Damestasschen. Moderne De Kleine Bazar De weg tot geluk N° 1 Nieuw jaarsnuminer"* 1952 119® Jaargang. Hf dit nummer be- toorteen bijvoegsel. A. C. VAN DER REST, J 5«J ABONNEMENT 'rijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, fzonderlijke nummers 5 cent /erschijnt Maandag-, Woensdag- sa Vrijdagavond. GOESCHE i COIIRMT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goescbe Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. HET OUDE JAAR. Een terugblik. Nog enkele uren en 1931 is achter en rugen slechts zeer weinigen ïllen met dankbaarheid aan het oude aar terug denken. Want 1931 is wel jen bij uitstek ongunstig jaar geweest ;n al heeft men mogelijk in eigen ge '.in of familie de m leilijke tijden niet :e zwaar gevoeld, .an kan toch het leed van zoovele anderen ons niet onbekommerd laten. En toch zou het droevigst nog zijn jls de huidige toestand tot een vrij wel algemeene moedeloosheid leidde. Meer dan ooit geldt hier „moed ver- Tloren, al verloren". Slechts gewapend net het vertrouwen, dat de mensch- icid ook deze depressie zal weten te verwinnen, en den vasten wil, de liddelen tot verbetering te vinden ■n die krachtig toe te passen, kan <n de malaise een einde maken. Dat vooral de liefde hierbij leids- rouw moge zijn. Velen kunnen slechts .eel weinig doen, doch als elk, ge dragen door de liefde, het zijne doet Jan wordt een macht in werking ge teld, die elke moeilijkheid zal over winnen. Gaan we zoo 1932 in, met een op ericht, koel hoofd en een warm klop end hart! Hieronder nog een meer gedetail- eerd overzicht Buitenland. We beginnen met het buitenland, omdat 1931 wel bijzonder gekenmerkt werd door omstandigheden, die voor vrijwel de geheele wereld gelijk wa ren. Zeer zeker moet de malaise voor een groot deel aan den wereldoorlog geweten worden,, die eerst de mensch- held tot ontzaggelijke uitgaven noopte en dus verarmde, en daarna aan Duitschland niet te dragen lasten op legde. Gevolg was, dat het Duïtsche leven ontwricht werd, wat weer terug sloeg op bijna alle andere staten. De werkloosheid nam ontzettende afme tingen aan, banken vielen als dorre bladeren, Duitschland stond voor een bankroet en slechts het ingrijpen van president Hoover bracht tijdelijke ver lichting. Wil er echter verder opge bouwd kunnen worden, dan moeten ingrijpender maatregelen getroffen op den grondslag van het vorige week uitgebrachte rapport te Bazel, dat eigenlijk alleen concludeert, dat Duitschland te zware lasten opgelegd zijn, doch daarmede dan ook wel de kern der zaak raakt. De herstel-conferentie en de ont- rapenings-conferentie zullen veel aan ie algemeene verbetering kunnen toe doen. Veel opzien trok ook de val van et Engelsche Pond en de Engelsche egeeringscrisis, die de voormannen ler arbeiderspartij in „nationalisten" veranderde. Eveneens een gevolg van FEUILLETON door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Zij zei hem dien na, een beetje aar zelend. „Ik zal altijd aan hem denken als Gerald," zeide zij. „Het is een heel mooie naam. Zeg mij, waarom noemde do chauffeur hem milord?" „Omdat hij de oudste zoon van een graaf is en er dus recht op heeft Lord Dombey te worden genoemd." „Hij is dus van adel? Dat verwon dert mij niet. Zoo leek hij mij wel En u, meneer? Mag ik uw naam :ten?" „Mijn naam is Christopher Bent," •telde hij haar „eenvoudig Chris- pher Bent." „Christopher is een heel aardige am," zeide zij, onbewust een beetje minachtend, „maar natuurlijk niet zoo als, Gerald." Zij keek verlangend naar de deur -aar vele menschen in en uit liepen, de malaise was de groei der Duitsche nationaal-socialisten en communisten, die wel een geheel ander doel beoogen maar beiden toch „gouden tijden" be looven. Spanje maakte de malaise opeigen wijze mede en weet de schuld aan koning Alfhons, die met „groot ver lof" gestuurd werd. Zamora is thans president der republiek. Voorts is er nog het conflict tus- schen China en Japan over de Japan- sche rechten in Mandsjoerije, dat wel mettertijd geregeld zal worden, en het geschil tusschen de Engelsche regee ring en de bevolking van Britsch- Indië, dat mogelijk nog ernstige af metingen zal aannemen. Besluiten we met eenige datums, die bijzonder de aandacht vroegen. 8 Jan. Onder leiding van Generaal Balbo maakt eeii eskader Italiaansche vliegtuigen een tocht over den Groo- ten Oceaan. 9 Jan. Bij Gent verongelukt een postvliegtuig van den dienst Brussel - Londen. Piloot en monteur laten het leven. 4 Febr. Te Plymouth verongelukt een watervliegtuig, waarbij negen per sonen om het leven komen. 11 Febr. Te Krakau loopt een D. trein op een sneltrein uit Posen. Er zijn tien dooden en vele gewonden. 20 Febr. Te Weenen wordt een aan slag op den Koning van Albanië ge pleegd. De koning blijft ongedeerd, zijn adjudant werd gedood. 23 Febr. Te Eschweiler vindt een mijnramp plaats, waarbij 29 arbeiders gedood worden. 19 Maart. Drie bekende Italiaan- sche vliegers, w.o. kolonel Maddalena, storten in zee en komen om. Te Ronse komt een personen trein met een goederentrein in bot sing. Twee dooden en negentien ern stig gewonden. 22 Maart. Nabij het station Leigh ton (Engeland) ontspoort de express Londen—Schotland. Er zijn zes doo den en vele gewonden. 25 Maart. Tusschen Sabinow en Ciplan (Polen) stort een locomotief met een goederenwagen van een brug. Drie dooden en zeven gewonden. 15 April. Te Berlijn verbrandt het paleis van Büchner. De schade wordt op 8.000.000 Mark geschat. 29 April. Tusschen Alexandrië en Caïro (Egypte) vliegt een trein in brand. Er zijn ruim zestig dooden. 30 April. Een groote explosie-ramp vindt plaats in een marine-werkplaats te Nitcheroy (Brazilië). Er vallen hon derden dooden. 3 Mei. Te Lindau (Duitschland) slaat een boot om. Tien jongelui ver drinken. 27 Mei. Prof. Piccard stijgt teAugs burg op en bereikt 16.000 M. hoogte. 4 Juni. Te Bordeaux zakt een hang brug in elkaar, waarbij twaalf men schen omkomen. 10 Juni. De onderzeeër „Poseidon' wordt in de Japansche zee geramd en zinkt. Achttien personen komen om. 14 Juni. Bij St. Nazaire verongelukt het stoomschip de „St. Philbert". Meer dan 600 personen verdrinken. 2 Juli. Te Keulen wordt de massa moordenaar Peter Kürten opgehangen. 3 Aug. De onderzeeër „Nautilus" vertrekt naar de Noordpool. Aug. China wordt geteisterd door een overstrooming, die honderddui zenden dooden eischt. 8 Aug. Op den sneltrein Bazel— Frankfort wordt een aanslag gepleegd. 13 Sept. Op den sneltrein Boeda pest—Keulen wordt een aanslag ge en de jonge man naast haar was zich bewust van een zonderling en geheel onverklaarbaar gevoel. Hij benijdde plotseling Gerald zijn onverschillige, maar innemende manieren, zijn knap uiterlijk, zijn luchtige, vriendelijke wijze van spreken. Zelfs deze kleine onderweg opgenomen «wervelinge was reeds door hem betooverd. Christo pher herinnerde zich andere dingen van zijn vriend en zijn gelaat werd ernstig.... Gerald keerde weldra terug met een netgekleede jonge vrouw*. Hij stak Myrtile zijn hand toe en hielp haar uitstappen. „Het is in orde kind," kondigde hij aan. „Annette is een kamermeisje hier, en de nicht van een der huishoud sters, die ik goed ken. Zij zal je naar kamers h ier ir> de buurt brengen, waar men goed voor je zal zorgen. Mor genochtend vroeg zullen Christopher en ik je komen opzoeken." „Mademoiselle zal het daar wel naar haar zin hebben," verklaarde de jonge vrouw. „Het is maar een klein eindje van hier." Myrtile, die nog altijd Christopher's jas aan had, zag er eenigszins pathe tisch uit, zooals ze daar naast Annette op het trottoir stond. „Ik zal u dus hedenavond niet meer Het Oude Jaar gaat van ons scheiden, 's Is haast gedaan. Zoo zijn er in den loop der tijden Zooveel gegaan. Doch zeker waren ze niet alle Zoo zwaar belast, Met armoe, crisis en malaise Hoog opgetast. 3. Misschien is 't einde van de crisis Welhaast in 'f zicht En volgt er op het nacht'lijk duister Weer hoopvol licht De eeuw'ge wisseling der tijden Gaat steeds haar gang, Al duurt de nacht die wij doorworst'len Soms eindloos lang. Het Nieuwe Jaar komt hoopvol binnen, Gelijk een kind. Volgoede hoop, omdat 't leven Nog pas begint Het kijkt niet om naar '31, Dat is voorbij. En '32 vangt weer aan met Een schoone lei. 4. Zoo moge 't Nieuwe Jaar er uitzien Als op deez' plaat, Een lokkend beeld dat straks U allen Te wachten staat Moog' er een tijd van voorspoed volgen Op leed en druk. WIJ wenschen U vanuit dit hoekje Thans veel geluk! pleegd. Vijf-en-twintig dooden. 19 Oct. Te Herningen vindt een mijnramp plaats, waarbij negen doo den vallen. 21 Dec. Een gedeelte van het „Alte Schloss" te Stuttgart verbrand. Drie brandweerlieden komen om. 22 Dec. Een deel van het dak van de Vaticaansche bibliotheek te Rome stort in. Vijf personen worden gedood. Binnenland. De toestand in Nederland was voor een deel gelijk aan die der heele we reld. Groote werkloosheid, springende banken, stopzetting van bedrijven, loonsverlagingen, enz. Toch was er nog veel, dat tot dankbaarheid stem de. Het geld bleef zijn waarde behou den en de regeering nam verschillende maatregelen om verbetering te bren gen. Helaas moest daar ook een in voerbeperking bij zijn. Als één der bevredigende maatre gelen noemen we de tarwe-wet, terwijl ook de steun aan de suikerbieten teelt zooals die thans bepaald is wel verbetering zal brengen. Hieronder eenige datums: 8 Mei. Jhr. mr. B. C. de Jonge wordt benoemd tot Gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië. Te Parijs wordt het Nederland- sche Paviljoen geopend. 28 Juni. Het Nederlandsche Pavil joen wordt geheel door brand ver woest. 1 Aug. Dr. Bendien's kankerproeven wekken de aandacht. zien, monsieur Lord Dombey?" vroeg zij bedeesd. „Van avond niet," lachte hij. „En, monsieur Gerald is wel voldoende voor je, kleine. Morgen zullen wij alles eens bepraten. Wees niet bang je zult niet naar de boerderij terugkee- ren, tenzij je het wenscht." Myrtile bukte zich en bracht met een plotseling, hartstochtelijk gebaar zijn hand aan haar lippen. Toen trok zij Annette voort zonder om te kijken. Gerald lachte een beetje zelfbewust. „Ons dorpsmeisje is wel wat over dreven," merkte hij luchtig op. „Kom mee, Chris. Een coctail terwijl onze kleeren worden uitgepakt. Ik heb naar de Villa getelefoneerd. Wij zijn ver plicht daar eerst te gaan eten, maar later zal ik je het land laten zien, waar de genotzoekers van de_ wereld hun tempel hebben gebouwd." IV. Lady Mary Dombey was een jonge vrouw met een innemend uiterlijk, maar er waren gelegenheden, waarbij zij streng kon kijken. Dit was er een van. „Ik ben nooit verwonderd over iets, dat Gerald doet," vertelde zij Chris topher, die bij het diner naast haar aan tafel zat, „maar ik moet zeggen, 18 Aug. Het nieuwe Nederlandsche Paviljoen te Parijs wordt geopend. 23 Nov. Prinses Juliana installeert te 's Gravenhage het Nationale Crisis- Comité. 14 Dec. In Twente breekt een groote staking uit onder de textielarbeiders. 25 Dec. De Koningin spreekt voor de radio een Kerstgroet uit. 28 Dec. Nederland heeft 8.006.600 inwoners; overschreedt dus in 1931 de 8 millioen. Ernstige ongevallen. Het aantal ongelukken, vooral dat tengevolge van auto- en motorverkeer, was bij tijden ontstellend, en in zeer vele gevallen was dood of levenslange invaliditeit het gevolg. Hieronder slechts enkele meest treffende onge lukken: 24 Jan. Op den Rijn bij Xantenl 'zinkt de sleepboot Frans uit Dordrecht, waar bij de vier opvarenden het leven laten. 26 Jan. Op het hoofdstation te Gro ningen rijdt een personentrein op een goederentrein. Drie dooden en zes ge wonden. 14 Febr. Op den overweg bij Blerïk rijdt een trein op een autobus. Vijf personen worden gedood en velen ge wond. De wachteres had verzuimd de boomen te sluiten. 17 Febr. Op den onbewaakten over weg bij Waterhuizen wordt een auto door den trein gegrepen. Twee dooden. 4 Maart. Onder Someren rijdt een auto in de Zuid-Willemsvaart waarbij dat ik nooit had verwacht, dat jij in een van zijn dwaasheden zoudt zijn betrokken. Wat zullen jullie het meisje doen?" „Wij hoopten, dat jij ons daarom trent raad zoudt geven," was het eenigszins verslagen antwoord. „Dat wil ik wel doen. Zend haar naar huis". „Je zoudt niet zoo praten, als je ge zien had in hoeveel angst zij verkeer de, toen wij haar vonden, Mary, merkte Gerald op van de overzijde der tafel. „Is zij heel mooi?" vroeg zijn zus ter. „Bijzonder mooi," verklaarde Chris topher. Gerald haalde de schouders op. „Zij is op een leeftijd, waarop alle meisjes mooi zijn," merkte hij op. „Ze schijnt een ellendigen tijd te heb ben doorgemaakt." „Wij hoopten," opperde Christopher weifelend, „dat jij haar zoudt kunnen gebruiken als een soort tweede kame nier of iets dergelijks." „Dank je wel," antwoordde Lady Mary kalm, „ik ben volkomen tevre den met de diensten van mijn eigen kamenier. Bovendien hebben wij_ al meer dan genoeg bedienden. Ze kla gen nu al over de weinige ruimte." twee personen verongelukken. 11 April. Tusschen Meppel en Assen rijdt een auto in de Drentsche hoofd vaart. De vier inzittenden komen om het leven. Ass. APOTHEKER. GOES. p.f. 21 April. In de Ammoniakfabriek te Sluiskil vinden twee arbeiders den dood door kolendampvergiftiging. 25 Mei. Nabij Sneek rijdt een auto tegen een boom. Twee dooden. Onder 's Hertogenbosch rijden twee motorrijders tegen elkaar. Bei den overlijden aan de verwondingen. 30 Mei. Bij Teteringen worden drie meisjes door een auto aangereden en gedood. 6 Juni. Nabij Breezand (Zuiderzee) kapsijst een sleepboot. Drie personen verdrinken. 25 Juni. Op de Merwede voor Dor drecht slaat een roeiboot om. Twee dames verdrinken. 30 Juni. In de Lindenstraat te Am sterdam verbrandt een bejaard echt paar. 5 Juli. Te Erica doet zich een; jnassa- vergiftiging voor na het eten van le verworst. Een meisje overlijdt In de Maas bij Cuijk, verdrinken twee landarbeiders. 12 Juli. Bij de Wassenaarsche Slag verdrinken drie baders. 23. Juli. Aan den Drieëndijk (Voor- ne en Putten) verbrandt een boeten- behuizing. Drie kinderen komen in de vlammen om. Tusschen Zwolle en Deventer rijdt een auto tegen een boom. Beide inzittenden laten het leven. Te Rotterdam wordt bij een huur dersstaking een man doodgeschoten. 2 Aug. Bij het baden in de Lek ver drinken twee broers. 5 Aug. Onder Noordwijkerhout ver drinken een 15-jarig meisje en de gym- nastiekleeraar Lintz, die haar wilde redden. 10 Aug. Op de Rottemeren bij Ze venhuizen verdrinken twee broers. 1 Oct. Te Rotterdam verbrandt het gezin Koenen, man, vrouw en drie kinderen. 18 Nov. Te Anna Paulowna verbran den drie k inderen van de wed. Kruit hof. 24 Nov. Te Ouderkerk worden twee arbeiders bij een grondverzakking be dolven en gedood. 6 Dec. Het vliegtuig de „Ooievaar" verongelukt te Bangkok. Piloot Wier- sma en vier anderen verliezen het le ven. 7 Dec. Te Esschen vindt een auto ongeval plaats waarbij twee personen het leven verliezen. 29 Dec. Te Tilburg brandt het café van Roeien uit. Man, vrouw, twee kinderen en een dienstbode vonden den dood, 30 Dec. Bij Smilde rijdt een auto in de Drentsche Hoofdvaart Twee dooden. Misdaden. Aan de moeilijke tijden moet zeker ook het toenemen van misdrijven ge weten worden. Het aantal diefstallen, verduisteringen, beroovingen, moor- Lord Hinterleys, die slechts een xaa- tige belangstelling in het gesprek had getoond, bemoeide zich nu voor het eerst er mee. „Waar is dat jonge meisje nu?" vroeg hij. „In de kamers, welke een der huis houdsters van het hotel voor mij heeft gezocht, papa," antwoordde Gerald. „Misschien kan die huishoudster ook werk voor haar vinden," opperde zijn vader. „Wij zullen dat wel klaar spelen," zeide Gerald vol vertrouwen. „Mis schien ontwaakt ze morgen met heim wee, en dan zullen wij haar terugzen den." „Je weet heel goed, dat ze zoo iets niet zal doen," protesteerde Chris topher. Lady Mary stond op. „Ik kan niet precies uitmaken," zeide zij, „wie van u beiden zijn hart heeft verloren aan dat wonder van landelijke schoonheid. Toch geloof ik, dat mijn raad de beste is. Zend haar terug naar haar familie." Gerald opende de deur voor zijn zuster en keerde toen naar zijn plaats terug, zijn sigarettenkoker verdrietig heen en weer draaiend. (Wordt vervolgd.) L

Goessche Courant | 1932 | | pagina 1