Koloniën Kemengd Nieuws SCHUTTERSHOF - GOES EEN KNECHT VAN TWEE MEESTERS Advertentiën VRIJDAG 15 JANUAR11932 •VAH MBLLB'S GOESCHB OttTKYSP-KjOEK •DtMSObTCNI nVAL SEDERT 1Z2.X neer hij eenige wedstrijden in het eerste elftal achter den rug heeft, zal men kunnen bemerken, dat er wil en durf in zit, al is hij niet zoo zwaar gebouwd. Hij kan op een goeden wed strijd terug zien en dat zegt al heel veel voor een jonge speler. Zweedijk speelde nu weer op zijn oude plaats linkshalf, en het was dadelijk te zien. dat hij deze plaats nog steeds ten volle waard is, al bleek in de vorige wedstrijden, dat de rechtsbuitenplaats hem minder goed afgaat. „Goes" heeft weer eens laten zien, dat zij toch nog wel schutters in haar voorhoede heeft al had de score zeker tot dubbele cij fers opgevoerd kunnen worden. Hier bij dient echter opgemerkt, dat de keeper van Walcheren veel gehouden heeft en aan hem de nederlaag ook niet geweten kan worden. We iitbbcn hem weinig fouten zien maken, aï zegt 70 nog al wat Zijn opvangen, uït- loopen en uittrappen was zeer goed en hij heeft menige goedopgezette aan val van „Goes" weten te onderschep pen, wat hem nog al eens een applausje bezorgde. „Daantje" was weer de oude, waar niet met gespot behoeft te wor den; zijn afnemen was weer voortref felijk en ook het aangeven was weer „af". Verdedigend als aanvallend was hij steeds de „spil". Het is dlan ook geen wonder, dat hij de „geliefde" speler bij het publiek is. Schipper in het doel, kreeg weinig of niets te doen. De backs hebben niet veel moeilijk werk gehad, en dat zij te doen kregen, werd naar behooren verricht Over het geheel genomen heeft „Goes" goed vol daan, en we zien met belangstelling den wedstrijd Zeelandia-Goes, die a.s. Zondag plaats vindt, tegemoet De ploeg van Walcheren, uitgezonderd dan den keeper, is ons bar tegengeval len. Enthousiasme is er absoluut niet in te bekennen en we hebben ook niet één behoorlijke aanval zien on dernemen. Daarbij bezit zij niet één voorwaarts, die over een goed schot beschikt, wat tevens blijkt uit het feit dat zij nog steeds op haar eerste over winning wacht Over den wedstrijd het volgende; „Goes" trapt af en de aanval wordt door de backs onderschept, waarna Walcheren het probeert, doch ook „Goes" geeft niet thuis. Zoo gaat ge- ruimen tijd het spel op en neer, totdat Walcheren de kans van den dag krijgt, daar Schipper reeds uit het doel was, doch de linksbinnen schiet naast het doel: Aan den anderen kant weet Van der Klooster, na een voorzet van Tor- bïjn, de score voor „Goes" te openen (1—0). Enkele minuten later is het dezelfde, die met een goed schot den stand op 20 brengt. Nog voor dat de rust aanbreekt neemt Krijger no. 3 voor zijn rekening (3—0). Na de thee duurt het geruimen tijd voor „Goes" weer eens een behoorlijk schot inzendt, en dan weet de kee per van Walcheren ook alles te kee- ren; er is geen doorkomen aan. „Goes' is echter niet voor het doel van Wal cheren weg te slaan, het is een strijd tusschen de verdediging van Walche ren en de „Goes"-voorhoede, zoodat doelpunten niet kunnen uitblijven. Goedbloed, die met Schrijver, steeds den gevaarlijksten vleugel vormt, weet eindelijk het vierde punt te scoren (4—0). Schrijver, die na een solo-ren overschiet, doet het een andere maal beter en het is 5—0. Het is Goedbloed weer, die den keeper voor de zesde maal doet visschen (60). Nog eenige minuten zijn te spelen, maar voor het einde wordt aangekondigd, maakt Van der Klooster, het laatste en zevende doelpunt (7—0). Scheidsrechter Maurer, uit Bergen op Zoom, heeft den wedstrijd naar be hooren geleid. Hij is nog steeds de zeer geziene fluitist bij het Goesche publiek. Complot tegen Europeanen. Het „Soer. Handelsblad" verneemt uit Djember, dat een complot werd ontdekt om alle Europeanen van de ondernemingen Soembertengah err Soemberwadoeng bij Sempolan uit te moorden. Naar Aneta seint, zijn de hoofdaanleggers van dit complot ge arresteerd. Het motief tot de voorge nomen daad is van godsdienstigen aard De cultuuronderneming Soember Ten- gah, gelegen bij Sempolon ten Oosten van de stad Djember in Oost-Java, is een koffie- en rubberonderneming, be- hoorende tot een Engelsche cultuur maatschappijde Java-rubber Planta tion Ltd., welker directie zetelt te Londen. Als arbeiders zijn op deze on derneming werkzaam Madoereezen en Javanen. In de omgeving van Sem polon bevinden zich ook nog andere cultuurondernemingen. Djember is een belangrijk centrum van Europeesche cultuurondernemingen; bijna in alle zijn koffie-, rubber- en tabaksonder nemingen. Het aantal 'Eurobeahen pp een cul- tuiironderheibfffg 'is niét "groot. Hoe wel er als'tegel wel vuurwapenén aan wezig zijn, zouden zij echter tegen een goed georganiseerden aanval op een gunstig tijdstip, vooral op een afge legen onderneming, niet voldoende wederstand kunnen bieden. Men mag dus van geluk spreken, dat men hier, zooals gewoonlijk, zeer tijdig is ge waarschuwd. t In verband met het bovenstaande dient opgemerkt, dat dergelijke com plotten van godsdienstigen aard ook wel elders in den Indïschen Archipel Java en Sumatra werden ont dekt. Zij vonden dan meestal hun oor sprong in een of anderen fanaticus die zich door toean Allah of den pro feet Mohammed geroepen achtte om als een heilige voorganger of vorst op te treden en dan in korten tijd een kring van getrouwe aanhangers om zich heen wist te verzamelen, welker bedoelingen niet nalieten in een be paalde streek onrust te verwekken. Heiligenvereering behoort in oor sprong wel niet den Islam, maar in het volksgeloof speelt zij toch een voorname rol. Ter bestrijding van ram pen, ziekte, misgewas enz. wordt vaak alle hoop op een of anderen heilige gevestigd, omdat men dien, ook na zijn dood, als bemiddelaar beschouwt tusschen Alaah en hen. Vele graven vindt men in Indië van bekende hei ligen waarheen men bedevaarten on derneemt of waar men gaarne toeft omdat men daar redding verwacht in ninder ernstige levensomstandigheden of in de hoop, dat bepaalde wenschen in vervulling mogen gaan. Het spreekt vanzelf, dat een man van invloed, die, om de een of andere particuliere of politieke reden, een Europeaan dus ongeloovïge, of een groep van on geloovïgen niet welgezind is, gemak kelijk een groot aantal volgelingen kan winnen voor zijn duistere doeleinden WONDERLIJKE REDDING. Van de 14 bedolven mijnwerkers te Beu then nog zeven gered Het bergingswerk in de mijn te Beu then, waar Maandag 4 dezer veertien mijnwerkers door een instorting van de buitenwereld werden afgesneden heeft plotseling succes gehad. Men slaagde er namelijk hedenmorgen in met vier der mannen contact tot stand te brengen. Zooals begrijpelijk is, werd toen het reddingswerk in een koorts achtig tempo voortgezet. Er werd een boorgat gemaakt, waarna men zich e van kou vergewissen, dat de vier man nen vrijwel ongedeerd waren gebleven Even na zessen smaakten de redders de voldoening, den gehuwden mijnwer ker Paul Kulpok als eerste in veilig heid te brengen, Hij had geenerlei let sel van beteekenis gekregen en had d zes dagen onder de aarde betrekkelijk oed doorstaan. Het toeval wil, dat zijn wonderbaarlijke redding juist samenviel met zijn vijfentwintigsten verjaardag Inmiddels had zich het nieuwtje, dat er contact was met de vermisten, als een loopend vuurtje door Beuthen ver spreid, zoodat er met allerlei voertuigen een ware volksverhuizing begon naar de Karsten-mijn, waar het ongeluk had plaats gehad. Groote opwinding maakte zich van de menigte meester, toen bevestigd werd, dat er inderdaad contact met zeven der vermisten was verkregen. Tusschen zeven en acht uur 's avonds werden nog twee geredden geborgen, u.l. Alois Starczinski uit Miechowitz en Alfred Slama uit Beuthen, beiden ge huwd. Zij werden naar het mijnwer kersziekenhuis overgebracht. Op dat tijdstip bevonden er zich nog vier ge redden in de mijn, waar zij geleidelijk aan den luchtdruk werden gewend. Om halfnegen waren twee hunner Joseph Klukowski en Emil Ludwig, beiden, met beenbreuken naar het ziekenhuis overgebracht. Zooals begrijpelijk is, heerscht onde de bevolking groote vreugde over de redding der reeds dood gewaande man nen. Allerlei levensmiddelen worden tot hun beschikking gesteld. De beide laatste der zeven nog in even aangetroffen mijnwerkers, Paul Mo wak en Willi Marek, beiden uit Beuthen, zijn eveneens naar het zieken huis overgebracht, de eerste met lichte vleeschwonden, de tweede met een eveneens niet ernstige beenbreuk. Omtrent de redding zijn tevens de volgende bijzonderheden bekend ge worden. Zondagmiddag omstreeks 3 u. constateeren de reddingsmanschappen die met het boren bezig waren, plot seling een leege ruimte. Dit zette de redders tot grooter spoed aan, want hieruit viel af te leiden, dat een deel van de mijngang niet was ingestort. Het boorgat werd met de uiterste voorzichtigheid vergroot en spoedig hoorde men klopteekens, die onmiddel lijk beantwoord werden. Toen de ope- ning groot genoeg was, lieten de red ders een lamp naar binnen schijnen en tot hun overmatige verbazing en blijdschap zagen zij vijf mannen gehurkt bijeenzitten. De held van het groepje was dg/ -30-jarige Slama, die met zijn -kameraden steeds weer nieuwen moed gaf en hen voortdurend opvroolijkte. De geredden vertellen, dat zij hun behoud te danken hebben aan het feit, dat hun luchttoevoer niet werd afgesne- Sctie recherche m verbmdmg en ver- nam dat daar in den nacht van 9 op den. De instortende steenmassa's lieten nog een kleine ruimte waarin zij op eventueele redding konden blijven vrachten. Als eenig voedsel hadden zij -bat broodkorsten. Hun dorst leschten aij, doordat zij om beurten het water aflekten van de luchttoevoerbuis, waar tegen de waterdamp uit de lucht zich ten gevolge van de groote hitte con denseerde. Onmiddellijk na het ongeluk bevon den zij zich op verschillende plaatsen Zij hebben echter voortdurend naai elkaar gezocht, zoodat er ten slotte -teven bijeen waren gekomen. De eerste >ijf uur zaten zij geheel in het duister Ten s otte vonden zij door een ge lukkig toeval wat lucifers en wat car bid, waarmede zij uiterst spaarzaam omgingen. Zij wisten heel goed, dat het van daag Zondag was. Het eerste, waarom 'ij vroegen, waren sigaretten, de hun onmiddellijk werden gegeven. Ook vroegen zij te drinken, doch op raad van den dokter werd hun d-t slecht- met groote voorzicht gheid en slok voor slok gegeven. Het blijkt thans, dat van de onge veer 100 merer lange gang circa 6c meter vernield is. De schuilhoek der getedden was slechts anderhalve mete hoog en een meter breed. Van de overige verdwenen mijnwerkers wi-ten de geredden niets, daar zij van dezen geen teekeu van leven hadden vernomen. Mislukte bankroof. Toen Zaterdagavond te ongeveer half 9 uur de heer Van Scliaik, directeur van het kautoor Soest der Nederlandsclie Middenstandsbank, zijn visite wilde uitlaten, viel het hem op, dat de deur van het couponkamertje ongeveer 20 c.M. openstond en langzaam dichtging. Onder luidkeels roepen plaatste de heer v. Schaik zich voor de deur, op welk geroep de twee heereu die juist zouden vertrekken, kwamen, toeloopen Door oogenblikkelijk geboden tegen stand kon ontvluchten van de ingesloten personen worden voorkomenmet groote moeite konden de drie heeren de deur n.l. dichthouden. T oen de naaste buur, de winkelier H., ook te hulp was ge komen, kreeg de directeur gelegenheid de politie op te bellen, waarna deze zijn plaats voor de deur weer moest innemen, om aan H. gelegenheid te geven zich met een geladen geweer onder het hoog geplaatste venster van het couponkamertje te posteeren. Plotse ling ging een revolverschot in het kamertje af. De ingeslotenen hebben vermoedelijk getracht één der voor de deur staande personen te treffen. Toen de politie verscheen en de deur werd opengetrokken, trof men twee zeer ongunstige personen aan, die voorzien waren van een revolver, masker en een groot aantal inbrekerswerkfuigen. Op den grond lag een groote plas bloed. Het bleek, dat een der perso nen zichzelf of den ander in het dij been had geschoten. Met behulp van burgers werden beide personen zwaar geboeid naar het politiebureau overge bracht Uit het onderzoek bleek, dat de eene revolver nog geheel geladen was en nog vijf patronen bevatte, ter wijl de andere revolver nog slechts vier patronen inhield. Men vermoedt, dat beide personen Italianen zijn. Een bode verdwenen. Sedert Dinsdag jl. is een plus minus 50-jarige bode bij den Voogdijraad 's-Gravenhage I verdwenen. De man was o.m- belast met de inning van gel den voor den Voogdijraad en bleek Maandag j.l. bij de afrekening ten kan tore van dat college achterstallig te zijn. Hij kreeg uitstel tot den volgen den dag om te zorgen, dat het geld dan aanwezig zou zijn, doch stuurde Dinsdagochtend aan den Voogdijraad een telegram, dat hij naar Amsterdam was vertrokken. Bij navraag te zijnen huize wist zijn vrouw niet te zeggen, waar de man zich te Amsterdam of elders zou kunnen bevinden. Bijna f 600 gorden vermist. Dit had reeds ten gevolge, dat een aantal be langhebbenden, die Vrijdag bij den Voogdijraad 's Gravenhage I geld moesten ontvangen, onverrichterzake moesten worden heengezonden. Bo vendien heeft de bode een aantal quitanties bij zich tot een bedrag van ongeveer f1500, die nog geind moeten worden, doch voor de betaling waar van de betrokkenen thans zijn gewaar schuwd. Een aanklacht wegens verduistering is bij de politie ingediend, terwijl op sporing van den verdwenen bode op de gebruikelijke wijze zal worden ver zocht. De man was ongeveer zeven jaren bij den Voogdijraad werkzaam en genoot het volle vertrouwen. Gestolen goud. Bij een juwelier te Venlo kwamen Vrijdag twee Duitsche jonge mannen een hoeveelheid goud in baren te koop aanbieden voor een prijs ver beneden dé waarde. De juwelier waarschuwde dé politie en deze arresteerde het tweetal. Het bleken te zijn twee man nen uit Crefeld. Telefonisch stelde de Venlosche politie zich met de Crefeld- sche recherche in verbinding en ver- 10 December een groote diefstal met inbraak in een juwelierszaak was ge pleegd, waarbij voor meer dan 250.000 R. M. aan goud en zilver, brillanten en diamanten waren gestolen. De Cre- feldsche recherche kwam -onmiddellijk met den bestolen juwelier naar Venlo. Hier bleek het inmiddels in beslag ge nomen goud inderdaad van den dief stal afkomstig te zijn. De beide Duit schers werden verhoord en verklaar den zelf niets met den diefstal te ma ken te hebben, doch in opdracht van de dieven, waarvan zij naam en adres opgaven, te handelen. Dank zij deze aanwijzingen kon de Crefeldsche po litie de dieven arresteeren. De beide Duitschers werden over de grens ge zet en daar door de politie van Cre feld in arrest gesteld. Jeugdig messentrekker. Te Elslo (Fr.) kregen eenige school jongens bij het naar huis gaan ruzie. Deze liep zoo hoog, dat een der kna pen een mes trok en daarmede den 11-jarigen H. de V. in den rug stak. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De politie stelt een onder zoek in. Hef hooge water. Bij de Oldenburgsch-Oost-Frïesche grens, waarvandaan men reeds het breken van den Noordelijken en van den Zuidelijken dijk bij August Fehn en het instorten van het gemaal bij Holfgaat meldde, is nu de Westelijke dijk bij het gemaal Hengstforderfeld doorgebroken. De breedte van de breuk bedroeg ongeveer 5 M. De bewoners uit den omtrek' pro beerden met zandzakken het gat te dichten. De breuk, die Vrijdag in den Noordelijken is ontstaan, is ongeveer 30 M. verwijd. Hier was aan de afdam mingswerkzaamheden levensgevaar ver bonden, daar het water op de paats waar 25 man werkten, weer doorbrak. De mannen konden zich eerst op het laatste oogenblik door het water redden. Het gaat hier voor alles om het afwateren van de Moore in het ge bied van de Lede, een zijrivier van de Ems. De afwateringskanalen kun nen het door smelten van sneeuw en regen abnormale hooge water niet meer verwerken. fij 25.45 en 05 cl». v< werkt als gorgelen voorkomt verkoudheid. VEILINGSVEREEN1G1NG „ZUID-BEVELAND" TE GOES. LAATSTE BERICHTEN. De koster van Ovezande. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad concludeerde heden tot vernietiging van het vonnis van het Haagsche Ge- -echtshof, waarbij de koster te Ovezande, veroordeeld werd, wegens doodslag op zijn vrouw tot 5 jaar gevangenisstraf, en ver wijzing naar een ander Gerechtshof. Arrest S Februari. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 14 Rilland, fokschapen, van Dijke. 20 Kloetinge, 2 woonhuizen met tuin; inboedel; van Dissel. 26 Goes, 4 woonhuizen met erven en tuinen, graanpakhuis, Van Dissel en Jonkers. Maart: 2 Kloetinge, kapitalen boereninspan, Jonkers. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN" ENZ. Januari: 11 Bioscoop Slot Ostende, „Don Mi ke" en „Een nacht in 'n Hotel". 11 en 12, Landbouw-Bioscoop, „De zanger van Sevïlla". 15 Schuttershof, „Knecht van twee meesters". 16 Schuttershof, bal-masqué dans-in- stituut Becht. 21 Slot Ostende, uitvoering Zuid- Bevelandsch a Capellakoor. STAATSLOTERIJ. lil de afgeloopen week zijn in Goes en omgeving uitgekomen met eigen geld 6338, 6343, 6353, 6357, 6375, 12749, 12759, 12769. Met flOOO: no. 6360. Veiling van 8 Januari 1932. Zure Bellefleurs f 4 a f 9, Zoete Bel lefleurs f 4, Zure appels f 3, Huismans- zoet f3 a f7, Gieser Wildeman f 8 a a f9, Tomaten f5 a f23, Spruiten fl a f6, Witlof fl a f5, Veldsla f3,50 a f4,80, Uien fl,40 a fl,70, Winter- postelein f3, Sjalotten f2, alles per 100 Kg., Groene Savoije kool f 1 a f2,60, Knolselderij fl a f2,30, Gele Savoije kool f 1,20 a f 2,30, Prei f 0,30, alles per 100 stuks, Prei f4 a f5 per 100 bos, Patrijzen f0,65, Talingen f0,12, beide per stuk. LICHT OP. Dinsdag 12 Januari Woensdag 13 Januari 4.39 uur 4.40 uur MARKTBERICHT. ROTTbRorM. 11 Januari 1932. Vlasaanvoer 7350 45/70 3000 gronin- <en 45/60 420 wit 45/60 7900 geel 1-5/60 6200 dauwroot 85/40 blauw goed verkocht, overigens gedrukt grooteudeels niet verkocht. Boekweit mansjoerische loco f8.25 'auziger loco f5,90, Amerikaansche loco f 6 35. Granen buitenlandsche prijshoudend. Meel 9 95, Mais f71,- Haver f6 75 Binnenlandsche: Geist Haver Erwten (nihil) -chokkers 'ruïne Boonen Lijnzaad (voer) Zaai blauwbloei witbloei Maanzaad (blauw) f 6,— a f 6,50 f 6,— a f 6,50 f 8,— a f 13,25 f 10,— a f23,— f 7,— a f 9,75 f 7,— a f 9,— f 10,— a f 11, f 10,a f 11,— f23,- a f25,— Aardappelen Zeeuwsche Eigenheimers f 3 50 a f 3,80. Zeeuwsche Blauwe en ^onten f 4,60 a f 5, VARKENSMABKT. Varkensaanvoer 1588 eerste kwaliteit f 0 88 a f,035 tweede f 0,30 a f 0,33 lerde f 0,26 a f 0,29 zouters f 0, f 0,j export nihil. Handel gedrukt. De Notarissen VAN DISSEL en JONKERS te Goes, zullen op Dinsdag 26 Januari 1932, des avonds om 8 uur, in >de Prins van Oranje" publiek verkoopeni ONDER GOES: A. 4 WOONHUIZEN mei ERVEN en TUINEN, Tusschen twee Poorten, nos. 15, I7, 19 en 21, resp. groot 3.60 A., 3.10 A., 5 70 A. en 1.77 A., no. 15 is vrij van huur en te aanvaarden bij de betaling; no. 17 is verhuurd ged. aan J. Leenpoel voor f 1,20 p. w. en ged. aan G. Zweedijk voor f 1,75 p. w.no. 19 aan W. Liplijn voor f 3,50 p. w. en no. 21 aan Wed. F. Bakker voor f 2,25 per week. In perceelen en massa. B. Een hecht, sterk, geheel In steen gebauwd, zoo goed als nieuw GRAAN PAKHUIS en ERF (erfpacht tot 30 Juni '95Ö, gtoot 6 A. 76 C.A., gunstig ge legen aan de Haven, Tusschen twee Poorten, no. 6zeer geschikt voor groote ruimte behoevende zaken. Op gebruik bij de betaling. Voor bezichtiging zich aan te mel den ten kantore van de firma VAN HEEL Co. te G- es. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantoren van de firma VAN HEEL Co. en van de Notarissen. 's avonds 8 uur N.V. „THEATER", directeur en ar tistiek leider Dr. WIJNAND FRANS één buitengewone voorstelling, 3e abonnementsvoorstelling, van het in de Reinhard Bühne te Berlijn honderden malen opgevoerde groteske blijspel Blijspel in vier tafereelen van CARLO GOLDONI Moderne bewerking van GUSTAV CZOPP en WIJNAND FRANS Muziek van BOB VAN LEERSUM LACHEN 11 LACHEN11 Medewerkenden Pierre Balledux, Willem v d. Hoog, Ferd. Stemeberg, Corry Roozendaal, Jo FraDs, Erna Balledux-Haffert, Bob van Leeuwen, Gustav Czopp e.a Decors ontworpen door Christiaan de Moor en uitgevoerd op de ateliers der lirma Sommer te 's Gravenhage Costuums Firma Davidson, den Haag Kapwerk Firma Michels, A'dam Prijzen der plaatsen f 1,75, f 1,25 en f 1,plus rechten. Plaatsbespreking vanaf heden, dagelijks van 12 2 uur. Teiefoon 352

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3