Binnenland Bullenlaodo Gemengd NieuWs Sport. Advertentiën. Volgens deze mededeelïng zal Ma- tuschka eerst in Oostenrijk worden veroordeeld, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna za( hij aan Hongarije t wordfih -uitgeleverd, doch slechts ónder voorwaarde dat 'geen doodstraf zal wórden opgelegd. Van uitlevering van Matuschka aan Duitsch- land is daarna geen sprake meer. Bandiet vrijgesproken. Voor de zooveelste maal in in Ame rika een bendeleider vrijgesproken, die beschuldigd werd van moord. Dit keer was het de 23-jarige Vincent Coll, van wien men met groote zekerheid vermoedde, dat hij betrokken was bij den moord op de vijf Italiaansche kin deren, die in den afgeloopen zomer bij een jacht op een lid van een vij andelijke bende als onschuldige slachtoffertjes vielen. Voor het proces bestond enorme belangstelling. Door de openbare mee ning was groote aandrang op de auto riteiten uitgeoefend, die dan ook had den beloofd, ditmaal met alle hard heid op te treden en van geen pardon te weten. De eisch luidde: doodstraf; het vonnis: vrijspraak, wegens gebrek aan bewijzen. De afschuwelijke misdaad werd op klaarlichten dag in de New-Yorksche voorstad Harlem uitgevoerd. Een auto met een aantal bandieten reed door de straten, op zoek naar den vijand. Toen zij dezen in het vizier kregen, werd het vuur geopend. De man, op wien de schutter het had voorzien, zocht dekking achter een groep óp het trottoir spelende kinderen. De ko gels doodden vijf kinderen en lieten den bandiet ongedeerd, die bovendien nog wist te ontsnappen. Een wilde achtervolging door de politie had plaats, voorloopig zonder succeseven wel. Gesterkt door de verontwaardigde openbare meening werden de naspo ringen echter voortgezet. Tientallen detectives gingen aan het werk en knipten ten leste in een New-Yorksch hotól Vincent Coll, die zich een dezer dagen voor den rechter had te ver antwoorden. Met hem stond een collega in de beklaagdenbank, die voor deze gele genheid de cel voor ter dood veroor deelden in de Sing-sing met de rechts zaal had verwisseld. Het was Giorda no, die op 1 December j.l. met Tuffy Odierno tot den electrischen stoel was veroordeeld wegens moord op Joseph Mullin, een lid van de Schultz-bende. Coll is nu weer op vrije voeten en Giordano is teruggekeerd in zijn cel. Veilig is Coll,. wiens eigenlijke naam Coli luidt, evenwel nog niet. Behalve het gevaar, dat hij loopt door vijan delijke kogels naar de andere wereld te worden gezonden, bestaat ook nog de kans, dat hij wegens moord op Micky Duffy, een „beer baron" te Philadelphia, aan den staat New-Jer sey wordt uitgeleverd. Coll is de op volger van den niet lang geleden ver moorden Jack Diamond. In feite was hij reeds leider van de bende, toen Jack Diamond nog in het leven was. Deze had zich n.l. uit vrees voor zijn vijanden voorloopig „uit de zaken te ruggetrokken". HET GEBOORTECIJFER. Geen kerk is in staat geweest de geboorte beperking tegen te houden. HL Ook uit een vergelijking van laatst genoemde cijfers met die van de hu welijksperiode 1919-1928, welke zoo veel lagpre verhoudingsgetallen te zien gaven, is af te leiden, hoezeer het geboortecijfer gedaald is: bij de intellectueelen van 329 in de huwe lijksperiode 1879-1893 tot 147 in de huwelijksperiode 1919-1928, welke cij fers bedragen voor de ambtenaren on- dersch. 363 en 125, bij den kleinen middenstand 569 en 136, bij de ge schoolden 537 en 148, bij de geoefen- den 629 en 146, bij de ongeschoolden 653 en 173 en bij de Nïeuw-Mathusia- nen 322 (in de huwelijksperïode 1914- 1913) en 139 ;(in .de huwelijksperiode 1919-192.8). In de huwelijksperiode 1919-1928 had het grootste percentage der ge zinnen van de ambtenaren (32.32 pet.) en van den kleinen middenstand' (29.85 pet) geen enkel kind; het groot ste percentage van de geschoolden (37.03), geoefenden (32.18), onge schoolden (29.92) en Nieuw-Mathusia- nen (38.83) slechts 1 kind; en het grootste percentage der intellectuee len (29.34) 2 kinderen. Hieruit ziet men, dat hoewel in deze huwelijks periode, naar eerder gebleken was, de intellectueelen op 100 gezinnen minder kinderen hadden dan de on geschoolden, n.l. 147 tegen 173, de meeste gezinnen der ongeschoolden toch 1 kind hebben, de meeste gezin nen der intellectueelen 2 kinderen, wat aan den eenen kant er op wijst, dat de percentages met 3, 4 en Skin deren bij de ongeschoolden nóg groo- ter zijn dan die bij de intellectueelen (n.1. 14.06, 6.87 en 3.62 tegen 9.44, 3.89 dtf 2.22), terwijl aan den ^iqtl^ren kant de tendenz tof sterkè'regeboor tebeperking bij. de wgeschooldeüaan het lichtfreedt. (uit het grootste per centage' met' 1 'kind). Het groote verschil, dat vijftig ja ren geleden in het aantal kinderen tusschen de verschillehde beroepen bestond, is langzamerhand vermin derd, zooals eveneens uit een verge lijking van de cijfers der huwelijks- perioden 1879-1893 en 1919-1928 is op te maken. Er is een vereveningspfo- ces ingetreden. De ambtenaren' nad- den in het laatste gedeelte der vorige eeuw meer kinderen dan de hoogere intellectueelen, in het begin dezer eeuw begint een verandering op te treden in tegengestelde richting en deze tendenz zet zich voort. Ook op merkelijk is, dat in de verschillende huwelijksperioden de Nieuw-Mathu- sianen ongeveer even veel kinderen hebben als de drie categorieën van arbeiders. De vermindering van het geboortecijfer in de laatste 50 jaren is het kleinst bij de hoogere intellec tueelen en het grootst bij den kleinen middenstand en de geoefende arbei ders. De toeneming van het aantal ge heel kinderlooze gezinnen varieert zeer naar gelang van de beroepen; zij is het grootst bij de ongeschoolden het kleinst bij de geschoolden en de hoogere intellectueelen. De toeneming van het aantal geheel kinderlooze ge zinnen wisselt ook sterk naar gelang van de godsdienstige gezindheid; bij de Ned. Hervormden, de Calvinisten en de Roomsch-Katholieken was zij het sterkst bij eerstgenoemde groep; bij de gemengde groep van Joden enniet- godsdienstigen was zij nog kleiner dan bij Calvinisten en Roomsch-Katholie ken. Het is onmogelijk alle hoofdstuk ken uit dit boek nader te beschouwen. Daarom vermelden we alleen nog, dat dr. Sanders de verandering in de ge zinsgrootte bij gelijken huwelijksduur voor de verschillende godsdiensten en beroepsgroepen heeft nagegaan; ver der het aantal in leven gebleven kin deren in vroegere tijden en thans. Dan is een belangrijk hoofdstuk ge wijd aan de zoogenaamde „Erzatz"- kind-theorie, d.w.z. dat er, als er een kind sterft, veel vlugger een nieuw kind wordt geboren, dan wanneer er geen sterfgeval heeft plaats gehad. Ook hetgeen dr. Sanders zegt over de gezinnen met een vóórkind, of waar een kind binnen 9 maanden na het sluiten van het huwelijk geboren wordt, is belangwekkend. In het bovenstaande hebben we en kele gevolgtrekkingen uit het boek meegedeeld. De voornaamste dier ge volgtrekkingen vindt men onder dr. Sanders' conclusies terug. „De prac- tijk van bewuste geboortebeperking", zoo besluit hij, „welke bij de hoo gere standen is aangevangen, is nu doorgedrongen tot de lagere standen en geen tegenstand is krachtig ge noeg gebleken om er een dam tegen op te werpen. Zij heeft de bevolking overweldigd en alles weggevaagd, wat haar in den weg stond." Gandhi gearresteerd. In ons vorig nummer wezen we er reeds op, dat de toestand er voor Britsch Indië somber uit ziet. Dit wordt wel bevestigd door het onderstaan, de bericht, dat gisteren uit Bombay werd afgezonden: Gandhi. Gandhi is heden gearresteerd. In verband met de betrouwbare berich ten, volgens welke hij vanavond om streeks 100 K.M. ten Noorden van Bombay, op weg naar Allahabad, in hechtenis zou worden genomen, had hij zijn vertrek uitgesteld. Dit dwong de politie, haar plannen te herzien. Gandhi had des morgens halfvijf zijn dagelijksche gebeden verricht Daarna werden de lichten in zijn wo ning gedoofd, terwijl de mahatma diep ontroerd verklaarde: „Wellicht is dit onze laatste gemeenschappelijke och' tend des gebeds." In een personderhoud daarna geor ganiseerd ter bespreking van het jong ste antwoord van den onderkoning, sprak Gandhi, voor zich uitstarend: „Ik heb mijn best gedaan, maar het is me niet gelukt" Zich daarna tot de journalisten wendend, zeide hij: „Ik aanvaard de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een opleving der on gehoorzaamheidscampagne, en ik zal alles doen wat in mijn vermogen is opdat de strijd zonder kwaadaardig heid en volkomen gewêldloos worde gevoerd." Gandhi gaf uiting aan de verwachting, dat de strijd jaren duren zal; hij veronderstelde, dat de streng ste onderdrukkingsmaafregelen erte gen zouden worden genomen, met in begrip van stokslagen en kogels. China en Japan. Volgens te Tokio ontvangen berich ten heeft het gemeentebestuur van Tsjintsjau en de zich daar bevindende Chineesche generale staf zich binnen den Grooten Muur teruggetrokken. Japansche artillerie heeft den spoor weg tusschen Peking en Moekden be zet en het verkeer op eenige andere punten onmogelijk gemaakt. Volgens een bij het Japansche mi nisterie van Oorlog ontvangen offi cieel telegram, zijn de Japansche troe pen onder bevel van luitenant-gene raal Moero Zaterdag de stad Tsjints- jau binnengetrokken. Tot nader order is de staat van be leg in de stad afgekondigd. Door lie Japanners is een ontwapeningsactie doorgevoerd; meer dan 6000 Chinee sche soldaten zijn voorloopig geïnter neerd. Volgens berichten uit Sjanghai, heeft de bezetting van Tsjintsjau in geheel China groote opwinding teweeg ge bracht. Veelvuldig wordt de meeening uitgesproken dat de Chineesche re geering thans beslissende stappen te gen Japan moet ondernemen ten einde de regeering te Tokio te dwingen den opmarsch van haar troepen te doen staken. De Chineesche studentenorga nïsaties verklaren dat zij een der da gen van deze week als treurdag zullen doorbrengen en van de regeering zul len eischen, dat zij Japan den oorlog zal verklaren. In een Zaterdag te Tokio onder voorzitterschap van den minister-pre sident gehouden kabinetsvergadering, deelde de minister van Oorlog mede, dat de Japansche troepen na de be zetting van Tsjintsjau in Mandsjoerije een zuiveringsactie zullen uitvoeren. De minister wenschte hiervoor verdere troepenzending naar Mandsjoerije. De ministerraad stond dit verzoek toe. Binnenland Door auto doodgedrukt. Zaterdagavond omstreeks acht uur heeft te Colmschate, gemeente Diepen veen een doodelijk ongeluk plaats ge vonden, waarvan de 45-jarïge land bouwer Klein Douweler, wonende te Weteringen, gemeente Diepenveen het slachtoffer is geworden. Op dat uur reed de heer Klein Douweler per rij wiel op den Rijksstraatweg, aan de rechterzijde van den weg. Achter hem kwam een auto, bestuurd door den heer H., wonende te Teuge. Door nog on bekende oorzaak week de auto van den weg af, met het ongelukkige ge volg dat de wielrijder tusschen den aarden wal en den wagen werd gedrukt Zijn dood moet bijna onmiddellijk zijn ingetreden. De auto werd zwaar be schadigd. De heer KI. D. laat een vrouw en zes kinderen achter. Benzinetank ontploft. Terwijl de 17-jarige monteursleer ling G. v. d. M. Zaterdagmiddag bezig was een auto te herstellen, die ge plaatst was voor een repar.-inrichting aan de Pieterskerkgracht te Leiden, is, vermoedelijk door het gebruik van een ijzeren borsteltje, contract ont staan, met het gevolg, dat de hierdoor ontstane vlam in den benzinetank vloog, ten gevolge waarvan deze ont plofte. De monteursleerling werd met brandwonden overdekt en in zorg- wekkenden toestand naar het Diaco- nessenhuis te Leiden overgebracht De garagehouder, de heer v. E., die in de nabijheid stond bekwam eveneens ernstige brandwonden, hoofdzakelijk aan het hoofd. Nader wordt gemeld, dat leerling monteur G. v. d. M. aan de gevolgen daarvan in het Diaconessenhuis is overleden. De onbewaakte overweg. Op den onbewaakten overweg te Lichtenvoorde, op het baanvak Neede- Eibergen, is een vrachtauto gegrepen. De auto kantelde en de bestuurder, F. Kïskamp, die naar men vermoedt uit zijn wagen trachtte te springen, kwam onder de auto terecht. Hij was op slag dood. De man was gehuwd, 35 jaar oud en vader van vier kinde ren. Buitenland Sneeuwballen en een bom. Naar uit Bruenn (Duitschland) ge meld wordt, heeft bij het sneeuwbal- lengooïen door een aantal scholieren een ernstig ongeval plaats gehad. Twee jongens kwamen met elkaar in botsing en op dat moment had een ontploffing plaats, waardoor de beide jongens zóó ernstig gewond werden, dat zij na kor ten tijd stierven. Uit het onderzoek bleek, dat een der beide jongens een zelf vervaardigden bom in zijn school- tasch had, die bij de botsing tot ont ploffing kwam. Alcoholvergiftiging. Naar uit Bromberg gemeld wordt, zijn in het dorp Janowitz bij een be grafenisplechtigheid zeven personen na het gebruik van aloohol, onder ern stige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Drie personen zijn in ho- peloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit het onderzoek der po litie is gebleken, dat de alcohol afkom stig was uit een geheime branderij, waarvan de eigenares is gearresteerd. Droog Amerika. Drankwetagenten hebben in Passaic, in New Jersey, vlak bij de stad New York, een geheime distilleerderij ont dekt en in beslag genomen. De waarde bedroeg een half millioen dollar. De distilleerderij was door pijpleidingen verbonden met vijf tanks in Welling ton, die een inhoud hadden van onge veer een half millioen gallons» De da gelijksche productie bedroeg dertig duizend gallons. Een stad bankroet. Steyr, op een na de grootste stad van Opper-Oostenrïjk, en eens het een trum van de Oostenrijksche industrie, heeft zijn betalingen gestaakt, Het ge meentebestuur deelt mee, dat het de scholen sluit, de verlichting zal ein digen en alle gemeentebedrijven zal staken. Het tekort van de gemeente bedraagt ongeveer een millioen shil ling, Van de bevolking leeft 53 procent van openbaren onderstand. Van de kinderen is 90 procent onvoldoende gevoed en van de 22000 inwoners zijn er 1100 zelfstandige personen zonder eenig inkomen, 1 Een luchfheld. Een Fransche militaire vlieger heeft bij een ongeval bijzondere dapperheid aan den dag gelegd. Hij was met een waarnemer opgestegen, doch uit nog onbekende oorzaak geraakte het vlieg tuig tijdens de vlucht in brand. De piloot gaf daarop den waarnemer te kennen zich door middel van een pa rachute in veiligheid te stellen. Ter wijl hij ook zichzelf voor den para chutesprong gereedmaakte, zag hij, dat zijn begeleider met het valscherm aan het vliegtuig was blijven hangen en zich niet meer kon losmaken. De piloot nam toen de bestuurdersplaats weer in en wist het brandende vlieg tuig veilig op den grond te brengen, waardoor beide inzittenden gered wer den. De piloot is voor zijn moedige daad benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Helsche postpakeften. Twee mannen brachten een zeven tal pakketten op een postkantoor te Easton. Toen zij de pakketten hadden afgegeven, gingen zij er snel vandoor. De pakjes waren geadresseerd aan den consul-generaal van Italië te New York, het Italiaansche consulaat te Pittsburgh, Italiaansche bladen en an dere buïtenlandsche bladen te New York. Toen men de pakketten onder zocht explodeerden er twee. Een post beambte werd gedood en vier gewond, van wie twee ernstig. Van een der ge wonden zijn o.a. beide armen afgerukt. Twee Italianen uit New York, die op het oogenblik van de ontploffing in de buurt van het postkantoor werden opgemerkt, zijn gearresteerd. Nader meldde men: De pakketten leken onschuldige houten doozen, elk 20 bij 10 c.M. groot. Elk dezer doozen bevatte echter een glazen jampot, ieder gevuld met 1 K.G. dynamiet, terwijl de verpakking zoodanig was, dat bij opening der pakketten via een koperen plaat contact met de ont plofbare lading moest worden ge maakt Dit is dan ook gebeurd, met het bekende noodlottige gevolg. Naar graaf Ignacius, voorheen leider der fascistische liga in Amerika ver klaart, moet de aanslag het werk van anarchisten of antifascisten zijn. Vliegtuig-ongeluk. Het grootste passagiersvliegtuig, dat in den dienst van de Union Airways vloog, is op de rotsen van Kaysers- beach, op 25 mijl van East Londen, te pletter gevallen. Hoewel het vlieg tuig totaal vernield is, zijn de bestuur der en de twee passagiers wonder bo ven wonder aan den dood ontsnapt. Ook de mail voor Europa is behou den. Het Alte Schloss. Het oude paleis te Stuttgart, waar in zoon verschrikkelijke brand ge woed heeft, zal worden herbouwd. De Wurtembergsche regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin zij opmerkt, dat het afgebrande pa leis eiken Stuttgarter en eiken Wur- temberger vertrouwd en dierbaar is als een gedenkteeken van de geschie denis des lands en als teeken van de Wurtembergsche staatsregeeringl Zij heeft derhalve besloten de ruine niet aan verval en ondergang prijs te ge ven, doch is voornemens deze krachti ge kern in Stuttgart's stadsbeeld te behouden en te herstellen, voorzoover zulks met de huidige bestemming van het gebouw in overeenstemming is te brengen. iiiniiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiuiii Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LICHT OP. Dinsdag 5 Januari Woensdag 6 Januari 4.29 uur 4.30 uur Voetbal. De uitslagen van Zondag. Afdeeling IV. Ie klasse. EindhovenL. O. N. G. A. 20 2e klasse A. H. E. R. O.—M. E. V. O. 4-2 3e klasse A. Axel—Hulst 2—0 3e klasse B. M.E.V.O. II—S.I.N.O.T.O. 6-2 D.O.S.K.O. IINieuw Borgvliet 01 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden: Jacoba Pieternella Snoek 27 j., echtgenoote van Kornelis Johan nes Hengstmangers. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Januari: 14 Rilland, fokschapen, van Dijke. 20 Kloetinge, 2 woonhuizen met tuin; inboedel; van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 4 Bioscoop Slot Ostende, „Das Land des Lachelns" en „Rin-Tïn-Tin". 4 en 5, Landbouw-Bioscoop, „De groote vijver". 5 Onderling Kunstgenot, Volksop voering „Eén dag dame". 6 Schuttershof, „Kerk en Vrede", Ds. Brümmer. 7 en 8, Onderling Kunstgenot, „Eén dag dame". 15 Schuttershof, „Knecht van twee meesters". 21 Slot Ostende, uitvoering Zuid- Bevelandsch h Capellakoor. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 4 Januari 1982. Vlasaanvoer 9750 blauw 45/65 2650 geel 40/60 goede soorten vlug verkocht overigens stil Boekweit mansjoerische loco f 8.25 Danziger loco f 6,90, Amerikaansche lo co f 6 25. Granen buitenlandsche vast. Meel 10,10, Mais f75,- Haver f 6.60 Binnenlandsche: Geist Haver Erwten f 6,— a f 6,75 f 6,— a f 6,50 f 11,a f 12,50 f 8,— a fl0,— chokkers (geen noteering (nihil) pruine Boonen f 7,a f 9,50 Lijnzaad (voer) f 7,a f 9, Zaai blauwbloei f 10,a f 11, u witbloei f10,a f 11, Vlaanzaaad (blauw) f 18, a f28,50 AardappelenZeeuwsche Eigenheimers f3 25 a f3,50. Zeeuwsche Blauwe en Bonten f 4,40 a f 4,80. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1110 eerste kwaliteit f0.35 a f,037; tweede f 0,80 a f0,S4 derde f 0,28 a f 0,30 zouters f 0, f 0,j export nihil. Handel beter. DE BURGEMEESTER VAN GOES betuigt zijn hartelijken dank voor de op 1 Januari j.l. ontvangen blijken van belangstelling. Notaris VAN DISSEL betuigt, met wederkeerigen gelukwensch, zijn bes ten dank voor de bewijzen van belang stelling op 1 dezer ontvangen. Goes, 2 Januari 1932. De ondergeteekende betuigt dege nen, die hem bij de jaarwisseling, hun ne gelukwenschen aanboden, zijn dank, en biedt hun wederkeerig zijne beste wenschen voor 1932 aan. Notaris JONKERS. Mevr. Wed. Mr. C. LUCASSE, Goes, zegt met ingang van heden alle contributies en lidmaatschappen voor 1932 op. 4 Januari 1932. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat het kantoor van den Plantenziektenkundigen Dienst te Goes, niet meer is gevestigd bij dhr. Adema maar bij dhr. S. K. Phaff, Vogelzangsweg 8, Goes, Telef. 101

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3