Parlementaria. Van Overal. Gemengd NieuWs. Lcaatste Berichten. Advertentiën. dcnde auto den wi^lrijdetr dwars door hot dijbeen gedreven, Ds Geneeskundige Dienst zag zicht genoodzaakt de buis op straat af te zagen, alvorens zij den zwaar gewonde naar het Centr. Isr, Ziekenhuis 'kon vervoeren. i Minister Deckers Op ras met Hr. Ms. „Witte de With". De minister van defensie is voornemens zich 12 Januari e.k. in te schepen aan boord van Hr. Ms. toirpedohootja^.' „Wit de With welk schip onder commando staat van den luit. ter zee le klasse'J. W. A. A. Heydt. De minister zal een gedeelte van de uitreis van genoemden bodem naar NederL Oost-Indië meemaken, ten einde voor langeren tijd meer van nabij het leven aan boord van een oorlogsschip gade te slaan, ook wat betreft vlagvertoon van oorlogs schepen in den vreemde. Het embarkemten geschiedt op* 12 Januari te NieuweJiep. Het schip z;al van 16 tot 20 Januari te Lissabon verblijven, alwaar dan ook Hr. Ms. to<rpedobootja- ger „Banckert" op zijn uitreis naar West- Indië vertoeft. De 'reis gaat verder via Tunis naar Napels. De minister keert vandaar per trein naar Nederland terug. Mr. van Weideren baron Rengers f Op 65-jarigen leeftijd is op Eersten Kerstdag in het Rcode Kruis-ziekenhuis te 's Gravenlhage waar hij sedert eenigen tijd verpleegd werd, overleden mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, ka merheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Stamboel, tevens geaccrediteerd bij liet Bulgaarsche en Perzische Hof, welke functies baron Rengers bekleedde sedert 23 October 1913. De thans ontslapene, die in 1865 te Uenkerk (Friesland) was geboren en die met verlof hier te land evertoefde, was ridder in de orde van den Nederlandsch en Leeuw, groot-officier in de Oranje- Nassauorde en drager van verschillende buitenIandsche ordeteekenen. Auto-ongeluk te Amerongen. Verschillende personen ernstig gewond. i Woensdag heeft op het gevaarlijke kruispunt van den rijksweg te Amerongen en Koenensteeg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een trouwstoet was op weg naar het gemeentehuis van Amerongen. Toen de laatste volgaute van deze stoet het kruispunt passeerde kwam deze in botsin f§(!met de luxe auto, bestuurd door den chauffeur van Graaf Bent nek van Leersum. De laatste auto werd zwaar be schadigd, de chauffeur kwam er zonder letsel af. Anders was het gesteld met de volg auto. Deze, waarin een vijftal personen gezeten was, afkomstig uit Biameveld, sloeg over den kop en kwam totaal ver nield aan den anderen kant van. den weg te liggen. De inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Dr. Rijf kogel van Amerongen was spoedig - ter plaatse en verleend6 de eerste hulp. De heer N. v. R. werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Amersfoort overge bracht, waarheen ook de edhtgenoote van B. moest woeden getransporteerd. B. zelf en de echtgenoote van van R. werden min der ernstig verwond en konden naderhand naar Bameveld terugkeeren. De chauf feur H. de K. liep een hoofdwonde op. Daar men bruid en bruidegom niets had medegedeeld van het ongeval, werd het huwelijk gewoon voltrokken. Zevtn jonge meisjes in Den Bosch verdwenen? In Den Bosch geen enkel; de andere meisjes niet onwaarschijn lijk bij moeder thuis. Zaterdagmiddag heeft de commissaris van politie te 's Hertogenbosch de bladen verzocht het volgend bericht te plaatsen: Op 15 December 1930, des voormid dags tusschen 1012 uur zijn in de le klas wachtkamer'van het station te 's Her togenbosch lejeta 7 a 8 tal meisjes geweest, die vermoedelijk hebben gesolliciteerd voor de betrekking van kinderjuffrouw of iets dergelijks vermoedelijk in België en zich blijkbaar op bovengenoemden datum moesten melden bij een heer en een dame vermoedelijk van Belgische nationaliteit. Waarheen voornoemde meisjes vertrok ken (zijn is Iniet kunnen worden achterhaald. De commissaris van politie te s Her togenbosch verzoekt bovengenoemde meis jes zich ten zijnen bureele te melden of wel zich schriftelijk met hem in verbinding te stellen. In het „Algemeen Handelsblad" kon men Zondagmorgen het volgende lezen: Naar wij vernemen, houdt de politie te 's Hertogenbosch zich op het oogenblik bezig met een geval, dat in opzet ernstige vermoedens doet rijzen omtrent de ver moedelijke verdwijning van zeven meisjes uit deze stad. Volgens aan de politie verstrekte me- dedeelingen zouden op Maandag 15 De cember j.I. in een der wachtkamers van het station zeven of acht jonge meisjes een onderhoud hebben gehad met een heer en een dame, die in een Belgische auto waren aangekomen en weer even spoedig verdwenen, terwijl van de meisjes niets meer werd vernomen. De recherche in Den Bosch is thans met een intensief onderzoek bezig, dat zich tot ver in België uitstrekt, terwijl naar zich begrijpen laat ieder, die in lichtingen meent te kuinnen verstrekken, wordt verzocht zich bij den commissaris van politie te melden. Het vermoeden bestaat, dat deze jonge meisjes zijn opgeroepen voor fict eve be trekkingen in liet buitenland. In den ochtend van Maandag 15 Dec. arriveerden op het Stationsplein te 's Her togenbosch in een Buick-auto een Belgi sche dame en een lieer, die zich naar iJe stations-wachtkamer ,,niet rooken" bega ven, waar een zes,- a zevental jonge meis jes op hen bleken te wachten, ieder dezer meisjes, die elkander vreemd waren, wer den afzonderlijk door de dame en heer in een hoek van de wachtkamer ontvangen. Toen allen vertrokken de geheele ontmoeting heeft niet langer dan een half uur geduurd vond een kellner oit de stationsrestauratie de (geheele ziaak nogal geheimzinnig ejn noterde daar om het nummer van de Buick-auto. Den volgenden dag ontmoette hij zeer toevallig een der meisjes van wie hij vernam, dat de dame en heer haar een aanbieding had den gedaan om als gouvernante in België in dienst te treden. Zij was op dit aanbod echter niet ingedaan. De kellner heeft daarop van hetgeen hij gezien en gehoord had, kennis gegeven aan afe Bossche politie, die onmiddellijk ondier leiding van inspecteur Van Keulen een onderzoek instelde. Daarbij is geble ken, dat in 's Hertogenbosch geea enkel me sje vermist wordt. Ook een uitgebreid onderzoek naar de auto, in Begië inge steld, heeft tot nu toe geen resultaten op geleverd, waarbij men echter met de mo gelijkheid rekening moet houden, dat het nummer op de Buick valsch kan zijin ge weest. De „ernstige vermoedens omtrent de vermoedelijke verdwijning van zeven of acht meisjes uit Den Bosch" missen in- tusschen allen grond. In Dein Bosch is geen enkel meisje verdwenen en voorzoo- ver tot heden vaststaat is in heel Neder land géén meisje verdwenen. Verdoovende middelen. Invallen te Enschede. Sedert geruiraen tijd bestond bij de politie te Enschede het vermoeden dat er in de stad frauduleuze handel werd ge dreven in verdoovende middelen. Deze zouden uit Duitschland worden aange voerd en van hieruit dan verder het land worden ingebracht. Wel was de recherche waakzaam, doch het gelukte toch niet de daders, want het moesten er meer dan een zijn, in handen te krijgen. Ongeveer een week geleden ontving men eenige aanwijzingen van zoodanigen aard dat het vermoeden zekerheid werd, zoodat de noo- dige maatregelen werden genomen. Woens dagmiddag werd tegelijkertijd in een acht tal perceelen door de politie en recherche daarbij geholpen door Rijksambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen, een inval gedaan. ïn zeven van deze percelen was de moeite vergeefsch daar er niets werd gevonden, doch in een huis aan de Beltstraat, bewoond door R. S. deed men een goede vangst. Onder leiding van den commissaris van politie werd daar etn inval gedaan. Een drietal zich daar be vindende personen werden gearresteerd waar na de woning'nauwkeurig werd doorzocht. De commissaris vond spoedig eenige doozen met buisjes morfine en cocaïne, die ver stopt waren in een kinderwagen. Voorts werd uit een kastje in de voorkamer even eens een partij van deze verdoovende mid delen te voorschijn gehaald, terwijl ten slotte nog een groote partij gevonden werd in een ledikant op zolder waar de doozen onder de dekens lagen verborgen. In to taal werden er in dit eene huis ruim 450 ampullen met verdoovende middelen in beslag genomen waarvan de verkoopwaar de op ongeveer f 4-000 geschat wordt. Na dat proces-verbaal tegen de gearresteerden was opgemaakt, werden zij voorloopig weer in vrijheid gesteld. Wagens voor de Ned. Spoorwegen En de Nederlandsche industrie. Op de desbetrelfende vragen van den heer I. J. H. Vos heeft de minister van waterstaat geantwoord, dat bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen geen plan., nen bestaan om thans tot bestelling van wagens over te gaan. Het is voorgekomen, dat bij bestelling van wagens door de Nederlandsche Spoor wegen de Nederlandsche industrie de lever ing slechts gedeeltelijk verkreeg, omdat zij niet in staat bleek de totaal benoodigde hoeveelheid tijdig te leveren. Bestellingen worden om redenen van ceconomischen aard eerst gedaan, wanneer zich de behoefte aan nieuw materieel doet ;evoelen; de leveringstermijn wordt daar- ij van de eischen van het bedrijf afhan kelijk gesteld. Overigens leert de ervaring niet, dat de gegunde termijnen te kort zijn. De directie stelt de Nederlandsche in dustrie steeds in de gelegenheid om mede te dingen. De nachttreinen. Het reizigersvervoer. In het laatst verschenen nummer van Spoor- en Tramwegen" is opgenomen een overzicht over de maand November van het gemiddeld „per dag" vervoerde aantal reizigers met de nachttreinen. Van Amsterdam naar Utrecht reisden per nacht gemiddeld 30 passagiers derde klas, 10 tweede en 2 eerste. Dit houdt niet in dat deze getallen alleen betrekking hebben op het bereizen van het traject Amster damUtrecht, want in dit gemiddelde zijn ook meegerekend die reizigers, die over Utrecht verder gingeu naar het Zuiden, dan wel daar overstapten in den trein naar het Noorden, of uit de richting Rotterdam komend, hier overstappen voor Maastricht. Vervolgens het traject Utrecht —Eindhoven. Hier waren voor de derde, tweede en eerste klas respectievelijk 15 7 en 1 reiziger. Voor het traject vaü Eindhoven naar Maastricht waren de cijfers 12, 6 en 1. In tegenovergestelde richting en in bovengenoemde volgorde der klassen waren de cijfers voor de drie trajecten MaastrichtEindhoven UtrechtAm sterdam resp. 7, 4 en 6, 4 en 0, 9, 6 en 1. Een vergelijking tusschen de cijfers voor beide richtingen toont dus aan, dat de animo voor het nachtreizen van Amsterdam naar Maastricht grooter is dan voor het reizen in de richting van de hoofdstad. Dan de cijters voor RotterdamGro ningen, geraugschikt naav de derde, tweede en eerste klas. RotterdamUtrecht: 15, 7 en L; hier de splitsing A mersfoort Hengelo: 5, 1 en 0 en naar Meppel L9, 9 en 2; MeppelGroningen 14, 8 en l, MeppeJLeeuwarden 6, 2 en 0 De belangstelling voor de treinen uit Groningen en Leeuwarden bleek zeer ge ring. Van beide richtingen kwamen zeven passagiers naar Meppel, negen reisden door naar Amersfoort, waar er met den trein uit Hengelo gemiddeld acht aan kwamen. Van hier reisden twaalf passa giers door naar Utrecht en ten slotte hier naar Rotterdam. Op al deze trajecten in de richting van de Maasstad waren er gemiddeld geen reizigers eerste klas. Dievenbende gearresteerd. Te Maastricht. De recherche te Maastricht heeft Eersten Kerstdag een beruchte dievenbende gear resteerd, n.l. P. F. en C. van de B., we gens diefstal en inbraak en A. H. M. wegens heling. Kort na aanhouding van verdachten legden zij een bekentenis af. Bij verschillende opkoopers in de stad deed men huiszoeking. Beslag werd gelegd op ongeveer 150 paar schoenen, een partij haring, meel, boter, eieren en kaas, alles van diefstal afkomstig, gedurende de laatste vier weken te Maastricht gepleegd. De schoenen, die door den gearresteerden M. bleken te zijn verkocht, waren ontvreemd van de firma van D. te Maastricht. Op diverse tijdstippen hadden de arrestanten door het uitnemen van een ruit toegang weten te verkrijgen tot de magazijnen van deze firma; doordat zij na de inbraak de ruit weer op haar plaats brachten, kon den de nachtelijke bezoeken aan deze magazijnen meermalen herhaald worden, zonder dat men den diefstal ontdekte, zoodat de dieven in staat waren ongeveer 250 paar schoenen te ontvreemden. Naar het restant stelt de polite een nader on derzoek in. De levensmiddelen waren uit de kelders en magazijnen van diverse landbouwers ontvreemd. F. is een bekend individu, die van meer delicten wordt verdacht. Het drietal wordt heden voor den Officier van Justite geleid. De onbewaakte overwegen in 1930. Nog veel slachtoffers. Hoewel er gedurende dit jaar verschillende verbeteringen bij de onbewaakte overwegen zijn ingevoerd, zooals het plaatsen van flikkerlichten, verbetering van de kop ver lichting der locomotieven, fiuitseinen bij mist, enz., is toch de lijst dergenen, die het slachtoffer werden van de bezuinigings maatregelen bij de Spoorwegen of van hun eigen onvoorzichtigheid nog bedroevend groot. Eischte het aantal ongelukken in 1927 17 dooden, in 1928 18 dooden en in 1929 29 dooden, dit bijna afgeloopen jaar was dit aantal 23, waaronder drie kinderen, terwijl voorts elf schapen, zes paarden twee koeien en twee honden hierbij het leven lieten. Voorts werden behalve eenige locomo tieven nog min of meer ernstig beschadigd of geheel vernield: 19 auto's (waaronder 8 vrachtauto's en één autobus), 15 wagens (waaronder twee hondenkarren), 1 motor rijwiel en drie fietsen. Vaccinatie. Aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het vaccinatiewetje is het volgende ontleend: Weliswaar heeft de encephalitiscom- missie tot nog toe weinig positieve resul taten bereikt, maar de hoop mag niet worden opgegeven, dat de commissie die haar onderzoekingen met kracht voortzet, in de toekomst het zoozeer gewenschfe licht zal brengen. Pogingen van de principieele tegen standers der vaccinatie om tot afschaffing der verplichting te komen, zuilen bij den minister op krachtig verzet stuiten. Het onderzoek geschiedde tot nu toe door de geheele commissie. Thaus echter bestaat het voornemen, dat verschillende leden hun onderzoekingen individueel voortzetten. Uiteraard ligt het wel in het voornemen, dat, wanneer de individueele onderzoekingen zijn geëindigd, de geheele commissie over de resultaten haar oordeel uitspreekt. Het aantal werkloozen in de Ver. Staten is verder gestegen. Volgens een meacdeeling van het Amerikaamsche Ver bond van Vakverenigingen is het aantal in de eerste helft van de maand Decem ber met 300.000 toegenomen. Naar het Vakverbond verder mede deelt, bedraagt het totale aantal werk- loozen in Amerika thans 5.250.000. Maarschalk Joffre, die sedert eeni gen tijd aan slagaderverkalking in de bee- nen leed, is den rechter voet afgezet. - Te Slagharen reed dir. Cysouw, geneesheer te Lutten, met zijn auto in het kanaal en verdronk. Het ongeluk is waar schijnlijk gebeurd doordat de wagen slipte. Dr. Cysouw was eerst korten tijd ge leden gehuwd en had zich daarna te Lui ten gevestigd. Naar het „Journal" meldt, heeft de Fransche minister van arbeid, Grinda, na afloop der Vrijdag gehouden ministerraad, medegedeeld, dat men 'zich ook met de werkloozenkwesti'e had bezig gehouden. Volgens de statistiek zijn in Frankrijk ruim 10.000 werkloozen. De toestand in Frankrijk kan dus in dit opzicht niet met die der overige groote mogendheden ver geleken worden, die millioenen werkloo zen hebben. Overigens zijn alle maatre gelen genomen om eetn uitbreiding van de crisis tegen te gaan. N Jules Verne's kleinzoon naar de Noordpool? Naar de Amerikaansche bladen mede- deelen, zal de Engelsche ontdekkingsreizi ger sir George Hubert Wilkins, die zich zooals bekend over eenigen tijd per duik boot naar de Noordpool wil begeven, op zijn tocht worden vergezeld van Jean Jules Verne, een kleinzoon van den beroemden sehrij ver. De kapitein van Wilkins duikboot is inmiddels naar Frankrijk vertrokken, ten «inde Jean Jules te verzoeken de duik boot te doopen. „Twintigduizen mijlen onder zee» luidt de titel van een van Jules Verne's wer ken, een ideaal, dat zijn kleinzoon thans mee zal helpen te verwezenlijken. Dierentemmer door tijgers gedood. Woensdagmorgen is in een circus in de nabijheid van Toulon een ernstig on geluk gebeurd. De dierentemmer van het circus was, zooals gewoonlijk, vroeg zijn werk begonnen met in de tijgerkooi de dieren hun voedsel te geven. Plotseling viel een tijger hem aan, en sloeg met zijn klauw het gezicht van den temmer stuk Verblind en met bloed overstroomd viel de jonge man in de kooi neer en het bloed was voor de andere zes tijgers het leeken om zich op den ongelukkige te storten, en hem met hun klauwen te be werken. Eerst na geruimen tijd slaagden de circusknechten er in den ongelukkige die geheel ontvleesd was buiten de kooi te brengen. Ondanks zijn zware verwondingen ademde hij nog doch korten tijd na aan komst in het ziekenhuis overleed hij. De tijger, die den temmer het eerst aanviel heeft ook reeds twee jaar geleden een dierentemmer zwaar gewond. Een moordaanslag. Zaterdagochtend omstreeks halfvijf hoor de het echtpaar Charles Crévits, die een eerste verdieping bewonen aan de Aza- leënlaan te Schaarbeek een verdacht ge rucht. De heer Crévits stond op en stak het licht aan. Hij bemerkte een kerel die in zijn kamer gedrongen was. De bandiet richtte, toen bij zag dat hij ontdekt was, een revolver op den heer Crévits en loste twee schoten in zijn richting. De heer Crévits werd door een kogel in den buik getroffen en zeeg ineen. De inbreker sloeg op de vlucht. Hij kon niet aangehouden worden. Men beschikt slechts over een vage persoons beschrijving. WEERBERICHT. De verwachting tot «fan avond van 30 dezer luidt: krachtige tot stormachtig Z„W. wind, betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk met regenbuien, iets zach ter. l I L 1 VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 30 Goes, woonhuis mef schuur en erf, Verbist. Januari: 15 Wemeldinge, verpachting bouw en weiland te Kapelle, Kloetinge, Kattendijke, Wemeldinge, Yerse- ke en Schore, Verbist. Februari: 25 Wolphaartsdijk, boereninspan, Jon kers. Maart: 4 Oud-Sabbinge, kapitalen boeren inspan, Jonkers. AANBESTEDINGEN. December 30 Goes, aanbesteding vleesch, Gast huis. LICHT OP. Dinsdag 30 December 4.23 uur Woensdag 31 December 4.24 uur STAATSLOTERIJ. 3e klasse 3e lijst. Trekking 24 Dec. f25000: 20760 f. 100: 6089 17718 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Marinus z.v. Franciscus Jansen en Cornelia Jacoba van de Kreeke; Wilhelmina Johanna d.v. Jan Zwartepoorte en Neeltje'Marrigje Kou ter; Wilhelmina Pieternelia d.v. Jan Staal en Adriana Verbrugge, te Ka pelle; Siebregje d.v. Jan Laport en Elisabeth Bakker; Marie d.v. Johan nes Marinus Adriaanse en Adriana Peels. Huw.-aang.: Jacobus Borgs 22 j. jm. te Roosendaal en Nispen en Jozina Vermeulen 21 j. jd. Gehuwd: Jan Johannes Snoep 20 j. jm. en Jannetje Kaaijsteker 21 j. jd. Overleden: Willem Booi 72 j., we duwnaar van Jacomina Wagenaar, te Kloetinge; Gabrïël de Waard 13 da gen, te Kloetinge; Jan Staf 78 j.; Jacoba van de Weert 81 j-, weduwe van Johannes Jacobus Verdonk. Maarschalk Joffre in levensgevaar. PARIJS, 29 Dec. Maarschalk Joffre, de bekende overwinnaar van de Marnc in den laatsten oorlog, is ernstig on gesteld, zoodat voor zijn leven wordt gevreesd. Hij leed sinds eenigen tijd aan slagaderverkalking in een zijner beenen, waardoor, wegens een ernstige infectie, zijn linkerbeen even boven de knie is afgezet. Zijn toestand wordt als zeer zorgwekkend beschouwd. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 29 Dec. 1980. VlasaaDvoer 9200 blauw f 0,55 a f 0,86, 300 geel f 0,60 a f 0,75, gedeeltelijk ver kocht. Granen buitenlandsohe flauw. Meel f 11,25, Mais f90, spoorvrij Haver Russ. f5,85 Boekweit, Danziger Jan. 8,00, Mans- joerische Dec.-Jan. f 8,95, Amerikaamche stoomend f 9.10. Binnenlandsche geen noteering gemaakt. Aardappelen Eigenheimers f 8,80 a f4,80. Blauwe dito f0,—afO,-. Zeeuwsche blauwe f4,a f 4,75, dit» bonten f4,a f4,75. VARKENSMARKT. Varkeusaanvoer 1021 eerste kwaliteit f 0,46 a f 0,50 tweede f 0,44 a f 0,46 derde f 0,43 a f 0,44 zouters f 0, f0,export f 0,44 a f 0,45. Handel vlug. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, van den 17 November 1930, is J. A. KOERT, land bouwer te Wolphaartsdijk, verklaard in staat van faillissement met benoe ming van den E.A. Heer Mr. Th. PORTHEINE tot Rechter-Commissa- ris en van ondergeteekende tot curator. De Curator: Mr. H. C. J. ZAAIJER. Goes, 27 December 1930.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3