43 meer dan per 1 Jai^. 1931. In de verbouwde stokerij werd het nieuwe ovenblok in gebruik geno men, terwijl een begin werd gemaakt met den inbouw van twee oude ovens. Het gemeentelijk gasbedrijf geeft al leszins reden tot tevredenheid. Inzake de scheepvaart zij vermeld, dat de haven binnenkwamen 1801 vaar tuigen tegen 1726 in 1930 en dat de haven uitgingen 1794 vaartuigen tegen 1729 in 1930. De totale tonnenmaat was over 1931 iets kleiner dan het daaraanvoorafgaande jaar. Met betrekking tot de werkver schaffing kan worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar in hef tijdvak van 1 Jan. tot 15 Juni aan gemiddeld 85 personen werk werd verschaft Voor de werkverschaffing werd in het seizoen 1930-'31 uitgegeven een bedrag groot f29144,02, waarvan al leen aan loon f20914,38. Door het burgerlijk armbestuur werd in laatstgenoemd bedrag een bij drage gegeven van f 10306,75. Door de hoofdambtenaren en het verdere personeel in dienst onzer ge meente is met ijver gewerkt en niet het minst door het in mijne onmid dellijke nabijheid werkende personeel ter secretarie onder leiding van den gemeente-secretaris. Aan mijne ijverige medewerkers wensch ik daarvoor een woord van lof niet te onthouden. Ik spreek den wensch uit, dat de leden van den raad van Goes, op zoo aangenaam mogelijke wijze, ieder naar zijn beste weten en kunnen, zullen mogen werken aan hetgeen bevorder lijk kan zijn voor de welvaart van Goes en de belangen der inwoners. Gaarne geef ik U de verzekering dat er naar zal streven daaraan de zoo juist mogelijke leiding te geven. Moge daarbij, zooals ik reeds in den aanhef zeide, de noodige samen werking niet ontbreken." Als oudste raadslid bedankte de heer Eckhardt den voorzitter voor zijn goede wenschen, die hij namens den raad met wederkeerige gelukwenschen beantwoordt. De notulen worden na een opmer king van den heer v. d. Wart goedge keurd. (De vergadering duurt voort) zij a dezen winter weer geholpen met Aangenaam middel tegen elke Hoest en Verkoud- heid. Volgens de recepten van Dr. ALPH. L0UQUETTE. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen 23 Jan. 24 25 26 27 28 29 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam. Vrm. Nam. 2.53 3.15 8.36 8.55 3.40 4.02 9.24 9.38 4.23 4.45 10.05 10.16 5.06 5.26 10.44 10.55 5.45 6.10 11.24 11.36 6.24 6.47 0.05 7.03 7.27 0.22 0.49

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 3