vwpaait de huid Sport. Uit de Radiowereld, ProviDcieoieuWs Koloniën Parlementaria, Gevatte Koude Mijnharöt's Poeders Stadsnieuws Vrijgesproken. De Mïddelburgsche rechtbank sprak heden P. R. te 's Heerenhoek vrij van het hem ten laste gelegde veroorzaken van dood door schuld. De Officier van Justitie had 6 maanden gevange nisstraf géeischf. Meineed. Van de 3 personen tegen wie j.l Vrijdag bij behandeling van de zaak tegen A. v. P., onttrekking van goede ren aan zijn faillissement door den Of ficier van Justitie, instructie werd ge vorderd als verdacht van meineed, werden na hun verhoor voor den Rech ter-Commissaris, overgebracht naar het Huis van Bewaring W. Th. B. en J. M. v. P., resp. schoonzoon en doch ter van verdachte. voetbal. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. N. A. C.—M. V. V. De Valk—Eindhoven N. O. A. D.P. S. V. 4-2 4-1 2-3 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Middelburg—R. B. C. 2-2 T. S. C.—Breda 8-3 DongenDe Baronie 4—1 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zeelandia IIMiddelburg II 2—1 AxelWalcheren 7—1 HulstDe Zeeuwen 1—1 S. I. N. O. T. O.Zierikzee 0—0 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Paars-Wït—Nieuw Borgvlïet 32 Vlissingen— Boeimeer 22 Goes-D. O. S. K. O. II 3-1 AllianceH. K. I. 5-3 Hallo Bandoeng, Hallo Bandoeng. Hier is Amsterdam. Zoo klonk het Vrijdagmiddag om half één door de radio, toen een za- kengesprek tusschen den heer Van Houten te Amsterdam en den heer Van Tijen, zijn vertegenwoordiger in Indië, te Weltevreden zou worden ge voerd. Toen de verbinding tot stand was gekomen, kon men zeer duidelijk het gesprek tusschen de beide perso nen volgen en op verzoek van den heer Van Houten deelde de heer Van Tijen enkele wederwaardigheden van zijn tocht mede. Na dit gesprek volgde nog een ge sprek van een moeder met haar zoon, dat soms aan den humoristischen kant was. Deze Hollandsch-Indische telefoon gesprekken zijn met veel belangstelling door de luisteraars gevolgd. Besluiten van Ged Staten. Uitkeeringen uit het wegen fonds; het schoolbestuur van Kapelle en de gem. Co- lijnsplaat in het gelijk gesteld Ged. Staten hebben besloten uithef aandeel van de opbrengst der Wegen belasting over 1930 aan de provincie Zeeland toegewezen, de volgende be dragen toe te kennen: Aan de gemeente Goes over een to- taaluitgave ad f 56.291, 50°/o uit het aandeel der provincie is f 28.145,50 en 25% van de uit de Provinciale fondsen beschikbaar gestelde gelden is f 14.072,75. Aan de gemeente Wemeldinge, over een totaaluitgave van f 36.729,— 50% als sub 1 is f 18.364,50 en 25 "o als sub 2 is f9182,25. Zij doen mededeeling, dat op hef beroep, ingesteld door het bestuur van de Ver. tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Ka- pelle-Biezelinge tegen het besluit van Ged. Staten van 7 Maart 1930, tot on- gegrondverklaring van zijn beroep te gen het besluit van den raad van Kapelle van 6 Dec. 1929, houdende weigering van de overeenkomstig art. 72 der L. O.-wet 1920 gevraagde me dewerking voor de aanschaffing van leerboeken en het aanbrengen van een nieuwen kapstok, de Raad van State heeft goedgevonden, met vernietiging van de besluiten van Ged. Staten en den Raad van Kapelle, te bepalen, dat de Raad van Kapelle de gevraagde medewerking alsnog behoort te ver- leenen. Dat de Raad van State heeft goed gevonden, met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten, als nog goedkeuring te verleenen aan de raadsbesluiten van 17 Februari 1930, van den gemeenteraad van Colijnsplaat onderscheidenlijk tot wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1930 en tot wijziging van de be grooting van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf voor het dienstjaar jaar 1930, om de pensioenbijdrage der ambtenaren van 4 op 81,3% te brengen. Openbare middelen van vervoer Ged. Staten van Zeeland: le. be schikkende op het verzoek van P. van Koeveringe te Waarde van 25 Juni 1930 om wijziging van de hem verleende vergunning voor een auto busdienst van Waarde over Kruinin- gen naar Yerseke en omgekeerd, uit sluitend op Woensdagen, in dien zin, dat zal worden opgeheven het ge stelde verbod tot vervoer van reizi gers in locaal verkeer op de trajec ten Waarde—Schore brug en Vlake— Yerseke, hebben dit verzoek afgewezen 2e. Beschikkende op het ongedag- teekende verzoek van Joh. Eggebeen te Wolphaartsdijk, ontvangen te Mid delburg, den 4 Augustus 1930, om wij ziging van de hem verleende vergun ning voor een autobusdienst op Dins dagen van Oud-Sabbinge .(gemeente Wolphaartsdijk) over Wolphaartsdijk naar Goes, en omgekeerd, in dien zin, dat hem zal worden vergund een autobusdienst in werking te brengen van Oud-Sabbinge (gemeente Wol phaartsdijk) over het Wolphaartsdïjk- sche veer en Wolphaartsdijk naar Goes en omgekeerd (dagelijks, met uitzon dering van den Zondag), besluiten dit verzoek af te wijzen, omdat aan den heer Krijger de concessie is verleend. Gemeenteraad van Ovezand. Tewerkstelling van werkloozen De raad vergaderde Vrijdag. Alle leden waren aanwezig. Op een ver zoek tot het organiseeren van een cursus in Landbouwhuishoudkunde waarvoor zich 24 leerlingen hebben opgegeven, wordt gunstig beschikt.Aan de bewoners van de buurtschap Hol lestelle wordt op hun verzoek eene tegemoetkoming verleend in de meer dere kosten voor het aanleggen van electriciteit. In verband met cfe nieu we jaarwedde-regeling van de burge meesters, wethouders, secretarissen en ontvangers, wordt de begrooting van 1931 gewijzigd. Wegens de vele werk loosheid wordt besloten na 1 Jan, 1931 enkele werkzaamheden te laten uitvoeren, als het afsteken van den 's Heerenhoekschen dijk enz. Gemeenteraad van Colijnsplaat. Opheffing van het gemeente lijk electriciteits-bedrijf. In de Vrijdagnamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waren de heeren W. Potappel en J. van Dis afwezig. Ingekomen was be- bericht van Ged. Staten, dat voor den tijd van 2 jaar, ingaande 1 Januari 1931, ontheffing is verleend van hef geven van onderwijs in het vak licha melijke oefening aan de openbare school. Ingekomen was een adres van ,Het Algemeen Nederlandsch Ver bond", waarin verzocht werd een ver ordening in het leven te roepen om belasting te heffen van vreemde na men op huizen, buitenplaatsen enz. Dit adres werd overeenkomstig het advies van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Doordat de voorgestelde sa larisregeling van Ged. Staten voor burgemeesters e.d., door de Kroon is goedgekeurd, moesten eenige wijzigin gen worden aangebracht in de begroo ting 1930. Met algemeene stemmen werden deze wijzigingen aangebracht. Vervolgens werden ^jejpensioens^rond- slagen der betrokken ambtenaren vast gesteld. Van de Vrijw. Brandweer was een verzoek ingekomen om financiee- len en materieelen steun. B. en W. stejjen voor het materiaal, dat op het oogenblik aanwezig is, aan hef corps af te staan en tevens fïnanciee- len steun te verleenen voor zoover B. en W. dit noodig achten. Met al gemeene stemmen wordt conform het advies van B. en W. besloten. Tot lid der commissie van toezicht op hef lager onderwijs wordt herkozen de heer J. van Gilst met 4 stemmen, de heerW. deRegt verkreeg 1 stem. Daar na werden eenige af- en overschrijvin gen in de gemeentebegrooting 1930 aangebracht. Het voorstel van B. en W. tot intrekking van een in een vo rige vergadering genomen raadsbesluit betreffende verplaatsing van een twee tal lantaarns, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna komt aan de orde punt 9 der agenda: voor stel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan het personeel van het gemeentelijk electrisch be drijf, wegens aanstaande opheffing van dat bedrijf. Voorgesteld wordt aan den machinist j. j. de Mul eervol ont slag toe te kennen met ingang van door B. en W. nader te bepalen da tum, onder toekenning van een wacht geld. Dit wachtgeld wordt als volgt geregeld: de eerste 6 maanden 100% en verder 2 jaar en 6 maanden 60% van de laatst genoten jaarwedde. Ver- der wordt voorgesteld aan den boek houder C. Schrier op nader te bepalen datum eervol ontslag te verleenen. Beide voorstellen worden met alge meene stemmen goedgekeurd. Daarna ondergaat de politieverordening een 2-tal wijzigingen. Aan art. 7 wordt een 2e lid toegevoegd, luidende: „Mede is het verboden om straten en goten, die vernieuwd of gedeeltelijk ver nieuwd worden, te schuren of te spoe len' zoolang B. en W. dit noodig ach ten". Aan art. 35 (betreffende rijden in draf) wordt een 3e lid toegevoegd luidende: „B. en W. zijn in bijzon dere gevallen bevoegd om deze ver bodsbepaling ook toe te passen op de overige binnen de bebouwde kom ge legen straten of gedeelten daarvan. De straten of gedeelten daarvan, die daartoe in aanmerking komen, zijn aangeduid door kenteekenen". Op voorstel van B. en W., welk voorstel uitvoerig wordt toegelicht door wet houder Haringman, wordt met alge meene stemmen besloten nog een 2- tal lantaarns op de haven te plaatsen. Bij de rondvraag vestigt de heer De Pree er de aandacht op, dat geladen auto's vaak tusschen de boomen en de huizenrijen rijden en dat wegens den modderigen toestand, waarin ten gevolge de electriciteitswerken, de we gen en straten verkeeren, daarvan overlast wordt ondervonden. Door B. en W. wordt hem geantwoord, dat tegen 't eerste weinig te doen zal zijn, al zal bij voorkomende gelegenheden den bestuurders op een en ander ge wezen worden. Wat den slechten toe stand van straten en wegen betreft, deelt de voorzitter mee, dat de P.Z. E.M. beloofd heeft alles in goeden staat af te leveren, maar dat de slech te weersgesteldheid van den laatsfen tijd zulks nu onmogelijk maakt. Daar dit hoogst waarschijnlijk de laatste vergadering in 1930 is, wenscht de voorzitter de leden een gezegend uit einde, waarna de vergadering wordt gesloten. PROVINCIALE snippers 122 werklieden aan de Jamfa- briek te Kapelle zijn Zaterdag ont slagen. Na gehouden referendum is de candidatenlijst der Vrijz. Dem. in Zee land voor de a.s. verkiezing van leden der Prov. Staten als volgt vastge steld: 1. Mr. J. Adriaanse, aftr., 2. dr. A. Staverman, aftr., Vlissingen; 3. mevr. E. Bergsma—Bergsma, aftr., Zoutelande; 4. mevr. E. J. van den Broecke—de Man, Aardenburg; 5. R. Gerritsen, Zierikzee; 6. W. de Graaf, Middelburg; 7. P. J. Blaas, Tholen; 8. W. Karelse, Schore; 9. M. J. Harts, Vlissingen; 10. W. Kik, Zierikzee; 11. B. de Jonge, Kapelle en 12. J. C. Peeman, Middelburg. Als onderwijzer aan de Chr. School te Kapelle is de heer C. de Bruine te Delft benoemd. De 4i/s o)0 geldleenïng, groot f 20.000, aangegaan door de Nederl. Herv. Gemeente te Middelburg, is a pari genomen door de N.V. Hendrikse Co's, Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg, Goes en Oostburg. De veilingsvereeniging Kapelle- Biezelinge en Omstreken vergaderde Zaterdag. De belangstelling was zeer groot. Met 140—81 stemmen werd ver worpen het voorstel van het bestuur om het verplicht veilen in te voeren. Het uitvoerig verslag van deze bijeen komst moeten we wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer laten liggen. Mej. E. Westveer te Kruinïngen slaagde voor het examen costumière. In Kruiningen had Zaterdag de eindles van den landbouwhuishoud- cursus voor meisjes plaats. Ir. C. Ste vens reikte het diploma uit aan de dames: J. Baveco, L. Baveco, D. Fe- lius, Chr. van Hootegem, J. van Iwaar- C. Karelse, A. Kole, J. Minnaar, C, de Nooïjer, K. Verschuren en M. Wa verijn. Uitbarsting van den Merapi. 105 slachtoffers. Aan onderscheidene Anetaberic'hten om trent een uitbarsting van de Merapi is het volgende ontleend Donderdagmorgen om 5 uur 30 werd van J-og) a uit een reusachtige aschwolk waargenomen op dein. top vain den Merapa in den vorm van een omgekeerden kegel. De aschwolk verspreidde zich tusischen negen en elf uur over een groot gebied van Jogjakarta en omgeving. Te Kali Oerang (bergoord boven Jog ja) was de aschregen zoo hevig, dat men geen tien meter voor zich uil kon zien. Nadere berichten uit Kali Koening lui den, dat de werkzaamheden voor den bouw van de Jogjasche waterleiding ge stoord zijn. Het personeel verklaart, dat vanaf Donderdagmorgen 6 uu.r 30 zwaar ge-omme! w-rd gehoord, Jat voortdurend sterker werd. Om elf uur werd een mod derstroom in de Kali Koening geconsta teerd. Hel water was evenwel koud. Naar verluidt, moest de waarnemings post van den Vulcanologischen Dienst nabij Maron otttr ïimd worden, ter vijl d- bevolkng van het genuchl Teles is ge vlucht. Nader wordt gemeld: Dondeidagmor- om half negen ve raste, onder zwaar ge rommel, een beefee lavastroom, welke het Blonkeng-ravijn volgde, de bevolking van de onderdistricten Sroemboeng en Do koen, die van het Moentilansche ei van de hcüing van J n MerapJ De lesidcnt v. n Magelamg keerde van zijn tournee naar de bed e'gde streek terug, vergezeld door den regent, 'e.i w dono en den assisteint-wedono. Gebleken is, dat een reusachtige lavamasfsa ter dikte van tieni a dertig meter het geheele dal én ravijn van de Kali Blongkemg vulde. Voor- Ioopig is bekend, dat vijftien personen on der de lava zijn bedolven, terwijl vijfhon derd bouw sawah werd bedolven en ver schroeid. De jongste berichten uit Kali Oerang melden, dat het gerommel steeds zwaarder wordt, doch dat de aschregen hedenmiddag om drie uur is opgehouden. Vrijdagmorgen om elf uur bad een nieuwe uitbarsting van den vulkaan Merapi plaats, welke zwaarder was dan de eerste. Het aantal dooden be draagt thans 89. Het bestuur neemt aan, ofschoon het meerendeel der lij ken nog niet gevonden is, dat dit aantal der vermisten juist is, aange zien zij zich moeten bevinden op een dusdanige plaats dat zij als onherroe pelijk verloren moeten worden be schouwd. De resident van Magelang heeft 16 slachtoffers in oogenschouw genomen. Dezen waren door den hee- ten luchtstroom ineengeschrompeld en tot op de beenderen verbrand. Zij werden neergelegd in de voorgalerij van de woning van den Toerah van de dessa Gemer-Sabrang en daarna onmiddellijk begraven. De gouverneur van de provincie Midden-Java A. H. Neys, de resident en de regent bezochten des middags het getroffen terrein, maar waren ge noodzaakt overhaast te retireeren, toen ontzettende dreigende grauwe wolken met de vaart van een sneltrein uit den krater omlaag rolden. Deze wol ken omhulden alles in een vernieti genden gloed. De bewoners van de dessa Gemer-Sabrang, een duizend, moesten hun woningen ontruimen, evenals die van de dessa's Sener en Krojo. De vluchtelingen werden on dergebracht in de R.-K. missieschool en de woning van den Loerah van Kali Bening. Des middags twee uur was de Kali Plabak in een geweldigen modderstroom herschapen, terwijl ont zaglijke rolsteenen van enorme zwaar te meegesleurd werden en met een geweldige snelheid omlaag stortten. Er woedde een zwaar onweer bo ven Magelang, terwijl de vulkaan drei gend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot. De uitgestrektheid der gronden die verwoest zijn, is aanzienlijk uitgebreid, maar nog niet te schatten. Met de huidige situatie is nog alles te ver wachten. Van vruchtbare streek tot woestenij. Later werd gemeld: De uitbarsting van den Merapi biedit een schrikwekkend schouwspel. De vulkaan is bedekt met een enorme zwarte wolk, terwijl nu en dan lichtstralen de donkerte nog meer accen- tueeren. Het schijnt dat de lavastroom, welke een lengte heeft van zes K.M., een breed te van 200 M. en een hoogte vain|21 é-M. (bestaande uit millioenen tons gloeiend heet zand, dat er uitziet als een grijs poe der en vloeibaar is als wafer) de bevol king zoo plotseling verraste dat van ben die in de nabijheid van een klein dorp aan den arbeid waren, vijftien niet in staat waren te vluchten, door den lava stroom verrast werden en daarin door verbranding den dood vonden. De waarnemingspost van den Vulcano logischen Dienst is ontruimd. Een z®e* uitgestrekte, eens vruchtbare streek, is volkomen veranderd in een dorre woes tenij. Reuter seinde Zaterdag uit Batavia: Volgens de laatste berichten zijn dooi de uitbarsting van den Merapi 103 men- schen omn het leven gekomen. Aneta seint nog uit Batavia: Berichten, als zou Noentilan bedreig! worden door de natuurramp, zijn onju st. Deze berichten moeten veroorzaakt zijn door een daar ter plaatse heerschende paniekstemming, welke zich van de bevol king heeft meester gemaakt. Wij verne men, d at geen laha r (gloeiende^ zand- stroom) te bespeuren valt. Alleen de spoorbruggen worden be dreigd door uitschuring. De bevolking is weliswaar in een toestand van de .grootste onrust, maar het bestuur stelt alles in het w©rk, om de menschen te kalmecre TWEEDE KAMER. De defjnsie'begrootingeen nieuwe scheepvaartbeweging. Na heel wat re- en duplieken heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag ten slotte de Delcnsiebeg. oot ng aangenomen. Tegen stemden de sociaal- -n Je vrijzinnig-demo craten, de heeren Floris Vos en Wijn koop. riet spreekt vanzelf, dat minister Deckers eerst nog vele vragen Cn wen- scheii te beantwoorden heeft gehad. Hoofd zakelijk werden van uit de Kamer ver schillende personeelsbelangen onder de aandacht van den minister gebracht, die eenige toezeggingen deed en verder be loofde de diverse naar voren gebrachte punten nog eens nader onder de oogen te zullen zien. Vervolgens werd aan de orde gesteld het wetsontwerp tot aanleg van een scheep vaartverbinding van Amsterdam naar den Boven Rijn ten, behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoeve van de binnen scheepvaart. Hoewel er natuurlijk eenige voorstanders waren voor het Geldersche Valleiplan, bleek al spoedig dat de groote meerderheid van de Kamer ziek met dit ontwerp 'kon vereenigen. Vrij algemeen werd minister Reymer waardeering ge bracht voor de spoedige indiening van dit wetsontwerp. Bij gevatte koude in hoofd en ledema ten, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aange- zichtspijn en vastzittende Hoest, ge- bruike men Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 4 5 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hier op! Vraag ze Uw Drogist. De landbouwcrisis. Een bespreking. Hier ter stede- hebben Donderdag over de moeilijke toestanden van den landbouw in Zeeland en daarmee samenhangende onderwerpen besprekingen plaats gevon den tusschen de besturen van de Z.L.M. en de Chr. en R.K. Boeren- en Tuinders bonden en de vertegenwoordigers der mo derne, chr. en r.k. landarbeiderslbonden. Besloten werd, de reeds ingezette lande lijke actie voor dé verkrijging van steun maatregelen van staatswege voor den land bouw ook door samenspreking in Zee land krachtig te steunen. De besturen der landbouw-organisaties spraken zich daar bij algemeen uit voor handhaving van de landarbeidersloonen in 1932, indien door medewerking van de drie landarbeiders- organisaties eenige •fegeerlngsmaatregelen tot steun aan dén Zeeuwschen akkerbouw worden verkregen. De besturen der land- bouwmaatschappijen zullen in die rich ting aan de afdeelingetn een advies uit brengen en de leden verzoeken niet over te gaan tot loonsverlaging en indien der gelijke besluiten reeds genomen zijn, die weer te herroepen. Een interview. Met Henriëtte van der Mey. De redacteur van de rubriek „Onder de menschen" in de N.R.C. heoft mej. Henriette van der "Mey geïnterviewd ter gelegenheid van haar 80sten j aapdag. Mej. v. d. Mey is destijds eenige jaren leerares geweest aan de middelbare meis jesschool in Goes, en redactrice aan d® Mïddelburgsche Courant Omdat hef interview eenige aardage bijzonderheden over Zeeland en speciaal, over Middel burg in een thans reeds ver verleden be vat willen we er hier een en ander (aan ontleenen. De interviewer schrijft dan o.a. „In 1875 behoorde zij tot de eerste jonge vrouwen in ons land, die dé acte Duitsch haalden, 't Zelfde jaar werd zij benoemd tot leerares aan de middelbare

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2