Sport. W etenscbap SPOOR'/ (li) HOSTERD Gemengd NieuWs (PUROl I Voetbal. Max Tetzner f Na een kortstondige ongesteldheid is te Amsterdam op 35-jarigen leef tijd overleden dr. Max Tetzner, ex internationaal voetballer en schaatsen rijder, wiens naam in de Nederland sche sportwereld zulk een bïjzonde ren klank had. Strenge straffen. De strafcommissie van den Kon. Ned. Voetbalbond heeft thans uit spraak gedaan in de kwestie ontstaan na de gebeurtenissen in den te Am sterdam gespeelden wedstrijd Ajax De Stormvogels. De spelers van Ajax W. Anderiesen, W. Strijbosch en P. v. Reenen kregen een berisping wegens onaangename op merkingen jegens hun tegenstanders en Diepenbeek werd wegens natrap pen geschorst voor den duur van zijn tijdelijke schorsing. Zijn straf is dus reeds ten einde. Tegen enkele IJmuidenaren zijn zeer strenge maatregelen genomen. De spil Tol is voor den duur van twee jaren geschorst en Groeneveld tot 1 Sep tember. Voorwaardelijk voor den duur van drie jaren zijn Prins en Boekelaar geschorst. Het programma voor Zondag. Het programma van Afdeeling IV voor a.s. Zondag, luidt volgens, de „Sportkroniek" als volgt: le klasse. N. O. A. D.-L. O. N. G. A. P. a V.-N. A. C. B. V. V.Bleijerheide. De ValkM. V. V. 2e klasse A. Velocitas- R. B. C. AllianceT erneuzen. Middelburg T. S. C. BredaH. E. R. O. D. O. S. K. O.—De Baronie. 3e klasse A. Sassche Boys—Vlissingen II. Hulst—Hansweert. 3e klasse B. GoesWalcheren. Vlissingen—M.E.V.O. II. S.I.N.O.T.O.—D.O.S.K.O. II. GoesW alcheren. Na ook vorige week nog van een voetbalwedstrijd verstoken te zijn ge weest, denken we a.s. Zondag weer eens naar het „Goes"-terrein te kun nen stappen. Als we dit schrijven ziet het weder er tenminste nogal be trouwbaar uit en het programma meldt, dat „Walcheren" op bezoek komt. We gelooven niet, dat onze stadge- nooten het erg moeilijk zullen hebben al zal „Walcheren" wel trachten ein delijk ook eens een puntje binnen te halen. Men denke er dus niet te ge makkelijk over. Voorts vestigen we nog de aan- op de advertentie in dit nummer, waarin o.a. vermeldt wordt, dat de werkloozen tegen halven prijs toegang hebben. De „hoogtezon". Raadpleeg uw dokter. De behandeling met z.g. hoogtezon door medici is velen patiënten reeds ten zegen geweest Sedert de hoogte- zon-toestellen echter onder ieders be reik gekomen zijn, wordt er ook door leeken op medisch gebied mee ge ëxperimenteerd. Dat dit niet zonder gevaar is, leert een geschiedenis, die dr. Becking in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde ontleent en een ar tikel in Le Nouvisson. Het betrof een meisje met ernstige storingen in groei, spijsvertering en centraal zenuwstelsel. - Voor een snel opgekomen rachitis (Eng. ziekte) kreeg het kind op 13-ja- rigen leeftijd calkiumchloride en werd het behandeld met hoogtezon. Onder die behandeling werd het kind zoo opmerkelijk veel beter, dat de ouders buiten controle van een arts de stralentherapie doorzetten en het meis je van den herfst 1926 tof Februari 1928, dus 18 maanden lang, bestraal den! Dit geschiedde 20 keer, om den anderen dag, daarna 20 dagen niet, - dn weer opnieuw. In Februari 1928 kreeg het kind een allerheftigste dikke-darmcatarrh, met hooge koorts en bloedig-slijmige ont lasting. Bovendien bevatte de ontlas ting zand en steentjes. Deze concre- menten kon men nog 2 maanden lang in de ontlasting vinden. De doctoren, die er toen pas kennis van kregen, vonden in het bloed 12.8 mgr. pet. calcium en de linzengroote steentjes bleken 60 pet. phosphas cal- cicus en 28 pet. carbon calcicus te bevatten. Toen het meisje een maand later in clinische observatie kwam, wa ren boven en onder den navel steen harde knobbeltjes waar te nemen. Het kind is gestorven en de doctoren ver moeden, dat door overmaat van be straling het kalkgehalte van het bloed bijzonder hoog is geweest. VRAAGT XX Let op het Fabrieksmerk DE STORM. Binnenland De storm van Woensdagavond, el ders nog gepaard met hoog water, heeft heel wat ongerief gebracht, al zijn ernstige ongevallen meest uitge bleven. Nabij de buitenhaven te Vlissingen was een tankschip gestrand, dat ech ter op eigen kracht is vlot gekomen en op de reede van Vlissingen voor anker is gegaan. De sleepbooten, die ter assistentie waren uitgevaren, heb ben geen hulp behoeven te verleenen. Als door een wonder is bij de ver nieuwing van een brug over de Schip beek te Deventer, een ernstig ongeluk juist voorkomen. De bovenbouw was juist gereed gekomen, doch er moest nog een brugdek op worden gemaakt. Het verkeer werd zoolang geleid over een hulpbrug, rustende op zware hou ten pijlers. Toen nu de beek plotse ling uit Duitschland grooten watertoe voer kreeg, heeft de fel bruisende stroom den houten onderbouw van de hulpbrug ondermijnd en het ge vaarte doen instorten, juist even na dat de burgemeester van Diepenveen met zijn auto over de hulpbrug was gepasseerd. De vernieling van de hulp brug heeft zich in een oogwenk vol trokken. De stroom heeft slechts en kele balken gespaard en de rest mee gesleurd. In de O. Z. Kolk te Amsterdam is een politie-agent te water geraakt, toen hij zijn uniformpet, die afgewaaid was, wilde grijpen. De agent kon gelukkig goed zwemmen en hij werd door toe geschoten kameraden spoedig op het droge geholpen en vervolgens naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. De storm heeft te Utrecht een lang durige tramstoring veroorzaakt. Om streeks half negen werd een boom ontworteld aan de Vaartstraat, die het tramnet van lijn 1 op ernstige wijze be schadigde. Een gevolg van deze sto ring in de bovenleiding was, dat alle trams ongeveer twee uur hebben stil gestaan. Ook van elders kwamen dergelijke berichten. Buitenland De reddingsboot van Southend aan de monding van de Theems heeft de bemanning, van een motorpakschuit gered. Onmiddellijk daarop zonk de schuit. De bemanning, die volkomen uitgeput was, kon veilig aan wal wor den gebracht. Op de Medway is een sloep, die door den torpedojager „Whirlwind" gesleept werd, omgeslagen. Een ma troos verdronk; vijf anderen konden gered worden. In Noord-Saksen heeft het hooge water van de Mulde de geheele streek rond Eilenburg overstroomd. Woens dagavond meldde men 3e streek tot de spoorbaan is een onafzienbare watervlakte, waarboven slechts de bovenste verdiepingen der huizen en de toppen der boomen uit steken. Tusschen Eilenburg en Düben heeft men den geheelen nacht aan de dijken gewerkt. Te Zepschin heeft men met inspanning van alle krachten op drie plaatsen den dam moeten ver sterken. Het water staat hier tot aan den vrij hoog gblegen straatweg. Te Hohenpriessnitz verkeeren slechts enkele huizen in gevaar. De landerijen zijn hier geheel ondergeloopen. Door het bezwijken van den dijk is het wa ter tof aan de huizen doorgedrongen. Gisteren achtte men het gevaar voor ernstiger gevolgen echter geweken. Vrachtboot vergaan. Vier dooden. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is op de Zuiderzee de vrachtboot van den dienst Amsterdam-Leeuwar den, de Stanfries IV, vergaan. Woensdagmiddag vijf uur kwam het eerste bericht omtrent de Stanfries binnen. Toen rapporteerde de kapitein van de Dokkum I, dat hij ter hoogte van Workum een deel van de deklast van de Stanfries had zien drijven. Verder zoeken, ook met een vlieg tuig bleef zonder resultaat, tot men gistermorgen uit Harlingen meldde: Vanmorgen half tien is de Stanfries IV gevonden bezuiden Breezand ten westen van Hindeloopen door de red dingboot „Den Tex" van Harlingen. Te elf uur is de reddingboot de sluizen te Kornwerderzand gepasseerd en is door gevaren naar Harlingen. Alleen de laadboom steekt boven water. Deze is waarschijnlijk uit den lummel gescho ten toen het schip zonk. Verder is van het schip niets te zien. Het bovenste gedeelte van den mast is blijkbaar afgeknapt. Ook de stuurhut en de schoorsteen zijn waarschijnlijk van het schip geslagen. Men vermoedt dat de boot gezonken is door overslaand water. Er is geen spoor van de opva renden. Omtrent de opvarenden vernemen wij nader: De kapitein C. Veenstra is geboren 7 Februari 1872, vader van acht kinderen; de stuurman P. de Vries is geboren 6 Januari 1898, vader van drie kinderen; de machinist R. Talstra is geboren 4 Maart 1898, vader van één kind en de dekknecht B. Jas per is geboren 16 April, 1908, vader van één kind. De aanslag te Rijswijk. De 24-jarige man, die Maandag een aanslag pleegde op zijn voormalige verloofde, een dienstbode te Rijswijk, is verdacht van poging tot doodslag subs, zware mishandeling voorgeleid voor den officier van Justitie te Den Haag. Haar toestand is redelijk. Maan dag heeft men operatief ingegrepen. Het is echter nog niet bekend of het meisje het volle gebruik vani haar han den zal herkrijgen, daar eenige pe zen zijn doorgesneden. Verder is haar gezicht deerlijk gehavend, zoodat zij voor haar leven geteekend zal zijn. De rechterwang en de neus zijn geheel doorgesneden. Indien direct na den aanslag niet zoo spoedig hulp was ver leend, zou, naar de algemeene indruk is, het meisje zeker zijn dood gebloed. Het scheermes, waarmede de aanslag werd gepleegd, is in stukken terug gevonden en in beslaggenomen. De dader toonde zich vrij onver schillig en blijkt geen berouw te heb ben van zijn daad. Ontduiking bcnzinebelasfing. Ambtenaren der belastingen te Rijs wijk hebben bij ingezetenen van die gemeente partijen benzine gevonden, waarmee men .getracht had aan de navordering van het bijzonder invoer recht te ontkomen. Bij een boterkoop- man werd een partij van 4140 liter en bij tuinders zijn partijen van 1270 en 1030 liter aangetroffen. De onbewaakte overweg. Woensdagochtend is op den onbe waakten overweg bij Deurne de heer H. de Corte, door den sneltrein van 9.20 uur uit Helmond overreden. Het lijk was onherkenbaar verminkt; de armen waren afgerukt en het hoofld was verpletterd. Het slachtoffer was ruim 60 jaar oud en laat een weduwe na. De oorzaak moet gezocht worden in doofheid, tengevolge waarvan hem reeds eerder ongevallen zijn overko men. Geheime distilleerderij. Woensdag brak brand uit in de boer derij van den alleenwonenden veehou der Oudejans, wonende aan den West- dijk no. 31 te Beemster. Het achtergedeelte van de boerderij brandde geheel uit, doch hef z.g. „vier kant" bleef intact, terwijl het woonge deelte veel waterschade bekwam. Zoo wel het huis als de inboedel waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De politie ontdekte in de brandende boerderij een complete geheime in stallatie voor het stoken van jenever. Een en ander is in beslag genomen. Tegen een stootblok. Woensdagmorgen reed op het sta tionsemplacement te Nijmegen de trein uit Groesbeek, die te 8.32 op het eer ste perron moest aankomen, te ver door, waardoor de locomotief op een stootblok liep, dat zich aan het einde van dit perron bevindt De reizigers werden op en over elkaar geworpen, doch kregen, doordat de trein nog slechts geringe snelheid had, geen let sel. De hoofdconducteur J. Elberse uit Nijmegen, die zich in den bagage wagen bevond, bracht het er minder goed af. Hij geraakte beklemd en kreeg een zware schedelbreuk. Zijn toestand is zorgwekkend.. De mate- rieele schade is gering. Ernstige aanrijding. Woensdagavond ongeveer half negen heeft te Limmen, nabij het gemeente huis een ernstige aanrijding plaats ge vonden. De heer en mevrouw Bruin- Levering en de zuster van mevrouw Bruin, allen wonende te Limmen, sta ken den weg over zonder goed uit te kijken. Op hetzelfde oogenblik na derde een auto uit de richting Castri- cum, bestuurd door den heer Beentjes uit Heemstede. Toen de bestuurder de wandelaars opmerkte, trachtte hij ach ter hen om te passeeren, terwijl het drietal, den auto ontdekkende, even eens achteruit liep om den weg vrij te maken. Daardoor was een aanrij ding niet meer te voorkomen. De drie voetgangers kwamen allen onder den auto. Mevrouw Bruin-Leve ring bleek er het ergst aan toe te zijn en werd in bewusteloozen toestand per ziekenauto naar het St Elisabeth Zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. Haar man bekwam een hoofdwond en haar zuster een ernstige beenwond. Ook deze werd naar het St. Elisabeth Ge sticht overgebracht. Roofoverval op loopknecht. Woensdagavond te ongeveer 7 uur is op den provincialen weg yan Her pen naar Berchem (bij Oss) een bru tale roofoverval gebeurd. Een 17-ja- rige loopknecht, in deinst bij de firma Verkuil te Oss, keerde met zijn ledige bakfiets, na bij verschillende klanten in de omliggende dorpen de bestel lingen te hebben thuisbezorgd, huis waarts. Op dit gedeelte van den weg, waar in het geheel geen verlichting is aangebracht, kwamen plotseling twee hem onbekende mannen uit de duis ternis te voorschijn, die den jongeman vastgrepen. Deze verzette zich maar kon niet verhinderen, dat zij hem zijn portemonnaie, inhoudende plm. hon derdtwintig gulden, zijnde het totaal bedrag van de door hem geinde kwi tanties, alsmede zijn armbandhorloge, ontnamen. Daarop verdwenen de indi viduen snel in de duisternis. De aan gevallene begaf zich onmiddellijk naar het spoorwegstation te Berchem en stelde van daar uit de politie van een en ander in kennis. Deze stelde onmid dellijk een onderzoek in, evenwel voor loopig nog zonder resultaat. Lijk gevonden. Nabij de tramhalte Hasselt tusschen Venlo-Arcen werd op den weg het lijk gevonden van een 64-jarigen landbou wer uit Velden. Het lijk toonde diepe hoofdwonden. Bij onderzoek is geble ken, dat de bestuurder van, een passee- rendq auto geconstateerd heeft, dat een voor hem rijdende vrachtauto op die plek over een oneffenheid op den weg reed, wat bij nader onderzoek het lijk van den landbouwer bleek te zijn. Het is tharis nog niet vast komen .te staan hoe de ongelukkige om het leven is gekomen, door aanrijding of anders zins. Ook is het nog niet bekend van wie de vrachtauto is, die men over den man heeft zien rijden. Paard op hol. Te Oud Gastel sloeg een met kar bespannen paard van den landbouwer L. Bartelen op hol, terwijl op den wa gen drie knapen, n.l. de 15-jarige L. Bartelen, de 12-jarige M. Lazeroms en de 9-jarïge A. Bartelen waren geze ten. In volle vaart rende het dier door het dorp, waarbij de wagen in botsing kwam met een melkkarretje, dat groo- tendeels werd vernield. Door den schok tuimelden de drie beangste kna pen van den kar, waarbij de 12-jarige Lazeroms onder de wielen terecht kwam. In zorgwekkenden toestand moest het ventje naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl gelukkig de beide anderen met den schrik vrijkwamen. Het paard was intusschen verder ge hold naar het erf van zijn baas, waar het vanzelf tot staan kwam. Simuleerend Franschman. Begin December zou op den Ouden Scheveningschen weg een overval met roof zijn gepleegd. In het begin van den avond wandelde een Franschman, volgens zijn verklaring, van Scheve- ningen naar Den Haag en werd hij op den Hoogen weg, naast den Ouden Scheveningschen weg, plotseling aan gevallen en beroofd van zijn porte feuille. Een loopjongen vond hem in de struiken liggen en waarschuwde een agent. Er waren verscheidene punten in deze" zaak, die haar niet zeer geloof waardig maakten. De Franschman woonde in een hotel te Rotterdam en was naar Den Haag gekomen om hier met een notaris te spreken over een erfeniskwestie. Verscheidene jaren ge leden had hij in betrekking gestaan tot een lid van een bekende Neder- landsche familie en deze had hem en zijn broer een belangrijk maandgeld bij testament vermaakt Executeur testementair was een Haagsch notaris. Toen de franken begonnen te dalen en de lijfrente niet meer voldoende was om van te leven, heeft de Franschman, B. genaamd, zich tot den Haagschen notaris gewend en dezen gevraagd, de lijfrente te veranderen in een som in eens, dadelijk aan hem uit te betalen. De afkoop is tot stand gekomen, te gen een zeer belangrijk bedrag. Maar, zooals B. leefde was zelfs dit bedrag niet voldoende om het langer dan een paar jaar vol te houden. Al spoedig stelde de Franschman zich wederom in verbinding met den notaris en eischte van hem, min of meer onder bedreiging met chantage, opnieuw geld. Begin December heeft de notaris hem van zijn kantoor laten verwij deren door de politie, toen B. het al te bont maakte. Daarna heeft de Franschman nog geprobeerd in rela tie te komen met de familie van zijn vriend, maar deze heeft hem niet ont vangen. Blijkbaar om nu schandaal te verwekken en de familie in opspraak te brengen, heeft B. den overval op den Ouden Scheveningschen weg ge fantaseerd. Fantasieën zijn geen nieu» we uitingen van hem; reeds in 1924, toen hij in België was gearresteerd we gens diefstal, dischte hij een verhaal op, dat zijn overleden vriend Neder- landsch diplomaat moest zijn geweest en in die functie opzienbarend spion- nagewerk zou hebben verricht Zijn overleden vriend is nimmer in diplo- matieken dienst geweest. Naar verluidt is in het ziekenhuis gebleken, dat B. een gevaarlijke simu lant is. Eind December is hij dan ook dioor Buitenlandsche Zaken over de grens gezet De politie had aangetoond, dat er van een overval op hem niets waar was. Hulppostkantoor geplunderd. Twee met revolvers gewapende man nen zijn een hulp-postkantoor te Rou- Wlntorhmndon Wintervoeten Wlntertaenen Doos 30 cent. Bij Apoth. tn Drog.^ baix binnengedrongen, maakten zich er meester van 50.000 frank en wisten te ontkomen. Chicago veiliger. De in de plaats van „Big Bill" Thompson gekomen burgemeester van Chicago, Cermak, schijnt er in derdaad langzaam maar zeker in te zullen slagen, zijn stad te zuiveren van den blaam, het meest beruchte ban dietencentrum der geheele wereld te zijn. Van het oogenblik af, dat hij na een stormachtige verkiezingscampagne het heft in handen kreeg, trof hij straffe maatregelen, ten einde de „gang sters" er onder te krijgen. In dezen oorlog beginnen de Al Ca- pones met hun aanhang van onderwe reldelementen aan het kortste eind te trekken. In 1931 zijn door de politie 29 bandieten doodgeschoten, burgers na men er 26 en portiers van kantoor- en bankgebouwen 5 voor hun rekening In totaal zijn er dus dit jaar 70 opge ruimd, terwijl er nog omstreeks 150 bij vuurgevechten met politie en bur gerij werden gewond. „De lummels zijn op den' loop." ver klaarde Cermak vol trots, „en wij zul len er terdege voor zorgen, dat zij op den loop blijven." Cermak, die als mijnwerker begon, en zich geleidelijk tot hoofd van een stad van 3.374.000 inwoners heeft op gewerkt, heeft zich tot taak gesteld er voor te zorgen, dat wanneer straks in 1932 de wereldtentoonstelling te Chicago haar poorten gaat openen, fsen enkele bandiet zijn slag meer zal urven slaan. VEILINGS VEREEN1GING „ZUID-BE VEL AND" TE GOES. Groentenveïling van 6 Jan. 1932. Spruiten f0,52 a f6, Uien f2,10 f4, Rapen f0,20, Sjalotten f2, Wijn peeën f2,50 a f3,50, Witlof f3 a f6, alles per 100 Kg., Gele savoije kool f 2,50 a f 2,60, Groene savoije kool f 3,10, Roode kool f 3,50, alles per 10Q stuks, Prei f 3 a f 8 Knolselderij f 3,60,. beide per 100 bos, Andijvie f0,80 per 100 struik, Prei fl,30 per 100 stuks, Veldsla f0,45 per kist VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 6 Januari 1932. Goudreinetten f6 a f 34, Fransche Reinetten f10 a f24, Zure Bellefleurs f2 a f 15, Zoete Bellefleurs fl a f8; Sterappels f23, Court Pendu f2 a f8, Pomme d' Oranje f4 a flO, Campag- nerzoet f6 a f 15, Hollandsch Zoet f2 a f 9, Armgaard f 10 a f 12, Bijenkorf f5 a f7, Zoete Holaart f3 a f9. Zure Appels f 1 a f5, Kleiperen f4 a f 14, Gieser Wildeman f 1 a £8, Pondsperen f5, Winterlouwtjes f 11, Spruiten fl a af 4, Uien 2 a f4, Aardappelen fl, Veldsla f6, Witlof f7 a f8, Wijnpeeën f 2, alles per 100 Kg., Kipeieren f 4,50 per 100 stuks. LICHT OP. Zaterdag 9 Januari 4.34 uur Zondag 10 Januari 4.36 uur Maandag 11 Januari 4.37 uur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 14 Rilland, fokschapen, van Dijkc 20 Kloetinge, 2 woonhuizen met tuin; inboedel; van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 8 Onderling Kunstgenot, „Eén dag dame". 8 9, 10 en 11, Bioscoop Slot Os- tende, „Don Mike" en „Een nacht in 'n Hotel". 8 9, 10, 11 en 12, Landbouw-Bios- coop, „De zanger van Sevilla". 15 Schuttershof, „Knecht van twee meesters". 21 Slot Ostende, uitvoering Zuid- Bevelandsch k Capellakoor. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen Hoogwater Laagwater Vrm. Nam. Vrm. Nam. 9 Jan. 4.— 4.20 9.41 9.56 10 4.22 5.02 10:21 10.33, 11 5.20 5.41 10.59 11.08 12 5.58 6.16 11.36 11.44 13 6.31 6.49 0:11 14 7.03 7.14 0.21 0.45 15 7.37 8.01 0.58 1.22

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 2