Maandag 1 Januari '1952 119® Jaargang. De weg tot geluk •VAH MBLLB'S* GOESCHE ONT BYT- KOEK N° 2 Buitenland, OUD EN NIEUW. Binnenland Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Bsgggljj^i en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 fe fines. gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst- Iaanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Duitschland en Hin denburg. Het oude jaar was ongetwijfeld wel bijzonder zwaar voor de Duitschers. Aan Duitschland wordt den oorlog ge weten, of, waar het eigenlijk om gaat, Duitschland verloor den oorlog en moet nu de lasten dragen. Milliarden zijn uit dat land weg ge trokken en het pleit voor de werk kracht der bevolking, dat reeds zoo veel betaald kon worden. Vorig, jaar kon men niet verder en werd Duitsch land toegestaan even op verhaal te ko men. En de regeering nam er tal van „nood"-maatregelen, die opnieuw den druk voor het volk verzwaarden. Eén der grootste krachtproeven, was wel de gedwongen prijsverlaging, en zoo ver zich thans laat aanzien heeft ook deze voor een groot percentage succes. Hoe het nieuwe jaar verloopen zal, laat zich moeilijk voorspellen, doch dat ook 1932 voor Duitschland niet ge makkelijk zal zijn, is wel te voorzien. Alleen reeds de binnenlandsche woe lingen geven veel reden tot bezorgd heid. We kunnen slechts hopen, voor al ook in het belang der andere na tiën zelf, dat deze Duitschland thans op voet van gelijkheid zullen behan delen. Hieronder de rede die Duitschlands grijze president Hindenburg Vrijdag 1.1. voor de radio hield: President Hindenburg. „Duitsche mannen en vrouwen! Aan mijn functie van rijkspresident, alsmede aan het feit, dat ik als hoog bejaard man een betrekkelijk groot stuk van Duitschlands geschiedenis mee heb beleefd, ontleen ik het recht, heden, aan het einde van een aan ernstige gebeurtenissen rijk jaar, en kele weinige, maar goedgemeende woorden tot u te richten, ten einde u in 't torsen van den nood der tijden behulpzaam te zijn. Ik ben mij zeer wel bewust, welke enorme offers van ieder van ons worden gevergd, opdat wij zullen kunnen pogen, op eigen kracht den huidigen moeilijken tijd te overwinnen. Aan het Duitsche volk komt oprechte dank en groote erken telijkheid toe voor de tot dusver be wezen bereidheid tot het brengen vèn offers en voor het geduld, waarmede het in duidelijk begrip voor de harde FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik heb altijd gemeend," merkte hij eenigszins sarcastisch op, „dat een advocaat iemand was, die veel tact en opmerkingsgave moest bezitten. Het schijnt, dat ik ongelijk had. Ik had nooit gedroomd, dat iemand zulk een verduivelde ezel kon zijn, als jij bent, Chris." „Dank je wel, Gerald," antwoordde zijn vriend, zijn glas volschenkend. „In welk opzicht heb ik die strenge critiek verdiend?" „Wel, door over het meisje te pra ten, alsof zij iets buitengewoons was! Mary is heel lief en goed, maar geen vrouw vindt het prettig haar tafelbuur man te hooren raaskallen over zijn laatste ontdekking van violetkleurige oogen. Die viooltjesoogen zou je waarschijnlijk altijd hebben kunnen zien, als je te Hinterleys logeerde, in dien je je niet zoo ezelachtig had ge dragen." noodzaak alle lasten heeft gedragen. Hierop wil ik in de eerste plaats den nadruk leggen". „Maar de grootte der offers, die door ons worden gebracht, geeft ons tegenover het buitenland het recht te eischen, dat het niet door het verlan gen van onmogelijke prestaties onze saneering belemmert Ook ten aanzien van de ontwapeningskwestie mag aan Duitschland zijn goed recht niet wor den onthouden. Onze eisch in zake gelijke veiligheid is zoo duidelijk, dat hij niet voor bestrijding vatbaar is. „Onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar Tannenberg. Ook toen was onze situatie moeilijk. Uiterst gedurf de beslissingen moesten worden geno men en aan de troepen moesten hooge eischen worden gesteld om zooveel mogelijk succes te waarborgen. Menig een heeft toen wellicht innerlijk be zwaren gehad, maar de band van we derzijds vertrouwen, trouwe kame raadschappelijkheid, innige vaderlands liefde en het geloof aan ons zelf hiel den ons vast bijeen, zoodat de beslis singen na verscheiden dagen van hee ten strijd te onzen gunste uitviel. „Ook heden roep ik, opnieuw in een ernstigen tijd geheel Duitschland op tot het betrachten van dezelfde trouwe door het lot bijeengehouden eenheid. Laten wij hand in hand onversaagd de toekomst met haar ernstige beslissin gen tegemoet treden. Dat niemand on zer wankelmoedigheid betoone, doch dat een ieder met onwankelbaar ge loof aan de toekomst van hef vader land vasthoudè. God heeft reeds me nigmaal Duitschland uit bitteren nood gered: Hij zal ons ook thans niet ver laten. ,En thans wensch ik het Duitsche volk in zijn geheel en iederen Duit scher afzonderlijk uit de volheid van mijn hart een gelukkig Nieuwjaar". De Herstelconferentie. Alle mogendheden, tot welker regee- rïng Engeland zich gewend heeft in verband met de komende Herstelcon ferentie, hebben zich er mede accoord verklaard dat de conferentie te Lau sanne zal worden gehouden. Met uit zondering van Frankrijk hebben alle staten er in toegestemd, dat de con ferentie op 18 Januari a.s. geopend zal worden. China en Japan. Uit Nanking meldde men Vrijdag dat de Chineesche regeering heeft be sloten, Tsjintsjau onder alle omstan digheden tegen de Japansche troepen te verdedigen. Maarschalk Tsjang Sjoe lïang heeft order gekregen, het bevel tot ontruiming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsjintsjau vertrokken Chineesche troepen weer op de stad terug te trekken. Te Tsjintsjau wordt in koortsachtig tempo gewerkt om de stad weer in staat van verdediging te brengen. Het Japansche ministerie van Oor log heeft uit Moekden telegrafisch be richt ontvangen, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjintsjau voortzetten. Op het traject Tsjangtsjoeng—Moekden werd een Japansche pantsertrein tof ontspo ring gebracht. De locomotief en zes wagons werden geheel vernield. Acht Japansche soldaten werden gedood zeventien zwaar gewond. Uit particuliere bron werd Zater dag medegedeeld, dat een Ameri- Lord Hinterleys dronk langzaam en peinzend zijn glas leeg. Gerald, die naar een sigaar verlangde, zag onge duldig, hoe hij met langzame teugjes dronk. „Ik wil volstrekt niet zeggen,' merkte hij op, „dat je houding ten op zichte van dat jonge meisje niet on berispelijk is en dat altijd zal zijn, maar je moet toch ook bedenken, dat wij in een land leven, waar dergelijke avonturen gevaar loopen verkeerd te worden beoordeeld. Ik ben dus ge neigd, je zusters raad te ondersteu nen, Het is heel wel mogelijk, dat die jonge vrouw, toen jullie haar ontdek te, in een voorbijgaande vlaag van boosheid verkeerde. Ik zou alles doen, wat je kunt, om haar te bewe gen naar haar familie terug te keeren." „Wij zullen morgenochtend met haar praten, papa," beloofde Gerald» „Wat is die port lekker." „Die hebben wij zes jaar geleden ge kocht," merkte zijn vader op. „Ri chards heeft hem zelf in den kelder gelegd en daar is hij onaangeroerd blijven liggen».. Ziezoo, nu heb ik mijn twee glazen gedronken. Ik zal naar de zitkamer gaan en Mary over reden voor mij te zingen, en jullie jonge kerels kunt naar hartelust roo- ken. Geef mij je arm, Gerald." „Ik denk niet, dat wij lang zullen •DEH SOETEM l NVAL: SEDERT 1S2.»' kaansch officier, lid van de neutrale enquête-commissie in Mandsjoerije, door Japansche militairen gearres teerd is. Hij begaf zich met drie Chi neesche spoorweg-beambten op een locomotief naar een stafion, dat de Japanners kort te voren bezet had den. De commandeerende Japansche officier motiveerde de arrestie met de verklaring, dat de Amerikaan en de Chineezen, indien zij weer naar de Chineesche troepen terugkeerden, de strategische positie van de Japanners zouden kunnen verraden. Finland's drankverbod. Hoewel Donderdagmiddag pas de stemcijfers uit een gedeelte van het land bekend waren, bestaat er een twijfel over, dat het Finsche volk zich tegen het alcoholverbod heeft uitge sproken. De laatste cijfers waren 82.300 vóór opheffiilg van het verbod, 20.000 voor handhaving en 950 voor gedeeltelijke opheffing, d.w.z. voor lichte wijnen. Visscherij en crisis. De visscherij te Boulogne maakt een moeilijken tijd door. Tal van visschers- booten zijn er opgelegd, omdat het be drijf niet meer winstgevend was te maken. Het haring-seizoen is bijzon der slecht geweest en een maand vroe ger geëindigd dan anders, omdat de visch aan den afslag geen behoorlij ken prijs meer maakte. Te Boulogne heeft zich het volgende voorgedaan. De schepen keerden uit zee terug met een ongewoon overvloedige vangst aan wijting. Het onmiddellijke gevolg was, dat de prijzen zoozeer daalden zij schommelden tusschen 4 en 10 frank de 25 kilo dat verscheidene reeders er de voorkeur aan gaven de visch te vernietigen. Volgens „Belga" zijn er zoo aldus Maandag ongeveer 20 ton kostelijke visch weer in zee geworpen. Adolph Burgerhout De heer H. Adolph Burgerhout, di recteur van Burgerhouts's Machinefa briek en Scheepswerk en stichter van de vliegtuigfabriek „Aviolanda" te Pa- pendrecht, is Zondag te Wassenaar op 45-jarigen leeftijd overleden. Dr. H. M. Hirschfeld. Hef „Hbld." meldt, dat dezer da gen de benoeming zal afkomen van dr. H. M. Hirschfeld tot directeur generaal van de afdeeling Handel en Nijverheid van het nieuwe departe ment voor Economische Zaken en Landbouw. Dr. H. M. Hirschfeld, die 35 jaar oud is, heeft in de economie gestu deerd aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam. Hij is chef van de economisch-sta- tistische afdeeling aan het hoofdkan toor van de Javasche Bank te Ba tavia en op het oogenblik met ver lof hier te lande. Minister Deckers naar Indië. De Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, is voornemens naar blijven, indien u het niet kwalijk neemt, papa," zeide Gerald, terwijl hij opstond. „Het is Christopher's eerste aviond in Monte Carlo, en ik wil hem alles laten zien. Kom mee, oude jongen, en neem afscheid," voeg de hij er bij, zich tot zijn vriend wen dend. Lord Hinterleys knikte, terwijl hij leunde op zijn stok met ivoren knop. „Jullie jonge mannen hebt tegen woordig vreemde manieren om je geld te verliezen," merkte hij op. „Verderfelijke plaatsen, die casino's geen ventilatie, bedorven atmos feer, de lucht bezwangerd met odeurs en tabaksrook, en om het zacht uit te drukken, een heel twijfelachtig ge zelschap^ Maar als ik zoo jong was als jullie, zou ik daar waarschijnlijk ook niet om geven. Heb je iets gewonnen met die twee renpaarden, die je van Loxley hebt gekocht, Gerald? Een er van, dacht ik, was wel goed voor wed rennen met hindernissen in de pro vincie," Vader en zoon waren voor het oogenblik verdiept in een onderwerp, waarin ze beiden belang stelden. Lady Mary maakte plaats voor Christopher naast haar. Zij was niet zoo knap van uiterlijk als haar broeder, maar haar tint was uitstekend, haar gelaatstrek- Ned.-Indië te gaan, ten einde aldaar de instellingen der Kon. Marine te bezoeken. Z. E. hoopt zich den 8sten Januari a.s. te Marseille op de „Siba- jak" van den Rotterdamschen Lloyd in te schepen en begin Maart in Ne derland terug te keeren. De aardappelmeel-indusfrie. Verschenen is het voorloopig ver slag over het wetsontwerp betreffen de de uitkeering ten behoeve van de aardappelmeel-industrie in de veen koloniën. Over deze aanvrage sprak men alge meen zijn voldoening uit, omdat daar uit duidelijk blijkt, dat de regeering ernstig er naar streeft, de bewoners der zoozeer getroffen streken in het noordoosten van ons land zooveel mo gelijk tegemoet te komen. Hiermede wilde men piet verklaren, dat de ge boden steun afdoende zou zijn, im mers, de toestand wordt van dag tot dag ongunstiger, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat het bedrag, hetwelk men thans ten behoeve van de aard appelmeel-industrie denkt aan te wen den, geheel önvoldoende zal blijken. Duitsch geschut vervaardigd? De heer Albarda heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevraagd: Heeft de regeering kennisgenomen van het gerucht, onlangs in Frankrijk door den heer Franklin-Bouillon in een redevoering verbreid, dat in Ne derland 1200 stukken zwaar geschut zouden zijn vervaardigd, bestemd voor Duitschland? Heeft de regeering ook kennisgeno men van de bewering, volgens welke een medewerker van een groot Fransch bankiershuis bij zijn verblijf in Nederland zou hebben vernomen dat hier te lande ter voldoening aan Duitsche opdrachten granaten voor zwaar geschut worden vervaardigd, voor welke bestellingen de betalingen vlot geschieden en waarvan de Ne derlandsche fabrikanten zouden heb ben verklaard, dat hunne ondernemin gen haar bestaan voor een belangrijk deel aan die bestellingen danken? Is de regeering bereid mede te dee- len, wat zij omtrent de juistheid van de in de beide vorige vragen ver melde geruchten kan verklaren? Rotterdams bc.groofing. B. en W- van Rotterdam noemen in hun memorie van antwoord o.a. de vol gende maatregelen: een verhoogïng van het tarief van de straatbelasting met 50 pet, waardoor naar raming bijna één millioen gulden meer ont vangen zal worden; voorts aan een pro gressieve verhooging van 15 tot 25 opcenten op de personeele belasting, welke ongeveer f500.000 aan meerdere inkomsten zal opbrengen; ten slotte hebben B. en W. besloten ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden van het personeel voorstellen bij het georga niseerd overleg aanhangig te maken, die neerkomen op een vermindering van het totaalbedrag aan Joonen en salarissen met ongeveer 3 pet. Indische tentoonstelling? B. en W. van 's Gravenhage vragen den raad een crediet van f15.000 om het mogelijk te maken, dat een com binatie het Ned. Paviljoen uit Parijs te 's Gravenhage weder opbouwt om daar een Indische tentoonstelling te houden. Reeds heden zou dit punt in den raad behandeld worden. ken onberispelijk, haar oogen hel der en gewoonlijk vriendelijk, Zij maakte een goed figuur te paard, haar bedrevenheid in golf- en tennisspelen was boven het middelmatige. Het was niet uit gebrek aan aanzoe ken, dat zij op drie en twintigjarigen leeftijd nog ongehuwd was, „Moef je al zoo spoedig weer weg gaan op je eersten avond?" vroeg zij verwijtend, „Niet voor zoover het mij betreft, verzekerde hij haar. „Ik zou liever hier blijven luisteren naar je zingen. Het is Gerald, die er naar snakt zijn geld te verliezen." Zij trok een leelijk gezicht. „Iedereen gaat 's avonds naar het Casino of de Speelclub," zeide zij, ,.en den eersten tijd is het ook heel amu sant. Ik hoop, dat je er niet al jettijd zult doorbrengen. Wanneer zullen wij golfspelen?" „Morgen middag?" stelde hij voor. Zij knikte. „Ik zal vader overhalen op de club met mij te lunchen," zeide zij. „Ter stond daarna kunnen wij spelen, als je dat goed is. Zeg mij eens, heb je in den laatsten tijd belangrijke pro cessen gehad? Ik heb gezien, dat je dat proces wegens laster, waarvan je wonnen." mij vertelde, voor je cliënt hebt ge- De vliegramp. De directie van de K. L. M. deelt het volgende mede: Nadat wij op 24 December een uittreksel hadden ge geven van de voornaamste gevolgtrek kingen waartoe de chef van den tech- nischen dienst bij het onderzoek van de overblijfselen van het vliegtuig de „Ooievaar" te Bangkok was gekomen, zien wij ons thans genoodzaakt (naar aanleiding van de vele onjuiste be richten, welke uit de Indische bladen in de Nederlandsche pers zijn overge nomen) om af te wijken van ons aan vankelijk voornemen geen mededee- lingen meer te doen voordat het of- ficieele rapport is gepubliceerd, om nogmaals uitdrukkelijk te verklaren, dat de oorzaak van de ramp niet in overbelasting moet worden gezocht. Zoover thans bekend, wijzen .alle ge gevens er op, dat de aanleiding tot het ongeluk gezocht moet worden in een openstaand of opengaand nood- luik. De K. L. M. zal na inzage van het officieele rapport verdere mede- deelingen aan de pers doen. De commissie, welke door de Sia- meesche regeering was benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ramp welke de „Ooievaar" te Bang kok overkwam, heeft rapport uitge bracht. De commissie is van oordeel dat de factoren, welke beletten dat de vliegmachine op juiste wijze van den grond loskwam, waren: 1. het noodluik stond open, 2. de machine was niet op de juiste wijze in goeden staat gebracht. De ma chine was uitgerust met een stabilisa tor en deze werd na het ongeluk in neutralen stand gevonden. De machine was zwaar beladen, doch niet overbelast. Het terreinpersoneel heeft voor de start de aandacht der piloten geves tigd op het feit, dat het noodluifc openstond. Dit luik had afmetingen van 90 bij 50 centimeter. De benzine-prijs. De benzine-prijs is met ingang van 1 Januari verhoogd en door de Shell vastgesteld op f 14 per 100 liter in bussen van 10 liter, en f 13 per 100 liter aan de benzinepomp. Vier gevallen van fraude. Er zijn in Ned.-Indië vier gevallen van fraude geconstateerd. Uit Kota Winangoen werd gemeld, dat de waar nemend beheerder van het Pandhuis met de geheele kas, welke tienduizend gulden bevatte, gevlucht was. Hij werd in den loop van den dag gearresteerd, en had toen nog slechts zevenhonderd gulden over. Een tweede bericht uit Bangkinang, Sum. Westkust, meldt, dat een opzichter feesten organiseer de en de kosten daarvan déclareerde als arbeidsloon. Een derde bericht komt uit Tjïandjoer, waar een bekend Chineesch manufacturenhandelaar vijf tig duizend gulden van de gelden der firma bleek te hebben verdobbeld. Hij werd gearresteerd, toen hij juist be zig was door een nieuwe dobbelpartij het geld terug te winnen. Een vierde kleine fraude werd eveneens uit Tji- andjoer gemeld, en vond plaats bij het gemengd electrïciteitsbedrijf Ban doeng en Omstreken, welke echter tij dig door de inspectie werd ontdekt. Zij praatten een poos lang heel le vendige Lady Mary was schrander en geestig en had een ongewoon scherp verstand. Gedurende een pauze in hun gesprek keek Lord Hinterleys door zijn met een hoornen rand omgeven bril de kamer door. „Je vriend schijnt goed op te schie ten met Mary," merkte hij op. „Zij zijn altijd vrienden geweest," Gerald toe. „Hij heeft een goeden naam als ad vocaat, nietwaar?" „Uitstekend. Men zegt, dat hij ze ker een van onze jongste K. C.'s (Kings Counsel is raadsheer) zal wor den." „Ik heb zijn vader gekend," zeide Lord Hinterleys nadenkend. „Hij was met mij te Eton. Een goede familie, maar niet erg vermogend." „Christopher is niet bemiddeld," gaf Gerald toe. „Men kan als advocaat de eerste jaren geen fortuin verwer ven." Lord Hinterleys bleef eenige oogen- blikken zwijgen. „Mary bezit de honderd duizend pond van haar tante," zeide hij einde lijk. „Zij is heel moeilijk te voldoen, wat een huwelijk betreft. Maar zij weet, wat zij wil. Ik zou er niets tegen hebben." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1