Stadsnieuws A Binnenland Buitenland. Rechtszaken TRADER HORN, PpoVincienieuWs E. C. Wierfs van Coehoorn. Uit ons vorig bericht betreffende het a.s. jubileum van commissaris Wierts van Coehoorn is een regel weg gevallen. Gelezen moest v/orden, dat dat hij 5 Febr. 1892 benoemd werd tot inspecteur van politie te Roermond, vervolgens naar 's Hertogenbosch ging, en daar bevorderd werd tot hoofd inspecteur. Goesche Burgerwacht. In het Schuttershof alhier werd de jaarvergadering van de Goesche Bur gerwacht gehouden. Het verslag van den secretaris-pen ningmeester wees ook nu weer een batig saldo aan. Het bestuurslid, de heer H. J. van Hove, werd als zooda nig herkozen. Er zullen pogingen in het werk ge steld worden, om gedurende den win' t(er weder te oefenen. Aan den heer p. Droogers werd het diploma met kruis uitgereikt als koningschutter le klas, terwijl aan hetzelfde lid werd uitge reikt de wisselprijs als sctiutterkoning der Goesche Burgerwacht De uitslag van den dezen zomer gehouden wedstrijd is als volgt: Wedstrijd lauwerkrans (wisselprijs) 1. J. Rouw 3e maal 144 p. (max. 150); 2. Jac. van Zweeden 143 p.; 3. P. Droo gers 140 p.; 4. J. M. van Riet 135 |p.; 5. M. de Jonge 134 p.; 6. M. G. |van der Wiele 133 p.; 7. I. Gunst 133 p.; 8. {A A. Nederhand 132 p.; 9. C. M. Kegge 131 p.; 10. C. Sinke 127 p.; 11. L. LKor- stanje 125 p.; 12. M. C. v. d. Bout 1119 p.; 13. A. Hillebrand 117 p. Personeele wedstrijd (max. 50 p.): 1. J. Rouw 49 p.; 2. Jac. van Zweeden 48 p.; 3. J. M. van Riet 43 p.; '4. P. Droogers 43 p.; 5. M. de Jonge 42 p.,; 6. M. G. v. d. Wiele 41 p. Daar de heer J. Rouw thans voor de derde maal den wisselprijs heeft behaald, ontvangt hij deze in eigen dom. De politie was nog vlugger. Konden wij onlangs melding maken van de blondine, die beter met de cassa van haar patroon bekend bleek te zijn dan deze vermoedde, doch dat de politie thans weder ter onderzoek had de ladelichting bij een caféhou der, hoedenwinkelier en kruidenier, waarvan de daders toen nog onbe kend waren. Thans is het onze poli tie ook gelukt de daders daarvan te ontmaskeren. Het bleken nog zeer jeugdige diefjes te zijn, die blijkbaar geld noodig hadden voor aanschaf fing van voetbalbenoodïgdheden, zoo als voetbalschoenen en voetbal. Zij meenden dat, waar door hen een voet balclub genaamd „T.O.P." (Tot Ons Pleizier) wak opgericht, daarbij ook een bal en schoenen behoorden. De clubshirts waren nog niet aangekocht, doch had daarvoor misschien ook nog een lade bewerkt moeten worden. Binnenkort zal met schoenen en bal wel een match gegeven worden teger. de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, die echter wel tot een neder laag zal leiden van T.O.P. Eveneens hadden de clubgenooten een voorlief de gekregen voor koperen vingerrin gen, broches, enz., dit vermoedelijk ter hunner versiering. Om deze voor werpen in hun bezit te krijgen, moest een Amsterdamsche marktkoopman op de weekmarkt te Goes het ontgel den. Ook deze man werd een nadeel toegebracht van enkele guldens. Al- zoo was de Goesche jeugd den Am- sterdamschen koopman te vlug af. De politie bleek tenslotte echter nog vlugger. Java en Sumatra. Dr. W. G. N. v. d. Sleen, van Haar lem, hield gisteravond in Schutters hof, voor de Vereeniging voor Alge- meene Wetenschappelijke Belangen, een voordracht met lichtbeelden over Java en Sumatra. De vele lantaarnplaatjes, waarmede spr. zijn voordracht illustreerde, wa ren buitengewoon mooi en getuigden van veel smaak, wat opname, en goe de techniek, wat afwerking betreft. Zoo vormde hetgeen men zag een be- belangwekkend geheel met het gespro kene. Met groote aandacht volgde men dr. v. d. Sleen op zijn/ interessante tocht door een deel van onze mooie Indië, waarvan hij met veel liefde, geest en kennis van zaken, natuur schoonheid, bevolking, adat, en vele interessante bijzonderheden beschreef. In bijzonderheden te treden zou ons te ver voeren, en zou ook tekort doen aan de voordracht, die van be gin tot einde zeer interessant was. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de burgemeester, die als voorzitter dr. v. d. Sleen met veel hartelijke woor den dankte voor zijn mooie voordracht en de hoop op een weerzien uitsprak, de tolk van alle aanwezigen was. „Trader Horn" in Goes. In het gebied om Ogowe rivier be leefde Aloysius (Trader) Horn het groote avontuur van zijn leven: de ont voering van de blanke godin Lola D.... uit den heiligen tempel van één der machtigste negerstammen. Aloy sius Horn werd een bekende en ge vreesde figuur onder de negers van de Westkust. Slechts éénmaal maakte hij een reis naar Engeland, maar overigens was hij zijn geheele leven in hef zwar te werelddeel. DRAlSf IA-vamVALKENBURQ' 5 'n l •-! LEVERTRAAN Iwoon grappige comedie, vertolkt door een keur van arüsten, w.o. onze land- genoote Truus van Aalten. Een aantrekkelijk, amusant pro gramma. Ingekomen en vertrokken. HOEDEKENSKERKE. Uitslag aabesteding Landbouwver. „On derlinge Hulp" te Hoedekenskerke c.a., op heden Vrijdag, van te leveren kunst meststoffen. 35.800 K.G. amm. superph. f 2,62, firma Kooman en Co., Dirksland. 19.950 K.G. Gemalen Chili-salp f7,91, firma Kooman en Co., Dirksland. 2100 K.G. Kalizout 40% f6,25, firma Kooman en Co., Dirksland. 1700 K.G. Ureum f 18,09, firma Koo man en Co., Dirksland. 309.700 K.G. Superphos. 14% f 1,35, J. Martens, 's ITeerenhoek. 25.600 K.G. Patentkali 26% f 6,88, G. v. d. Berge, Hoedekenskerke. 14.800 K.G. Kalksalp. f6,74, Joh. de Koster, 's Gravenpolder. 91.400 K.G. Zwavelz. amm. f4,37, J. Martens, 's Heerenhoek. Alles franco voor den wal in de haven te Hoedekenskerke, in prima balen tus- schen 10—20 Febrnari a.s. 475 K.G. Kopervitriool ad f 17,50 per 100 K.G., franco bij de afnemers aan huis bezorgd, N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel, Middelburg. 's HEER ARENDSKERKE. Burgemeesters-jubileum. In het anders zoo rustige 's Heer Arendskerke heersclite gisteren een ware feeststemming, want de burgemeester de zer gemente, Jhr. U. E. Lewe van Nijen- stein vierde zijn 40-jarig ambtsjubileum. Reeds om half tien begonnen de feeste lijkheden en op dat oogenblik was het dorp geheel versierd, van alle woningen wapperde de nationale driekleur. De bur gemeester werd door het eere-comité af gehaald aan de grens der gemeente waar hem een bloemenmand werd aangeboden. Per auto begaf de burgemeester zich naar het gemeentehuis. Toen de jubilaris de auto had verlaten steeg een luid hoera op. De burgemeester werd op het bordes door eei? jonge dame namens alle schoolkinde ren verwelkomd met een bouquet bloemen. Na een kinderzanghulde begaf de jubi laris zich naar de raadzaal, waar de leden van den raad hun opwachting maakten. De oudste wethouder sprak namens zijn me de-leden en zette uiteen het verdienstelijk Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein. werk van den burgemeester, die geduren de veertig jaren zijn beste krachten aan de gemeente had gegeven. Hij hoopte, dat de burgemeester nog vele jaren zal kun nen samenwerken met den raad in het be lang der gemeente. De burgemeester dankte den wethouder voor het gesprokene en bracht de hem gebrachte hulde over aan den raad, die zooveel voor de gemeente deed. Om half elf begaf de burgemeester zien naar de lagere school en de bewaarschool waar hij de kinderen onthaalde. Hierna kwam de muziek, gevolgd door talrijke schoolkinderen en de bevolking, naar het gemeentehuis, waar om half één verschil lende autoriteiten, waaronder ook de raadsleden, den burgemeester een hulde blijk aanboden. Daarbij gaf de harmonie „Excelsior" eenige muzieknummers ten beste. Om twee uur kwam de zangvereeni- ging „Zanglust" voor het gemeentehuis en voerde eenige nummers uit. 's Middags waren er voor de schoolkin deren verschillende spelen en 's avonds trok, onder leiding van de muziekvereni ging „Excelsior", een lichtstoet door het dorp. Den geheelen avond was de toren der gemeente verlicht. Van de receptie, die 's middags in de raadszaal werd gehouden, is een druk ge bruik gemaakt. HET N. S. F. 4-WISSELSTROOM TOESTEL kost thans slechts 225,—. Hoofdagent: J. M. POLDERMAN, Goes, Telefoon 129. SCHORE. Vrijdagmorgen is men begonnen met de kabellegging ten dienste van de electrifi- catie dezer gemeente. Ongeveer alle werk- loozen zijn daarbij te werk gesteld, zoo dat de werkverschaffing te Vlake tijde lijk is stil gelegd. De open Kamerzetel. De heer G. Nieuwenhuysen heeft aan het Centraal Stembureau bericht gezonden, dat hij zijn benoeming in de vacature-I.ingbeek, als lid van dv Tweede Kamer niet aanneemt. De op volger op de lijst is de heer drs. J. (J. Woldendorp te Groningen. Drs. J. J. Woldendorp is Ieeraar aan het Willem Lodewijk-gymnasium en de Chr. H.B.S. te Groningen. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 23 dezer luidt: meest matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig regen, iets zachter in het W-, in het O. zachter. Malaise in den Achterhoek. Hoewel langzaam dringt toch de malaise ook ik den Achterhoek door. Zoo is dezer dagen de tricotage-fa briek van de N.V. J. Willink en Co. opgeheven. Een ongeveer 60-tal meis jes op deze fabriek werkzaam gaan nu dagelijks naar de fabriek dier ven nootschap te Winterswijk per auto bus, terwijl een deel der leiding ont slag is aangezegd. Op de stoomsteenfabriek en op de schoenfabriek hebben zich de arbei ders met een korting van 15 pet. op het loon tevreden moeten stellen ten einde stopzetting dier bedrijven te voorkomen. Ook de boeren klagen steen en been daar zij voor hun producten bijna geen geld meer kunnen maken. De varkens worden voor 9 a 10 cent per pond ruw afgeleverd en op de biggen- markt van Woensdag werden 6 prach tige biggen voor f7 van de hand ge daan. Het spek wordt hier zoo goed als niet meer gekocht en gaat hij wagon ladingen naar Duitschland, waar het ten minste, zij het tegen zeer lage lage prijzen, nog verkoopbaar is. Het is hier vooral voor de Achter- hoeksche boeren, die hoofdzakelijk hun bedrijf van het varkensmesten maken, een zeer moeilijke tijd. Moeten wij ontwapenen? Een rondvraag. Het politieke en letterkundige weekblad „Les Annales" publiceert in zijn verschij nend nummer de antwoorden van verschil lende bekende persoonlijkheden op de vraag: „Moeten wij ontwapenen?" De Britsche premier MacDonald ver klaarde o.m., dat de volken na den we reldoorlog alle nog tot de tanden bewa pend zijn en dat de nationale industrie ge bukt gaat onder den belastingdruk ten behoeve van de bewapening; dit, aldus MacDonald, zijn de eigenaardige nutteloos heden, door welke de volken zich nog la ten misleiden, wanneer zij noch den moed noch het inzicht bezitten, den rechten weg van het gezonde verstand te volgen. De Britsche minister van Binnenland- sche Zaken, sir Herbert Samuel, verklaar de, dat de plechtig gegeven belofte, naar ontwapening te streven, zooals die in de verschillende verdragen vervat is, vervuld zal moeten worden. De ontwapenings maatregelen zullen algemeen en tegelijker tijd genomen moeten worden. De bewe ring, dat reeds in voldoende mate ontwa pend is, moet, onverschillig of zij van En- gelsche, Fransche of andere zijde komt, gemeenschappelijk en punt voor punt aan de waarheid worden getoetst. Graaf Bernstorff, Duitsch gedelegeerde ter voorbereidende ontwapeningsconferen tie, wijst op de dwingende noodzakelijk heid van algemeene ontwapening, terwijl minister Gröner betoogt, dat Duitschland er recht op heeft, op dezelfde wijze be handeld te worden als alle andere landen. De Poolsche minister van Buitenland- sche Zaken, Zaleski, houdt een pleidooi voor moreele ontwapening en organisatie van een stelsel tot wederzijdsche hulpver leening tegen een eventueelen aanvaller. De Japansche Volkenbondsgedelegeerde Sawada geeft als zijn meening te kennen, dat de ontwapening slechts geleidelijk tot stand kan worden gebracht. Gandhi ten slotte waarschuwt de staats lieden, dat zij thans er over moeten beslis sen of men al dan niet aan den vooravond van een nieuwen wereldoorlog staat. Niets mag worden nagelaten om zulk een ont zettende ramp te verhinderen. Hef proces fe Lübeck. Verantwoordelijk voor het overlijden der kin deren. Het proces te Lübeck is thans zoo ver gevorderd, dat dezer dagen de ver tegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie, de Ober-Staatsanwalt dr. Lienau aan het woord kwam tot het uitspreken van zijn requisitoir. Uitvoerig schilderde hij de voorge schiedenis van de Calmette-voed-me- thode en de invoering daarvan te Lü beck. Hij gaf een overzicht van het aantal sterfgevallen en van de gebeur tenissen, die leidden tot het justitieel onderzoek en de daaruit voortvloeien de gevolgen. Na behandeling van de aanklacht tegen dr. Deycke en dr. Altstedt, die IT- LEEUWARDEN Ik sprak van het groote avontuur in het leven van Aloysius Horn en inderdaad is de roof van de blanke godin, een gebeurtenis a la Rider Hag gard, maar dezen keer werkelijk ge beurd, het groote feit van zijn leven geweest. Telkens weer duikt de naam van Lola in het boek van Horn 'op. Laat ik iets citeeren uit het verslag dat Horn geeft van zijn eerste ont moeting met de godin der Isogi's: „Toen beval het opperhoofd mij op te staan en het masker in hef midden van den tempel te naderen. En terwijl ik dat deed verdween het masker van Izaga..... Daar stond de godin, die nooit sterft, de schoonste blanke vrouw die ik ooit had gezien. Haar oogen waren groot en keken warm en liefdevol. Ofschoon ik dacht, dat er medelijden in hen was, hadden zij toch op mij een magnetische uitwerking. Ik was jong, zij zag er uit als zestien en stond daar als een nalfnaakt stand beeld...." Zoo'n indruk maakte Lola op hem, dat hij vaak naar den tempel ging om een wensch te doen en in zijn hoofd rijpte het plan om met be hulp van Little Peru, die naar Afrika was overgekomen, de blanke godin, die gaarne van de negers weg wilde, .e ontvoeren. Inderdaad gelukt het den beiden jongen mannen Lola in een kano te ontvoeren. Beiden zijn zij verliefd op het mooie meisje, af stammend van een van de oudste Engelsche geslachten, en zij besluiten, met haar instemming, dat het lot zal beslissen wiens vrouw zij zal zijn. Er wordt een sovereign opgeworpen en dan blijkt dat het lot Little Peru gunstig is geweest. „Ik drukte de handen van mijn besten kameraad op aarde en wenschte hem geluk.... Ik be val dat het beste wat wij 'hadden moest worden gebracht en wij dronken volle bekers op het geluk van het jonge paar. De muziek was koning. Lola zong, terwijl de inlandsche har pen in zich de stemmen droegen van de gelukkigste menschen op aarde. Wij bleven den heelen nacht op en de zon stond hoog aan den hemel toen wij wakker werden." Horn begeleidt dan het jonge pcar naar Madeira. Daar nemen de jonge vrienden af scheid. Little Peru vertrekt met zijn vrouw naar zijn geboorteland en Horn gaat weer terug naar Afrika. Dit is in zeer korte woorden het verhaal dat aanleiding is geweest tot het ont staan van de film „Trader Horn". En nu mag een deel van het pu bliek het betreuren, dat in een der gelijk machtig werk een liefdesge schiedenis ingelascht moest worden de filmmenschen bezien de kwestie ook zakelijk en we kunnen ons inden ken, dat voor anderen de film er te aantrekkelijker door geworden is. Hoe ook, voor allen zal het zien van deze film een onvergetelijke gebeur tenis zijn! Ingenaaid ƒ2,50. Gebonden ƒ3,50. Voorhanden: Boekhandel J. DE JONGE, v.h. P. A. H. PIETERMAN - GOES Telefoon No. 50. Cinema „Slof Osfende". 1 „Hottentot", met Sam Harrington,, die een ingeboren haat tegen paar den heeft, is verliefd op Peggy Fair fax, een vurig bewonderaarster van paarden en trouw bezoekster van wedrennen. Sam wordt dan aan haar voorgesteld als de beroemde jockey S. Jay Harrington, hoewel hij nog nooit op een paard gezeten heef£ Het geheele Fair fax-huishouden is in rep en roer over de komende wed ren men spreekt over niets anders Ollie Gilford, eigenaar van het ren paard „Hottentot", kan geen .geschikte jockey vinden; het paard is te onhan delbaar en koppig. Peggy weet echter een uitstekend rijder, hij zal „Hotten tot" ter overwinning voeren, het is.... Sam. Alles wordt voor de rennen in gereedheid gebracht, echter blijkt Peggy, vóór zij beginnen zullen, dat Sam geen beroemd jockey is. Zij ïs diep bedroefd. Sam echter toont een man van wil te zijn en zegt haar, dat hij desondanks mee zal dingen in de races en er winnen zal of... z'n nek breken. Na allerlei komische situaties ge lukt hem dit werkelijk en niet alleen wint hij den wedstrijd, maar ook Peggy's hart, die tenslotte zijn vrouw wordt. Edward Everett Horton vervult de hoofdrol. Deze speler heeft grooten roem geoogst in het Amerikaansche tooneelleven. Zijn naam bezit een zéér P°£ulaAren klank in de Nieuwe We reld. De rolverdeelïng bevat voorts o.a. nog de namen Patsy Ruth Miller Edmund Breese, Edward Earde, Stan ley Taylor, Otto Hoffman, Douglas Gerrard en Maude Turner Gordon. In Amerika oogstte de film een bui tengewoon succes en ook hier zal men er van genieten. „Pension Scholier" is een buitenge- Ingekomen: J. de Rijke, dienstbode, van Wemel- dinge, St. Adriaanstraat 17; M. J. H. van Nispen, kellner, van Breda, Stationsweg 17; C. M. Koens, dienstbode, van 's Heer Arendskerke, Lange Vorststraat 46; M. Minnaard, dienstbode, van Yerseke, Schen gestraat 49; A. M. Schrieks, dienstbode, van 's Heerenhoek, Lange Vorststraat 80; L. J. J. Meijler, wagenmaker, van Toron to, Couwervestraat la; W; P. Ketelaar, dienstbode, van Wissenkerke, Wilhelmi- nastraat 12; J. J. Bastmeijer, onderwijzer, van Breda, Ganzepoortstraat 10a; C. Po lak en gezin, poetser N.S., van Roosen daal, Piccardstraat 82; M. M. van Breen, apoth.-assistente, van 's Gravenhage, Gr. Markt 24; W. P. Kalkman, monteur, van Barsingerhorn, Vogelzangsweg 25; M. A. Coppens, dienstbode, van s Gravenpol der, Ganzepoortstraat 21; H. A. van Zun- deren, religieuse, van Etten en Leur, Stal- straat 3; V. S. M. van der Willigen, vo lontair Gasbedrijf, van Laren, Oostsingel 22; M. Huige, veekoopman en echtgenoo- te, van Vlissingen, Poelweg 1; A. A. Maagdenberg en gezin, winkelchef, van Middelburg, Couwervestraat lc; J. West dorp en echtgenoote, chauffeur, van 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendriks- kinderendijk 81; A. Broekhuizen en gezin, conducteur N.S., van Zutphen, Violenstr. 42; C. Wijs, dienstbode, van Rotterdam, Voorstad 30; C. J. de Bruijn, dienstbode, van 's Heer Arendskerke, Ravelijn 2; N. Minnaard, los werkman, van Kloetinge, Ruijterlaan 10. Vertrokken: S. E. Walrave, dienstbode, naar We- meldinge, Dorpstraat B 238; A. Bodt, kell- nerin, naar Utrecht, Jan Meyenstraat4, p.a. „De Hoop"; P. H. Hartman en echtgenoo te, monteur Rijkstelefoon, naar Gorinchem Nijverheidsplein 10; J. C. Leijten, stoker N.S., naar Roosndaal en Nispen, van Gilzestraat 47; P. Jongepier, zonder be roep, naar Middelburg, Korte Heeren gracht M 275; J. de Lange en gezin, rijks- veldwachter-brigadier, naar 's Gravenha ge, v. d. Wijckstraat 18; C. Boudens, dienstbode, naar Nisse, No. 114; J. M. d. Bergv. d. Maas, zonder beroep, naar Overschie, Willem de Zwijgerstraat 41a, M. S. Versluijs, dienstbode, naar Wissen kerke, Stroodorp; A. Verburg, schipper, naar St. Maartensdijk, postadres C. Priem, Achter den Wal. SPREEKBEURTEN. Doopsgezinde Gcm. Zondag 24 Januari 10.33 uur ds. J. Koekebakker. Gereformeerde kerk. Zondag 24 Januari 9.30 en 5.3J uur ds. v. d. Vegt. Chr. Evang. Gemeente. Zondag 24 Januari half acht bid stond, half tien, 2 uur en 6 uur ds. (y. d. Vis. Maandagavond 8 uur bidstond. Oud Geref. Gemeente. Zondag 24 Januari leesbeurt De kindersterfte. Uit de in het Statistisch Jaarboek 1931 verstrekte gegevens blijkt, dat Zeeland ten aanzien van de kindersterfte ten opzichte van andere provinciën, geen slecht figuur maakt. De tabel waarin de provinciën, naar de grootte van haar zuigelingensterfte gerang schikt zijn, geeft als laagste cijfer 3.74% voor Friesland, en hoogste 7.16% voor Noord-Brabant. Zeeland heeft het cijfer 4.67%, wat ook nog 0.42% onder het al gemeen gemiddelde is. PLAATSELIJK NIEUWS. DRIEWEGEN. Jubileum Werkmansvereeniging. Woensdagavond vierde de Werkmans vereeniging „Ppns Hendrikfonds", onder voorzitterschap van F. Koole, haar 30-ja- rig bestaan. In een kort openingswoord door den voorzitter, heette hij allen wel kom. Slechts met zeven leden in 1902 op gericht, telt de vereeniging thans 82 leden en vele begunstigers, zoodat zij in bloei is toegenomen. Door den penningmeester, Iz. van de Guchte, werd verslag uitgebracht van de ontvangsten f 492,08, en uitgaven f440,19, batig saldo f51,89. Herkozen tot bestuursleden Iz. van de Guchte, W. H. de Rijger en H. Goetheer, die hun benoe ming aannamen. Zaait origineele VAN DER HAVE's Eureka Groenkraag Voederbieten. (Adv.) ELLEWOUTSDIJK. In deze gemeente zijn nog 5795 H.L. aardappelen aanwezig, wat 25% is van den oogst 1931. HOEDEKENSKERKE. Auto verbrand. Woensdagavond vloog de vrachtauto van Gebrs. den D. alhier, bij het vullen der benzine-tank, waarbij petroleum werd gebruikt, in brand. De eigenaar wist de auto nog uit de schuur te duwen, waarbij hij vrij ernstige brandwonden bekwam en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De auto, die niet verzekerd was, brandde gedeeltelijk uit.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2