ASPIRIN Stadsnieuws Daarom is ProVincieoieuWs WEERBERICHT. Raadsvergadering. SBfetlRkSd der gemeente Goes zal op Vrijdag 22 Jan. a.s., das namid dags twee uur, in openbare vergade ring bijeen komen. Punten van behandeling zijn: Vaststelling der notulen van de vergadering van 26 November 1931. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Verzoek van den heer G. Bruel om vermindering van pacht van gemeen tegrond. -Voprstel tot onderhandsche ver huring van de woning Voorstad no, 32. Voorstel tot afstand van grond aan den heer C. Schrijver. Voorstel tot wijziging der Bouw verordening. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting voor het jaar 1931. Voorstel tot het aanbrengen van straatverlichting in de Kamperfoelie straat. Voorstel tot vaststelling cener ver ordening, als bedoeld in artikel 9 der Wink elsluitingswet. Voorstel tot het aanvaarden van een tijdelijk voorschot uit 's Rijks kas ten bedrage van f130.500. Voorste! tot het aangaan eener geld- leening ad f14.000 met de gemeente Borssele. Verzoek van mejuffrouw F. Bae tens om ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School B. Voorstel tot vaststelling van een nieuw ambtenaren-reglement, als be doeld in art. 125 der Ambtenarenwet. Begrootïng van het Gasthuis voor het jaar 1931. Voorstel tot het aanvragen van ver lenging der concessie voor de heffing van sas- en havengeld. Voorstel tot het aanvragen van Rijkssubsidie in de kosten der werk verschaffing en der steunregeling. Begrootïng Gasthuis. B. en W. schrijven aan den Raad: Door het Gasthuisbestuur is ter goedkeurïng ingezonden de begrooting dier instelling voor het jaar 1931. Deze begrooting sluit met een na- nadeeling saldo van f29443,94, tot dekking waarvan is uitgetrokken een post tot gelijk bedrag wegens bijdrage der gemeente Goes. Zooals wij Uwen Raad bereids heb ben meegedeeld, wordt door ons be twijfeld, of de gemeente inderdaad verplicht is, de tekorten van het gast huis in zijn tegenwoordigen vorm, d.tï.t; in hoofdzaak ziekenhuis' met als onderdeel instelling van welda digheid, te dekken en hebben wij dien aangaande rechtskundig advies inge wonnen bij de Directie der Vereeni- gïng van Nederlandsche Gemeenten. Intusschen valt te vreezen, dat het Gasthuisbestuur in administratieve moeilijkheden zal geraken, wanneer het geen begrooting bezit, als basis zijner werkzaamheden, te meer waar het betrekkelijke dienstjaar reeds verstreken is, zoodat moeilijk gewacht kan worden tot het gevraagde advies zal zijn ontvangen en Uwe ver gadering aan de hand daarvan een besluit zal hebben genomen. Echter kan evenmin op dit besluit worden vooruitgeloopen door goed keuring zonder meer van de aange boden begrooting, waardoor stilzwij gend de verplichting der gemeente tot bijpassing zou zijn erkend. Wij geven daarom Uwen Raad in overweging, de begrooting goed te keuren met dit voorbehoud, dat de omschrijving van den post „Bijdrage der gemeente Goes" wordt veranderd in „Bijdrage door het Gasthuisbe stuur aan de gem. Goes aangevraagd en welke door den Raad dier gemeente niet of alsnog niet is verleend. De werkverschaffing. B. en W. ontvingen een schrijven, van den minister van Binnenlandsche Zaken, enz., waarin deze zich in be ginsel bereid verklaarde subsidie te verleenen voor de werkverschaffing. Z. E. acht het daarbij wenschelijk, dat de leiding hiervan wordt opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaat schappij. B. en W. stellen voor tot hef aan vragen van een subsidie eveneens dienende voor de steunregeling on der de gestelde voorwaarden over te gaan. Winkelsluitingswet. In verband met het in werking tre den der winkelsluitingswet op vermoe delijk 1 Maart a.s. doen B. en W. den Raad eenige correcties op deze wet toekomen, die zij toelaat, en die in verband met den te Goes besfaanden toestand wenschelijk zijn. Gevolg is dat de bestaande toestand vrijwel be stendigd blijft. Z°oals indertijd gemeld zond de atd. Goes van den Alg. Bond van Han- dels- en Kantoorbedienden, een adres aan den Raad, verzoekende voor het winkelpersoneel een vrijen middag te willen vaststellen. Chr. en Goesche Bestuurdersbond betuigden adhaesie. Intusschen ontving het gemeentebe stuur echter een schrijven van den mi- arbeid, enz. waarin deze er on we§s^ d#t met het vaststellen van den'vrijenhal ven dag in de allereer ste plaats met de belangen der werk gevers rekening moet worden gehou is een prodacf, dai na jarenlange ernsti ge navorsching ontdekt ers eerst na diep gaande klinische proefnemingen door i geleerdenvan naam den verbruikers, gegeven 'werd. Daar dit product nu meiei' dan 30 jaar door zijn weldadige werking, zijn zuiverheid en zijn onscha delijkheid een wereldreputatie geniet, is het boven eiken twijfel verheven. eenig op de wereld Let op den oranje band. Prijs 75 cfs. den. B. en W. wonnen daarom advies in bij de Middenstandsorganisaties, die groot bezwaar hadden tegen het vaststellen van een vrijen middag, zoodat B. en W. den Raad voorstel len, afwijzend op genoemd adres te beschikken. Voorts zal het toegestaan zijn, bui ten den winkel, een automaat aan te brengen, middels welke echter slechts die artikelen mogen verkocht worden welke tevens in den betreffenden win kel verkocht worden. Kantoor- en Handelsbedienden. Donderdagavond vergaderde in de Melksalon van den heer Bustraan de afdeeling Goes van de Nederl. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den. De vergadering was goed bezocht Tijdens de vergadering traden nog 5 leden toe, zoodat de afdeeling thans 20 leden telt, (waaronder 1 te Krab- bendijke). De propaganda werd besproken en een aantal personen zal worden be zocht Voorts werd een bestuur geko zen, dat als volgt werd samengesteld: Jb. Kloosterman Jzn., voorzitter, van Dalen, vice-voorz., D. Zachariasse, secr., C. G. Valk, 2e secr., en J. Koo- man, pennïngm. „Trader Horn" in Goes. Naar we vernemen zal de bekende „Trader Horn"-film, die een ware ze getocht maakt, reeds Vrijdag a.s. in de Landbouw-Bioscoop vertoond wor den. Over de geschiedenis van dit werk het volgende: Mevrouw Ethelreda Lewis is een Zuid-Afrikaansche romanschrijfster. Enkele jaren geleden kwam een oud man bij haar de stoep op, leurende met voorwerpen van gevlochten ijzer- draad, zooals de woonwagenmen- schen ons hier in Nederland die ple gen aan te bieden. Van dat soort din gen, die je niet noo.dig hebt, maar toch koopt, om maar vari de lui af te zijn. Die man was Alfred Aloysius X***, thans door heel de wereld bekend als Trader „Horn" koopman Horn. Mevrouw Lewis „ontdekte" dezen man, op z'n levensavond, zoo als hij zelf in z'n jonge en mannelijke jaren donker-Afrika ontdekte, „voor den handel openlegde", varende en trek kende, vriendschap sluitende en hou dende met de negers, vechtende met hen als het moest.... Op aanraden en met den voortdu- renden steun van deze schrijfster, ten slotte in samenwerking met haar waarbij zij als consciëntieuze eind redactrice optrad ontstond het eerste deel van Trader Horns levens beschrijving, grootendeels door hem- zelven in een slaapstee in Johannes- berg teboek gesteld, en slechts aan- eengelascht door de gesprekken, die mevrouw Lewis met hem hield, en no teerde. Een der spannendste in dit boek, eerlijk naar het leven, beschreven voorvallen is de bevrijding van een blank jong meisje, als „godin" door de woeste Isorga-negers vereerd en.... gevangen gehouden. De Metro-Goldwyn-Mayer heeft dit gegeven omgewerkt en aangegrepen om er een film op en omheen te bou wen, die geworden is tot een machtig epos der wildernissen van Afrika, met zijn vele wilde dieren, zijn primitieve, en soms even wilde menschen, zijn woest natuurschoon. Hierover in ons volgend nummer nog een en ander. N.V. Theater. De door het gezelschap van dr. Wij nand Frans in Schuttershof gegeven voorstelling van „Een knecht van twee meesters", heeft slechts weinig be langstelling getrokken. En, naar onze meening, hadden de afwezigen dit maal geen ongelijk. Over de artisten, die uitstekend spel te zien gaven, niets dan goeds, de inhoud van het stuk kon ons echter allerminst boeien. Wegens plaatsgebrek hierover in ons volgend nummer nog een en ander. Bal-masqué Schuttershof. Onder leiding van den heer Becht had Zaterdagavond in Schuttershof een bal-masqué plaats van Becht's dansinstituut in samenwerking met zijn club uit Bergen op Zoom. Dat er hier ter plaatse animo voor bestaat, bleek wel uit de groote belangstelling. Gecostumeerden en gemaskerden wa- !<eVi",Sru0ten getale opgekomen. Al dadelijk heerschte er een vroolijke stemming welke tot het einde duurde. De uit 9 personen bestaande Berg- sche cow-boy band en Jesaijes Jasz- players droegen daar voor een groot deel toe bij. Het was een kleurige men geling van garde-officieren enz. en niet te vergeten de Bergsche varkens- boeren. Een keur van prijzen was be schikbaar gesteld, welke als volgt uit gedeeld werden: Zigeunerpaar, Vlin- derpaar, Fransche golfspeler(ster), twee negers, garde-officier, twee ma trozen, Pierots, danseresje. Het is een zeer vroolijke, welgeslaagde avond ge weest. Het eerste nummer. Het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen te Middelburg heeft als legaat van wijlen den heer J. A. Fre- deriks te 's Gravenhage voor zijn mu seum o.a. ontvangen het eerste num mer der „Goesche Courant" van 2 Januari 1795. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens: Te Goes zonder vergunning van B. en W. een mestvaalt hebben: P. M. B. te Goes, vrijspraak. Te Goes op openbare straat voet ballen: M. H. te Goes, terug aan ouders. Met auto vrijheid van het verkeer belemmeren: A. J. K. te Middelburg f25 of 25 d. h. C. J. de K. te (Goes f25 of 25 d. h. Als bestuurder van een auto niet voldoen aan artikel 14 M. en R. wet: J. W. A. de L., te Middelburg f5 of 5 d. h., P. J. K. te 'sH. Arendskerke f10 of 10 d. h. Dronkenschap: A. J. P. D. V. te Ber gen op Zoom f 15 of 15 d. h. Met rijwiel zonder licht rijden: F. F. te Leeuwarden f 5 of 5 d. h., J. H. te Nieuwdorp f 5 of 5 d. h., J. B. te Kwadendamme f5 of 5 d. h., J. K. te Driewegen lf 5 of 5 d. h., M. G. te Drie wegen f 5 of 5 d. h. Rijwielpad berijden zonder nood zaak J. C. A. v. R. te Rotterdam f 3 of 3 d. h. Als bestuurder van een auto num- Iraer- en rijbewijs niet vertoonen: J. H. te Colijnsplaat f 3 of 3d. Met rijwiel links rijcien: W. P. te Yerseke f5 of 1 week tuchtschool. Met voertuig, zonder licht rijden: C. K. te Baarland f5 of 5 d. h. Zonder akte en zonder vergunning binnenvïsscherij uitoefenen: M. van D. te Ellewoutsdijk f3 of 3 d. h. Te 's Heerenhoek gedrukte stukken ten verkoop aanbieden: P. A. de W. te Goes f7,50 of 5 d. h. In de gemeente 's Heerenhoek ge- druste stukken verkoopen: P. A. de W. te Goes f7,50 of 5 d. h. Voorhanden hebben van niet met de IJkwet overeenkomende waren: M. v. d. W. te Wissenkerke 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h. Solistenconcert te Middelburg, Zaterdag hield de Bond van Harmonie- en Fanfare-gezelschappen in Zeeland zijn tweede concours voor solisten, duetten, trio's en kwartetten in het Schuttershof te Middelburg. Het eere-comité voor dit concours be stond uit de burgemeesters van 's Heer Arendskerke, Goes, Vlissingen, Kruinin- gen, Baarland,Hoedekenskerke en Wis senkerke en de heeren J. C. E. Massee te Kloetinge, Joh. Pilaar en J. van Poelgeest te Goes, Jac. Welleman te Krabbendijke en E. Verlare te Nieuw en St. Joosland. De heeren J. J. Hermans te 's Hertogen bosch en A. A. Bielen te 's Gravenhage vormden de jury. Bepaald whs/idat 'alleen dilettanten aan den wedstrijd mochten deelnemen, en cLt de wedstrijd verdeeld was in een derde een tweede, een eerste afdeeling en e<*n af deeling uitmuntendheid, terwijl hij, die reeds in eenige afdeeling een eersten prijs behaalde, verplicht was in een hoogere afdeeling uit te komen. Ieder der jury-leden kende een cijfer toe voor zuiverheid, klankgehalte, tech niek, voordracht, tempo en opvatdng. Daar 10 het hoogste cijfer was, kon ten hoogste 120 worden behaald. Het mini maal aantal piinten voor een derden prijs was 72, voor een tweeden 84, voor een eersten 96, voor een eersten met lof 108 en voor een eersten met onderscheiding 120 punten. In totaal waren ingesclireven 43 solisten, 5 duo's en 2 kwartetten. Begonnen werd te ruim half één en de wedstrijd duurde met een uur pauze vojri tot des avonds te tien uur. In de derde afdeeling was de uitslag: eerste prijs met onderscheiding duo var) „Excelsior" te 's Heer Arendskerke, de ljee-ren J. Sanderse en-C. Wiskerke-,~berdC" bugle met j.20 p.; eerste prijs met Jof M. Geus, Sax sopraan te Kwadendamme met 115 p. en H. P. Broerse, Sax sopraan te Serooskerke met 108 p.; eerste prijs: K. den Toonder, bugle te Kloetinge met 101 p.; C. Ingelse, Piston, Middelburg met 101 p.; J. Schrier, Trombone,Waarde, met 101 p.; Duo „Ons Genoegen", Kapelle, de heeren Daniël Sinke, Bugle, en Pieter Eversdijk, Piston met 101 p.; G. Zuidhof, Bombardon si b. Kwadendamme met 100 p.A. Geus, althoorn, Kwadendamme, met 100 p.; C. J. Cornelisse, Trdihbone,Waar de, met 100 p.; Francois Geluk, Bariton, Kattendijke, met 97 p.; tweede prijs: L. Doens, bariton, Kwadendamme, met 89 p.; A. Lievense, Bugle, Westkapelle, met 87 p.; G. van Willigen, Bombardon si b., Kapelle, met 86 p.; Duo „Oefening naden Arbeid", Ritthem, de heeren J. Meijers, Bugle en F. Schout Stella hoorn, met 86 p.: Jacob Bruil, Sax Alto, Kapelle, met 85 p P. van Geele, Bugle, Middelburg, met 85 p.; C. Hendrikse, Sax Tenor, Middel burg, met 85 p.; Jan Brasser, Piston,West kapelle, met 84 p.; derde prijs: A. Hooge- steger, Piston, Kapelle, met 81 p.; J. van Liere, Bugle, Kloetinge, met 78 p.; M. van Sabben, Bugle, Borssele met 78 p.; C. Re- mijn, B-Bas, Middelburg, met 76 p. (Slot volgt). PLAATSELIJK NIEUWS. ELLEWOUTSDIJK. Waterschap Ellewoutsdijk, In de Vrijdag te Ellewoutsdijk gehou den buitengewone algemeene vergadering van ingelanden van het Waterschap Elle woutsdijk werd m. a. st. gunstig beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur van Driewegen, om in het komende dienst jaar over te gaan tot de begrinding van een gedeelte van den Schoondijkschen dijk in Driewegen, met bereidverklaring om het daarvoor benoodigde materiaal gratis van de haventerreinen te vervoeren. Als object voor werkverschaffing werd aangenomen het omleggen van een ge deelte van den Everingschen binnendijk en als gevolg daarvan het vernieuwen van de kunstbedekking over dien dijk, mits de werken worden uitgevoerd onder opzicht en ten genoege van het bestuur van het Waterschap. Tot dekking van beide in het dienstjaar 1932-—'33 uit te voeren werken, waarvoor de kosten ongeveer 2000 zul len bedragen, zal een geldleening worden aangegaan. De begrooting van het loo- pende dienstjaar onderging een administra tieve wijziging. De vergadering werd door 29 van de 41 stembevoegde ingelanden be zocht. 's HEER ARENDSKERKE. Veertig jaar burgemester. In verband met zijn veertigjarig ambts jubileum als burgemeester, hoopt Jhr. U. E Lewe van Nijenstein Donderdag a.s. van 2 tot 4 uur namiddag receptie te hou den op het Gemeentehuis. KAPELLE, Landbouwvereeniging. De landbouwver. te Kapelle, hield on der voorzitterschap van den heer M. Bom haar jaarvergadering. In zijn openingswoord hoopte de voor zitter dat 1932 beter mocht zijn dan 1931. Spr. waarschuwde tegen verkeerde bezui- ging, geen bezuiniging op een baal kunst mest, maar wel op overdreven kleedij. Van de Coöp. Zeeuwsche Aankoopver- eeniging was een schrijven ingekomen voor gezamenlijkenaankoop van voederar tikelen. De heer A. Cappon, ambtenaar bij de Z. L. M„ ter vergadering aanwezig, verkreeg het woord om de werkwijze de zer aankoopvereeniging te verduidelijken. Na een drukke bespreking werd besloten om gezamenlijken aankoop te overwegen. Nu volgde het jaarverslag van den se cretaris, D. Ganseman. 1931 begon met 166 leden, één lid moest wegens wanbeta ling geschrapt worden. Overleden zijneen lid en het oudste lid der vereeniging, wij len wethouder Zegers, 8 leden bedankten en 5 nieuwe leden traden toe. Het leden tal bedraagt aldus 162. In het bestuur kwam geen verandering, in de beste harmonie werd gewerkt. Aan gekocht werden: 76.300 K.G. super 14%, 20.800 K.G. 17%, 23.300 K.G. kalksalp., 5300 K.G. Chilisalp., 1800 K.G. Leuna- salp., 33.700 K.G. Zwavelz. Amm., 82.700 K.G. Amm. Sup. 7X9, 50 K.G. Ureum, 1300 K.G. Notrofoska, 1400 K.G. kalizout 40%, 20.700 K.G. Patentkali en 10.000 K.G. kalk, in totaal 2673 balen van 100 K.G., tegen 4882 in 1929. Rekening en verantwoording van den se- cretaris-penningm.: de ontvangsten be droegen 14.614,24, de uitgaven 14.588,67, saldo 25,57. Benoemd werden in de commissie tot nazien de heeren: P. W. van Overbeeke en C. Zegers. De voorzitter deelt verder mee, dat de eerste levering Zwavelz. Amm. wordt ver wacht. De aanbesteding van de voorjaars levering zal eind dezer maand plaats heb ben. Hierna sluiting. KRABBENDIJKE. Directeur „Oosteinde". Voor de betrekking van directeur bij de Gascentrale „Oosteinde" te Krabbendijke, hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Terugontvangen in de erste helft der maand Januari 1932 aan het kantoor te Krabbendijke. Brieven binnenland: W. v. d. Berge, Bruinisse. Aan het hulpkantoor Rilland. Brieven binnenland: Instituut Neerlandia, Arnhem. KLOETINGE. In de Vrijdag alhier gehouden vergade ring van de landbouwvereeniging bleek cjat het ledental met 6 is verminderd, door overlijden en bedanken; terwijl 5 leden toe traden. Het ledental bedraagt thans 98. Hoewel er over 1931 ook wat de finan- cieele toestand aangaat, verlies werd gele den, bedraagt het batig saldo nog ƒ598,55, De verwachting tot den avond van t9 dezer luidt: meest matige krachti ge Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, later waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. De heer C. Zandee werd m.a.st. als voor zitter herkozen. In ons volgende nummer zullen wij nog eenige bijzonderheden vermelden. Het crisis-comité alhier is als volgt sa mengesteld: C. Zandee Az., burgemeester* voorzitter; Ds. J. A. Raams, secretaris; J. Q. C. Lenshoek, penningm.; K. H.Wouda*. C. Dekker; J, Pieters; G. Korstanje en C. Blomaard Jz., leden. De prijs van het electrische licht is door de P.Z.E.M. voor 1932 vastgesteld op 39 cent per K.W.U. WASCHTAFEL, BAD EN GEYSER voor f145,Installateur J. M. POL DERMAN, Goes, Telef. 129. KORTGENE. Raadsvergadering. De raad is voltallig. De voorzitter dhr. J. C. Schuilwerve, geeft een kort overzicht van den hnantieëlen toestand der gemeente. Hij doet mededeeling, dat er momenteel 22 ingeschreven werkloozen zijn. De toestand van B.A. is abnormaal. De toestand dergemeente- finantiën is niet onrustbarend, doch het is noudzakelijk dat de uitgaven strikt beperkt worden. De kaspositie is steeds zoodanig geweest, dat men steeds aan alle verplichtingen kon voldoen. Deze mededeeling ontlokt aan Salomé het ezegde «Houd den moed 'r maar in>. Een brief van destichting «Vrederust, brengt ter kennis, dat de verpleegprijs voor krankzinnigen gebracht zal moeten worden op f 830. De P.Z.E.M. bericht, dat per 1 Jan. j.l 235 aansluitingen zijn in de gemeente Kortgene, hetgeen 71 pet. van het aantal huizen is. De prijs zal op 39 cdbt per K.W. gebracht worden. Brief van de Minimax-Maatschappij, waarin een brandblusch-apparaat aan geboden wordt. De kosten beloopen van f45 tot f48 per stuk. B. en W willen het apparaat aankoop en voor het gemeentehuis. Wolse zegt dat de tijd misschien nog wel eens zal komen, dat overgegaan kan worden tot den bouw van een brandvrije kluis. Het voorstel word aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de vergadering wordt de nieuwe verordening aangeboden op de winkel sluitingswet Voortaan zal in de week tot lo uur in de winkels verkocht mogen worden, des Zaterdags tot 11 uur en op de drie kermisdagen tot 1 2 uur. Daarna volgt het punt van de agenda: „Bespreking van het verbeteren van den weg in den Frederikspolder". De raming voor dien weg is op f 29,200 gesteld, waarin de gemeente voor 25 zal moeten voorzien. Ook voor den Langeweg is een begrooting opgemaakt; de raming hiervan bedraagt f 22,200. De voorzitter doet mededeeling, dat de georganiseerde arbeiders het eerst aan genomen zullen worden, bij de te ver wachten werkzaamheden. Er wordt ge sproken over verbetering van den West- weg, hetgeen het oorspronkelijke voor stel is. Er zal een annuïteitsleening aangegaan worden over 25 jaar, het geen de gemeente jaarlijks f 725. kost.. Wolse vraagt of de Langeweg ook niet besproken kan worden. De kosten bedragen momenteel f 440, doch zouden dan plm. f 675 per jaar bedragen. Salomé stelt voor eerst den weg in den Frederikspolder onder handen te nemen, om het volgend jaar den Lange weg aan een beter wegdek te helpen. Dorst wenschte het geheele traject te verbeteren. Dit wordt ondersteund door Wolse. Daarna in stemming gebracht wordt besloten alleen den Wcstweg te verbeteren. Aan A. van der Heyde wordt een toelage gegeven van floo per jaar, voor 4 schoolgaande kinderen, die op Geersdijkde bijzondere school bezoeken. Daar er nu maar 3 kinderen naar die school gaan vindt de voorzitter het billijk, dat er nu maar f 75 wordt uit betaald. Aldus besloten. Het voorstel Salomé, om de goten van het trottoir van De Citterstraat te verbeteren, wordt aangehouden totteen volgende vergadering. De voorzitter deelt nog11 mtedte d«K- voor de betrekking van onderwijzer, 7 candidaten zich hebben aangemeld. Daarna sluiting.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2