onze Dierenwedstrijd DAMESTASSCHKN Glas fan Leerdam Zuid Holland-FLATËEL De Kleine Bazar. ORLIK PIJP C. SINKE lfergeet U niet i Het mooiste Kerstgeschenk is een GROOTE MARKT 26 - - GOES Winter en Liefde. 50 gulden aan prijzen DE KLEINE BAZAR Wij hebben een Prachtcollectie Enorme sarteering Portemonnaies- Zakportefeuilles Sigaren- en Cigaretten kokers De grootste sorteering Kerstmis in de kinderkamer Aardige Kerstcadeautjes. DEUTSROEH Gegarandeerde echte Engelsche pijp Alleen in 't Centraal Sigarenmagazijn De man zonder geweten. Qecn wo/. ^0orV/ybe/t/ niks op zh weg "komen, Liep het mis. Dan sloeg hij als het mioest!.^. Ouwe GerriT stak z'n pijp, <he uitgegaan was, nog 's op. Hij zou zich 'in nieuwe koo pen. Dat 'kom dar nou wel af. Dan istak hij z'n hand in z'in huis, haalde de zwart leeren portefeuille te voorschijn en dat was de Brief. D r stond niet veel in. alleen dat het goed ging in Canada en dat z'n vader voor dat papiertje maar een Kerstmi sper sent nee prefsent moest koopen. Waarachtig dat zou 'ie! De pijp! Toch aardig van dien aap, toch aardig... Als Jemuéke d'r nog geweest was, zou ze jonge Gerrit geschreven hebben.... „en ook van uw va der vele groeten." Daar had hi}, Ouwe Gerrit, nooit iets van gezefd. Dat waren vrouwenzaken, daar moest je je as man niet in mengen. Daar kwamen maar nes ten van... Maar na dat eene briefje, toen Jenne ke doo l was, had 'ie daar, in Canada, nooit meer iets gehoord... z'n eigen schuld, mompelde Ouwe Gerrit in zich zelf. Dan stond hij op, ging naar de voor kamer om hot geld in het kabinet te ber gen. Achter het geldkistje Lagen Gerrit': brieven, een heele stapel naast Jenneke': kerkboeken. Die had 'ie morgen noodig. Kon 'ie d'r al vast wel uithalen.... D'r lag wat in... Een portret van Gerrit, toen 'ie nog 'n jongen was... Lang keek Ouwe Gerrit er naar, dook uit z'n zak een bril op om beter te zien. Dan zette hij het op het penantkastje naast Jenneke en veegde de glazen van z'n bril schoon.... D'r moest nog wel postpapier zijn... Toen Ouwe Gerrit diep in den nacht Haar was met den brief naar Canadla, begon in de verte een klok te luiden., een zingende en heldere muziek door den stillen nacht... Het portret bleef staan, Kerstmis was geboren... Ieder seizoen heeft zijn eigen betee- kenis. Als men de dichters geloioven wil dan is eigenlijk de lente de maand der liefde, maar dat moet toch een heel dich terlijke opvatting zijn, want het geluk heeft geen historie en de liefde kent geen sp. ciaal seizoen. De verliefden wel? In Mei is er het verlangen, in Juli de maan-dooriichte avonden, maar ook in de herfst, als an dere menschen ietwat melancholiek ge- "s'fcemd zijn, bestaan er geen hinderpalen voo-" verliefde harten. Hoogstens wor den de bezitters er nog wat sentimentee- Ier op.... De winter echter is een zeer goede vriend van de verliefden. Want al de daa" n vallende feestelijkheden zijn door spekt van de Liefde en onhoorbaar suizen haar pijlen iin de onrustig hamerende har- ten. i Neem alleen St. NiooLaas! Een pracht-gelegenheid om elkaar wat te ge ven. AI is het maar een vrijer van taai- Uitslag 31 December 8 uur. f taai of een hart van marsepein. Het klei ne onmoo'zele hart, dat menschen-levens aan elkander bindt, of om Shake speare te misbruiken „d'r steekt meer achter zoo'n hart, dan wij met al onze'ge leerdheid vermoeden kunnen." Na een korte poos, precies lang ge- nog om op adem te komen, schemert het feest der verlovingen aan den horizon Kerstmis! Op een fraaier en deugdelij ker wijze kan men zich niet verloven. De gans as gebraden, de mistletoe hangt... en papa wikkelt al z'n servet om de champagne-flesch. Onuitputtelijk zijn 's winters voor ver liefden de motgelijkheden. Hand in hand' schaatsenrijden, enz. enz.... Zij, diie het weten, zeggen dat een zoen in December beter smaakt dan in Augus tus. Het gebeurt met meer verantwoorde lijkheidsgevoel. Een zomer-flirtation gaat niet diep, is oppervlakkig en leidt nie! altijd naar het gelukkig slot, maar een winter-flirtation, die voortgezet wordt aan den hulsel ijken aard onder wakende oogen voert tot ernstiger verbintenissen. En wat hebben de dichters der liefde in-de-lente daarop te zeggen?! Wanneer men een kinderfeestje geeft op Kerstmis, moet men de kinderen zoo veel mogelijk aan zichzelf o veriatan. Als men de leiding van het feest voortdurend in handen der volwassenen laat, zullen deze er even gauw genoeg van krijgen als de kinderen zelf. Het is dus beter, slechts mee te doen, om het ijs te breken: len, ',de feestvreugde aan den gang te krijgen, en daarna alleen toezicht te houden om kib belpartijen te voorkomen en te zorgen, dat alle kinderen in het spel worden op genomen, Verder zal men niets behoeven te doen zeker niet wanneer de gastjes ouder dan zes jaar zijn. Het is dus een goede regeling, de kinderen samen met de volwassenen te laten lunchen en hen verder in de kinder kamer te laten spelen. Daar wordt er ook thee voor hen geschonken, terwijl slechts een kinderjuffrouw een oogje in het zeil houdt en de gastvrouw af en toe éven komt kijken. Ook een zusje of nichtje van een jaar of veertien kan zeer veel doen voor het bezighouden der kinderen, meer dan de meeste volwassenen. Ook al hebben de kinderen zoo juist een flinken maaltijd gehad, bij een feest behoort voor hun besef snoepgoed en daarvan moet er dan ook een goede hoe veelheid aanwezig zijn. „Beter één keer goed dan twee keer kwalijk" geldt ze ker voor een kinderfeest. Men geve ech ter niet te veel zoetigheid, doch b.v. kleine soepbroodjes met verschillende dingen belegd, geroosterd brood en zoete be schuitjes. Ook met jam gevulde platte bakjes van feuilleté deeg zijn welkom. Verder staat er in de kinderkamer een groote tafel met verschillende gezel schapspelletjes, waaronder ook eenige zeer gemakkelijke. Ook legkaarten behoe ven niet altijd moeilijk te zijn; er zijn zeer gemakkelijke onder. Op een der wanden is een ezel zonder staart getee- kend, waarop de kinderen geblinddoekt een staart moeten prikken. Voor jongens is een schijifschietspel met rubberprojec- tielen het aangewezen spel; als men met hagelkorrels laat schieten, komen er te Licht ongelukken van. Verder wordt het projectiel met een lang, dun touwtje vast gebonden, 0m te voorkomen, dat het tel kens wegraakt. Bovendien is er ook in de kinderkamer een Kerstboom opgesteld, waaraan o.a. kleine cadeautjes voor de kinderen han gen. Pistaches zijn ook zeer geliefd bij kinderen en vormen een aardige tafelver siering. Tenslotte nog iets: men heeft met het eten en het snoepgoed het meest; succes, wanneer men de kinderen tevoren niet te veel Iaat ejen, terwijl oojk öip den grooten dag zelfs niets te eten wordt ge geven, dat voor de jonge kindermaagjes slecht verteerbaar kan zijn. Vooral door de drukte en de opwinding wordt de kans, dat het een of ander hen slecht be komt, nog grooter. Verder worden de kin deren verstandig gekleed, d.w.z. men trekt ze geen warm goed uit, omdat de Heer tjes bij dunner ondergoed meer tot hun recht komen, terwijl men hen ook niet plaagt met k leeren, waar ziji bijzonder voor moeten oppassen. Tenslotte hebben zij op Kerstmis evenveel behoefte aan frissche lucht e>n slaap als op een anderen dag, daarom is het aan te bevelen, de kin deren althans éénmaal een flinke wande ling te laten doen, terwijl de kindejpartij niet te laat afgeloopen mag zijn. Als men vroeg genoeg begint, is dat ook geen be- Velen zullen zich in de komende da gen afvragen, wat zij toch wel zouden kunnen geven aan familieleden en vrien- denv Wij verbouwen daarom, dat enkele aanwijzingen cn nieuwe ideeën welkom zullen zijn! Het groote punt is natuurlijk het bedrag, dat men kan en wil besteden en daarom zullen wij eerst eenige dure cadeaux en vervolgens eenige goedkoo- pere opnoemen, die daarom niet mulder aardig behoeven te zijn. Wat staat een antiek stoeltje, een ta fel of tafeltje of een kist, waar men iop zitten 'kan en- eventueel voorwerpen op kan neerzetten, niet mooi en welk een ca chet geeft zooiets aan een kamer! Ook een mooie spiegel is in vele gevallen een aanwinst en zulke stukken blijven sotm|s generaties lang in de familie. Een draai baar boekenkastje, met zware silhouetten op de paneelen, is bovendien practisch, ook :n den modernen tijd. Tusschen twee haakjes, een mooi geschenk voor de huisvrouw is een frigi- daire, een electrische koelkast. Deze zijn zóó bekend, dat wij er wel niet ve-el meer over beho&ven te zeggen. Toiletstellen of suitcases met een toi- Letstel in het deksel, zijn een welkom ge schenk voor mensdhen, die veel reizen, al is het maar, dat zij' hun weekend (meest al elders doorbrengen. Bovendien is een toiletstel, in edel metaal uitgevoerd, steeds een keurig geschenk voo* iedere vrouw, die prijs stelt op een chique toilef/fcafel. Tegenwoordig worden ook veel zulke stellen en suitcases voor heeren gemaakt; doordat in zulk een suitcases alleys tegen het deksel wordt vastgehouden, blijven de klesren ook beter. Een kamerschut met een mooie voor stelling kan uw heele salon opfleuren. Een nest van tafeltjes, die in elkaar ge schoven kunnen worden, is handig, als men veel menschen op bezoek krijgt. Zij kunnen dan hun consumptie bij zich hou den en behoeven net te reiken naar een ver-verwijderde tafel. Ik zag ook ergens kandelaars, waar de kaarsvlam aan één zijde werd beschermd door een ovaal, eenigszins hol spiegel tje. Een aardig rooktafeltje was voorzien van een gro0ten aschbak met een daarover gebogen draak, waartegen de cigaretten konden worden getipt. Iets nieuws zijn de zachtje kleedjes en karpetjes van che nille, zooals Mohawk Chenille. der een eenigszins intiem geschenk <s, terwijl men daarenboven de verdachte kleur, merk en kwaliteit moet kennen. Zeep, parfum en poeder van dezelfde soort vormt natuurlijk ook steeds een aar dige combinatie; ook origineele jampotjes, die méér aan een siervoorwerp of aan bonbomières doen denken zijn' een aar dige aanvulling voor het ontbijtservies. Zoo zag ik ergens een eenvoudige witte pot met groene aderen, waarin een plant met roode besjes; drie aapjjes met kwas ten bij wijze van staarten kunnen met een rood koord om hun hals in den salon wor den opgehangen. Een cigarettendoos met een glazen deksel staat dadelijk veel aar diger. Een origineel en practisch cadeau, dat men zelf kan maken, is een vierkante of langwerpig-vierkante onderzetter voor warme trekpotten, schotels, enz. Ze wor den gehaakt van dikke wol van enkel stokjes; een kleurig kruisfsteekpatroon kan erin gewerkt wordein, b.v. een bloem in het midden, of een rand. Maar ook hier geldt; „overdaad schaadt!" Als men buiten woont, is een origineele, oiuderwetsch aandoende Lantaarn voor de voioirdeur ook heel mooi; er kan een ge wone electrische lamp in gemonteerd wor den. Iets origineels was ook een bloemen- standaard, bestaande uit een driehoekig, ijzeren plaatje als voetstuk met drie op gaande spijlen en daarop (op verschillen de hoogten) drie potjes met hangplanten, Meer pract.sch is een dozijn stevige kar tonnen kleerhangers, die licht, plat en vooral op 'reis gemakkelijk zijn. Men kan ze overtrekken met gehaakte of ge breide wollen lapjes, die aan de onder zijde met een draad samengehecht wosr- den en die men desgewenscht m twee kleuren kan verwerken. Wist u, dat mooie Kerstkaarten in doosjes iegelijk te krijgen zijn en dan per stuk veel goedkooper komen? Als u veel kennissen heeft, zal dit zeker te pas ko men. Iets moois voor een meisjeskamer zijn gedroogde bloemen (in natuurlijke kleuren) of vlinders tegen een onderlaag van watten achter glas.... Zoo zijn er tientallen van aardige ge schenken op te noemen te veel, om hier alle te vermelden. Als u een oogen- P. J. GLERUM Opril GOES BEBESIE KflM BE BESTE „DELFTSCH ROEM" 75 ct. per pond „FRIESCHE" 60 cl per pond Steeds voorradigKNAKWORSTJES EN ZEER FIJNE LEVERKAAS. Wanneer iemand bedlegerig is, of uit vrije verkiezing gewend is, het ontbijt op bed te gebruiken, kan men een ge schikt ontbijttafeltje geven met pootjes van ongeveer 25 c,M. Voor zieken be staat ook een model, waarvan het blad schuin opgeklapt kan worden als boeken- standaard. Geen dure cadeaux 1 Men behoeft echter geen dure cadeaux te geven, want goedkoope zijn toch even welkom. Wat zoudt u vinden van een bol vormige, gekleurde vaas op een voet stukje, die men voor het raam kaïn zetten en als vaas of als cache-pot kan gebrui ken? Of van een eenvoudige ingelijste silhouet met mooie, expressieve lijnen Een zeer mooie cadeau zag ik eens els volgt samengesteld: een. bruin hengsel mandje was van binnen met rood vloei papier beikleed en had op het hengsel een bouquetje van denneappels op ijzerdraad jes e« zilveren blaadjes met een tulle strik; het was een mooi handwerkmandje geworden en was volgepakt met pakjes voor een heel gezin, die elk afzonderlijk in zilverachtig papier verpakt en met groene' linten omwonden waren. Hondjes van metaal ziet men veel, o.a. voor boekensteun, met een aschbakje op den omhooiggeheven staart en... als krab ber, waaraan men zijn bemodderde schoe nen kan reinigen, voordat men binnen gaat. Voor kinderen zijn glazen, met inge bakken gekleurde hondjes een origineel geschenk. Ook ziet men onbreekbare cellu- ioidballcn, gevuld met een zeepmengsel, waarin een scheepje, of een poppetje drijft, dat altijd rechtop blijft staan, al rolt de bal in het rond, daar de opper vlakte van de zeepachtige vloeistof steeds horizontaal tracht te blijven. Men kan van zeep gesproken vele dames een groot genoegen doen met een doos heerlijk riekende zeep met poe der of parfum, waarbij natuurlijk poe blikje tijd hebt, lees dan onze adverten tiekolommen eens door, daar zal onge twijfeld wel iets hij zijn, dat u op pen goed idee brengt! Karl Ludwig von Veltheim, de valsche baron, is thans een afgetobde grijsaard. De groote avonturier is aan het einde van zijn levensdagen gekomen; hij lijdt aan Afri- kaansche koorts, en het verblijf in de sombere gevangenis te Pretoria is niet bepaald geschikt, zijn leven te verlengen. In de omgeving van Pretoria werd hij eenige weken geleden als vagebond opge pakt. De politie kwam tot haar groots verbazing tot de ontdekking, dat mem met niemand anders te doen had dan met Karl Ludwig von Veltheim, den valschen ba ron, gesignaleerd in de archieven van bij na alle politiebureelen ter wereld. Waarschijnlijk is hiermede een eind gekomen aan het ongelooflijk avontuur lijke bestaan van een der beruchtste mis dadigers, die de wereld' ooit hoeft ge kend. Meermalen was hij schatrijk; thans is hij straatarm. In de archieven van Scotland Yard staat in zijn signalement woordelijk het vólgende; „Kar! Ludwig von Veltheim, alias Kurtze is de man zonder geweten." Toen Karl Ludwig 12 jaar oud was, stal hij reeds een horloge, en ging aan het zwerven, Eenige jaren later stelde hij zich in het bezit van papieren op naam van een 17-jarigen scheepsjongen en werd als zoodanig op een schip aangemonsterd. Zijn ervaringen op dit schip zijn hem later goed van pas gekomen. In 1879 bevond hij zich in Londen. Hij laat zich op een Duitsch schip aanwer ven, doch deserteert na 5 maanden. Duitschland in 1886. Als kapitein Oli ver Jachson, verscheen hij op zekeren dag in Hamburg, deed groote bestellingen bij eerste firma's aldaar, liet zich aan merkelijke provisie uitbetalen en ander- nam als Engelsch kapitein groote leizen door Duitschland. Deze glorie-tijd duurde echter niet lang. De politie kreeg hem in de gaten. Doch toen men hem wilde arresleeren, was hij reeds weer op weg naar Australië. Daar deed eenige weken latei- de „ba ron" von Veltheim zijn- intrede. Vanaf dat oogenblik begon Karl Ludwig Kurtze den rol van baron te spelen. In dien tijd stond een baron in Austra lië in hoog aanzien. Zijn aanzien steeg nog, toen hij met ce» Engelsche in het hu welijk trad. Nauwelijks was het huwe lijk gesloten of hij scheepte zich met zijn vrouw en een flinken zak geld in' naar Kaapstad. De Australische grond werd hem waarschijnlijk te heet onder de voeten. In Kaapstad bleek het niet zoo ge makkelijk te zijn om geld te leenen. Toen het geld op was, haalde Karl Ludwig von Veltheim een zeldzaam gemeene streek uit. Hij bracht zijn vrouw samen met den eigenaar van uitgestrekte dia mant-velden. Hij liet ze zoolang samen, tot hij kans zag op den man chantage te plegen. Het gelukte hem eenige duizenden ponden in de wacht te sloepen. De volgende etappe was New Orleans. Klaarblijkelijk had hij hier echter geen geluk, want eenige maanden later dook hij weer in Duitschland op, kwam door een advertentie in aanraking met een rijke dame, wier geld hij afhandig maakte en verdween vervolgens met zijn buit naar Amerika. Daar werd hij nota bene be noemd tot Consul der Vereenigde Staten in Santa Martha. Na een jaar maakte hij een „dienstreis" naar Londen, en incas seerde aldaar f75.000. Voor hij Londen verliet sloeg hij een tweede slag. Hij zocht en vond een trouw lustige Duitsche, die f60.000 bezat, wat den baron wel aanlokte; Toen ook dat geld op was, zond bij, de vrouw naar Duitschland met niets anders dan de hoop op een feeder weerzien in- het „nestje", dat hij voor haar in Amerika zou bouwen. Hij bleef nog eenïgen tijd in Londen, juist lang genoeg om nog gauw even in het hu welijk te treden met een Griekin. Ditmaal trouwde hij onder den naam Platen. Deze vrouw maakte het hem zeer las tig. Zij was buitengewoon geraffineerd en kwam spoedig achter zijn streken. Het huwelijk met de Griekin werd ongeldig verklaard en baron von Veltheim begaf zich onder den naam van kapitein Vivent naar een badplaats in het zuiden van En geland om daar wat van de ondergane onaangenaamheden te bekomen. Op ze keren dag vond men op den oever van- de Theems het lijk van een man, op wieo pa pieren werden gevonden ten name van Kar! Ludwig von Veltheim. Zoo kwam het, dat hij voor dood werd verklaard, terwijl hij naar Zuid-Afrika zeilde. Daar werd hij gearresteerd wegens moord op een koopman. Hij beweerde uit noodweer tc hebben gehandeld en in een schitterend pleidooi bewerkte hij zijn invrijheidstel ling. Hij werd naar Engeland op trans port gesteld. Vandaar begaf hij zich naar Italië, waar hij een maatschappij oprichtte om gelden in te zamelen ter ondersteuning van de Boeren in hun strijd tegen- de En- gelschen. Met een aanzienlijk bedrag aan gekl nam hij de beenen naar Parijs-, trouw de daar inderhaast met een Amerikaan- sche, reisde naar Duitschland, beloofde daar een weduwe met haar te zullen trouwen, maakte zich meester van al haar bezittingen en verdween pas weer, toen de dame uit wanhoop zelfmoord pleeg de. Dat waren zijn beste jaren. Vrouwen brachten hem geld, groote zakenmen- schen vertrouwden hem enorme bedragen toe. Drie, vier jaar lang gaf hij het geld met handen vol uit. Tijdens een verblijf in Duitschland kwam hij met de politie in ernstig con flict toen het bleek, dat hij valsch geld vervaardigde en uitgaf. Hij kreeg hier voor 3V2 jam- gevangenisstraf. Het eenige, wat daarna van hem bekend is geworden, is thans het bericht van zijn aanhouding te Pretoria. Aan zijn avontuur lijk bestaan is een einde gekomen. Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste' afweermiddel tegen verkoud heid en besmetting.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 7