Sport Stadsnieuws Binnenland is in principe tegen elk gebruik van elk gemeente-eigendom. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen (Bakker, Scheele, Bom en de Jager). Verschil lende jaarwedden en pensioengrond slagen werden vastgesteld. Rekening 1929 en begrooting 1931 B. A. worden z. h. s. aangenomen. Verordening op de heffing der opcenten gemeente fondsbelasting wordt aangenomen. Be sloten werd tot aankoop zijkantweg langs Lange Viele en Grintweg. Ont heffing onderwijs in lichamelijke oefe ningen zal voor 2 jaar worden g: vraagd. De waarborgsommen worden belegd bij de Bank der Ned. Ge meenten. Herbenoemd worden tot le den van het B. A. de heeren C. Har toog en Jac. Willemsen; der School commissie de heer M. J. Steketee; in de commissie tot wering van school verzuim de heeren H. Bol, L. Kramer W. J. Poleij, J. Oom, J. Rothuizen, W. Honders, G. Schouwenburg, L. van Es en C. van Iwaarden; in de gas- commissie de heeren Daane, Scheel en Mol; tot gemachtigden der ge meente in de Waterleiding de heeren Gunning, Hartoog en de Koeijer. Be sloten werd de overeenkomst met de boerenleenbank alhier met een jaar te verlengen. Alsnu kwam in behande ling de verandering in de bouwver ordening. Doel is om voortaan niet meer te verbieden een gang tusschen twee te bouwen huizen op een meter te brengen. Dit was vroeger minstens twee meter. De gezondheidscommissie had gunstig geadviseerd. Aangenomen met algemeene stemmen. Ook werd een kleine wijziging in de politieveror dening aangebracht. Voortaan is ver boden zonder toestemming van den eigenaar of havenmeester een boot los te maken in de haven. Bij de rond vraag vraagt de heer Cornelisse naar de onderwijzerswoning, waarover in be sloten zitting werder wordt gesproken. Voorts werd besloten om van de Ned. Herv. Schqolverecniging een stuk grond te koopen van omstreeks 65 vierk, meter voor de som van f1500. (Een goede verbetering voor het doorgaan de autoverkeer en voor het geheele dorpsgezicht. We krijgen nu in 't mid den van de gemeente een goede ver andering). De heer Scheele klaagt over een morsput aan den Dam en een mestput. Bevredigend antwoord geeft de heer C. Hartoog. De burgemeester is altoos tusschen 11 en 12 te spre ken. Op een vraag van den heer Van Es antwoordt de voorzitter, dat de demping onder aan den dijk spoedig zal gebeuren. Ook is een verbetering aan den Oostelijken Havendam uit voerig besproken. Gebleken is, dat met den laatsten storm het aanbrengen van een gewapende betonlaag gunstig werkt. Nu wil men de glooiing ook cementeeren. De heer Bom raadt aan dan eerst daarvan een begrooting te maken, wat werd besloten. Bij het eindigen der vergadering wenscht de voorzitter de heeren een zalig uiteinde en een aangenaam nieuwjaar toe, waar op de heer Bom wederkeerig den voor zitter zijn beste wenschen aanbood. Brand te Kapelle. -J- 10 u. brak er Zaterdagavond bij den klein-landb. J. op 't Hof, aan den Postweg, brand uit. De oorzaak was, naar men ons meedeelde, een klein petroleumlampje, dat aan het stoo- men was gegaan, hetwelk tusschen hef huis en de landbouwschuur in een aan grenzend nevengebouwtje steeds op hing. Met alle macht was men aan het blusschen getogen, doch de brand nam direct een zoodanigen omvang, dat spoedig alles in lichte laaie stond. De paarden kon men redden en de koeien behalve twee stuks, ook een rund kwam in de vlammen om. De brandweer van Kapelle en ook die van Biezelinge was spoedig ter plaat se. Ook burgemeester Bierens, Dr. Pfeiffer, alsmede de rijks- en gem.- politie waren aanwezig. De brandweer trad krachtig op en dank zij de wa terleiding, kon een gedeelte van het aangrenzende woonhuis behouden wor den, evenals de daar aangrenzende landbouwschuur met het woonhuis van den heer A. van Liere, welke veel wa terschade had. De getroffene was ver zekerd. Broodcommissie te Rilland. Woensdagvoormiddag hield de Alge meene Broodcommissie haar jaarver gadering. Tot voorzitter in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer F. M. Boot, werd gekozen de heer C. van Gorsel en tot lid de heer J. v. d. Sande. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat over het afgeloopen jaar was ontvangen f 192,15, en uitgegeven f200,06. In kas was een saldo van vo rige jaren groot f 236,75, zoodat thans in kas is een saldo van f228,40. Er werd 836 K.G. brood gebakken, wat werd verdeeld over 26 gezinnen. Met de bedeeling van brood zal worden aangevangen de eerste week van Ja nuari 1931. Etalage-wedstrijd te Yerseke. Een jury, bestaande uit de heeren G. Houtekamer van Kloetinge, J. Mei se van Goes en W. C. Loggers van Yerseke, hebben de étalage-wedstrijd der Yerseksche winkeliers gekeurd en de volgende prijzen toegekend. Meest origineele; W. Huijsse, Joh. Kole, C van Willegen, W. van Haver, A. de Waard, A. Steketee en Fa. van der Peijl. Mooiste etalage: W. Huijsse, L K. Kramer, A. Hollestelle; K. Ka naar, A. de Waard, Joh. Kole en L. van Willegen. PROVINCIALE SNIPPERS. Gekozen tot notabele der Ned. Herv. Kerk te Schore (vacature C. C, Stols), de heer W. Visscher. Benoemd (uit 9 sollicitanten) tof vuilnis-ophaler der reinigingsdienst te Yerseke, de heer L. Paauwe Szn. Naar emittenten mededeelen, worden de inschrijvingen op de uit gifte van f2.000.000 4 pet. obligatiën der gemeente Middelburg ten volle toegewezen. De heer M. Snoep te Schore is te Den Haag geslaagd voor wacht meester bij de huzaren. Op 1ste Kerstdag gaf de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" te Heinkenszand haar derde uitvoering in de Geref. Kerk, onder leiding van haar directeur den heer H. Lammers alhier. Medewerking werd verleend door hef kinderkoor* eveneens onder leiding van gemelden directeur Lam mers. Zoowel de zangvereeniging als het kinderkoor oogstten bij de verschil lende zangstukken een luid applaus. De steeds grootere opkomst bij de uit voeringen van deze zangvereeniging moge het bewijs zijn voor den direc teur en zijn leden, dat de vereeniging zich in de algemeene sympathie mag verheugen. Onder het vee van de landbou wers W. Lepoeter en J. P. Rijn te Schore is mond- en klauwzeer uitge broken. Bij het passeeren van de Schore- brug liep het uit de richting Wemel- dinge gesleept wordende Duitsche schip „Badenia" uit zijn roer en voer daardoor tegen het remmingswerk van de brug aan, waardoor deze werken werden beschadigd. Het hierop vol gende sleepschip „Mannheim 222, wel ke door de „Badenia" de doorvaart werd belemmerd, kwam tengevolge daarvan en wel in vollen gang terecht tegen een der ducdalven, waardoor ook aan dezen zware schade werd toe gebracht. Beide schepen konden na borgstelling de reis voortzetten. Te Roosendaal slaagde voor het examen boekhouden, handelsrekenen, handelskennis en vecht, de heer W. Snoep te Schore. üif een groot aantal sollicitan ten. naar de betrekking van Dijkbaas aan den Anna Jacobapolder te St. Phi- lipsland is als zoodanig benoemd de heer A. L. Abrahamse, die alhier werk zaam is als dijkwerker, gemeente raadslid, voorzitter van den Chr.Land- arbeidersbond, voorzitter van de afd. Ziekenhuisverpleging en bestuurslid van meerdere vereenigingen. Als even- fueele opvolger voor gemeenteraads lid komt in aanmerking de heer Th. van der Maas Pz. De Chr. Zangvereeniging„Hosan- na" te Wissenkerke gaf 1ste Kerstdag een zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Een kinderkoor gaf hierbij een kinder-Kerstcantate. Er was flinke op komst. De opbrengst was ten bate der bewaarschool. Op 1ste Kerstdag werd door het te Wissenkerke bestaande mannenkoor een uitvoering gegeven in de O. L. school, met medewerking van den heer E. Flipse, musicus te Rotterdam, en met medewerking van den componist en begeleiding door M. Flipse, pianist. Het lokaal was geheel gevuld met aan dachtig gehoor. Van een voor Spanje bestemd schip is een verstekeling, een Fin, te Vlissingen aan wal gezet, en door de politie over de grens gebracht. Een rijwiel, dat door twee En- gelsche matrozen te Vlissingen was ontvreemd, is te Zoutelande opge spoord. - Zaterdag geraakte te Vlissingen een man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in de Marine haven. Door omstanders werd hij op hef droge gebracht. Met een zuurstof apparaat werden de levensgeesten we der opgewekt, waarna de man naar het gasthuis werd vervoerd. De uitbarsting van den Merapi hebben cafastrophale afmetingen aangenomen. Honderden slachtoffers zijn reeds te betreuren. Verscheidene dorpen in de omgeving van den vulcaan zijn totaal verwoest. Een der uitbarstingen van de Merapi, die thans een deel Java met vernietiging bedreigt. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. L. O. N. G. A.-N. A. C. 1-2 Eindhoven—Wilhelmina 2—0 B. V. V.-De Valk 8-2 M. V. V.-Willem II 5-3 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. BredaZeelandia 1—1 R. B. C.—M. E. V. O. 2—0 Zuidelijke 3e klasse A K.N V.B. Walcheren—Axel 0—2 Zierikzee—Zeelandia II 6—1 Hulst-S. I. N. O. T. O. 4-0 Middelburg IIVlissingen II 0—2 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. H. K. L—Paars-Wit 2—0 N. A. C. IIIVlissingen 2—5 Nieuw BorgvlietAlliance 12 A.V.RO.-kunstavond. Naar wij vernemen, is het Goesche A.V.R.O.-comité voornemens op 30 anuari a.s. een A.V.R.O.-kunstavond te organiseer-n. Het A.V.R.O.-octet, om-der leiding van Louis Schmidt zal concerteeren. Me dewerking zal worden verleend door mej. Hólène Cals en de heeren Boris Lensky en Egbert Veen. De Houtrust-film zal w,0rden vertoond. Kerstsamenkomst Jongeren Vredes Actie. Op den Tweeden Kerstdag heeft de 0 ongeren Vredes Actie alhier in de Prins van Oranje een samenkomst georgani seerd, welke zeer druk bezocht was. Er waren vele leden uit de omliggende ge meenten opgekomen. Nadat staande het Strijdlied was gezongen, gaf het ^strijkje, bestaande uit de heeren Zuring, Klooster man en Wieben ga, eenige nummers die in overeenstemming waren met bet karakter van de samenkomst. Daarna hield de heer van Wieringen, thieol. stud., een refe raat over „Jeugd en Idealisme wiaarin hij1 vooral wees op- dé waarde welke de Bijbel heeft, vooral voor onzen tijd. Hier op volgde eenige nabespreking. De ge mengde zangkoren van de verscbillendie af deelingen, onder leiding van den beer R. v. d. Berge te Kruiningen, brachten vervolgens eenige liederen ten_ gehoore. Daarna volgde een duet uit „Die Jahres- zeiteni", gezongen door mej. C. Evertsen den heer P. Bioone. Eenige leden declameerden poëzie. Deze zeer geslaagde bijeenkomst bracht eenige nieuwe leden. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.- school te Doetincbem is benoemd de heer A. Grijpsma, thans onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school, Wéstwak Beroepen. Bij de Geref. Gemeente is beroepen ds. J. Fr aan je te Barneveld. Verslag crisisvergadering Wij ontvingen van het bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij een gedrukt verslag van de gehouden crisis vergadering op 19 November 1.1. De gehouden redevoeringen met de be sprekingen zijn daarin stenografisch op genomen. j Spoedeischende raadsvergadering. Ter bespreking der werk loosheid. Naar wij vernemen hebben zeven leden van den gemeenteraad, de heeren Simons. Van der Does, Potter, Hollestelle, Van Bommel van Vloten, Crucq en Buijs, aan B. en W. verzocht ten spoedigste een ring van den gemeenteraad te be ter bespreking van het vraagstuk der werkloosheid in deze gemeente. Maatschappij Ziekenfonds. Zuid- en Noord-Beveland. Wij vestigen de aandacht van de lezers op een in dit nummer voorkomende ad vertentie- van het Maatschappij-Zieken fonds „Zuid- en Noord-Beveland", waar in stemgerechtigde deelgenooten (dat zijn alle leden hoven 21 jaar) ter vergadering worden opgeroepen ter verkiezing van vertegenwoordigers en hun plaatsvervan gers voor bijwoning van de in Maart 1931 te houden „Algemeene Vergadering", sa mengesteld uit bestuursleden, deelnemen (artsen) en deelgenooten. Naar men ons mededeelt, is dit fonds dat langzamerhand de plaats inneemt der oude doktersfondsen en d!aarbij het voordeel biedt van algemeen-specialisti sche hulp (door chirurg, internist, oogarts, oor-, neus en keelarts, zenuwarts), van desgewenscht tandheelkundige hulp en van andere faciliteiten f 10 uiflkeering bij geboorte, kosteloos brillen, buik- en breukbanden) sinds zijn oprichting op 1 Januari 1929, steeds groeiende. Zioo steeg zijn aantal leden in het laatste jaar met 20 pet., terwijl in verschillende ge meenten 25 pet. der inwoners lid zijn (Goes ruim 10 pet.) Als merkwaardig heid zij vermeld, dat dit fondis bij een eventueel in te voeren Ziekenfondswet het eenige is op de Bevelanden, dat aan de eischen van die wet (volledige genees kundige hulp) voldoet. Voor wie hier belang in stellen mocht, worden nadere inlichtingen gaarne ver strekt door huisarts, boden of den admi nistrateur: J. Meijers, Jacoba v. Beieren- straat 6, Goes. I Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. De oudejaarsdienst van bovengenoemde vereeniging zal gehouden worden Woens dag 31 December des namiddags vijf uur.. Ds. Kelder uit Eltewoutsdijk hoopt den dienst te leiden. Doopsgezinde Gemeente Woensdag 31 December (Oudejaars avond) des 's avoJidte om 5 uur dis. J. Koekebakker. Een Kerstrede van J. W. Albarda. „Nationale verdediging zelf moord"? Evenals vorige jaren had de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. op Eersten Kerstdag een groote vergadering belegd in het Concertgebouw, waai" het woord zou worden gevoerd door den, partijleider, den heer J. W. Albarda. De aandrang van be langstellenden was zo0 groot, dat een twee de vergadering moest worden belegd in „Bellevue", waar het woord werd ge voerd door het Tweede Kamerlid, den he©r E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. De heer Albarda hield een groote po litieke rede. Aan het eind ei* van, komende op de zaak der landsverdedigingzeide spreker: Voor Nederland is nationale verdedi ging zelfmoord. De S.D.A.P. verwerpt reeds jaren de landsverdediging. Hoe kon dan nu, eenige maanden geleden, dit be kende standpunt een zoo groote opschud ding veroorzaken Spr. is ervan overtuigd, dat het groote petitionnement legen de Vlootwet de directe aanleiding hiertoe was. Deze actie is slechts schijnbaar ver loren. Er is uit dit petitionnement geble ken een ontwapeningsmentaliteit, waarop elke militaristische wil zal afstuiten. Het was een ernstige uitspraak, die spa*, namens de partij in de Kamer moest doen. Het was geen gemakkelijke uitspraak, zegt spr., maar het oogenblik, waarop ik het heb uitgesproken, was het gelukkigste oogOnblik in mijn leven. De Politie-Radio-Omroep. In het Algemeen Politieblad wordt me degedeeld dat met ingang van 1 Januari a.s. de kosten van Politie-Radio-Omiroep aanzienlijk zullen woirden verhoogd. Daar de regeering bereid is gevonden ook een deel dier verhoogde kosten te dragen, heeft de Politie-Radio-Commis- sie besloten de kosten der niet zuiver po- litionnaire radio-berichten door belang hebbenden te doen betalen. Onder deze niet-politionnaire bench zal o.a. worden verstaan, het opsporen van een weggeloopen kind, van een ziels zieke; van een kostbaren hond, van een varenden bloedverwant, die bij- een ster vende of emsitigen zieke wordt geroepen enz. De kosten van deze berichten, evenals die der extra uitzending bedragen f5, per bericht, welk bedrag moet worden overgemaakt aan den Commissaris van Politie te Hilversum. De Commissaris houdt zich echter het recht voor voor dergelijke berichten al of niet te verzenden, rekening houdende met den aard dier berichten en met den be schikbaar gestelden tijd van uitzending. Bandietisme in Spanje. Nederlanders overvallen. De heer Hennink, die in Mei van dit jaar voor een autotocht naar Kaapstad van Den Haag vertrokken is, is met zijn reisgezelschap in Spanje in den racht van 17 op 18 December j.l. in het rotsge bergte tusschen Grandda en Priega het slachtoffer geworden van een roofoverval Hij schrijft hieiomtrenit: In het holst van den nacht werden wij door een zestal gewapende movers over vallen. Wij stonden volkomen machteloos tegenover de op ons gerichte geweerloo- pen. De roovers doorzochten onze bagage en legden beslag op een koffer, bevatten de kteedingstukken, geld, zilveren en gou den voorwerpen, alsmede ons „carnet de Passage". Onze honden lieten zich echter door de dreigende wapens niet afschrik ken en werden door de roevers ernstig mishandeld. Nadat wij allen waren gekneveld i trokken de bandieten. Na geruimen slaagden wij er in ons te bevrijden. H was toen 4 uur in den nacht. Tegen h aanbreken van den dag zochten wij onze honden de omgeving af om een i van de roovers te ontdekken. In een i troffen wij de gestoten koffer aan. was echter ledig. Van de moverbend werd geen spoor gevonden. Wij vervolg den daarop de reis naar Priego, waar wi de politie oogenblikkelijk in kennis het gebeurde hebben gesteld. Merkwaardig ongeluk. Een buis door het dijbeen Door een wonderlijken samenloop' omstandigheden is Woensdagavond oi veer zes uur een ernstig ongeluk op d Middenweg nabij het Rechthuis in de malige gemeente Watergraafsmeer beurd. Een vrachtauto reed uit de Linnaeus straat dezen weg op. Een wielrijder, di den Ringdijk op moest, stak voor de auto over en passeerde, om op den dijk te komen, de auto een oogenb" langs den verkeerden kant. Dit werd d'~ fietser noodlottig. Zonder dat de chau feur het gemerkt had, was een buis, we boven op zijn wagen gebruikt werd' v de bevestiging van een dekkleed;, e te voren gevallen en stak deze langs c auto uit. De buis, welke een d had van plm. 2 c.M„ werd door dfc rt

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2