Grinnik-Pilletjes Verkeerde speculatie: Hen jonge dok ter verzocht zijn familieleden, teneinde zijn praktijk de schijn van drukte te geven, eenige malen plaats te nemen in zijn wachtkamer. Als eerste patiënt duikt een platte lander op. Als hij echter de drukte in de wachtkamer bemerkt, draait hij op zijn hakken om en bemerkt: „Dat is me hier te volt" „Moeder, als je weer eens geld noo- dig hebt, kun je het op school komen halen!" Op school? „Ja de leeraar zegt altijd tegen me: jij kunt je schoolgeld wel terug komen halen!" Het opperhoofd riep den voor den vijand gevluchten krijgsman bij zich. „Lafaard, waarom ben je er tusschen uitgegaan, toen de vijand op je af stormde?" Ik ben niet gevlucht, groot opper hoofd, sprak de krijgsman; de bleek - gezichten hebben ons toch geleerd, dat de aarde rond is. Ik ben daarom hard voor hem uit geloopen om hem zoodoende van achteren weer in te halen Jonge man (tot jong meisje, waar mede hij op de divan zit): „Ik ben ook zoo'n beetje gedachtenlezer, juf frouw". Zij: „Zoo en waarom blijft U dan daar aan het andere einde van de divan zitten?" Je hebt een kapitein van een lucht schip gehuwd, hè? En bevalt het je nogal? Neen, heel slecht. Hij is zoo gevoe lig, dat hij bij het minste geringste opvliegt. In het theater: Vóór mij zit een da me met een monster van een hoed, zoodat ik niets kan zien. „Mag ik U beleefd verzoeken Uw hoed af te zetten". Waarom vraagt ze. „Omdat ik vijf gulden voor mijn plaats betaalde en ook graag wat zie!" Bah, dat heeft immers niets te beteekenen! Bedenkt U eens: ik heb negentig gulden voor mijn hoed be taald en ik ben hier om hem te la ten zien Wat te beginnen tegen vrouwelijke logica? Zooeven kwam ik Wamluïer tegen.... maar wat had die kerel een teleur gesteld gezicht....; wat zou hij hebben? Ik denk, dat hij werk gevonden heeft!" Gebed van een dokterskindje: Lieve Heer, laat alle menschen ziek worden, alleen mijn papa niet Amen. in Paauwkenshoek werd met 4 stemmen voor, (die van de heer en Fraanje, Van der Have, Van der Graaff en Van Willigen) ingewilligd, ofschoon B. en W. haddein geadviseerd, om vanwege den hoe gen koopprijs en den aard der woningen, die burgerwoningen zijin., het verzoek niet toe te staan. De heer Fraanje wees er daarbij op, dat de grondprijs van f 7000 tot f 4.700 per H.A. is gedaald en dat vorige maal wel toestemming voor f 5000 was gegeven. Ook de woningen zijm niet te groot. De bewoners van den Postweg verzoe ken om straatverlichting. Besloten werd om 3 gaslantaarns te plaatsen. De kost prijs is f 165 en het verbruik f26 per jaar. Goedkeuring werd gegeven tot het aan gaan van een geldleeining van f 15.000 bij de Ver. van Ned. Gemeenten, tot finan ciering van het ondergrondsch net. Tot onderwijzeres aan de O. L. school werd mej. J. M. Stecher te VLssingen benoemd. Ingewilligd werd een verzoek om ver goeding, ingevolge art. 13 L. O. wet door J. Allemékinders; om ontheffing tot het geven van het vak lichamelijke oefe ningen op de O. L. school. Tot voorzit ter van het B. A. werd benoemd de Iheer P. Mol (aftr.) en als leden de heeren H. Slabbékoorn en W. van Liere, beiden aftredend. Aan het Chr. Hervormd Schoolbestuur werd voor 7 jaar een perceel tuingrond voor f25 per jaar verhuurd. De heer J. Rottier had een verzoek om erfscheiding ingediend. B. eil W. zullen trachten deze zaak op te lossen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat indien vóór 1 Januari a.s. toog! 5 perceeien hij het electrisch licht aanslui ten de 90 pet. wordt bereikt en de prijs per K.W. op f 0,35 komt. De heer Slab- bekoom vroeg verbetering van den weg naar Eversdsijk. De voorzitter deed nu eenige mededee- lingen over de kwestie betreffend de Jam- fabriek. In de fabriek was het yolgende aangeplakt: „Door moeilijkheden» ontstaan door voorwaarden ons opgelegd door B. en W. der gemeente Kapelle, inzake afvoer van afvalwater, zullen wij waarschijnlijk niet, verder door kunnen werken. Tot ons leedwezen zijn wij daarom verplicht aan allen hiermee ontslag aan te zeggen tegea 13 December. Terwijl nader nog zal worden bekend gemaakt welke voodoopig zullen kunnen blijven. De directie". Hierna deelde de voorzit^r het navol gende mede: Mijne heeren! Hoewei het een taak van zelfbestuur van burgemeester en wethouders betreft, zijnde de uitvoering van voorschriften door de wet aan burgemeester en wethou ders dezer gemeente opgelegd, meen ik toch goed te doen U de ware toedracht mede te deelen omtrent de door de di rectie der groenten-drogerij alhier ver spreide onware geruchten onder hun werk volk als zouden burgemeester en wethou ders de oorzaak zijn dat de groentendro- gerij zal worden st'Igelegd. Ik kan U naar aamle ding daarvan mede deel en ,dat in September 1925 in verband met de veie ingekomen klachten ontrent aanzienlijke vervuiling der polderslooten, gepaard met ergerlijke stank-verspreiding door middeh van het afvalwater der fa briek, krachtens art. 17 der Hinderwet voorwaarden aan de jjn 1916 verleende hinderwetvergunningen zijin verbonden. Deze voorwaarden zijn in overeenstem ming met het daaromtrent door den hoofd inspecteur van de volksgezondheid uitge bracht advies vastgesteld, waartegen door belanghebbende destijds geen beroep is ingesteld. Ook heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn destijds 'in deze zaak betrok ken geweest en hebben er op aangedron gen bij burgemeester en wethouders en den inspecteur der volksgezondheid, dat aan de ingekomen 'klachten paal en perk werd gesteld. Hiervoor moge ik U verwijzen naar de voor U ter inzage gestelde brieven van Gedeputeerde Stalen aan burgemees ter en wethouders van Kapelle van 22 Mei 1925, B no. 987, 3e afd. én (vlaiii 19 Juni 1925, no. 196/1, 3e afd.* en del brie ven van burgemeester en wethouders van Kapelle aan de Gedeputeerde Staten van 27 Mei 1925, no. 37-13 en van 30 Sep* tember 1925, no. 37-31. Sedert 1925 zijn in de opgelegde voor waarden geen wijzigingen aangebracht noch nieuwe voorwaarden toegevoegd. Tot heden heeft de directie van de fa- brie tainog steeds niet voldaan aan de haar opgelegde voorwaarden, in 1925 gesteld, alhoewel daarop meermalen is aange drongen. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat de directeur hiervoor reeds verschillende bekeuringen heeft op geloopen, doch steeds worden geen afdoende maatregelen tegen verontreiniging van het polderwater en de ergerlijke stankverspreiding genomen. Wei is d"e toestand eenigszin(s verbeterd doch tot plaatsing van een afdoend zuive ringssysteem, wat aan de directie reedls in 1925 is voorgesteld, werd tot heden nog niet overgegaan, hetgeen naar de meenrng van den inspecteur van de volksgezond heid, de heer A. H. van de Vel dig ft)e Bre da, met een'gen goeden wil gemakkelijk is te bereiken. Bovendien, als het waar is, dat er naast de fabrieksuitgaven we kelijks nog ruim f 1000 aan huisarbeid wordt uitbetaald, dan mag men wel vei lig aannemen dat er wekelijks in volle campagne ruim een duizend gulden of drie wordt uitbetaald en dat dian het stel len van een ejsch tot bescherming van mcnsch en dier, door de bevoegde autori teiten geboden, op de uitgaven van deze fabriek geen bezwaar kan opleveren. In de maand September j.i. is weder om bij de autoriteiten een klacht inge diend. Door deze klacht zijn wederom mon sters van het i afval water onderzocht^ welk onderzoek heeft uitgemaakt, dat nog steeds schadelijke istoffen in het afvalwa ter zich bevinden, gepaard gaande met ergerlijke stankverspreiding. Doordat de directeur al verschillende malen voor deze kwestie voor het kantongerecht is moeten verschijnen en na een tijdvak van 5 jaren nog niet heeft voldaan aan de ge stelde voorwaarden, is de directeur thans door den kantonrechter te Goes veroor deeld tot de maximum-boete van f 100 of 40 dagen hechtenis, van welke veroordee- ling Van Liere thans in beroep is gegaan. Door de directie is nu de (mii. zeer misleidende mededeeling aan het werk- volk verkondigd (in de fabriek aange plakt). dat de fabriek, wegens gerezen moeilijkheden met het college van B. en W. inzake de Hinderwet, vermoedelijk niet meer zal kunnen doorwerken en des wege aan het personeel tegen Zaterdag 13 December ontslag was aangezegd. Het spreekt vanzelf, dat deze mede deeling en vooral in de huidige tijdsom standigheden, een ware ontstemming on der het werkvolk heeft gebracht en ook onder de bevolking, waarvan echter door de directie thans gebruik wordt gemaakt om de gestelde voorwaarden te trachten ingetrokken te krijgen. Het behoeft wel geen betoog, dat hier aan geen gevolg kan worden gegeven. De ware toedracht der zaak is echter naar mijn meenrng als volgt. In alle zaken heerscht malaise en ook deze fabriek wordt evenals andere daar door getroffen, hetgeen wordt bevestigd doo* het navolgende. Op 3 Novembe* j J. deelde de heer Van Liere mij persoonlijk mede, dat hij hoopte tot ongeveer begin December werk te kunnen verschaffen, aangezien naai- zijn meening dan alle orders wel zouden zijn verwerkt. Bij dit zelfde onderhoud deelde hij mij toen reeds mede, dat, indien hij even tueel door den kantonrechter zou worden veroordeeld, hij er over dacht om zijn werkvolk er eens voor te spannen en B. en W. dan wel gaarne de opgelegde voor waarden zouden willen intrekken. Aan deze bedreiging is door de directie werkelijk gevolg gegeven, aangezien Za terdag 6 December de bovengenoemde misleidende bekendmaking werd aange plakt. Op dien zelfden dag werd door het werkvolk van deze fabriek door de gemeente en voor het raadhuis een geor ganiseerde demonstratie gehouden. Door mij zijn twee afgevaardigden der demon stranten verhoor verleend en door mij daarbij op de misleidende voorstelling der directie gewezen. De demonstratie ver liep ordelijk. Bij geruchte verneem iik, dat haast alle grondstoffen zijn verwerkt, zoodat de fabriek hierdoor moet worden stilgelegd, hetgeen dus de destijds afgelegde ver klaring van den directeur bevestigt. Trots dit alles wordt nog steeds helt personeel van de fabriek voorgehouden, dat de oorzaak van stopzetting van kei bedrijf bij het gemeentebes turn- ligt. Uit het bovenstaande blijkt m.i. zeer duidelijk dat deze beweging op touw is gezet met het oogmerk, door misleidende gegevens van de zijde van het publiek, druk op het college van B. en W, uit fe oefenen en daardoor gedaan trachten te krijgen de gestelde voorwaarden in te trekken. Het zal U wel duidelijk zijn, dat het college van B. en W. in deze geen blaam kan treffen, aangezien slechts is gedaan wat recht en billijkheid met zich brengen. Ais bewijs hiervoor kan nog worden aangevoerd dat vorig jaar December door den inspecteur van de volksgezondheid wegens geconstateerde ergerlijke bevuiling is geadviseerd aan het college van B. en W. om de vergunning in te trekken aange zien de directie nog steeds niiet aan dd ge stelde voorwaarden had voldaan. Aangezien wij de verantwoordelijkheid daarvan niet wenschen te dragen, aange zien door dezen maatregel een plotse linge werkloosheid in de gemeente zou ontstaan, is door ons om laatstgenoemde reden aan dit advies nog geen gevolg ge geven. Ik hoop U hiermede voldoende te heb ben ingelicht en stel mij voo' het gevem'vam nadere inlichtingen steeds gaarne bemd. Na deze verklaring van B. en W. vroeg de heer Van Wingen of het polderbestuur klachten had, en noemt de stopzetting geen kleinigheid. De heer Van dei- Have stelde de volgende vragen. Ten eerste, dat in 1928 de burgemeester aan den heer Van Liere had gezegd, accoord te zullen gaan met de zuiverheid, waarmede het polderbestuur zou tevreden zijn. Waarom kunnen B. en W. hier thans niet mee te vreden zijn. Zijn er behalve van het pol derbestuur nog andere klachten binnenge komen en van wie; 2e zijn B. en W. opl de hoogte welke installaties noodzakelijk zullen zijn om het afvalwater te laten vol doen aan de door B. en W. gestelde eisghen en weten zij wat de kosten daar van bedragen; 3c is het wel juist, dat waar de rioleering in deze gemeente zoodanig is, dat geregeld faecaliën in de diverse slooten en in de tuinen worden gedepo neerd, aan de Jamfabriek dusdanige eischen worden gesteld; 4e hebben B. en W. de noodige tegemoetkomingen betoond en bun eischen zoodanig gesteld, dat alles is gedaan om dit bedrijf, wat groote wel vaart in de gemeente brengt, voor Kapelle te behouden'?* 1 De voorzitter zeide hierop niet te zul len antwoorden. Deze zaak komt voor den kantonrechter en het is geen zaak van den raad of B. en W., maar hij is Br En be trokken als hulpofficier van Justitie. B. en W. hebben alle moeite gedaan om de fabriek hier te houden. De heer Fraanje wees er op, dat inder tijd de slagers veel hebben moeten ver bouwen en het gaat daarom niet op zulke groote lichamen hun gang te laten gaan. Verschillende leden zijn het er over eens, dat de raad hier geen taak heeft en Idat de Hinderwet moet worden nageleefd. De heer Van dei* Graaff vond het jam mer, dat men een zekere klasse der be volking opzwiept tegen een bestuursmaat regel, en noemde het een verspreiding van onware en iooz© geruchten en ophitsing te gen het gemeentebestuur. De voorzitter dankte, aan het einde gekomen van de laatste vergadering in dit jaar, de leden voor hun medewerking, in zonderheid dieto secretaris voor de be toonde activiteit. De nieuwe veerboot Vlissingen Breskens. Aan de firma Smit te Slikkerveer is, zoo meldt de N. R. Crt., opgedragen de levering van de electrise he voortstu- wings:installatie van de nieuwe veerboot, bestemd voor den dienst Vlissingen Breskens, welke bij de Rot'erdamsche Droogdok gebouwd wordt. De bediening der machines zal geheel van de brug af direct door den navigator zelf geschie den. Behalve de gewone navigatie-bewe* gingen zal het schip ook in staat zijn feen zuivere zijwaartsche beweging uit te voe ren en stilliggend om zijn eigen as ie draaien volgens een systeem, waarop door de firma Smit octrooi is aange vraagd. Gemeenteraad Middelburg. De raadskelderreorganisa tie der brandweer. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot liet aangaan van een geldlee- leening van twee millioem tegen een rente van 4 pet. met de Amsterdamsche Bank en de Rotterdams che Bankvereeoiging, af te lossen in 40 jaar en bestemd voor bf- Losslng van de rijksvooatschotton voor wo ningbouw en voor inrichting van een indus trieterrein. Op de agenda kwam nog voor een voo'stel van B. en W. om aan de raad's- keidercentrale de voormalige vleeschbai in het stadhuis te verhuren om daar een raads-kelder in te richten. Tegen dit voor stel waren in de gemeente reeds zeer veel stemmen opgegaan; thans werd een tele gram voorgelezen van dhr. Hendirikx, leider der raadskelders, waarin hij, gezien de bestrijding van zijn voorstel, ook van den kant van officiecle commissies, zijn verzoek tot het hui-en van den vleeschbai introk. Zeer langdurig' werd gediscussieerd over de voorstellen van B. en W. inzake de reorganisatie van de brandweer, doch ten slotte werd z.h.s. een voorstel aangeno men om naast de reeds aanwezige auto spuit met een capaciteti van 1000 L. per minuut en een opvo^rhoogte van 80 M., welke spuit een geschenk van de burgerij is, een spuit aan te' schaffen met eetni capa citeit van 1800 L. per minuut en een op- voerhoogt- van 100 M. Met 15—2 stemmen besloot de raad tot aanschaffing van een ladderwagen, die achter een der auto's zal worden ge plaatst. Met 143 stemmen werd beslo ten, de autospuiten bij garagehouders te plaatsen en dus thans geen centrale berg plaats in te richten. Ten slotte werd be sloten een commandant aan te stellen op een jaarwedde van ten hoogste f 1200. De overige onderdeelen van het voor stel, o.a. inzake personeelsorganisatie en belooning, werden aangehouden totdat een commandant zal zijn benoemd. De begrooting van Waterstaat. En Zeeuwsche belangen. Bij de behandeling der Waterstaatsbe- groothg door de Tweede Kamer, in de zitting van gister, heeft de heer Krijger (ch.) gewezen op de moeilijkheden voor degenen, die gebruik maken van het voet- veer over het Zijpe, ais gevolg van bet ontbreken van een steigertje. Ondanks de verschijning van hst rapport van de commissie-van Rijekevorsel heeft de mi* nister aan den onhoudbaren toestand, in het leven geroepen door de Rotterdamsche Tramweg Mij. geen einde gemaakt. De heer Van Dis sloot zich bierbij aan. De kosten van den verlangden steiger kunnen niet hoog zijn. De minister zeide, dat op het oogenblik in onderzoek is, in hoeverre deze zaak voortgang hebben. Bij artikel 198 drong de heer Krijger erop aan, de veerverbindingen Vlissin genBreskens en Hoedekenskerke— Terneiuzen tot rijksveren te maken; om dat deze liggen in het Rijkswegennet. De heer Van Dis verheugde zich over de verbindingen in den veerdienst Hans- weertWalsoorden. De .minister zeidie dat het Rijk door een belangrijke subsidie medezeggenschap heeft in de veerdiensten over de Wes terschei de. Maar daar het hier ook een provinciaal belang geldt zou algeheefe overneming van de veren door het Rijk te ver gaan. Ook den Minister verheugde bet dat door verbetering van den veerdienst tusschen Hans weert en Walsoorden voor deze verbinding thans gedaan is wat rede lijkerwijze gedaan kon worden. Landelijke ruiters. Een vereeniging in Yevseke. De ringrijderi)vereeniging Prinses Ju liana te Yersake kwam Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Gunning bijeen om te trachten een vereeni ging van landelijke ruiters op te richten. Dhr. Siob van. Amstelveen zette in een ge zellig betoog met tal van argumenten het groote doel der landelijke federatie uit een. Hoofddoel is om de kennis en de liefde voor het paard te bevorderen en uit te breiden. Dooi* bet bezoeken van cursussen en provincials tentoonstellingen enz. worden de onderlinge betrekkingen bevorderd. Voor de vereenigingen is een speciaal ras als Oldenburgeafs niet noo- dig. Veel kan ook met onze paarden woe den bereikt. Tegenover de eene gulden contributie stelt de landelijke federatie veel voordeeleo. Staande de vergadering gaven zich voldoende leden op om een af deeling op te richten. In de eerstvolgen de vergadering zal een en ander nader worden vastgesteld. De heer De Groof, direnarts te Kruiningen, zal op die ver gadering theorie geven. Met een woord van dank aan den heer Slob sloot tus- gemeester Gunning de vergadering. Landbouwvereeniging te Hoedekenskerke. In de gister gehouden vergadering van de Landbouwvereeniging „Onderlinge Huip" te Hoedekenskerke e.a. werd de rekening en verantwoording van den pen ningmeester goedgekeurd in ontvang ad f62828,13, in uitgaaf ad f62526t73, dus met een goed slot van f301,40. Aan kunstmest werd aangekocht in 1930 f8631 balen van 100 K.G. diverss mest stoffen f 1455, balen van 75 K.G. ge malen Chili-salpeter en 400 K.G. ko« per-vitriool. Het ledental klom in 1930 van 178 tot 186 leden. Het baalgeld werd voor 1930 bepaald op f 0,10 en f 0,07 voor de Chili- salpeter. In de plaats van H. Jasperse te Kwa- dendamme, die voor een herbenoeming als bestuurslid niet méér in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer Jan Acda te Baarland. Gemeenteraad Borssele. Extra aflossing van obligaties schriftelijke magen. Gister vergaderde de gemeenteraad van Borssele. Afwezig waren de heeren C. Rottier en M. de Regt. Tot onderwijzer aan de openbare school werd met 4 van de 5 stemmen benoemd de heer H. H. dé Lozanne te Axel, no. 1 -der voordracht. De heer J. J. Koie, no. 2, verkreeg 1 stem. Nieuwe instructies .stelde men vast voor den gemeente-ontvanger, ge* meente-geneesheer en administrateur van 't waterleidingbedrijf. Een verzoek was ingekomen van het bestuur der bijzondere schooi, om f 10,25 beschikbaar te stel len, het bedrag, dat de in het voorjaar aangeschafte schoolmeubelen meer héb ben gekost, dan toen door de gemeente volgens verzoe Iktis toegestaan, f80 votor den aanleg der electrische installatie in het schoolgebouw en f 250 voor den aanleg van waterleiding en het inrichten van clo sets in 't zelfde gebouw. Zonder hoofde lijke stemming werd het verzoek inge willigd. De salarissen van burgemeester wet houders en secretaris stelde men vast volgens de nieuwe regeling. De voorzitter zei, dat men dit jaar weer een obligatie moét aflossen ten be drage van f633 van de vroegere aange gane leening voor bestrating Monsterweg In verband met den gumstigen toestand van de gemeentekas stelden B. en W. voor daarbij nog 7 obligaties extra af te lossen tot een bedrag van plm. f4500. De Raad verklaarde zich hiermede a«- cocxrd. Bij de rondvraag merkte de heer M. Dek op onbillijk te vinden, dat een inwo ner van de kom der gemeente nog zou moeten bijbetalen voor de aansluiting aan liet electrische net. De voorzitter zei on derzoek toe1. Daarop werden door den heer S. Al- mekinders tot den voorzitter de voldo de schriftelijke vragen gericht 1. Naar mij is medegedeeld stond in het bestek voor het gebouwde arrestanten- lokaal, dat de vloerbedekking moest ge schieden met dubbel hardgebakken tegels. Is dit juist? 2. Een terzake deskundige deelde mij mede, dat die bedekking is uitj^voerd' met enkele hardgebakken tegels, waardoor alleen op de kosten van het leggen van den vloer de uitvoerder ongeveer f30 heeft bespaard door zijn afwijken van de in het bestek vermelde voorwaarde. 3. Indien de aan mij in dezen verstrekte mededeeling juist is, is dan die afwijking geschied met goedkeuring van B. en W. en zoo niet, wie is dan hiervoor aanspra kelijk De burgemeester beloofde een onder zoek te zullen instellen en in de volgende vergadering de gestélde vragen te zullen beantwoorden. Ten laatste dankte de voorzitter den Raad voor de prettige samenwerking, die bij in den korten tijd, dat hij in, deze gemeente is, heeft ondervonden, ook den secretaris en den gemeente-ontvanger. Hij wenschte allen een zalig uiteinde en een gelukkig nieuwjaar, wees er °P. hoe in 1930 in de gemeente veel goeds is tot stand gekomen en sprak de hoop tot, dat Borssele zal gespaard blijven voor rampen, wat van 'tafgeloapén jaar niét kan gezegd worden. Gemeenteraad van Kattendijke. Hondenbelasting en ongelijk. In de gisteren gehouden raadsver gadering van Kattendijke deelde de voorzitter mede, dat de heeren Huls stede en Hundersmarck bij den Raad van Beroep te Middelburg, inzake reclame hondenbelasting én schoolgeld in het ongelijk gesteld zijn.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2