bloed en J. M. van Bommel van Vloten. Vertegenwoordigers van den Raad in de commissie voor Georganiseerd Overleg: G. Eckhardt, C. C. van der Does en A. Buijs. Commissie van advies betreffende de werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling: G. A. Ha/enius, A- de Bruijne, G. J. Hollestelle, M. Schrij ver en C. C. van der Does. Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs: G. A. Hajenius. Schoolcommissie: G. V. Pennings en J. S. Bedet. Commissie tot wering van school verzuim: G. E. F. M. Geijsen; C. J. Snouck; M. Roose; J. M. Bartelse; J. Ruisaard; A. A. Nederhand en J. de Kruijter Jr. Burgerlijk Armbestuur: I. Wessel. Regentes Weeshuis: Mevr. J. Stie- gerRijk. GasthuisbestuurA. D. F. van der Wart en Mevr. A. van Poelgeestten Bokkel Huinïnk. Middagvergadering. Aan de orde wordt nogmaals gesteld de verharding van den weg aan den Westwal. De directeur van gemeente werken heeft medegedeeld, dat het dek, dat hij bedoelt, gemakkelijk kan worden opgebroken en weer gerepa reerd kan worden. Een ldek van klin kers zal aanzienlijk duurder worden. De heer Koning merkt op, dat voor iedere aanleg van elecfrische leidin gen de weg opengebroken zal moe ten worden over de geheele breedte. De heer Buijs vraagt aanhouding van het voorstel en een kostenbere kening van verwijdering der leidingen. De heer Simons ziet het nut van uitstel niet in. Spr. meent dat alle huizen ter plaatse al op het electrisch net zijn aangesloten. Ir. van Poelgeest stelt voor, dat de raad zich zal uitspreken voor het ver wijderen van leidingen uit den grond, waarboven een dicht wegdek wordt gelegd. De heer Van Bommel van Vloten hecht weinig waarde aan een dergelijk principieel besluit. Hij verklaart zich accoord met het door den heer Buijs gesprokene. De heer Ctucq wil de voorbereiden de werkzaamheden aan den weg niet opschorten. De voorzitter zegt, dat hij voor half Januari den raad weer bijeen zal roepen. De heer Van Bommel van Vloten merkt op, dat de raad dan een beslis sing over het voorstel zou kunnen nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aangehouden tot de vergadering in Januari. De heer Van Bommel van Vloten vraagt of B. en W. de meening dee- len van den accountant, die het rap port der fin- commissie heeft beant woord, en gaat het college van B. en W. accoord met coupeering van de cijfers der fin. commissie. De ac countant heeft ze niet aangetast. Spr. merkt dan op dat de begrootingen in Goes steeds aan den krappen kant worden genomen, en dat er in den loop van het jaar steeds suppletoire begrootingen worden ingediend. Het verband tusschen begrootingen en re keningen gaat daardoor verloren. Omtrent de kostprijsberekening van het gas zegt spr., dat deze niet op de realiteit is gebaseerd. Hij vraagt waar om de kostprijs van het gas in 1928 lager was dan in 1929, ondanks hef feit dat in 1929 de grondstoffen goed- kooper waren. De fin. commissie is daar niet achter kunnen komen. Spr. hoopt dat de administratie van het gasbedrijf zoo zal worden ingericht dat een beter inzicht kan worden ver kregen in deze materie. De heer Crucq maakt ook eenige opmerkingen over het rapport der fin. commissie. De gascommissie vindt het rapport van den tegenwoordigen ac countant niet zoo duidelijk als dat van den vorigen. In het rapport wordt het gemis van technische voorlichting sterk gevoeld. De heer Van Bommel van Vloten merkt op, dat hij geen schuldvraag heeft willen stellen. Hij wil geen crï- tiek uitoefenen op het technisch of op het finantieel beheer van het bedrijf. Dit vertrouwt hij volkomen. Alleen wil spr. een andere inrichting der ad ministratie. Ir. van Poelgeest heeft met genoe gen gehoord dat de heer Crucq hef rapport van den vroegeren accountant beter vond dan dat van de Ver. van Ned. Gemeenten. De heer Eckhardt is het met den heer Crucq eens. De voorzitter antwoordt den heer van Bommel van Vloten, d.at B. en W. zich kunnen vereenigen met de opmerkingen van den accountant in het rapport. De heer Van Bommel van Vloten eischt van B. en W. dan bestrijding van de cijfers uit het rapport der fin. commissie. De voorzitter kan dit thans niet doen zonder allerlei gegevens. Wethouder Goedbloed zegt, dat er een verschuiving is van de kosten. De heer V.n Bommel van Vloten antwoordt dat de fin. commissie daar mede rekening heeft gehouden. Hij verwijst naar de conclusie der fin. commissie. De rekening wordt goedgekeurd. De begrooting. De heer Crucq wenscht algemeene beschouwingen te houden. Hij her innert aan de komende verkiezingen, protesteert tegen de pogingen van B. en W. om de werkloozen naar het armbestuur te sturen. B. en W. hebben willig aan den band van Ged. Staten geloopen. Met de verkiezingen kan men daarmee rekening houden. Een werklooze is geen arme in de betee- kenis der oude armenwet. Het is schandelijk zooals B. en W. met deze werkloozen om willen springen. Zij hebben thans alles voor elkaar ge bracht zonder rekening te houden met de uitspraak van den raad. Spr. on derschrijft het adres van de bestuur ders-bonden, en zegt dat de handel wijze van B. en W. in strijd is met democratische opvattingen en met de autonomie der gemeenten. Op de begrooting wil spr. f 3000 brengen voor werkverschaffing. Spr. is voor een Kerstgave, zooals de be stuurdersbonden voorstellen. Over hef lager onderwijs heeft spr. ook klach ten. Er zijn te veel leerlingen op school A. Deze dienen te worden overgeplaatst naar school B, waar dan een zevende leerkracht kan worden aangesteld. Spr. vraagt waarom nog geen plannen voor een gemeentelijk badhuis aan de orde zijn gesteld, waar om niet meer plantsoenen worden aan gelegd en waarom er geen arbeiders woningen worden gebouwd van ^ge meentewege. Omtrent de besteding van onder- houdswwerken zegt spr., dat er weer erg laag ingeschreven is- Hij pleit voor uitvoer in eigen beheer. De groote werken wil spr. in perceelen uitbe steden en voor de kleine werken een vakman aanstellen. Over de radio-distributie zegt spr., dat hij de concessie betreurt. De fir ma verdient er veel geld aan, doch goede muziek krijgt men niet. Hij be veelt B. en W. een onderzoek aan. De winst van het gasbedrijf zou spr. willen verminderen door verlaging van den gasprijs. Het rapport der fin. com missie noemt spr. pessimistisch, zoo als te doen gebruikelijk. Over het burgerlijk armbestuur sprekend, vraagt spr. zich af of de gelden wel zoo winstgevend mogelijk worden aange wend. Hij betwijfelt het, gezien de daling der inkomsten. De kosten van het weeshuis vindt spr. te hoog. In verband met den finantieelen toe stand wil spr. de fondsbelasting ver- hoogen en de opcenten van 54 op 60 brengen. De heer Van Bommel van Vloten verklaart dat de fin. commissie aan den finantieelen toestand van het B. A. aandacht hebben gewijd, omdat de toestand van het B. A. nauw ver band houdt met de welvaart der ge meente. Over de werkverschaffing zegt spr. dat deze z.i. tot de taak van het gemeente-bestuur behoort en niet tof de taak der armbesturen. Hij gelooft echter dat Goes zich bij de beslissing van Ged. Staten neer moet leggen. Dat de gang der werkloozen naar de armbesturen een zware gang zal zijn, spreekt spr. tegen. Er is door de arm besturen een regeling getroffen, die de moreele grieven der werkloozen ondervangt. Spr. kan zich vereenigen met de werkverschaffing. Hij acht hef een bezwaar dat de taak van het B. A. aanmerkelijk zal worden verzwaard. Aangaande het gasbedrijf zegt spr. o a. dat dit in de toekomst wel niet meer gunstige jaren mee zal maken als die achter den rug liggen. Den heer Crucq zegt spr. dat het B. A. minder ontvangsten boekt, omdat de pachten verminderd zijn en omdat de werkloosheid in Goes veel uit gaven heeft gevergd. Hierover kan men het bestuur geen verwijten ma ken, evenmin als over de kosten van het weeshuis. Met den heer Crucq is spr. het eens dat de post van on voorzien op deze begrooting te laag is, doch hij ontraadt belasting-verhoo ging. De heer Simons verklaart zich te gen werkverschaffing door middel van de armbesturen en hij betreurt het dat B. en W. in dezen den raad niet heb ben gehoord. Spr. ziet niet het nut in van het plaatsen van f3000 voor de werkloosheid op de begrooting. Spr. vraagt waarom de werkverschaffing in Middelburg wel door de gemeente kan worden verzorgd en in Goes niet. De gemeente is toch ook hier werkgeef ster. Laat zij dit tot uiting brengen. Het B. A. kan dan de zaak blijven fi nancieren. Spr. kan zich niet vereenigen met de crïtiek van den heer Crucq op het rechtsche beheer der gemeente. Wel is hij het met hem eens dat de aan bestedingen zooals ze thans geschie den, niet goed zijn. De heer Vermaire is tegen de voor genomen plannen inzake de werkver schaffing, omdat B. en W. de raad van Ged. Staten hebben opgevolgd. Momenteel zijn er 104 werkloozen in geschreven. Daarvan zijn er wellicht 60 georganiseerd. Deze willen sommi gen niet naar het B. A. sturen, doch de georganiseerden wel. Daar is spr. tegen. Ook de ongeorganiseerden die nen te werk te worden gesteld. De heer Buijs wil ook niet-georga- niseerden te werk stellen, doch hij wil de voorkeur geven aan georgani seerden. In het voorstel van B. en W. ziet spr. een on-christelijke daad. Hij had niet van een rechts college verwacht, dat het de werkloozen naar het B. A. zou sturen. De heer Eckhardt merkt op, dat de S.D.A.P.-ers bang zijn van armen zorg, zoolang" ze raadslid zijn. Doch als ze wethouder zijn geworden, dan ver andert dat wel. Hij haalt een en an der aan uit een artikel in een tijd schrift. Spr. zegt dan dat hij tegen eigen beheer is, en dat hij het betreurt dat de S.D.A.P. hier zijn fractie niet heeft gesteund bij de poging om de kermis af te schaffen. De heer Potter is er tegen, dat de werkloozen bij het B. A. worden on dergebracht. De voorzitter beroept zich op den maatregel, door Ged- Staten uitgevaar digd, wat de werkverschaffing be - treft. Hij leest de bekende circulaire van Ged. Staten inzake deze materie voor, en doet mededeeling van de briefwisseling, die uit de circulaire is voortgevloeid. Spr. is ervan over tuigd dat Ged. nooit gelden op de begrooting voor de werkverschaffing goed zullen keuren. Ir. van Poelgeest en de heer Buijs betwijfelen dit laatste. De heer Buijs wijst naar het voor beeld in Middelburg. De voorzitter: „Daar is crisis-werk loosheid". De heer Buijs„Hier niet?" Spr. vraagt f3000 op de begroot ing te bren gen. Ged. Staten zullen dien post waarlijk goedkeuren. De voorzitter gaat dan verder met beantwoording der algemeene beschou wingen. De kwestie van het badhuis heeft spr. nog niet in den raad willen brengen, omdat hij gelooft dat de raad zulk een voorstel zal verwerpen. Aangaande de aanbestedingen merkt spr. op, dat daar moeilijk verandering in gebracht zal kunnen worden. De radio-distributie is voor 10 jaar ver leend. Spr. is niet voor distributie door de gemeente. Het verheugt spr. dat de fip. commissie zich in groote trekken kan vereenïgen met de wijze waarop B. en W. de begrooting heb ben samengesteld. Wethouder Goedbloed merkt op, dat B. en W. den raad bij de kwestie der werkverschaffing niet hebben ge passeerd. De circulaire is in October al verschenen, doch nooit heeft de raad er naar geïnformeerd. Het heeft spr. gegriefd dat de heer Buijs vroeg of de daad van B. en W. christelijk was. Spr. zegt dat B. en W. het chris telijk standpunt der overheid hebben ingenomen. Als een werklooze te werk wordt gesteld door de overheid of een gave krijgt van de overheid, dan kan men ook spreken van armenzorg. Den heer Buijs raadt spr. aan beschei den te zijn. De S.D.A.P. doet veel minder voor de menschheid dan de christelijken al eeuwen lang doen. De heer Van Bommel van Vloten meent dat Ged. Staten zullen weige ren een post van f 3000 voor de werk loozen op de begrooting goed te keu ren. Plaatsen wij de post er nu wel op, dan zal de werkverschaffing min stens een maand later een aanvang kunnen nemen. In het belang der werkloozen zal spr. dus tegen het voorstel van de heeren Crucq en Buijs stemmen. De heer Simons vindt dat B. en W. voor hun houding tegenover Ged. Sta ten een zwakke verdediging hadden. Z.i. moet bij productieve werken de gemeente als werkgeefster optreden. Wethouder goedbloed spreekt de woorden van den heer Simons tegen. De geheele zaak is het vorig jaar uit voerig verdedigd. Spr. wil niet in her halingen vallen. Hij weidt uit over de nieuwe taak van het B. A., die hij een schoone taak noemt. De heer Koning vraagt waarom de heeren Crucq en Buijs meenen, dat Ged. Staten een post van f 3000 goed zullen keuren. De heer Crucq heeft gecorrespon deerd met den wethouder in Middel burg. Daar i s f 35.000 voor werkver schaffing en f 3000 voor steun op de begrooting gezet. Als Ged. de begroe ting niet goed keuren, doet de Kroon het. Avondvergadering. Aangevangen wordt met de behan deling der bedrijfsbegrootingen. Bij de slachthuis-begrooting zegt de heer Crucq verheugd te zijn dat er een winst is. Om het abattoir is er heel wat te doen ^geweest. Gebleken is dat de directeur gelijk heeft gehad, en dat één man het werk af kan. De bedrijfs-begrootingen worden goedgekeurd. Uitgaven gewone dienst. De heer Simons vraagt naar de kos ten van hef electrisch licht voor het stadhuis. De voorzitter antwoordt, dat hij thans nog geen gegevens daarover heeft. De heer Crucq acht f 10 voor onder houd van het woonwagenkamp wat laag. Hij zegt, dat er nog steeds geen waterleiding is. Ir. van Poelgeest zou het kamp lie ver meer achteraf willen vestigen. Hef ligt thans aan een drukken provin cialen weg. De heer Buijs merkt op, dat de be woners van het kamp water betrek ken, met toestemming van de gemeen te, van den brugwachter. Is dit geen overtreding? Ir. van Poelgeest vindt dat deze zaak rustig aan den directeur der wa terleiding kan worden overgelaten. De heer Eckhardt zou de politie agenten een zomer-uniform en over schoenen willen geven. De voorzitter vindt dit wel wat duur. De heer Vermaire wenschte de po- litie-agenten Engelsch te laten leeren, in verband met de vreemdelingen, of bij nieuwe aanstelling kennis van En gelsch eischen. De voorzitter zal er met den com missaris over spreken. Naar aanleiding van een vraag van den heer Crucq aangaande de brand weer, zegt de voorzitter dat een na der rapport van de commissie uit de Kon. Ned. brandweer is ontvangen. Binnenkort zullen B. en W. met voor stellen betreffende de brandweer in den raad komen. De heer Buijs stelt voor het sub sidie aan de burgerwacht niet te ver- leenen. Hij vraagt of de burgerwacht ook zal optreden als de fascisten re volutie maken. De heer Koning: Dacht je dat die alleen voor jullie was. Het voorstel-Buijs wordt verworpen. Vóór stemmen de heeren Crucq, Buijs, van Poelgeest en van Bommel van Vloten. De heer Simons vraagt B. en W. te onderzoeken of het subsidie voor de wijkverpleging enz. voldoende is. Hij heeft dit al eerder verzocht. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Bij onderhoud en bediening klokken deelt de voorzitter mede, dat de heer Ferwerda een beiaard-concert hier ter stede heeft gegeven. Hij was zeer vol daan over het klavier, waarover in de Goesche pers klachten zijn versche nen. De heer Buijs klaagt over de be strafing in de Voorstad. Als je er op de fiets rijdt, hangt je tong over je schoenen. De heer Simons vraagt of B. en W. de post voor openbaar vervolg-onder- wijs willen handhaven. Dit onderwijs is dit jaar niet gegeven, omdat er geen liefhebberij voor was. De voorzitter antwoordt dat er vol gend jaar misschien weer wel lief hebbers zullen zijn. Bij den post werkverschaffing stelt de heer Buijs voor f 3000 op de be grooting te brengen. Ir. van Poelgeest wil geen voorstel steunen voor de publieke tribune, en geen verwachtingen wekken die niet ingelost zullen worden. De heer Koning zal ook tegen stem men. Het Middelburgsche voorbeeld heeft hem niet overtuigd, want daar is de begrooting nog niet goedge keurd. De heer Crucq houdt vol dat Ged. Staten de begrooting wel zullen goed keuren. De heer van der Does zegt, dat deze goedkeuring geen schijn van kans heeft. Hij weet dit uit goede bron. De heer Buijs vraagt de raad zijn goeden wil te toonen. De heer Simons wil Ged. Staten niet forceeren. Het voorstel der S.D.A.P. wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen. Bij de werkverschaffing stelt de heer Simons voor, dat de gemeente werk gever zal blijven, dat het B. A. de werkverschaffing financiert, en dat de organisaties medezeggenschap zullen hebben. De heer Van Bommel van Vloten is ook voor e(en bemiddelingsvoorstel dat den ouden toestand terug zal bren gen. Het B. A. betaalt dan de meer dere kosten aan de gemeente. De heer Eckhardt zegt, dat het B. A. toch altijd de organisaties kan raadplegen, zooals vroeger de ge meente deed. De heer Crucq gelooft niet dat daar van in de praktijk iets zal komen. Ir. van Poelgeest zegt, dat de over heid niet voor niets de werkverschaf fing van de gemeente naar de arm besturen heeft gebracht. De armbe sturen kunnen met het individu meer rekening houden dan de gemeente. De heer Simons stelt voor dat de werkverschaffing geleid zal worden door een commissie, bestaande uit le den van den raad, leden van het "B. A. en leden der organisaties, en dat het B. A. de werkverschaffing zal fi nancieren. Dit voorstel wordt aange nomen met 7 tegen 6 stemmen. Aan de orde is hierna het reeds eerder gemelde adres der bestuur dersbonden om de georganiseerde ar beiders niet naar het B. A. te ver wijzen. Dit verzoek wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Bij het verzoek van de bestuurders- bonden om f 5,per uitgetrokkene beschikbaar te stellen voor de ko mende feestdagen zegt de heer Buijs dat er 25 a 30 uitgetrokkenen in Goes zijn. De heeren Simons en Crucq verkla ren er zich voor. De heer Koning gelooft dat Ged. Staten ook dit niet zullen goedkeuren. Wethouder Goedbloed meent dit ook. Het is een gewone liefdadigheid van de gemeenschap, als de kas uit geput is. Spr. is er tegen. De heer Van Bommel van Vloten vindt deze gave onbillijk tegenover werkloozen die niet aangesloten zijn bij een werkloozenkas. Het verzoek wordt verworpen met 8—5 stemmen. Vóór stemmen de hee ren Buijs, Potter, Simons, van der Does en Crucq. Inkomsten gewone dienst. De heer Crucq trekt zijn voorstel tot verhooging van de opcenten der fondsbelasting in. De geheele begrooting wordt ver volgens goedgekeurd. Hierna gaat de raad over in beslo ten zitting. Bij heropening der zitting sluit de voorzitter de bijeenkomst. Onze Kerst-courant. Aan de „Goesche Courant" die op den vooravond van Kerstmis zal ver schijnen, hebben we dit jaar veel zorg besteed. Zij zal n.l. als bijvoegsel een Kerst-nummer bevatten, dat, naar we ons voorstellen, op prettige wijze op de komende feestdagen zal duiden. Raadsfilm Wegens een overvloed aan copie kan de raadsfilm eerst Maandag af gedrukt worden. Nieuw feuilleton. Het feuilleton „Het meisje, dat met een Koning trouwde", hetwelk onze lezers, zooals we hoorden ongemeen geboeid heeft, loopt in dit nummer ten einde. Maandag vangt een nieuw feuilleton aan, n.l. „De mannenhaat- ster", geschreven door Gertie De S. WentworthJames. Dit feuilleton is zeker niet minder spannend en aan trekkelijk dan het vorige. Declamatie-avond N. Soeters Voor het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling alhier, heeft gisteravond in de Prins van Oranje Mevr. N. Soetersvan Balen Blanken een de clamatie-avond gegeven. Wij bewonderen Mevr. Soeters. Al lereerst, omdat zij het aangedurfd heeft, in Goes te komen met een pro gram, dat geheel was samengesteld uit poëtisch werk dat aan de hoorders hooge eischen heeft gesteld. Voorts omdat Mevr. Soeters een voortreffe lijk declamatrice is. Zij beschikt over een mooie, gevoelige stem en heeft een onberispelijke techniek. Van niet te onderschatten belang is ook de eenvoud, waardoor zij zich gunstig van vele woord-kunstenaars onderscheidt. Dit laatste kwam vooral tot uiting in de voordracht van de verzen van Martien Beversluis; speciaal de verzen uit „Aanklacht", die het hoogtepunt van den avond vormden. Het meest werden wij getroffen door „De Oor- logs-idioot" en „De stem der stillen". Voorts tal van verzen van Bever sluis in het lichtere genre, zooals ,De goudvisch", enz.; alle zeer eenvou dig, maar nog ver verheven boven het z.g. levenslied. Ook hoorden wij verzen van Jan Roselaar en Leo van Breen. Mevr. Soeters heeft haar audito rium van het begin tot het einde we ten te boeien. Zij heeft ons een avond gegeven van hoogstaande kunst, en daarmee de overtuiging, dat er in Goes, mits men over de goede krach ten beschikt, ook op dit gebied veel te bereiken valt. De voorzitter, de heer Van der Veen, sprak openings- en slotwoord.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2