GOESGHE COURANT (K BIJVOEGSEL Buitenland. Binnenland Koloniën School en kerk. VAN DE VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1932. HANDEL MET OORDEEL. L Eenige nuftige wenken aan den landbouwer. Het is thans de tijd om meer dan ooit op de kleintjes te letten. Dit wil niet zeggen, dat men altijd op een koopje uit moet zijn. Integendeel. Vee) al is goedkoop duurkoop, zooals een heel bekend spreekwoord zegt, zóó bekend, dat menigeen er zich zelf niet meer aan herinnert. In enkele ge vallen echter kan men nog wel eens van een koopje profiteeren. Dat grij pen wij dan met beide handen aan. Ook niet eens altijd, omdat wij niet altijd inzien wat het best voor ons is. Daar hebt gij thans het bemestings- vraagstuk. Zoowel op bouw- als op grasland moet (een enkele uitzondering daar gelaten) bemest worden. Dat kan met de natuurlijke meststof, die wij heb ben, de stalmest, dat kan ook met kunstmest. En heeft men stalmest dan zal, wil men zoo voordeelig mogelijk aan een voldoende, een goede oogst komen, een combinatie van stalmest en kunstmest het beste zijn. Wie geen of niet voldoende stalmest heeft, noch voordeelig kan bekomen, is alleen op kunstmest aangewezen. Het zonder bemesten fe doen zou geen teeken van wijs beleid zijn, hoe wel het bemesten, zooals men vroe ger deed; maar wat lukraak strooien, soms in onnoodig groote massa's, thans al heelemaal niet goed gepraat kan worden. Wie zoo economisch mogelijk wil handelen, d.w.z. het grootste nuttig verschil tusschen uitgaven en inkom sten in zijn boeren- (en tuinders-) be drijf wil bewerkstelligen, moet met overleg handelen. Moet niet te royaal, maar ook niet te zuinig wezen. Niet bij zijn veevoeding en verzorging, niet bij zijn landbemesting en verzorging. Een van de dingen waar bij de bemesting van het land op gelet moet worden, is de beteekenis van fosforzuur en kalk in den grond. Dat daar juist thans op gelet moet worden, berust op meerdere gronden. Eén daarvan is wel, dat het plegen van roofbouw met' fosforzuur een gevaar lijk spel is, zooals de bekende Prof. Dr. Paul Wagner, de oud-directeur van het beroemde landbouwproefsta tion te Darmstadt eens uitsprak, en zooals thans meer en meer in de prac- tijk bevestiging vindt. Men geeft zoo graag zware stikstofgiften. Doch die daarnaast geen meer dan voldoende hoeveelheid slakkenmeel geeft handelt verkeerd, want dan kunnen de plan ten zich niet met voldoende fosforzuur verzadigen en.... de stikstof komt niet tot uitwerking. Slakkenmeel is thans heel, heoli goed koop, dus daarom behoeft men het niet te laten, want wat men ervoor uit geeft krijgt men meerdere malen te rug, door de werking, die het verricht Met superfosfaat geeft men ook fosforzuur, maar waar de meeste gron den zuur zijn en er heel veel zwavel zure ammoniak gegeven wordt, die de gronden nog zuurder maken, moet daarnaast de zaak niet verergerd wor den door het geven van super, dat bo vendien duurder is. In het algemeen genomen, waarop maar een enkele uitzondering denkbaar is, verdient slakkenmeel dus verre de voorkeur. Dus voortaan niet alleen op de stikstofgiften gelet, ook op dei behoefte van den grond aan slakkenmeel. In streken waar men straks begint het grasland te gieren, geeft men daar naast meestal super, omdat dit geen ontbindende invloed heeft op de am moniak in de gier. Doch men vergeet, dat de gier ook al de kalk in den bo dem aantast, wat super ook doet Daarom is het veel beter tijdig voor af, dus nu, het geheele land vooraf slakkenmeel te g,even. Dat is goedkOo- per, dat is voor het land en dus voor de opbrengst veel beter. Als men dus met oordeel handelt kan men in deze treurige tijden zich zelf nog voordeel bezorgen. Deze tijd leert het ons wel om op de klein tjes te letten. Nog een voorbeeld. Nu wij toch over het slakkenmeel handelen, zullen wij hier maar bij blijven. (In een vol gend artikeltje zullen wij het veevoe der wel eens in dit verband beschou wen.) Naast de zware giften met stikstof, die men hoe langer hoe meer gaat geven, stelt de bodem, om deze stik stof doelmatig in het plantenlichaam af te zetten, ook hooge eischen aan het fosforzuurgehalte van den grond, om eiwit te kunnen vormen. Ieder, die iets met de veevoeding bekend is, weet, dat juist dit eiwit een zeer belangrijke zaak in het -veevoeder r- is en daarbij een zeer dure stof. Voor- jal als men dit eiwit moet koopen. Doch als men slakkenmeel in voldoende hoeveelheid geeft, fabriceert men daar mede als het ware zelf op goedkoope wijze eiwit Men meent wel eens, cïat stikstof daar alleen voor moodig is. Dit is een VOOR DEN LANDBOUWER. In vele gevallen is het te vreezen dat de malaise zóó zeer de gedachten der landbouwers in beslag gaat nemen, dat men gevaar loopt verschillende eischen van de bedrijfsuitvoering uit het oog te zullen verliezen en tot een soort lusteloosheid te geraken. Het is te begrijpen, dat dit den toestand nog meer verergeren zou. Wij achten het daarom van belang, in enkele artikeltjes over het boeren bedrijfsleven de aandacht der land bouwers op deze aangelegenheden te vestigen, en verkregen daartoe de me dewerking van een bekend landbouw kundige, die den schuilnaam „Agri- cola" koos. geheel verkeerde meening. Om eiwit op te bouwen is beslist fosforzuur noo- dig, terwijl daarnaast deze stof ook nog de vorming ervan bevordert en versnelt. Op deze manier zijn wij, om het zoo eens te noemen, onze eigen eiwitfa brikanten en kunnen wij, nog veel goedkooper dan de handel ons thans aanbiedt, aan eiwitrijk voedsel komen. Dit zijn van die kleine dingen, zoo oppervlakkig bekeken, doch die voor al in ons bedrijf van zoo groote be teekenis zijn. Wij zouden ook kunnen zeggen, zooals een receptenboek het aan zou geven: neem de (goedkoope) zwavel zure ammoniak, neem daarnaast het (eveneens goedkoope) slakkenmeel, strooi die met een onderlinge tijdruim te van ongeveer een maand uit op het grasland en na eenige maanden ont staat eiwitrijk gras. Bij de lage fosforzuurprijs in slak kenmeel komt nog het voordeel dat men ook ontvangt een hoeveelheid kalk. Met elke baal slakkenmeel, on geveer 50 K.G. De 50 K.G. kan men, in dezen tijd van cadeaux bij alle mo gelijke waren, die men koopt, ook als zoon cadeau beschouwen. Doch dan als een zeer waardevol en juist Van pas komend cadeau (wat van de ge wone cadeaux niet altijd gezegd kan worden.) Op onze voor het overgroot deel in vrij zuren toestand verkeerende gron den is kalk een onontbeerlijke, een noodzakelijke stof. Waar de beteekenis van fosforzuur, zooals dat o.a. met slakkenmeel ge geven wordt nog lang niet tot allen en tot velen nog niet voldoende Is door gedrongen, meenden wij goed te doen hierop eens te wijzen, opdat er niet meer dan reeds geschiedde, roofbouw gepleegd wordt, of om te bevorderen, dat men zoo economisch mogelijk in het boerenbedrijf zal handelen. AGRICOLA. Minister Maginot f André Maginot, de Fransche minis ter van oorlog, die slechts 55 jaar oud is geworden, is gisteren vrij onver wacht gestorven. Eenige dagen geleden moest hij naar een kliniek worden ver voerd wegens een ernstige darmty- phus. Hierbij deed zich een compli catie een leveraandoening voor, die het einde heeft bespoedigd. Aanslag op Jorga. In Ploesti (Roemenië) hebben twee onder invloed van sterken drank ver keerende mannen gepoogd den minis ter-president Jorga aan te vallen. Met het mes in de hand liepen zij naar den auto, waarin deze met zijn chauffeur gezeten was. De laatste gaf echter on middellijk vól gas en ging er in ra zende vaart vandoor. Kort daarop wer den de mannen gearresteerd. Zij zei den niet geweten te hebben, dat de minister-president in den auto zat en weten hun gedrag aan hun dronken schap. Britsch-Indië. Op het gebouw van het Al-Indische Congres te Bombay is de Engelsche vlag geheschen ten teeken, dat de regeering het gebouw in bezit heeft genomen. Alle organisaties van het congres en de aangesloten vereenigingen in de presidentschappen Bombay en Sind zijn onwettig verklaard. Deze onwet- tigverklaring treft in totaal ongeveer 500 organisaties. Te Bombay zijn nu vrijwel alle lei ders van beteekenis aangehouden en alle gebouwen van het congres en de aangesloten organisaties door de po litie bezet. Het congres is Woensdag ochtend begonnen posten te plaatsen bij de winkels van geweven goederen uit het buitenland. In de stad is het rustig. De boycot van Engelsche goederen neemt in geheel Indië scherpere vor men' aan. Uit de gevangenis heeft Gandhi een telegram gezonden aan Lord lrwin, den oud-onderkoning van Britsch-Indië, waarin hij verklaart, dat hij vasthoudt aan de overeenkom sten, die hij met Lord lrwin gesloten heeft. De „Times" meldt, dat het congres weer, evenals voor het verdrag van DRA15lflA-vAN-mLKEMBURG'S-' ft 1 LEVERTRAAT1 - LEEUWARDEN Delhi, een z.g. schaduwkabinet heeft ingesteld. De leden van dit kabinet zijn vrijwel onbekende leden van het congres (klaarblijkelijk om al te spoe dige aanhouding te ontgaan). Zij moe ten over ruime middelen beschikken. Bij de incidenten, die te Bena res hebben plaats gehad en waarbij de politie zich genoodzaakt zag op de menigte te vuren, zijn naar thans wordt medegedeeld, twee betoogers gedood en honderd gewond, van wie veertig ernstig. De regeering heeft bij banken te Bombay 50.000 roepijen van de con grespartij in beslag genomen. China en Japan. De Japansche troepen, die den op- marsch naar het Zuiden zijn begon nen, hebben, naar officieel wordt me degedeeld, Hoeloetau, ten zuiden van Tsjingtsjau, bezet Met betrekking tot het bericht, dat de Japanners optrekken naar den Grooten Muur, wordt medegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken van de Japansche regeering de verzekering heeft gekregen, dat Japan buiten het eigenlijke China zal blijven. Stimson, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft met de Brifsche en Fransche gezanten een onderhoud gehad over de door den Japanschen opmarsch geschapen toestand, die te Washington zeer kri tiek wordt geacht. Onrustig Spanje. Woensdag is het tusschen stakende arbeiders van een schoenenfabriek te Arnedo (provincie Logrono) en de guardia civil tot een botsing geko men, waarbij laatstgenoemde zich ge dwongen zag van de vuurwapenen ge bruik te maken. Zes dooden en tal van zwaargewonden bleven op de plaats van de botsing liggen. Het Kamerlid Sabras, afgevaardigde voor de provincie Logrono, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas me degedeeld, dat de gebeurtenissen te Arnedo zich hebben afgespeeld op het oogenblik, waarop de gouverneur van de provincie, de luitenant-kolonel van de civiele garde en de werkgevers uit het dorp met vertegenwoordigers van de stakende arbeiders eener schoen fabriek aan het onderhandelen waren over de hervatting van den arbeid. De menigte bestond in hoofdzaak uit vrouwen en kinderen. Zij was te hoop geloopen voor het huis, waarin de besprekingen plaats hadden. Plot seling, zoo vertelde Sabras, is de ci viele garde gaan schieten. Zes menschen zijn daarbij om het leven gekomen. Moratorium-verlenging? Flandin, de Fransche minister van financiën, heeft den Duifschen gezant ontvangen, teneinde hem in verband met de aanstaande herstelconferentie een nauwkeurige uiteenzetting te ge ven van het Fransche standpunt. Frank rijk, aldus de minister, zou in begin sel bereid zijn, Duitschland een mora torium toe te staan tot uiterlijk 1 Juli 1934, op voorwaarde, dat Duitsch land gedurende die periode de on voorwaardelijke annuïteit, volgens het plan-Young blijft doorbetalen. Duitsch land zou echter de beschikking over de op deze wijze betaalde bedragen herkrijgen in den vorm van leeningen met de rijksspoorwegen als onderpand. Ins verband met de naderende her vatting der vergaderingen van het Fransche parlement zal Laval, de mi nister-president, waarschijnlijk voor stellen, het bijeenroepen der herstel conferentie eenige dagen uit te stellen, wellicht zelfs tot 25 Januari. Betaling in zilver? Naar men uit Washington meldt, is een wetsontwerp bij den Senaat in gediend, waarbij het buitenlandsche regeeringen wordt toegestaan, die schulden in de Vereenigde Staten heb ben loopen, in zilver te betalen. Bo rah, die het ontwerp indiende in zijn hoedanigheid van chairman van de commissie voor buitenlandsche zaken, zeide, dat hij het niet had opgesteld. Ook houdt het, als fantastisch geken merkte, voorstel in, dat de schatkist verplicht zou worden, biljetten en munten van een zeker gewicht uit te geven, in plaats van de thans wettige munten aan personen, die een dien overeenkomstig gewicht aan zilver in leveren. Deze biljetten en munten zou den wettig betaalmiddel moeten zijn, doch de waarde overeenkomen met de marktwaarde van zilver, die de schat kist van maand tot maand zou moe ten vaststellen. Kinderverlamming. Te Venray zijn in den laatsten tijd in verschillende gezinnen gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Hoe wel de ziekte in de meeste gevallen van lichten aard blijkt te zijn, neerscht toch een zekere ongerustheid onder de bewoners. In het naburige gehucht Castenray, waar zich de meeste ver schijnselen voordeden, zijn tot heden acht gevallen in verschillende gezin nen geconstateerd, terwijl ook hier ter plaatse zich enkele gevallen van kinderverlamming openbaarden. De ziekte komt uitsluitend voor onder kinderen van vier jaar en jonger. De eerste verschijnselen duiden op een aandoening van het ruggemerg; een verlamming der spiergroepen treedt eerst later in. Tot heden zijn twee kinderen aan de ziekte overleden. Hoewel men in geneeskundige kringen meent, dat hef gevaar voor uitbreiding der kinder verlamming vrijwel als geweken kan worden beschouwd, blijven als voor zorgsmaatregel de bewaarscholen voor- loopig nog een maand gesloten. Tarwewet en meel-imporfeurs. We vernemen, dat de gezamenlijke Nederlandsche meelfabrikanten zich op bepaalde voorwaarden bereid heb ben verklaard, een ^ker bedrag ter beschikking te stellen tot schadever goeding aan de bedrijven van meel- importeurs c.a., die door de werking der Tarwewet gedupeerd zijn. „Het Volk" voegt er aan toe, dat het voor deze schadevergoeding bestemde fonds van de Meelcentrale, te vormen uit de f2 per 100 K.G. toeslag op het onver mengde meel voor beschuitfabrieken en broodbakkers (71/2 van hun meel- verbruik) tot dusver niet toereikend is gebleken. De regeering had gerekend op één millioen gulden per jaar, doch gedurende de eerste zes maanden van zijn bestaan is slecht» f150.000 in hef fonds gevloeid, omdat vele bakkers en beschuitfabrieken niet of slechts gedeeltelijk gebruik maken van hun recht tot het ontvangen van de onver mengde, aan toeslag onderhevige on vermengde bloem. De onderhandelin gen ter zake met de meelfabrikanten zijn reeds eenigen tijd gaande. Ons werd in bevoegde kringen de juistheid van een en ander bevestigd. De aardappelmeel-indusfric. Naar de „Tel." verneemt, beraamt de regeering maatregelen tot steun aan de aardappelmeel-industrie c. a., welke zouden neerkomen op een prijs- verhooging van glucose, zoowel bui tenlandsche als binnenlandsche. Lombok en Bali geteisterd? Naar men Woensdagavond meldde, was de telefonische en telegrafische verbinding met de eilanden Bali en Lombok verbroken. Gemeld werd ver der, dat deze eilanden op 4 Januari door zeer hevige orkanen en over stroomingen zijn geteisterd, waardoor verschillende bruggen ingestort zijn, terwijl wegen gedeeltelijk werden weg geslagen. Men vermoedde, dat beide eilanden een ramp heeft getroffen, daar de onderzeekabels van Banjoe- wangi naar Singapore en Port Darwin beide gestoord waren. (Het is thans de tijd, waarin de West moesson over Bali en Lombok waait, die in Januari haar maximumkracht bereikt. In deze en de volgende maand vallen daar de meeste regen en ko men zware buien veelvuldig voor. De toestand van de zee ten Noorden van Bali en Lombok is in deze maand het ongunstigst Op de reede van Boelè- leng, op de Noordkust van Bali, is in de Westmoesson de zee vaak zoo ruw, dat de schepen er niet kunnen laden en lossen. Vermoedelijk is de krachtige West moesson tijdelijk tot een orkaan aan gegroeid en zijn de rivieren door een plotseling buitengewonen regenval bui ten haar oevers getreden. Dat nazwa- ren regenval in de Westmoesson het van de bergen afstroomende water zich als onstuimige bandjirs door de smalle rivierbeddingen een weg naar zee baant, komt in dezen tijd van hef jaar niet zelden voor). (Wij verwijzen voor nader nieuws naar het hoofdblad. Red.). Hef Indische leger. Wat bezit het Indische leger aan artillerie? In het jongste Indisch Militair Tijd schriftnummer wordt door een zonder eenigen twijfel bevoegd beoordeelaar in „Denkbeelden omtrent het gebruik van artillerie" hierover aangeteekend: „Als kenmerkend voor ons leger, zouden wij dan als voornaamste fac toren willen noemen: a. de zeer ge ringe sterkte van de divisie-artillerie 1 regiment 3 afdeelingen k 3 batterijen k 3 stukken en het ont breken van artillerie buiten divisie- verband. b. de groote moeilijkheden van de munitie-aanvulling". Waaruit dan de logische eenvoudige conclusie wordt getrokken dat over verontrustend weinig artillerie wordt beschikt. Wat bezit het Indisch leger aan infanteriegeschut? Nietsl Dit wapen, bestemd om, wat men zou kunnen noemen, het aanvallende werk van de artillerie te verrichten, kan in den modernen oorlog eenvoudig niet worden ontbeerd. De wereldoor log bracht het infanterie-geschut naar voren, waarvan het Indisch leger nog geen simpel stukje bezit. Wat bezit hef Indisch leger aan Gorgel eens tijdens het Concert! Natuurlijk droog Da» ii prettiger en 't órj JJr/ gaat overal. Dooien i 25. 45 en 65 c<«. mitrailleurs? In totaal voor dat heele leger 24 mitrailleurs. Naar onzen smaak, zegt "het A. I. D. der Pr. B., nog geen derde deel van hetgeen noo- dig zou moeten zijn om met eenige redelijkheid van dat hulpwapen te eischen, dat het ook steun verleent. Wat bezit het Indisch leger aan tankafweer, aan afweer van gepant serde vechtwapens? Niets! Wat bezit het Indisch leger aan luchtafweergeschut? Niets! Zoo zou men kunnen doorgaan en het zou een hopeloos, in-droevig lijst je worden. Zouden wij maar niet, be sluit het blad, op hef voetspoor van de uitnoodiging aan een eventueelen tegenstander om met een zwakkere macht te komen dan wij bezitten, kun nen voorschrijven, dat hij óók geen in fanterie-geschut, geen tanks of vecht- wagens en geen vliegtuigen-bommen werpers mag meenemen. Op het ter rein van de gevechtsactie zouden bord jes geplaatst kunner. worden met het opschrift: „Verboden voor tanks, voor zien van schilden, die niet doorboord kunnen worden met mitrailleurkogels". Zijn die bordjes geplaatst, dan kun nen wij rustig doordutten! „Alcoholvrije" avondmaalwijn. Op voorstel van den soc.-dem. pre dikant dr. Horreüs de Haas besloot de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Zwolle alcoholvrijen avondmaalwijn te schenken. Hiertegen kwam uit de gemeente verzet In een brief aan den kerkeraad werd er op gewezen, dat in Mattheus 2629, Markus 1425 en Lukas 2218 vermeld staat „vrucht des wijnstoks", waaronder is te ver staan: drank, uit gegist druivensap bereid. De bijbelsche vrucht des wijn stoks bevatte derhalve alcohol. Het al oude gebruik van wijn zou nu worden gestaakt en iets anders worden voor gezet, waardoor het overgroote deel der Avondmaalgangers in hun overtui ging geweld zou worden aangedaan. Dat door een teug Avondmaalwijn de verleiding tot een grooter gebruik el ders zou ontstaan, schijnt adressanten onhoudbaar, omdat iemand, die aan zit aan den Avondmaaldisch, dit doet uit godsdienstige behoefte. Het moderamen van den kerkeraad zal de uitvoering van het genomen be sluit voorloopig opschorten. De verduistering te Wirdum. De „N. R. Crt." nam een artikeltje op naar aanleiding van de verduiste ringen door een predikant te Wirdum, waarin het aanstellen van kerkelijke accountants voorgesteld werd. Hier op schreef een Ned. Herv. predikant het volgende: Schrijver (van bovenaangeduld arti keltje), stelt de betrokken besturen min of meer in staat van beschuldi ging. Zij hadden reglementair waak zaam moeten zijn, zoo, dat niet had kunnen gebeuren, wat nu mogelijk bleek. Twijfel om reglementair toezicht moge gewettigd schijnen, maar m.L mag de schuld hier niet geweten aan classicaal bestuur en provinciaal kerk bestuur alleen. Volgens art 21 Algem. regl. hebben ook de kerkeraden ten dezen een plicht. Deze hebben naar genoemd ar tikel den plicht, „om als zij verkeerd heden ontdekken in de administratie der pastorie-goederen, hiervan kennis te geven aan het class, bestuur". Het lijkt ongelooflijk, dat de kerke raad van Wirdum van dat alles (die verduisteringen) niets zou hebben ge merkt Het feit van de f 3000 diaconie- geld pleit o.i. althans sterk tegen den kerkeraad. Maar dan zijn er nog meer schul digen. Bij de huidige regeling van pro vinciale kerkvisitatoren kon een classi caal bestuur en mitsdien ook een pro vinciaal kerkbestuur gemakkelijk een verduistering ontgaan. Doch bij het be zoek der kerkvisitatoren moest bij goed nazien o.i. in die tien jaar iets van die malversaties zijn opgevallen. Dat dit niet het geval is gebleken te zijn, doet die kerkvisitatoren ook schuldig staan. Zie regl. op de kerk visitatoren tabel C 3 en 4. Wat betreft de aan te stellen ker kelijke accountants lijkt ons dit voor stel practisch illusoir. De gemeenten zonder vrij beheer zitten o.i. finan cieel al reeds goed onder den plak van het college van toezicht En de gemeenten met vrij beheer zullen zich van zulke kerkelijke accountants heel weinig aantrekken. Kort van opleg gen gesproken wie zal dat doen? Ter zake van de opmerking „dat In vele gemeenten met veel kerkgoed, hiermede vreemd wordt omgespron gen" moge deze verzuchting geslaakt: de pastor loci van Wirdum zal voor het misbruik der pastoralia wel zijn straf ontvangen, maar wat zal de kerk doen om het gebruik er van veilig te stellen? Vooral ook van kerkegoed In gemeenten met vrij beheerl

Goessche Courant | 1932 | | pagina bijlage 1