TIM TIN De Kleine Bazar De weg tot geluk N® 7 Vrijdag 15 Januari 1952 119® Jaargang. Bij dit nummer; be hoort een bijvoegsel. deze maand aan spotprijzen. Buitenland. 'VAM MBLLB'S- GOESCHB^' ONTBYT-KOBK s ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maartdag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESGHG 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 veSs^jSw»» devested fe Goes. gevestigd fe Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. HET GEBRUIK VAN GAS. De prijs per M3. en de onderhandelingen tus- schen Goes en Krab- r b e n d ij k e. IL In ons vorig artikeltje hadden iwe het nog niet over den prijs van het gas, hoewel dit, in verband met het ver bruik, ook een zeer belangrijke fac tor is. Toch zouden we niet gaarne zeg gen „de prijs is alles". Voor degenen, die nog niet verwend zijn doordat zij steeds de beschikking hebben over gas, mag de prijs vaak den doorslag k geven, allen, die gas gewoon zijn, zou den het niet gaarne missen, zelfs al zou het gebruik er van iets duurder uitkomen dan het stoken van andere brandstof. Hierbij denken we vooral ook aan het gebruik van gas in de keuken, waar bet voor de huisvrouw, in het bijzonder des zomers, een ware uit komst is. En zelfs in die gemeenten, waar het gas vrij duur is, wordt het in den regel voor keukengebruik toch het voordeeligst geacht, omdat men dadelijk een flinke warmte heeft en dat precies zoolang als noodig is. Doch niettemin zijn er aan dat „voordeeliger" ook grenzen en er zijn in ons land verscheidene gemeenten - - in het bijzonder kleinere waar de gasprijs zoo hoog is, dat het ge bruik wel nooit algemeen zal worden, indien er geen grondige reorganisatie plaats vindt De prijs van het gas aangenomen dat met de fabricage geen winst be oogd wordt en de leiding van het be drijf in goede handen is wordt voor een groot deel bepaald door te leveren hoeveelheid. Er zal b.v. (we noemen vrij willekeurige cijfers), voor de fabricage van 1500.000 M3. gas een bedrijf noodig zijn van f250.000. Maar datzelfde bedrijf zal dan de kolen uitgezonderd met geringe kostenverhooging ook 3.000.000 M3. kunnen produceeren- Men begrijpt wat dit zeggen wil en het gevolg is dan ook, dat in zulk een bedrijf de eerste 1500.000 M3. op b.v. 8 ct. per M3. en de volgende 1500.000 M3. op 4 ct komen. Op deze gronden is ook de gasprijs te Goes gecalculeerd. De meterprijs voor huishoudelijk gebruik bedraagt 8 ct, doch voor de meters, die men in in de wintermaanden meer gebruikt dan het gemiddelde zomerverbruik bedraagt, betaalt men slechts 4 ct! Het gaat er bij de gasfabricage dus om, zooveel mogelijk te produceeren en hieruit volgt ook, dat een gasfa briek een zoo groot mogelijk gebied als basis moet hebben. De gasfabriek te Goes bestrijkt, in directe omge ving, plm. 2500 gezinnen en op dezen grondslag kon men tot dergelijk lage prijzen komen als hierboven genoemd. Dat kleinere fabrieken, als die te Yerseke, Krabbendijke en Wemel- dinge hierbij altijd ten achter zullen blijven, behoeft wel geen betoog. Een zeer voornaam punt is uit den aard der zaak ook, of het bedrijf van den aanvang af zoo economisch mo gelijk opgezet is. Als we b.v. nagaan, dat de gasfabriek te Goes ongeveer f250.000 kostte en plm. 1.800.000 M3. gas produceert, terwijl „Oosteinde" te Krabbendijke, ruim f400.000 kostte en een productie heeft van plm. 700.000 M3., dan begrijpt men wel, dat zulks in den prijs van het gas tot uitdruk king moet komen. In geheel ons land is dan ook een samensmelting van gasbedrijven te constateeren of worden kleinere fa brieken opgeheven en zoekt men een onderkomen bij een groot centraal be drijf. Ook op Zuid-Beveland gaat het gelukkig die richting uit en in ons blad maakten we reeds eenige malen melding van de onderhandelingen, die tusschen Goes, Wemeldinge en Krab bendijke gevoerd worden. Met Wemeldinge zal de overeen komst, naar we meenen, eerstdaags wel tot stand komen, maar over de onderhandelingen met Krabbendijke moesten we eenige weken geleden melden, dat zij tot geen resultaat ge voerd hadden. We moeten bekennen, dat we zeer verwonderd waren, toen ons dit be richt bereikte. Zooals hierboven en reeds eer opgemerkt, heeft Krabben dijke een dure fabriek, die voorts in zoodanigen staat is, dat eerlang be duidende kosten zijn te wachten. Het lijkt dus geen gewaagde voorspelling, dat het gas van deze fabriek, dat vrij duur is, voorloopig wel niet goed- kooper zal worden. En hierbij komt dan nog, dat de gemeente elk jaar de noodige duizenden moet bijpassen! En nu biedt Goes gas aan op zulke voordeelige voorwaarden, als waar schijnlijk in ons land nog nimmer gemaakt zijn, en de onderhandelingen leiden tot geen resultaat! Mogelijk zullen de bewoners van Krabbendijke niet dadelijk van den lageren gasprijs profiteeren, want Krabbendijke moet haar gasfabriek dan liquideeren en de resteerende schuld zal op het van Goes gekochte gas moeten drukken, doch daarmede wordt dan ook dadelijk een over zichtelijke en gezonde toestand ge schapen. Krabbendijke heeft geen fa briek meer, die jaarlijks een tekort oplevert, lost haar schuld af en kan mettertijd haar afnemers het gas voor veel lageren prijs leveren. Het komt ons zelfs voor, dat, wordt de voorgestelde overeenkomst met Goes aangegaan, wel dadelijk eenige verlaging van den gasprijs te Krab bendijke kan volgen, doch dit willen we hier buiten beschouwing laten. De reeds genoemde voordeelen lijken ons belangrijk genoeg om tot de overeenkomst te besluiten. We hebben dan ook goede hoop, dat Krabbendijke met Goes alsnog tot resultaat zal komen, waar toe de omstandigheden, nu ook de directeursplaats van „Oosteinde" va cant komt, weer gunstiger geworden zijn. WERKSTAKENDh WERKLOOZEN. Deze tijd dien wij beleven Is voor velen wreed en hard. Er is veel dat ons verbittert, Er is veel dat ons verwart Wie in troebel water visschen Wakk'ren die ontstemming aan, 't Oproerduiveltje tracht listig Hier en daar zijn slag te slaan. In de werkverschaffingskampen Waart hij reeds sinds jaren rond. Voor het zaad der revolutie Vindt hij daar een vruchtb'ren grond. Elke grief en elke misstand Wordt er door hem uitgespeeld, Maar de wonden die hij toebrengt Worden niet door hem geheeld. Gij, op wien de hand van 't noodlot Zwaar en onbarmhartig drukt, Die uit uw familieleven En uw werkkring zijt gerukt, Wordt geen speelbal in deez'tijden Van de revolutiewind, Maakt de zaak voor u niet erger: Denkt toch eerst aan vrouw en kind. Door u mee te laten sleepen In een roekeloos avontuur Hebt ge nu reeds veel bedorven: Gij betaalt het reeds te duur! Met uw onbesuisde daden Zijt g'op den verkeerden weg; Stellig zult ge méér bereiken Door verstandig overleg! De hersfelconferenfie. Door zijn mededeeling, dat Duitsch- land op de conferentie te Lausanne zal voorstellen, een streep te zetten onder de herstelbetalingen, heeft dr. Bruning de diverse staten genood zaakt definitief partij te kiezen in een vraagstuk, welks draagwijdte den oor spronkelijker: opzet der conferentie (hoe moet het in verband met de crisis met de herstelschulden gaan?) verre overtreft. Trachten wij daarom sa men te vatten, hoe op dit moment de officieele opvattingen nopens het herstelvraagstuk in de groote er bij betrokken staten zijn. Duitschland: Datgene wat wij tot dusver sedert den oorlog hebben betaald, dekt ruim de materieele aan gerichte schade. Het is ons onmogelijk bovendien nog de schade te blijven vergoeden, welke bestaat in de ver plichting om leeningsgelden aan Ame rika terug te betalen (60 pet. van onze herstelbetalingen gaat in laatste in stantie naar de V. S., en dit percen tage zal nog stijgen). Engeland: Ons ideaal zou zijn een algeheele schrapping der oor- logs- en herstelschulden. Maar zoolang Amerika betaling van ons eischt, moe ten wij wel betaling blijven eischen van onze Europeesche debiteuren. Ons aller gemeenschappelijk Euro- peesch belang is dus: Amerika murw maken. Frankrijk: De Duitsche betalin gen dekken de materieele schade nog geenszins. Bovendien heeft Duitsch land zich vrijwillig tot het verrichten van bepaalde prestaties verplicht; het heeft dit eerst te Versailles gedaan, maar, voor het geval het deze vrijwil ligheid mocht ontkennen, in elk geval te 's Gravenhage, door de onderteeke- ning van het Young-plan. Zelfs indien Amerika de oorlogsschulden kwijt scheldt, kunnen wij niet afzien van onze schadevergoeding. Versailles en het Young-plan mogen geen vodjes papier worden. Wij willen hoogstens een nieuw moratorium toestaan. Italië; Gaarne een streep door alle schulden, die op den oorlog be trekking hebben. Ver. Staten: Wat er met de her stelbetalingen gebeurt, kan ons koud laten, mits men de betalingen aan óns stipt verricht. Wij hebben nu een maal het meest fe verliezen bij een algemeene schrapping. Alleen indien men flink gaat ontwapenen, hetgeen politieke en economische ontspanning brengt en ons dus baten kan, zijn wij bereid offers te brengen met betrek king tot de oorlogsschulden. De kwestie is dus alreeds buiten gewoon ingewikkeld. Zij wordt nog Vraaa niet,, ftiesche, Heennbaai "maat gecompliceerder doordat er in ver scheiden landen, met name in Frank rijk en de V. S., bovendien sterk af wijkende meeningen bestaan. Ex-Koningin Sophia f Ex-koningin Sophia van Grieken land, de weduwe van ex-koning Con- stantijn, is Woensdagavond 10 uur 55 op 61-jarigen leeftijd, na een lang durige ziekte overleden. De overledene was een zuster van ex-keizer Wilhelm. Frankrijks regeering. Gistermorgen meldde men uit Pa- rij: Laval is er om één uur vannacht in geslaagd zijn derde kabinet te vor men. Laval krijgt behalve het minister presidentschap ook buitenlandsche za ken. Tardieu, die tot nu toe minister van landbouw was, krijgt oorlog; Ca- thala, onderstaatssecretaris van bin- nenlandsche zaken wordt minister van dit departement, terwijl Fould, tot nu toe onderstaatssecretaris van land bouw, minister van landbouw wordt. Alle overige minister-portefeuilles blijven in dezelfde handen. De herstelonderhandelingen. De berichten uit Parijs, dat men daar het plan heeft geopperd, om de Amerikaansche vorderingen aan oor logsschuld door obligatiën aan de Duitsche spoorwegen af te doen, wor den algemeen wantrouwend ontvangen. In parlementaire kringen wordt een dergelijk plan absoluut onmogelijk ge noemd, omdat daardoor een verbin ding tusschen de politieke schulden van Duitschland en de verplichtingen van de geallieerden zou geschapen worden, die steeds afgewezen is, daar ze in strijd was met Amerika's en ook met Duitschland's belangen. Toestand van Bulgarije. Na afloop van den ministerraad, waarin de quaesties werden bespro ken, welke Bulgarije voor het Finan cieel Volkenbondscomité ter tafel zal brengen, verklaarde ministerpresident Moejanow den journalisten, dat de fi- nancieele en economische toestand van Bulgarije zoo slecht is, dat het land onmogelijk verder de herstelbetalin gen kan voldoen, in het bijzonder in verband met de heerschende devie zen-moeilijkheden. Er moeten uiterst strenge maatregelen worden genomen om het evenwicht van de begrooting te handhaven. Het rapport dat het Financieel Vol kenbondscomité zal worden aangebo den, geeft in dien zin een beeld van den toestand. Bulgarije hoopt op een snelle en krachtige hulp van het Fi nancieel Comité. OENSOETEN INVAL: SEDERT ISZ»- 11 FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Geen actrice had het afgrijzen kun nen uitdrukken, dat wij op haar gelaat la zen", hield hij vol. „Ik geloof niet, dat ik er ooit over zou hebben gedacht haar mee te nemen het was Gerald, die dat deed maar ik vind, dat hij gelijk had es ik zou er nooit in toestemmen haar terug te zenden, tenzij zij zelf wilde gaan". „Ed wat denken jullie twee jonge man nen nu met haar te doen?" vroeg Mary. „Het meisje is heel mooi. Je begrijpt wel, dat de toestand aanleiding geeft tot ver keerde gevolgtrekkingen?" Hij zag haar verwijtend aan. „Ik geloof, dat er maar weinig van on ze handelingen zijn, die niet op de een of andere wijze verkeerd kunnen worden op gevat", antwoordde hij. Zij nam zijn uitdaging aan en zag hem recht in het gelaat. „Voor jou ben ik ook niet zoo erg be- vreesd", zeide zij, „het is Gerald." „Je gelooft toch niet begon hij. „Ik geloof, dat Gerald's bedoelingen al tijd goed zijn", viel zij hem in de rede; „hij is zelfs in staat tot idealisme. Aan den an deren kant is hij ongelukkig erg zwak, vooral waar het vrouwen betreft. Ik denk", ging zij voort, „dat je wel zult ondervinden, dat je een dubbele verant woordelijkheid op je hebt gelaten, en ik denk ook, dat het je later zal spijten Zij vertraagden hun schreden. Gerald en zijn vader, die voor hen liepen, hadden twee vrouwen, oude kennissen, ontmoet, en wisselden een groet met haar. Lord Hinterleys praatte met de oudste, Gerald met de dochter. De verveling, welke zoo dikwijls op zijn gelaat stond te lezen, was geheel verdwenen. Zijn oogen hielden de hare vast, hij praatte vriendelijk en voor komend met haar. Lady Mary raakte den arm van haar metgezel aan. „Dat is de Gerald, dien je hebt te vree zen", zeide zij. „Iö alle andere dingen kan je hem volkomen vertrouwen, maar, hoe wel hij mijn eigen broer is, geloof ik toch niet, dat hij een geweten bezit, waar het vrouwen geldt. Hij geeft niet om dat meisje, zij is niet een persoontje, dat hem ooit zou aantrekken, en toch zal zij over tuigd zijn vandaag een verovering te heb ben gemaakt, zal zij denken aan wat hij zeide en de woorden en manieren van ieder ander alledaagsch vinden. Gerald flirt gaarne. Als het meisje hem voldoende bekoort, dan zal het jou tenminste en waarschijnlijk hem ook spijten, dat je haar niet aan haar boerschen minnaar hebt overgelaten". „Je hebt Gerald goed beschreven, toen je hem een flirt noemde", gaf Christopher toe. „Ik moet erkennen, dat je gelijk hebt. Maar aan den anderen kant stel ik meer vertrouwen in zijn goed hart en zijn eer gevoel dan jij schijnt te doen. Dat kind is hulpeloos en onschuldig. Daarom geloof ik dat zij even veilig zal zijn bij Gerald als bij mij". Lady zuchtte. Haar oogen waren nog vol bezorgdheid. „Ik hoop, dat je gelijk moogt hebben," zeide zij. „Ik ben niet bijgeloovig, maar ik heb een soort voorgevoel omtrent dat kind. Ik voorzie, dat zij ons op de een of andere wijze in onaangenaamheden zal brengenMaar laten wij nu over iets anders spreken. De Rushmores zijn aan gekomen en verlangen naar het tennis veld. Zullen wij misschien Woensdag middag spelen?" „Uitstekend!" verzekerde Christopher, die zich nu veel meer op zijn gemak ge* voelde. VII. Het is een feit, dat toen de twee jonge mannen de zaak van madame Lénore weer binnentraden, geen van beiden het meisje herkende, dat in een afgelegen hoekje met de eigenares stond te praten. Eerst toen zij aarzelend nader trad, beseften zij maar met verschillende gevoelens wie zij >yas. Gerald lachte van genoegen en stak haar beide handen toe. Chris topher's bewondering werd getemperd door eenige afkeuring. „Nu, wat denkt milord er van?" vroeg madame. „Ik feliciteer u!" antwoordde Gerald vol geestdrift. „Mijn lieve Myrtile, ik vraag mij af, of je wel beseft, hoe bekoor lijk je bent?" Het meisje zag verlegen op naar Ge rald, haar gezichtje gloeide van blijdschap. „Mademoiselle kan nu overal heengaan" ging madame voort. „Zij kan, als u wilt, lunchen met een prins in het Hotel de Paris, den namiddag doorbrengen in de Speelclub of de receptie van den Spaan- schen gezant vandaag gaan bijwonen. Zij is heel correct en naar de laatste mode gekleed." De jonge mannen stonden nog steeds in bewondering voor hun beschermelinge. Zij was gekleed in een kostuum van fijne witte serge, met zilvergalon gegarneerd. Haar kanten blouse was heel dun en door schijnend, haar rok was zoo nauw, als de laatste Parijsche mode het voorschreef; haar witzijden kousen en peau de suède schoenen uit een naburige zaak afkomstig waren onberispelijk; haar groote hoed was een luchtige samenstelling van tule en kant. Dat zij er bekoorlijk uitzag, viel niet te betwisten, maar naar mate Gerald's te vredenheid grooter werd, scheen Chris topher's afkeuring toe te nemen. „Ik wil niets van die kleeren zeggen, madame, of van uw smaak," zeide hij, „maar u hebt ons verkeerd begrepen. Ma demoiselle zoekt een betrekking. Zij moet voor haar eigen onderhoud zorgen en mijn vriend en ik willen gaarne een passende plaats voor haar zoeken. Die kleren zijn geheel ongeschikt." Christopher's woorden vielen als een bom in de zaak. Myrtile's oogen vulden zich met tranen. Gerald werd boos. Ma dame haalde de schouders op. „Ik had niet begrepen, dat de positie van mademoiselle haar belette behoorlijk ge kleed te gaan", antwoordde zij spijtig. „In elk geval is het jammer, mademoiselle niet het voordeel van mooie kleeren te geven. Haar figuur wel, dat is prachtig; wat haar tint en houding betreft, kunt u zelf oordeelen. Mademoiselle zou, gekleed zoo als zij nu is, en met een paar avondtoilet ten, waarover ik al gedacht heb, de sensa tie van het seizoen in Monte Carlo zijn'. „En wat zou dat haar helpen?' vroeg Christopher. „Mademoiselle moet haar brood verdienen, en dat op een eervolle wijze". „Hoor eens, Chris", kwam Gerald tus- schenbeide, „je neemt het te ernstig op. Wij weten heel goed, dat er later iets voor Myrtile moet worden gezocht, maar in den tusschentijd mag zij zich toch wel amuseeren. Kan je zelf niet zien, hoe mooi zij is? Zij zal heel Monte Carlo een week lang van haar doen praten". „En daarna?" vroeg Christopher. Gerald wendde zich ongeduldig af. Ma dame liet een prachtig avondtoilet van witte kant en zijde zien. „Dit stel ik mij voor als mademoiselle's eerste avondtoilet", zeide zij „dit en een hoed van zwarte kant met een parel snoer, dat ik misschien zou kunnen leenen. Ik beloof u, dat zij een ongehoorde sensa tie zou verwekken". „Wij verlangen niet, dat zij zulk een sen satie zal maken", zeide Christopher streng. „Het komt mij voor, dat gij beiden het kind wenscht te (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1