Stadsnieuws als voorbode van een infectie ziekte. PIHIN eenig op de wereld '//A ProVioclenieuWs WEERBERICHT. De gehuwde ambtenares. B. en-rW- doen den Raad toekomen een nieuw ambtenarenreglement, waarover met de Commissie voor Ge organiseerd Overleg overeenstemming werd bereikt. Over enkele punten heerschte in genoemde commissie echter geen een heid van meening, o.a. dat betreffen de het ontslag aan de gehuwde amb tenares. Door één lid der commissie werd de wenschelijkheid betoogd om, be houdens in bijzondere gevallen, aan de gehuwde ambtenares ontslag te verleenen. Een ander lid wilde zelfs dit voorbehoud geheel laten verval len. B. en W. schrijven hierover aan den Raad: Na rijpe overweging hebben wij be sloten, ons aan de zijde van eerstge noemd lid te scharen. In bet algemeen behoort o.i. de vrouw in haar gezin, en is geen gezond familieleven moge lijk, wanneer zoowel de man als de vrouw zich gedurende het grootste deel van den dag beiden buitenshuis bevinden en aldaar door ambtsbezig heden worden in beslag genomen. De overheid heeft dan ook, naar onze meening de plicht om tegen te werken het scheppen van toestanden, die op dat familieleven een vernietigenden invloed kunnen uitoefenen, zoodat, naar het ons wil voorkomen, in het algemeen een bepaling, bevelende het ontslag der gehuwde ambtenares, in de verordening wel thuis behoort. Dit neemt evenwel niet weg, dat er zich omstandigheden kunnen voor doen en zich in de practijk ook voordoen die afwijking van den regel wenschelijk of zelfs noodzake lijk maken. Men denke zich b.v. het geval, dat de man tengevolge van ziels- of lichaamsgebreken buiten staat geraakt om voor zich en zijn gezin de noodige inkomsten te verdienen, dat aanhoudende ziekte of kostbare operatïën het noodig maken, de in komsten te versterken, dat studiebe langen van een of meer der kinderen financieele eischen stellen, waaraan de man alleen niet kan voldoen, of wel dat men voor oude of gebrekkige ouders of andere familieleden heeft te zorgen. Wij willen het bij deze en kele voorbeelden laten; de praktijk van het dagelijksch leven toont aan dat er nog talloos veel meer zouden zijn aan te wijzen. Tenslotte zijn er nog functies, die zonder bezwaar door een gehuwde vrouw kunnen worden vervuld; wij denken in dit verband aan de betrekking van ge meente-vroedvrouw. Daarom moeten wij ontraden om het voorstel van het tweede lid hier boven genoemd aan te nemen en een absoluut verbod uit te vaardigen, doch blijkt ook in dit geval weer, dat de middenweg veeltijds de beste is. Wij geven dan ook Uwen Raad in overweging, om aan gemeld artikel een bepaling toe te voegen, krachtens welke aan de vrouwelijke amhtenaar die in het huwelijk treedt, ontslag wordt verleend, doch die het tevens mogelijk maakt, om daarvan in bijzon dere gevallen af te wijken. Bedoelde bepaling zou o.i. zijn te redigeeren als volgt: f. aan de vrouwelijke ambtenaar, die zich in het huwelijk begeeft. In bijzondere omstandigheden kan het gezag, dat de ambtenaar heeft aange steld, besluiten deze bepaling niet toe te passen. Werkweek politie. In de Commissie van Georganiseerd Ovèrleg werd geen overeenstemming bereikt betreffende het 3e lid van art. 24 van het nieuwe ambtenarenregle ment, luidende: „Voor de gemeente politie worden de bepalingen van dit artikel (een werktijd van 48 uur per week Red.), voor zooveel mogelijk toe gepast." De Commissie schrijft hierover: v „Een voorstel van den Algemeenen Ned. Politie-Bond tof schrapping van het 3e lid van art. 24, hetwelk ten doel heeft om ook voor de politieagenten een 48-urige werkweek in te stellen, kon geen meerderheid verkrijgen. Reeds herhaalde malen is er door den voorsteller op gewezen, dat het aan tal diensturen voor de agenten te groot is. Het gevolg hiervan is, dat de dienst zeer zwaar is en de gemeente daardoor verplicht is een groot aan tal uren als overuren te bezoldigen. Waarom voor de andere personen in dienst der gemeente wèl een 48-urige werkweek voorgesteld wordt en voor de agenten van politie niet, is niet dui delijk. Met hef voorstel wordt beoogd een principieele beslissing van den Raad te verkrijgen. Of uitbreiding van het aantal agenten noodig zal zijn, zal later onder de oogen gezien moeten worden. De leden van den Raad, die tegen stemmen, kunnen zonder meer hun stem niet aan het voorstel geven, omdat zij de consequenties, die uit een dergelijk voorstel voortvloeien, niet kunnen overzien." Kasgeldmoeilijkheden. Ter verkrijging van kasgelden heb- B._eri W. zich tot den minister van Financiën Sev; vj. Het resultaat is öeweest, dat by 'schikking van de ministers van tma„xn en van bin- nenlandsche zaken ei'andbouw voor den tijd van twee maanden ter be schikking van de gemeente is gesteld resp. f 66.000 en f 130.000 tegen een rente van 4% pc^ 'sjaars. Bovendien is nog noodig f 130.500 voor in 1931 uitgevoerde werken. Ver wacht mag worden dat de regeering bereid is om ook dat bedrag tijdelijk te verstrekken. B. en W. stellen voor den rentevoet te bepalen op hoogstens 2 pet. boven promesse-disconto der Nederlandsche Bank. De regeering is echter niet bereid tot het geven van voorschotten tot het doen uitvoeren van nieuwe wer ken. Op de begrooting 1932 staan ver schillende buitengewone werken tol een totaal bedrag van f 29,860, meeren- deels werkverschaffïngsobjecten. Wan neer het niet gelukt hiervoor een geld- leening te sluiten, zal de werkver schaffing gedeeltelijk stopgezet moe ten worden. Intusschen wil de gemeente 'Bors- selen aan Goes f 14000 leenen, voor 10 jaren a 41//2 pet. 'sjaar, welk aan bod B. en W. voorstellen te aanvaar den. De gas-onderhandelingen. De heeren Van Poelgeest, v. d. Wart en Visscher hebben aan B. en W. het volgende schrijven gericht: „Uit de mededeelïngen in de Pers moesten wij er van kermis nemen, dat tusschen de vertegenwoordigers der Gemeente Goes en de Zuid-Beveland- sche Gascentrale Oosteinde geen over eenstemming zoude zijn bereikt, om trent een samengaan inzake de gas- voorziening. Wij verzoeken Burgemeester en Wethouders in de komende raadsver gadering van Vrijdag 22 Januari a.s. aan den Raad wel uitvoerige inlich tingen te willen geven omtrent deze aangelegenheid en de gedane aanbie dingen." Het crisis-comité. Maandagavond vergaderde het cri sis-comité. Gebleken is dat de collecte welke nog niet geheel geëindigd is, heeft opgebracht f2052,91, behalve de periodieke toezeggingen, welke nog geïnd moeten worden en de giften in natura. AI hetgeen hier wordt bij eengebracht, wordt nagenoeg geheel onder de Goesenaren verdeeld, ter wijl zoonoodig nog aanvulling kan worden gevraagd aan het nationaal comité. Met nadruk dient te worden ver meld, dat alleen zij, die zijn gedupeerd en dit aannemelijk kunnen maken, in aanmerking komen voor Stfeun. Zij die door andere oorzaken buiten de crisis om, in benarde omstandigheden zijn gekomen, kunnen door het co mité niet worden geholpen, doch moe ten zich tot de instellingen van wel dadigheid wenden. Zooals reeds vroeger is vermeld moeten de georganiseerden zich wen den tot het bestuur hunner organisa tie, dat verder het verzoek doorgeeft aan het comité, terwijl de niet geor ganiseerden hun verzoek kunnen in dienen bij al de leden van het comi té, ieder afzonderlijk, zijnde de hee ren: A. L. van Melle, voorzitter; A. Baars, Th. de Bart, M. C. v. d. Bout, A. de Bruijne, L. Duvekot, T. Faberij de Jonge, I,. A. de Jonge, A. M. Over- hoff, F. P. J. Polderman, L. Smit, J. Steketee, A. Vermaire, J. v. d. Voort, I. Wessel en A. Th. Verbist, secretaris. Adres Ontwapeningsconferentie. Het adres van den Wereldbond der Kerken, voor de a.s. Ontwapenings conferentie te Genève, is alleen in Goes door 1311 personen geteekend! E. C. Wierts van Coehoorn. Op 5 Februari 1932 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer E. C. Wierts van Coehoorn in politiedienst trad. Na eerst als volontair bij de politie te Wageningen werkzaam te zijn ge weest, werd hij op 5 Februari 1892 benoemd tot inspecteur van politie naar 's Hertogenbosch alwaar hij na korten tijd als zoodanig in dienst ge weest te zijn, werd bevorderd tot hoofd-inspecteur van politie. Vandaar werd hij met ingang van 15 Maart 1911 benoemd tot commissaris van politie te Goes en is aldaar als zoo danig nog in functie. Het zal den jubilaris op 5 Februari a.s. zeker niet aan bewijzen van be langstelling van de zijde die hem ken nen ontbreken. R. G. Rijkens. De heer R. G. Rijkens, sedert 1920 burgemeester van Velzen, heeft te gen 16 April a.s. ontslag aangevraagd. Voordat de heer Rijkens tot bur gemeester van Velzen werd benoemd, is hij eenige jaren burgemeester van Veendam geweest, en daar voor was hij directeur der Goesche Courant. „Trader Horn" in Goes. Hieronder nog een en ander over het opnemen van deze bijzondere film: Op 29 Maart 1929 vertrok de regis seur W. S. van Dyke uit New York naar Afrika om authentieke opnamen te maken voor zijn film „Trader Horn" Met hem mee gingen Harry Carey, hdwma Booth en Duncan Renaldo, benevens een staf van technisch per soneel voorzien van alle noodzakelijke apparaten en instrumenten. Het was een tot in alle kleinigheden uitgeruste expeditie waarmee van Dyke in Afrika arriveerde. Van Port Said ging men via het Suez-kanaal naar Mombasa, Regenweer, naffe kleeren, licht schoenwerk, kouvatten, neusverkoudheid, hoesten, griep, hoofdpijn vreese- fijk stekende pijn in de streek van het voorhoofd .//f behoorert tezamen. Men is ^.mat, lusteloos, onbekwaam, *-Mot elk werk. Hier blijkt de ^ongeëvenaarde werking iftven de Aspirin-Tabletten. jk\-2 tabletten, in waler op- UKgelost, ingenomen en ae Ff verkoudheid verdwijnt JT? merkbaar, weg is de hoofd- pijn, die verschrikkelijke hoofdpijn. Weiger namaak en let er op dat op elke labiet het woord .BAYER" staat. Prijs 75 ets. (BAYER) aan de kust van Engelsch Oost-Afrika, daarna naar Nairobi, oostelijk van het Victoriameer. Nairobi werd het hoofd station van de expeditie. Van hier trok men naar Oeganda, naar het Tangan- jikameer, naar den Belgischen Kongo, naar het bovenloopgebïed van de Nijl en de gevaarlijke slaapziektestreek in de nabijheid van het Albertmeer. Ge weldige moeilijkheden had men te overwinnen: meer dan 25.000 K.M. moesten dwars door wildernissen, oerwouden en moerassen door vracht auto's en automobielen worden af gelegd. De operateurs moesten mei hun apparaten tot in de onmiddellijke nabijheid van leeuwen, alligators, lui paarden en andere gevreesde bewo ners van Afrika kruipen. Micro- phoons werden overal geplaatst om de kreten en geluiden der dieren te registreeren. Vele van de opnamen vonden onder groot levensgevaar plaats, terwijl met geweren gewapen de expeditieleden klaar stonden om terstond in te grijpen. Gelukkig be schikte de expeditie ook over een gaskanon" waarmee men bedwelmen de gassen naar de wilde dieren kon schieten, zoodat zij buiten gevecht wer den gesteld. De expeditie trok door dichte ongerepte bosschen, waarin de inboorlingen met kapmessen een door gang voor de auto's moesten hakken. Gekampeerd werd midden in de wil dernis, vele ontberingen moest men lijden ondanks de uitmuntende uitrus ting. Anderhalf jaar hadden van Dyke en zijn medewerkers noodig voor de opnamen in Afrika, opnamen die vaak slechts na de grootste moeite en ein deloos geduld tot stand kwamen. Het resultaat van al deze moeite en ont beringen werd een film die ons Afri ka toont, zooals het werkelijk is. Het is verbluffend te aanschouwen wat door van Dyke en zijn medewerkers werd bereikt: heel de fauna, heel de flora hebben zij op het celluloid vast gelegd en zoodoende een uiterst be langrijk document geproduceerd. Leeu wen, hyena's, luipaarden, gazellen, buf fels, antilopen, rhinocerossen, nijlpaar den, olifanten, giraffen en wat al niet voor dieren leven in al hun natuur lijkheid en ongedwongenheid voor ons op het witte doek. Maar niet alleen dier en plant heeft van Dyke voor ons doen herleven; ook de wilde stammen met wie hij in aanraking kwam en met wie hij moest werken, zijn door de lenzen vastgelegd. De expeditie zocht contact met de Kenya, Oeganda, Swa- hïli, Julu, de Matabelen en andere stammen. Zij was daardoor in staat de dansen, ceremoniën en bezweringen van die volken te registreeren. De geluidsapparaten registreerden niet slechts de geluiden van de dieren der wildernis, maar ook de vaak obsedee- rende muziek en het stampende dan sen der Afrikaansche negers. Wat op dit laatste gebied is bereikt is waar lijk niet gering. „Knecht van twee meesters". In ons vorig nummer lieten wij reeds uitkomen, dat de voorstelling van „Een knecht van twee meesters" door de N.V. Theater in Schuttershof gegeven, ons tegengevallen is. En dit temeer, omdat de recensies, waarvan wij er tevoren eenige opnamen, en de artisten, ons iets goeds deden ver wachten. En. eerlijk bekend, ook de titel verleidde ons. Onwillekeurig dachten wij hierbij aan het bekende bijbelwoord „niemand kan twee hee ren dienen"een zin waarvan de diepe beteekenis zeker stof kan geven voor een degelijk tooneel-stuk. Helaas ech ter was de titel hier letterlijk bedoeld en, wat erger is, het stuk vrijwel „in houdloos". De hoofdfiguur komt er toe, in be trekking bij twee meesters te gaan, wat tal van komische conflicten met zich brengt, tot tenslotte blijkt, dat de ééne meester eigenlijk een meeste res en de verloofde van den anderen meester is. Dan volgt een „happy end" En waten die „komische conflicten'! nu nog maar van fijnen humor, of hield het stuk aardige verrassingen in, of leidde het naar een met spanning ver beide ontknooping, dan had men zich tenminste eenige uren geamuseerd, doch het was alles even grof en door zichtig. Natuurlijk kan men met veel goe den wil en fantasie wel trachten iets goeds van het stuk te zeggen, b.v. dat het een kleurige schets is van een stukje Venetiaansch leven uit de acht tiende eeuw; dat het aantoont hoe het dienen van twee meesters tal van an dere ondeugden met zich brengt; dat zoo karakteristiek de meeste men- schelijke gebreken, als zinnelijkheid, gulzigheid, lafheid, enz. enz. uitge beeld worden, doch als we dit deden zou het toch inderdaad niets dan (ex- cusez) verlakkerij zijn. De schrijver heeft zelf zoover zeker niet gedacht en hoofdzakelijk bedoeld een aardige clownerie te geven. En zoo is het een stuk geworden a la Shakespeare-Mo- lière op hun slechtst. Dat men zich nu en dan toch nog wel amuseerde, en dat enkele malen nog een hartelijk applaus volgde, komt geheel ten goede van actrices en ac teurs, die vlot en met charme speel den. In het bijzonder willen we noe men Pierre Balleduc, die als Truffal- dino, de knecht, een zeer zwarenrol had en dezen met „veel verve" ver tolkte. Voor het gezelschap hopen we, dat het een volgende maal gelukkiger mag zijn in de keuze van zijn stukken; ook de financiën zal dat ten goede komen. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Max U. Nunes, Amsterdam; H. Hollman, Den Haag. Briefkaarten binnenland: Fam. De Jong, Laren (N.H.); Wed. Plooy v. d. Velden, Schiedam. Briefkaarten buitenland: Leninger, Dortmund. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 2 nuchtere kalveren, 41 biggen. Waterleiding Tholen. De financieele positie der N.V. Water leidingmaatschappij Tholen vervult velen met zorg. Toen de N.V. indertijd met het leveren van water een begin maakte, be- 'schikte zij over een reserve van f 160.000. Hoewel nu alle aansluitbare perceelen aangesloten zijn, er nog nimmer eenige af schrijving heeft plaats gehad, en de tarie ven tot de hoogste in den lande gerekend moeten worden, is de reserve reeds ge slonken tot f 19.000. De raad van beheer heeft zich met een verzoek om steun tot den betrokken mi nister gewend. Solistenconcert te Middelburg. (Vervolg). Het kwartet in deze afdeeling, n.l. dat ,van „Oefening na den Arbeid'' te Ritthem, bestaande uit de heeren C. Pouwer, Bugle, P. Houtekamer, Bugle, M. Jobse, Trombo ne en A. Leijnse, Bombardon Es, behaalde een derden prijs met 73 punten. Een der ingeschrevenen voor deze af deeling was niet opgekomen en één kon het slechts tot 64 punten brengen. In de tweede afdeeling behaalden een eersten prijs: Jan Walhout, Bugle, Borsse- le, met 105 p.; C. J. Meliefste, Tuba, Nieuw en St. Joosland, met 101 p.; D. M. van Halst, Trombone, Wissenkerke, met 101 p.; M. Westveer, Tuba, Waarde, met 98 p.; Jan Walhout, Piston, Heinkenszand, met 97 p.; M. Hoek van Dijke, Trombo ne, Heinkenszand met 97 p.; tweede prijs: Jan Vermeulen, Bugle, Heinkenszand, met 89 p.; C. Ie Conté, Stella Hoorn, Goes, met 88 p.; Jan Huijbregtse, Trombone, Westkapelle met 85 p.: M. Mallekoote, Bariton, Heinkenszand, met 85 p.: Kwar tet „Oefening na den Arbeid", Nieuw en St. Joosland met 85 p."; en derde prijs W. Mallekoote, Heinkenszand, met 75 p. In deze afdeeling kon een deelnemer plotseling niet meer spelen, terwijl één het slechts tot 57 p. bracht. In de eerste afdeeling behaalden een eer sten prijs met onderscheiding: P. A. Broer- se, Sax Alto en A. J. Broerse, Tuba, bei den Serooskerke, ieder 120 p.; eerste prijs met lof: W. Vernooijs, Alto, Middelburg, met 111 p.; Duo „Oefening na den Ar beid", Ritthem, de heeren J. de Vroe, Pis ton, en P. Meijers, Tuba, met 112 p. en J. Meijers Pz„ Sax Sopraan, Ritthem, met 110 p. en eerste prijs Duo „Euterpe", Heinkenszand, de heeren G. Nijsse, Sax- Alto en A. Bordui, Althoorn, met 97 p. In de afdeeling Uitmuntendheid waren de winnaars van eerste prijzen: J. J, La- roes, Sax Sopraan, Middelburg, met 104 p. en Ed. de Looff, Picolo, Wissenkerke met 98 p. en behaalde Adriaan Verburg, Bariton, Wissenkerke, een tweeden prijs met 91 p. De prijzen bestonden uit keurige di ploma's. Nadat de heer Hermans namens de jury zijn groote tevredenheid over de presta ties had medegedeeld, sloot; daar de voor zitter, .de heer C. Flipse, reeds naar Wis senkerke was vertrokken, de eëre-voorzit- ter, dé heëi H. Blok uit Kapelle, met een kort woord het concours, met dank aan allen, die aan het welslagen medewerkten, vooral ook aan de deelnemers. Spr. wees De verwachting tot den avond van 21 dezer luidt: meest zwakke wind uit Z. richtingen, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag zelfde tem peratuur. er op, dat de vele belangstellenden met ju ry en bestuur volop hebben kunnen genie ten en dat de afwezigen veel hebben ge mist. Met dit laatste zijn wij het volkomen eens. Noord-Brabant—Zeeland, De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich andermaal met een adres gericht tot den minister van Waterstaat waarin zij er op wijzen, dat zij reeds op 16 September 1926 aan den toenmaligen minister van Waterstaat het verzoek hebben gedaan maatregelen te treffen, opdat de in bewer king zijnde plannen tot afdoende verbete ring van den weg door den Caterspolder, zoo spoedig mogelijk ten uitvoer zouden worden gebracht. Thans hebben de A.N.W.B. en de K.N. A.C. wederom met aandrang verzocht in het belang van het doorgaande interpro vinciale verkeer tusschen Noord-Brabant en Zeeland, te willen bevorderen, dat het wegvak door den Caterspolder spoedig verbeterd zal worden en dat voor dit doel de noodige fondsen zullen worden ge bracht op de Wegenfondsbegrooting voor het jaar 1933. PLAATSELIJK NIEUWS. BORSSELE. Ds. J. Barth, alhier, is beroepen bij de Geref, Gemeente te Giessendam. COLIJNSPLAAT, „Onderlinge Hulp'\ Maandagavond vergaderde alhier de Coöperatieve Kolenvereeniging „Onder linge Hulp", onder voorzitterschap van den heer P. Slager. Aanwezig waren 45"-- leden. Uit het verslag van den secretaris den heer Abr. van Gilst blijkt, dat deze coö peratie in bloei is vooruitgegaan. Toege treden zijn 13 leden, zoodat op het oogen- blik het ledental 240 is. Ook de penning meester, de heer P. Goulooze, gewaagde van een flinke vooruitgang. Niet minder dan 3300 H.L. brandstoffen zijn dit jaar omgezet. De inkomsten bedroegen f5547,29, de uitgaven f5481,33J^. Batig saldo dus f65,95]/2. Besloten werd de weduwen ook te doen deelen in de voordeelen der vereeniging, wat betreft het betrekken van brandstof. Het bestuur werd gemachtigd, te hande len naar eigen goeddunken, inzake het aanschaffen van brandstof, materiaal enz. Met algemeene stemmen werd besloten, het in dienst zijnde personeel tegen onge vallen te verzekeren. De aftredende voorzitter met den com missaris, den heer Pouwer, werden herko zen; in de vacature J. Moerman werd ge kozen de heer J. de Looff. Besloten werd op voorstel van het be stuur, steeds kolen te betrekken uit de Nederlandsche mijnen, teneinde onze Ne derlandsche industrie te steunen. Ter navolging! ELLEWOUTSDIJK. Ds. J. H. Kelder, alhier, is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Breskens. HOEDEKENSKERKE. Voor de dienstplichtlichting 1933 zijn al hier 14 personen ingeschreven. Twee hier van hebben vrijstelling wegens broeder- dienst. KLOETINGE. Landbouwvereeniging. In aansluiting op het vermelde in ons vorig nummer nog het volgende: Ingekomen is een verzoek van den Zui- velconsulent om bij eventueele keuring een bedrag aan geld beschikbaar te willen stel len. Besloten werd hiervoor f 10 uit te trekken. Aan het Geitenfokstation wordt f5,— subsidie gegeven. Prijzen van benzine en olie. Volgens den secretaris der Z. L. M. neemt het ver bruik daarvan onder de leden verbazend toe. Ook werd medegedeeld, dat het bestuur met de leveranciers van de in voorkoop gekochte zwavelzuur overeen was geko men, de zwavelzuur thuis te bezorgen, wat een groot voordeel zal blijken te zijn voor de leden. Nog was ingekomen van de Coöpera tieve Aankoop Vereeniging een prijsno- teering van voederartifcelen. Daar de heer Siebenga, secretaris der Z. L. M. met de heer de Feiter, vertegenwoordiger van de Aankoopvereeniging, aanwezig waren, wordt een en ander uitvoerig toegelicht, waaruit blijkt, dat deze verkoop van vee voeder in Schouwen buitengewoon toe-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2