Gesprongen Handen Sport. Klein Vee-^Teelt. Binnenland Buitenland. Verplaatsingen. ND IS HET TIJD goesche courant; VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s, dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. B. V. V.-L. O. N. G. A. N. A. C.-M. V. V. De Valk Eindhoven. N. O. A. D.-P. S. V. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Middelburg—R. B. C. T. S. C.Breda. Dongen—De Baronie. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zeelandia IIMiddelburg II. HulstDe Zeeuwen. S. I. N. O. T. O.—Zierikzee. Axel—W alcheren. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Goes-D. O. S. K. O. II. Alliance—H. K. I. V lissingenBoeimeer. Paars-WitNieuw Borgvliet. Beter pluimvee. „En welke kippen zijn nu wel de beste?" was gewoonlijk een der ons gestelde vragen. En ons antwoord was dan: „De kippen die het meeste eier- geld opleveren en het minst aan on- derhoudkosten of voor den kleineren liefhebber die dieren welke hem het meeste genoegen geven". Een vaag ant woord, zullen de lezers zeggen en inderdaad is het ook vaag, maar in dit geval toch het eenigst juiste. Want we zullen het wel uit ons hoofd la ten om te zeggen dat b.v. Leghorns, de Wyandottes, de Barnevelders, enz. de beste zijn, omdat in die rassen weer zoo heel veel verschillen zitten. De een fokt die rassen uitsluitend op productie, de ander weer op vorm en kleur, enkelen grijpen het doel al heel hoog en fokken naar beide richtingen, waardoor óf het eene, óf het andere óf die beide dingen in het gedrang zullen komen- Op de leg-wedstrijden (daarop komen we nog wel eens te rug) winnen nu eens de Leghorns, dan weer de Wyandottes of de Reds, Barnevelders, Rocks, waardoor tege lijk het bewijs is geleverd dat het niet enkel op liet ras aankomt, doch voor al niet minder op de „stam", d.w.z. een groep van dieren bij wie, door bepaalde fokmethoden, een zekere eigenschap op den voorgrond is ge treden. Verkiest men dus b.v. Wit Leghorns die veel eieren leggen, dan betrekke men die van de fokkers die dat ras op hooge productie hebben gefokt. Is men bekoord door de mooie vormen en kleuren van de Pa trijs Leghorns, dan betrekke men deze van de fokkers die op gunstige ten toonstellingresultaten kunnen bogen. Toch willen we wel enkele aanwij zingen geven. Voor kleine rennen prefereeren we de meer rustige hoenders als de Wy andottes, Rhode Islands Reds, Ply mouth Rocks en Barnevelders. Is men dierenvriend en gaat men dus rustig met zijn beesten om, dan zal men van de Leghorns in de va- iëteiten: Wit, Zwart, Patrijs, Buff en Blauw ook veel genoegen kunnen be leven. De doodende mist. Ook in ons land? In verband met de berichten over „doodende mist", vergiftiging te Luik, modderregen in Limburg enz., schrijft de heer J. J. Verstappen, boomkwee- ker te Someren (N.-Br.) aan het te Helmond verschijnende dagblad „De Zuid-Willemsvaarf", dat hij op Zater dag 22 November j.l„ des morgens tusschen 9 uur en half tien, het vol gende meemaakte: Ik was op genoemden dag werk zaam op het land, toen ik plotseling overvallen werd door een buitenge woon warmen luchtstroom, net zoo warm, als naar ik meen, op het heetst van den zomer. Daarop volgde een ondraaglijke atmosfeer, bezwangerd met gas of zoo iets, welke pl.m. 2 minuten aanhield. Het trok echter vooruit, ongeveer gelijk een windhoos, van het zuiden naar het noorden. Toen ik het nakeek leek het op 'n rook- achtig grijs en het flikkerde gelijk in het warmst van den zomer, als men ver de hei of peel inkijkt. Ik ben toen dadelijk van mijn werk gaan loopen naar de naastbijzijnde boerderij met een zakdoek voor den mond. Onder weg kwam opnieuw genoemde damp me tegemoet, echter toen veel minder. Daar vertelde ik mijn buitengewone ervaring. De landbouwer had die warmte ook gevoeld, was zelfs in den „schop" gaan zien, daar hij meende dat er brand was. Ook waren er nog twee jagers in de nabijheid, die deze hitte gevoeld hadden, maar niet die ondraaglijke lucht hebben waargeno men. Ik heb er nog verschillende men- schen naar gevraagd, maar niemand heeft iets bijzonders opgemerkt. Ik denk, dat „het" daarna weer de lucht is ingegaan. Op de plaats waar ik mij bevond, was het echter zoo erg, dat indien ik er vijf minuten had moeten zijn, ik zeker gestikt zou zijn. Inval in een speelhol. De exploitant en zijn gasten op heeterdaad betrapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft de zedenpolititie een inval ge daan in een speelhol in den Haag. Wij ontleenen aan een bericht dienaan gaande in de /Nieuwsbron" de volgende bijzonderheden De exploitant van het speelhol knoopte de relaties met zijn toekomstige slacht offers bij voorkeur Zaterdagsmiddags aan in de koffiekamer van het Volksgebouw op de Prinsegracht. Hij bracht hen dan naar een kamer boven een café op het Spui, waar hij gelegenheid gal' tot hazardspel Gespeeld werd met dobbelsteenen, het zoogenaamde „Miju en Dijn", waarbij hij, die over de meeste contanten beschikt of beweert te beschikken, in dit geval de speelhol-exploitant, een voordeel heeft, doordat hij telkens den potkan verdubbeien Beginnende met een kleinen inzet, werd het spel hoe langer hoe grover, zoodat verschillende bezoekers ten slotte volkomen waren uitgeschud. Waarna hun een „re vanche 1 werd aangeboden, die de cata strophe slechts verergerde. Door eenige vrouwen der wekelijksche slachtoffers is een en ander ten slotte ter kennis van de politie gekomen die aan stonds maatregelen nam en tegen Zater dagmiddag j.l. een inval in het perceel aan het Spui had voorbereid. Op liet laatste moment dreigde er echter een kink in de kabel te komen, omdat de speelhol-exploitant dien morgen, na een dispuut met den caféhouder, zijn „ge legenheid" had verplaatst Na een nauw keurig onderzoek kwam de zedenpoliti echter aan de weet dat voor Zaterdag avond een gelegenheid lot spelen was ge vonden in een particulier huis in de Van Zeggelenlaan bij de Laakhaven Omstreeks hetjmiddernachtelijk uur is loen in dit huis een inval gedaan, die ditmaal volledig is geslaagd: Met den speelhol- exploitant waren in een kamer van het uis vijf slachtoffers aanwezig. Toen de poli'ie binnendrong, was men druk bezig met dobbelen, zoodat nu op heeterdaad de overtreding werd geconstateerd en het aanwezige geld en de dobbelsteenen kon den worden in beslag genomen. Bij het politie onderzoek, bleek voorts dat de exploitant zelf geen geld bij ziob had, hoewel hij aan het begin van den avond den aanwezigen bezoekers had ge vraagd, een bankbiljet van tweehonderd gulden te wisselen. Hij speelde das slechts „op papier" mee en bij verlies had hij niet kunnen betalen De exploitant en zijn bezoekers zijn per auto naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar tegen hen proces-ver baal is opgemaakt. Russische schandalen, Een aanklacht bij de En- gelsche regeering. Het Engelsehe conservatieve parlements lid Sir Hilton Young heeft tot Mac Donald een brief gericht, waarin hij, op grond van Ie mededeelingen van drie ontsnapte Rus sische gevangenen, de aandacht vestigt op de schrikbarende toestanden in dt Russisch houthakkerskampen Deze mededeelingen, zegt Sir Hilton Young, geven een relaas van de omstan- ligheden waarin de houtaankap door de gevangenen van de Sowjet-regeering le Archangel en in andere gevangenkampen verricht wordt Wegens deze onthullingen vraagt Young aan Mac Donald, of geen maatregelen kunnen genomen worden, op grond van de wet van 1897 die den invoer van goederen, die door bnitenlandsche gevan genen geproduceerd zijn, verbiedt. „Het drijven van handel", zegt Young, „in zulke omstandigheden is niet alleen een onbillijkheid tegenover de werklieden in de Engelsehe houtnijverheid, maar ook een schande voor de beschaving en het is niette vereenigen met de menschlievende tradities van Groot-Britannic dat dit land erin betrokken is". Mac Donald heeft geantwoord dat hij „de zaak zou laten onderzoeken". De drie Russen hebben, met behulp van een tolk, hun verklaringen onder ee afgelegd. In Juni zijn deze drie gevangenen aan boord van een schip als verstekelingen uit Archangel naar Engeland ontvlucht. Een van hen is een kozak, de tweede een Een Italiaansch vliegtuig-eskader, bestaande uit twaalf vliegtuigen, onder neemt een étappenvlucht naar Zuid-Amerika. Italo Balbo, die als leider van deze vlucht zal optreden, verlaat een der machines na een laatste in spectie. boer, de derde een winkelier, maar daar hun gezinnen in Rusland zijn en zij be vreesd zijn voor wedervergelding van de Sowjet-overhetd, kuuneu geen verdere bij zonderheden over hen medegedeeld worden. De drie mannen waren te Archangel werkzaam bij het kappen en laden van hout. Toen zij bezig waren het schip te laden waarmee zij later ontsnapten, brach ten zij tusschen het hout een schuilplaats in gereedheid, waarin zij zich konden ver bergen. Van tevoren hadden zij levens middelen bewaard en die ook tusschen de lading verstopt. Een voor een kropen zij in de schuilplaats weg, terwijl het schip ;etaden werd. Zij hielden zich zes dagen u hun hol schuil voor het schip uit A 'changel vertrok en daarna nog een wetk toen het schip in zee was. Toen moesten zij voor den dag komen, omdat zij geen dr nkwater meer hadden. In Engeland konden zij zieh niet ver staanbaar maken, maar iemand die Rus sisch kende, ondervroeg hen en was zoo ontdaan over het relaas van hun weder varen dat hij hen voorthielp en de sym pathie van anderen voor hen wist te wek ken. Men wendde zieh tot de regeering om hun vergunning te verleenen, in En eland te blijven en zij hebben werk gevonden, waarmee zij den kost kunnen vetdieneu. Zij leeren nu Engelsch in de hoop hel voornaamste doel van hun vlucht te kunnen here ken namelijk aan vreemde regeeringen en landen uitvoerig de levens voorwaarden te Archangel te kunnen be schrijven, waar onschuldige menschen aan de vreeselijkste folteringen bloot staan. Zij vertellen nu o m De gevangenen in een der kampen moesten twaalf uur igs werken en hadden nooit een rust- j. Zij moesten tin die twaalf uur een zekere hoeveelheid hout kappen of laden, maar daar velen hunner zwak of ziek wa ren, konden zij het hun opgedragen werk in dien tijd niet afmaken en moesten zij liet voortzetten tot zij ermee klaar waren. Tegenover zieken had men geen con sideratie. De gevangenen stierven bij de leet. Zij konden het lange en zware werk in de vinnige koude en met slecht eten in hun verzwakten toestand niet volhouden. Als drank kregen zij .heet water zonder thee oi suiker. Dit werd hun nog mond jesmaat toegediend, zoodat de gevangenen niet alleen honger, maar ook dorst leden. Bijgevolg moesten zij besmet water uit de rivier drinken. Velen zijn aan ziekten, die door dit water werden overgebracht, bezweken. Een gevangene kreeg nooit de pakjes met voedsel of kleeren, die zijn familie hem trachtte te zenden. De auto riteiten namen ze in beslag en verdeelden ze onder elkaar. Geneeskundige hulp, in welken vorm ook, is niet te krijgen. Als iemand bij ongeluk zijn vinger afhakt of bloedver giftiging of iets dergelijks oploopt, moet hij doorwerken. De communisten zeggen dat het heD koud zou laten, als stierven er twintig of dertig millioen, omdat de meeste politieke gevangenen of menschen zijn, die de com munistische denkbeelden niet aanhangen. Het zou dus een gezegende opruiming zijn. Onder de gevangenen zijn echter duizenden boeren, van wie het meerendeel spoedig gaaf sn zacM met ongeletterd is en aan de politiek part nog deel heeft gehad. In één kamp stierven eiken dag tien tot 20 mensehen. Wanneer een gevangene te zwak is om te werken, wordt hij gegeeseld en in een kuil in den grond gezet. Daar hij in lompen gekleed is en nauwelijks eten krijgt als hij niet werkt, bezwijkt hij al spoedig van de vinnige koude. Er zijn geen bedden of andere slaap gelegenheid, behalve een plank, die om de wanden van de barakken heen loopt Daarop liggen de gevangenen te slapen. Er is niet genoeg plaats voor allen en velen moeten slapen waar zij maar plaats kunnen vinden, sommigen in zittende houding. De vervuiling van het kamp is niet te beschrijven. Er is geen wasscherij, geen W. C. en het krioelt er van weegluizen en vlooien. In alle kampen, en met name dat te Archangel, wordt eeu gevangene, die tracht te ontvluchten, dadelijk bij wijze van afschrikwekkend voorbeeld in tegenwoordigheid der andere gevangenen doodgeschoten. De agenten van de G.p.oe hebben wet telijk alleen het recht om gevangenen dood te schieten wanneer zij probeeren te vluch ten, maar als een agent iets tegen een gevange heeft wordt hem gezegd dat hij naar een bosch in de buurt moet gaan en daar wordt hij dan, onder voorwendsel dat hij heeft trachten te ontvluchten, met een schot in den rug neergelegd. In zulke omstandigheden is natuurlijk geen recht te krijgen- Heel dikwijls worden de gezinnen van veroordeelde gevangenen naar het Noorden van Rusland gezonden om daar bouwwerk enz. voor de regeering te verrichten. Zij krijgen geen geld en slechts een armzalig beetje eten. Aan de rivier Loesa, in het Noorden is een kamp met 80.000 van deze vrouwen en kinderen. Zij krijgen driekwart pond roggebrood daags en een beetje vischsoep. De meeste kerken in Rusland zijn nu zeggen zij, door dwang van de Sowjetregeer- ing gesloten en het meerendeel van de priesters werkt in deze gevangenkampen en kapt hout. Hun eenige misdaad is dat zij geestelijken zijn. De toestand in Spanje. De revolutie mislukt. Het telefoonverkeer van de meeste Spaan- sche steden met het buitenland is thans weer hersteld. Men kan nu nauwkeuriger inlichtingen krijgen omtrent den stand van zaken in het land. Hoewel de toestand te Madrid en omstreken rustig is, en de al gemeene staking er bijna geen invloed meer heeft, schijnen de andere provincies nog volop in beroering te zijn. Te Valencia Bilbao, Santander, San Sebastian, Murcia, Malaga, Burgos en Saragossa is de alge- meene staking nog in vollen gang. Het mislukken der omwentelingspoging is voor al het gevolg van het feit, dat bij de voor bereiding slechts een klein deel van de troepen was betrokken, dat bij het uit breken een deel dezer troepen is omge zwenkt en dat te Madrid het garnizoen te sterk op de hand van Berenguer was De vliegers, die de eigenlijke kern der bewe ging vormden voelden zich dan ook vol komen geïsoleerd en zij werden slechts dooi een zeer klein deel van de troepen gesteund. De regeering was bovendien door de verschillende verschijnselen reeds van te voren gewaarschuwd. De opstand te Jaea, die een teeken voor de algemeene revo lutie had moeten zijn. werd een waar schuwing voor de regeering, die haar maatregelen kon nemen. Bovendien ont brak aan de organisatie der republikein - sche massa, die misschien voor de om wenteling iets zou voelen eveneens veel, zoodat de regeering zelfs betrekkelijk weinig moeite had, om de overhand te houden. Sinds Maandag is de algemeene mobi lisatie afgekondigd. De toestand aan de grens schijnt beter te worden. Men kan de Spaausch-Fran- sche grens vrijelijk overschrijden indien men in het bezit van een reglementair paspoort is. Alleen de Fransche bladen worden vastgehouden. De Spanjaarden, begeerig naar nieuws, komen ze op Fransch grondgebied halen. WATERGEI JEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ver.seke vallen ongeveer vijl minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Dagen Hoogwater Laagwater V rm. Nam Vrm. Nam. 20 Dec 21 22 23 24 25 26 3.07. 3.2 3 50 4 03 4.29' 4.44 5.051 5.26 5.44: 6,04 6.21 6 41 6.58; 7.18 8.44 8 58 9.27 9 39 10.07 10.17 10.45 10.5b 11 22 11 31 12 02, 0.08 12 39 COLIJNSPLAAT. In November zijn ingekomen: Cornelia Platschorre, van Kortgene; Piefernella de Smif, geb. Schrier, van Wissenkerke. Vertrokken: Maria de Looff, naar 's Gravenhage; Adriana J. Hooger- heide, naar Vlissingen; Lena de Wïld- geb. de Fouw, naar Eindhoven; Ja- coba de Looff, naar Wissenkerke. KATS. In November zijn ingeko men: Cornells A. van der Maas en Thomas P. van der Maas, beiden van Harlingen. Vertrokken: Abraham J. Louwers en dochter, naar Vlissingen; Cathari- na van Driel, naar Klaaswaal. BURGERLIJKE STAND Over de maand November 1930. COLIJNSPLAAT. Geboren 15, Boudewijn z.v. Jacobus Eversdijk en Antonina Amandïa Nieuwenhuijse; 26, Sea d.v. Jan Kornelis de Vos en Grietje Adriana van Gilst. Ondertrouwd: 6, Nicolaas de Wild 26 j. jm. te Eindhoven en Lena de Fouw 23 j. jd. te Colijnsplaat6, Abraham Verschelling 25 j. jm. te Sommelsdijk en Catharina Jacoba Douw 21 j. jd. te Colijnsplaat. Gehuwd: 20, Abraham Verschelling 25 j. jm. te Sommelsdijk en Catharina Jacoba Douw 21 j. jd. te Colijnsplaat; 20, Nicolaas de Wild 26 j. jm. te Eindhöven en Lena de Fouw 23 j. jd. te Colijnsplaat; 27, Cornells Kra mer 26 j. jm. te 's Gravenhage en Maria Visser 22 j. jd. te Colijnsplaat. Overleden; 14, Jacobus Kramer 38 j., echtgenoot van Josina Korsuize. KRABBENDIJKE. Geboren: 2, Ja coba Alberdina d.v. Jan Joost La gendijk en Catharina Zuidweg; Jo hanna d.v. Leendert van Iwaarden en Wilhelmina Klap; 29, Johannes z.v. Leendert Houtekamer en Wilhelmina Schrier. Overleden: 17, Jacoba de Kok 68 j., echtgenoote van Abraham de Koster; 8, (te Goes) Joost Sinke 75 j. weduw naar van Neeltje Bouwens. LAAT UW NAAMKAARTJES DRUKKEN ter drukkerij van de Mooie collectie Kaartjes Modellenboek met letter proef gaarne ter inzage

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 4