^itv0?fïaaU3ëmuS Stadhuis san Goes, /imeen^ De Kleine Bazar PARKER Duofold Vulpennen Officieele Dealer voor GOES en OMSTREKEN Kunst Lrand en Tuinbouw Stadsnieuws UNTVELT's BAZAR ten verspreid in de laatste dagen, dat het bestuur meer aansprakelijkheid der leden wenschf in verband met de fi- nancieele basis, de leden behoeven niet verontrust te zijn, want de aan deelhouders zijn dan de lijdende. Maar spr. mag tot groot genoegen meedee len, dat de financieele basis hecht en sterk is. Het accountantsrapport uit gebracht in November 1930 wijst een saldowinst aan, na aftrek van alle be taalde renten, afschrijvingen enz. van 6 a 7 duizend gulden. Dit maakt in deze tijd van malaise wel een gunstige uitzondering. Spr. is uitermate en eveneens het bestuur hoog gestemd en ook zal het door de leden niet minder toegejuicht worden, dat men er zoo goed voorstaat. De obligatiehouders zijn gelukkig te noemen, die beter hier hun geld kunnen geven dan aan o.s. bankinstellingen. Zekerheid is ten volle gewaarborgd. Op het agendum komt o.m. voor in art. 13 statutenwijzi ging, verplicht veilen. Het wenschelijkc hiervan wordt door velen gevoeld, doch tof invoering kwam het niet. De voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Valstar, zal ons hierover inlichten. De heer W. A. Reijerse heeft ge hoord, dat Donderdagmiddag een ver gadering is belegd om buitenom de vereeniging de veilingsbelangen te be spreken, wilde gaarne weten, waarom dit geschiedde. Vanuit de vergadering wordt geroe pen, dat het onnoodig is om den heer Valstar deze vergadering te laten lei den. De heer Valstar het woord verkrij gend, zegt dat hij er geen oogenblik aan gedacht heeft als leider op te tre den. Dat is den voorzitter wel toe vertrouwd. Spr. dankt voor het wel kom en weet wel dat de Zeeuwen hun eigen boonen wel kunnen doppen en geen leider noodig hebben. Met ge noegen heeft hij beluisterd de notu len, welke hij goed kon verstaan en er uit gehoord, dat de Ned. Tuinbouw ook in Zeeland en Kapelle van groot groot belang is. Uitermate mag de verheuging zijn om de kerngezonde financieele basis. Ook op sorteering en goede verpakking wordt aangedron gen; in alles gaat men mee met zijn tijd. Uit zijn rijke ervaring schildert spr. den toestand 40 jaar terug, be treffende de opkomst van tuinbouw- en veilingswezen. Spr. deelt mee wat het uit de hand verkoopen hem en anderen opleverde, hoe diep men er meestal invloog. Daartegenover plaatst hij het verplicht veilen als noodzake lijkheid en opleving van beiden. Al leenstaande kan men den .wereld marktprijs niet kennen en beoordee- len. Niets beter dan verplicht veilen dat weet spr. uit ervaring en hij kan het met volle overtuiging niet alleen deze vergadering aanraden, maar ook de zustervereenigingen. Nu herhaalt de heer Reijerse weder zijn vraag, waarom deze vergadering te Biezelinge moest belegd worden. Spr. is er niet van overtuigd, dat dit heil zame werking kan geven. De voorzitter wil dit liefst maar niet in bespreking brengen. De heer A. Slabbekoorn wenscht hiervan verantwoording te doen, deelt mee dat deze vergadering is belegd om geopperde bezwaren te bespreken. Spr. is vanaf de oprichting medewerker, releveert enkele voorvallen met bes sen, reageert op verplicht veilen, zegt dat het niet te doen is om aT fe bre ken, maar opbouwend te werken, ver der dat men niet aan banden wil ge legd worden en men in rechte banen wil geleid worden. De heer van der Graaff te Bieze linge zegt, dat het een groote fout is van het bestuur om aan het ontwerp- Statutenwijziging niet toe te voegen een memorie van toelichting. Spreker heeft de heer Valstar gehoord, welke aandrong op verplicht veilen. Dit is geen nieuws, maar het is steeds ook door hem in de vergaderingen voorge houden. Dit ontwerp bestudeerd heb bende, zegt spr., komt hij tot de over tuiging, dat het niet is van Zeeuw- schen bodem. Hulptroepen zijn inge roepen, welke? Ook pas uit de no tulen is gebleken, dat hij geen tegen stander is van verplicht veilen, maar als oprichter van deze veiling heeft hij dit vanaf het begin voorgehouden. De voorzitter interumpeert: „U hebt gezegd de notulen niet gehoord te hebben". De heer van der Graaff staat er op om nu bij de behandelingen van deze gewichtige zaken er zich niet te wil len afmaken met een grap, maar om de dingen serieus te behandelen. Ver der komt hij neer op het aan banden leggen en de lange termijn van verbin ding en het récht bij geschillen. De voorzitter antwoordt, dat de toe lichting bij bespreking en behandeling volgt. De in elkaarzetting van hetont- werp-statuten geschiedde 'door het be stuur en iemand is aangezocht voor de redactie. De heer Hollander uit Goes, is er voor om art. 13 verplicht veilen, direct te bespreken. De heer Poleij te Yerseke, is voor verplicht veilen. Hij noemt als voor beeld het Westland en Aalsmeer, waar men het niet invoeren destijds duur betaalde. Voor de kooplieden is het in troebel water goed visschen. De heer Ganseman is er voor om met het ontwerp-statutenwijziging al lereerst art. 1 ter hand te nemen. De heer M. in 't Anker te Schore, wil direct uitgemaakt zien het al of niet verplicht veilen. Bij verwerping kan het overige achterwege blijven. De heer C. P. Vogelaar pleit voor verplicht veilen, alleen uit organisa torisch oogpunt. De heer Karelse te Schore, meent dat verplicht veilen de gezondste zaak is. Thans volgt stemming. 81 leden stemden voor en 140 leden tegen ver plicht veilen. De heer J. A. Mol zegt, dat de te genstemmers meest bestaan uit papie ren leden, de voorstemmers daarente gen zijn meest belanghebbende, groote telers. Spr. adviseert niet te versagen, maar op te komen voor verplicht vei len, want de kern is er voor. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. tabletten Bi) Apoth. en Drogisten Gemeenteraad 's Heer Arendskerke Benoemingenradio-distributie de gemeente-begrooting 1Q31 aangenomen. In de Maandagnvddag gehouden raads vergadering van 's Heer Arendskerke, was de heer van Gorsel afwezig. Be noemd en herbenoemd werden: tot leden van de 3 in deze gemeente be staande commissiën tof wering van schoolverzuim te 's Heer Arendsker ke de heeren J. van Houte, L. van Ves- sem, D. W. Lindenbergh, C. Beenhak ker en D. v. d. Maale; te 's Heer Hen drikskinderen de heeren J. L. Back, J. Rouw, W. Priester, A. de Dreu en Jacs. de Schipper; te Nieuwdorp de heeren L. Melse, C. Vos, H. Goede- gebure, H. Steenblok en M. Vermue. Tot lid van de commissie van toe zicht op het L. O. de heer J. Rouw. Tot lid van het B. A. van 's Heer Arendskerke de heer C. Minderhoud. Tot lid van het Groot Armbestuur van s Heer Hendrikskinderen de heer P. de Putter. Tot havenmeesteres aan de haven van den Zuid-Kraaijertpol- der Mej. Wed. J. Kieboom. Tot af gevaardigden naar de in 1931 te hou den vergaderingen van de N.V. Wa terleiding Mij. „Zuid-Beveland" de heeren H. van Gorsel en D. W. Lin denbergh. Vastgesteld werden de be dragen der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O.-wetover het dienstjaar 1928 van bijz. lagere school fe Nieuwdorp op f 1332,54, voor de R.K. bijz. lagere school te Lewe- dorp op f 1065,67V2 en voor de Herv. Chr. school te 's Heer Hendrikskinde ren op f777,33. Een verzoek van het bestuur van de Chr. school te Lewe- dorp, om voorschot op de gemeente lijke vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O.-wet over 1930, werd inge willigd en dit voorschot bepaald op f 150. Vervolgens werd besloten aan Ged. Staten een verzoek te richten om vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichame lijke oefeningen aan de openbare la gere scholen in deze gemeente voor het tijdvak 1 Jan. 1931-1 Jan. 1933. Een verzoek van J. Bliek e.a. om hef aanbrengen van een rioleering voor hunne woningen in den Zandweg te 's Heer Arendskerke, werd ter zijde gelegd, als zijnde op ongezegeld pa pier gesteld. Hierna werd vastgesteld de begrooting van het B. A. van 's Heer Arendskerke en die van hef Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskin- ren voor het dienstjaar 1931, eerstge noemde in ontvang en 'uitgaaf op f22.352,15 en laatstgenoemde in ont vang en uitgaaf o i f 8117,92"2. Aan de firma van Driel te Kloetinge werd vergunning verleend tot stichting van een radio-distribufie-centrale in deze gemeente, onder voorwaarde echter, dat het daarvoor te bouwen distribu tie-net ondergrondsch geschiedde. Een verzoek van gelijke strekking, inge diend door den heer F. v. d. Weele te Nieuwdorp, wordt ter zijde gelegd, als zijnde op ongezegeld papier ge steld. Verder werd vastgesteld een suppl. kohier van de belasting op de honden voor het dienstjaar 1930 tof een bedrag van f 27. In verband met de omstandigheid, dat de weg naar Heinkenszand voorkomende op het Prov. Wegenplan thans voltooid is, werd op voorstel van B. en W. beslo ten deze weg aan de Provincie in on derhoud over te dragen en met Ged. Staten daarover verder te onderhan delen, omtrent de voorwaarden van hunnentwege aan deze overdracht te verbinden. Ten slotte kwam aan de orde de gemeente-begrooting voor hef dienstjaar 1931, die na artikelsgewijze behandeling met algemeene stemmen werd vastgesteld voor wat den gewo nen dienst betreft in ontvang en uit gaaf op f 98.640,97 en voor wat den kapitaaldienst f 9357,76. Bij de rond vraag vestigde de heer Lindenbergh de aandacht op de slechte verlichting bij het station te 's Heer Arendskerke, waarop de voorzitter antwoordde, dat reeds herhaaldelijk op verbetering daarvan bij de Ned. Spoorwegen is aangedrongen, doch tot heden zonder het gewenschte resultaat. Tenslottegaf de heer Lindenbergh in overweging, nu de Provincie f 1.5000 beschikbaar stelt voor de werkverschaffing, aan Ged. Staten te verzoeken een bijdrage voor dat doel aan deze gemeente te verleenen. PROVINCIALE SNIPPERS. Het schip „Naphta 1", hetwelk vorige week te Hansweert lekkage be komen heeft, is thans door Hoogen- boezem en v. d. Tak's bergingsbedrijf gedicht en zal het schip, zoodra de mist is opgetrokken, de reis naar Straatsburg voortzetten. De in Colijnsplaat gehouden ba zar, ten bate van het muziekgezelschap Wilhelmina", heeft netto f560,—op gebracht. Bij een drijfjacht in den Zim- mermanpolder en Fredericapolder te Rilland-Bath, Maandag j.l., werden 196 hazen en 88 konijnen geschoten. Een der drijvers zekere G. W. werd door een hagelkorrel in het gezicht getroffen. Deze werd te Goes verwij derd en had gelukkig geen ernstige gevolgen. In Yerseke vonden eenige jon gens op straat 10 briefjes van f 10. De eigenaar werd dra gevonden. De jongens kregen een goede beloonïng. In Yerseke wordt momenteel een winkelweek gehouden. De étala- ges trekken zeer de belangstelling. - Zaterdag overleed te Utrecht op 61-jarigen leeftijd de heer A. Koops, die van 19071915 te Krabbendijke directeur was van hef post- en tele graafkantoor. Ook was hij daar des tijds voorzitter van het Nutsdeparte- ment en bestuurslid van het „Groene Kruis". Joh. H. Been f Op ruim 71-jarigen leeftijd is te Brielle overleden de bekende gem.- archivaris Joh. H. Been. Op 25 Maart was hij door het geheele land gehul digd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar archivaris van den Briel was. De overledene was niet alleen bekend als archivaris, maar had ook als schrijver van jongensboeken groote vermaardheid verkregen. Hij was rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Electrisch gekweekte aardbeien. In den tuin van het laboratorium voor electrotechniek te Delft heeft ir. H. W. L. Brückman, bedrijfs-inge- nïeur-conservator, een proef genomen met het kweeken van aardbeien in een electrisch verwarmde en verlichte kas. Op 1 November werden 100 aard- beiplanten op de gewone wijze ge plaatst onder z.g. plat glas, en reeds op 1 December stonden de planten in bloei en begonnen de vruchten zich te zetten. Ir. Riemens, directeur van hettuin- bouwproefstafion te Naaldwijk, heeft kennis genomen van deze proef. De hoeveelheid stroom, die tot 1 Januari a.s. verbruikt wordt, bedraagt circa 1500 K.W.U. Het zal bij gebruik van goedkoopen stroom mogelijk zijn, een loonende cultuur te verkrijgen Gisterochtend werden eenige mooie van deze electrisch gekweekte vruch ten aangeboden aan de Koningin. De landbouw-crisis. Besprekingen. Omtrent de door ons reeds in hst kort vermelde besprekingen, welke de vorige week in het Landbouwhuis al hier plaats vonden, wordt ons nog van de zijde der Z.L.M. medegedeeld: Besprekingen hebben plaats gevon den tusschen de vertegenwoordigers der Landbouworganisaties in Zeeland en die van de Middenstandsvereeni- gingen in de provincie. De vergade ring stond onder leiding van Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M. en had ten doel de belangen van alle plattelandsgroepen in deze crisistijd in hun onderlinge samenhang te be spreken. Door de voorzitter en door de heeren C. P. Vogelaar, voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en A. H. de Milliano, voorzitter van den Chr. Boerenbond voor Z. Vlaanderen (W.-deel), werden korte inleidingen gehouden over den crisis en het belang dat ook de middenstand heeft bij een welvarende en koop krachtige plattelandsbevolking. Uit de discussies die daarna volgden kwam naar voren dat ook de Middenstands- vereenigingen ten zeerste het nemen van steunmaatregelen ten behoeve van de landbouw toejuichen. De eventueel door de Regeering te nemen steun maatregelen werden besproken even als de argumenten die aangehaald worden tegen het maal- en mengge- bod. Door verschillende afgevaardig den van Middenstandsvereenigingen werd medegedeeld dat deze organi saties principieel gaarne hun steun toezegden om aandrang uit fe oefenen om de landbouw door steunmaatrege len over deze moeilijke tijden heen te helpen. Voorts hadden besprekingen plaats tusschen de vertegenwoordigers van de landbouw-organisatïes in Zee land en van de drie landarbeiders- organisaties. De vergadering die on der leiding stond van Mr. P. Diele man, voorzitter der Z.L.M. had een vlot verloop en leidde tot volkomen overeenstemming. De verschillende cri sisaangelegenheden werden uitvoerig besproken. De vertegenwoordigers der landbouw-organisaties sloten zich aan bij de meening der landarbeidersorga nisaties, dat momenteel verlaging van het loonpeil der landarbeiders onge- wenscht is. In dezen zin zal dan ook aan de afdeelingen van' de landbouw organisaties geadviseerd worden. De landarbeidersorganisaties zegden ten volle hun medewerking toe tot het verkrijgen van steunmaatregelen voor den landbouw, zooals die in het ur gentieprogram der centrale landbouw organisaties zijn vastgelegd. in koper. Concert. Het programma hetwelk „Hosanna" zal uitvoeren op het concert a.s. Ie Kerstdag te geven op de Groote Markt alhier, aanvang kwart voor 12 uur, vermeldt de volgende nummers: 1. Koraal Gez. 114 „Nog juicht ons toe die zaal'ge nacht"; 2. „Stille nacht, heilige nacht"; 3. „Kerstmor genzang", Gl. Wachtmann; 4. „Song of the Dawn", Silcher; 5. „De klok der Genade", E. Excell; 6. „Avond lied", Fr. Abt; 7. „Salzburger Kerst lied" (1790), J. Haydn; 8. „Prijs en Aanbidding", F. Möhring; 9. „Fantasie over Oude Kerstliederen"; 10. „Lof zang van Zacharias". De nummers 3 tot en met 9 zijn nieuw en worden voor de eerste maal uitgevoerd. De mist. De mist heeft gisteravond het ver keer te water tusschen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen en Schou- wen-Duiveland geheel stil gelegd. Tal van gedupeerde reizigers moesten dientengevolge in Goes overnachten. Benoemd. Tot koster der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer H. Geluk, voorheen hulpkoster. Tweetal. Het tweetal naar de Geref. Gem. alhier bestaat uit Ds. J. Fraanje te Barneveld en Ds. M. Hofman te Krab bendijke. De werkverschaffing. In onze raadsfilm en in ons verslag van de jongste gemeenteraadsvergade ring hebben we ons vergist, toen we deden uitkomen alsof de heer Ver- maire tegen de plannen van B. en W. inzake de werkverschaffing geweest zou zijn. De heer Vermaire heeft voor deze plannen gestemd. We vinden het prettig deze vergissing nog te kun nen herstellen. De Prins van Oranje, Op Tweeden Kerstdag zal de heer Corveleijn in de „Prins van Oranje" een bal organiseeren. Voor bijzonder heden zie men de advertentie. Op Eersten Kerstdag zal voor leerlingen van den heer Corveleijn en voor in- trodué's gelegenheid tot dansen zijn. De Vereenigde Schouwspelers onder leiding van Pierre Mols zullen 15 Ja nuari a.s. in de „Prins van Oranje" een opvoering geven van: „De vrouw van Shenstone". Kantongerecht. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens StraatschenderijJ. F. P. te Hein kenszand f10 s. 1 week tuchtschool, W. J. G. aldaar, een berisping. Overtreden het reglement van poli tie voor rivieren en rijkskanalen: C. L. B. te Yerseke 2 maal f25 s. 2 maal 10 d. Nachtrumoer verwekken; J. N. te Heinkenszand, J. G. o. 't H. te 'sHeer Arendskerke f10 s. 1 w. tuchtschool. Zonder vergunning zijn kippen laten loopen in een anders tuin: M. B. te Yerseke f15 s. 15 d. Kreupel paard arbeid laten verrich ten: J. d. J. te Kloetinge f20 s. 20 d. Te Kapelle met een motorrijtuig har der rijden dart 20 K.M. per uur: M. v. P. te Yerseke f3 s. 3 d„ S. d. W. al daar f5 s. 5 d. Overtreden het reglement voor de spoorwegbrug Roosendaal-Vlissingen F. R. te Steendorp f25 s. 25 d. Als schipper een rijkskanaal beva rende zijn naam niet op zijn schip hebben: K. B. te Gorinchem f5s. 5d. Overtreding Bouwverordening Goes: P. N., J. M. B. en M. F. v. d. B. te Goes, vrijspraak. Zonder noodzaak met een motorrij tuig over een rijwielpad rijden: K. N. fe Wemeldinge f25 s. 25 d. Met een motorrijtuig over een over weg rijden als de trein in aantocht is: M. P. v. H. fe Goes f25 s. 25 d. Rijwiel besturen onder invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank: C. T. te Rilland-Bath f 15 s. 15 d. Met motorfiets rijden geen teeken geven als men van richting verandert en niet behoorlijk uitwijken: D. J. L. fe Wolphaartsdijk 2 maal f15 s. 2 maal 15 d. Met een motorrijtuig te Kloetinge in verboden richting van een weg rij den: J. v. D. fe Sluiskil, J. J. d. H. te Eindhoven f3 s. 3d.' 's Avonds met voertuig zonder licht rijden: J. H. te Ovezande, L. S. te 's Heerenhoek f 5 s. 5 d. Met auto zonder achterlicht rijden: C. M. te Kruiningen f3 s. 3d. Met auto zonder noodzaak links houden: J. N. te 's Heer Arendskerke f5 s. 5 d. Met auto rijden zonder voldoende remmenW. A. d. J. te Biervliet f 15 s. 15 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. v. N. te Kruiningen f3 s. 3 d. Jachtwet: A. N. K. te 's Heer Arendskerke f40, f10 en f20 s. 40, 10 en 20 d., P. d. J. aldaar f40. s. 40 d., verbeurdverklaring van het ge weer, de haas en de lantaarn. Met auto rijden zonder voldoende licht en niet stil houden op bevel van een ambtenaar: J. W. B. te Mid delburg 2 maal f10 s. 2 maal 10 d. Met een voertuig rechts niet den voorrang gevenJ. G. te Ovezande, vrijspraak. Hooger beroep is aangeteekenddoor C. L. B. te Yerseke, veroordeeld het overtreden van het reglement van po litie voor rivieren en rijkskanalen tot 2 maal f25 s. 2 maal 10 d. Door A. N. K. te 's Heer Arends kerke en P. d. J. aldaar, veroordeeld wegens overtreding Jachtwet tof f40 f10 en f20 s. 40, 10 en 20 d., en f40 s. 40 d. Door L. W. v. d. L. te Wolphaartsdijk, veroordeeld wegens het fietsen zonder goed werkende rem tot f7,50 s- 5 d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2