De weg tot geluk N° 9 Woensdag 90 Januari 1959 119® Jaargang. Reclame-aanbiedingen. LINTVELT's BAZAR Buitenland, Binnenland band-en Tuinbouw School eo kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag- ea Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 jkumM te C.r,ci gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LANDBOUW EN CRISIS. STEUN AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE. XXII. Een tweede stap heeft de regeering gedaan door de indiening van een voorstel tot steun aan de coöpera tieve aardappelmeelindustrie. Stellig wordt hier het oog gericht op een streek, die zeer benauwde tijden door maakt Het landbouwbedrijf in de veenkoloniën leent zich weinig voor verscheidenheid. De veenkoloniale boer is haast uitsluitend aangewezen op den verbouw van rogge en indus trie-aardappelen. De eerste is buiten gewoon laag in prijs en het aardappel meel is haast onverkoopbaar. Óp 1 September j.l. had het aardappel- meel-verkoopbureau een voorraad onverkocht aardappelmeel van 914000 balen. Dat is ongeveer li/s keer de hoeveelheid, die het binnenland jaar lijks betrekt Zou hiervan een eenigs- zins beteekenende voorraad aan de markt worden gebracht, dan zou hier van ongetwijfeld het gevolg zijn, dat de toch reeds lage prijs van f9 nog belangrijk verder zou dalen. Toch kan die heele voorraad niet van de markt geweerd blijven, omdat dan nog meer meel zou worden ingevoerd, wat de markt redelijkerwijze kan opnemen, zal ter harer beschikking moeten wor den gesteld. Het spreekt vanzelf, dat zulk een maatregel een taktvolle lei ding eischt De regeering tracht haar doel te bereiken, door de beschikking te vragen over een crediet van ten hoogste f 4500000, dat zou moeten die nen voor een rentegevend crediet ten behoeve van de aardappelmeel-indus- trïe in de veenkoloniën. Dit wetsont werp is evenals de tarwewet hef uit vloeisel van een advies der commis sie Lovink, met dien verstande, dat de laatste heeft geadviseerd een ren teloos crediet te verstrekken van f 6.000.000. De betalen rente heeft de regeering gesteld op 2 pet 's jaars, zijnde dezelfde rente, welke in den laatsten tijd gemiddeld als voor de vlottende schuld geldend kan worden aangenomen. Een en ander is geregeld in overleg met verschillende bankin stellingen, die belangrijke credieten aan de fabrieken hebben verstrekt, terwijl de heele uitvoering zal worden gelegd in handen van een regeerings commissaris. De regeling van de te rugbetaling is wat aan het aardappel- meel-verkoopbureau te verleenen cre diet betreft, zoo gesteld, dat de risico voor de regeering zeer gering is. In de Tweede Kamer is dit wetsontwerp niet gunstig ontvangen, in belanghebbende kringen heeft het teleurstelling ge bracht De laatsten hadden niet alleen een renteloos voorschot gewild, maar ook pogingen willen aangewend zien om de bedrijfsresultaten wat te ver beteren. Men is van meening in die kringen, dat de fabrieksbesturen de verantwoordelijkheid voor dezen vorm van steun niet kunnen aanvaarden. Ook van de zijde der arbeidersorgani saties is tegen dit ontwerp bezwaar gemaakt Deze zagen liever, dat de DEZE WEEK SPECIALE 13 FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Indien milord mij een oogenblik zou willen excuseeren", smeekte madame met een blik naar het andere einde van den winkel. „Een van mijn meest gewaardeer de klanten is juist gekomen". Gerald trok haar op zijde. Myrtile zag ietwat bezorgd naar Christopher. „Monsieur Gerald schijnt niet tevreden" klaagde zij. „Hij heeft er niet langer ple zier in naar mij te kijken. Hij vindt, dat deze kleeren mij niet goed staan". „Onzin!" antwoordde Christopher. .Ge loof mij, zij zijn veel gepaster dan de an dere." Maar Myrtile was toch niet volkomen gelukkig. „Zij zijn prachtig", erkende zij, zich in den spiegel bekijkend, „en ik ben heel dankbaar; maar toen ik voor de eerste maal te voorschijn kwam, straalde zijn ge laat van genoegen en nu nam hij nauwe lijks notitie van mij." „Hij denkt nu aan iets anders", verze kerde Christopher haar. „Ik ben er ze ker van, dat hij tevreden is"... regeering het onverkochte meel tegen een prijs van fll per 100 K.G. zou overnemen. In dit geschrift is het niet de plaats voor een uitvoerige uiteen zetting van deze materie. Genoeg zij mede te deelen, dat steunverleening, waarbij angstvallig wordt gewaakt, dat het de schatkist niets zal kosten, als regel geen royale steun kan zijn en als vanzelf oppositie ontketent in die kringen der samenleving, die mee- nen, dat zij het loodje erbij leggen. Laten we de behandeling in de Twee de Kamer afwachten, maar laat de lezer overtuigd zijn, dat hier niet gul er hartelijk een krachtige steun wordt geboden. Toch is steun ook hier zoo gerechtvaardigd, omdat ook in deze industrie, die zoo zeer op export is aangewezen, de moeilijkheden gere zen zijn buiten toedoen van de boe ren. Vooral de belemmerende uitvoer, alsmede de groote oogst in 1929 heb ben een belangrijk overschot in ons land doen ontstaan. Ook op dit ter rein is steun verleend geworden, maar..... onvoldoende! (Wij vestigen er de aandacht op, dat de artikelen „Landbouw en Crï sis", een algemeen overzicht tot he' den geven en één en ander beoordeeld wordt naar de omstandigheden, die ten tijde, dat de verschillende maat regelen (van regeerings- en andere zijde) voorgesteld werden, in oogen schouw moesten worden genomen. Red.) DE HERSTEL-CONFERENTIE» Front tegen Amerika. Het ziet er niet veelbelovend uit voor de herstel-conferentie. De onomwonden verklaring van Brüning, dat Duitschland in afzienbaren tijd geen cent meer betalen kan, heeft tevoren reeds zoo duidelijk aangegeven waar het heen moet, dat de andere landen terugschrikken voor de ve le moeilijkheden, die zij op de herstel-con ferentie onder de oogen zullen moeten zien Een artikel de Popoio d' Italia, dat men toeschrijft aan Mussolini, is nog een stap verder gegaan dan Brüning, en we lezen daarin o.a.: „De Duitsche regeering heeft thans de geheele wereld door haar gezanten offi cieel laten weten, dat Duitschland noch nu, noch later kan betalen. Dat is een uit gemaakte zaak. Engeland heeft door Mac- Donald laten weten, dat het zich niet te gen radicale oplossingen zal verzetten. Frankrijk daarentegen vindt in de nog on opgehelderde houding van de Ver. Sta ten grond voor zijn onverzoenlijkheid. De sleutel van de oplossing van het vraag stuk ligt dus in handen van de Vre. Sta- Wat te doen? Er is thans nog slechts één middel om uit dezen toestand te geraken: de Europeesche landen moeten afstand doen van hun wederzijdsche oorlogsschuld rekeningen. Is deze eerste stap gedaan, dan moeten de Europeesche landen een gemeenschappe lijk front tegenover Amerika vormen. Zij kunnen dan met goed geweten de schrap ping van hun schulden door de Ver. Sta ten verlangen. Tegenover zulk een ge meenschappelijk front van Europa zal Amerika zeker niet in staat zijn aan zijn eischen te blijven vasthouden. Naast mo- reele gronden zijn er ook materieele, die Amerika er toe zouden nopen zijn oor logsboekhouding af te sluiten. Dat is in het belang van de Ver. Staten zelf". Gerald vond madame Lénore volkomen onverbiddellijk. „Het is onmogelijk, milord", verklaarde zij vast. „Met velen van mijn klanten, ja. Dan zou er geen rede nzijn om te aarzelen Maar het zou onmogelijk zijn u aan made moiselle voor te stellen. Zij zou niet ant woorden. Zij zou die vrijheid nooit ver geven". „Wilt u mij dan zeggen, wie haar vrien den zijn?" hield hij vol. „Laat mij tenmin ste weten, wanneer ik kans heb haar te ontmoeten?" Madame's houding was niet langer vrien delijk. Zij vond hem erg lastig. „Milord", zeide zij, „geen van die din gen is mogelijk". „Maar wie is zij dan toch?" Madame Lénore wendde zich af. „Niemand weet het", zeide zij zacht. Het gaat ons niet aan. Milord zal mij verontschuldigen. Gerald voegde zich met een bewolkt ge laat weer bij zijn gezelschap. Myrtile sloeg hem verlegen gade. „U vindt deze kleeren niet mooi?" vroeg zij eindelijk. Ik vind ze zoo mooi", zeide Gerald zich met geweld beheerschend, „dat ik je meeneem naar Ciro om te lunchen. Kom mee, Christopher. Madame Lénore is een onwelwillend mensch. VIII. De beide vrouwen zaten op het terras van haar met wistaria begroeide villa Het zijn onomwonden woorden, die wel volgen moesten op wat de Duitsche kan selier mededeelde, maar waarvan de con sequenties niet zoo gemakkelijk te over zien en beoordeelen zijn. Mogelijk is dus het beste een en ander eerst op de volke ren in te laten werken en de taak der a.s. herstel-conferentie b.v. te beperken tot het eventueel verlengen van het moratorium aan Duitschland. In dien geest gaan dan ook stemmen op, waar naast anderen de herstel-conferentie definitief willen uitstellen tot een nader te bepalen datum, om dan verlenging van het moratorium onderling te regelen. Ogetwijfeld wordt op het oogenblik over de vershillende moeilijkheden druk overleg gepleegd en zal men er spoedig meer over hooren. China en Japan» Er gaan opnieuw geruchten over het vormen van een zelfstandige Mandsjoerij- sche republiek. Het Japansche dagblad Tokio Asahi ver klaart zelfs reeds, dat de nieuwe repu bliek op den steun van Japan kan rekenen. De Japansche regeering is bereid, politie- troepen ter beschikking van den nieuwen Mandsjoerijschen staat te stellen, teneinde dezen te helpen, zijn staatsapparaat op te bouwen. De nieuwe Mandsjoerijsche repu bliek heeft geen leger noodig omdat de Japansche regeering het nieuwe Mandsjoe rijsche rijk zal steunen. (Verbazend vriendelijk van Japan. Red.) De Belgische begrooting. Uit Brussel schrijft men aan de „N. R. Ct.": Het te verwachten nieuwe moratorium zal voor de Belgische rijksbegrooting van dit jaar tot een aanzienlijk tekort aanlei ding geven, terwijl verder ook nog tenge volge van de Engelsche en Fransche pro- tectie-maatregelen en daarmede gepaard gaande inzinking van het zakencijfer een aanzienlijke vermindering der geraamde in komsten moet worden verwacht. Het is dan ook de bedoeling van de regeering binnenkort aan de Kamer nieuwe voorstel len tot inkrimping der uitgaven ook voor wat de werken van openbaar nut betreft te doen. In officieuze kringen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat onder meer de voortzetting der werken aan het Al- bertkanaal tot betere tijden zal moeten worden uitgesteld. Verder is het niet on mogelijk dat de regeering haar toevlucht zal dienen te nemen tot een leening ten bedrage van 1 a 2 milliard francs. Nationaal Crisiscomité. In de afgeloopen week is bij het Nationaal Crisïscomité ontvangen f 23.428,86. In totaal is thans ontvangen f408.811,80. Rotterdam's financiën. De moeilijke toestand van Rotter dam's financiën heeft gisteren tot een wethouderscrisis geleid. Maandagavond werden de voorstel len tot belastingverhooging verworpen (die nauw in verband stonden met de voorgestelde loonsverlaging van 3 pet) en nadat daarna de raad verdaagd was, deelde de voorzitter gisteren me de, dat de s.d. wethouders De Zeeuw en Brautigam hun ontslagaanvrage hadden ingediend. Loonsverlaging typografie. De looncommissie in de Typografie heeft na langdurige beraadslagingen madame de Ponière gedoken in haar stoel, rookte een sigaret door een lang pijpje; Pauline, haar zoogenaamde nicht, staarde naar de zee en liet koffie en sigaretten on aangeroerd. Hun omgeving verried smaak voor weelde en de middelen om dien te bevredigen. Het linnen en zilver op het ta feltje, waaraan zij juist geluncht hadden, was van de fijnst mogelijke soort het linnen met kant omzet en voorzien van een kroon. Een vaas met roode rozen stond midden op de tafel. Het koffieser- vies was van het fijnste porselein. Op den achtergrond stond een enkele bediende in een eenvoudige zwarte livrei, een man met grijs haar en gerimpeld gelaat, maar lang en krachtig gebouwd. Zijn gelaatstrekken waren onbewegelijk als die van een goed- geschoolden Engelschen bediende, maar in zijn raadselachtige houding en gelaatsuit drukking was iets buitenlandsch. Hij zag er uit als iemand, die alleen zag en hoor de op bevel van zijn meesteres. .Alles verveelt mij hier, behalve de zon", verklaarde Pauline bedaard. De vrouw tegenover haar klopte de asch van haar sigaret. Haar gelaat was oud en verwelkt, maar haar zwarte oogen waren nog vol leven en vuur. Haar lange, magere, hand, waaraan verscheidene vreemdgezette ringen schitterden, werd plotseling uitgestrekt naar den bediende. Zonder een woord te zeggen boog hij en verdween. ,Men moet wachten", verklaarde mada me de Ponière. besloten de loonen in dit bedrijf we der terug te brengen tot het peil van de collectieve arbeidsovereenkomst van 1928—1930, zulks met ingang van Maandag 1 Februari a.s. (Dit beteekenf voor een groot per centage der typografen een loonsver laging van 2 ct. per uur. Red.) Loonsverlaging havenbedrijf. Naar men weet waren de werkge vers in het havenbedrijf voornemens de loonen met 15 pet. te verlagen, welk percentage in den loop der onder handelingen met de werknemers tof 7 pet was verminderd. Hierover heeft Maandag de Centrale Bond van Trans portarbeiders vergaderd. Op deze vergadering is met groote meerderheid van stemmen dit voor stel der werkgevers verworpen. Ontduiking benzinebelasting. Te Niekerk (Gron.) is ongeveer 5000 liter benzine benzine in beslag geno men, welke niet aangegeven was voor de benzinebelasting. Te Varsseveld hebben de rijksamb tenaren een partij van 3000 liter ben zine in beslag genomen, waarvoor geen belasting was betaald. Het Rijn-Schelde-kanaal. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Bra bant heeft besloten aan den minister raad een adres te zenden, waarin ge vraagd wordt: le. Dat het ontworpen kanaal van Dintelsas tot Bath dienstbaar zal moe ten zijn aan de afwatering van Noord- Brabant; 2e. Dat door het genoemde kanaal een logische verbinding voor de bin nenscheepvaart door Westelijk Noord- Brabant tof stand zal komen, in aan sluiting op het kanalenstelsel in Oos telijk Noord-Brabant en Limburg; 3e. Dat het genoemde kanaal voor Brabant de mogelijkheid van een eigen zeehaven te Bergen op Zoom zal scheppen; 4e. Dat het genoemde kanaal de gelegenheid zal bieden, in de toe komst over te gaan tot een aanslui ting op Zeeuwsch-Vlaamsch gebied, waardoor de meest Zuidelijke gedeel ten in het Westen van ons land op meer doeltreffende wijze dan tot dus ver op het centrum van Nederland kunnen georiënteerd worden. Dreigend mijnconflicf. De Protestant Christelijke Mijnwer- kersbond en de Centrale van werk nemers in het mijnbedrijf hebben be sloten in staking te gaan, wanneer het voorstel van den R.K. Mijnwer- kersbond, in verband met de pensioe nen, niet wordt aangenomen. De rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse heeft de partijen, betrok ken bij het dreigend conflict in de particuliere mijnen in Limburg opge roepen tot het verstrekken van in lichtingen op Zaterdag a.s. op het gemeentehuis te Heerlen. Bij dit drei gend conflict zijn plm. 17000 arbeiders betrokken. Drentschen Boerenbond. Op uitnoodiging van het comité van actie waren Zondag te Assen een honderd afgevaardigden van land- Waarop?" vroeg het meisje langzaam. De oogen der oudere vrouw glinsterden een oogenblik. „Op hetgeen zeker zal komen", ant woordde zij. „De voorteekenen zijn er alle Het schrift is niet meer op den muur het staat aan den hemel geschreven." „En ondertusschen", prevelde Pauline, „schijnt de zon, mijn hart klopt vol ver wachting en ik voel de verveling der voor bijgaande dagen". „Dat is de vrijheidsdrang der jeugd", zeide de oudste vrouw toegevend. „Ik ge loof, dat zelfs de voornaamste dien wel eens voelt". „Er was een meisje in die modezaak ging Paulina voort. „De goede madame Lénore amuseerde mij door van haar te vertellen. Ze is een boerinnetje, naar het schijnt, dat door twee jeugdige Engelsche heeren van de straat is opgenomen en hier gisteren voor het eerst van haar leven is gekomen. Die jonge mannen amuseerden zich met haar uit te dossen in kleeren van een anderen stand. Het meisje is mooi en ziet overal het feeënland. Zij is natuurlijk verliefd op een der jonge mannen. Dat kon men aan haar gezicht zien". „Een heel alledaagsch geval", zeide de andere vrouw. „Wat zou dat?" „Niets, behalve dat ik dat meisje haast benijd." Madame de Ponière's zwarte oogen flik kerden gevaarlijk. „Het zou gemakkelijk zijn met haar te ruilen, zeide zij koel. „Je bent waarschijn- bouworganisaties, leeraren van Rijks- landbouwwinterscholen etc. bijeenge komen, teneinde van gedachten te wis selen over de vraag of het al dan niet wenschelijk is om een organisatie te stichten, welke meer speciaal de belangen van den boerenstand op po litiek terrein ^al behartigen. Mede was als adviseur aanwezig de heer Smid, oud-referendaris van het departement van landbouw te Voor burg. De vergadering werd geleid door den heer A. Jongbloed, burgemeester der gemeente Vries. Het voor en tegen van een afzon derlijke organisatie werd van ver schillende zijden in het Jicht gesteld. Het contra werd uitvoerig verdedigd door den heer Ebels, als afgevaardig de van de Groninger Maatschappij van Landbouw. Daartegenover ging de heer Smid van het standpunt uit, dat nu reeds jaren achtereen de boerenstand en meer in het bijzonder de kleine boe renstand, welke in ons land het over- groofe deel vormt, wordt geruïneerd en dat in dezen crisistijd het niet- landbouwende deel der bevolking pro fiteert van de abnormaal lage prijzen van de producten. Nadat ook nog eenige andere aan wezigen hun oordeel hadden uitge sproken, is besloten om staande de vergadering over te gaan tot oprich ting van een organisatie. De statuten werden vastgesteld en naam werd ge kozen „Drentsche Boerenbond". De bond stelt zich ten doel om de stof felijke belangen te bevorderen van den boerenstand in de provincie Drenthe met eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging. Hef Australische ei. Australië begint Steeds méér eieren naar Engeland te zenden. Het ver loop gedurende de laatste jaren is als volgt: 1927 13,2 millioen stuks. 1928 35,0 1929 42,6 1930 70,7 1931 81,8 Hierbij bedenke men nog, dat het cijfer voor 1931 slechts weergeeft den uitvoer tot plm,. 8 November, dus mid den in het Australische seizoen. Al léén in de eerste week van November werden n.1 .naar Engeland uitgevoerd ruim 13 millioen stuks eieren! De voornaamste exportgebieden zijn N.Z. Wales, Victoria en Zuid-Australië. Bevestiging ds. Wildschut. Ds. A. A. Wildschut, gekomen van Rilland-Bath, is Zaterdag bij de Ned. Herv. gemeente te IJmuiden-Oost be vestigd door ds. J. C. Kelders, em. predikant te Bilthoven, vroeger te IJmuiden-Oost. Des middags deed ds. Wildschut voor een overvolle kerk zijn intrede, sprekende over 2 Cor. 4 13. Aanwezig waren tal van ringpre- dikanten, een deputatie van den ker- keraad der Geref. Kerk en de vereeni- ging van Vrijzinnig-Hervormden ter plaatse, wethouder J. C. Dunnebier na mens het gemeentebestuur, jhr. mr- J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen c.a. De nieuwe leeraar werd! toegesproken door den consulent, ds. Jac. Poort te Beverwijk. lijk even mooi, en het beetje ontwikke ling, dat je bezit, zou je nog een voor deel geven". Pauline glimlachte en dat maakte haar gelaat nog aantrekkelijker. Er kwamen plooitjes om haar zachte bruine oogen, haar mond verloor den ontevreden trek en werd zacht en vriendelijk. „Het is een bemoedigende gedachte", prevelde zij, „vooral daar een der jonge lieden, die het meisje vergezellen, reeds beproefd heeft kennis met mij te maken". ,Dat is het ergste van deze plaats", verklaarde madame de Ponière nijdig. „De mannen zijn allen straatslijpers. Canaille!" „De jonge man in kwestie blijkt een aristocraat te zijn", merkte Pauline op, met haar oogen op de naburige villa gericht. „Des te meer reden tot voorzichtig heid", prevelde de vrouw. Pauline zuchtte. „Ik zou hem misschien kunnen redden van het boerenmeisje. Men zegt, dat die jonge Engelsche heeren een dergelijk avon tuur soms geheel anders beschouwen dan ons eigen volk. Hij zou er wel toe kunnen komen, haar te trouwen. Hij ziet er uit als een man van een zwak karakter". De oudere dame stak een nieuwe siga ret op. Zij snoof den geur op met het wel behagen van een kenner. Haar welgevorm de, maar op klauwen gelijkende vingers waren door nicotine „Zubin komt dez deelde zij mede. Pauline geem'" Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1