Stadsnieuws PpoVincienieuWs GËËFT NIET LANGER „L0CARBITS" Groene Kruis Hoestbonbons plaatselijk nieuws. WEERBERICHT. Gemengd NieuWs, Geslaagd. Voor het examen Belastingconsu lent, afgenomen door hef Instituut voor Handelswetenscnappen te Lei den, slaagde de heer Corn. Corstanje alhier. Chr. Nat. Werkmansverbond. Woensdag heeft de afd. Goes van den Chr. Nat. Werkmansbond op fees telijke wijze haar 35-jarig bestaan ge vierd. 's Middags was het feest voor de kinderen van de leden. Door vertoo ning van aardige films en net aanbie den van tal van versnaperingen is hun een prettige feestmiddag bereid. Des avonds vulden de leden die in grooten getale waren opgekomen met hun huisgenooten de groote zaal van de Prins van Oranje geheel. Na een herdenkingswoord van de heeren C. K. Maartense en G. Gorse, werd de afd. door enkele afgevaar digden geluk gewenscht met het jubi leum. Het verdere deel van den avond werd gevuld met gemeenschappelijk gezang, zang van een kinderkoortje onder leiding van den heer Schreu der, gymnastiek door de Ueeren-af- deeling van O. K. K., onder leiding van den heer Kooy en filmvertooning door den Apeldoornschen lïchtbeel- dendienst. De aanwezigen toonden hun dank baarheid en waardeering voor al het gebodene door herhaald krachtig ap plaus. De haven in 1931. In 1931 zijn de haven binnengeko men 1801 schepen met een tonnenin houd van 178989, terwijl de haven zijn uitgevaren 1794 schepen met een in houd van 178779 ton. Ten vorige jare bedroegen deze cij fers, resp. 1726 schepen met 183282 ton en 1729 met 184098 ton. GoesVlissingen. De eenïge weken geleden uitge stelde wedstrijd Goes I -Vlissingen I zal nu plaats vinden op 31 Jan. a.s. Inmiddels zal dan Vlissingen wel reeds voldoende punten binnen heb ben voor haar kampioenschap, zoo dat de supporters er op rekenen kun nen dien dag een mooien wedstrijd te zien. Aangezien we vermoeden dat onze jongens van „Goes" niets zullen nalaten om de in Vlissingen geleden nederlaag, hier op eigen veld zeker in een gelijk spel om te zetten. Vrijstelling dienstplicht. De burgemeester van Goes brengt ter kennis, dat aan den dienstplichtige K. P. W. Lies, met ingang van 16 Febr. a.s., voor één jaar vrijstelling is ver leend van den dienstplicht. Evenzoo is, met ingang van 1 Febr. a.s., voor één jaar vrijstelling verleend van den dienstplicht aan S. J. de Witte. Bal-Masqué-Corveleijn. Naar een advertentie in dit num mer vermeldt, zal het Dans-Instituut Corveleijn Zaterdag 23 Jan. a.s. in de Prins van Oranje een bal-masqué ge ven, waarvoor fraaie prijzen beschik baar zijn. Het belooft een geanimeerd feest te worden. Het openlucht-circus. Het openlucht-circus Reusz Althoff, op de Markt, trok gisteravond al da delijk veel belangstelling. En de klei ne en groote acrobaten bleken het ook wel waard. Het werk op den grond, of op het strakke en aan het slappe koord, dwong ieders bewondering af en noopte vaak tot ademlooze aan dacht De artisten kennen hun werk wel! Goesche Stadhuisjes zijn weer ver krijgbaar bij Firma VAN MELLE, Telefoon 114. (Adv.) Landbouw-Bioscoop. „Geheimen van Chinatown", met Wallace Beery, Florence Vidor, War ner Oland, Jack McHugh, Jack Oakie e.a. Chuck Riley, de blanke leider van Chinatown en hoofd van een der tongs, zijn appartement, en Boston Charley, leider van de vijandelijke tong, ontmoeten elkaar in het Chinee- sche theater, op den avond waarop Joan en eenige harer vrienden een bezoek brengen aan de Chineezen- wijk. In het theater komt het tot een vuurgevecht tusschen de twee tongs. Chuck wordt in zijn optreden gehin derd door de aanwezigheid van de blanke bezoekers, met het gevolg, dat hij niet alleen het gevecht verliest doch in den arm geschoten wordt. Deze verwonding om harentwille wekt Joan's liefde voor de eigenaar dige bendeleider op en, hoewel tegen zijn uitdrukkelijk verlangen, volgt zij hem naar zijn huis, waar zij hem ver bindt. Riiey accepteert ten slotte haar aanwezigheid in zijn huis. Hij heeft evenwel weinig tijd voor haar en eenzaam en gebroken door het on natuurlijke leven dat zij leidt, zinkt Joan dieper en dieper. Joan is bevreesd eenmaal door een noodlottig schot haar Chuck te zullen verliezen, en wanneer zij de kans krijgt, deelt zij de politie mede dat geen der Chineezen in het bezit zijn van papieren, en dus gedeporteerd kunnen worden. Chuck is woedend en wijst haar de deur. Geheel verlaten zwerft Joan door de Chineezenwijk, niet wetend wat te doen. Zij bedrinkt zich, en een handlanger van Chuck ontfermt zich over haar, en neemt haar mee naar huis. Joan wordt zwaar ziek. Boston Charley vindt haar dan, en als een duivelsche grap speldt nij haar een briefje op met de woorden: „af te geven aan Chuck Riley, strikt per soonlijk", en zendt haar in beschon ken toestand de straat op. Bij den aanblik van de eens zoo mooie vrouw die hij naar lichaam en ziel gebroken heeft, komt Chuck tot inkeer. Hij vernielt zijn danshuis en bar, en wijdt al zijn zorgen aan het herstel van Joan. Samen verlaten zij Chinatown, ten einde elders gelukkig te worden. Een zeer goed gespeelde, aangrij pende tragedie. „Schuldig", met Lewis Ayres, Ge nevieve Tobin, e.a. speelt in de jour nalisten-wereld en schildert een span nend liefde-conflict. Een pakkende film. K. W. U.-PRIJS 31/2 CENT bij ge bruik van onze nachtstroom-appara- ten. Vraagt inlichtingen. J. M. POL DERMAN, Goes, Telef. 129. Cinema „Slot Ostende". „Her private Life", met Billie Do ve, Thelma Todd, Holmes Herbert, Montague Love, Mary Forbes, e.a. Lady Helen Haden, de laatste der dappere „Varicks" is een trotsche en verkwistende vrouw, die getrouwd is met Sir Bruce Haden, een gewezen slager en een dronkaard. Lady Helen vindt troost in haar vriendschap voor Ned. Thayer. Sir Bruce is onredelijk jaloersch en beschuldigt Thayer van valsch spelen. Lady Helen dreigt haar man te zullen verlaten indien hij niet zijn verontschuldigingen aanbiedt. Sir Bruce doet dit; maar dan ziet Lady Helen zelf, dat haar man gelijk had. De zuster van Thayer overhandigt dan, om zich te wreken, een brief, door Lady Haden aan Thayer ge schreven, aan Sir Bruce, waarvan een echtscheiding het gevolg is. Lady Helen gaat naar Amerika, waar ze één van haar juweelen be leent. Als ze niets meer over heeft, ontmoet ze Rudolph Solomon, een schatrijken Amerikaan, die ze ééns in het huis van haar man ontmoet had; en die haar nu ten huwelijk vraagt. Ze kan Thayer nog steeds niet vergeten; maar ten einde raad neemt ze Solomon's aanbod aan en bekent hem, dat haar eenige liefde een man gegolden had, die een valsche speler was. Solomon verneemt door een toeval, dat Thayer, die nu bij hem in betrekking is, de man is, die van valsch spelen beschuldigd werd en wil hem in de gelegenheid stellen zich tegenover Lady Helen te verantwoor den. Er volgen nog wel eenige dramati sche scènes, maar dan komt toch het gelukkige slot. Een pakkende, uitste kend gespeelde film. „Een harde leerschool, met Con way Tearle, Margaret Morris, e.a. is een belangwekkende geschiedenis van een edel man, die tracht twee „schip breukelingen" uit de klauwen der mis daad te redden. Een mooie film. SPREEKBEURTEN. Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 17 Januari, 's avonds 6 uur drs. A. Landstra van Middelburg. Gereformeerde kerk. Zondag 17 Januari 9.30 en 5.30 uur ds. v. d. Vegt (Bed. H. A.) Chr. Evang. Gemeente. Zondag 17 Januari half acht bid stond, half tien, 2 uur en 6 uur de heer J. van Wijk van Kortrijk. Maandag avond 8 uur bidstond. Oud Gcref. Gemeente. Zondag 17 Januari: Leesbeurt Toestand van Middelburg. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak verklaarde in ant woord op de hem door het Persbureau Vaz Dias gestelde vragen, dat de positie van zijn gemeente, vergeleken met het vo rige jaar, eenigszins ten ongunste is veran derd. De crisis heeft overal nadeeligen in vloed op de industrie gehad en dientenge volge is de werkloosheid toegenomen. Op 1 December 1930 waren er in totaal 430 ingeschreven werkloozen, op 1 December 1931 648. Over 1931 heeft de gemeente netto aan werkloozen-steun, werkver schaffing niet inbegrepen, ongeveer f 22.750,-— uitgegeven, welk bedrag in 1924 slechts f 2400,— was. Naar mijn meening aldus zeide de heer Dumon Tak is werkverschaffing het meest geschikte middel voor bestrij ding der werkloosheid. De financieele toestand mijner gemeen te baart geen bijzondere zorg, maar maant toch tot groote voorzichtigheid. De nieuwe financieele verhouding tus- schen het Rijk en de Gemeenten is nog té kort in toepassing om daarover nu reeds een bezonken oordeel te hebben. Vooralsnog maakt haar uitvoering voor mijn gemeente weinig verschil met de vroe gere heffing van de gemeentelijke inkom stenbelasting. Bevolking Zierikzee, Het aantal inwoners van Zierikzee be droeg op 1 Januari 1931 3281 m. en 3490 vr., is totaal 6771. Geboren werden 72 m. en 60 vr., is totaal 132. Er vestigden zich 129 m. en 153 vr., is totaal 282. Overle den .zijn 4:*» m. en 49 vr., is totaal 94. Vertrokken! zijn 13j'l m. en 168 vr., is to taal 299. Op 31 Öecember 1931 waren er 3306 m. en 3486 vr., is totaal 6792. Nationaal Crisis-Comité. Ten postkantore Krabbendijke, ten hulp kantore Rilland en op de stations te Bath en Waarde zal de gelegenheid worden opengesteld kosteloos gelden te storten ten behoeve van het Nationaal Crisis-Comité. (Deze regeling is bij alle postkantoren in voorbereiding. Red.). Benoeming Waterstaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Spieringpolder, J. J. van de Velde te Wis- senkerke. Bankier aangehouden. De Justitie heeft te Middelburg aange houden J. E. J. J., die te Vlissingen eer bankierskantoor heeft gehad onder de fir ma de Koster Co., welke firma op 16 September in staat van faillissement is verklaard, J., die er van verdacht wordi zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van hém in zijn kwaliteit van bankier toevertrouwde gelden, is naar het huis van bewaring overgebracht. De Izaak Boasson-bank. Surseance van betaling N.V. Izaak Boasson en Zonens Bank te Middelburg en te Oostburg. Naar wij vernemen komt op de lijst van baten en schulden der N.V. ter in zage liggende ter Griffie van de Recht bank het volgende voor: Bezettingen f933.095,04; schulden f898.657,64; voor- deelig saido f 34.437,40. Uw goed geld aan minder waardige, meestal veel tc dure hoestmiddeltjes. zijn prima; niet te duur en helpen afdoende tegen alle gevatte kou, heeschhe d, verkoudheid enz. Worden bij miilioenen gebruikt. COLIJNSPLAAT. Dinsdag trad in Hotel ,,De Patrijs", voor het „Nut van 't Algemeen", den heer Jac. van Elsacker op. De declamator droeg o.a. voor twee fragmenten uit „De weg terug", van Remarque; „De onzicht bare verzameling" van Arnold Zweig; ,Zijn eerste lange broek", een vertelling van A. M. de Jong; „De petten", een mo bilisatie-schets van Theo Thijssen; „Non kel Pol"; „De brave Farilde", humoristi sche schetsen van F. de Sinclair, en een stukje van Jan Feith „Ontmaskerd". Het „Nut" kan in aangename herinnering te rug denken aan dezen mooien, goed ge slaagden Nuts-avond. De zaal Nvas flink bezet. Donderdagavond werd in de Ned. Herv Kerk alhier, voor een talrijk publiek de Warta Sari-film vertoond. 's GRAVENPOLDER. In vrijheid gesteld. Naar wij vernemen is A. de D., die na het overlijden van zijn vrouw naar het Huis van Bewaring te Middelburg werd overgebracht, thans weder in vrijheid ge steld. HANSWEERT. Het Belgische schip „Julia" heeft door onbekende oorzaak op het kanaal lekkage bekomen. Met pompers aan boord heeft het schip de reis naar België voortgezet. it ie De Belgische schepen „Adrienne" en „Festina Lente", gesleept door de motor boot „Archimedes", zijn Woensdagmor gen nabij Waarde omhoog gevaren en blij ven zitten. Des avonds tegen hoog water zijn de schepen met behulp van 5 sleep- booten vlotgekofiiën. Het schip „Festina" heeft lekkage en er liggen pompbooten te pompen. De „Adrienne" is geplooid, doch lekt niet. HEINKENSZAND. „Samenwerking". Gisteravond werd alhier de algemeene vergadering gehouden van de Coöpera tieve kolenvereeniging „Samenwerking", 'tegenwoordig waren 92 leden. Notulen, jaarverslag en beheer worden goedge keurd. Herkozen worden de heeren P. v. d. Reepe, voorz., G. Koch, Chr. v. d. Kerkhove en L. Almekinders en gekozen de heeren F. de Roo, C. van Loon en J. Kuzee en tot secr.-penningmeester de heer J. Wisse. Uit het verloop der vergadering bleek dat het vertrouwen in de coöpera tie zich heeft hersteld. Met een opwek king aan de leden om vooral door het af nemen van hun brandstoffen de vereeni- ging te steunen, sloot de voorzitter de vergadering. Gisteravond hield ^de Tuinbouwvereeni- eeniging „Heinkenszand en Omstreken" haar jaarvergadering. De voorzitter de heer C. Nijsse memoreerde in het kort het jaar 1931. Op dit oogenblik ziet de toe komst er nog zeer donker uit. Hij wekte de tuinders op toch moedig deze donkere toekomst tegemoet te treden, daar achter de wolken de zon schijnt. Notulen en jaar verslag worden onveranderd goedgekeurd. De penningm. brengt verslag uit van zijn gehouden beheer, waaruit blijkt dat met het goed slot van het vorig jaar is ont vangen f 127,01 y2, en uitgegeven f42,51, met een batig saldo van f 84,50)^. Hij deelt tevens nog mede, dat over 1931 dooi de ver. ter veiling werden aangevoerd 19.253 K.G. aardbeien en dat werd afgele verd aan de leden aan glas en lijsten voor een bedrag van f 108,52. In de plaats van den heer J. op 't Hof te 's Heer Arends- kerke, die als bestuurslid aftrad en zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen den heer C. van de Reepe Bz. Na bespreking van aankoop vruchtboomcarbolineum, za den enz. geeft de voorzitter de aanwezi gen in overweging de lezing van de Cen trale tuinbouwvereeniging, te houden op Zaterdag a.s. te Goes, waar Ir. van de Plassche, Rijkstuinbouwconsulent, zal spreken over zijn reis en zijn ervaringen in Amerika, bij te wonen, waarna de ver gadering door hem wordt gesloten. KAPELLE. Crisis-Comité. Tot leniging van den nationalen nood is te Kapelle op initiatief van burgemees ter Bierens een Crisis-Comité opgericht, waarin zitting hebben: burgemeester Bie rens, wethouder A. van der Have, wet houder J. van Wingen, gem.-secretaris S. van Dijke, A. J. van Liere, Jan Osse- waarde Cz„ J. P. de Kam, H. Slabbe- koorn, H. v. d. Boomgaard, Jan Ganse man, W. van Liere en Jan Balkenende. Benoemd werd als voorzitter Burgemees ter Bierens, als secretaris de heer S. J. van Dijke en als penningm. J. van Wingen. Voor den dienstplicht 1933 werden te Kapelle 33 personen ingeschreven. KORTGENE. Het muziekgezelschap „E. M. M." ver gaderde onder voorzitterschap van den heer P. C. Schippers. In het verslag wees de voorzitter er op, dat er van achteruit gang niets te bespeuren valt. Er werden drie uitvoeringen gegeven, die, den tijd in aanmerking nemende, tamelijk goed be zocht werden. De rekening en verantwoor ding wees een goed slot van f 40,80 aan. De aftredende bestuursleden de heeren J. A. Schippers en J. Dingemanse werden herkozen. Besloten werd, om het gezel schap om te zetten in fanfare. Met een woord van dank aan directeur en leden sloot de voorzitter de vergadering. Woensdag vergaderde in „De Stads- wijnkelder" alhier, het leesgezelschap „Elck wat wils". Uit het verslag van den secr.-penningmeester, den heer K. de Vos, bleek, dat de inkomsten over 1931 f 334,59 bedroegen, terwijl de onkosten f 232,36 be liepen. Alzoo een saldo van f 102,23. Met algemeene stemmen werd de heer C. J. van Damme herkozen, terwijl de heer C. Davidse tot penningm. werd benoemd. NIEUWDORP. Na breedvoerige bespreking besloot de afdeeling van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond den patroons te verzoeken, ge zien den flinken bietensteun, hetzelfde con tract als in 1930, wat in 1931 met 7.5 pet. verminderd was, weer van kracht te doen zijn voor 1932. OVEZAND. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de tooneelclub haar jaarlijksche opvoering in de heiberg van den heer C. Verbeek. Eenige aardige stukjes werden opgevoerd waarbij de lachspieren flink in beweging kwamen. Beide avonden was de zaal goed bezet. SCHORE. De heer B. Nieuwenhuijse is benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur alhier. Aardappel-inventarisatie. Bij de gehouden aardappel-inventarisa tie is geconstateerd, dat in deze gemeente nog 2750 H.L. aardappelen aanwezig zijn d.i. ruim 10% van de opbrengst. WAARDE. Op de algemeene vergadering van de Ziekenvereeniging „Onderlinge Hulp" al hier, onder voorzitterschap van den heer M. de Leeuw, waren van de 57 leden er 46 opgekomen. De ontvangsten voor 1931 hebben bedragen f353,17; de uitgaven f811,37; zoodat de laatste de eerste over schreden hebben met een bedrag van f 458,20; welk bedrag uit de reservekas is betaald geworden. Het aftredende be stuurslid A. Dek werd herkozen. Voor het ingetreden jaar werd het ziekengeld per dag vastgesteld op één gulden. „Nieuwe Hulp". Op de Woensdagavond, 13 Jan., gehou den jaarvergadering van den Varkenshond „Nieuwe Hulp" bleek uit de jaarrekening dat de ontvangsten over het jaar 1931 hebben bedragen f305,25, en de uitgaven f 275,38, zoodat over bedoeld jaar een goed slot te boeken viel van f29,17. Dit bedrag gevoegd bij het bestaande reserve bedrag is zulks gestegen tot f 866,36. De aftredende bestuursleden Mart. Weststra- te en C. Dane werden als zoodanig herko zen; terwijl in de plaats van O. Schrier gekozen werd L. Krijnsen. De inleg werd met één cent per varken en per week ver laagd en alzoo gebracht op 5 ct. per week. Na afloop der vergadering werd een geza menlijke maaltijd gehouden. Deze is uitste kend geslaagd. WEMELDINGE. Inventarisatie aardappelen. Bij de gehouden inventarisatie naar de De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt: matige tot krachtige wellicht tijdelijk stormachtige Z. tot W„ wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. toestand van 15 Januari waren in deze ge meente nog aanwezig aan consumptieaard appelen en voor eigen gebruik 16.000 H.L. alzoo 56% van de opbrengst oogst 1931. Voor de betrekking van Vader en Moe der in het tehuis voor ouden van dagen „Vredebest" alhier, hebben zich 28 echt- paren aangemeld. WILHELMINADORP. Voor het examen Duitsche Handelscor respondentie, gehouden door de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelsweten schappen te Vlissingen, slaagde de heer I. Verhage. WOLPHAARTSDIJK. Jubilea-vergadering. Woensdagavond hielden de Jongeman- nenvereeniging „Dient den Heer", de Meis jesvereeniging „Bidt en Werkt" en de kleine Meisjesvereeniging „Martha", een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk alhier. Genoemde vereenigingen bestaan resp. 10 jaar, 20 jaar en 10 jaar. De bij eenkomst werd geopend door Ds. van Dijk en door Ds. Mantz uit Charlois, vroeger alhier, werd een herdenkingsrede gehouden. Onder leiding van M. J. Haart- sen zongen de jubileerende vereenigingen een kleine cantate, die zeer goed geslaagd mag heeten. Een woord van lof voor den heer W. J. Haartsen is hier zeker op zijn plaats, die geheel belangeloos zich de moeite heeft getroost, dit stuk ten gehoo- re te doen brengen. Door Mej. A. van Damme werd nog een solo gezongen, waar na door Ds. Mantz de bijeenkomst met dankzegging werd gesloten. Tot directeur van de zangvereeniging ,De Lof stem" te Wemeldinge, is benoemd de heer M. J. Haartsen. ie Woensdagavond hield de heer C. Ste vens uit Goes, voor de vereeniging „Land bouw en Veeteelt" alhier, een lezing met wetenschappelijke beschouwingen over de teelt van pootaardappelen-export. Een en ander werd verduidelijkt door lantaarn plaatjes. YERSEKE. Teraardebestelling Jan Sinke. Te Yerseke is onder groote belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer Jan Sinke, oud-burge meester van Yerseke. Aan het graf werd, naar aanleiding van Psalm 103, een kort woord gesproken door Ds. Koolstra, Ge rei. predikant van Kruiningen. Voorts sprak de heer J. C. Cornelisse namens het Schoolbestuur der Geref. School (Kakel- dans), waarna een schoonzoon van den overledene, de heer J. L. van Dijk, dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewe zen. Een krans van het secretarie-perso neel dekte de baar. Drie landmeters gedood. Op de spoorbrug bij Dordrecht door den trein gegrepen. Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op de sproorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht drie assistent-landme ters door een trein gegrepen en op slag gedood. Een vierde ontkwam hetzelfde lot doordat hij tijdig van de rails wist terug te springen. Nader meldt men: In verband met het Rijkswegen- en bruggenplan zijn zes asSistent-Iand- meters thans bezig opmetingen te doen in den omtrek der spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht Daar er twee ongesteld zijn, deden gisteren vier hunner dienst Tegen 5 uur in den namiddag bega ven deze vier nog jeugdige personen zich na afloop van hun werkzaam- zaamheden te Zwijndrecht huiswaarts naar hun tijdelijke verblijfplaats te Dordrecht Zij hadden in de polders in de omgeving van Zwijndrecht op- metingen verricht voor den bouw van de nieuwe brug over de Oude Maas en kozen bij het naar huis gaan den kortsten weg, namelijk niet met de pont, zooals gebruikelijk is, doch over de spoorbrug. Van deze brug wordt door velen, die te Zwijndrecht werken, gebruik gemaakt, en zij, die dat ge regeld doen, betrachten bij den over tocht steeds de grootst mogelijke voorzichtigheid. Toen de vier jongelui halverwege de brug waren, zagen zij uit de rich ting Dordrecht een trein op zich aan komen, die om 16.57 van Dordrecht was vertrokken. Zij liep.en over het

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2