MIJN HA JiKse&h Cognac Fine Champagne een flink Dagmeisje Binnenland Van Overal, Laatste Berichten. Advertentiën. JOOST BALJE GOES school voor meisjes te Goeis. En omdat ze hier ook les zooi geven in Nederlantlsch, ging zij meteen door voor haar acte lager onderwijs en vervolgens voor de hoofd- acte. Het onderwijzen vond zij heel prettig, en negen jaar lang wijdde zij zich (hier aan. Dat de leerlingen van haar hielden, blijkt wel uit een briefje uit naam van velen bij haar heengaan: „Wat zullen wij de uren Duitsoh met u missen'1*. „U kunt beter dan een vpi de andere dames ons begrijpen.' Hoeveel jong volk zegt dit nog altijd 't jonge briefschrijfsteirtje van vijf en veertig jaar geleden na. Maar toch snakte zij zelf au fond naar een rui mer omgeving, buiten de ietwat benepen schoolwereld uit, voor haar ontplooiing. Die vond zij toen al gedeeltelijk in haar literaire werk. Want van jongs af had zij een drang om te schrijven. Haar eerste bijdrage verscheen in De Portefeuille van Taco H. de Beer, een essay over Nathan der Welse. Nog altijd heeft zij be.vonde- r.ng voor I-ess'ng, al bes houwt zi Goethe a Is de groote bron van levens- en men schenkennis, en nog steedjs gaat zij niet op reis of ze heeft een deel van» zijn wer ken bij zich. Later schreef zij ook over letterkunde en andere kunsten in De Lan taarn, De Spectator, Nederland enz, Maar haar kennismaking met Dr. Doo- renbos, den to^nmaligen hoofdredacteur van bet Weekblad de Amsterdammer, die zóó grooteo invloed gehad heeft op pas beginnende literatoren omstreeks de Ja ren van '80 ook zij was hem gaan opz0eken, en het leidde tot haar gere gelde medewerking aan dit iPirgaam van het jonge intellect, waa" zij, ook later on der redactie van De Koo, letterkundige critieken bijdroeg onder het pseudoniem Enrichetta. Het bevestigde haar in het vooral uit de studie in de geschiedenis voortgekomen, verlangen, om in de jouir- nalsitiek te gaan. En, zooals gezegd, de beperktheid van den onderwijskring in Goes, waarop zij was aangewezen voor haar dagtaak, maakte dat zij er naar hun kerde. Toen aan de Middelburgsche Co rant de aanvankelijk door P. L. Tak cm vervolgens door Sibmacher Zijnen vervul de post van redacteur buitenland open kwam. Henriette van der Mey meldde zich, twee dagen later was zij benoemd hoewel er ook nog twaalf mannelijke sol licitanten waren geweest. AI was 'tvoor baar m dien tijd volkomen een sprong in 't donker. Want vóór haar waren er im mers in ons land geen vrouwen opgeno men geweest in de redactie van een dag blad en stellig niet voor de. buitenlandsche politiek. Haar heele familie stond dan ook op de achterste beemen, omdat ze voor zoo'n vage positie haar goede betrek king als leerares had weggegooid. Maar zij zelf heeft 't zich niet berouwd. Want wat was 'teen belangwekkende tijd,, waarover zij in haar dagelijksche bere- deneerende artikelen de kroniek had te schrijven. De opkomst van d^ arbeiders beweging, van socialisme en, democratie over de wereld, bier te lande begrensd door Domela Nieuwenhuys en Prof. Quack, van wien juist de Gids zijn op- opzienbarend opstal over Sociale recht vaardigheid gebracht had, toen Kerdijk het Sociaal Weekblad had opgericht, en overal milder, rechtvaardiger begrip pen doorbraken. Behalve dan in het oer- stijve, behoudende Middelburg, dat vol komen buiten dien opbloei van al d*ze nieuwe gedachten verstokt bleef in def tige conventies. Daar was 'tnog een ge beurtenis, die een groot spectakel maakte, toen mr. Jacques de Witt Hamer over kindervoeding kwam spreken. Toen hij durfde zeggen, dat er kinderen honger leden. Fel verontwaardigd protesteerden zijn pat'leiscbe toehoorders tegen zoon ongehoordheid. Maar Henriette van der Mey ging op onderzoek uit, en vond ook daar in de arme buurten heel wat bleek neuzig ondervoede jongens en meisjes, voo** wie zij met het echtpaar Wibaut een vereeniging Kindervoeding oprichtte. Zco stichtten zij samen „Ons Hujfs 'e vereeniging voor vrouwenkiesrecht..., Zij zelve haar se Jert overleden vriendin, Ant De Witt Hamer, die een leven lang samen gewoond en gereisd hebben, in haar wat onafhankelijker gedragingen zagen de Middelburgsche fa milies haar lichtelijk ontsteld aan. Aan de bittertafel werd er zelfs schande van gesproken, dat deze jongedames onge- chaperowneerd de z0merconoerten in den tuin van de sociëteit Schuttershof bezoch ten, samen aan een tafeltje gingen zitten en er thee bestelden. „En ja" '.zegt mijn nu tachtigjarige gastvrouw - „wan neer deze vooiroordeelen wel heelemaal zijn opgeruimd voor de vrouwen van te genwoordig» dan vind ik er zekere voldoe ning in dat ik hiertoe iets heb mogen bij dragen. Stelt u voor het patriarchale college van de Provinciale Staten van Zee land in dien tijd, toen mijn hoofdredacteur de heer van de Pauwert, een verzoek in diende bij Gedeputeerden, om mij als vrouw i>e te laten tot de perstribune voor mijn verslagen. Zij gaven hun toestemming, maar ik hoef u niet te zeggen hoe idejiee- ren mij telkens opnieuw vol verbazing aanstaarden als... feministisch pbenomeett. Bij mijn buitenlandsch overzicht en 't vervangen van den hoofdredacteur boor dt ook de rubriek kundt en, letteren, tot mijn taalt. De Haagsche schilde/school was toen in opkomst, en ik had daar een groote waardeering voor, die de meeste Middelburgers allerminst met mij deel den. Zij dweepten nog met Koekoek en Apol, en die geest overheerschte ook op Kun tentoonstellingen. Op een keer had ik geklaagd over de prenterigheid van een suikerzoete teekening van een schildex-en de jongedame. Woedend kwam toen de president van de commissie hiertegen bij den hoofdredacteur in verzet, - te meer. omdat de onderhandelingen voor den aan koop van dit kunstwerk hierop waren af gesprongen. Hij sprak er schande van Maar het paste in Van de Pauwerts libe raliteit, om de vrijheid van mijn oordeel te verdedigen. En ik had de voldoening dat in de Groene Amsterdammer „Stem ming", zooals Van der Valk en Jan Veth hun s c hi lderkr on ieken onderteek end en, de Middelburgsche Courant nog eens aan haalde als voorbeeld van een frisschen nieuwen geest in de provincie. Want u inoet niet vergeten, dat toen in Middelbur; de Marissen en Mauve nog afschuwelijk1 nieuwlichters gevonden werden. Verwondert 'tu, dat ik opnieuw be hoefte kreeg aan een wijder horizon? Te meer, omdat ik er veel voor voelde om aan sociaal werk mee te gaan doen. Al liet mijn hoofdredacteur mij ook een groote vrijheid om mijn overtuiging te zeggen, wat hem soms heel wat last gaf met de behoudende a'bonné's toch kon ik mij niet altijd zóó uitspreken als ik wel wilde. Dit, bij de jacht van de journa listiek in de roezigheid van één redactie kamer, waar ook de hoofdredacteur zijn bezoeken ontving, waar aldoor de koker op en neer vloog om je copy, die je geen tijd had over te lezen, ouder het rumoer van de drukpersen vlak boven ons hoofd 'thad in die elf jaar mijn zenuwgestel aangepakt, zoodat verandering gewenscht scheen. Hierbij trok Amsterdam mij won derlijk aan door al die geestelijke stroo mingen, die daar liepen al begreep ik de moeilijkheid van je hierin te concen treeren. En waarlijk lukte 't Jeltje de Bosch Kemper, om mij daar een betrek king te bezorgen, zij 't op een veel vermin derd inkomen." Voordrachtavond. Mevrouw van den Broecke— de Man. Het gebouw van de Vrijzinnig gods dienstigen was Donderdagavom 1 vol be langstellenden (leden en niet-leden) in hetgeen mevr. E. J. van den Broecke-d© Man uit Aardenburg zou vertellen over en voordragen uit Ina Boudjeir-Bakkers jongste werk. de Amsterdamsche familie roman „De klop op de deur". Deze avond ging uit van de afdeeling Goes van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. De voorzitster, mevr. Abeleven, open de deze bijeenkomst en leidde de spreek ster in. Mevrouw van den Broecke gai ons een overzicht van dit werk. De hoofdfiguur An nette-Go 1de weijn: als kind, als opgroeiend meisje, als jong vrouw tje, als gevierde vrouw, als moeder, als grootmoeder. De spreekster heeft hier van vele fragmenten rustig en met veel gevoel voorgelezen. Na de pauze gaf mevr. van den Broecke nog een schets ,,'t Slordige jon getje" van C. M. Hille Gaerthé en een fragment uit: „Kees, de Jongen", van Theo Tijssen. Ook dit viel zeer in den smaak. Het bestuur van de N. V. van Huis vrouwen. 'kan met voldoening op dezen avond terug zien. Goes I—D O S.K.O. II 3—1. „Goes" wint den acht- sten wedstrijd. Nadat „Goes" de eerste vier com petitie-wedstrijden verloren had, is zij er in geslaagd de vier opvolgende wedstrijden te winnen. Deze achtste wedstrijd werd gisteren gespeeld tegen D.O.S.K.O. II uit Bergen op Zoom. Als de scheidsrechter beginnen fluit, stellen beide ploegen zich volledig op. D.O.S.K.O. II wint den opgooi en Goes" trapt af. Het eerste half uur zijn beide ploegen volkomen aan el kaar gewaagd, zoodat er van een over wicht absoluut geen sprake is. Ver geefs worden pogingen gedaan de doe len te doorboren, maar de verdedigin gen weten voorloopig gevaar te kee- ren. Als „Goes" een aanval onder neemt, geleid door den linksbuiten, zendt de middenvoor een schot in dat de keeper van D.O.S.K.O. stopt. Dit is echter slechts uitstel van executie, want de middenvoor van „Goes" doet den bal over het hoofd van den kee per in het net belanden (1—0). Van dezen voorsprong heeft „Goes" niet lang plezier, daar de rechtsachter van die club een strafschop veroorzaakt, die door D.O.S.K.O. in een doelpunt wordt omgezet (1—1). Eenige minuten daarna is het rust. Na de pauze is hef spel van „Goes" veel gevaarlijker en de aanvallen zijn legio. Vooral de linkshalf van „Goes" speelt een voor treffelijke partij en is dan ook haast niet te passeeren. Bij een dezer aanval len maakt de rechtsbinnen van „Goes" den bal goed vrft zet voor en die mid denvoor scoort (21). Aangemoedigd door het publiek trekken onze stad- genooten wederom ten aanval, maar de keeper van D.O.S.K.O., die zeer klemvast is, retourneert alles. Toch moet hij na eenigen tijd voor het der de en laatste doelpunt zwichten, daal de linksbinnen van „Goes" aan alle onzekerheid een einde maakt (31) D.O.S.K.O. dat alle moeite doet den achterstand te verkleinen, vindt wel den keeper maar niet het net. Nog en kele minuten zijn te spelen en in den stand komt geen verandering meer. „Goes" heeft waardig revanche geno men, daar zij enkele weken geleden in Bergen op Zoom met dezelfde cijfers van die club verloor. Jubileum. Op tweeden Kerstdag zal Je heer W. v. Apeldoorn alhier, 25 jaar als seinhuis wachter der Ned. Spoorwegen in dien®t zijn. In- en uit. Ingekomen: J. L. M. Bruel, dienst bode, van Amsterdam, de Duijterlaan 68; W. A. J. Tonnaer en gezin, keil ner, van Breda, Zonnebloemstraat 6; P. M. 't Gilde, dienstbode, van Ter neuzen, Middelburgsche straat 4; J. Brouwer, onderwijzeres, van Arnemui- den, van der Goeskade 61; D. J. Ver schuur, dienstbode, van Rotterdam, Lange Vorststraat 68; J. J. de Jonge, leerl. mach., van Maastricht, van Ga lenstraat 2; A. F. van Deurzen, reli- gieuse, van Etfen en Leur, Stalstraat 3; W. de Jonge, kantoorbediende, van Kloetinge, Lange Vorststraat 42. Vertrokken: G. Hartman, orgelma ker, naar Munchen; J. Verburg, kan toorbediende, naar Tholen, Kruithof 1; P. van der Linde, dienstbode, naar Kruiningen, C 37dd; M. J. van de Buuse, zonder beroep, naar Leiden, Meidoornstraat 25; A. C. M. Segers, dienstbode, naar Yerseke, A 117; G. Roelands en echtgen., machinist, naar Bergen op Zoom, Loolaan 20; Th. H. J. Bartels, liefdezuster, naar Amster dam, 's Gravesandeplein 17; D. C. Vermaire, verz.-agent, naar Zierikzee, Oude haven 406; J. C. Wisse, dienst bode, naar Kattendijke; F. J. Wisse: dienstbode, naar KattendijkeM. P. Kramer, winkeljuffr., naar Kortgene, Torendijk; W. Daane, dienstbode, naar Yerseke, E 50; A. W. Sturm, dienstbo de, naar Middelburg, Rouaansche ka de 157; A. M. Kil, religieuse, naar Etten en Leur. Bi] Apoth. en Drogn Kantongerecht. De Kantonrechter heeft veroordeeld wegens Straatschenderij: A. v. K. te's Heer Arendskerke f 10 s. 1 week tucht school, I. v. d. D. aldaar, een beris ping. Trekdier zonder de noodige voor zorgsmaatregelen op den openbaren weg laten staan: E. P. te Biezelinge f20 s. 20 d. Een openbare bekendmaking bescha digen: D. J. W. te 's Heer Arends kerke, 1 mnd. tuchtschool voorw. Met een voertuig op een tramweg verblijven als de tram nadert: A. B. te Borssele f25 s. 25 d. Zonder vergunning fietsen langs tramweg: E. B. te Nieuwdorp, geen straf toegepast. Loopen over tramweg: H. S. te Baarland f10 s. 10 d., C. v. D. en W. S. te Baarland, vrijgesproken. Zonder vergunning van B. en W. woning vernieuwen: P. H. te Yerseke f25 s. 10 d. en f10 s. 10 d. Overtreding keuringsverordening te Yerseke: J. S. te Yerseke flOs. 10d. Visschen zonder consent en vergun ning J. C. v. H. te Goes f 3 s. 3 d. Als schipper een rijkskanaal beva rende, zijn naam niet op zijn schip hebben: P. A. te St. Philipsland f5 s. 5 d. Als schipper een rijkskanaal beva rende geen reglement aan boord heb ben: J. B. T. te Rotterdam f2 s. 2d. Zonder noodzaak linkerrïjwïelpad berijden: M. W. te Nieuwdorp f 3 s. 3d. Met een auto jn een bocht niet rechts houden: J. a. R. te Colijnsplaat f20 s. 20 d. Met een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. F. te Rilland-Bath f25 s. 25 d. Met een auto in verboden richting rijdenA. J. K. te Steenbergen f 3 s. 3 d. Met een auto zonder achterlicht en rood licht rijden: S. R. v. d. B. te Goes, B. J. S. aldaar f 3 s. 3 d., C. L. te Waarde fl s. 1 d. Met auto zonder achterlicht rijden i A. R. te Wolphaartsdijk f 5 s. 5 d. Met voertuig 's avonds zonder licht rijden: G. d. H. te Oudelande f10 s. 10 d., A. R. te 's Heer Abtskerke f5 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: C. G ie Hoedekenskerke f5 s. 1 week tuchtschool, 1. B W. te Kruiningen f 5 s 1 week tuchtschool, M. V. te Ellewoutsdijk f7,50 s. 5 d., J. d. W. zonder bekende woonplaats f 25 s. 25 d. Fietsen zonder remJ. K. te Kloe tinge f 3 s. 1 week tuchtschool. fn dronkenschap de openbare orde verstoren: D. S. te Wissenkerke f20 s. 20 d. Waren verkoopen in gesloten win keltijd: L. D. te Goes f3 s. 3 d. Op openbare weg voorwerp hebben: L. D. te Goes f0,50 s. 1 d. Door A. K. te Heinkenszand ishoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij is veroordeeld we- het met een auto rechts niet voor laten gaan tot f 15 s. 15 d. Door W. M. te Krabendijke is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij is veroordeeld tot f25 s. 25 d. wegens het met een mo torfiets niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een motorrijtuig. Mr. B. Kan Lid van den Raad vam State, Wij vernemen, dat de oud-minister van binnenlaindsche zaken, mr, J. B. Kan, be noemd is tot lid van den Raad van State', met gelijktijdige ontheffing van zijn func tie van secretaris-generaal van het depar tement van binnenlaindsche zaken en land bouw. Mr. Kan is tevens benoemd tot ad viseur honorair van het departement, waar aan hij zo^ langen tijd in verscihiHendia functies verbonden was een titel over eenkomende met den vroegeren. honoraimi titel van raadsadviseur, mede teneinde zijn regeeringsoipdracht tegenover den ex-kei zer van Duitschland te klimaten blijven vervullen. De campagne aan de Coöperatieve Suikerfabriek te Dinteloord is geëindigd. Zij heeft geduurd van 2 October tot 17 December, Er zijn verwerkt ongeveer 272 millioen kilobleten tegen 320 milLkten ge durende de vorige campagne. De heer Geriït John Diekema, ge zant der Vereenigde Staten van Noard- Amerika, die in November 1929 den heer Richard M. Tob in als zoodanig opvolgde, is Zaterdagmiddag op 71-jarigen leef tijd in het Roode Kruis-ziekedhuiis te Den Haag, waar hij dezer dagen een maag operatie had ondergaan, overleden. De heer Diekema was van Nederland sche afkomst. De Londensche correspondent van het Hbld. seint dat de „Star" eon bericht bevat zeggend dat volgens een uit Neder land ontvangen bericht de mogelijkheid bestaat van een bezoek van prinses Juli ana aan Engeland in Januari a.s. Prinses Juliana zou als particulier persoon reizen en intrek nemen bij' haai* nicht lady May Cambridge, met wie zij zeer bevriend is. Aan de veeartsenijkundige faculteit der Universiteit te Utrecht is hei diploma van dierenarts behaald door mej, J. Voet. Zij is de eerste vrouw, die het diploma in Nederland behaalt. Mej. Voet zal zich specialiseeren als specialist voor kleine huisdieren en wordt aanvankelijk assistente aan de kliniek voor kleine huisdieren onder leiding van prof. Klaren beek. De wethouder van Meppol P. van H„ heeft met zijn vrachtauto een hon denkar van den handelaar Pit in e«en sloQt tje van Pit. Het bleek, dat d© jongen on der de kaF terecht was gekomen. Men vond zijn lijk. De politie heeft de Hut a en het lijk in beslag genomen. Het bleek, dat de wethouder onder invloed van ster ken drank v ere kerde. De auto reed boven op de kar. Tien minuten later miste men het 9-jarig zoon De uitbarsting van de Merapi, Reeds yoo dooden. WELTEVREDEN, 21 Dec. (Aneta). Het aantal dooden, als gevolg van de uitbarsting van den Merapi is thans toegenomen tot 700, terwijl gevreesd wordt, dat nog zeer velen meer, die worden vermist, eveneens zijn ver brand. Acht inlandsche dorpen zijn to taal verwoest, terwijl een uitgestrekte streek vruchtbaar land bedekt is met gloeiend heet zand, welke stroom nog steeds naar beneden vloeit, waardoor andere dorpen mr;t verwoesting wor den bedreigd. Duizenden vluchtelingen stroomen de steden van Midden-Java binnen, in vele gevallen van hun zin nen beroofd door de verschrikkelijke tooneelen, die zij hebben aanschouwd. Het geheele district Stroemboeng is een ware brandende hel geworden. De Merapi is nog steeds in werking en werpt rookzuilen en verblindende vlammen uit, ofschoon het onder- aardsch gerommel is opgehouden. De resident, die het getroffen district be zocht, kwam in verscheiden huizen, waar de mannen en vrouwen, blijk baar uit angst voor de komende ramp, zelfmoord hadden gepleegd. De erup tie is een van de grootste catastro- phen, welke Midden-Java ooit getrof fen hebben. LICHT OP. Dinsdag 23 December 4.18 uur Woensdag 24 December 418 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Wim z.v. Herman Lint- velt en Wilhelmina Jacoba Geldof. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 22 Dec. 1980. VlasaaDvoer 4300 blauw f 0,55 a 0,80, 700 geel f 0,50 a f 0,65, 500 dauwrood f 0,42s a f 0,45 Handel willig. Granen buitenlandsche zeer kalm. Meel f 11,50, Mais f94, spoorvrij Haver Rass. f5,40 Boekweit, Danziger Deo. 8,00, Mans- joerisehe Dec.-Jan, f 8,95, Amerikaansohe Dec. f9.36. Binnenlandsche: Tarwe f 5,75 a f 6,76 Tarwe uitgezochte 7,75 a 9,50 Chevaliergeist 5,a 6,25 Haver 5,a 6, Erwten 6,50 a 9. Schokkers 7,a 10,50 Schokkers uitgezochte 11,a 13,50 Bruine Boonen 6,50 a 9,75 Maanzaad n a Zaden door zeer geringen aanvoer geen noteering. Aardappelen Eigenheimers f 3,30 a f8,70. Blauwe dito f 0, afO,-. Zeeuwsche blauwe f 8,60 a f 4,40, dit» bonten f 3,60 a f 4,40. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1145 eerste kwaliteit f 0,46 a f 0,48 tweede f 0,44 a f 0,46 derde f 0,42 a f 0,44 zouter» f 0, f0,export f 0,44 a f 0,45. Handel redelijk. Mevrouw PILAAR, Westwal, vraagt tegen I Januari a.s. EEN PRODUCT UIT HET ZONNIGE ZUIDEN Justo Moreler - Cognac Hooft oen oigon xoor fijn Bouquet. f3,BO por flosoh. Importeur Doposltairo voor gohool Nodorland De ondergeteekenden geven kennis, dat hunnen kantoren op Donderdag 25, Vrijdag 26 en Zaterdag 27 December a.s. den geheelen dag en op Woensdag 31 December a.s. vanaf 12 uur gesloten zullen zijn. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Kantoor Goes BANK-ASSOCIATIE N.V., Kantoor Goes. BANK VOOR ZEELAND N.V., Kantoor Goes. FIRMA VAN HEEL Co., Kantoor Goes. HENDRIKSE Co'sBANKIERS en EFFECTENKANTOORN.V.,Goes. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING N.V., Kantoor Goes.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3