sgr /pAI in A11T tnlliMilli ÉS iOUKAll l E^3\ri«LTi De weg tot geluk N° 6 Woensdag 13 Januari 1959 119® Jaargang. RecSame-aanbiedangen. LINTVËLT's BAZAR Buitenland. CALEIDOSCOOP. Binnenland •VAN MBLLB'S- GOBSCHE ONT BYT- KO B K Lrand-en Tuinbouw Uitgave: Naamlooze Vennootschap Gocsche Courant ||iS|Sg®3 en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf per regel. Advertentiën worden Telefoonnummer 17, na 17.38 No. 244 gevestigd te Goes. aangenomen tot 12 uur voorm. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. LANDBOUW EN CRISIS. XXI. STEUN TARWETEELT. Afgezien van de vorengenoemde bui- tenlandsche prijzen kan men de vol gende berekening maken: Een prijsverhooging van f4,— per 100 K.G. van de inlandsche tarwe geeft bij een maaigebod van maximaal 25 pet een prijsvermeerdering van fl, per 100 K.G. gemengde tarwe. Hier van wordt ongeveer 100 K.G. witte brood bereid, zoodat daarin het maai gebod een invloed zou kunnen hebben van fl,— per 100 K.G. of 1 ets. per 1 K.G. brood. Hiermede zouden uitsluitend wel gestelde boeren op de vette klei wor den gesteund, zoo heet het in een deel van de pers. De landbouwkundige, de heer T. P. Huisman, ontzenuwt dit ar gument door aan de hand van statisti sche gegevens aan te toonen, dat de steun aan de tarweteelt zou terecht komen op zeker 10.000 landbouwbe drijven, dus rechtstreeks zou worden gevoeld door 10.000 landbouwersgezin nen en naar schatting door dO.OÜU land arbeiders en hun gezinnen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat bij eeni- gen redelijken steun aan de tarwe, zoodat deze teelt werkelijk loonend zou worden, daaraan eenige uitbrei ding zou worden gegeven. Daardoor zullen andere vruchten, b.v. peulvruchten en andere granen als gerst en haver in minder hoe veelheid worden verbouwd, wat even eens van gunstigen invloed kan zijn op den prijs dezer gewassen. De verschillende meeningen, die in de pers tot uiting zijn gekomen, heb ben weerklank gevonden bij onze Ka merleden. Bij de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer is het vóór en tegen in den breede ont wikkeld, doch ten slotte is het wets ontwerp met 58 tegen 31 stemmen aangenomen. Men moge nu van meening zijn, dat meer bij de wet zelf moest zijn ge regeld, men moge voorspellen, dat aan de uitvoering vele moeilijkheden zullen verbonden zijn, men moge over tuigd zijn, dat het op andere wijze be ter had gekund, laat ten slotte deze overweging slechts gelden, dat hef een bescheiden poging was, om aan den in den druk zittenden landbouw eenige verademing te geven. De Eerste Kamer volgde het voor beeld van haar zuster, niettegenstaan de den sterken drang, welke van ver schillende zijden op haar werd uitge oefend, en daarmede was aan één der wenschen van de landbouwers te gemoet gekomen. Men overschatte de zen maatregel ten opzichte van den algemeenen toestand in het landbouw bedrijf evenwel niet. De Nederlandsche jaarlijksche tar- weproductie kan worden geschat op 2.000.000 H.L. (in 1928 was het wat meer.) Bij een prijsverhooging van f4 per HL. zou dit in 't gunstigste geval f8.000.000 meer-opbrengst geven, wat DEZE WEEK SPECIALE slechts een klein gedeelte is van ,,'t groote gat, dat gestopt moet worden." „De Veldbode" wil dan ook een prijs van f 15 per H.L. tarwe gegaran deerd zien. Zeker is, dat bij een prijs van f12 per H.L. tarwe bij de tegen woordige loonen en pachtsommen, nauwelijks van een loonende cultuur kan worden gesproken. Er moet dan ook uitdrukkelijk worden vastgesteld, dat de tarwewet slechts één der mid delen is, die moeten worden aange wend om den landbouw, en dan spe ciaal den akkerbouw, wat verlichting te geven. Met kracht en klem moet worden aangedrongen op de totstand koming van alle op het gemeenschap pelijk urgentie-program voorkomende verlangens. Intusschen is de tarwewet al eenigen tijding in werking. Ze geeft, wat er mede is beoogd, een gemiddelden prijs van 12i/2 ct. voor de tarwe, terwijl van de opgesomde bezwaren niet veel is overgebleven. (Wordt vervolgd). President von Hindenburg. Het in ons vorig nummer vermeld de bericht, dat de nationaal-socialis- ten zich verklaard hebben vóór het aanblijven van Von Hindenburg als president, behoeft in zooverre aan vulling, dat zij er tegen zijn, dat de ambtsperiode van den president langs parlementairen weg verlengd wordt, gelijk dr. Brunïng heeft voorgesteld. Hitler opperde o.a. juridische bezwa ren en dr. Hugenberg meende, dat zulks zou gelijk staan met een goed keuring van Brunings beleid. Men gaf echter te kennen, dat dit geen actie tegen den persoon van Von Hinden burg beteekende. Indien Von Hinden burg zich dus weer herkiesbaar stelt, gelijk verwacht wordt, neemt men aan, dat ook de nationaal-socialisten hem zullen steunen. Een herkiezing zou daarmee verzekerd zijn. Kabinetscrisis in Frankrijk. Het Fransche Kabinet heeft giste ren aan president Doumer zijn ontslag aangeboden. Men verwacht een ver sterking van de natioalisten. Britsch-Indië. Uit Ahmedabad wordt gemeld, dat te Bardoli de echtgenoofe van Gandhi en twee andere vooraanstaande vrou wen uit de nationalistische beweging zijn gearresteerd. Twee politiebeambten zijn te Bom bay gewond door steenen, welke door Congresaanhangers geworpen waren. De politie dreef daarna de menschen uiteen, waarbij 20 mannen en 20 vrou wen gearresteerd werden, terwijl een 15-tal werd gewond. Chicago bankroet. Chicago, op drie na de grootste stad in de wereld, is bankroet In de schat kist van de financieele metropolis van het midden-westen der Ver. Sta ten, met een bevolking van 31/2 mfl- lïoen zielen, ligt geen enkele dollar cent meer en burgemeester Cermak reist wanhopig heen en weer, om geld los te krijgen voor de betaling der schulden. De getallen der schuldeïschers en Het Hollandsche klimaat verandert steeds als de beelden van een caleidos coop. Regen, wind en nutkoude dagen wisselen elkaar af, tengevolge waarvan onze gezondheid voortdurend in ge vaar is. Zorgt daarom juist in dezen tijd de beproefde Aspirin-Tabletten bij de hand te hebben. Indien U een buisje in de eerstvol gende dagen noodig heeft, vraagt dan Uw apotheker of drogist tevens om een caleidoscoop. Met deze zeker welkome, kleurrijke en onderhoudende attractie kunnen zieken en gezonden zich aan genaam bezig houden. schulden zijn Amerikaansch duizeling wekkend. Er zijn 14.000 onderwijzers die al in negen maanden geen dollar salaris ontvingen en hun vordering op de gemeentekas is opgeloopen tot ca. 50 millioen gulden, daarbij komen nog de vorderingen van politie, brand weer en administratief personeel. De gemeente heeft ruim 700 millioen gul den vlottende schuld en geen bank denkt er aan die schuld nog te vergroo ten door wat geld voor te schieten. Twintigduizend ouders hebben een massameeting belegd, waarop uiting werd gegeven aan de groote veront waardiging en wanhoop over de onver mijdelijk voor de deur staande sluiting van de scholen en burgemeester Cer mak, die persoonlijk was verschenen, kon zich slechts met moeite verstaan baar maken. Wat hij zeide, droeg er overigens weinig toe bij, om de ge moederen te kalmeeren. „De scholen zullen gesloten moeten worden," zei- de hij. „Zoover zijn wij reeds gekomen en ik wil, dat gij de waarheid weet. De honderdduizenden kinderen zullen zich moeten behelpen met radiolessen tot het noodige geld is ontvangen, om de scholen weer te openen." De oorzaak van deze débacle is o.a. het feit, dat er al in maanden geen belasting is opgehaald en dus besloot een aantal ouders lijsten van belas tingplichtigen op te stellen en zelf met de inzameling te beginnen, opdat ten minste het dreigende gevaar, dat de kinderen de straat opgestuurd moe ten worden, afgewend kan worden. Verder is een commissie van ouders gevormd, die ervoor zal zorgen, dat de onderwijzers kleeren en levensmidde len op crediet krijgen, in afwachting van de betaling der salarissen. Dui zenden burgers teekenen petities aan de regeering van den staat, waarin dringend om financieelen bijstand wordt gevraagd. De burgemeester deed een beroep op vijftig welgestel de burgers, doch het eenige wat hij bereikte was, dat een commissie werd gevormd, die ervoor zal zorgen, dat de stad voorschot krijgt op de belas tingen, die misschien wel eens geïnd zullen worden. Hef crisis-comité. De vorige week heeft het Nationaal Crisis-Comité ontvangen f 34.205,72. In totaal is thans door het comité ont vangen f 385.382,94. 10 FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Hij nam zijn hoed af en zij gingen ver der, Mary met een knikje tegen Christo pher, dat niet zoo hartelijk was als ge woonlijk. Myrtile zag hen na met een ver schrikt gezicht. „Zij houden niet van mij", zeide zij. „Zij vinden, dat ik hier niet bij u behoorde te zijn. Zij hebben natuurlijk gelijk. Ik ben maar een boerenmeisje en draag boersche kleeren. Laten wij weggaan." Christopher protesteerde, maar te ver geefs. Zij keerde zich om en ging weg, en hij was wel genoodzaakt haar te volgen. Doch juist, toen zij de promenade Verlie ten, ontmoetten zij Gerald, die uit het ho tel kwam. Hij schrikte even, toen hij Myr tile herkende. Behalve een vluchtig oogen- blik, toen hij pas ontwaakte, had hij haar bestaan geheel vergeten. Het was echter kenschetsend voor hem, dat hij zich nu terstond gedroeg, alsof hij nergens anders aan had gedacht. „Christopher is mij dus al voor geweest! riep hij uit. „Heeft hij je al de merkwaardig heden al laten zien, Myrtile?" „Ik heb langen tijd op u gewacht", ant woordde zij. „Wij hebben op het terras ge zeten. Monsieur Christopher dacht, dat u daar wel zou komen. „En Myrtile is een beetje lastig geweest" zeide Christopher. „Zij wil naar haar ka mers terug en zich daar verbergen wegens haar kleeren". „Kleeren?" herhaalde Gerald. „Wel, na tuurlijk, zij moet kleeren hebben. Daaraan moesten wij hebben gedacht, toen wij haar meenamen". „Maar, monsieur", begon zij verlegen, „zelfs de kleeren, welke ik thuis heb mijn communiejurk Gerald wenkte haar te zwijgen. „Kom mee," noodigde hij uit. „Wij zul len je geheel metamorphoseeren. Wat een grap!" „O, monsieur!" riep Myrtile met glin sterende oogen. „Ik stel voor", kwam Christopher tus- schenbeide, „dat wij haar een jurk gaan koopen in een van die winkels verderop in de stad." Gerald sloeg geen acht op die woorden. „Wij zullen naar Léonore gaan", zei de hij. „Madame Léonore is een groote vriendin van mij. Myrtile, je zult kleeren krijgen, geschikt voor een hertogin." „Dan zouden zij niet geschikt voor mij zijn," klonk Myrtile's tegenwerping. Gerald wilde echter niet van bezwaren hooren. Hij bracht hen naar een rustige, maar weelderig ingerichte zaak, slechts een paar deuren van het Hotel de Paris verwijderd. Een donkerharige, innemende Francaise ontving hen. Toen zij Gerald herkende, ging het beleeefde glimlachje over in een hartelijken welkomstgroet. „O, monsieur milord!"-riep zij uit. „Het is goed u eens weer te zien. Uw zuster was hier pas drie dagen geleden. Ik waag de het te vragen, of u verwacht werd. Mi- lord bewijst mij veel eer door dit bezoek. Wilt u als 't u blieft plaats nemen?" „Madame",verklaarde Gerald, „ik kom hier voor zaken. Wij hebben een prinses bij ons - Prinses Myrtile." „Een prinses?" herhaalde madame met een verwonderden blik op het meisje. „Een prinses in alles behalve de klee ren", legde Gerald uit. „Dat is uw zaak. Wij geven haar aan u over. Kleed haar, madame. Over een uur zullen wij terugko men". Madames oogen schitterden. Voor een echte Francaise gaat zaken doen boven gevoelens. Zij zag goedkeurend naar Myr- tile. „Het is de moeite waard, mademoiselle te klee'den", verzekerde zij hun verheugd. „Keert over een uur terug, zooals u zeide, milord, en ik beloof u, dat mademoiselle alles zal zijn, wat u maar kunt verlan gen". Christopher kwam nu voor het eerst tusschenbeide. „Hoor eens, Gerald", zeide hij, „ik ge loof niet, dat je het madame goed duide lijk maakt," „In welk opzicht?" 0 „Mademoiselle behoort tot den werken den stand", legde Christopher uit. „Zij heeft kleeren noodig van goede kwaliteit, Eerste Wieringermeerkerk. Prinses Juliana is voornemens in den loop van de volgende maand de eerste steen te leggen voor het eer ste kerkgebouw vanwege de Ned. Her vormde Kerk en voor het wïjkgebouw, vanwege de Federatie van Diaconieën in den Wieringermeerpolder. Nieuw Tweede Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. A. Lingbeek, tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard den heer G. Nieuwenhuysen te 's Gravenhage. Geen steun voor stakers. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft het gemeente bestuur van Leeuwarden bericht, dat tewerkgestelden die hun arbeid in de werkverschaffing te Nijelamer hebben neergelegd onder geen voorwaarden gesteund mogen worden, ook niet door de Stadsarmenkamer. De minis ter heeft hieromtrent aan de Stads- armenkamer te Leeuwarden bericht, dat hij, zoo de Stadsarmenkamer steun zou verleenen, aan de gemeente het subsidie voor de werkverschaffing zou intrekken. Scheuring in de S. D. A. P.? Naar „Het Volk" meldt, heeft het partijbestuur van de S.D.A.P. voor het op 26, 27 en 28 Maart a.s. te Haar lem te houden congres der partij, een ontwerp resolutie vastgesteld, waarin o.m. van alle leden der partij wordt geëischt dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepeeringen alsme de van andere handelingen, die de eenheid der partij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden. Tevens wordt als eisch gesteld, dat de bla den „De Socialist" en „De Fakkel" zullen worden opgeheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkom sten van groepen partijgenooten, die ten doel hebben de tactiek der partij te behandelen en belegd zijn door an dere dan de daartoe door de partij bevoegd verklaarde instanties. De resolutie stelt voor aan het be stuur der S.D.A.P. op te dragen voor de naleving van deze eischen met ge strengheid te zorgen, voor zoover de afdeelingen daartoe geen gebruik ma ken van haar statutaire bevoegdheid en machtigt het partijbestuur om zoo noodig hen, die tegen dit congresbe- sluit handelen, als lid der partij te ro- yeeren na den partijraad te hebben gehoord. De Zeeuw en Brautigam. De sociaal-democratische wethou ders De Zeeuw en Brautigam te Rot terdam, die zich, met hun fractie, plaatsten achter het voorstel van B. en W. tot loonsverlaging, hebben het de laatste dagen hard te verduren. Het partij-bestuur, dat het met deze houding van genoemde wethouders niet eens was, heeft daaraan reeds uiting gegeven en voorts was Maan dagavond te Rotterdam over deze kwestie een vergadering belegd waar op het zeer rumoerig toeging. Op deze vergadering bleek, dat men het niet eens was met de' houding dei- raadsfractie en herhaaldelijk werd ge roepen: „Weg met De Zeeuw". Na af- als je wilt, maar zulke, waarin zij een be trekking kan zoeken. Is dat niet zoo, Myrtile?" De oogen van het meisje waren angstig op Gerald gericht. „Ik zou willen hebben, wat monsieur Gerald wenscht, dat ik zal dragen," ant woordde zij. „Madmoiselle heeft zulk een uitste kend figuur", momplde madame Léonore, „zoo slank en elegant, en ziet er zoo aar dig uit. Ik heb hedenmorgen eenige japon nen uit Parijs ontvangen, waarin zij er zou uitzien als een droom." „Wij wenschen niet, dat mademoiselle een droom wordt", zeide Christopher flink „We hebben maar korten tijd voor haar te zorgen, een toilet als u bedoelt, ma dame, zou heel ongepast zijg. Heb ik geen gelijk, Gerald?" „O, dat geloof ik wel", gaf de jonge man toe. „Ik zou haar echter toch wel willen zien in een van madame Léonore's creaties". „Milord en monsieur", zeide madame, „laat het aan mij over. Komt over een uur terug. Er zullen twee kostuums klaar zijn. U zult kunnen kiezen. Indien made moiselle zoo goed wil zijn dezen kant uit te komen De beide jonge lieden gingen weg. Zij gingen terug naar het Terras, waar Lord Hinterleys een tijdlang op en neer wan delde, op Gerald's arm geleund. Mary trok Christopher ter zijde. „Dat was dus je beschermeling", zei de zij. OEN-SOETEN IMVALSEDERT ISZS loop werd genoemde wethouder zelfs lastig gevallen. Ook na een vergadering in het Raadhuis, heeft men het den heer De Zeeuw moeilijk gemaakt, zoo zelfs, dat hij met politie ontzet moest wor den. Ontduiking Benzinebelasting. De belastingambtenaren te Haarlem mermeer hebben op verscheidene plaatsen in die gemeente belangrijke partijen benzine ontdekt, in totaal 60.000 L., waaronder hoeveelheden van 10.000, 6000, 4000 liter, waarvan geen aangifte was gedaan in verband met de navordering op de benzine. Bedoel de partijen waren verborgen onder den grond, in slooten, mesthoopen, pulpkuilen, enz. Te Woerden en Rietveld hebben kommiezen en politie ruim 4 vaten benzine opgevoerd, die clandestien opgeslagen waren, verborgen in den grond en in slooten. TOESTAND IN DUITSCHLAND. „Een volk moet zich zelf kunnen voeden." Rijksminister Schiele heeft voor de Rundfunk over den Duitschen Land bouw gesproken en gezegd dat de voortschrijdende beperking van den invoer van levensmiddelen het belang rijkste feit van de agrarische politiek der laatste jaren is. Het invoerover- schot aan voedingsmiddelen is sedert 1927 tot 1/3 der waarde teruggeloo- pen en als Duitschland volkomen partij trekt van zijn productiereser ves kan het zich van elke zorg en af hankelijkheid van buitenlandschen in voer der belangrijkste levensmiddelen bevrijden. Daarom is het verstandig de noodige maatregelen te treffen, die zullen strekken tot sterking van de productie. Dit is een levenskwestie voor het Duitsche volk. De rijkskan selier heeft verklaard dat de wanhopi ge toestand des rijks voortzetting der herstelbetalingen onmogelijk maakt. Hoe zou het vroeg Schiele met onze vrijheid van onderhandelen ter conferentie van Lausanne staan als wij in dezen crisistijd afhankelijk wa ren van invoer van buitenlandsche le vensmiddelen en bijgevolg praktisch van buitenlandsche credieten? Sedert Versailles heeft ons nooit helderder de groote waarheid voor oogen ge staan, die alle groote staatslieden tot hun geloofsbelijdenis hebben gemaakt: „Een volk dat zichzelf niet kan voe den is ook niet bij machte zijn natio nale onafhankelijkheid en vrijheid te handhaven." Ten slotte beloofde de minister zijn hoorders dat de rijksregeering reeds in de eerstvolgende dagen haar plan nen zal openbaren. Zij zal voor de waarborging van de Duitsche volks voeding en voor de levensvatbaarheid van den Duitschen landbouw alles doen, wat de toestand vereischt en mogelijk maakt. Zij zal dit doen in de overtuiging daarmee belangrijk pio nierswerk voor een betere toekomst van het Duitsche volk te verrichten. „Dat was zij", gaf Christopher toe. „Ik wil niet gaarne preutsch lijken", ging Mary voort, „of onaangenaam zijn, „maar denk je werkelijk, dat je goed doet, Christopher, met daar op het Terras te zitten naast een boerenmeisje, gekleed nu ja, volgens haar stand? Dat geheele avontuur is belachelijk, vind ik. Van Ge rald bevreemdt het mij niet, maar ik ben verwonderd over jou". Gerald was eenigszins geprikkeld. Hij hield van Lady Mary en bewonderde haar, maar hij vond haar gedrag nu niet vriendelijk. „Ik kan heel goed begrijpen, dat het geval je onvoorzichtig toeschijnt", erkende hij, „maar als ik er aan terugdenk, zie ik toch werkelijk niet in, hoe wij anders hadden kunnen handelen". „Je had het meisje kunnen laten, waar zij was," hield Mary vol. Christopher schudde het hoofd. „Je hebt haar toen niet gezien," ant woordde hij. „Niemand had haar in den steek kunnen laten. Als ik terugdenk aan die uitdrukking van haai gelaat, voel ik nog een huivering". „Is zij dan zoo geheel verschillend van andere meisjes, die het thuis niet aange naam hebben?" „Ik weet wel, dat mijn' antwoord je dwaas zal lijken", gaf Christopher toe, „maar zij is anders. Zij kan van ge boorte wel tot de boeren behooren, maar zij heeft een ziel". „Werkelijk!" prevelde Mary. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1