Land en Tuinbouw Parlementaria. Van Overal. Is het U bekend? Binnenland Spierpijn***» (remengd Nieuws. Kloosterbalsem Op het verzoek van den bouwar- beidersbond om toe te treden als lid van het werkloosheidsbesluit 1917, werd met de stemmen van de heeren Feleus, van ider Kemp en Hunders- marck voor» afwijzend beschikt. De begrootingen over 1930 en 1931 werden gewijzigd. Het 1ste suppl. kohier hondenbe lasting voor 1930 werd vastgesteld. P. Snoek Wz. werd met algemeene stemmen herbenoemd tot wegwerker dezer gemeente op hetzelfde dagloon als vorig jaar. De heer Hundersmarck stelde voor hem gedurende het .geheele jaar f2,50 per dag te geven, Wat evenwel geen meerderheid kon halen. Verschillende pensioensgrondslagen werden vastgesteld. Tot lid van het Algemeen Burger lijk Armbestuur werd herbenoemd de heer D. van 't Hof te Kattendijke. De heer Hundersmarck stelde voor 81/2% pensioensbijdrage van de ge meente-ambtenaren te heffen, doch al leen de heer van der Kemp ging met zijn voorstel mede, PROVINCIALE SNIPPERS. Door het springen van een reep kwam bij het rooien van boomen op de hofstede, bewoond door den heer I. G. te Hoedekenskerke, een zware olm terecht op eén landbouwschuurtje van J. G., waardoor aan het dak vrij belangrijke materieele schade ont stond. Naar verluidt zal de kooper van deze boomen voor de aangerichte schade aansprakelijk zijn. Bij de Ned. Herv. gemeente te GroedeNieuwvliet is beroepen Ds J. W. van Kooten te Heinkenszand. Dinsdagavond j.l. vergaderde de Afdeeling Nisse van de Vereeniging tot ehri>t. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Herkozen werd als Voorzitter de lieer H. Dane en als Penningmeester de heer L. Huijssoon Besloten werd te trachten voor dezen winter wederom een spreker 'te krijgen. In de Ned. Herv. kerk te Nisse zijn herkozen als ouderling de heer A de Blauwe en als diaken de heer T. Bosman. Donderdagmiddag hield de meisjes- vereei.igiug te Krniningen'haar jaarlijksche tentoonstelling van gemaakte goederen voor de armen. Als altijd mocht zij zich in een groote belangstelling verheugen lie te verloten sprei viel ten deel aan inej B. A. Westveer en de pop aan den hèer A. Krijger. De werkzaamheden aan den Schoor- schezouteweg tusschen den Zanddijk en de ^chorebiug ondervinden eenige stag natie Een gedeelte van dien weg nabij den oprit naar de brug is n.i. zeer moet lijk in orde te krijgen daar de ondergrond voornamelijk uit veerkrachtig veen bestaat. Ook was de waterleiding, welke midden in genoemden weg ligt, tijdens de werk. zaamheden reeds enkele malen defect Woensdagavond vergaderde deSteen kolenvereeniging «Tot gemak en voordeel" te 'cho e onder voorzitterschap van dhr. VV. Karelse. Uit het verslag van den secre taris bleek dat over 1930 werden aange- ki cht 1875 H.L. en verkocht 1702 H.L. kolen De uitgaven bedroegen f2660.035 en de inkomsten f 2605 Ö45 voordeelig saldo f54 49. Er is echter nog een bezit van 225 H.L kolen (waarde f S15. zoodat het totale bezit der vereeniging met hei spaargeld f 297 35 bedraagt Het vervoeren en lossen der kolen over 1981 werd gegund aan Johs. van Liere voor reap. 7 en 6 cent per HL De bode en een drietal aftredende bestuursleden wer den herbenoemd. Besloten werd aan ieder lid, die over 1930 meer dan 8 H.L, kolen van het fonds heeft betrokken, 1 H.L eierkolen cadeau te doen. Het inleggeld bij toetreding als lid werd verlaagd van f2.50 op f 1.—. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. T. J. Sikkens, hoofd van'.deinspectie Zierikzee, verplaatst naar Delft en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen, enz aldaar. Te Middelburg is op 67-jarigen leeftijd overleden de heer C. Weeda, sedert Juli gepensionneerd directeur der Christelijke kweekschool aldaar. Woensdagavond kwam een motor schip uit Katwijk in aanvaring met de gesloten brug bij Schore over het kanaal. De stuurhut werd geheel vernield ter wijl de schippersknecht overboord sloeg. Deze laatste kon zich zwemmende in veiligheid stellen. Woensdagavond hield de Chr Meisjesvereeniging te Schore haar jaar vergadering onder zeer groote belang stelling van de begunstigers. Deze feest avond stopd onder leiding van mej. Van den Brink—Glerum en mag als beslist geslaagd worden aangemerkt. Bij de ge houden liefdadigheidsverloting werd de eerste prijs gewonnen door dhr. J. Ste- vense te Schore Verschillende afgevaar digden voerden het woord. Op den eersten Kerstdag a.s. zal de Chr. Zangvereeniging „Advendo" te Biezelinge een uitvoering geven in de Npd. Herv. Kerk. Voor de morgen in Hansweert te houden postduiventenioonstelling zijn in totaal ongeveer 200 duiven ingeschreven Als keurmeester zal optreden den heer Brans uit Schiedam. Crisisvergadering te Breda. Op Maandag 22 Décember a.s.. d&s namiddags 1 nor, houdt de Noord1-Brab. Maatschappij van Landbouw in Gebouw „Concordia" te Breda een buitengewone crisisvergactering ,iin verband met den toe stand in den landbouw. De beer J. M. van Bommel van Vloten te Goes zal spreken over den toestand van de Suikerbietenteelt, de voorzitter, de beer P. M. Sneep te Dinteloord, over bet werk door de organisaties verricht en de hulp door de regeering verleend of in uitzicht gesteld, terwijl dr. H. Molbuyzen, secretaris van bet Kon. Ned. Landbouw- Comité te 's Graveehage, zal spreken over de beteekenis van den landbouw voor onze welvaart. EERSTE KAMER. Het vlootplan aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren met 28 tegen 12 stemmen bet wetsontwerp tot wijziging van de Defensiebegrootïng (bet ontwerp vlootplan) aangenomen. De minister werd van verschillende zij den geluk gewenscht. De aanrijding op den Sloedam Ook de officier van justitie te Middel burg beeft hooger beroep aangeteekend tegen bet vonnis der Middeiburgsche rechtbank, waarbij A. v. d. B. te Goes, overeenkomstig de eisch van den officier wegens het veroorzaken van dood door schuld werd veroordeeld tot 6 maanden hechtenis. Woensdag is het dal van de Maas nabij Luik weer in zwaren mist gedom peld. Te Engts. Jemeppe, Seraing, Til- leur cn Oegrée ontstond een lichte pa niek en sloten vele bewoners zich in hun- huizen op. Ditmaal is echter geen enkel ziektegeval waargenomen. Maandagmiddag was bij een trans- formatarenfabriek aan de Groenenstraat te Nijmegen de 17-jarige W. Loosschiller bezig een dolk te vervaardigen. Toen hij het heft op het lemmet wilde bevestigen, plaatste hij den dolk met de punt pp te6" knoop van zijn jas. Toen hij op het theft sloeg, schoot de dolk in het licjhaam imlde maagstreek. Aan de gevolgen van dezen steekwond in de jongen overleden. Volgens de gegevens van het minis terie van handel, gebaseerd op de ge raamde bevolking in de helft van het loo- pende jaar, zijn er in Engeland 1.500.000 meer vrouwen dan mannen. De totale bevolking wordt geraamd op 45.000.000 hetgeen een vermeerdering met 200.000 in één jaar is. De verhouding tusschen mannen en vrou wei is thans tegenover 1924 gewijzigd. Thans zijn er naar verhouding minder vrouwen. In 1924 bedroeg het aantal vrou wen 1,900.000 meer dan mannen, hoewel de bevolking 1 millioen zielen minder telde. Kapitein Borren, die wegens het gebeurde op Curasao tot een dag gevan genisstraf veroordeeld is, heeft deze straf nog niet ondergaan. Hoewel hiertoe niet verplicht, heeft de advocaat fiscaal de welwillendheid gehad het von nis niet ten uitvoer te leggen, in af wachting van de beslissing, welke genomen zal worden op het gratieverzoek, dat der den ten behoeve van kapitein Borren in gediend hebben. Er bestaat geen bepaalde termijn, waarbinnen deze beslissing ge nomen moet worden. Binnenkort zal de eerste schouw- burgtrein geheel binnen de grenzen van ons land loopen. Op Zondag na Kerstmis zullen name lijk de bewoners van Den Bosch, Eind hoven, Tilburg, Nijmegen en Utrecht in de gelegenheid zijn, in Amsterdam een avondvoorstelling bij te wonen en nog denzelfden avond naar huis terug te kee- ren. Het Huis van Afgevaardigden in Amerika heeft het wetsontwerp aange nomen, waarbij een crediet van 150 mil lioen dollar beschikbaar wordt gesteld voor den landbouw. Gisterennacht vond in een acety- leenfabriek te Mancioux bij Toulouse een hevige ontploffing plaats, waarbij de fa briek voor een groot deel instortte en een veertigtal arbeiders onder de puin- hoopen werd bedolven. dat de eerste in Europa verschijnende courant in 1505 te Augsburg werd uit gegeven door den uitgever Erhart Weglin? dat de eerste waterturbine door Leo nardo da Vinei werd geconstrueerd? dat de cacaobereiding door Spanjaar den naar Europa werd overgebracht en dat zij dit in Mexico leerden? dat de eerste baggermachine in 1591 door Variantius werd gebouwd? Het was een met de hand gedreven ma chine. In 1796 werd deze door den Engelschman Gimshaw tot eenstoom- baggermolen omgebouwd. dat de eerste thee door de Hollan ders uit China werd ingevoerd? dat deze thee in 1635 voor het eerst in Parijs, in 1638 voor het eerst in Rusland en in 1650 voor het eerst in Engeland werd ingevoerd? dat in 1624 Venetiaansche kooplie den de eerste koffie uit Arabië naar Europa brachten? verhoor van eenige uren te Hoorn opge-J sloten. I Uit zijn mededeeling was men ook ge waar geworden, waar zjjn feitelijke ver blijfplaats was; dat was te Rotterdam. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de Bels en het meisje woonden onder den naam van den heer en mevrouw Boude- wijus, op welken naam ook zijn pas staat De Rotterdamsche kinderpolitie heeft het meisje aangehouden. Zij heeft gezegd, dat zij met den Bels is meegegaan toen de Wognumsche jongen uit het dorp was vertrokken, en dat zij herhaaldelijk naar huis had geschreven. De Bels heeft drie brieven telkens onderschept. De Rotter damsche kinderpolitie leverde haar over aan de Amsterdamschekinderpolitie, waarna het meisje naar Hoorn is overgebracht, Het is gebleken, dat zij al dien tijd te Rotterdam hebben samengeleefd. De Belg staat ongunstig bekend. Chantage. Tegen de lamp geloopeD. Dezer dagen is in Den Haag een bekend chantagepleger achter slot en grendel ge zet. Men had hier te doen met iemand, die zich vroeger nogal met beroovingen bezig hield maar dit bedrijf niet lucratief genoeg vond en zich daarom ging toeleg gen op het plegen van chantage. Met dit bedrijf, dat hij hoofdzakelijk in de Resi dentie uitoefende, heeft hij zich weten op te werken tot een vermogend man. Bij bezit een eigen huis op den Z. O Bin nensingel, een auto en zelfs een eigen ren paard. Op de wedrennen was hij een be kende figuur onder de «gokkers'. Hij reisde ook meermalen in België, waar hij veel te Spa verblijf hield, zijn echtgenoote verblijft thans te Nice, van waaruit zij de speelbank te Monte Carlo bezoekt. Terwijl mevrouw in het buitenland ver toefde brak de echtgenoot hier zijn hoofd op het uitdenken van allerlei chantage- plannen. Zijn slachtoffers zócht hij voor namelijk in gehuwde personen die op een gegeven moment zich lieten verleiden een .slippertje' te maken. Daartoe had hij relaties met personen uit het Haagsche nachtleven, en daar hij telefonisch was aangesloten werd hij onmiddellijk gewaar schuwd als er een «zaakje» te maken was Indische verlofgangers, die veel geld kon den besteden waren uitverkoren. Op het oogenblik, dat iemand zich met een vrouw had afgezonderd, trad deze heer plotseling binnen, deed zich voor als de echtgenoot van de vrouw en stelde zich zeer verontwaardigd aan. In de co- inedie, die zich dan afspeelde, maakte hij met de vrouw, die dan dus als zijn echt genoote fungeerde, hevige ruzie. Hij wilde van haar gaan scheiden. En het slacht offer zou dan als getuige moeten optreden. Of hij wilde naar het buitenland om niets meer met zijn vrouw te maken te hebben en had daarvoor geld noodig. Op deze manier wist de chantage pleger veel geld los te krijgen. Had het slachtoffer betaald, dan was hij „van de zaak af". Het minimumtarief was f 100 Wilden of konden deze personen niet betalen, dan werden zij steeds achtervolgd en ontvingen zij telegrammen. Op deze manier werden de slachtoffers op een pijnbank gelegd en kwamen dikwijls groote sommen binnen, die zelfs in de tien duizenden liepen. Voor een zich onlangs in een perceel in de Lekstraat afgespeeld hebbend geval van chantage zijn verschillende arrestaties gedaan. Na vier dagen zijn eenige per sonen weer vrijgelaten, doch de verdachte, een 39-jarig man, werd aan de justitie overgeleverd en zit thans in het Huis van Bewaring, Ontvoering, Van een Hongaarach meisje. De familie B. te Wognum heeft in de mobilisatiejaren eenige HoDgaarsche kin- doren verzorgd. Een daarvan nu een bijna 19-jarig meisje geworden, kwam er dezen zomer logeeren. Zij kwam toen in kennis met een daar verblijvenden man, bekend onder den naam van Jan de Bels (een Belg) Toen zij later iemand van het dorp ont moette, raakte de omgang met Jan den Bels uit doch op zekeren dag, nadat de Wognumsche jongen was verhuisd, waren de Bels en het meisje spoorloos verdwenen De politie stelde een onderzoek in, dat zich zelfs uitstrekte tot Frankrijk. De Belg en he} meisje konden echter niet worden achterhaald, Toen de Wognumsche jongen terug kwam, hoorde hij van het vertrek van het meisje en den Bels. Hij wist toe vallig waar Jan de Bels verblijf had ge houden; het spoor leidde eerst naar Naald wijk, toen naar Den Briel. Onder een an deren naam werd hij in laatstgenoemde plaats aangehouden. Hij werd Dinsdag avond naar Wognum overgebracht en na De rijzende zon Een der groote winkelondernemingen van Londen heeft pas een groot Waren huis laten bouwen in Oxford Street, de straat die populair bij de dames bekend is als de «shopping mile». En nu nadert Kerstmis en alle winkels van de stad doen uiteraard hun best zooveel mogelijk menschen aan te trekken voor aankoop van dat meest passende Kerstgeschenk, dat zelden past. De directie van het nieuwe warenhuis begreep wel, dat alleen overweldigende reclame in deze buurt van veel «stores' en machtige winkel, magazijnen haar een flink aandeel zou kunnen geveu van de «Christmas trade' van de straat. Daarom werd de groote gevel voorzien van een kolossaal lumineus afereel, voorstellende een dorp, waar Pather Christmas rondging, zijn goede gaven verdeelend over de woningen. Veel electrisch licht, veel sneeuw van watten en veel bewegelijkheid verleenden aan het schouwspel bijzondere aantrekkelijkheid, zelfs voor Londenaars, die op het bied van eleetrische reclames verwend zijn Maar het tooneel was alleen goed te bewonderen tan de overzijde van de straat, waar de menschen in dichte rijen samengepakt stonden op bet trottoir, tegen de ruiten van andere winkels aan, waar van de ingangen versperd werden, waar van de étalages onbereikbaar waren. Wat moest er van den Kersthandel van die winkels onder deze omstandigheden te recht komen? Dat overwogen de eigenaars der ge. dupeerde winkels en zij liepen naar den rechter, teneinde dezen te doen beslissen, dat de warenhuishouders hun electriscbe reclame niet zouden laten werken in Oxford Street op zekere ureD van den dag. De klagers konden bewijzen, dat hun omzet in hun winkels tegenover het machtige reclamemiddel meer dan gehal veerd was. De rechter vond dat ongehoord en maakte uit, dat zooiets als het waren huis op touw had gezet in een Londen- sche straat niet mocht plaats hebben. Een openbare vermakelijkheid van dezen aard, in zulk een drukke buurt, moest natuurlijk leiden tot volksoploopen en hij kon niet begrijpen, waarom de po'itie er geen stokje voor gestoken had. En zoo werd er besloten, dat aan deze dure en lastige reslame een einde zou komen. Hetgeen bewijst, dat in Londen bescheiden winkeliers in bescherming wor den genomen tegen de vernietigende stra len der moderne «rijzende zonnen*. LICHT OP. Zaterdag 20 December 4.16 uur Zondag 21 December 4.17 uur Maandag 22 December 4.17 uur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December 20 Hoogerheide, Paviljoen Japansche Afd. Wereldtentoonstelling, J. v. d. Linde. 23 Goes, woonhuis met schuur en erf, pakhuis en erf, van Werkum. 23 Goes, huis en erf, van Werkum. 29 Kapelle, inboedel, Kram. 30 Goes, woonhuis met schuur en erf, Verbist Februari: 25 Wolphaartsdijk, boereninspan, Jon kers. Maart: 4 Oud-Sabbinge, kapitalen boeren inspan, Jonkers. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Januari: 20 Gebouw Turf kade, Ds. Klaver van Hoorn, „Droomkoninkje en Vuur vlindertje", van Heijermans. Maart: 27 Gebouw Turf kade, voordracht avond Kommer Klein. stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en iU snel weer lenig maaktt Akkers „Geen goud zoo goed" VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-IÏIEZELINGE Kleine veiling van 17 December 1930. Zure Bellefleur f 16 a f 31, Kleiperen f 15 a f23, Spruiten f13, Witlof f10 a f21, Veldsla f7, Ajuin fl, Wijn- peeën fl, alles per 10,0 Kg., Savoije kool f 7, Roode kool f 3, Andijvie f 2, Knolselderij f2, Kipeieren f 6,70, Poel eieren f 4,70, Eendeieren f 6,60, alles per 100 stuks. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Matige tot zwakke Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. VEILINGSVEREENIGING ,E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Groote veiling van 18 December 1930. Spruiten: kwaliteit A f9,kwali teit B f 5,—, kwaliteit C f 5,90, alles per 100 Kg. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. KAPELLE. Uitslag van de Woens dag te Kapelle, ten overstaan van No taris J. C. Kram, voor de familie Dronkers, gehouden openbare verkoo- ping van onroerende goederen in en nabij de gemeente Kapelle: Perceel 1. Boomgaard en uitweg, groot 0.85.50 H.A., aan den heer J. J. Dronkers voor f1200 per 39.24 A., is voor den hoop f2492,36. Perceel 2. Woonhuis, tuin en erf, groot 143 A., aan den heer G. Leijs voor f860, Perceel 3. Woonhuis, tuin en erf, groot 143 A., aan den heer H. Too- lens q.q. voor f 970,--; Perceel 4. Woonhuis met schuur, tuin en erf, groot 2.93 A„ aan den heer G. Daane voor f1806, Perceel 5. Woonhuis, tuin en erf, groot 5 A. 80 c.A., aan den heer Ü7. Snoep te Hansweert voor f2900, Perceel 6 tot 9. Boomgaard, groot 1.18.00 H.A., aan den heer J. L. de Jager voor f I860,— per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f5593,27- Perceel 10. Boomgaard, groot 31.79 A. aan den heer J. L. de Jager, voor f1250,— per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f 1009,81. Perceel 11. Boomgaard, groot 20.70 A., aan den heer J. Sinke voor f 1280,— per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f675,23. Perceel 12. Boomgaard, groot 39.20 A., aan den heer A. Bakker voor f 1495,per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f 1493,47. Perceel 13. Boomgaard, groot 29.30 A., aan den heer D. H. Rouw, voor f 1125,— per 39 A. 24 c.A„ is voor den hoop f840,02. Perceel 14. Boomgaard, groot 25.30 A., aan den heer J, Glas Mz., voor f1180,per 39 A. 24 c.A., is voor den hoop f 760,81. Perceel 15. Boomgaard, groot 21.40 A., aan den heer M. Glas Mz. Jr., voor f1220,per 39 A. 24 c.A„ is voor den hoop f665,34. MARKTBERICHT. Middelburg, 18 Dec. 1930. Op de graanmarkt was de aanvoer redelijk. Tarwe f6,50 a f8,50; witte boonen flO,— a f17,tange bruine boonen f 8,a f 9,ronde bruine boonen f20,a f23,kroonerwten f9,— a f 12,50; maanzaad f26, a f27,-. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (off. prijsno- teering) Boter f0,80. Kipeieren f6,80. Poelje-eieren f 5,50. Eendeieren f7, Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,75. Kipeieren f 6,75. Poelje-eieren f5,50. Eendeïeren f7,—*. Particuliere prijs: boter f0,90, kip eleren f7,50, poelje-eieren f6,—, eend eieren f7,50.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 3