ProVincienieuWs Duizenden en duizenden „L0CARBITS" Groene Kruis Hoestbonbons Binnenland Buitenland, Recbtszakeo. WEERBERICHT. Sport. Jubileum W. Brand. In no.*"ï7 van „Het Kerkorgel", peri odiek vbn de orgelbouwers A. J. Dekker te Goes, lezen we o.a.: 25 jaren heeft de heer W. Brand een eerste plaats vervuld in de fa briek, waarvan hij in 1906 de leiding op zich had genomen. Veel is er in dien tijd veranderd, zeer veeL Werd toen nog iedere pijp met de hand gemaakt, ieder apparaat met de hand geboord, iedere plank met de hand bewerkt, thans staan evenzooveel geperfectionneerde machi nes klaar, om dit werk' over te nemen. En Brand heeft zich aangepast aan de nieuwe ideeën, ja daarin een groot aandeel gehad. Brand is een groot kenner van de oude mechanische orgels, wat vooral bij restauratie van historische werken van groot belang is gebleken. En van de nieuwe instrumenten? Dat vele honderden orgels van de kleinste tot de grootste onder zijn lei ding zijn gebouwd, en geplaatst jn alle deelen der wereld, bewijst wel welk een groote bekwaamheid hij be zit. Wij gelooven niet, dat er één into- neur in Nederland is, die zooveel nieuwe pijporgels heeft geintoneerd, als de heer Brand. De groote lof van de bekendste binnen- en buitenland- sche organisten, welke hem daarbij ten deel mocht vallen, is wel het spre kendste bewijs van zijn artistieke op vatting der intonatie. „Meester" wordt de heer Brand al tijd genoemd in de fabriek. En in dien „Meester"-naam zullen de ouderen van het personeel niet slechts zien den „werkmeester", maar tevens den mees ter in kennis, den meester in plichts betrachting, den meester in orgel- bouwkunst. Hij is vele jaren de rechterhand van de directie, en wij hopen dat de heer Brand nog langen tijd in volle gezondheid zich aan het vak zal kun- (nen wijden, dat hem lief is." Handelsregister. In de week van 28 December4 Januari werd bij het bureau der Ka mer van Koophandel opgaaf gedaan van de volgende inschrijvingen: P. A. de Coninck, Goes, 's Heer Hen- drikskinderendijk 77, handel in land- bouwartikelen. Koninklijke Erkende Pitmanschool, Goes, Mïddelburgschestraat 39, han del in kantoorbehoeften, het geven van onderwijs in machineschrijven_ en vermenigvuldigen van typewerk. Beh. Venn.: mej. G. J. Bliek. Wijziging: J. M. de Coninck, Goes, 'sHeer Hendrikskinderendijk 83, han del in landbouwartikelen. Zaak om gezet in een vennootschap onder fir ma. Handelsnaam luidt thans: Firma J. M. de Coninck en'Zoon. Venn. J(. M. de Coninck en L. de Coninck1. DE P.Z.E.M. kan U niet aansluiten? Maak zelf Uw electrisch licht. Kosten f 550,-. J. M. POLDERMAN, Goes, Telef. 129. Goes IISouburg II. Vrijdagavond speelde Goes II te gen Souburg II te Goes. De uitslag luidde Goes II —Souburg II. H. Slabbekoorn-J. Jansen 20 M. v. d. Berghe-P. Palmkoek afgebr. M. Harinck-J. Leijnsen 20 L. J. Wekers-J. v. Eenenaam 02 J. Mange-J. Walrave 02 R. Jeremiasse-F. v. Eenenaam 20 B. Magielse-J. Vetter 20 P. Romijn-y. Maring 02 C. Beeke-J. Louis 02 M. de Nooier-S. v. Eenenaam 02 Voorloopige uitslag 8—10 NESTKASTJES VOOR VOGELS. De Plan ten ziek tenkundige Dienst ves tigt wederom de aandacht op het be lang van een goeden vogelstand voor de bestrijding van schadelijke insecten. Een van de werkzaamste middelen ter bevordering van den vogelstand is het aanbrengen van nestkasten in bosch, park en tuin. Niet alle vogel soorten maken van deze broedgele- genheden gebruik, maar juist ver scheidene van onze nuttigste soorten als meezen, spechten en uilen, doen dit weL Boschbezïtters en eigenaars van tui nen en parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nestkasten, dat geplaatst wordt neemt dan ook jaar op jaar toe. Om hetzelfde jaar nog voor het broeden gebruikt te kunnen worden, moeten nestkastjes vóór het midden van Maart opgehangen worden, het Deste is daartoe thans zoo spoedig mo gelijk over te gaan. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen geeft gaarne advies over de soorten van nestkasten en het aan tal, dat onder verschillende omstan digheden aangebracht moet worden om dei^roofstó' kans op succes te geven, terwijl tevens adressen verstrekt kun nen worden van leveranciers, die goe de nestkasten vervaardigen. Een volledige handleiding voor het zelf vervaardigen van nestkasten en de behandeling er van vindt men in Mededeelingen No. 17 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst „Vogelcul tuur, door middel van nestkasten". Verder zijn bij genoemden Dienst modellen van nestkastjes tegen Vergoe ding van de verzendingskosten tel leen te verkrijgen of tegen kostprijs te koop, hetgeen speciaal voor gemeen ten, die het vervaardigen van nestkast jes als model voor werkverschaffing willen gebruiken, aan te bevelen. Sarrasani naar Middelburg? Door het circus „Sarrasani" dat thans te Antwerpen optreedt, zijn onderhan delingen aangeknoopt met het ge meentebestuur van Middelburg, om daar ter stede eenige dagen voorstel lingen te geven. Formaat- en strookzegels. Met ingang van 16 Januari a.s. zul len te Krabbendijke, Rilland, Waarde en Bath worden verkrijgbaar gesteld z.g. formaat- en strookzegels (geze geld papier). De formaatzegels zuilen worden verkocht in de waarden van 30 cent en 50 cent; de strookzegels in de waarde van 10 cent. De verkoop geschiedt alleen op werkdagen en door het postkantoor te Krabbendijke slechts in de openstellingsuren van 9 12.30 en 14 16 uur, met dien verstande evenwel, dat in voorkomende geval len, onder de noodige toelichting na 16 uur (tusschen 18 en 191/2 uur be halve des Zaterdags) aan aanvragen zal kunnen worden voldaan. Wat het hulpkantoor Rilland en de Poststations Waarde en Bath betreft, zal niet direct aan aanvragen kunnen worden voldaan, doch zoo spoedig mo gelijk in elk geval binnen 1X 24 uur. Opgewonden crediteur. Nadat bekend geworden was, dat Izaak Boasson en Zonen's Bank te Middelburg, haar betalingen had ge staakt, verzamelden zich voor het ge bouw in de Lange Delft een dertigtal schuldeïschers. Toen het personeel der bank naar binnen ging, wist één van de crediteuren naar binnen te glippen. Hij eischte, dat men hem zijn vorde ringen zou uitbetalen, hetgeen begrij pelijkerwijs werd geweigerd. De man wond zich hierover zoo op, dat hij één van de aanwezige directeuren te lijf ging. Met behulp van de politie moest de man buiten de deur gewerkt worden. Verder deden zich geen on regelmatigheden meer voor en de men- schen, die spoedig inzagen, dat toch niets meer te halen viel, trokken af. Ongeluk met geweer? Toen Vrijdagmorgen de jachtopzie ner van den grondeigenaar Z. te Hulst diens jachthuis passeerde, vond hij de deur openstaan. Zich naar binnen be gevende, trof hij daar de heer Z., lig gende op den grond, aan en bleek hem bij onderzoek, dat deze een geweer schot in de borst had en reeds bleek te zijn overleden. Het geweer waar mede het schot was gelost, lag in de nabijheid van den heer Z. Deze was des morgens van huis gegaan naar het" jachthuis. PLAATSELIJK NIEUWS. BORSSELE. Zijn vrouw mishandeld. Zaterdagmiddag heeft een zekere A. B., alhier, bij een huiselijke twist zijn vrouw met een sabel ernstig verwond. Volgens verklaring der verwonde, heeft zij getracht met de hand een sabel houw af te weren, waarbij één harer vingers bijna werd afgeslagen, terwijl de overige ook deerlijk werden ver wond. De politie sloot den man voor- loopig op in het arrestantenlokaal, waarin hij heden (Zondagavond) nog verblijft. De gewonde vrouw werd door Dr. Folmer, nadat de wonden voorloo- pïg waren verbonden, naar het zieken huis te Goes vervoerd, vanwaar ze, na verder verbonden te zijn, weer huiswaarts kon keeren. COLIJNSPLAAT. Zaterdagmiddag werd op het ter rein bij den heer Dees alhier, een voetbalwedstrijd (beker-competitie) gespeeld tusschen de vereenigingen Colijnsplaat en Wissenkerke. De uit slag was 61 voor Colijnsplaat. ELLEWOUTSDIJK. „De Voorzorg". De vergadering van de Werkmans- vereenïging „De Voorzorg", werd ge leid door den vice-voorzitter B. Oele, daar de voorzitter absent was wegens ongesteldheid. De notulen werden na veel gepraat en verschil van meening ten slotte onveranderd goedgekeurd. Er waren 34 leden aanwezig en van 3 leden waren volmachten uitgereikt. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een goed slot was van f614,94. De commissie voor het na zien der rekening bevond deze in or de. Over „regeling uitkeering" gingen er nogal stemmen op. Er waren drie voorstellen. Het bestuursvoorstel was: dat diegenen die uit ziektewet en on gevallenverzekering en ook uit alle andere verzekeringen trekken, f0,75 per dag uitkeering kregen en die van geen werkgever of andere verzekering gesteund wordt, fl,— per dag. Daar iedereen evenveel contributie betaalt, gingen hier stemmen tegen op, en werd het bestuursvoorstel verworpen. Voorstel no. 2 van L. van Doorn Jz. was: een gelijke uitkeering van fl,— per dag. Dit werd aangenomen. De inleg voor nieuwe leden bedraagt f 2,— Daarna had een stemming plaats voor de aftredende heeren Joh. Verheijke, J. Stouthamer en vacature-J. C. van Wijck. Gekozen werden \V. Goetheer, Jan Platschorre Mz. en G. Geense Lz. De heer Lourens van Boven bedankte als bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen Gilles Jeremiasse. Uit de rondvraag bleek, dat er nog te veel was uitbetaald aan een lid, toch dat was spoedig in orde. Nadat de vergadering 3 volle uren geduurd had, werd hij onder dankzegging voor de goede opkomst door den voorzit- zïtter gesloten. HOEBEKENSKERKE. Volgens van de directie der P.Z. E.M. ontvangen schrijven, is de stroom- prijs voor 1932 vastgesteld op f 0,39 per K.W.U. Aangezien 70 procent der aansluitbare perceelen zijn aangeslo ten. Te Hoedekenskerke zijn 75 van de 114 aansluitbare perceelen aange sloten; te Kwadendamme 55 van de 70 van die perceelen. KAPELLE. De heer J. D. Fossen, vroeger al hier, thans te Den Haag, is benoemd tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool te Voorburg. KORTGENE. Op één van de buitendijken in onze gemeente, kwam tijdens den storm van Woensdagavond j.l„ de postbode, de heer W. Eiff met zijn rijwiel te vallen, waardoor hij zich vrij ernstig aan de hand bezeerde. Na doktersbe handeling kon hij zich weer naar huis begeven. De dienst moest echter door een hulpbesteller worden overgenomen Tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is toegelaten de heer J. J. Plantsoen te Kortgene, theol. cand. aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn dezen winter weer geholpen met Aangenaam middel tegen elke Hoest en Verkoud- heid. Volgens de recepten van Dr. ALPH. L0UQUETTE. OVEZAND. „Help U Zeiven". Zaterdag 9 Januari 1.1. had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de landbouwver. „Help U Zeiven", welke vergadering werd bij gewoond door 22 leden. Door den se- cretaris-penningm. werd rekening en verantwoording gedaan en een verslag omtrent den toestand der vereeniging uitgebracht over het afgeloopen dienst jaar. Uit een en ander bleek, dat het ledental met 40 was vermeerderd en thans 320 bedraagt; dat vier aankoo- pen van meststoffen waren gedaan ter gezamenlijke grootte van 1.212.000 Kg. van verschillende soorten en tot een gezamenlijk bedrag van f 81.862,15. Tot bestuurslid der vereeniging werd ge kozen de heer Jac. Blok te Borssele. RILLAND-BATH. Afscheid Ds. Wildschut. Na een drie-jarig verblijf, nam Ds. A. A. Wildschut, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Zondag middag afscheid van zijn gemeente. Hij had tot tekst gekozen de woorden uit Rom. 8 38 en 39. Na de predi katie werd de scheidende leeraar toe gesproken door den burgemeester de zer gemeente, en door Ds. Baarslag te Krabbendijke, namens kerkeraad en gemeente, en werd hem op diens verzoek toegezongen Ps. 121 4. WOLPHAARTSDIJK. In de week van 28 Dec.—4 Jan. werd bij het bureau der Kamer van Koophandel opgaaf gedaan van de volgende wijziging: Zeeuwsche Coöp. Kunstmestfabriek, Wolphaartsdijk A 247a, bereiding van kunstmest Uitge treden voorz.: P. Lindenbergh, Wemel- dïnge. Nieuwe bestuurder: D. W. Lin denbergh, 's Heer Arendskerke. YERSEKE. Jan Sinke f Gistermorgen is, na een korte on gesteld, alhier overleden de heer Jan Sinke, oud-burgemeester dezer ge meente. De heer Jan Sinke bereikte den leeftijd van 79 jaar en was van 29 Maart 1899 tot 28 Maart 1929, dus 30 jaar, burgemeester. Tevens was de overledene van 6 Sept. 1886 tot 1909, dus 23 jaar, raadslid van Yerseke. daar enorme afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zijn de bekeuringen niet van de lucht. Zoo vernemen wij, dat behalve te Haastrecht bekeuringen zijn gevallen te Stolwijk, Reeuwijk, Moordrecht, Moercapelle, Schoonhoven en Bergam bacht. In deze laatste gemeente werd bij één persoon zelfs 4100 L. aange troffen. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen trekken er dagelijks op uit, gewapend met gepunte ijzeren sta ven, omdat zelfs de benzinevaten in gegraven in den grond worden aange troffen, om niet te spreken van an dere listen, die te baat worden ge nomen. Ons is intusschen gebleken, dat de belastinginspecteurs niet onwelwillend staan tegenover hen, die thans nog spoedig uit eigen beweging aangifte doen van niet aangegeven voorraden. De derde kruiser. Op de vragen van het lid der Twee de Kamer Cramer op 15 December in gediend, waarbij aan den minister van defensie de vraag gesteld werd of hij, op grond van de motie door het Col lege van Gedeputeerden van den Volks raad ingediend en later ook aange nomen om den bouw van den der den kruiser althans voor 1932 uit te stellen tenzij de bouw verder geheel voor rekening van Nederland plaats zou vinden, bereid was alsnog dien bouw op te schorten, heeft de minister geantwoord, dat hij voor zijn vertrek naar Indië daarover geen bescheid kon geven. Klaarblijkelijk zal dus ook dit on derwerp in Indië behandeld worden. China en Japan. Ten Westen van Tsjïn-tsjau is, naar men uit Tokio meldt, een Japansch ca- valerie-regiment in botsing gekomen met een strijdmacht van 5000 bandie ten. Twintig Japanners, w.o. de kolonel en vier andere officieren, werden daar bij gedood en eveneens een twintigtal gewond. Er werden onmiddellijk Japansche versterkingen haar het terrein van den strijd gezonden, die echter tegenover een overmacht kwamen te staan en omsingeld werden. De strijd duurt nog steeds voort. President Von Hindenburg. Naar men uit Duitschland meldt, hebben de nationaal socialisten bij monde van Hitier zich verklaard voor het aanblijven als president van Von Hindenburg, wiens ambtsperiode in den loop van dit jaar eindigt. Britsch-Indië. Mevrouw Nehroe, die bij de onge hoorzaamheidscampagne van 1929 een groote rol heeft gespeeld, is Zaterdag avond bij een optocht van congresaan hangers te Allahabad gearresteerd. Bij de botsing met de politie werden zes personen gewond. RECHTBANK TE MIDDELBURG. In de zitting van 8 Januari werden de volgende zaken behandeld: Noten-dieven. M. M. v. d. V., 19 jaar, te Wilhel- minadorp, werd verdacht dat hij met 8 minderjarige jongens op 27 Septem ber 1931 te Kattendijke (Wilhelmina- polder) uit een boomgaard na den oogst achtergebleven noten heeft ge stroopt. Eisch: f5 boete of 2 d. hechtenis. Verkeers-overfreding. A. K., 35 jaar, schoenmaker teTho- len, was op 30 October j.l. door den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis, we gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet op 6 Juli 1931, te Krui- ningen, waarbij hij een vrachtauto heeft aangereden. De verdachte en de Ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. Mr. C. M. Kegge, verdachtes raads man, sloot zich bij dien eisch aan. Geen geluiddemper. De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde A. T. v. d. W. te Goes tot f5 boete of 5 d. h., .wegens (het rijden met een motorrijtuig zonder be hoorlijk geluiddempende inrichting voor het afvoeren van afgewerkte Prof. Grunbaum f In den leeftijd van 46 jaar is giste ren te Amsterdam overleden professor dr. A. A. Grunbaum, bijzonder hoog leeraar in de ontwikkelingspsychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ontduiking benzinebelasting. De ontduiking van het bijzondere invoerrecht op benzine blijkt hier en De verwachting tot den avond van 12 dezer luidt: matige, tijdelijk wel licht nog krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen. In het faillissement van de Han delsvennootschap onder de firma Reij- nierse en Zoon, graanhandelaars te Middelburg, is een commissie uit de schuldeischers benoemd, en wel de heeren J. A. Schippers, koopman te Kamperland en P. Luitse, koopman te Rotterdam. Het faillissement van Abraham Ver- schuure, landbouwer te Wolphaarts- Heerenpolder B 113, curator Mr. J. W. Goedbloed te Goes, is opgegeven we gens gebrek aan baten. Voetbal. De uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. Ie klasse. N. O. A. D.-L. O. N. G. A. 2-2 P. S. V.-N. A. C. 3-2 B. V. V. - - BI eijerheide 3-2 De Valk- M. V. V. 2-1 2e klasse A. Velocitas—R. B. C. 43 Alliance—Terneuzen 12 Middelburg—T. S. C. 31 Breda-H. E. R. O. 0—4 D. O. S. K. O.—De Baronie 51 3e klasse A. Sassche Boys—Vlissingen II 2—3 Hulst—Hansweert 4—0 3e klasse B. GoesWalcheren 7—D,. VlissingenM.E.V.O. II 5—1 De stand der Zuidelijke 1ste klasse luidt tot op heden: Eindhoven 14 9 P. S. V. N. O. A. D. N. A. C. M. V. V. Willem II L.O.N.G.A. B. V. V. De Valk Bleijerheide 12 13 11 12 12 13 13 14 12 35-26 18 37—24 16 36—23 16 28-27 13 33—32 13 33-23 12 32-29 12 34-41 9 24-57 9 21-30 8 De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: H. E. R. O. Middelburg D.O.S.K.O. Terneuzen T. S. C. R. B. C. Alliance Breda Velocitas M. E. V. O. De Baronie 14 12 14 13 15 13 15 14 13 14 13 1 11 42-19 20 52-16 19 45-29 18 34—33 16 38-35 16 44-28 15 30-36 12 22-43 11 26-37 10 28-47 10 22-58 3 De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 13 9 2 2 48-20 20 Axel 12 8 2 2 40-15 18 Vliss. II 10 6 0 4 32-23 12 Middelb. II 11 3 4 4 29-35 10 Hansweert 12 3 3 6 26—46 9 Sassche Boys 9 3 1 6 19—28 7 De Zeeuwen 12 3 1 8 28—43 7 Zeelandia II 9 2 1 6 22—32 5 De stand der Zuidelijke luidt tot op heden: Vlissingen 14 13 Goes 13 9 Zeelandia 12 Nw Borgvliet 13 Zierikzee 11 D.O.S.K.O. II 12 M.E.V.O. II 13 S.I.N.O.T.O. 13 Walcheren 11 0 11 3e "klasse B 90-14 27 50-21 20 54-20 19 34-40 14 23-31 22-45 27-43 15-67 9-41 Goes IWalcheren I 7—0. Zonder licht en geweten. J. M. te Oudelande werd wegens het fietsen zonder achterlicht of re flector veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hechtenis. Dezelfde werd wegens opgave van een valschen naam veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De Boassonbank. Door de Rechtbank is bepaald, dat de vergadering van schuldeischers zal gehouden worden op Zaterdag 5 Maart 1932 voormiddags 10 uur. Als bewindvoerder zijn benoemd de heeren Mr. A. J. v. d. Weel, Advocaat en Procureur en F. Zandstra, accoun tant, beiden te Middelburg. Gisteren hebben we weer eens een thuiswedstrijd van „Goes" gehad, wel ke in een flinke overwinning voor onze stadgenooten is geëindigd. Ideaal voet- balweer was het geenszins; er stond een flinke bries die menigeen in de kraag van zijn jas deed duiken. Toch hebben nog velen, ondanks dit kille weer, een gang naar het sportterrein maakt Als scheidsrechter Maurer be ginnen fluit en de toss door Walche ren is gewonnen, stellen beide ploegen zich op. Bij „Goes" zien we sinds den laatsten thuiswedstrijd een nieuwen rechtsbuiten, n.1. Torbijn, uit het twee de elftal van „Goes". Naar we gisteren zagen, kan „Goes" nog veel van dezen speler verwachten; zijn voorzetten wa ren nog niet bepaald „af", doch wan-

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2