DE MAN1EUTEB die Bronchitis! HEEREN-BMI Sport, RecbtszakcD. FroVincieoieuWs Koloniën Binnenland Bcsirijdt toch Gemengd Nieuws. ECHTE FRÏESCHE •50 ct,per om VOETBAL. Het programma voor 2den Kerstdag luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. L. O. N. G. A.-N. A. C. Eindhoven—Wilhelmina. B. V. V.De Valk. M. V. V.-Willem II. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Bre daZeelandia. De BaronieD. O. S. K. O. R. B. C.—M. E. V. O. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. De ZeeuwenTerneuzen. W alcherenAxel. ZïerikzeeZeelandia II. Hulst—S. I. N. O. T. O. Middelburg IIVlissïngen II. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. H. K. I.Paars-Wit. BoeimeerGoes. N. A. C. IIIVlissingen. Nieuw BorgvlietAlliance. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: Dongen 10 10 0 0 20 33—6 Middelburg 11 6 3 2 15 25-16 T. S. C. 10 6 2 2 14 35-22 R. B. C. 8 3 4 1 10 16-13 M. E. V. O. 9 2 3 4 7 25—24 D. O. S. K. O. 9 3 1 5 7 18-26 Breda 8 2 0 7 4 25-41 Zeelandia 11 1 2 8 4 15-32 De Baronie 7 1 1 5 3 11—23 De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 7 7 0 0 14 34-5 Sinoto 9 5 1 3 11 20-18 Zïerikzee 7 4 1 2 9 20—9 Hulst 7 3 2 2 8 19-14 Axel 4 3 1 0 7 15-6 Walcheren 9 2 3 4 7 16-25 Vlissingen II 8 2 2 4 6 16-19 Middelburg II 9 2 0 7 4 12—30 De Zeeuwen 3 0 3 0 3 4—4 Zeelandia II 9 1 1 7 3 13-39 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: Vlissingen 8 7 1 0 15 35—13 Alliance 7 6 0 1 12 24—7 Nieuw Borgvl. 8 6 0 2 12 27—13 Goes 8 4 0 4 8 28—27 H. K. I. 10 4 0 6 8 31-39 N. A. C. III 8 3 0 5 6 27-24 Boeimeer 6 1 1 4 3 13—20 D.O.S.K.O. II 6 1 0 5 2 8-29 Paars-Wit 7 1 0 6 2 11—32 Rechtbank te Middelburg. Zwakzinnig zwerver. J. W., 22 jaar, sjouwerman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd in het Huis van Bewaring. Hem werd ten laste gelegd diefstal van 3 koeken, toebehoorende aan D. C. Nijsse en 20 sigaretten toebehoorende aan de Wed. Sinke, te Kapelle op 9 September j.l., en landlooperij op dien datum. Dr. Feenstra, arts aan het Gesticht Maasoord (Poortugaal), werd als des kundige gehoord en verklaarde de verdachte ontoerekenbaar voor zijn da den. De rechtbank ontsloeg den ver dachte van alle rechtsvervolging en gelaste de plaatsing van verdachte in een krankzinnigengesticht gedurende een proeftijd van hoogstens één jaar. Faillissementen. Het faillissement van C. S. Luit- wieler, handelende onder de firma naam S. A. Luitwieler, vroeger koop man in verfwaren te Vlissingen, Cura tor Mr. H. van der Beke Callenfels te Middelburg, is geëindigd met één uitdeelingslijst. Uitkeering aan de con currente schuldeischers 9.36o/o. Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Wisseling van voorzitter in den kring Walcheren. In de Maandag gehouden vergade ring van den kring Walcheren der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij is de heer jhr. P. J. Boogaert, die bijna 27 jaar het voorzitterschap heeft waar genomen, als zoodanig afgetreden en heeft zich niet meer herkiesbaar ge steld. Zijn verdiensten werden ge schetst en dank werd hem gebracht door den vice-voorzitter van den kring, den heer C. Franse, en door den algemeenen voorzitter der Z. L. M., den heer mr. P. Dieleman. Ook de rijkszuivelconsulent, de heer Zwa german, had zijn assistent opgedra gen hem te vertegenwoordigen en zijn dank voor den steun, die hij steeds van jhr. Boogaert heeft genoten, over te brengen. Tot voorzitter van den kring werd gekozen de heer mr. M. C. van der Minne te Middelburg en de heer jhr. Boogaert werd tot eere-voorzitter be noemd. Naar aanleiding van de opmer king, dat er een groot verschil is tus- schen den prijs van de electriciteit te Middelburg en op het platteland, n.l. resp. 25 en 45 cent, en dat verlaging van het laatstgenoemde bedrag vooral in deze tijden zeer gewenscht is, kon de heer Dieleman mededeelen, dat Middelburg een gelukkig contract voor geruimen tijd heeft afgesloten, en dat waarschijnlijk, doordat de N.V. „P.Z. E.M." winst begint te maken, de prij zen ten plattelande ook wel zullen gaan dalen. Gemeenteraad van Kruiningen. Gasfabrieken verkocht; alleen seizoen-werkloosheid,- vdcan- ties en bessenplukken. De gemeenteraad van Kruiningen vergaderde Maandag. Afwezig was de heer v. d. Borght. De voorzitter, de heer Elenbaas, deelde o.a. mede, dat Ged. Staten de verlaging van pacht van J. Jansen, en de geldleening ad f 33.000 hebben goedgekeurd. Een ver zoek tot plaatsing van meer lantaarns aan den Lavendeldijk kwam niet in behandeling omdat B. en W. de raad spoedig algemeene voorstellen betref fende de straatverlichting zuilen doen. De raad besloot de beide oude, niet meer in gebruik zijnde gasfabrieken te verkoopen aan den heer A. Brug- geman te Hansweert voor f 3050. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten zal ten behoeve van hef gasbedrijf een leening worden aangegaan van f 31.680 tegen 41/2 0/0, af te lossen in 24 jaar. De raad koos den heer J. Kousema ker tof lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim in Hansweert, tot leden van de commissie van toe zicht op het L. O. de heeren J. Krijger en W. A. de Blaeij, tot gemachtigden voor de vergadering der waterleiding de heeren B. J. Elsman en A. v. d. Straaten. Op vragen van den heer Witte antwoordde de voorzitter, dat verbetering van den Moolweg in voor' bereiding is, en dat met herstel van den weg in Welhoek wordt gewacht tot deze zal kunnen worden verbon den met den nieuwen rijksweg. Ver volgens had de werkverschaffing de aandacht van den raad. De voorzitter meende -dat in Kruiningen -alleen de gewone seizoen-werkloosheid heerscht. Getracht zal worden deze werkloozen te werk te stellen bij den aanleg van den rijksweg. De heer Minnaar had klachten over het slechte gas en ver zocht voor de vacanfies voor de leer lingen der lagere scholen rekening te houden met het plukken van bessen en aardbeien. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Wolphaartsdijk is als ouderling her benoemd de heer D. Schipper en als diaken de heer J. Hannewijk. Op de weegbrug „De Hoop" (station locaalspoor Molendijk) te Wolphaartsdijk, werden dit jaar gewo gen 4.752.922 K.G. bieten (bruto). Het schip „Isabella" dat 10 de zer te Hansweert aan den ketting werd gelegd, is weer vrijgegeven, en hef heeft de reis naar België voortgezet. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school te Hoedekenskerke hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. Maandag heeft het gemeentebe stuur van Wissenkerke aanbesteed hef bouwen van een schoollokaal met bij komende werken aan de O. L. School te Geersdijk. Raming f 6245,De laagste inschrijver was de heer M. H. van Hee aldaar voor f 4580, Uit Yerseke worden nog zeer veel oesters verzonden. Maandag en Dinsdag bedroeg de export circa 1 millioen exemplaren. Vooral Engeland en België nemen veel oesters af. De prijzen dalen nog steeds. De uitbarsting van de Merapi. Aneta seinde Maandag en gisteren nog allerlei bijzonderheden over den omvang der verwoestingen. Aan deze berichten ontleenen we Om eenig idee te geven van den enormen steun welke vereischt wordt, kan worden medegedeeld, dat, glo baal geschat, de resident van Mage- lang belast is met de zorg voor circa 11.000 vluchtelingen, namelijk te Ma- gelang 2000, te Sawangan 6000, te Doe koen 2000 en te Moentilan en te Sa- lam circa 700 per plaats. Een speciaal daartoe door het Bestuur aange wezen ambtenaar zorgt voor de registratie van de vluchtelingen, ter wijl de Intendance, onder leiding van Kapitein Bayens, de voeding voor de vluchtelingen verstrekt. Minimaal be rekend heeft ieder vluchteling per dag zeker een half kilogram rijst noodig, hetgeen een totaal geeft van ,6000 K.G. rijst per dag. In ohgenschouw moef hierbij nog worden genomen dat het niet bekend is hoe lang deze menigte nog moet worden ondergebracht en gevoed. De wederopbouw van de ge troffen streek (indien dit althans mo gelijk is) zal tonnen gouds kosten. Voorts moeten barakken worden op gericht. De Geneeskundige Dienst verricht schitterend werk, evenals de troepjes andere legerafdeelingen. De Gouverne- ments-arts dr. Kramer verzocht uit Semarang eenige Indische artsen enz. 3 FEUILLETON door GERTIE DE S.WENTWORTH-JAMES Vertaald door DICKY WAFELBAKKER. „Mijn teerbeminde, allerliefste lieve lingtot weerziens", riep hij uit. Linda genoot droomerig van dezen kus, en stond toen op, zonder dat haar Louis Seize hakjes verward ge raakten in de strooken van haar japon. „Tot weerziens Woensdag", ant woordde zij, terwijl zij met den eenen voet op den boomstam stond en haar handen op de heupen liet rusten, met dat gracieuse gebaar, hetwelk vrou wen eigen is, die nimmer een corset hebben gedragen. „Ik zal je entreebewijzen sturen, een voor jezelf en een voor juffrouw Markham. We konden afspreken el kaar bij Paddington Stafion te ont moeten om er gezamenlijk heen te gaan „Nee, nee", viel Linda hem in de rede, „we komen ieder op ons eigen houtje. Ik wil een nieuwe impressie van je kunnen vormen mijn too- neel-indruk zonder dat een der oude herinneringen hiermede verbon den is". Eresby lachte verrukt. Ze was al lerbekoorlijkst. Maie, Enida of Lidya hadden zich nooit om „indrukken" bekommerd, behalve om die welke zij zelf teweeg brachten of wenschten te maken op het publiek. Welk een verrukkelijk verschil! Wat een ideaal persoontje bleek deze woudnymf te zijn! „Dus tot aanstaanden Woensdag, in het bosch van Treen Lodge, mijn liefste." En wanneer de denkbeeldige toe schouwers inderdaad achter de heu vels verscholen hadden gelegen, zou den ze zonder twijfel de slotscène van een Milscombe openluchtspel hebben toegejuicht want deze was in alle opzichten goed gearrangeerd en gaf maar al te duidelijk blijken, met zorg en herhaalde malen gerepeteerd te zijn- Vijf minuten later spoedde Linda zich door het woud naar huis, zon der een oogenblik nog te blijven stil staan om het mooie van de natuur in zich op te nemen. Tot nu toe had de schoonheid van welk landschap dan ook nooit een bijzonder sterken indruk op haar ge maakt, want wanneer men jong en vol verwachting voor de toekomst is, voelen wij dien veredelenden invloed niet over ons komen. Eerst In latere jaren als hartstocht bekoeld is en te leurstellingen onze veerkracht hebben vernietigd, kunnen wij dit alles waar- deeren. Toen Linda het schaduwrijke woud achter zich gelaten had en den weg overstak, begaf zij zich in de richting van Steephill Road. Het eerste, al leenstaande rose geschilderd huisje, aan het hek waarvan een in het rose gekleed dienstmeisje stond, heette „Wrenhurst". Hierin hadden de da mes Henniman en Markham met een buitengewone energie de laatste drie weken geluierd. In het andere rose huisje aan het eind van den met dikke wagenspo ren doorploegden weg had de heer Eresby Mayne de laatste veertien da gen verblijf gehouden, om uit te rus tenvandaar de opvoering van de landelijke romance, die weldra ver volgd kon worden en haar hoogtepunt bereiken zou in een minder bosch- rijke omgeving. Linda glimlachte tegen het dienst meisje, terwijl ze naar binnen ging en vanuit het huis drongen de monotone te zenden, ten einde op alle plaatsen, waar de vluchtelingen zichverzame len, een Indisch arts te kunnen sta- tionneeren, bijgestaan door het noo- dige personeel. Waar dit mogelijk is, is direct een aanvang gemaakt met de bevolking in te enten tegen typhus, enz., teneinde epidemïën te voorkomen. Dat het doodental zoo aanzienlijk is gestegen, vindt verklaring in het feit, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de lahar zich plotseling een weg baande in de richting van volko men veilig gewaande streken waar de ontruiming langzamer geschiedde en waar de bevolking dan ook volkomen door den laharstroom verrast werd. Dat de omvang van de ramp zooveel grooter blijkt te zijn dan aanvanke lijk vermoed werd, is een gevolg van de terreinsgesteldheid. De Merapi heeft op zijn westelijke helling vele dwarsravijnen, waarvan vele thans met lahar zijn gevuld. Een overzicht is onmogelijk doordat den geheelen dag hieruit zware rookwolken opstijgen. Misdadige Jeugd. In Zwolle. Te Zwolle en omstreken begint de misdadigheid onder de rijpere jeugd be denkelijke afmetingen aan te nemen. Dezer dagen stonden er voor den kinderrechten vijf jongens terecht, van wie de oud se achttien jaar was, die tal van diefstallen iadden gepleegd 0 a. uit de schietbaan van de burgerwacht 4 karabijnen en '75 patronen, waarmee ze schietoefeningen heb Oen gehoudenbij een radiohandelaar f 100, enz. Twee zijn voorwaardelijk ver oordeeld en drie ter beschikking van de regeering gesteld. In de afgeloopen week zijn voorts twee leerlingen der Hervormde Kweekschool vijftien en zestien jaar, aangehouden, die de boekeniasschen vol gestolen snoeperijen en snuisterijen hadden. Te Hattem was een georganiseerde jon gens-dievenbende werkzaam onder aan voering van den 16-jarigen J. K. Zij hadden er een soort vereeniging van ge maakt en er was een secretaris en een penningmeester benoemd. Achterhaald wer den o.m. drie fototoestellen, waarvan een van f 67,50 enkele buksen, vier electrische rijwiellantaarns en heerenmodeartikelen. Bij een Zwolsche firma gingen ze gezamelijk een overjas koopen. Terwijl mer. druk aan het passen was, stapte er een onopgemerkt met een nieuwe jas de deur uit, de ande ren zeiden dat er geen keus bij was en gingen weg. Zij zagen kans bij een rij wielhandelaar te Hattem lantaarns te stelen de man verklaarde niet te begrijpen hoe ze het gedaan hadden, daar hij zijn oogen niet van hen af had gehad. Een manufac- mrier bukte zich even en was meteen een partij boorden, pelten, dassen, enz. kwijt K. was de handelsmanhij bracht de gestolen naren aan den uian. Het politie bureau te Hattem beeft veel weg van een nazaar, want de politie is druk in de weer de verkochte waren bij de door K. op gegeven adressen in beslag te nemen Ue edele bondgenooten hebben hem volkomen in den steek gelaten en hebben alle schnld op hem trachten af te schuiven. Daarom uit wraak, vertelt K. weer alles van de anderen- Kolendamp vergif tig ing Een doode. Maandag ontdekten de buren dat de woning van de gezusters v. d. Heul in de buurtschap Schuagt te Lekkerkerk gesloten bleef. Een gewaarschuwd fami lielid heeft, toen hem met werd opCntre- klanken van piano-vingeroefeningen tot haar door „Marcia!" Daar er geen antwoord kwam, liep Linda de voorkamer in, waar een ma gere, kleine vrouw, in een katoenen japon gekleed, die zeer goed paste bij heur haar en huidkleur, voor een van die instrumenten zat, welke „piano's" genoemd worden. „Is hij weg?" informeerde Marcia Markham, terwijl ze haar vingers eeni ge keeren achter elkaar uitrekte. „Ja", antwoordde Linda, in een die pen stoel neervallend. „Heb je hem niet naar het station gebracht?" „Nee". „Zou het niet vrouwelijker en lie ver geweest zijn, indien dit wèl was geschied?" „Dat geloof ik niet. Twee menschen voelen zich nooit zoo verlegen en ver veeld, als wanneer de een den ander naar den trein brengt. Hij staat voor zijn coupé, maakt korte opmerkingen, ieder gevolgd door een punt, en zij doet haar uiterste best eenige glim lachjes te voorschijn te tooveren. Hij kijkt tersluiks voortdurend naar de groote stationsklok, terwijl zij blikken op haar horloge werpt, en wanneer er nog vijf minuten gewacht moet wor- Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. A A A 0 ,.Voor de Borst" 1 Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Ff. 4.50 1 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons l (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIR00P-BGNB0NS (Gestolde Abdijsiroop» daan, zich toegang verschaft Hij vond de beide vrouwen op den grond liggen. De oudste zuster, een doofstomme van 60 jaar was overleden. De jongste die eenigs- zius achterlijk is, leefde nog Onmiddel lijk werden de burgemeester en de dok ter gewaarschuwd Blijkbaar is de oudste door kolendamp gestikt De jongste kon niet worden ver hoord Een ongewoon v e r g i ft i gi ngs- geval. Een ongewoon vergiftigingsgeval heeft te Jitsjin in Bohemen acht menschenlev-ns gekost. In het herstellingspaviljoen van het districtsziekenhuis, dat voor het groot ste deel door oude mannen en vrouwen wordt bewoond werd hevig geklaagd over ongedierte, zoodat men het door een firma uit Praag liet zuiveren. Daarbij werd gebruik gemaakt van cyaanwaterstof. Ofschoon men de lokalen daarna dertig uren liet luchten, schijnt dit voor de be jaarde mensehen onvoldoende geweest te zijn. Nadat zij weer iu de zalen waren gebracht, overleden in den nacht acht menschen. Tien verkeeren in levensgevaar. Allen op een na waren boven de 80 jaar. Mist in Londen. Londen was Maandag wederom in een dikken mist gehuld De draadlooze d enst meldt dat op de voornaamste kruispunten in de stad flambouwen brandden en het verkeer ernstige vertraging ondervond. Ook elders in Engeland hing veel mist, in het bijzonder in het Oosten en Zuid oosten Ook Maandagavond mistte het nog zwaar boven het eemrum van Londen en de zuidelijke voorsteden. Bij verkeerson gelukken tengevo'ge van den mist werden ze«en menschen gedood en ongeveer twintig gewond. Het verkeer langs den weg on dervond ernstige belemmering In eenige gedeelten van Londen werden de bus en tramdiensten gestaakt, terwijl de spoor wegen een beperkten dienst met de voor steden onderhielden. Men kon niet verder zien dan twee M. Het vliegveld Croydon was buiten dienst gesteld De aankomende vliegtuigen waren echter in staat te Lympne te landen. den, haten ze elkaar, zonder zich hier van bewust te zijn. Een afscheid voor korteren of langeren tijd kan zulk een mooi iets zijn, dat het jammer is dit in een ongeschikte omgeving te laten plaats vinden. De laatste kus moet als het ware een heilige herin nering zijn, welke de gaping tot de volgende ontmoeting moet vullen en elke afscheidskus op een station is een mislukking". Marcia Markham staakte haar gym nastische vingerbewegingen en draaide zich op de krakende mnziekkruk dm. „Je wordt den laatsten tijd erg wijs", merkte zij op, terwijl zij Linda aandachtig gadesloeg. „Vijf jaar gele den hield je er geen geprononceerde opinie op na, en wist je niet, hoe je je moest uitdrukken, maar nu houd je lange psychologische, redevoeringen- Hoe is dat gekomen, beste kind?" „Ik weet het niet, Marcia, tenzij het aspiratie, ambitie, ofAmerika is? Die laatste drie maanden in de Vereenigde Staten doorgebracht, heb ben me heel wat levens-ervaring gege ven, dat voel ik". „Succes bederft een vrouw gewoon lijksucces of mislukking. Jij bent wijs geworden door succesIk daarentegen door teleurstellingen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 8