aspirin De weg tot geluk N® 5 Woensdag 6 Januari i952 Ü9e Jaargang p„s™,™AAI TH IMF rrr«""rrr UVIIaSIIIIl M tAJWIlilll I :r^r.~- Reclame-aanbiedingen. LINTVELTs BAZAR Buitenland. ♦VAH MELLB'S- GOESCHE ONT BYT KOEK buiten Goes f2,—. HtHBIi BI fifïttljif} H meer 24 cent Driemaal plaatsing Verschijnt Maandag-, Woenadag- SSÊS^m y Uigare: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant EssiSgSgia en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf per regel. Advertentiën worden en Vrijdagavond. Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. aangenomen tot 12 uur voorin. MINISTER OP REIS. Z. E, Deckers naar Indië. i Een simpel bericht in ons vorig nummer meldde, dat de Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, 8 Januari a.s. te Marseille scheep naar Indië zal gaan. We kunnen ons voorstellen, dat me nige lezer bij deze mededeeling even verwijld heeft. Want reizende minis ters mogen in het buitenland den laat- sten tijd in de mode zijn, een reizende Nederlandsche minister is een zeld zaamheid en zoover we weten, heeft ook nog nooit één onzer zittende mi nisters een reis naar Indië gemaakt En de bijvoeging „ten einde daar de instellingen der marine te bezoeken", bracht ook al niet veel licht, want na tuurlijk wordt een dergelijk vrij kost baar bezoek niet uit beleefdheid of ter wille van een algemeene inspectie gebracht Voor zulk een inspectie zal zeker de vice-admiraal, die aan het hoofd der Indische Marine staat, wel capabel zijn! Uit Buitenzorg meldde men nog, dat de minister van Koloniën bij den Gou verneur-Generaal geïnformeerd heeft: „of het bezoek van den Minister van Defensie hem aangenaam zou zijn?", waarop de G.-G. moet geantwoord hebben „dat het bezoek hem zeer welkom zou zijn en hij alles zou doen om het welslagen der reis te bevorde ren". Vraag en antwoord zijn al even vaag als het bericht over de reis zelf. Alleen duidt het woord „welslagen" allicht op het bijzondere gewicht de zer reis. Nu geeft de combinatie „verdedi ging en Indië" ook wel spoedig aan leiding tot gewichtige vraagstukken. Want de Indische Marine is een rijks instelling en Nederland schrijft Indië de wijze van verdediging voor; doch Indië zelf moet voor de „duiten" zor gen en begrijpelijk geeft zulks vooral in een tijd als deze die ook voot Indië zeer moeilijk is spoedig aan leiding tot wrijving. Zoo wilde Indië b.v. de kruisei „Sumatra", voor belangrijke herstel lingen, naar Holland sturen, (dat dan de kosten had moeten dragen), doch onze regeering besliste, dat de „Su matra" in Indië moet blijven. En In dië, dat toch zoo ernstig moet bezui nigen, heeft er weer een beduidende uitgaafpost bij! Voorts schijnt ook de korting op de soldijen van het marine-personeel in Indië tot vrij ernstige ontevreden heid geleid te hebben. Bij dienstorder is tenminste reeds gewaarschuwd te gen een „protest-actie" en vastgesteld, dat staking als „opzettelijke onge hoorzaamheid", dus insubordinatie zal ■Worden beschouwd. Er zijn dus wel eenige omstandighe den, die kunnen verklaren, dat een actief Minister van Defensie, als mi nister Deckers is, zelf eens wil gaan „praten". En dat „praten" zal wel teeken des tijds voornamelijk op de financieele vraagstukken in deze, betrekking hebben. DEZE WEEK SPECIALE 7 FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Chris is een beste kerel, maar ik geloof niet, dat hij nu al aan trouwen denkt," merkte Gerald op. „U neemt het niet kwalijk, dat ik hem nu mee neem, papa? Wij zien elkaar morgen weer bij de lunch in de Golfclub.—" Christopher gaf gehoor aan zijn vriends oproep, maar zonder geest drift. Gerald evenwel was hardnekkig en ongeduldig. De twee jonge mannen namen een oogenblik later afscheid. Christopher, die reeds onder de be koring van het stadje was, zou gaarne het overige van den avond voor het Café de Paris zittende hebben door gebracht met te kijken naar de voor bijgangers, te luisteren naar de mu ziek, en zich te verbazen over alle lichten, die de baai omgaven en den geheelen achtergrond van heuvels met kleine vurige stippels bedekten. Ge rald was echter te verlangend om hem rond te leiden. Hij sleepte zijn vriend mee naar het bureau van het Casino, Mogelijk dat tijdens of na de reis, eventueel langs den „meer en meer gebruikelijken weg" van een vragen stellend Kamerlid, nadere inlichtingen over doel en resultaten verstrekt zul len worden. LANDBOUW EN CRISIS. XIX. HET URGENTIE-PROGRAM. De landbouw heeft nu omgezien naar enkele middelen, die direct wat ver betering in zijn toestand zouden kun nen brengen. Uit de in het vorige ar tikeltje opgenomen tabel blijkt duide lijk, waar de schoen wringt Het zijn vooral de granen, de sui kerbieten en de aardappelen, die de groote verliezen veroorzaken; voor be paalde streken mogen we hieraan de uien toevoegen, terwijl ook bij het vlas de uitkomsten bedroevend zijn. De coöperatieve vlasfabriek te Dintel- oord is als gevolg der malaise stop gezet. De drie landelijke landbouwcentra- les, het Kon. Ned. Landbouw-Comité, de Kath. Ned. Boerenbond en de Ghr. Boeren- en Tuïndersbond hebben na rijp beraad en ernstige overweging in gemeenschappelijk overleg een urgen tie-program opgesteld, waarop de mid delen werden aangegeven, waardoor onmiddellijk eenige verlichting in den toestand zou kunnen worden gebracht Dit gemeenschappelijk urgentie-pro- gram luidt als volgt: 1. Steun van Staatswege aan de sui kerbietenteelt, den graanbouw en de aardappelmeel-ïndustrie. 2. Vermindering van den druk der grondbelasting, inzonderheid door de afschaffing van de crisis-op- centen op de grondbelasting. 3. Afschaffing van den vleeschac- cijns met behoud van het invoer recht op vleesch; 4. Wijziging van het stelsel van waar deering van landelijke eigendom men bij het vaststellen van den aanslag in de Vermogens- en Sue; cessiebelasting, door niet langer hiervoor als grondslag te nemen de verkoopwaarde, maar de ge bruikswaarde, waarbij wij ons ver oorloven te verwijzen naar ons ge meenschappelijk adres te dezer zake d.d. 7 September 1929, ge richt tot den Minister van Finan ciën, van welk adres wij een af schrift hierbij insluiten; 5. Aanmerkelijke verlaging van de kosten, verbonden aan den uitvoer van vee, zooals keurloonen, kos ten van voorbehoedende entingen dergelijke; 6. Aanmerkelijke en effectieve verla ging van de vrachttarieven voor het vervoer van land- en tuin- bouw-producten; 7. Mede om de meestbegunstigings- clausule effectief te kunnen ma ken het onverwijld geven van ruil objecten aan de Nederlandsche onderhandelaars bij het sluiten van handelsverdragen en het zon der uitstel treffen van maatrege len van beveiliging tegen die lan den, welke door kunstmatige mid delen als dumping, uitvoerpremies, enz. onze positie in het internatio naal ruilverkeer onbillijk verzwak ken; 8. Uitvaardiging van een z.g. maal- waar zij toegangskaarten verkregen voor de Cercle Privé, en later naar de Speelclub, hef Mecca van Gerald's verlangens, voor dien avond tenminste. Christopher ademde hier eenigszins vrijer dan in het Casino, de atmosfeer was minder verderfelijk, de menigte, waardoor hij was omgeven, veel aan trekkelijker. Nadat Gerald had plaats genomen aan de baccarattafel, wan delde hij nog eenigen tijd rond, aan getrokken door het vreemde, cosmo- politische gezelschap het verschil in stand, manieren en kleeding. Wel dra vond hij een zitplaats in de kleine bar, bestelde een glas whisky en soda en leunde achterover om den einde- loozen stroom van genotzieke slente raars gade te slaan. Plotseling, zon der eenige aanleiding, speelden zijn gedachten hem een leelijken streek. De muren van de volle kamer vielen weg; het geruisch van stemmen, de geur van exotische parfums bestonden niet meer voor hem. Hij bevond zich weer op den koelen, door de zon ver lichten heuvelrug, met den geur van viooltjes en dennen in zijn neus, en het meisje, dat over het hek keek. Zij wendde het hoofd om en hij zag haar gelaat haar mooie oogen met hun hartstochtelijke, verschrikte smeek bede; haar trillende lippen, haar kin derlijke gestalte; de smeekbede harer onschuldige jeugd.... Gerald stond plotseling voor hem verbod, waarbij wordt voorge- schreven, dat van het bakmeel, hetwelk hier te lande wordt ge bruikt bij de broodbereiding, een zeker percentage moet afkomstig zijn van inlandsche tarwe. In een gemeenschappelijk adres is dat toegelicht en ter kennis van de regeering gebracht Vóór dat dit gemeenschappelijk pro gram was uitgewerkt, waarvan echter verschillende onderdeelen reeds door de landbouw-organisaties in eigen pers waren bekend gemaakt, benoem de de Regeerïng een Staatscommissie, de Commissie-Lovink, om te overwe gen, welke maatregelen konden wor den getroffen met het oog op een oogenblikkelijken toestand van land en tuinbouw. Het benoemen van deze commissie wekte in landbouwkringen eenige be vreemding, omdat er feitelijk een der gelijke Staatscommissie, de commissie- Ebels, reeds in die richting aan het werk was. Een sub-commissie der laat ste had zelfs tot taak, om over de oor zaken van de thans heerschende crisis te rapporteeren. Men vreesde, dat beide commissies langs elkander heen zouden werken, wat zou kunnen lei den tot uiteenloopende meening, im mers deskundigen zijn wel meer het onder elkander niet eens, maar wat ook den zoo noodigen spoed niet zou bevorderen. Met aarzeling hebben de vertegenwoordigers der organisaties dan ook zitting in deze commissie ge nomen, wat ten slotte toch dit voor deel had, dat zij grooten invloed kon den uitoefenen op den gang van za ken. In afwijking van de werkwijze van vele andere Staatscommissies, die gewoonlijk na langen tijd met een eind-rapport uitkomen besloot de Commissie-Lovink elk onderdeel, dat door haar was uitgewerkt, aan de re geering door te zenden, die dan op haar beurt achtereenvolgens de noodi- ge wetsvoorstellen zou kunnen indie nen. Deze methode heeft zeker haar voordeelen, mahr ook haar nadeelen. Aan den eenen kant wordt tijd gewon nen, maar aan den anderen kant wor den bij eiken voorgestelden maatregel alle tegenstanders en dat zijn er niet weinigen, telkens in het geweer ge roepen. Het meest 'is dat gebleken bij de indiening van een wetsvoorstel, dat beoogt eenigen steun te verleenen aan de tarweteelt (Wordt vervolgd). Gandhi's arrestatie. Het bericht van Gandhi's arrestatie werd in Bombay bij trommelslag be kend gemaakt Men beschouwt diens arrestatie als den eersten stap der re geering, die met alle kracht de onge hoorzaamheidscampagne wil onder drukken. Men verwacht, dat de regee ring thans alle aan de congrespartij behoorende huizen en auto's in beslag zal nemen en het den leden onmoge lijk maken van de telegraaf en de spoorwegen gebruik te maken. In elke stad heeft de politie bevelen tot aan houding van de plaatselijke leiders. Reeds zijn de lokalen der partij ont ruimd en de drukpersen door de par tijleden naar geheime plaatsen over gebracht. --- - v I r-rT-r1 met een hoogrood gelaat en schitte rende oogen. Zijn stem trilde van op winding. „Christopher, jij sentimenteele oude kerel", riep hij, word wakker! Ik heb het mooiste schepseltje gezien, dat er be staat Ik wil deze plaats niet verlaten, eer ik ontdekt heb, wie zij is." i „Wat, weer een avontuur?" riep Christopher uit „Ga zitten en drink een glas whisky en soda." „Praat mij niet over whisky en so da," antwoordde Gerald, maar hij liet zich toch op een stoel neervallen en riep een kellner. „Ik zeg je, dat zij het mooiste persoontje is, dat ik ooit zag een openbaring!" „Je bedoelt Myrtile toch niet?" „Dat kind? Neen!" was het onge duldige antwoord. „Ik zeg je immers, dat het iemand is, die hier hedenavond aanwezig is. Zij is een Francaise of Russin of Italïaansche ik kan nog niet uitmaken welke van de drie. Zij wordt vergezeld door een oudere vrouw, een soort gezelschapsjuffrouw. Iedereen praat over haar, maar nie mand schijnt te weten, wie zij is." „Het is hier vol van dat soort men- schen, nietwaar?" vroeg Christopher, zonder veel belangstelling. „Dat soort menschen!" herhaalde Gerald met verontwaardiging. „Wacht tot je haar ziet. Ik raak niet gauw in verrukking. Ik heb de mooiste vrou wen gezien in haast alle hoofdsteden Aan de instructies, die Gandhi voor zijn arrestatie heeft geschreven, ont kenen wij nog, dat de mahatma zijn volgelingen verzoekt het volgende na te laten: het dragen van buifenland- sche weefsels, gebruik van verdooven- de middelen en alcoholische dranken en het plegen van geweld. De Engel- schen moeten ontzien worden, zelfs als zij provoceerend zouden optreden. El ke samenwerking met de regeering zoowel gemeenschappelijk als indivi dueel moet ophouden en de besluiten der werkcommïssies moeten worden uitgevoerd, zelfs indien daarvan ver wonding, verlies van het leven of van de bezittingen het gevolg zou zijn. Gandhi geeft verder aan, dat begon nen moet worden met de hartals, ge volgd door burgerlijke ongehoorzaam heid, waartoe, al naar gelang van de plaats en de omstandigheden, ook be- hooren het zonder vergunning vervaar digen van zout en het posten voor drank- en kleerenwinkels. Weest on gehoorzaam aan alle orders, aldus Gandhi, en verzet u vooral tegen be velen, die ten doel hebben den natio- nalen geest der congrespartij te ver pletteren. Indien alle leiders zijn ge arresteerd, moeten andere leiders ge kozen worden, om den geest van ver zet te handhaven. Rabu Rajendranath Prasas, die door Gandhi tot zijn opvolger was benoemd als voorzitter van het Congres, is thans eveneens gearresteerd. De autoriteiten nemen maatregelen ten einde in verschillende deelen van Indië het houden van betoogingen voor Gandhi te voorkomen. In Allahabad moest de politie een optocht van volgelingen van Gandhi uiteenslaan, waarbij twee personen werden gedood en verscheidene ge wond. Ongeveer dertig personen wer den gearresteerd. China en Japan. Omtrent den overval op den vice- consul der Ver. Staten te Moekden wordt van Japansche zijde medege deeld, dat een onderzoek is ingesteld en dat de Japansche soldaten, die den overval hebben gepleegd, in arrest zijn gesteld. De soldaten zijn dronken ge weest en hebben niet geweten, dat de vice-consul der Vereenigde Staten bij het geval betrokken was. Het Japansche oppercommando heeft den consul zijn leedwezen betuigd. De Chineesche regeering heeft vol gens Fransche mededeelingen, tot Bri- and als president van den Volken bondsraad het verzoek gericht met het oog op de laatste militaire gebeur tenissen in Mandsjoerije den Volken bondsraad onverwijld bijeen te roepen. Oceaan-Iuchtdiensf. De Imperial Airways deelt mee, dat tusschen Frankrijk, Engeland en Ame rika een voorioopige overeenkomst is getroffen voor een transatlantischen luchtdienst, die over de Azoren en de Bermuda-eilanden zou gaan. In En geland zou men begonnen zijn met den aanbouw van een 35-tons passa giers-vliegtuig dat 2000 zeemijlen zon der onderbreking af moet kunnen leg gen en slaapgelegenheid voor passa giers zal krijgen. Het luchtvaart-mini- der wereld. Ik was vóór den oorlog in Weenen en Rome, zooals je weet, maar ik heb nooit Beweeg je niet, Chris. Kijk niet, alsof wij over haar hebben gepraat. Daar komen zij!" V. Christopher zag de twee vrouwen naderen, eerst met weinig belangstel ling, maar toen zij dichterbij kwamen, veranderde dat. De jongste der twee liep een pas vooruit Zij was boven de gemiddelde lengte, en haar houding was, hoewel volstrekt niet vrijpostig, vol van eenvoudige waardigheid van iemand, die gewoon is eerbied in te boezemen. Zij was slank, maar haar gestalte was toch goed gevuld. Zij droeg een eenvoudig zwart kanten kleed, waartegen haar nek en schou ders wit als albast uitkwamen. Haar eenig sieraad was een lang dubbel snoer parels van ongewone grootte. Haar zacht, gitzwart haar was van haar voorhoofd en om haar ooren gebor steld, haar gelaatskleur was bleek, haar lippen donkerrood. Haar oogen waren donkerbruin en half dichtge knepen, alsof zij bijziende was. Haar wimpers waren lang en zijdeachtig; haar wenkbrauwen leken wel door een kunstenaar geteekend en maak ten toch den indruk volkomen natuur lijk te zijn. De vrouw, die haar volg de, had ook een voornbam uiterlijk, maar zij was van middelbaren leef- L«f op den oranje band en hef Bayerkruis, Prijs 75 Cf*. sterie zou verder een watervliegtuig van 00 ton willen ontwerpen dat met een belasting van 120 passagiers een snelheid van 200 K.M. zou kunnen bereiken. Amerika's vloot. De commissie van marine-zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft Maandag bij het Congres een wets voorstel ingediend, waarbij een ere- diet wordt gevraagd van 616.250.000 dollars gedurende de eerstvolgende tien jaren voor de moderniseering van de Amerikaansche vloot en voor di rect een bedrag van 18.000.000 dollars voor het op stapel zetten van eenige schepen in Juni a.s. Over deze wet wordt een hevige strijd verwacht. Voorgesteld wordt, den bouw van honderdtwintig nieuwe oorlogssche pen, waaronder drie vliegtuig-moeder schepen, 85 torpedojagers, 9 kruisers met 15 c.M. geschut en 23 onder zeeërs. Het voorstel wordt gesteund door de „Big Navy"-groep in het Huis en in den Senaat. De voorgestelde bouw is toegestaan volgens de bepalingen van het Ver drag van Londen. Mevrouw Lupescu. Naar vernomen wordt, is mevr. Lu pescu, de vroegere vriendin van ko ning Carol twee weken geleden uit Roemenië vertrokken om er nooit weer terug te keeren. Zij heeft zich in de afgeloopen acht maanden in het ge heim te Boekarest opgehouden. Haar vertrek wijst er op, dat de premier Jorga, die gedurende tal van maan den heeft getracht koning Carol er van te doordringen, dat het wensche- lijk was haar het land te doen verla ten, ten slotte heeft overwonnen. Als reden voor haar vertrek wordt opge geven, dat haar door den minister van binnenlandsche zaken een mededeeling is ter hand gesteld, waarin werd ver klaard, dat de minister zich niet lan ger in staat achtte haar veiligheid te waarborgen tegenover haar vijanden onder het officierencorps. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke mededee ling niet is gedaan zonder de goed keuring van koning Carol zelf. Men gelooft dat mevrouw Lupescu zich thans of te Parijs of ergens in Zwit serland bevindt en wel onder een aan genomen naam. •ÖET1-SOETEM INVAL- SEDERT ISZ*< tijd, had grijs haar en een eenigszins log figuur. Zij gedroeg zich heel eer biedig jegens haar gezellin. „Nu?" fluisterde Gerald opgewon den. „Zij is heel mooi en heel ongewoon," gaf Christopher toe. „Heb je er geen idee van, wie zij is?" „Als ik iemand had gevonden, die wist, wie zij waren, da .au ik nu reeds aan haar zijn voorgesteld," was het openhartige antwoord. „Freddy Carruthers is het den Directeur gaan vragen." De twee vrouwen namen plaats op een sofa. De oudste gaf den kellner een bevel, de jongste keek onver schillig rond. Haar oogen bleven een oogenblik op Gerald rusten. Er was iets vaags in hun blik haar houding was inderdaad eerder streng maar Christopher hoorde zijn metgezel zwaar ademen, terwijl er bijna een snik aan zijn lippen ontsnapte. „Ik wou, dat Carruthers terug kwam," mompelde Gerald ongeduldig. ,Jk heb niet overdreven, wel Chris? „Neen," gaf de laatste toe, „ik kan niet zeggen, dat je dat deed. Zijl is heel mooi en heel interessant.. Het is wel een dag van avonturen voor je." Gerald lachte verachtelijk. „Je vergelijkt onze kleine bescher meling van de heuvels toch niet met met haar, wel?" vroeg hij. (Wórdt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1