GOBSGHB COURANT Stillen de hoest Maken los BIJVOEGSEL Onze Leestafel. p po ViDcieoleu Ws VAN DE NIEUWJAARSNUMMER. NECROLOGIE. Wie in 1931 overleden. Provincie. J. W. Perrels, Veere, gemeente veldwachter. C. Koert, oud-burgemeester van Wolphaartsdïjk. Dr. J. W. Jenny Weyerman, Parima- ribo. D. Joziasse, 's Gravenpolder, wet houder en lid Prov. Staten, Jacob Zegers, Kapelle, wethouder dier gemeente. Ds. J. van 't Hooft, Haarlem, oud predikant te Nisse, enz. Binnenland. Oud-luitenant-generaal W. G. F. Snijders, Den Haag, oud-inspecteur der infanterie. Prof. dr. M. W. Beijerinck, Gorssel, botanicus. Eduard Jacobs, Laren, beeldhouwer. J. J. G. baron Van Voorst totl Voorst Arnhem, oud-voorzitter Eerste Ka mer. Anna Pavlova, Den Haag, Russisch danseres. Mr. M. Savelberg, Den Haag, vice- president van den Hoogen Raad. N. Vaz Dias, Den Haag, directeur Ned. Corresp. Bur. voor Dagbladen. Dirk Schafer, Amsterdam, pianist. F. de Bas, Den Haag, directeur Krijgskundig Archief. Generaal-majoor W. J. H. de Veer, Brussel, chef van de Nederl. officieren in Albanië in 1914. Leo Lauer, Zandvoort, bekend sportjournalist. Alex Faassen, 's Gravenhage, bekend tooneelspeler. J. H. de Waal Malefijt, Katwijk, oud minister. Johan de Meester Sr-, Den Haag, romanschrijver. Prof. mr. M. W. F. Treub, Den Haag, oud-minister van Financiën. W. F. Pop, Voorburg, oud-minister van Oorlog. Louis Chrispijn, Amsterdam, too neelspeler. Jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, Hilversum, oud dir.-gen. Staatsspoor wegen. I. G. J. Kakebeeke, Den Haag, raad adviseur van Landbouw. Dr. H. Blink, Den Haag, oud-hoog leeraar Landbouwhoogeschool Wage- ningen. J. P. H. Wesselink, Den Haag, oud burgemeester van Goes, enz. Evert Cornells, dir. Ütrechtsch Ste delijk Orkest. Prof. mr. D. F. D. Fabius, oud-hoog leeraar Vrije Universiteit, lid Raad van State. Ds. J. C Schuller, Den Haag, oud predikant van Goes. C. J. Kievit, Wassenaar, bekend kin derboekenschrijver. Ds. J. P. van Melle, Den Haag, ge boren in Zeeland. Dr. Ch. M. van Deventer, Amster dam, oud-leeraar te Goes. Jan C. de Vos, Den Haag, bekend tooneelspeler. Buitenland. J. J. C Joffre, Parijs, oud Fransch opperbevelhebber. Hermann Müller, Berlijn, oud-rijks kanselier van Duitschland. Fallières, Parijs, oud-president Fransche republiek. Thomas Alva Edison, Amerika, be kend uitvinder. Arthur Schnitzler, Weenen, letter kundige. A. J. Cook, secr. Engelsche mijn werkersfederatie. Hall Caine, bekende Engelsche schrijver. Nathan Söderblom, Stockholm, ver wierf in 1930 den nobelprijs voor den vrede. Lya de Putte, New-York, beroemde filmster. Arnoldo Mussolini, Milaan, hoofd redacteur van de „Popoio d'Italia. MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 cl. Bij Apoth. en Drogijte» WONDEN BIJ HET VEE EN HUN BEHANDELING. Dr. W. C. VAN ROSMALEN. H In het vorige artikel zagen wij hoe afbinden van een wond de dieren vaak voor doodbloeden kan behoeden. Zit de wond echter op het lichaam of in de dikke spieren aan het bo veneinde van de ledematen, dan zal deze methode ons echter in de steek laten en zullen wij moeten probeeren de dieren op andere wijze te helpen. Men kan dit op. verschillende wij- opdat «puar deze c doeltreffende eventueel zen pogen. Zien we in de wonde op een bepaalde plaats een bloedvat spui ten, dan kunnen wij probeeren om dit door drukken op de wondranden zoo veel mogelijk dicht te drukken. Ligt het vat niet te diep en is het niet te dik, dan zal dat in vele gevallen wel gelukken. Is het echter groot of door een dikke spierlaag bedekt, dan zal de druk die we op deze wijze er op kun nen uitoefenen, meestal wel niet groot genoeg blijken te zijn om de bloeding te doen ophouden. Het beste zal dan wel zijn om de wondranden zooveel mogelijk dicht te drukken en het geheel te bedekken met een opgevouwen schoon laken, terwijl men dan door het omsnoeren van singels kan probeeren de wond eenigs zins dicht te drukken. Zijn de ver' scheurde bloedvaten niet te groot, dan zal het ons in een aantal gevallen wel gelukken de bloeding eenigszins te beperken. Het bloed gaat namelijk in de wonde stollen en oefent, doordat deze stolsels door het stijf omgesnoerde verband niet weg kunnen, een zekere druk uit op de bloedvaten. Daarbij komt nog dat ieder doorgesneden vat van nature een neiging heeft om zich te sluiten. Bij een verscheuring van groote bloedvaten zal deze methode echter niet voldoende zijn om het dier te redden en zal alleen een spoedig des kundig ingrijpen uitkomst kunnen brengen. Verder willen wij hier nog even wij zen op de verkeerde meening, die ve len hebben, dat bij het verbinden van wonden altijd carbol of dergelijke ont smettende middelen gebruikt moeten worden. Niet alleen dat men ze ge woonlijk veel te sterk neemt, maar ook al zijn ze dat niet, dan oefenen zij toch dikwijls op de wonde een geheel verkeerde werking uit. Zeker zij dooden voor een groot deel wel de gevaarlijke stoffen die er eventueel ingekomen zijn, maar daarbij ook het nog levende weefsel, dat bij de ge nezing van de wond een groote rol moet spelen. Door deze vernieling wordt het genezingsproces dan ook vaak juist belangrijk vertraagd. Beperk U dus bij het verbinden van wonden uitsluitend tot het gebruik van schoon katoen of linnen en laat de beoordeeling omtrent het gebruik van het een of ander ontsmettingsmiddel aan Uw veearts over. Een ander soort van wonden, die wat de gevolgen betreft vaak nog veel gevaarlijker is dan die welke hevig hloeden, zijn kleine vaak onbeduidend lijkende verwondingen of steekwond jes. Hier schuilt het gevaar niet zoo zeer in de wond zelf, want vaak bloe den zij bijna niet, maar wel in de prachtige gelegenheid die ze aan be paalde soorten van bacteriën bieden om er zich in te ontwikkelen. Tot deze bacteriën behooren na tuurlijk in de eerste plaats de zoo genaamde etterbacteriën. Deze vor men dan vaak ernstige ontstekings processen, waarbij soms het leven van het dier gemoeid is. Er zijn echter nog andere soorten van bacteriën, welke in dit opzicht nog veel gevaarlijker zijn en vooral bij het paard onvermijdelijk de dood van het dier tengevolge hebben. Het zijn de zoogenaamde tetanusbacillen die een aandoening veroorzaken, wel ke meestal „klem" genoemd wordt, onder welke naam zij voor de meeste van onze lezers wel geen onbekende zal zijn. De bacteriën gaan zich vooral in kleine wondjes, welke bijna niet gebloed hebben, ontwikkelen. Ze schei den daarbij vergiften af welke een kramptoestand van de verschillende spieren van het lichaam veroorzaken. Genezing hiervan is in den regel uit gesloten en alleen wanneer zeer spoe dig na de verwonding een beschuttend serum ingespoten wordt, is de ziekte te voorkomen. Deze tetanusbacil of beter gezegd de vorm waaruit ze groeien kunnen de zoogenaamde tetanussporen, komen overal in de grond voor. Daarom zijn verwondingen waarin aarde gekomen is en dat is bij onze huisdieren haast altijd het geval, juist zeer te vreezen met het oog op het mogelijk optreden van klem vooral als de wonden diep zijn en weinig bloeden. Zooals we reeds vermelden is het paard zeer gevoelig voor deze ziekte en ze kan daarbij uitgaan van een wondje zoo klein, dat men het over het hoofd gezien heeft. Vooral strijk wondjes staan in dit opzicht in een kwade reuk, zoodat directe behande ling hiervan noodzakelijk is. Penseel ze met 10 pet jodium-tinctuur, een geneesmiddel, waaraan uw veearts u kan helpen. Dit zal de eventueel bin nengedrongen bacteriën zeker dooden en de wond voldoende ontsmetten. Vat echter vooral bij paarden, de kleine verwondingen niet te licht op, want wij kunnen u niet genoeg op het hart drukken, dat juist in de oogen- schijnlijk onbeteekenende wondjes vaak meer gevaar schuilt dan in die waarbij de bloedplas de omstanders in ontzetting brengt. Laat ze ten spoe digste door uw veearts behandelen, wond van lijlce deze door het aanwenden van e ontsmettingsmiddelen en of hnfr, ®r openleggen van de erum het°°rf hoedend inspuiten oomplicatie's kan6" va,n gevaar- /xt kan voorkomen. (Nadruk verboden). HET GEBOORTECIJFER. Geen kerk is in staat geweest de geboorte beperking tegen te houden. II. Merkwaardig is dan in de eerste plaats, dat de percentsgewijze daling van het geboortecijfer geen verband houdt met godsdienstige gezindheid, daar zij in alle categorieën ongeveer even sterk is, ja in die van de kerk loozen, vereenigd met de Joden (van wege het relatief kleine aantal hier van), nog geringer is dan in die van de Nederlandsch Hervormden. Stelt men namelijk het aantal kinderen der in de periode 1879—1893 gesloten hu welijken op 100 pet., dan is in de van 19191928 gesloten huwelijken hef aantal kinderen bij de Nederlandsch Hervormden teruggeloopen tot 23.6 pet, bij de Calvinisten (gereformeer den) tot 30.6 pet., bij de Roomsch-Ka- tholieken tot 30.2 pet., bij de niet- godsdienstigen plus de Joden tot 30.9 pet, bij de gemengde huwelijken van een prot. vader en een r.k. moeder tot 27.8 pet, bij de gemengde huwe lijken van een r.k. vader en een prot. moeder tot 23.4 pet, en bij de andere gemengde huwelijken tot 29.5 pet De schrijver wijst er dan ook op dat de geestelijkheid met betrekking tot de grootte van het gezin haar macht heeft verloren. Dit neemt niet weg, dat waar voor heen het kindertal in de Calvinisti sche en Roomsch-Katholieke gezinnen reeds grooter was dan in andere, dat aantal, ondanks de percentsgewijze even groote daling, ook nu nog groo ter is. In de Nederlandsche Hervormde ge zinnen (overigens nogal een gemeng de groep, wat godsdienstige overtui ging betreft) bedroeg op 100 gezinnen der in 1879—1893 gesloten huwelij ken het aantal kinderen 622, der in 1919—1928 door Ned. Hervormden ge sloten huwelijken slechts 147; bij de Calvinisten waren deze getallen on- dersch. 684 en 209; bij de Roomsch Katholieken 597 en 180; bij de Joden 372 in de huwelijksperiode 1894-1903, 130 in de huwelijksperiode 1919-1928, bij de nïet-godsdienstigen 301 in de huwelijksperiode 1904-1913, 163 in de huwelijksperiode 1919-1928. De Calvinisten hebben dus nog het grootste aantal kinderen. DeRoomsch- Katholieken komen op de tweede plaats, behalve in de huwelijksperiode 1879-1893, toen de Nederl. Hervorm den en de gemengde huwelijken van een r.k. vader en een prot. moeder nog meer kinderen telden. De Joden hebben betrekkelijk weinig kinderen (130 op 100 gezinnen in de huwe lijksperiode 1919-1928), minder dan de nïet-godsdienstigen (163) en zelfs min der dan de Nederl. Hervormden (147), zooals reeds uit de hïervoren ver melde cijfers gebleken is. Bij de r.k. heeft in de huwelijks periode 1919-1928 het grootste per centage (24.46) der gezinnen 3 kinde- (23.88 pet. 2 kinderen); bij de Calvi nisten het grootste percentage (24.90) slechts 1 kind (24.24 pet. 2 kinderen en 14.87 pet. 3 kinderen); bij de Ne derl. Hervormden het grootste per centage (33.83) 1 kind (25.64 pet. 2 kinderen). In gemengde huwelijken van een r.k. vader of een r.k. moeder zijn de kinderen steeds minder als r.k. inge schreven; steeds minder ook als prot. bij gemengde huwelijken van een pro testant. Gedwongen huwelijken wegens voorafgaande zwangerschap zijn in aantal afgenomen, behalve bij de on geschoolde arbeiders. Een groot ge deelte der gemengde huwelijken is gesloten wegens voorafgaande zwan gerschap of de geboorte van een kind. Wat de verdeeling in beroepen be treft, ambtenaren hebben in de hu welijksperiode 1919-1928 de minste kinderen (125 op de 100 gezinnen), dan volgt de kleine middenstand met 136, voorts de Nieuw-Malthusianen (die bij de beroepen zijn onderge bracht, zooals gezegd) met 139, de geoefende arbeiders met 146, de in tellectueelen met 147, de geschoolde arbeiders en met hen gelijkgestelden met 148 en ten slotte de ongeschool de arbeiders met 173. Neemt men ook de vóór 1919 ge sloten huwelijken in de rekening op, dan is de volgorde anders. Wel heb ben dan weer de ambtenaren de min ste kinderen, n.l. 228 op de 100 ge zinnen, doch dan volgen op de twee de plaats de ambtenaren met 249, voorts de geschoolden met 280, de ge- oefenden met 318, de kleine midden stand met 328 en de ongeschoolden met 373. De Nieuw-Malthusianen heb ben een nog lager cijfer dan de amb tenaren, n.l. 170 doch ongeveer 95 pet van hun huwelijken was in de laatste 10 jaren gesloten. (Wordt vervolgd). Een boek dat om zijn vele aardige verhaaltjes zeer geschikt is om kleu ters uit voor te lezen. Sneeuwwitje en Roodkapje; De ze ven varkens van boer Lambert; De groote schipbreuk; Oproer in het cir cus; De avonturen van snorgraag; Betje heeft ruzie met flierenfluiter; en vele anderen vormen den inhoud van dit sprookjesboek bij uitstek. De vele geestige illustraties werden verzorgd door Wam. Heskes. „Het Wonder in de Geneeskunde", door Erwin LiekDanzig, vertaling van Dr. W. Schuurman-Stekhoven. Uitgave J. Bijleveld Utrecht. Met de volle kracht en de volle be- toovering van zijn rijke persoonlijk end 1 k in het moeilijke baarlylt/cnezmgUUrÜJke W°nder' g^kken'^^, die aan- nissen, vindt in a-t fns geheim- oogst aan kenms d b^kxeen rij'ke die hem tot nadenk ^kteTTSS een indruk van den inhoud te geven laten wij hier de titels der verschillen de hoofdstukken volgen. sLevens Wonder; De plaats van den arts in het ziekteproces; Uit de geschiedenis der geneeskunde; Onbe voegde wonderdokter; Een poging tot verklaring; Het wonder in de mo derne geneeskunde; Slotbeschouwing. Een buitengewoon spannend boek met een ruimte van gezichtskring, die men tegenwoordig weinig tegenkomt „Jaap uit de zesde klas", door C. Goudriaan. Uitg. Gebrs. Kluitman Alkmaar. Dit boek behandelt het verhaal van een jongen met een zeer muzikalen aanleg, die echter ten gevolge van de armoede zijner ouders geen opleiding kan krij gen. Als hij toevallig op het strand is terwijl het dochtertje van een violist 'zich te ver in zee waagt en, hij |haar!dan redt, komt er een groote verandering in zijn leven. Uit dankbaarheid geeft de violist den jongen een prachtige viool en de noodige lessen om zijn ta lent verder te ontwikkelen. Een goed boek voor jongens zoo wel als meisjes van 10 tot 14 jaar. Het is zeer goed door Pol Dom geïllus treerd. „Hef meezennest in de Alpen", door Rein Valkhof. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Wij maken in dit jongensboek ken nis met de familie Uterwaal-Mees, be staande uit moeder en haar vier kin deren Bob, Harry, Koen en'Noortje. Harry, de ernstige zorgende jongen, vindt een mogelijkheid om hun huis in Bergen te verhuren om op die ma nier de zomervacantie in een chalet in Fransch-Zwitserland te kunnen doorbrengen. Op een verrukkelijke komische wijze is de verhuurpartij der „riante villa" in het bosch verteld. De familie gaat spoedig op reis vergezeld van den besten vriend van de Meezen, Hans Stalling. Zij genieten dadelijk ten volle van de primitieve maar genoeglijke ge woonten van een Zwitsersche boeren woning. Na een heerlijken tijd wordt de moe der door bijzondere omstandigheden gedwongen naar Holland terug te kee- ren. Maar de Meezen zijn vol goeden moed en zetten de zaak op den zelfden voet voort. Moeder kan gerust heen gaan dank zij de toegezegde hulp die Oom Kees uit het bevriende chalet „Tchi-Mé" heeft toegezegd. De avonturen en het verrassende slot willen wij geheim houden. Dit zij er echter aan toegevoegd, dat dit boek van Reinier Valkhof, evenals zijn vorige boeken, zijn weg zal vinden in ieder jongenshart. Jan Lutz zorgde voor goed aanpassende illustraties. „Het leven van Michiel Adriaansz. de Ruyter", door J. Sfamperius. Uitg. Gebrs. Kluitman Alkmaar. De Ruijter is een van de grootste figuren uit de geschiedenis onzer zee helden en zeker aan ieder bekend. En ongetwijfeld zal dit boek door velen gelezen worden en de belangstelling niet alleen van kinderen van 10 tot 14 jaar, maar ook van ouderen wekken. J. Stamperius geeft een onopgesmukt eerlijk verhaal. Het boek begint bij de historische gebeurtenis van den Vlissïngschen jon gen die in den toren klom omj zijn ver volgers te ontkomen en besluit hij zijn roemrijk einde. Pol. Dom zorgde als steeds voor goede illustraties. „Jan Pieterszoon Coen", door J. C. Kramer. Uitg. Gebrs. Kluitman Alkmaar. Het leven van Jan Pietersz. Goen is niet zoo algemeen bekend als dat van Michiel de Ruyter, toch levert het stof genoeg voor een spannend jon gensboek. Het zal zeker met veel ge noegen door jongens van 10 tot 14 jaar gelezen worden. Op een pakkende wij ze heeft de schrijver den strijd op Java weten te schetsen en ongetwijfeld hou den wij een vereering over voor den sympathieken held. Voor goede illustraties zorgde Pol. Dom. „Uit de kast van kabouter Kundaf", door A. D. Hildebrand. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Een goede oude wijze kabouter heeft den schrijver van dit geestige vertel selboek geïnspireerd. Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen a 25, 45 en 65 ets. Bovengenoemde Boeken zijn verkrijgbaar bij de firma P- A. H. PIETERMAN - GOES. ftjgemeene Boekhandel, Tel, na. 50. Invoerrecht benzine. De Inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijm-en te Hansweert deelt belanghebbenden de, dat -de tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht pjp benzine op 1 Januari 1932 in werking zal treden. Volgens de daarin opgenomen be palingen zal o.m. het bijzonder in voerrecht worden nagevorderd van alle benzine welke op 1 Januari 1932 in het vrije verkeer -f» .een opslag plaats voorhanden is, alsmede van de hoeveelheden b- azine, die met ingang van dien dag in vervoer zijn naar een opslagplaats in het vrije verkeer. Van deze navordering zijn uitgezonderd de voorraden benzine, die per opslag plaats met inbegrip van de hoeveelhe den benzine, die met ingang van 1 Januari 1932 naar die opslagplaats in vervoer zijn, niet grooter zijn dan 200 K.G., overeenkomende met 278 liter. Door dit laatste wordt aan de bepalingen der Hinderwet en politie verordening niet te kort gedaan. Voor raden grooter dan 200 K.G. zijn voor de volle hoeveelheid aan navor dering onderworpen. Het bijzonder in voerrecht bedraagt f 6,per 100 K.G. De aangifte moet schriftelijk ge schieden op 2 Januari 1932 ten kan tore van den Ontvanger der directe belastingen, onder wiens kantoor be langhebbende woont Zij moet onder teekend zijn en moet bevatten: a. naam en woonplaats van den aangever; b. nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen, waar de benzine zich bevindt; x. c. de hoeveelheid benzine, die op iedere plaats aanwezig is; d. den juisten stand van de tel werken van benzinepompen met on- dergrondsche tanks, bij den aanvang van den eersten Januari 1932. Belanghebbende wordt schriftelijk in kennis gesteld met het te Betalen be drag, welk bedrag uiterlijk op 15 Fe bruari 1932, ten kantore van den Ont- vanger moet worden voldaan. J Overtreding der wet, hetzij door geen aangifte te doen, hetzij door den voorraad te laag aan te geven, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijfmaal het bijzonder invoer recht van de niet aangegeven of te weinig aangegeven benzine, onvermin derd de strafbepalingen gesteld we gens overtreding der Hinderwet of politieverordening. Verdere inlichtingen worden ver strekt ten kantore van de Ontvangers. PLAATSELIJK NIEUWS. BORSSELE. Ds. J. Elenbaas is beroepen bij d- Ned. Herv. Kerk te Someren. OVEZAND. In deze gemeente wordt een crisis comité opgericht, waaraan de volgen de heeren hun medewerking hebben toegezegd: L. W. B. A. Muider, bur gemeester, L. N. de Jonge, gemeente secretaris, pastoor Willems, Ds. Dijk stra, A. v. Steenbergen, P. J. v. d. Slikke, Jac. Stokx, A. van Loenhoud, A. v. 't Westeinde, Joh. Priem Cz. en M. v. 't Westeinde. In het begin van 1932 zal een vergadering worden ge houden, waarin de werkzaamheden on derling zullen worden ger.gL"J K. W. U.-PRIJS 31/2 C bruik van onze nachtstr» ten. Vraagt inlichtingen. 1 DERMAN, Goes, Telef. 1? SCHORE. Het college van kerkvó^. tabelen der Ned. Herv. heeft afwijzend beschikt zoek van het gemeentebe-f"- grond van de oude beg) Vlake beschikbaar te st? deeltelijke demping van dei. put aldaar. YERSEKE. Woensdagavond te ongeveer 7 uur had men bij het bijvullen der motor met benzine bij de firma J. J. van der Peijl, het ongeluk dat de benzine vlam vatte. De hevige vlammen de den veel 'menschen samenstroomen. Het actieve personeel der drukkerij gelukte het met hulp van anderen de vlammen te dooven. Een ramp, werd zoodoende voorkomen.

Goessche Courant | 1932 | | pagina 3