Stadsnieuws ProvincienieuWs Binnenland WEERBERICHT.^ I t Het Grisis-Comhé. In de dezeï dagen gehouden ver gadering van "hét crisis-comité is be sloten een begin te maken met het in zamelen van geld en goederen. De inwoners zullen bovendien op deze inzameling attent gemaakt wor den door circulaires op de wijze, zoo als dit hier ter stede door de com missie voor oeconomïsche spijsuitdee- ling geschiedt, welke circulaires aan staanden Zaterdag van huis tot huis zullen worden bezorgd. Het antwoord daarop zal door de leden van het co mité, ieder in zijn wijk, in den loop der volgende week persoonlijk worden afgehaald. Ten aanzien van hen, die voor steun van het comité in aanmerking wen- schen te kómen, dient het volgende te worden opgemerkt: De georganiseerden dienen hun aan vraag in door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging, terwijl alle anderen hun aanvraag rechtstreeks indienen bij den secretaris van het Comité, notaris Verbist, Stationsweg 12. De steun, hetzij in goederen, betzij in geld, wordt voor zooveel de geor ganiseerden betreft, aan hef bestuur van de betrokken vakorganisatie ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uitkeering aan de betrokkenen zorg draagt: de steun aan anderen toege kend, wordt door het comité recht streeks uitgekeerd. Verplaatst. Met ingang van 16 Januari wordt de rijksveldwachter-brigadier J. de Lange alhier, verplaatst naar 's Gravenhage. Zilveren jubileum. Heden is het 25 jaar geleden, dat mejuffrouw G. de Jonge Mulock Hou wer bij de familie Wilton van Reede- Van Buren thans te Scheveningen, als hulp in de huishouding in dienst trad. Bevolkingscijfers. Toestand op 1 Januari 1951 4525 m., 4799 vr„ totaal 9124. Vermeerdering: geboren 75 m., 87 vr„ totaal 160. Vestiging 262 m., 520 vr., totaal 582. Totaal vermeerdering 555 m., 407 vr., totaal 742. Vermindering: Overlijden 56 m., 47 vr., totaal 85. Vertrek 250 m., 500 vr., totaal 550. Totaal vermindering 266 m., 547 vr., totaal 615. Totale vermeerdering 69 m., 60 vr., totaal 129. Toestand op 51 December 1951 4594 m„ 4859 vr., totaal 9255. -Mll Hef nieuwe gymnastieklokaal. Bij de opening van het nieuwe gym nastieklokaal, waarover we in ons vórig nummer reeds een en ander op namen, waren o.a. de burgemeester, wethouder Goedbloed, gemeente-secre taris, vele raadsleden, inspecteur Abe leven, hoofden en besturen van scho len, directeuren van gemeente-bedrij ven en de gymnastiekonderwijzers Kooy alhier, en Koers uit Middelburg, aanwezig. De burgemeester sprak een woord van welkom en drukte zijn waardee ring uit over de medewerking van de bijz. scholen, die ook van dit nieuwe lokaal willen gebruik maken, terwijl voorts de R.K. school zoo welwillend was tijdens den bouw, haar gymnas tieklokaal beschikbaar te stellen. Verder bracht de burgemeester hul de aan den directeur van Bouw- en Wo ningdienst, den heer Rothuizen, voor het met dit gebouw afgeleverde werk, waarover ook de gymnastiekleeraren verrukt zijn. Spr. besloot met de hoop uit de drukken, dat het gymnastiek lokaal aan de verwachtingen zou vol doen. De heer Rothuizen zeide den bur gemeester dank voor zijn waardeeren- de woorden, doch spr. gaf die hulde door aan zijn opzichters, de heeren Verbeek en Hoekstra, waarvan de laatste het „leeuwenaandeel" in de totstandkoming van dit gebouw toe komt, en voorts aan de verdere uit werkers. Ook de heer Van Tiel, die doorloopend van advies diende, o.a. bij de aanschaffing der werktuigen enz. droeg veel bij tot het bereikte resul taat De heer Koers, uit Middelburg, drukte als vakman zijn waardeering uit voor hef uitstekende geheel. Alles is op de beste plaats gezet. Vooral ook het aanbrengen der Zweedsche rek ken achtte spr. zeer in hef belang van het onderwijs. De heer Abeleven bracht B. en W. van Goes hulde voor hun steeds be toonde medewerking op het gebied van het gymnastiekonderwijs, waar van ook spr. een warm voorstander is. Dit gebouw mag een sieraad voor zijn omgeving en een aanwinst voor Goes genoemd worden. Ds. Steinz dankte B. en W. van Goes namens de besturen der twee bijzon dere scholen, voor wat zij voor het gymnastiekonderwijs doen. Het col lege vat zijn taak in deze ruim op. De heer Kooy bracht B. en W- van Góes dank namens het K.N.G.V. en ook namens Volharding",'5dat van dit lokaal gebrtiik zal mogen maken. Wat we in andere steden vaak zagen, aldus spr., dachten we voor Goes on bereikbaar, doch. thans is hier een gebouw verrezen, als niet beter te wenschen. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst. De burgemeester bedankte de spre kers voor hun vriendelijke woorden en noodigde thans allen uit het ge bouw te bezichtigen, waarmede deze openingsdag besloten werd. „Eén dag dame". De gisteren door O. K. in de Prins van Oranje gegeven volksvoorstelling van „Eén dag dame", trok een geheel bezette zaal en mocht een waar succes genoemd worden. Wij twijfelen niet of ook de uit voeringen van Donderdag- en Vrijdag avond zullen op veel belangstelling kunnen rekenen. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. wa ren aangevoerd 27 bïgen. Commissie werkverschaffing. Ged. Staten van Zeeland hebben uit hun midden een commissie aangewe zen, welker taak in hoofdzaak zal zijn de uitvoering van, al dan niet in over leg met den adjunct-inspecteur van de werkverschaffing, ir. C. G. P. Stevens te Goes, ontworpen plannen voor werkverschaffing zooveel mogelijk te bevorderen, o.m. door het plegen van overleg met de openbare lichamen, welker samenwerking in een bepaald geval gewenscht wordt. Deze commissie heeft den commis saris der Koningin in Zeeland tot voor zitter en bestaat verder uit de hee ren mr. P. Dieleman en J. M. van Bommel van Vloten. Ziekenhuisverpleging. Op 7 December 1951 bedroeg het aantal leden der vereeniging voor zie kenhuisverpleging op Zuid- en Noord- Beveland 12154 (vermeerdering in 1951 van 5824). Op genoemden datum wa ren in totaal 194 leden in een zieken huis, enz. opgenomen geweest of nog opgenomen. Aan verpleeggeld was uit betaald f 9299,91 en aan bijkomende kosten f5462,69, totaal f 12.762,60. Het bezit bedroeg ongeveer f 16.000 (ef fecten en bankdeposito). Momenteel zijn er plannen in be spreking om te geraken tof een pro vinciale federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Zeeland. Vlissingen-Terneuzen. Ter Terneuzen is een comité opge richt dat krachtige pogingen aanwendt tot behoud van den bootdienst Vlis singen-Terneuzen. Het comité zegt, dat het behoud van dezen dienst een groot belang is niet alleen voor Zee land, doch voor geheel Nederland. Door de gemeentebesturen vanVlis- singen en Middelburg is adhaesie be tuigd aan het verzoek tot behoud van dezen bootdienst. Loonsverlaging bij „De Schelde". De directie van de Kon. Maafsch. „De Schelde" te Vlissingen, heeft be sloten de loonen van het kantoorper soneel te verlagen. Met ingang van 1 Januari is het salaris met 5 pet. gekort, terwijl het in het voornemen ligt het met 1 Mei andermaal met 5 pet. te korten. Verder wordt reeds gedurende eeni- gen tijd geen overwerk meer betaald. De werkloosheid. De werkloosheid te Middelburg neemt nog steeds toe. Op 2 Januari bedroeg het aantal werkloozen, dat aan de Ar beidsbeurs stond ingeschreven 756, n.l. 724 mannen en 12 vrouwen. Toestand van Vlissingen. De heer C. A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, heeft aan het Persbureau Vaz Dias in verband met de tot hem gerichte vragen eeni- ge mededeelingen gedaan over den toestand van zijn gemeente, voorna melijk over de groote toeneming van de werkloosheid. Tengevolge van de huidige maatschappelijke crisis al dus de heer van Woelderen is de positie van 'Vlissingen in vergelijking met het vorig jaar minder gunstig te noemen. Op het industrieele leven in deze gemeente heeft de crisis haar na- deeligen invloed doen gelden, in het bijzonder op het werfbedrijf der Kon. Maatschappij „De Schelde", welke met groote slapte heeft te kampen. Van de 2500 werklieden, die aan „De Schel de" werkzaam waren, moesten 7 a 800 worden ontslagen. In 1951 is de werkloosheid, vergele ken met het vorige jaar, toegenomen. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs wa ren in 1950 gemiddeld ingeschreven 142 personen en over 1951 gemiddeld 506 personen. De gemiddelde werk loosheidspercentages van alle tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, bedragen in 1950 2.6 en in 1951 15.7 pet. Over 1950/'51 werd door het Bur gerlijk Armbestuur, (Maatschappelijk Hulpbetoon) wegens ondersteuning aan werkloozen uitgekeerd f26.000 en in 1951 vermoedelijk ongeveer f42.000. In 1951 is een werkverschaffing in gesteld; aan loon zal ongeveer 80.000 gulden worden betaald. Door de werk- loozenkassen van de verschillende ver eenigingen is uitgekeerd in, J 1950 f.26.810i,dit zal vermoedelijk ovpr 193.1 bedragen. T 110.000. Ter bestrijding van de werkloosheid verdient het aanbeveling te trachten werkgelegenheid te scheppen door hef uitvoeren van openbare werken, waar aan in de toekomst behoefte zal be staan. De financieele toestand dezer ge meente aldus vervolgde de.,burgc- meester van Vlissingen 'is niet guii- stig te noemen. Alle belastingbronnen van eenïge beteekenis zijn aangeboord. De begrooting voor 1932 met een eindbedrag van f 1.531.116 is door een hoogere raming van een balansposf f 30.000 hooger dan het jaar te voren. Tengevolge van de nieuwe wet tot regeling van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeen ten geniet de Vlissingschc bevolking door de opheffing van de inkomsten belasting en de invoering van de ge meentefondsbelasting, eenige belas tingverlaging. Daar de gemeente van het Rijk slechts het door de wet ge garandeerde bedrag ontvangt als uit keering van het Rijk en bovendien 80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting en 120 tot 220 opcenten op de personeele belasting moet heffen, is zij door deze nieuwe wettelijke rege ling zeer beperkt in de uitoefening van de autonomie der gemeente. PLAATSELIJK NIEUWS BAARLAND. Ons Maatschappelijk Belang. Vergadering van het steenkolenfonds „Ons Maatschappelijk Belang" alhier op 5 Jan. j.l., des avonds te 7 uur bij J. Traas. Aanwezig 19 leden van de 124. Het jaarverslag werd na voorle zing goedgekeurd. De penningmeester deed rekening en verantwoording; de ontvangsten hebben over het jaar 1931 bedragen 14544,2613; de uitgaven f4282,26i,2, goed slot f262,Aange kocht werden 2382 H.L. eierkolen en 563 H.L. steenkolen benevens 9450 Kg. sloffen. Aan de leden zal eene reduc tie van f0,10 per afgenomen H.L. ko len terug worden betaald. De heer H. Schout werd herbenoemd als penning meester op een vergoeding van f 50, per jaar, als commissaris werd her benoemd de heer M. Oudeman. De heer C. Riemens, sedert vele jaren bode, werd eveneens als zoodanig her benoemd op een vergoeding van f 50, per jaar. Het entréegeld voor nieuwe leden werd voor het jaar 1932 vast gesteld op f2,50. Hierna sluiting. ELECTRISCHE KACHELS in tien tallen modellen bij: J. M. POLDER MAN, Goes, Telef. 129. HEINKENSZAND. Ds. C. W. Keur, vroeger alhier, is beroepen bij de Geref. Kerk van IJmuïden. KORTGENE. Bij Kon. bestuit is verleend de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan C. Schip pers te Korfgene, pachter en bedie naar van het Veer tusschen Korfgene en Wolphaartsdijk. WISSENKERKE. Brandstichting? Omtrent de alhier Vrijdag plaats ge had hebbende brand, zij nader gemeld, dat genoemde P. K. 's morgens om streeks negen uur was vertrokken om advertentiebladen te bezorgen te Korf gene en daarna fe Colijnsplaat. Hier van terugkeerende werd hij op een kwartier afstands van Wissenkerke, omstreeks half tien uur 's avonds door den veldwachter aangehouden. Na voor den burgemeester geleid en een verhoor afgenomen te zijn, waarbij hij zijn onschuld en zijn onwetendheid be treffende den brand trachtte aan te toonen, werd hij in verzekerde bewa ring gesteld. Zijn vrouw was dien dag thuis geweest tof des avonds zeven uur, daarna is zij naar haar hier wo nende moeder gegaan, waar haar drie kinderen reeds waren, met het doel om Nieuwjaar te wenschen, en is daar gebleven tot zij omstreeks negen uur in kennis werd gesteld, dat haar wo ning in brand stond. Intusschen had de politie een onderzoek ingesteld naar den oorzaak der brand, en kwam hier bij tot de ontdekking, dat er op den zolder aanwezig was een baalzak ge drenkt in petroleum en op andere plaatsen zeer slordig met petroleum was omgegaart. Daar noch man noch vrouw eenige inlichtingen omtrent de oorzaak van den brand of de slordige handelwijze met de petroleum konden :n, zijn beide Maandagmorgen naar huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De verzekering tegen brandschade van gebouw en inboedel is matig. Reden voor de oorzaak van aanstichting van den brand konden niet gevonden worden, alzoo weereen puzzle voor de rechterlijke macht. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag j.l. ontstond doordat de vlam in een pan met vet sloeg, een begin van brand in de woning van den burgemeester alhier. Door het dade lijk ingrijpen van Z. E., die met een minimax het vuur wist te dooven, kon erger voorkomen worden, zoodat de schade zich bepaalt tot de beschadi ging van het schilderwerk in de keu- ;en van de woning. YERSEKE. De Zeeuwsche mossel. j Een mosselkweeker meldt ons: jaoq - De kwaliteit der Zeeuwschemosse-, len is bij verleden jaar vergeleken veel beter en er worden aanmerkelijk groo- ter kwantums verzonden, maar toch is de voorraad zoo groot, dat men vreest niet door de mosselen heen te komen. Een en ander is natuurlijk een reden tot daling der prijzen. De prijs is dan ook achteruitgeloopen tot 1/2 en 13 van den .prijs van 19301931. Volgt hierbij nog de groote aanvoer van lè kwaliteit Zuiderzêe-mosselen en men zal begrijpen, dat het vet van den pot is. Slechts één middel kan de mosselzaak blijven helpen en dit beperking van den uitzaai. Maar waar blijft de eendracht om dit te bereiken? Zaterdagmorgen hebben zich ter ge meente-secretarie 55 gegadigden aan gemeld om te werk gesteld te worden bij de gemeente voor straataanleg (werkloozensteun). De boetstraffelijke rechtbank van Antwerpen heeft J. S. uit Yerseke ver oordeeld wegens oplichterij tot vier maanden gevangenisstraf en wegens het dragen van een valschen naam tot een maand gevangenisstraf. Het bedrijfsleven. Op 1 Oct. 1931. Verschenen is het rapport over de resultaten van een onderzoek naar de bedrijvigheid op 1 October 1931 in de fabrieks- en scheepsbouwnijver- heid, het mijnwezen, de koopvaardij en in het havenbedrijf. Het beeld, dat bij het onderzoek per 1 October j.l. werd verkregen, kan in het kort als volgt worden weergegeven: Steen, glas- en aardewerk: zeer slecht; personeel ongeveer 15 pet. ach teruitgegaan. Diamantbewerking: toestand kritiek; werkt slechts 1/5 van twee jaar gele den en 1 10 van vóór den wereld oorlog. Typografie: toestand normaal. Bouwbedrijven: aanmerkelijk slap per, ofschoon niet onrustbarend. Chemische nijverheid: over het ge heel in personeel achteruitgegaan. Houtbewerking: niet gunstig; perso neel pl.m. 17 pet. achteruitgeloopen. Kleedingindustrie: normaal; perso neel pl.m. 3 pet. toegenomen. Kunstnijverheid: in meer industri eele bedrijven is personeel 20 pet achteruitgeloopen. Leder- en rubberbewerking: bedrij vigheid weinig verminderd; personeel 4 a 5 pet. minder. Steenkolen, turf: Mijnbedrijf staat voor groote veranderingen door in- voerbelemmeringen en daling van het pond; veenderijen slechter, evenals de turf-strooisel-fabrieken. Voor het veenderij-bedrijf spelen de zeer on gunstige zomers van de laatste jaren een rol, voor de turfstrooiselfabricage de reeds sedert jaren verminderde vraag naar het artikel en de moeilijk heden bij den export Metaalbewerking, machinebouw en scheepsbouw: toestand buitengewoon ongunstig; personeel 36 pet minder. Papier: toestand niet gunstig; per soneel 15 a 16 pet achteruitgegaan. Textielnijverheid: met de uitzonde ring der dekenfabrieken, sajetfabrie- ken, kunstzijdefabrieken en nettenfa- brieken, die vrijwel normaal werken, is de bedrijvigheid in de overige dee- len der textielnijverheid verminderd. Vervaardiging van gas en electrici- teit: toestand normaal. (Zie hieronder ook „Overheidsbedrijven"). Bakkerijen: bedrijvigheid normaal; personeelstoeneming ongeveer 4 pet. Graanmalerijen en meelfabrieken bedrijvigheid normaalmeer werk door uitvoering Tarwewet. Zuivel-industrie: personeel iets toe genomen, doch algemeene toestand on gunstig. Tabaks- en sigarenfabrieken: perso neel toegenomen, toestand over het ge heel bevredigend. Overige bedrijven: iets achteruit ge- loopen. Personeelsbezetting met 6 pet. verminderd. Algemeene toestand voor tal van bedrijven niet gunstig. Zee- en scheepvaartbedrijf: Perso neelsbezetting in 2 jaar tijds pl.m. 20 pet. achteruitgeloopen; het vervoer belangrijk meer. Het teveel aan we reld-tonnage voor het verminderde vervoer maakt, dat de vrachten laag zijn. Die lage vrachten en het opgelegd houden van schepen oefenen op den toestand van het Nederlandsche ree- derijbedrijf een zoo ongunstigen in vloed, dat groote bezorgdheid heerscht over het voortbestaan van een groot deel van onze koopvaardij. Havenbedrijf: toestand slecht, als direct gevolg van het verminderde scheepvaartverkeer. Overheidsbedrijven: Deze monopo listische consumptiebedrijven vertoo- nen weinig invloed van de crisis. Na 31 October 1931. Sedert 1 October 1931, waarop de laatste statistische gegevens betrek king hebben, heeft de toestand zich nog zeer sterk in ongunstigen zin ge wijzigd en tal van fabrikanten zien met groote zorg de naaste toekomst tege moet. De val van het pond sterling ,en van de kronen en de Êngelsche pro tectie hebben behalve den in het ver slag niet behandelden land- en tuin bouw én de veeteelt, ook in niet min dere mate de industrie en de koop vaardij getroffen. De invoerbeperkingen in Frankrijk krimpen de mogelijkheden om naar l. i De verwachting tot den avond van morgen luidt: Meest krachtige Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. da f land uit te voeren, voor tal van bedrijven op pijnlijke wijze in. De December-noodverordening in Duitschland en de noodtoestand die haar deed geboren worden, zullen op het handelsverkeer met dat land aller minst een gunstigen invloed oefenen! De wijzigingen sedert 1 October be treffen voor de industrie bijna uitslui tend den uitvoer (voor land- en tuin bouwproducten, steenkolen en enkele nijverheidsproducten ook den invoer), zoodat een groote groep van nieuwe slachtoffers niet geholpen wordt door de verwachte wetten op den invoer. Indische tentoonstelling. De Raad van Den Haag heeft Maan dag met 32 tegen 9 stemmen aan B. en W. het crediet van f15.000 toege staan voor het houden van een Indi sche tentoonstelling. Leiden's banken. Met ingang van Maandag heeft het effectenkantoor A. L. Reimeringer en Zonen te Leiden zijn betalingen ge staakt. De déconfiture is te wijten aan de koersdaling van de effecten. Met deze bank is de laatste der par ticuliere effectenkantoren te Leiden in moeilijkheden geraakt Twee van dergelijke banken zijn voor eenige maanden failliet verklaard. Een derde heeft accoord aangeboden, dat aan vaard werd. De bank van Reimeringer was een van de oudste der particu liere banken. Het bedrijf was van mid- delmatigen omvang. Mooie opdracht. De inschrijving van de Nederl. Maat schappij voor havenwerken te Amster dam, voor de uitbreiding der haven werken te Limerick (Engeland) is door het havenbestuur aanvaard. Het wérk; waarvoor 139.947 pond; sterling wordt betaald, zal op 1 Maart aanvangen. Nationaal Crisis-Comité. In de afgeloopen week heeft het Nationaal Crisis-Comité ontvangen f20.272,55. Op 31 December j.l. sloot de ver antwoording van het comité met een totaal van f351.177,22. Geen geld, geen tram. De directie van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij heeft van den Minister van Waterstaat den volgen den brief ontvangen: „Van Ged. Staten van Zuid-Holland ontving ik bericht, dat noch de ge meentebesturen op het eiland Goeree en Overflakkee, noch het provinciaal bestuur bereid is eenige bijdrage te verleenen voor het behoud van den tramweg. In verband hiermede zal door u na 1 Februari 1932 evenmin op eenig subsidie uit 's Rijks schat kist voor deze lijn mogen worden gerekend. De staking in Twente; Toen Maandagavond de werkwilli gen de fabrieken te Enschedé verlie ten, is het vrij rumoerig geweest. Bij de fabriek Schuttersveld, van de fir ma Gebrs. Van Heek, waren omstreeks duizend personen samengestroomd. De politie heeft die menigte uiteenge jaagd. Tegen een persoon, die tot staan blijven aanspoorde, is proces verbaal opgemaakt wegens opruiing. Hij is aangehouden. Bij het schaft lokaal van de firma Jannink aan de» Broekheurnerweg, waar Duitsche wé-, vers verblijf houden, waren ongeveer 600 personen samengeschoold, die eveneens door de politie werden ver dreven. Een werkwillige werd van zijn fiets getrokken; hij is begeleid door de politie naar zijn woning gegaan. Ook voor de woningen van de werkwilli gen op het Pathmos hadden zich een 600 personen verzameld, die door de politie werden verjaagd; bij enkele van die woningen werden politieposten ge plaatst In de Nieuwluststraat is bij een werkwillige een ruit ingegooid. Een groote vliegboot Naar wij vernemen is men in de vliegtuigenfabriek Koolhoven bezig met het ontwerpen van een vliegboot, welke tweemaal zoo groot zal worden als de Duitsche vliegboot DO X. De vliegboot zou 10 motoren krijgen, die totaal 11.000 P.K. kunnen ontwik kelen. De motoren moeten gezamenlijk drie schroeven aandrijven. De snelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 210; K.M. per udt; het laadvermogen "zal 42 ton bedragen. Met volle belasting zou de boot 100.000 JC.G: wegén. Het zou in de bedoeling liggen, dézie vliegboot speciaal te gebruiken voor Transatlantische- en Indische vluchten.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2