Stadsnieuws ProvindenieuWs WEERBERICHT. Rechtszaken Lrand-en T iiiobouW Het nieuwe gymnastieklokaal. Hedenmiddag,'üdrie u.w werd op of- ficieele wijze het nieuvye gymnastiek lokaal aan de Kreukelmarkt in ge bruik genomen. Ongetwijfeld hebben velen dit nieu we bouwwerk reeds met bewondering opgenomen. Want al is het een be trekkelijk klein gebouw, het wekt toch dadelijk „olympische" gedachten, m.a.w. uit het karakter van den ge vel spreekt duidelijk, dat binnen deze muren de gymnastieksport beoefend zal worden. De ontwerper heeft dit cachet op eenvoudige wijze (kenmerk van het ware) bereikt. Enkele strakke vlak ken, een vierkanten opbouw bij wij ze van torentje een paar ronde poorten, en een glas in lood venster over de geheele breedte, waarvan het donkere glas, vernuftig de pilasters, die het platte dak dragen, maskeeren. Verdere hulpmiddelen zijn gele en blauwe klinkers en enkele zandsteen- blokjes, die het venster en den vlag- gestók ondersteunen; verhoudingen, afmetingen en vormen van een en an der geven een waar en schoon geheel. Het inwendige is zeker even „af" als het uit-wendige. Door de groote poort komen we in een ruime entree met voor ons een deur die tot de kleedkamer en links een die tot het gymnastieklokaal toegang geeft. Dit gymnastieklokaal, dat een op pervlakte heeft van 9 bij 18 M2. en een hoogte van 5.50 M., is op zeer mo derne wijze ingericht en voldoet ze ker aan alle te stellen eischen. We telden 4 klimtouwen, 4 rekstokken, 3 ladders, 6 paar ringen, 10 klïmstok- ken, bruggen, paarden, langs de wan den 4 driedeelige Zweedsche rekken met bijbehoorende banken, die o.a. ook als evenwichtsboom dienst doen, zweefmolen, enz. Het is alles gemak kelijk verstelbaar en praktisch van uitvoering. De vloer is een z.g. riftvloer (blin de vernageling), de lambrizeering van de wanden wordt gevormd door een grijze fortolite bespuiting, de deuren zijn rood met blauw geschilderd, het celotex-plafond is, evenals de wanden boven de lambrizeering, crème ge houden met blauwe streepen gebro ken, eti voorts is er nog het glas in lood-venster met wit, geel en blauw glas. Het geheel is praktisch en smaak vol. Bijzonder mooi zijn ook de toiletten ingericht, waarbij die voor dames en heeren gescheiden zijn. Evenzoo is, er een practische kleedkamer, waarin een tweetal kasten met genummerde vakjes voor schoenen, en tenslotte noe men we dan nog een ruime bergplaats voor gymnastiekmeubelen. Het is een gymnastiek-lokaal, waarop Goes trofsch kan zijn! Naast Bouw- en woningdienst, dat voor ontwerp en beheer zorgde, ver melden we als aannemer, J. H. Non- nekes; schilder, J. J. de Graaff ep Zn.; Reijerse, afd sanitair; J. M. Polder man, verlichting; Gasfabriek, verwar ming; W. Wattez, glas in lood; Gebr. Nonnekes, ijzer- en smidswerk en de fa. Rothuizen, Heelsum, voor de gym nastiekmeubelen. Allen hebben eer van het afgeleverde werk, In ons volgend nummer hopen we nog een en ander over het bij de ope ning gesprokene op te nemen. De lade gelicht. Had het oude jaar (1931) voor den caféhouder V. een nadeelïg einde, door dat deze op onverklaarbare wijze en kele rijksdaalder uit zijn toonbank lade vermiste, het nieuwe jaar (1932) begon niet veel beter voor den hoe- denfabrikant M. Deze vermiste, juist op den Nieuwjaarsdag, zooiets van een bankbiljet van f 10 en nog eenig ander geld uit zijn toonbanklade. Hier zijn vermoedelijk langvingerige aanhangers van toonbankladen aan het werk ge weest. De politie werd, als naar ge woonte, met deze vermissing in ken nis gesteld en tracht thans het geheim van ;de zadk te, ontslujeren. Als het den dader hiervan vergaat, zooals het ongeveer twee weken ge leden alhier een „Blondine" verging, die blijkbaar met de winkelcassa be ter bekend was, voor wat opening betrof, dan dat de winkelier kon ver- moedén, dan zal de dader niet lang op zich laten wachten. Geslaagd. Geslaagd voor de diploma's Boekhou den Mercurius en Vereeniging van Leeraren P. H. Keukelaar alhier. Knaapje gevallen. Zaterdagmorgen is op de Holland- sche hoeve een 8-jarïg zoontje van Van Dalen uit de Julianastraat bij het spelen van een balk op den betonnen dorschvlper gevallen. Hij wérd aan hét hoofd gewond en bekwam een lichte hersenschudding, terwijl zijn beide polsen braken, daar hij op zijn handen terecht kwam. Dr. Sno^k yerjgpjttlu j,yle eerste hulp en liet bef knaapje maar het ziekenhuis vervoegen»g. Jtaveg ei 1-. 1'"- Uitvoering Davola. De imensèhelijke politiespeurhond" Davola, die gisteravond in Schutters hof optrad, trok slechts matige belang stelling. Davola vertoonde, naast een aantal bekende trucs, ook nieuwe staaltjes van goochelkunst en naar het applaus telkens bewees vermaakte het pu bliek zich best. Jasper Barse. In aansluiting op een artikeltje over Franciscus Xaverius, den R.L. apos tel van Br.-Indië, schrijft men aan het Handelsblad Deze Fr. Xaverius heeft bij zijn missiearbeid een uitstekende hulp ge had aan een zekeren Jasper Barse, die uit nederige ouders te Goes in Zuid- Beveland geboren is en zich in 1546 bij de Jezuïeten heeft aangesloten. Hij werd naar Br. Indië gezonden om daar onder Xaverius het kruis te planten, en in 1548 vertrok hij naar Goa. Barse wenschte voor zich de moeilijke taak ter verbreiding van het christendom, zoo zelfs, dat Xaverius hem verdacht, dat hij het martelaarschap moedwillig zocht, maar berustte niettemin ge willig in zijn benoeming als rector van het collegie te Goa. ïn 1551 werd hij provinciaal van geheel Indië. Ook hij was evenals Xaverius tot de grootste zelfverloochening in staat Zijn lijden wegens een maagkwaal ver bergende, predikte hij op 6 Oct. 1553 nog te Goa, maar plotseling gevoelde hij zich zoo onwel, dat hij .onder zijn prediking nog kon zeggen, dat hij ge- gevoelde, dat het tijdstip was geko men, dat hij tot rekenschap geroepen werd door den Grooten Koning en op 18 October d.a.v. stierf hij. Zoo groot was de roem zijner hei ligheid, „die als nu en alsdan haere straelen alsmede door prophctyen en en mirakelen uitschoot," dat de Joden hem groote eer bewezen en de Sara- ceenen de boorden zijner kleederen, ja zelfs zijne voetstappen zochten te kussen. Hij werd, zoo zegt men, hoewel in het Portugeesch predikende, toch door een Saraceenschen edelman ver staan, wien deze faal onbekend was, waardoor hij ook tot het christendom werd bekeerd. Gevonden voorwerpen. In December 1931 zijn aan het bu reau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Vijf portemonnaies met inhoud, een koperen gewicht, drie zilveren bro ches, een rijwielbeschermer, drie vul penhouders, een muts, vier rijwïelbe- lastingmerken 1931-1932, twee stuks kinderspeelgoed, een slinger van een auto, een rijwieltaschje met inhoud, een doek, drie handschoenen, een da- mestasch met inhoud,een pet en Lïps- sleutel, een bordenwaschkwast, een slijklap, een paar glacé handschoenen, een oliedop van een auto, twee hamers, een hond, een kindertaschje met in houd, een huissleutel, twee flesSchen- manden en een schroevendraaier. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Nath. Looy Jac.zn., Ellewoutsdijk; P. de Koeyer, Yerseke; C. Oosthoek, Heinkenszand; J. v. d. Dries, Heinkenszand; Mevr. Fruithof, Sanatorium, Zeist. Briefkaarten binnenland: Mej. M. G. Dijkstra, Kerkstraat 103, Velp; een zonder adres. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Godsdienstwaanzin. Zaterdagavond vervoegde zich te Middelburg, bij den agent van politie, die dienst deed aan het station, een inwoner uit Souburg, die mededeelde, dat zijn zoon en schoondochter, wo nende aan den Schroeweg aldaar, wei gerde hem zijn 13-jarigen zoon mede te geven. Beide vertoonden teekenen van_ geestesziekte en waren den vader te lijf gegaan, waarbij deze zich moest verweren en daarbij zijn schoondoch ter aan haar neus bloedend verwondde. De politie begaf zich naar de op Vrij verren afstand van de stad gelegen woning en trof daar de ouders aan, blijkbaar onder den invloed van gods dienstwaanzin. Met geweld moest de 13-jarige jongen uit de woning worden gehaald en kon de vader met dezen huiswaarts gaan. In de woning ver toefden nog het echtpaar en 5 kinde ren van 7 maanden tot 7 jaar oud. Eerst toen versterking was aangeko men, konden ook onder verzet der ouders de 5 kinderen in een auto wor den gezet en door een welwillend stad genoot naar hef politiebureau worden overgebracht. Met een anderen auto werden de ongelukkige ouders naar het Gasthuis gebracht en aldaar opge nomen. De kinderen, die op het po litiebureau een goede behandeling ge noten, zijn later op den avond per auto naar de grootouders te Souburg overgebracht. 5 Nader meldde men; Het mocht de politie niet gelukken met zachte woorden en door rédenee ren den jongen uit de woning te krij gen. Daardoor zag zij zich genood zaakt tot geweld over te gaan, waarbij het tof een hevige worsteling kwam. De politie bleek de sterkste en kon den jongen aan zijn vader overgeven. Dr. Schuurman, die inmiddels met den commissaris van politie en een verpleegster was gearriveerd, achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Het was daarvoor noodig, dat de kinderen' aan hun ouders ontnomen werden. Ook hierbij kwam het weer tot onverkwikkelijke tooneelen. De ra zende ouders verdedigden hun kinde ren tot liet uiterste en de politie moest de kleuters, die zich aan vader en moeder vastklampten, met geweld meetrekken. Ten slotte zeïde de vrouw, „haar bloed aan haar kinderen te willen of feren". Uit een bij de worsteling om de kinderen opgeioopen wonde, be smeurde zij inderdaad de gezichtjes der luid senreiende kindertjes met bloed. Ook meubels, deuren en deur posten werden van een „tecken" voor zien. In de woning is het huisraad, bor den, bekers, schotels, enz. grooten- deels vernield. Zij werd onder politie bewaking gesteld. De laatste dagen had het gezin geen voedsel meer tot zich genomen, en had de vrouw alleen het jongste kind gevoed. Zij had echter Zaterdagmor gen nog haar groentenwijk in Vlissin- gen bediend. Ontvluchte verpleegde. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd hulpgeroep gehoord uit de richting van de z.g. tweede duinen. Na lang zoeken trof de politie een uit het Gasthuis ontvluchten verpleegde aan. De man is naar het ziekenhuis teruggebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. COLIJNSPLAAT. Ergerlijke baldadigheid. Naar ons wordt meegedeeld, wordt door rijks- en gemeentepolitie alhier, een ernstig onderzoek ingesteld naar de ergerlijke en laffe baldadigheid, |be- dreven in den nacht van 26 op 27 dezer. Bij ernstig zieke menschen heb ben de belhamels op deuren en blin den geslagen en getrapt, ruiten ver nield, goten afgerukt enz., terwijl op sommige erven tegen de bewoners lie derlijke taal werd gebezigd. Een en ander heeft bij de ingezetenen ernstige ontstemming gewekt. Naar ons nader van bevoegde zijde wordt gemeld, is de politie de da ders op het spoor. *- Vrijdag werden op het terrein bij den heer Dees alhier twee vriend schappelijke Voetbalwedstrijden ge" speel d tusschen elftallen van Colijns- plaat en Kapelle. De uitslag luidde: Colijnsplaat I -Kapelle I 3—3 Colijnsplaat IÏMKapelle II 2—1 Zaterdag werd door de voetbalver- eenigingen Colijnsplaat en Kamperland op het terrein te Colijnsplaat een wed strijd gespeeld om een beker, sïer- schild, sierkruis en medaille. Deze prijzen zijn uitgeloofd door Colijns- plaatsche supporters en worden ver speeld tusschen de vereenigingen Co lijnsplaat, Kats, Wissenkerke en Kam perland, in competitieverband. De wedstrijd eindigde met een 6—0 overwinning voor Colijnsplaat. HANSWEERT. Het motorschip „Hembrug", geladen met stukgoed van Duitschland naar Antwerpen, is Zaterdagmiddag op de sluismuur gevaren, doordat de motor weigerde achteruit te slaan. Het schip bekwam flinke lekkage in het voor schip. Nadat het met een noodrepara- tie was gedicht, kon het schip de reis naar Antwerpen met een pomper aan boord, voorzetten. Het Fransche schip „Lloyd 20", gela den met graan van Antwerpen naar Straatsburg, is in het Slaak omhoog gevaren en blijven zitten. Later met hoog water is het schip met behulp van 4 sleepbooten vlotgebracht en heeft de reis oogenschijnlljk onbeschadigd voortgezet. i, J. :,(.J\1 vW Het motorschip „Energie", geladen met stukgoed van Amsterdam naar Antwerpen, is nabij Waarde aan den grond gevaren en blijven zitten. Met hoog water is het schip zonder as sistentie vlotgekomen en heeft de reis voortgezet. HEINKENSZAND. Brand in de kerk. Gistermorgen, juist voor de gods dienstoefening, brak brand uit ïn de Geref. Kerk alhier. Waar reeds enkele kerkgangers de kerk waren binnenge gaan werd de brand spoedig opge merkt en dadelijk werden maatregelen genomen. Met een minimax en emmers water, door de kerkgangers aange bracht, was men den brand spoedig meester en kon de kerkdienst nog doorgaan. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in het feit dat een schoorsteen buis geleid is langs het dak. Door de hooge warmte der buis is het dak aan het branden geraakt. Toen het dak beklommen was en de reeds gloeiend heete pannen gedeeltelik waren ver wijderd, sloeg de vlam Uit. Gelukkig dat met de vele kerkgangers krachtig werd opgetreden en dat den heer Helmstrïjd succes had met de mini max, waardoor erger voorkomen werd, KAPELLE. Voor hef Crisis-Comité. Naar wij vernemen heeft het perso neel van de firma D. J. v. d. Have, boomkweekerijen, zaadteelt en zaad- handel te Kapelle, besloten, een ze ker percentage van het loon weke lijks af te staan aan het Crisis- Comité. De patroon zegde toe, een ge lijk bedrag te storten als dat van het personeel. WASCHTAFEL, BAD EN GEYSER voor f145,Installateur J. M. POL DERMAN, Goes, Telef. 129. KRUININGEN. Donderdagavond had in het hotel „De Korenbeurs" voor een goed be zette zaal een uitvoering plaats van het kinderkoor onder leiding van den directeur Jac. Kole. Opgevoerd werd de operette „Reepelsteeltje", in vijf bedrijven. Het geheel werd schitte rend opgevoerd, wat wel bewezen werd door een daverend applaus na elk bedrijf. Na het vierde bedrijf, dat geheel werd opgevoerd door kabou tertjes, hield het geklap niet op, voor dat het scherm nog eens was opgehaald en een gedeelte van het bedrijf werd herhaald. Aan het slot dankte de di recteur het publiek voor de belang stelling. Het kan niet anders of ieder een moet bewondering hebben voor de kennis en het geduld om de kin deren zulk een stuk te leeren. KRABBENDIJKE. Aan het postkantoor te Krabbendij- ke en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1931 ingelegd f 8400,93. Terugbetaald f 3624,78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4792. Terug ontvangen in de 2e helft der maand December 1931 aan het post kantoor alhier: Brieven binnenland: N.V. Vereenig- de Zeepfabrieken afd. Reclame, Zwijn- drecht. RILLAND-BATH. Raadsvergadering. Donderdag vergaderde de raad vol tallig. Ingekomen is een verzoek van H. de Bruine om verlaging van pacht over het afgeloopen jaar wegens de ongunstige tijdsomstandigheden. B. en W. zijn van meening, dat deze aan gelegenheid individueel moet worden beoordeeld. Teil vorige jare werd aan enkele pachters, onder wie adressant, reductie verleend, doch blijkens inge steld onderzoek geven de uitkomsten in dit geval daartoe geen aanleiding, waarom wordt geadviseerd op het adres afwijzend te beschikken. Daar toe wordt besloten. Ingekomen is verder een rapport van de heeren De Groof en Burkunk, namens de commissie uit verschillende gasgèmeenten, die overleg heeft ge pleegd met de P.Z.E.M. over de elec- trificatie. De voorzitter geeft over de verschijning van dit rapport zijn ver wondering te kennen, daar de heer Van Gorsel in de laatste raadsverga dering rapport heeft uitgebracht en meedeelde dat besloten was, dat de afgevaardigden uit de verschillende gemeenten rapport zouden uitbrengen. De heer Van Gorsel zegt, dat aldus ook besloten is en dat hij van dit rapport niets afweet en het niet in opdracht en met medeweten van de commissie is opgesteld. De heer Dron- kers betuigt hetzelfde. Het rapport wordt voor kennisgeving aangenomen. Goedgevonden wordt, dat aan dege nen uit deze gemeente, die bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld, de maximumbedragen worden uitge keerd, waartoe de minister van Binn. Zaken machtiging heeft verleend. Een adres van verschillende inge zetenen betreffende de varkensbrand- plaats wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Tot lantaarnopsteker in den Bath- polder wordt met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd Paulus Kloet. Herkozen wordt als lid van het B. A. de heer j. van 't Leven, als lid der commissie van toezicht op het 1. o. de heer R. Rijk. De begrooting voor 1932 wordt gewijzigd, o.a. in verband met de kos ten van werkverschaffing. Aan M. Da lebout wordt gedeeltelijke ontheffing verleend van zijn aanslag ïn het school geld, daar zijn kind de school heeft verlaten. Daarna sluiting. VLAKE. Op een verzoek van de vereeniging „Schuttevaer" om de seinlichten op de spoorbrug te Vlake hooger te doen plaatsen, ontving het Hoofdbestuur be richt, dat aan de geuite bezwaren zal worden tegemoet gekomen. WEMELDINGE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school, is met ingang van 1 Januari 1.1. benoemd, Mel- N. F. Joos- se te Middelburg. Door de P.Z.E.M. is aangesteld tot agent en meteropnemer de installateur K. van Dalen, alhier. WISSENKERKE. Brandstichting? Vrijdagavond omstreeks half negen, brak er in de woning van P. K. alhier brand uit, terwijl de bewoners afwe zig waren. De brandweer was er spoe- De verwachting tot den avond van 4 dezer luidt: matige tot krachtige W. tot Z. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, aanvankelijk weinig of geen later toenemende kans op regen, wei nig verandering in temperatuur. dig. Nadat men zich toegang verschaft had, door een deur te vernielen, bleek het gebouw vol rook te zijn en kon, na opsporing van den vuurhaard, den brand met een minimax onderdrukt worden. Na nog eenïge oogenblikken met de brandspuit water gegeven te hebben, was ook het gevaar voor ver der branden geweken. Er werd 'réden gevonden om het echtpaar P. K. in verzekerde bewaring te stellen. Zater dagmiddag 2 uur was de Rechter-Com- missaris aanwezig, ter nader onder zoek en gaf bevel, dat man en vrouw moesten worden overgebracht naar hef huis van bewaring te Middelburg. De man was Vrijdag van 's morgens ne gen tot 's avonds negen uur afwezig geweest. WOLPHAARTSDIJK. Ongelukkig gezin. Het 9-jarig zoontje van den land bouwer A. Rijk alhier, kreeg een slag van een paard en werd ernstig aan het hoofd verwond. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en verleend door den arts A. Geïll. In hetzelfde gezin doen zich ook 2 gevallen van diphteritus onder de kinderen voor. Boomkweekerijplanten. In verband met de steeds toenemen de eischen omtrent afwezigheid van parasieten, die door de plantenziek- tenkundige diensten in andere landen gesteld worden aan de aldaar in te voeren boomkweekerijplanten, raadt de Plantenziektenkundigen Dienst al le boomkweekers ten ernstigste aan;- alle daarvoor in aanmerking komen-' de boomen en heesters op hunne kweekerijen grondig te bespuiten met een 7V2°/o carbolineum oplossing. Ook voor den binnenlandschen handel Is deze bespuiting zeer wenschelijk te achten. Nauwkeurige gegevens over de te bestrijden parasieten en de uitvoe ring der bespuiting zijn opgenomen in Mededeelïng No. 33 van den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wage ningen „Sproeien en Sproeiers". Verzorging bessenstruiken. In verband met het veelvuldig op treden van „spint" in kruisbessen- struiken in het afgeloopen jaar wordt aan alle kruisbessentelers den raad gegeven, hun kruisbessenstruiken vóór het midden van Februari te bespuiten met een 71/2% carbolineumoplossing. Tegen het spint (een aantasting door mijten, waardoor het blad een grauwe tint krijgt en de groei van struik en bessen zeer benadeeld wordt) is deze bespuiting mits zij zorgvuldig wordt uitgevoerd en dus alle takjes vol doende worden bevochtigd, een af doend bestrijdingsmiddel. De in zwar te bessen en aalbessenstruiken zoo veelvuldig optredende en vaak zoo schadelijke bladluizen worden ook met een 71/2% carbolineumoplossing af doende bestreden. Voor het verkrij gen van een goeden oogst is deze be spuiting noodzakelijk te achten. Bespuiting van bessenstruiken moet in het algemeen omstreeks het mid den van Februari beëindigd zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambte naren. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van Gerard Taze- laar, arbeider te Kapelle, Curator Mr. H. C. J. Zaaijer te Goes, is opgeheven wegens gebrek aan baten. KANTONGERECHT TE MIDDELBURG. Gevaarlijk rijden. De Kantonrechter te Middelburg heeft W. H. J. v. d. H. te Kloetinge, veroordeeld tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis wegens het rijden met een motorrijtuig op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verliet in gevaar Wordt gebracht De zaak Matuschka. Het ministerie van justitie tc„Weé- nen heeft thans definitief medege deeld, wat met den spoorwegmisdadi- ger Sylvester Matuschka zal gebeuren.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 2