DE IAÏHËNHAATSTEB Hendrikse Go's Bank N.V. N'. 1»5 Maandag 29 December 1950 117 Jaargangi Buitenland, Koloniën COUPONS EN LOSSINGEN Rechtszaken. Uit de Radiowereld. PpoVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goeschc Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTESTIBN van 1—5 regels fl,20, elke regel m'eer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regeL Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voozm, Binnen- en buitenlandsche vrede. Een toespraak van den paus. Ter gelegenheid van het Kerstfeest bij de ontvangst der kardinalen, heeft de paus een toespraak gehouden, waar bij hij, sprekende over de malaise en de werkloosheid, de hoop uitte, dat de donkere wolken niet het teeken mochten zijn van grooter onheil, en hij spoorde de volken tot broederlijke samenwerking aan. De paus zeide niet te kunnen gelooven aan een nieuwen oorlog, omdat hij niet geloofde dat er één staat zou zijn, die aan zulk een massamoord dacht. Mocht er zulk een staat bestaan, dan zou hij, de paus, daarover de straf des hemels afsmee- ken. De paus noemde het een ernstige fout te gelooven, dat een ware en duurzame vrede onder de menschen zou kunnen heerschen, zoolang dezen hun voornaamste streven in de aller eerste plaats richten op stoffelijke en aardsche goederen. Het behoud van den binnenland- schen vrede is bij de maatschappelijke tegenstellingen moeilijk. Een duurza me vrede tusschen de volken en sta ten is niet mogelijk, zooal niet geheel onmogelijk, zoolang in plaats van de ware en oorspronkelijke vaderlands liefde een egoïstisch en hard nationa lisme overheerscht, dat in de plaats van den wederzijdschen wensch tot welzijn haat en nijd stelt 'en de eer zucht naar hegemonie en overheer sching in de plaats stelt van de hand having en de bescherming van de rech ten van allen. Het is echter absoluut onmogelijk dat de volken in orde en vrijheid, die het wezen van den vrede vormen, rust genieten, zoolang zij in het binnenland en van buiten af bloot gesteld zijn aan bedreigingen en geva ren, waartegenover geen voldoende middelen tot verdediging en voorko ming staan. Aan het slot van zijn toespraak kon digde de paus een encycliek over het christelijk huwelijk aan. Arbeid in Rusland. IJzeren discipline. Het Russische commissariaat van ar beid heeft met het oog op de ver hooging der arbeidsprestatie nieuwe verordeningen uitgevaardigd waardoor een zoo streng mogelijke discipline bij het verrichten van den arbeid moet worden bereikt. Arbeiders, die de dis cipline stelselmatig overtreden, wor den voortaan definitief en zonder scha devergoeding ontslagen en mogen bin nen zes maanden in geen ander bedrijf te werk worden gesteld. Wanneer de overtreding der discipline met boos opzet geschiedt, worden de arbeiders strafrechterlijk ter verantwoording ge roepen. Wanneer een arbeider de be drijfsleiding er niet tijdig van in ken- FEUILLETON door GERTIE DE S.WENTWORTH-JAMES Vertaald door DICKy WAFELBAKKER. „Marcia, wees niet zoo dwaas! Stel je voor, dat jij, die een soort toover- macht in je vingers schijnt te hebben, van zooiets spreekt". Marcia maakte een geluid, dat ge leek Op het gesnuif van een ongedul dig paard, hetwelk in bedwang ge houden wordt en keek peinzend naar haar handen. „De wereld is vol pianisten, die heel wat kunnen presteeren, maar nie mand verlangt er naar ze te hooren. We leven in een artistieke, impres sionistische eeuw en de piano is het meest ón-artistieke en ón-impressio- nistische instrument, dat ooit werd uitgevonden. Het knarsend geweeklaag van een paar snaren, gespannen over een verroest stukje blik, waarop een vuile bedelaar in de straat tokkelt, kan bij een vrouw de herinnering wakker roepen aan den eersten man, dien zij liefhad, en het trillen vaneen stuiversfluitje brengt plotseling den geur terug van roode rozen, maar een piano-solo kan geen romantische ge- nis heeft gesteld dat een door hem vervaardigd product gereed is, ver liest hij het recht op uitbetaling van loon. Deze draconische verordening is een aanvulling van de vroegere welke verbiedt vrijwillig van emplooi te ver anderen en werd uitgevaardigd om een zoo groot mogelijke bespoediging van het tempo der uitvoering van het vijf jaarsplan te verwezenlijken welke door het bestuur der partij wordt geëischt De Merapi. Tot rusti hulp en deel neming. De Merapi is thans vrijwel tot rust gekomen. Van de Koningin-Moeder ontving de gouverneur-generaal het volgende te legram van deelneming r „Ik gevoel behoefte uiting te geven aan Mijne droefheid over de ontzet tende ramp welke Midden-Java getrof fen heeft. Ik gevoel innig mede met de getroffenen. "EMMA". De Gouverneur-Generaal heeft dit telegram doorgezonden aan den Gou verneur van Midden-Java te Semarang met opdracht den inhoud daarvan da delijk te doen bekend maken bij de bevolking. De Gouverneur-Generaal heeft H. M. de Koningin-Moeder als volgt geant woord: „Eerbiedig dank voor Uwer Maje- steits gevoelvolle deelneming in de door de uitbarsting van den Merapi veroorzaakte diepe ellende. Ik heb den inhoud van Haar telegram aan stonds aan de getroffen bevolking doen bekend maken". Het Bestuur van den Kon. Nat. Bond Het Oranjekruis heeft op zijn tele gram aan het bestuur van het Smeroe- fonds te Batavia ten antwoord ontvan gen, dat de toestand nog niet te over zien is en spoedig nader geseind zal worden. In afwachting hiervan kunnen giften reeds nu gezonden worden aan den penningmeester van Het Oranje Kruis, W. A. den Tex Bondt, dir. Holl. bank voor Zuid-Amerika, Heerengracht 438, Amsterdam, Postgiro 128578. Het hoofdbestuur van het Ned. Roo de Kruis deelt mee, dat in verband met de ramp op Midden-Java betui gingen van deelneming en aanbod van eventueele internationale Roode Kruis hulp zijn ontvangen van de Ligue en van het Belgische Roode Kruis. President Doumergue heeft telegra fisch aan koningin Wilhelmina zijn deelneming betuigd met de ramp van de Merapi. Een booze Jumbo. Op een schoonen Decembermorgen was de Groote Postweg te Bandoeng, ter hoogte van het redactiekantoor dachten opwekken. Laat je kind wanneer je zoo dom bent je uiterlijk te verwoesten, door er een te krijgen een leeuwentemmer worden, een paardrijder, een kelnerin alles is beter dan een pianiste! Bah!" Bij de zen laatsten uitroep sloeg juffrouw Markham een ontzettend valsch ac- coord aan, om als het ware, hetgeen ze zooeven gezegd had, te onder strepen. Linda drukte haar witte handjes te gen haar rose oortjes. Wees alsjeblieft niet cynisch in dis- sonnanten'het vergt heel veel van de zenuwen van je toehoorster", pro testeerde zij. „Jonge vrouwen, die verliefd zijn, moeten geen last van zenuwen heb ben", zei ze met een irriteerenden glimlach, en een uitdrukking op haar gezicht, die idealen en romantiek doodt Er verscheen een zachte blos op Linda's wangen. ,Het is nutteloos te probeeren mij minder verliefd cip Eresby te maken, want dat bèn ik nu eenmaal, en dat wil ik ook zijn", antwoordde zij uit- Ja, dat is volkomen juist je wilt het graag. Dat is het resultaat van drie weken nietsdoen. Als je re gelrecht van je overwinningen in New- York gegaan was naar de triomfen in Londen („Oh, verzoek dei goden toch niet, Marcia.... het zou best de „misluk- ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door GOES. van het „A. I. D." in rep en roer. Een groote olifant, behangen met reuzen-reclame-tuben van de bekende Pebeco-tandpasta, kreeg het met deze slingerende cartonnen kwellers blijk baar te kwaad. Onder hevig geloei en gebrul probeerde deze woudreus, die zich, in de thans vooral heerschende Sint Nicolaasdrukte, geheel niet thuis voelde, zich van zijn opschik te ont doen. Het verkeer was een oogenblik geheel gestopt. Angstige sado- en dee lemanpaarden sprongen wild in hef rond, meerdere onbeheerde fietsers sloegen tegen den grond en werden hef slachtoffer van deze nerveuze beesten, voetgangers, zochten angstig een veilig onderkomen, 't geheel was één chaos van auto's, menschen en Sieren. De geleiders hadden veel moeite om Jumbo nog eenigszins in toom te hou den, die ten laatste, waarschijnlijk de heerlijke gadoe-gadoe ruikend van het Indisch restaurant, tenslotte rukkend en dansend op het erf daarvan zijn troost zocht. Toen werd de dierentuin van Voegl- poel gewaarschuwd. Spoedig daarna brachten de menschen hiervan het beestje, ontdaan van zijn vreemden opsmuk, rustig naar stal. Langen tijd trok dit vreemde schouw spel veler aandacht. De onvriendelijke echtgenoote. Verdacht haar man uit het raam te hebben geduwd. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terecht gestaan een 26-jarige gehuwde vrouw uit Utrecht, beschuldigd haai man, toen deze bezig was de ramen zijner woning te lappen, opzettelijk een duw te hebben gegeven tengevolge waarvan het slachtoffer met ernstige verwondingen naar de Rijksklinieken moest worden vervoerd. Het O- M. vorderde in deze zaak wegens poging tot doodslag drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. king" van Londen kunnen worden)". dan had je aan Eresby May- ne nooit iets aantrekkelijks gevonden, noch zou je onder den invloed van zijn kussen zijn geraakt". „Oh ja, dat was toch gebeurd. Een meisje onder mijn omstandigheden loopt groot gevaar elk gevoel voor de sterke sexe te verliezen, doordat ze te zelfbewust en te populair wordt. Niets anders dan een lief desgeschiede nis kan haarvrouwelijk doen blij ven. Soms, Marcia, toen we in Amerika waren en alles mij zoo meeliep, voel de ik me hinderlijk zelbewust en af schuwelijk onafhankelijk. Maar Eres by heeft dit alles veranderd. Mijn eerzucht is sterker dan ooit, doch ik geloof, dat mijn vrouwelijkheid weer meer op den voorgrond treedt. Ik ben geleidelijk dol op kussen geworden, en zoolang ee.i vrouw nog van een dergelijke en- >t-j: houdt, bekommert zij zich totaal niet om het kiesrecht". Marcia barstte in lachen uit „Niettegenstaande je je verbeeldt zeer wijs te zijn, ben je toch nog heel erg jong", zei ze. „Je bent geleidelijk dol op kussen geworden. Ha, ha! Maar beste kind, elke vrouw voelt daarvoor, en zelfs de verwoedste suffragette zou haar mond houden als dezen gesloten werd door -de lippen van een man Ga nu naar boven, zet je hoed af, en kom thee drinken. Ik heb vanmiddag twee uur lang Liszt gestudeerd, en wanneer ik dat doe, krijg ik altijd een Philips contra Quarz- lampenfabrieken De Quarz-lampenfabrieken te Ha- nau am Main, hadden in advertenties en in een circulaire zich geringschat tend uitgelaten over de kwaliteit van de Philips' hoogtezon „Ultrasol". De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft daarom de Quarz- lampen in kort geding gedagvaard voor den president der rechtbank te Rotter dam, die, de door gedaagde gevoerde reclame onrechtmatig oordeelende, de Quarz-lampen verbood, deze en der gelijke publicaties te doen, op straffe van betaling eener schadevergoeding en Philips gemachtigd het gewezen vonnis op kosten van gedaagde te pu- bliceeren. Voorts hééft Philips' de Quarz- lampen tot betaling van schadevergoe ding gedagvaard voor het Landesge- richt te Hanau en inmiddels bij „eïnst- weilige Verfügung" reeds een soort gelijk verbod door de Duitsche rech ter verkregen. De gedaagde werd in alle kosten veroordeeld. De A. V. R. O Een commissie van onderzoek naar beschuldigingen tegen den heer Vogt. Naar aanleiding van de beschuldi gingen, door het blad de R.-K. Gel derlander tegen den heer Vogt, direc teur van de A. V. R. O., ingebracht heeft deze den oud-minister dr. J. Th, de Visser verzocht een commissie tot onderzoek samen te stellen. Dr. de Visser heeft zich daartoe bereid ver klaard, onder voorwaarde, dat hij zelf in die commissie geen zitting zal ne men met het oog op zijn functie als voorzitter van den Radioraad. Hij heeft echter drie personen be reid gevonden in deze commissie van onderzoek zifting te nemen, n.l. de heeren mr. B. de Gaay Fortman, rech ter in de arrondissemenfs-rechtbank te Amsterdam; mr. C. P. M. Romme, advocaat en lid van den gemeenteraad te Amsterdam; en prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. Gemeenteraad van Yerseke. Wijziging bouwverordening; aankoop grond voor straat verbetering. Dinsdag vergaderde de raad voltal lig. Ingekomen stukken: de heer A. Hartoog bedankt als lid der school commissie. De burgerwacht vraagt ge bruik van een gang der openbare school. De voorzitter vraagt terugzen- ontzettend verlangen naar thee. Cho pin geeft me steeds behoefte aan be nedictine, terwijl ik na het spelen van Bach flesschen vol bier zou 'kunnen drinken." Linda stond op, liep de kamer door en toen ze bij de deur was, bleef zij even stilstaan. „Marcia", fluisterde ze bevend, denk je heusch dat ik in Londen succes zal hebben?" „Ik ben er zeker van, het kan een voudig niet anders", antwoordde de pianiste, toen zij zich omwendde en opnieuw toonladders begon te spelen. Linda rende naar boven, en voelde zich gelukkig, want ze was nog niet zoo zelfbewust, dat de optimistische voorspellingen van anderen totaal geen indruk op haar maakten. Van weinigen van ons kan hetzelfde gezegd worden HOOFDSTUK II. Wij houden van de "menschen, die ons bewonderen. La Roche. Hoeveel legenden dwalen om uw vorm van Godheid of ster felijkheid, of om beiden? Keats. In de slaapkamer van een flat op een der hoogste verdiepingen gelegen, welke zich op ongeveer vijf minuten afstand van zes Londensche theaters bevond, stond een jonge man voor den spiegel. Hij had juist zijn pas geschoren kin Dagboekblaadjes. INTERVIEW met BERENGUER. 2g DECEMBER. Jaloetsch van het succes van mijn collega, den hoofd redacteur van de Londensche „Star" die laconiek uit zijn bureau-fauteuil (of zou hij op een schopstoel zitten? de Koningin van Spanje heeft opge beld om te vragen hoe het ermee ging, met Spanje namelijk, heb ik generaal Eerenguer getelefoneerd. Het ging niet zoo heel gemakkelijk de juffrouw hier liet mij eerst driemaal „Madrid" spellen, de juffrouw in Brussel be antwoordde mijn Hollandsche vragen in het Fransch en mijn Fransche vra gen in het Vlaamsch, waarna ze mij uitschold, omdat ze mij niet verstond, en de juffrouw in Parijs wilde in mijn tijd!) met alle geweld weten wat ik van het kabinet-Steeg dacht en of ik niet Rêveillon in Parijs kwam vie ren maar na 'n uur of acht werd ik heel vlot met Madrid aangesloten. Met Eerenguer, zei een Spaan- sche stem. Wat is er? Generaal, hoe is de toestand in Spanjevroeg ik. Ik kan mijn tijd beter gebruiken dan hem met vreemdelingen te verleu teren, antwoordde hij. Waarom leest u geen kranten? Daar staat alles in. Ik heb het veel te druk met ze vol te schrijven. Nou, ik heb het te druk met ze leeg te houdenIk moet naar de censuur. Adios. Generaal! Zoudt u me niet eerst even een korte verklaring willen ge ven? Een korte verklaring Ja, u weet wel,' zoo'n din ges, zoo'n dooddoener. O! Ja. Wacht even. Eh„De toestand is volkomen normaal. De re geering is den toestand meester. In het geheele land is de toestand rus tig... Het schijnt dus in ieder geval wel een toestand te zijn, waagde ik. Wat? Reuzen-toestand, zeide ik vol bewondering. Het verkeer is normaal, censuur is er niet, de posterijen werken Franco! flapte ik er uit. Caramba! schreeuwde de gene raal en hing op. Muchas gracias, antwoordde ik hoffelijk. Daarmede eindigde ons interview. De kosten bedroegen f87,50. De on samenhangende taal was voor de P. T. T. aanleiding geweest, het als een ijl- gesprek te noteeren. ding van dit adres aan B. en W. Zulks acht de heer Bom niet raadzaam. Hij wil geen gang geven. De voorzitter weet een andere en betere oplossing. De heer Willemse wil den voorzitter de vrije hand geven. De heer Scheele gepoederd, en begon nu met de groot ste oplettendheid een nieuwe das te strikken. De plooien van zijn keurige broek waren even bewonderenswaardig als de streng gefailleerde jas, welke hij had aangetrokken. „Ben je haast klaar, treuzelaar,?" riep een plagende stem uit, waarop een kleine man, wiens trekken nooit in rust schenen te zijn, (hij was een komiek), de kamer binnenstapte. Eresby Mayne nam niet de moeite hem te antwoorden, voordat hij ge reed was met de gewichtige bezigheid een kostbare speld in zijn das te be vestigen, en toen hij eindelijk ant woordde, klonk er een lichte aarze ling in zijn toon. „Hughïe, ik ik heb je nog niet verteld, wat ik in JMilscombe deed, is het wel?" vroeg hij, terwijl hij een weinig odeur op zijn zakdoek goot. „Nee, en je hebt zelfs niet eens de moeite genomen er om te liegen", antwoordde High Dacre, die zijn in lakleer gestoken voeten in training hield door ze onophoudelijk te be wegen. Eresby deed zijn hand in den zak van een colbert-jas, welke hij zooeven had uitgetrokken en haalde de foto grafie te voorschijn van een tenger meisje in een witte japon. „Dat was ook niet noodig.,.. ik ben met haar verloofd!" zei hij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1