Nieuwjaarswenschen DE MA1ENHAATSTER IV 152 01' Woensdag 24 December 1950 117 Jaargang Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. KERSTMIS. üm bsiv COUPONS EN LOSSINGEN Hendrikse Co's Bank N.V., De winter komtl 'Dagboekblaadjes. PpoVincienieuWs MIEMEÜE&5 H EE REN BAAI „VOOR FIJNPROEVERS, .7 ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross" Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal pl aatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnê op de GOESCHE COURANT opgeven, ont vangen de nog te verschijnen num mers vóór 1 Januari a.s. GRATIS. in het NIEUWJAARSNUMMER wor den, zooals gebruikelijk is, bij ooruit betaling, geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig moge lijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE' Aan den vooravond van het Kerst feest Morgen zullen we opnieuw de wij ding van Kerstmis ondergaan. In de binnenkamers van onze huizen zullen we ter eere van het feest den kerst boom met glimmende lichten tooien, en kunnen we dat om de een of an dcre reden niet doen, dan zullen toch in de binnenkamers van onze harten de lichtjes van vreugde ons innerlijk verwarmen. Maar licht zal er zijn. Licht in de donkere dagen van den winter. Een stille vreugde en vrede. En weemoed ook. Vooral bij hen, die iets van het Leven zagen en daar om weinig van het Leven begrijpen. Kerstmis legt in onze handen met een stil gebaar de herinnering. We zien de wegen, die we gingen, de gebaande, zoowel als de vele die ons deden struikelen. En langs de wegen staan de zwijgen, de gestalten van hen, die tijdelijk met ons trokken naar het doel, dat we nooit konden bereiken. Kerstmis brengt ons onze lieve dooden Weemoed zal er wellicht zijn. En eenzaamheid in velen. Vreugde, weemoed en eenzaamheid zijn het die vooral op den Kerstdag beleden worden. Op dien dag meer dan wanneer ook. De vreugdigen zullen zich aan den gloed van de kerstlichten koesteren Asp en m bff verkoudheden en rheumatiek Weiger namaak en let er op dai op elke labiel het woord "Bayer* staal. Prgs 75 cis. FEUILLETON door GERTIE DE S.WENTWORTH-JAMES Vertaald door DICKY WAFELBAKKER. „Of het buffet als we niets te gen gebeitst eikenhout hadden". „Het zou mij niet kunnen schelen of de meubelen van vurenhout of van riet waren, zoolang jij slechts bij me bent, Linda". Ze keek hem in de oogen en glim lachte, zooals een vrouw dat doet, die het heerlijk vindt bemind te worden en er dankbaar voor is, dat haar min naar geheel en al aan haar toebe hoort. „Ik wist niet, dat in jouw beroep mcnschen zooveel van elkaar konden houden op de teedere wijze, zooals je mij liefhebt, Eresby", zei ze, ter wijl ze het kort geknipte krullende haar even boven het oor streelde, met een gebaar, dat te veel aan de \iefkoo- en weten dat hét goed is te leven. Dat iets van hun verwarmend in nerlijk overgedragen worde op hen, die kleumen en huiveren. De vreugdigen kunnen daardoor slechts aan vreugde winnen. De weemoedigen zullen het Kerst feest bij voorbaat in een vergelijking aan zich voorbij laten gaan. En toch zijn zij niet ganschelijk te beklagen, want ook van hun lichtje is de gloed niet geheel gedoofd. Zij hebben de goede herinnering dien dag Maarde eenzamen De wanhopigen, de onbegrepenen, de veriatenen, de hunkerenden, de zwervers, de verstootenen, de buiten- geslotenen. De eenzamen zijn op Kerstmis een- z-a-m-e-r. Laten we hen, als het teere lichten van den kerstboom in onze warme bin nenkamers zachte schaduwen spreidt, gedenken. Laten we tusschen hen en het licht niet het menschelijke scherm van af keer, haat, verdachtmaking en hoog hartigheid stellen. Wanthet is Kerstmis. En dat is Vrede. Vrede voor alle menschen op aarde. Voor de vreugdigen, voor de wee moedigen, voorde eenzamen. ALLE per 1 Januari vervallende worden verzilverd door GOES. Door omen weerkundigen medewerker. Evenals verleden jaar begint ook nu de winter bijzonder laat en tot nu toe heeft er bij ons nog geen ernstige koude geheerscht. Tot het midden van December hebben wij slechts matige nachtvorsten gekend; alleen in Oost- Duitschland en Rusland kwamen en kele vriesdagen voor, dat zijn dagen, waarop ook de hoogste temperatuur beneden het vriespunt blijft. De voor spelling van het nieuwe instituut voor voorspellingen op langen termijn te Frankfort a/d Main is dus niet uit gekomen. Wij kunnen dit slechts be treuren, want dergelijke weervoorspel lingen zouden van groote waarde zijn en men hoopte reeds, iets in die rich ting te hebben bereikt. De herfst heeft ons de warmte ge schonken, die wij in den zomer te kort zijn gekomen; in September en October was bijna overal de gemid delde temperatuur 1 a IV2 graad bo ven het normale en in de bijzonder zachte Novembermaand zelfs 2 a 4 graden. Het instituut te Frankfort had voor October en November voorspeld, dat deze maanden zeer koud zouden zijn. Deze fout bewijst, dat de bij dit instituut gebruikte hulpmiddelen on deugdelijk zijn; misschien is er nog wat mee te beginnen in jaren met een normale weersgesteldheid, doch wan neer deze abnormaal is, zooais onge twijfeld in 1930, zijn die hulpmiddelen niet betrouwbaar meer. De eerste ernstige koude kunnen wij binnenkort verwachten. Het is trou wens een bekend feit, dat door de sta tistieken bevestigd wordt, dat om streeks midden December een groote temperatuursverlaging komt, die de zing van een zuster deed denken. „Oh, ja, iedereen veronderstelt, dat, wanneer een man aan het tooneel is, en zoowel met zijn oogen als zijn lon gen zingt, hij er noodzakelijk een ha rem in Shaftesbury Avenue op na moet houden, of altijd in echtscheidin gen betrokken is. Maar zoo is het hee- lemaal niet, wanneer de man van het tooneel verliefd wordt op de ware vrouw buiten het tooneel". „Buiten het tooneel?" „Ja, we krijgen op het laatst bijna een afkeer van onze collega's, omdat we ze te goed kennen. Huwelijken in de tooneelwereld worden gewoonlijk gesloten ona bijredenen, evenals dit bij vorsten gebeurt. We hebben er meer dan genoeg van, geverfde lippen te moeten kussen, of in met kool om ringde oogen te moeten staren, welke zoo gemaakt zijn door middel van een zwart gebrande haarspeld". Linda lachte en draaide een van zijn korte krullen om haar vingers. ,Nee, lieveling, je zult zien, dat jouw acteur-echtgenoot eendermeesi toegewijde en huiselijke mannen van Londen is. Ik heb altijd geweten, dat dit in mij, zat, doch het is vlugger eerste winterkoude veroorzaakt. In het begin van de vorige week kon men deze koudegolf al zien aankomen; de koude uit de Noordelijke IJszee ver breidde zich over Finland en Rusland. Daar ontstond een sterk luchtdruk maximum, er viel sneeuw en hierdoor werd het zonlicht sterk teruggekaatst, waardoor de koude en de luchtdruk nog toenamen en nu hebben we een koude-reservoir boven Noord-Oost- Europa, dat naar alle zijden, doch voornamelijk naar het Westen koude verspreidt. In het einde der vorige week was de koude lucht al in Oost- Duitschland; daar werd zij eenigen tijd tegengehouden door een zachten Westenwind van de zeezijde; waar de ze wind zeer krachtig was en soms tot een storm of wervelwind aangroei de, kon hij de koude nog dagenlang tegenhouden. Waar de beide winden samenkwamen, ontstond een neerslag: in het Oostelijk deel van het gebied sneeuw, in het Westelijk deel regen. Deze sneeuw- en regenval is nu op gehouden. Het weer wordt in geheel Europa geregelder. De Westenwinden worden zwakker, de Zuid-Westen winden draaien naar het Zuid-Oosten. In geheel Oost-Europa stijgt de lucht druk nog voortdurend. De koude luchtmassa's die daarvoor afvloeien, hebben reeds den Oder bereikt en komen deze week nog in Nederland. Wanneer wij in aanmerking nemen, hoe sterk het luchtdrukmaximum in Rusland is, kunnen wij rekenen op een lange periode van koude Oostenwind, waarbij er ongetwijfeld sneeuw zal vallen. Het algemeene karakter van dezen winter kunnen wij nog niet beoordee- len. De Decemberkoude verschilt sterk in de achtereenvolgende jaren en staat min of meer op zichzelf, zoodat men er geen gevolgtrekkingen uit kan ma ken voor Januari en Februari, de eigenlijke wintermaanden. In die maan den beleefde men b.v. in 1929 een bui tengewone koude, zonder dat men in December nog aanwijzingen daarvoor had. Het eenige wat vaststaat is, dat December dit jaar kouder zal wor den dan een jaar geleden. Het reser voir van koude lucht boven Noord- Oost-Europa heeft zich reeds volledig gevormd en wij hebben wel winters gekend, waarin zoo'n koude-reservoir nooit geheel verdween, zoodat het weer voortdurend neiging had om koud te zijn. Resumeerende kunnen wij dus zeggen, dat voor den eerstkomenden tijd overal in ons land winterweer te verwachten is en dat er kans bestaat op een winter met voortdurende kou de, dit laatste staat nu echter nog niet vast. te voorschijn gekomen, dan ik ver wachtte jij hebt dit opgeroepen, Lindaliefsteliefste". Hij boog zich dieper over haar heen, terwijl de geelachtige tint, die dik wijls op oogenblikken van emotie op het gelaat van een man te voorschijn komt, zich over zijn gezicht ver spreidde. Ze was zoo geheel anders dan die vele vrouwen in Londen en Parijs, tegenover welke hij zich had gedra gen, alsof hij verliefd op hen was. Zelfs op haar neusje was geen spoor van poeder te bekennen, hoch rouge op haar wangen, en het vurige rood van haar lippen werd slechts veroor zaakt door den hartstochtelïjken druk van zijn mond. En ze keek zoo tegen hem op! Wanneer hij aan de piano zat en half- reciteerend, halfzingend zijn eenigs- zins dubieuse liedjes, waarin om aan den Engelschen smaak te voldoen in iederen regel een paar Fransche woor den voorkwamen, ten beste gaf, ge loofde zij, dat er geen beter acteur op de wereld kon bestaan. Wanneer hij Kipling voordroeg met bruisend, doch ingehouden temperament, ge jf" JF Mijn Kerst- nummer, t 24 DECEMBER. ln tegenstelling met de weekbladen en tijdschriften, die hun Kerstnummers in de Hondsda gen doen verschijnen, wensch ik mij tra ditioneel aan den kalender te houden. Oud Liedje. Regen, hagel, ijs en sneeuw, Mieze mouze maze sneeuw, Stormpje door de schoorsteen blaast, Mieze mouze meeze raast. „Opa's" Terugkeer. (Kort verhaal). Een sneeuwjacht warrelde in vlagen om het deftige huis, dat ter eere van Kerstmis feestelijk was verlicht. Vroo- lijk kindergelach klaterde uit het huis op, toen een oud, gebogen man zich langs de oprijlaan, waar de sneeuw decimeters dik lag opgestapeld, een weg baande naar de massieve, zwaar- eiken achttiend'eeuwsche koetspoort. Op het oogenblik dat hij zijn hand uitstrekte naar de ouderwetsche ko peren trekbel, keek Pimmy Robbe does juist door het raampje om zijn alavondlijk nachtgroetje te brengen aan de kleine, kleine sterretjes. Toen het kind den vreemdeling zag, stiet het een gilletje uit. „Schrik niet, ke reltje", zei de oude jokkebrok, „ik ben Opa Cornells uit Curacao". Snik kend van blijdschap bracht Pimmy den ouden man naar de provisiekamer en schonk hem een glas anijsmelk in. Daarop trippelde hij weg om Mams en Paps te vertellen, dat Opa terug gekomen was. (Vervolg volgend jaar Kerstmis). Overpeinzing. Pas als wij heelemaal niet weten wat wij weten, weten wij iets. (Jhr. Rabindranath Emerson). Nog een Kort Verhaal. (Vervolg van verleden jaar „Vul uw glazen nog eens", zei de oude heer Smits opgewekt; „wie op Kerstmis zuinig is met goeden cognac, is een kniesoor". Op dat oogenblik werd er luid en ongeduldig op de deur gebonsd. (Vervolg volgende Kerstmis). Raadsel. Mijn kop, dat is iets uit Japan, Mijn tweede is geen koekenpan. Mijn derde heeft elk in zijn hand, Mijn vierde staat nooit in de krant, Je raadt mijn vijfde stellig fout, Mijn zesde smaakt naar haaienbout. Mijn zevende maakt geen geruisch, Mijn achtste rijmt op knekelhuis, Vermeng mijn staart met weet-ik-veel Dan weet je tevens mijn geheel. Voor de goede oplossers loof ik een paperclip uit. Een zestien-kleuren-reproductie van Rembrandt's Nachtwacht(gerehabi liteerd) in natuurlijke grootte, zou se paraat bij dit Kerstnummer zijn ge voegd, indien de kosten niet een on overkomelijke hinderpaal hadden ge vormd. Kinderhoekje. Zooals jullie weten, wordt het Kerstfeest in de heele wereld gevierd. De eigenaar van een Londensch res taurant nu heeft iets heel grappigs voor zijn gasten bedacht, namelijk een dansvloer, die, door een mechanische inrichting, langzaam kan rijzen tot de hoogte van de tafels. Behalve dat het nu mogelijk wordt, zonder ongemak van den vloer te eten, zullen de dan sers nu ook in staat zijn over alle ta fels heen te dansen. Leuk. nietMis schien dat ze ook nog wel muzikale spijzen uitvinden, die piepen als je erop drukt of gedresseerde apen als kellners verkleed, die het voedsel uit kunstmatige boomen in de zaal op de tafels gooien. Wat zou dat eenig zijn! Voor Kleine Verzamelaars. Als Kerstverrassing stuur ik een bal lon aan ieder, die vijfhonderdduizend nummers van deze rubriek verzamelt en mij die vandaag toezendt. Al wat je te doen hebt, is 500.000 exemplaren van deze courant te koopen en dit hoekje uit te knippen. Er zijn 20 bal lons beschikbaar. Als er meer dan 20 prijswinnaars zijn, worden de ballons gelijkelijk onder hen vetdeeld. VROOLJJKE KERSTDAGEN De veilingsvereeniging K. B. O. Verplicht veilen wederom verworpen. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Nijssen kwam de veilingsver eeniging „Kapelle-Biezelinge en Om geving" Zaterdagmiddag bijeen in bui tengewone algemeene vergadering. De vereeniging telt ruim 700 leden, de op komst was zoo talrijk dat niet alleen velen met een staanplaats zich moes ten vergenoegen, maar enkelen moes ten ook nog buiten staan. De voorzit ter heet de opgekomenen welkom, in zonderheid den voorzitter van het raakte zij in extase, en als hij „Vesti la Ginbla" zong, dan had zij het ge voel alsof Signor Caruso hem niet had kunnen verbeteren. Eresby genoot reeds bij het voor uitzicht van den tweeden Juni, wan neer Linda (die laat in den avond van den eersten naar de stad terug keerde), een buitenpartij zou bijwo nen, die gegeven werd ter eere van de een of andere koninklijke liefda digheidsinstelling. Het feest werd gehouden in de boschrijke omgeving van „Treen Hou se", en de heer Eresby Mayne (met de welwillende toestemming van den heer Lohman), zou een vocalen en drama- tischen monoloog voordragen, welke speciaal voor deze gelegenheid was geschreven. Welk een succes moest dat optre den worden, en met welk een gevoel van onuitsprekelijken trots zou Lin da naar het applaus en de vele „en cores" luisteren. Eresby hield van zijn nieuwe liefde met een voor een acteur buitenge wone oprechtheid, doch omdat hij in hooge mate met zichzelf ingenomen was en bovendien een operettezanger Centraal Bureau van Veilingen in Ne derland, de heer Valstar, Ir. A. W. v. d. Plassche en de besturen van de vei- lingsvereenigingen Middelburg, Goes en Krabbendijke. Gekomen aan het punt mededeelingen, begint de voor zitter met te zeggen dat hij één enkele mededeeling heeft en een goede me- dedeeling. Op het agendum staat voor stel wijziging statuten. Er zijn geruch- Friesche 10-18 cents per half ons was, kon niet worden ontkend, dat zijn gevoel van toewijding vermengd werd met een gevaarlijke hoeveelheid egoïsme. De vrouw, waarmede hij in het huwelijk trad, moest een al tijd tegenwoordig zijnd lid van een voortdurend apprecieerend pu bliek zijn, en het meisje dat hij temid den van de Hampshire dennebosschen had ontmoet, scheen als het ware voor deze rol geschapen. Maie de Crecy, Enida Portence, en Lidya Carlett waren allen uit een amoureus en sentimenteel oogpunt be schouwd, zeer bevredigend geweest, doch ze dachten meestal aan haar eigen prestaties, terwijl ze zich in hoofdzaak hadden moeten bezighou den met Eresby's groote gaven en de prachtige critieken, die hij steeds kreeg. Maar deze vrouwen en haar on- tacfvol optreden behoorden nu tof het verledende eenige, welke thans in zijn leven bestond was Linda! Eresby wierp nogmaals een blik op zijn horloge en drukte deze nieuwe en waardeerende geliefde innig in zijn armen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1