JAARLIJKSCHE BALANS-OPRUIMING. ZATERDAG 9 JAHUARI Recbtszakeo. YY eten schap Gemengd NieuWs CENTRAAL KLEEDING M.MAGAZU N BEGINT ONZE EXTRA KOOPJES IN ALLE AFDEELINGEN. Lfaatste Be rich ten Advertentiën Bescherm Uw keelw verzorg -hoar dagelijks gorgel droog, met i 2K 45 en 65 ets e/ erger gevolgen voorkomen. Waarschijn lijk zal het meisje geopereerd moeten worden. Naar verluidt zou zij een pink moeten missen, ai POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van Dinsdag 5 Januari 1932 werden de volgende zaken be handeld; Beleedigingen. E K-, 30 jaar, zonder beroep te Goes, werd verdacht, dat zij op 27 October 1931 te Goes opzettelijk Leo- nie Desadaleere heeft beleedigd. Eisch f 10 of 5 d. Uitspraak idem. F. K. G., 53 jaar, schilder te We- meldinge, wegens beleediging van W. K. Vet te Axel op 17 November 1931. Eisch f10 of 5 d. Uitspraak idem. Nog eens ingeschonken. H. V., 45 jaar, koopman! en caféhou der te Wissenkerke, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 December 1931 te Wissenkerke in zijn café iemand, die dronken was, cognac bf sterken drank heeft toegediend. Deze zaak werd 14 dagen uitgesteld. Verboden uniform. B. A. V., 20 jaar, schippersknecht te Colijnsplaat werd verdacht dat hij op 30 September j.l. te Colijnsplaat op 28 November j.l. op den openbaren weg heeft geloopen gekleed in de uniform van matroos der Marine, waar toe hij niet gerechtigd was. Eisch f 20 of 10 d. Uitspraak idem. Schennis eerbaarheid. G. T., 50 jaar, veldarbeider te 'sH. Arendskerke, wegens openbare schen nis van de eerbaarheid te Nieuwdorp jop 9 juli j.l. Eisch 14 d. gevangenisstraf. Uit spraak 14 d. gevangenisstraf voor waardelijke proeftijd 2 jaar. Kinderverlamming. Naar de New-York Herald uit New Orleans meldt, heeft dr. Frederick Eberson, klinisch geneesheer aan de universiteit van Californië in een ver gadering van de American Association of Science mededeeling gedaan van de ontdekking der ziektekiem die de spi- ngle kinderverlamming verwekt. In- eaiing van apen met de gekweekte kiemen had tengevolge dat de dieren ziek weiden en alle verschijnselen van kinderverlamming vertoonden. Eigenaardig is dat de kiem in zijn meest virulenten staat ultrafiltrabel is (door alle filters heengaat), maar door filters-wordt tegengehouden in de cul tures. Binnenland Brandkast opengebroken. In den winkel van de firma De Gruyter in Den Haag, is inge broken. De dief verschafte zich toegang door over een schutting te klimmen en door verbreking van een ruit Een op het kantoor staande brand kast werd geforceerd, waaruit f 589 werd gestolen. Tusschen trekhaak en bufferplaat. De ondermachinist A. M. Meinders, van het locomotïefdepot te Zwolle, is bij de ontsporing van twee gaswa- gens tusschen een trekhaak en een buf ferplaat bekneld geraakt en met zware inwendige kneuzingen naar het Sophia- zïekenhuis vervoerd, waar terstond operatief werd ingegrepen. Twee moord-aanslagen. Maandag vervoegde zich aan het pdrceel aan de Eiklaan 71 te Rijswijk zekere-E F^-Bij Oud 24 jaarc wonende in? Den Haag, die de .18-jarige dienst bode M. H. wenschte te spreken. Na dat zij oorspronkelijk geweigerd had hem te wOord te staan, omdat zij Zon dag juist haar verloving met hem had verbroken, kwam zij op zijn herhaald aandringeii toch naar beneden aan de voordeur, omdat hij, naar hij zeide, een boodschap van haar moeder had. Plotseling hoorden de bewoners van het perceel een vreeselijk gegil en zagen zij het meisje zwaar bloedend aan gelaat en handen de keuken in vluchten. Het bleek dat zij ernstige snijwonden aan gelaat en handen had had gekregen. Onmiddellijk riepen de bewoners de hulp in van den drogist H. aan de Lindelaan, die een noodver band legde en daarna het meisje per auto naar het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag overbracht. De dader was hard weggeloopen, doch werd achtervolgd -door een zoon des huizes, waarna hij in een perceel ip, ,tfe Eschdoornstraat vluchtte, waar hij, door de politie kon gorden gear: verwondingen zijn toegebracht met .een. scheermes. Die omstandigheid dat het mes afbrak en het meisje de handen voor het gezicht hield heeft C»X »-'* .t'OI Ook te M.cppe-1 heeft iemand, zey kere K. uit Hoogeveen, Maandag een moordaanslag gepleegd op zijn vroe gere verloofde Jantje Stakelbeek. Het meisje, dienstbode bij .banket bakker Pol, was met haar vriendin op weg naar haar dienst, toen zij nabij de kerk aangehouden werd door haar vroegeren verloofde. Het oppassende meisje wilde niets met hem te doen hebben, daar de man pas uit de ge vangenis ontslagen was en liep door. Op het Zuideinde viel de man het meisje echter plotseling aan; de vrien din hielp om haar te ontzetten. Een tweetal passeerende personen dacht, dat het drietal aan het stoeien was en besteedde er aanvankelijk weinig aan dacht aan. Tot plotseling het meisje gilde en men zag, dat K. haar bij den pols greep en haar een, mes in de borst stak. Een voorbijganger schoot toe en greep den woesteling bij den arm om hem het mes af te nemen, wat misluk te. Wel werd bereikt, dat de dolk niet geheel werd doorgedrukt. Hevig bloedend zeeg het meisje ter aarde; de laffe dader nam de vlucht. Het slachtoffer werd bij den ban ketbakker binnengedragen en daar door dr. Chrïstiaanse behandeld. Zij had twee steekwonden in de borst op- geloopen en een ontwrichte kaak. De toegeschoten burger was eveneens licht gewond geraakt en had den dok ter gehaald, terwijl een groofe menigte den dader achtervolgde. Deze snelde naar de ouders van het meisje en deel de mede, wat hij had gedaan. Hij werd aldaar door de marechaussee gear resteerd. De Tel. had nog een onderhoud met den vader van het meisje. Deze zeide, dat zijn dochter ver loofd was geweest met den dader. De ze was het vorig jaar wegens een ze denmisdrijf veroordeeld en zijn doch ter had toen de verloving afgemaakt. Na negen maanden kwam de man uit de gevangenis. Hij bleef het meisje ge regeld brieven sturen en de politie was met een en ander in kennis gesteld. Wij hadden ook de ouders van den da der op de hoogte gebracht. Blijkbaar was de thans gearresteerde met het speciale doel, om zijn vroegere ver loofde te vermoorden, van Hoogeveen gekomen. Op het Zuideinde vroeg hij haar te mogen spreken, wat zij niet wilde. De beide meisjes waren te za- men doorgeloopen. De dader was bij den vader van het meisje gekomen en had hem gezegd, dat hij Jantje had doodgestoken. Hij wilde nu naar de marechaussee. Deze had echter reeds gehoord wat er gebeurd was en de woesteling werd gevat, waarna hij een bekentenis af legde. De man had nog 5 maanden voor waardelijk te goed en is naar Assen gebracht, als verdacht van poging tot doodslag. De dader stond ongunstig bekend. De electrische stroom. Maandag zou iemand te Glanerbrug gemeente Lonneker, zijn kippen voe ren. Voor het bijlichten gebruikte hij een electrische looplamp, welke hij in verbinding had gebracht met het stop contact in de keuken. De stroom ging hierbij door het lichaam van den man heen, ten gevolge waarvan hij werd gedood. De ongelukkige werd nog met de lamp in de hand bij het kippenhok gevonden. Kinder-zwendel. De Berlijnsche recherche werkt op het oogenblïk samen met de Neder landsche wegens het optreden van twee ploegen zwendelaars, die van adoptie bedrog hun beroep maken. In Nederlandsche bladen plaatsen deze lui advertenties, berichtende.dat een Duitsch kind wordt afgestaan. De vader is officier geweest, en de moe der behoort tot een zeer behoorlijke familie. Om bijzondere redenen mo gen de verwanten der ouders niets weten van de geboorte van het kind, en daarom moet de zaak zeer discreet behandeld worden. Aan een Duitschen bemiddelaar moet posfe restante ge schreven worden. Hef is ontzagwekkend, hoeveel aan vragen, speciaal van Nederlandsche families, om het kind binnenkomen. Toen op zoo n poste-restante-zending beslag werd gelegd, stelde de recher che vast, dat in enkele gevallen zich 2000 families hadden gemeld, die het Duitsche kind wilden opnemen. Al die candidaten krijgen een ant woord, waarin f10 tot f20 voor de informatie-onkosten wordt gevraagd, want een kind van zulke ouders kan maar niet aan den eerste den beste worden toevertrouwd. En inderdaad zenden ongeveer 80 pet der Neder landsche families dat geld ea... boo ren nooit meer iets. In een ander geval wordt een af koopsom geëischt, gemiddeld 10.000 20.000 mark. Voor een honderd mark of wat worden arme lieden hun kin- deren afhandig gemaakt, dan worden de papieren van,die kinderen ver- vaiscjit en worden -zij onder allerlei hoogdravende wootden naar Neder landsche gezinnen gebracht, die er goed voor betalen. Het verschil tus schen „inkoop en verkoop" is voor de zwendelaars. IMiiiiiiiifiliiiiiiiiiiiinMpiiiiiiniiniiiii)! immiimuimmimmimmME leLcroo^ii^MtD ?.h7 hEIÖLLESTELLEjÉ GOES MAGDALENASTRAAT N=7 POSTREKENING IQ7993E I limnminimi De benzine-belasfing. Wetsontduiking. De heer B. B. te Haastrecht, had zijn voorraad benzine bij verscheidene personen ondergebracht en zorg ge dragen, dat hij minder in voorraad had dan de toegestane 200 K.G. Het was der politie te Haastrecht echter niet ontgaan, dat er met vaten ben zine was gescharreld. Dientengevolge hebben de Rijks ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen te Gouda in samenwerking met de politie te Haastrecht in den morgen van 3 Januari reeds vroeg de voorra den van B. opgespoord en B. heeft alsnog onder dwang zijn gezamenlïjken voorraad aangegeven voor de heffing van het bijzondere invoerrecht, ftem is proces-verbaal van bekeuring aan gezegd. De voorraad bedroeg ruim 1800 K.G. (plm. 2500 L.) De heer M. E- aldaar verging het niet beter. Op soortgelijke wijze is de ze alsnog gedwongen een aangifte te doen van een voorraad van bijna 1600 K.G. (plm. 2200 L.), deels bij anderen ondergebracht. Ook hem is proces verbaal van bekeuring aangezegd. Verder is bekeurd de heer J. F. K. die zijn voorraad van bijna 300 K.G. (plm. 400 L.) eveneens bij anderen had opgeslagen. Spelende kinderen. Terwijl twee kinderen te Noordwijk met een ledig benzinevat speelden, draaide een van hen den stop van het vat af en hield een lucifer bij het gat. Een hevige explosie volgde. Een der bodems van het vat werd afgerukt en circa 50 meter weggeslingerd, met het noodlottig gevolg, dat een der knaap jes ernstig gewond werd aan een zijner voetjes terwijl het ook ernstige brand wonden opliep. Het been zal vermoe delijk geamputeerd moeten worden. Doodelijke hondenbeet. In de buurtschap Stokkum is een landbouwersvrouw door een hond aan gevallen, toen zij pogingen deed, den hond een haan te ontnemen, die door den viervoeter was gegrepen. De vrouw werd aan een der beenen zoodanig ge beten, dat zij tengevolge van het vele bloedverlies is overleden. De electrische stroom. Toen Maandagavond een begin van brand uitbrak in een zakkënpakhuis van de oliefabriek „Vrede" te Wor- merveer werd de 49-jarige machinist K. Huisman, bij het inschakelen Van de electrischen stroom getroffen. Hoewel men drie uur lang door middel van een zuurstofapparaat trachtte de levensgeesten op te wek ken moest de aanwezige geneesheer tenslotte den dood constateeren. De getroffene was gehuwd en vader van twee kinderen. Het begin van brand was spoedig gebluscht. Te water geraakt. Gistermorgen plm. ,6 uur is te Sap- pemeer de 25-jarige juffrouw Ernst, kantoorschoonhoudster bij de N.V. Kartonfabriek v.h. W. A. Scholten, op weg naar haar werk, op onbekende wijze in het Winschoterdiep geraakt en verdronken. Haar lijk is te omstreeks tien uur opgehaald. 1 Hoog water. Het hooge water in de provincie Groningen als gevolg van den hevigen Westelijken wind in de laatste dagen en den grooten regenval heeft op die plaatsen waar de toestand de meeste zorg baarde, voorloopig zijn hoogte punt bereikt. Zoo in het waterschap Duurswold, waar op enkele plaatsen de dijk ernstig gevaar liep; zelfs werd de druk tusschen Noordbroek en Sid- deburen op den dijk daar ter plaatse zoo groot, dat het water een gat in den dijk sloeg en daarop met groote kracht den Veentjerpolder binnendrong. On verwijlde pogingen om het water te keeren, hadden tof resultaat dat met •zakken zarid, kistéh enz. liet water spoedig gekeerd kón worden. Maar intetssehen waren de landerijen reeds voor een belangrijk gedeelte over stroomd. Het betrof hier een nieuwen dijk, die altijd het meest van het wa- ter te lijden heeft i Gister was echter alle gevaar weer geweken. Landbouwschuur afgebrand. Gisternacht is te Waterlandkerkje afgebrand een groote landbouwschuur waarbij veertien runderen en tien paar den zijn omgekomen. De geheele oogst is verloren gegaan. De oorzaak is on bekend. Alles was laag verzekerd. Veldwachter aangevallen. De gemeenteveldwachter van Vlagt- wedde A. Nieuwhof is in den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur, toen hij van surveillance naar huis terug keerde, aangevallen door een persoon, die hem van achteren besprong en hem met een hard voorwerp tegen het hoofd sloeg. De veldwachter bleef eeni gen tijd bewusteloos liggen en bemerk te, toen hij weer bijkwam, dat hij een groote wonde had aan de kaak. Deze wonde is in het ziekenhuis te Win schoten gehecht. De dader is onbekend gebleven. Een flinke jongen. Maandagnamiddag kreeg een 16-ja- rige kantoorbediende, die een bedrag van f1600 had gehaald van het Gem. Girokantoor te Amsterdam, met een hard voorwerp een klap op het hoofd van een man, die achter hem liep. Dit gebeurde vlak bij het kantoor der fir ma, waar de jongen in dienst is, in de Ververstraat. De man riep den jongen toe: „Geef hier dat geld!" en greep hem vast. De jongeling voldeed niet aan het bevel. Hij hield de tasch, waarin het geld zat, stevig vast, en rukte zich los. De jongen kreeg daarna nog een slag op het voorhoofd, maar hij gaf geen kamp; hij zag kans het kantoor binnen te loopen, zoodat de aanrander zonder buit op straat achterbleef. Daar de jongen hard om hulp had geschreeuwd, achtte de man het blijkbaar gewenscht niet langer te wachten; hij maakte zich snel uit de voeten. De ferme jongen had een kleine bloedende wond aan het voorhoofd. Hij vertelde, dat de aanvaller naar schatting even boven de twintig jaar moet zijn geweest Buitenland Mijnongeluk in Silezië. Maandagavond heeft in een mijn bij Beuthen een hevige ontploffing plaats gehad, die een groote instorting ver oorzaakte, ten gevolge waarvan vijf tien mijnwerkers werden opgesloten. Een dezer kon reeds binnen korten tijd worden gered. Later volgde nog een tweede ont ploffing en moest aangenomen, dat de veertien arbeiders geheel bedolven en omgekomen waren. Gisteravond waren zij nog niet gevonden. geroepen waren gelukte het aan deze de orde te herstellen, waarbij rake klappen uitgedeeld en eenige schoten in de lucht gelost werden. Van de sta kers werden er eenigen verwond. Hedenochtend zijn de werkwilligen bij Jannink niet aan den gang gegaan en is de fabriek gesloten. (V.D.) Werken van de Koningin. Naar men ons heden uit Den Haag meldt, heeft H.M. de Koningin be sloten in Kunstzaal Kleykamp, aldaar, een tentoonstelling te houden van Haar teeken- en schilderwerk, dat Zij in Nederland en vooral ook in, het buiten land vervaardigde. De schilder Van Konijnburg zal Haar daarbij van advies dienen. De opbrengst dezer expositie stelt de Koningin geheel beschikbaar voor de noodlijdende kunstschilders, met welk doel H. M. tot het houden er van gekomen is. (B.) AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Middelburg. Ged. Staten hebben he den aanbesteed het uitvoeren van ver- beteringswerken aan gedeelten van den weg tusschen Biggekerke en Westka- pelle, voorkomende onder no. 15, let ters D en C van het Provinciaal We genplan 1032. Raming f 60.000. Inschrijvers: P. Dekker te Veere f62.800; J. J. Jansen te Middelburg f60.300; J. F. Groosman te Middel burg f 60.000; C. v. d. Klippe te Vlis- singen f59.380; L. G. J. van der Ven te Koudekerke en M. Wandel te Schoondijke f 58.783; M. Hoogesteger te Wemeldinge f 58.664; Iz. Lagasse en Zn. te Koudekerke f 58.669; N.V. We genbouw te Utrecht f58.450; J. H. v. d. Ven te Vlissingen f57.732; M. W. Knuist te Goes en J. Knuist te 's Heer Arendskerke f57.337; firma F. Duin houwer Sr. te Goes f 56.795; A. A. de Wilde te Middelburg f56.660; H. Gel dof te Serooskerke (W.) f 56.584 en P. J. v. d. Sande te Breskens f 54.763. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Roof-overval. Gisteravond omstreeks negen uur is een roof-overval gepleegd bij A., wo nende aan de Looijersdijk onder De Bilt. Twee jonge mannen drongen de woning van den ouden man binnen, bonden hem op een stoel, staken een prop in zijn mond en doorzochten het huis. Met een bedrag van pl.m. 15 gul den maakten zij zich uit de voeten. Het gelukte daarna A. zich los te werken, waarop hij de politie waar schuwde. Tot heden is nog geen spoor van de daders gevonden. (V.-D.) Het textiel-conflict. In aansluiting op een bericht elders meldt men ons nog, dat het ook gis teravond te Enschede zeer rumoerig is geweest Vooral moet dit uitgaan van de ongeorganiseerde werkloozen. Een groote troep stakers stond weer op de werkwilligen bij Jannink te wachten, doch spoedig bleek, dat deze de fabriek aan de achterzijde verlieten. Toen de stakers zich daarheen bega ven, kwamen zij in botsing met de politie, die met steenen bekogeld werd. Een agent en een marechaussee moes ten zich onder geneeskundige behan deling stellen terwijl ook eenige agen ten lichter gewond werden. Nadat er meer marechaussees pp Huw.-aang.: Anthonius Hendricus Josephus Koch 31 j. jm. en Catharina Johanna Maria Bitter 26 j. jd. WEMELDINGE. Ingekomen: S. Oudeman, van Ka- pelle, naar Noordelijke Achterweg B 264; C. Warmolts, van Scherpenzeel, naar Bierweg A 91; C. de Schipper, van Yerseke, naar Zwaak C 44. Vertrokken: M. G. de Mul, naar Kapelle, B 20; A.a. Felius, naar Ka- pelle A 77; M. Chr. Hoekman, naar Goes, Violenstraat 40. LICHT OP. Donderdag 7 Januari Vrijdag 8 Januari 4.32 uur 4.33 uur STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst. Trekking 4 Jan. f5000: 10232 f2000: 14937 f1500 9914 11477 f1000: 11806 12079 15384 f 100: 11870 15162 18664 19685 4e klasse 2e lijst Trekking 5 Jan. f1000: 6360 f 200: 8346 12312 20053 f 100: 5695 5861 12410 12676 14493 19623 TE PACHTEN van den heer J. A. TRIMPE BURGER te Kloetinge, voor 3 jaren, ingaande direct: 1. BOOMGAARD te Kwadendamme a/h Langje Weegje, groot 2.72.50 H.A.; laatst pachter C. Moeleker. 2. BOOMGAARD te Nisse, tegen over het Postkantoor, groot 79 A. 90 c.A. Aanbiedingen tot 15 Jan. 1932 12 uur, met opgaaf van 2 solide bor gen, ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3