Pijnstillers Allerlei Sport. Bridge Kou verd rijvers daar de directie van het circus, zoo als gemeld. Dinsdagavond een in het Fransch gestelde briefkaart had ont vangen, waarop medegedeeld werd, dat het circus denzelfden nacht in vlammen zou opgaan. Zware vermoe dens wegen op een of meer personen die in dienst zijn geweest van Sarra sani; maar eenigen tijd geleden wer den ontslagen. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat de directie van de verdere tournée in België zal afzien, om naar Duitschland terug te keeren. Sarrasani heeft, zoo meldde men gisteren, tegenover een Antwerpsch journalist tegengesproken, dat hij zou verklaard hebben te gelooven dat de brand door Duitschers zou kunnen zijn veroorzaakt. Hij geloofde niet aan brandstichting en legde den na druk op de sympathie waarmee hij door de Antwerpsche bevolking was ontvangen. Een handige vrouw. Er bestond in Chicago een organi satie van kidnappersd. w. z. van lieden die er hun werk van maakten per sonen te ontvoeren en gevangen te houden tot voor hen van verwanten of vrienden een losprijs was bedongen Deze bende was perfect georganiseerd had overal haar medeplichtingen en beschikte alom in den lande over helpers. Maar nu is het met de glorie dezer misdadigers gedaan en het was een vrouw die hen ten val bracht. Eenigen tijd geleden werd zekere dr. Gecht ontvoerd, maar nadat hij twee dagen was gevangen gehouden beloofde hij losgeld te zullen beta'en Nu was, bij onderhandelingen tus- schen de bendeleiders en mevr. Gecht, de hoofdman van de bandieten zeer geïmponeerd door mevr. Gecht. Deze mooie en pittige jonge vrouw had den bandiet zoo bekoord, dat deze haar het hof begon te maken en haar met presentjes begon te begunstigen. Het vrouwtje liet den verliefden bendeleider zijn hofmakerij voortzetten, maar wist door oogen en ooren terdege open te houden heel wat omtrent de bende te weten te komen. Zij hield voortdurend de politie op de hoogte en toen deze het moment gekomen achtte, werden de hoofdmannen van de bende en ve len van de voornaamste handlangers geknipt. Het was een zeer uitgebreide orga nisatie, die honderden dienstboden in soldij had om achter de particuliere geheimen te komen van de familie bij wie hij of zij in dienst was. De bende had vooral in het Midden- Westen van de Ver. Staten haar jacht veld. Goudsmokkelaars geknipt. In een hotel te Weenen heeft de poli tie drie buitenlandsche kooplieden ge arresteerd, die zich onder Engelsche schuilnamen hadden latenf{inschrijven. Hun juiste namen worden geheim gehou den. In hun koffers vond men 45 kg goud, vaorzien van de oostenrijkscue keur De politie heeft zich direct tot de bui tenlandsche autoriteiten gewend, ten einde de handlangers der gearresteer den op te sporen, aangezien men meent een georganiseerde bende smokkelaars op het spoor te zijn. Na 27 jaar ziende. Een Engelsche telefoniste, die 27 jaar blind is geweest, heeft dank zij de behan deling van dr. Norman Fleming van het Prince of Wales'General Hospital, Totten- ham, het gezicht teruggekregen. De vrouw, die thans 85 jaar is, was als meisje vaD acht jaar blind geworden. Zij had toen juist het alfabet geleerd. Later kreeg zij een baantje als telefoniste en deed haar werk goed, ofschoon haar gezondheid niet al te best was. Zoodra zij haar oogen weer kon gebruiken, heeft zij zich ijverig toegelegd op het typen en stenografeeren en ze hoopt nu spoedig de telefooncentrale te kunnen verlaten en als stenotypiste werk te vinden. Het „vodje papier". Hans von Tresckow, die gedurende vele jaren voor de persoonlijke veiligheid van den gewezen keizer heeft moeten waken, heeft zijn memoires geschreven, die thans in het Berlijnsche Acht Uhr Abendblatt worden gepubliceerd.Hij vertelt in het eerste hoofdstuk o. a. op welke wijze de ongelukkige uitdrukking van het «vodje papier", waarmee, zooals bekend, het Duitsche neutraliteitsverdrag met Bel gië wordt bedoeld, is tot stand gekomen Von Tresckow was zeer bevriend met een graaf X., die aan bet bof een belangrijke rol had gespeeld en op wiens bezitting in de provineie Posen hij vaak logeerde. Een andere gast daar was dan gewoonlijk Geheimrat Hammann, die tijdens den oorlog chef van de persafdeeling van buitenland sche zaken was. Op zekeren dag, kort voor het einde van den oorlog, vertoefden von Tresckow en Hammann weer bij hun gemeenschappeiijken vriend. Graaf X had dien dag een groot hert geschoten en was zeer goed geluimd. Er werd eeu flink glas wijn gedronken. Hammann werd onder den invloed daarvan zeer spraakzaam en vertelde toen, dat hij van de meeste redevoeringen, die rijkskanselier Bettmann Hollweg in den Rijksdag had gehouden het ontwerp had gemaakt en dat ook hij de woorden «het vodje papier" had ge schreven, die door den Rijkskanselier iD een rede waren uitgesproken en zooveel schade aan Duitschland hebben berokkend Wat de oorlog kostte. Professor Clark van de Amerikaan sche Columbïa-unïversiteit heeft een boek gepubliceerd, waarin hij bere keningen geeft van de kosten van den wereldoorlog voor Amerika. Volgens zijn berekeningen heeft de oorlog aan de Ver. Staten, voorzoover de gealli eerden hun oorlogsschulden betalen 52 milliard dollar gekost. Worden de schulden geannuleerd, dan moeten de kosten op 90 milliard dollar worden gesteld. BRIEF VAN TEUN. Aan de lezers van de Goesche Krante. Pas is 't jaer begonne, of d'r gebeure a-wee daodelijk aokelige diengen. Op Wiskerke stong 't êele durp overende omdat t'r brand uutgebroke was. De ger- dienen stonge in de vlammen en boven op "t zolder spronge de ruten van de ku- velesse deu de itte. De veldwachter was t'r a gauw bie, en die bemerkte ok dat t'r gêen êen thuus was. Ie is toen gauw om de brandspuite gelöope, en ei toen da delijk preses-verbal opgemaekt. Toen is t'n op onderzoek uutgegae, waer of noe toch de beweunexs waere. Kao was mee d'r guus op bezoek bie d'r moeder, Janne van 't oekje. Daer wae re ok nog 'n paer aore kennissen op be zoek, en toen a de velwachter vertelde, dat 't tuus in brand stong, spronge ze aollemaele overende van aolteraosie. De velwachter eit ze toen in veröor genome, en omdat t'n 'têele stel nie vertrouwde, ei t'n Kao meegenome en in 't brandspuit- uusje gedouwd. Toen ze Jaop gezocht, en toen atte ze die vonde, op eên van de butenwegen, toen ze d'n dieën ok 'n plekje gegee. D'n aoren dag binne ze naer Middelburg gebrocht. Ok de kennissen die atte op bezoek waere motte vertelle an de velwachter. Eên van de jongens, Me nen van Kee, was druk an 't vrieen mee de dochter van Kao d'r moeder, en die most zegge waer ta-ten gewist was dien aevend. „Ier netuurlijk", zei Menen, en de andere kennissen riepen ok a deur mekao- re: „M'n binne 'n eêlen aevend ier ge wist", en afijn 't was 'n eêl gedoe. Wat a je toch a nie0oórt En dat pas mee 't nieuwe jaer! At 't zó deur bluuft gaen, dan binne m'n d'r nog nie. Mee 't nieuwe jaer bin 'k naer Kes plaete gewist, nae m'n noom Daene, die a op 'n oefje weunt. We n'è toen gepraet over den slechten tied, en zó a meer, en ie vertelde an mien, dat „a was t'n noe „boer", ie toch mè net uut de schuld kon bluve". Eên van z'n beste koeien was de pit in, en deur n onbekende ziekte t'n zeven mispitloö- pers motte verlieze. Mee 't graen lopt 'i ok nie mee, alleên de aerpels en de juun binne diere, mè „zó besloot nom Daene z'n vertelsel", daer ek noe ok niks an, want van die spullen ek van 't naejaer a zó vee verkocht, omdat 'k dat most doeë om de pacht en de errebeiers van te betae- len. Ik dienke, dat 'k in '31 wè duuzend gulden motte missen 'N paer errebeiers ek ok op motte rume, want ik kan ze nie bekostige, en 'k d'r gin werrek voo ok". Allee, tot op 'n aore keêr. Ontvang aollemaele de groetenissen, en de beste welstand gewenscht van TEUN VAN 't NOORDEN. Schaken. D. Nofeboom Jr. f Uit Londen kwam gisteren het tra gische bericht van het overlijden van den bekenden schaker D. Noteboom Jr., die aldaar in het St. Pancras-hos- pitaal plotseling na een kortstondige ongesteldheid is overleden. Noteboom, die 22 jaar oud is ge worden, speelde nog in het laatste tournooi te Hastings, waar hij op een der prijzen beslag legde. Voetbal. Het programma voor Zondag. Het programma van Afdeeling IV voor s. Zondag luidt volgens de „Sportkro niek" als volgt: le klasse. L. O. N. G. A.-P. S. V. N. A. C.'— Bleijerheide. M. V. V.-Willem II. B. V. V. —De Valk. Eindhoven—'N. O. A. D. 2e klasse A. M. E. V. O.—-De Baronie. TerneuzenR. B. C. T. S. C.-Velocitas. Alliance—D. O. S. K. O. H. E. R. O.Middelburg. 3e klasse A. Vlissingen II—'Zeelandia II. Middelburg II—Sassche Boys. 3e klasse B. S. I. N. O. T. O.—Nieuw Borgvliet. Zeelandia Goes. HET VOLGBOD NA SANS. Na het openingsbod van een sans kan de partner zich iu het algemeen ook aan den regel houden, dat hij met meer dan 2 slagen bij, hel bod kan verhoogen. Het is dan echter gewenscht dat deze slagen over 3, liefst over de 4 kleuren verdeeld zijn. Heeft men echter een lange kleur, dan is het beter die te noemen. Is het een vijfkaart met topkaarten, of heeft men topkaarten in zijn bijspel, maar verder korte kleuren, dan biedt men 3 in de lange kleur. Uw partner heeft dan de keuze het manche-bod te doen in sans of in de door U ge noemde kleur. Is Uw spel echter in het algemeen slecht, doch bevat het wel een vijfkaart, echter zonder top kaarten, dan is het beter in die vijf kaart 2 te bieden, dit is dan een zoo genaamd wegloop of zwaktebod. Het wegloopbod heeft vele tegen standers, en wel voornamelijk omdat het eigenlijk op een soort afspraak be rust, maar waar deze afspraak zeer al gemeen bekend is, is dit bezwaar m.i. niet zeer groot. En de voordeelen rijn vele. Hoe moet men opeaen op de volgende spellen Ten eerste kan de speler, wanneer hij een dergelijk spel bij krijgt en sans moet spelen, waarschijnlijk nooit in de blinde aan trek komen, en moet dus alles uit zijn eigen hand spelen; waar door hij van een aas, vrouw, of heer boer, in het algemeen hoogstens eei slag zal maken. Ten tneede zal de speler aan de lange kleur in de blinde niets hebben, daar als de lage kaarten eenmaal vrij zijn, hij in Uw hand meestal niet meer aan trek kan komen. Speelt U daarentegen een kleur, dan kunt U daar de troefkleur in Uw eigen hand is, daar steeds aan trek komen en naar het sansspel toespelen, ook bestaat de kans, enkele kleine troefjes te maken wanneer U spoedig renonce hebt en zoo komt Uw 5kaart in het geheel tot zijn recht, wat waar schijnlijk bij sans niet het geval zou geweest zijn. Thans zal ik, naar aanleiding van het vroeger besprokene eenige bied problemen geven, waarbij ik mij had gedacht de oplossingen de volgende week te vermelden De lezers die zich hiervoor interesseeren, kunnen dan voor zich zelf de oplossing opmaken en die volgende week vergelijken. aas boer vierde aas derde aas derde aas derde aas heer boer vrouw tien derde 0 heer vrouw vierde aas derde heer vrouw sec heer vrouw boer vierde heer vrouw boer vierde heer derde aas tien vierde heer vrouw derde heer vrouw boer vierde boer tweede Hoe moet op het volgende spel geboden worden als A. voorzit? A A.H. 10.7.6. 9 heer vrouw derde heer boer vierde heer vrouw vierde boer tweede heer vrouw derde aas klein vierde aas heer vrouw vierde boer tweede 0 4* H. 9.5.3.2. A. 6. 2. 8.4.3. 5? B.IO.7.6. O 9.2. V.7.5.4. 0 5- A.V.4. B.10.9. H.V.B. 10.7.4. C V.B. 9.2, 5? 8. 0 8.5.3. A.H. 8.6.3. Wat wordt geboden door twee partners, op de volgende spellen, wanne de tegenpartij voortdurend past A zit voor. A A.H.B. 6.2.4. C V. 9-2. 57 H. 9.5.3. 57 8.4. 0 7. 0 A H.V. 9 8.6. A. 6.2. 5.2. B. RIDGER. MIJN HARDT'S Sa na pi ri n-tab letter» Kokers40en75ct.^k Proefpakje lOct. Bij Apoth.en Drogisten.. DAMMEN. Oplossing probleem Dr. W. VRIJLANDT: Wit: 27-21, 45-40, 39:19, 32-28, 34:5. 5-37. 37-4". 48-30! 40-35. 35-441 Zwart: 16:47, 47:33> '4:23, 23:32, 32-38, 38-43, 43-49, 35:24, 49:40. Probleem OSMIN CHAM, Port-au-Prince (Haiti). Zwart 11 schijven. Wit 11 schijven. Stand Zwart: 3,7, 12/14, 18, 20/22, 27, 35. Stand wit: 29, 32/34, 36, 38, 42, 44, 46/48. Voor beginners diene: 1. dat de zwarte vakken genummerd zijn van 1 tot 50, beginnende bovenaan en steeds tellende van links naar rechts; 2. dat wit altijd begint en van beneden naar boven speelt; 3. dat, na wit's eerste zet, zwart steeds tot een dergelijke zet gedwongen is doordat hij moet slaan dat tenslotte een absoluut verloren stand volgt. Hef komt soms voor, dat zwart kan kiezen tusschen evenwaardige slagen, doch het resul taat moet dan steeds zijn als boven genoemd. We achten bekend, dat alleen „meer ag" voor 'gaat, onverschillig of er dammen of enkele steenen bij betrok ken zijn. SCHAKEN. Oplossing vorig probleem: 1. D d4, Probleem C. MANSFIELD. Ie Prijs in een wedstrijd van Skakbladet Wit begint en geeft mat in twee zetten. Voor beginners vestigen wij er de aandacht op: 1. dat bij problemen wit altijd van beneden naar boven speelt; 2. dat de rijen horizontale vak ken aangegeven worden met 1 tot 8, beginnende onderaan, en verticaal met a tot h, beginnende links. Zoo wordt b.v. het tweede vak van links, boven ste rij, aangeduid met b8 en het twee de vak van links onderste rij met bl; X dat de eerste zet van wit geen schaak behoeft mede te brengen, doch zoodanig moet zijn, dat, wat zwart ook antwoordt, wit's tweede zet altijd mat tot resultaat heeft (Dit natuurlijk als de aanduiding luidt: „wit geeft in twee zetten mat".) De sleutelzet van het vorige pro bleem is dus, dat wit zijn Dame zet op d4, of op het vierde vak van de vierde rij van onder af. We hopen hiermede de vragen van enkele beginnende problemisten be antwoord te hebben en zijn voorts gaarne bereid meerdere inlichtingen te verschaffen. •r WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. Hoogwater Laagwater Dagen Vrm. Nam. Vrm. Nam. 16 Jan. 8.16 8.47 1.40 2.11 9.06 9.48 2.39 3.11 18 10.12 11.01 3.41 4.11 19 11.25 4.46 5.24 20 0.12 0.35 5.59 6.27 21 1.11 1.33 6.59 7.23 22 2.05 2.25 7.52 8.08 AFLOOP AANBESTEDINGEN, DRIEWEGEN. Dinsdag werd al- „Landbouwbelang" aanbesteed de le- hier door de Landbouwvereeniging vering van verschillende: Chili f8,24; Ammoniak Super 7 bij 9 f2,93; Zwa velzure Ammoniak f4,68; aan Johs. de Koster te 's Gravenpolder, Kalksalpe- ter fó,90; Kostense te Kruïningen, le vering bij de leden aan huis. Patent kali f6,93; Kalizout f 6,17Kalkstik- stof f 5 aan J. Schog te Oudelande, alles per 100 K.G. Levering haven El- lewoutsdijk. MIDDELBURG. Ged. Staten van Zeeland hebben Woensdag aanbesteed het herstellen, vernieuwen en onder houden van de hierna te melden per- ceelen van de Provinciale wegen en andere waterstaatswerken, gedurende twee jaren ingaande 1 Januari 1932. Drie biljetten moesten als zijnde van onwaarde ter zijde worden gelegd. Ingeschreven werd overeenkomstig het bestek per jaar en wel voor: Straatweg van Zierikzee naar Zijpe door M. v. d. Velde, Bruinisse, f6170; H. Douw, Zierikzee, f6080; M. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 'sH. Arendskerke f5977; W. Wandel, Nieuwerkerk f 5710. Straatweg en grindweg langs Wol- pbaartsdijk door L. G. j. v. d. Ven, Koudekerke, en M. Wandel, Schoon- dijke f4013. Straatweg en grindweg van Goes over 's Gravenpolder naar Hoedekens- kerke door L. G. J. v. d. Ven en M. Wandel voornoemd voor f6903. Straatweg van 's H. Arendskerke naar Heinkenszand door C. Wiskerke te Nieuwdorp voor f666. Combinatie der drie laatste genoem de wegen en den straatweg van Goes naar de grens van Kattendijke door M. Hoogesteger, Wemeldinge f13260; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 12870; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke, f12249; M. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 's Heer Arendskerke f12068; J. P. v. d. Linde, Kattendijke, f11695; en firma F. Duijnhouwer, Goes, f10800. Straatweg tusschen Zuid-Beveland en Noord-Brabant door J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f1263; C. Wiskerke, Nieuwdorp, f1234; L. v. d. Ven te Koudekerke en M. Wandel te Schoon dijke, f1229; firma F. Duijnhouwer Sr., Goes, f1160; J. Knuist, Sint Maar tensdijk, f1070; M. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 's H. Arendskerke, f 1050. Straatweg wederzijds Sluis door L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke, f960; P. J. v. Sande, Breskens, f743 en A. J. Cam- bïer, Breskens, f 660. Straatweg van Walzoorden naar Hulst door J. de Maagd, Hontenisse, f4119; J. P. de Vos, Terneuzen, f4074; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f4025; P. Andriessen, Walzoorden, f 3600;LAdri aansens, Terneuzen, f3415; en J. F. Adriaansens Polflïet, Hontenisse, f3412; en ook een biljet voor f3400. Drijvende aanlegplaats voor den Prov. Stoombootdienst op de Wes- terschelde te Vlissingen door Iz. la Gasse, Koudekerke, f 855L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke, f797; P. J. de Bour- graaf, Wemeldinge, f785; en P. J. v. Sande, Breskens, f 753. Straatweg van Koudekerke naar Biggekerke door F. Duijnhouwer Sr., Goes, f1784; C. v. d. Klippe, Vlis singen f1740; Iz. la Gasse, Koude kerke, f1700; M. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 'sHeer Arendskerke f1620; P. Dekker, Veere, f1589; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, f 1589; C. Wiskerke, Nieuwdorp, f1582; P. J. v. d. Sande, Breskens, f1578; H. Geldof, Seroos- kerke, f1475; en L. G. J. v, d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoon dijke f1465. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 13 Jan. 1932. Kleine veiling: Goudreinetten f6 a f 30, Fransche Reinetten f4 a f 19, Zure Bellefleur f2 a f17, Sterappels f12 a f19, Court Pendu f2 a f8, Roode Bachus f 7 a f12, Pomme d'Orange f6 a f12, Zoete Campagner f3 a f 10, Armgaar- de f6 a f9, Hollandsch Zoet f 2 a f 12, Bijenkorff fl a f8, Bauman's Reinette f5 a f12, Westlandsche Bellefleurs f3 a f6, Zure appels f2 a f8, Zoete appels f3 a f9, Gieser Wildeman f6 a f 19, Kleiperen f 5 a f 14, St. Remey f8 a f13, Pondsperen f6 a f15, Win- terlouwtjes f 3 a f 10, Souvenir de Va- cheur f3 a f9, Wintersuikerij f5, Uien f2 a f4, Spruiten f2 a f6, Wijn- peen f 2, Witlof f 1 a f7, alles per 100 K.G., Bloemkool f3, Savoye kool fl a f3, Roode kool fl, Knolselderij fl a f 2, Kipeieren f 3,50, Poeleieren f 2,70 alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Groenteveiling van 13 Jan. 1932. Spruiten f0,86 a f5, Witlof fl a f3, Wijnpeen f2,50 a f2,80, Veldsla f4,60 a f5,10, Uien fl,50 a f2,30 Po teraardappelen f 2,70 a f 2,80, alles per 100 K.G., Savoye kool fl,50 a f2,90, Roode kool f2,90, Witte kool fl,80 a f2, Bloemkool f 16, Andijvie f0,60, al les per 100 stuks, Prei f2 a f 5, Knol selderij f0,80, beiden per 100 bos.

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2